Wonderteams uit de voetbalhistorie 9e nette Duitser blijft president marrie s mogelijkheden Het protestantisme in Spanje kleintjes uitjj' het binnenland Zo druk hield men zich enkele weken geleden op ons continent be zig met de Europacup-perikelen, dat slechts weinigen zich realiseerden welk een daverende klap het Euro pese voetbal is toegebracht. Met En gelse nationale elftal, dat een uitste kend seizoen achter de rug had en het wereldelftal met prachtig voet bal naar een nederlaag had gedre ven, verloor in Rio de Janeiro met liefst 5-1 van een oppermachtig Bra zilië waarin vooral wonderkind Pele schitterde. Sinds de wereldkampioenschappen in Stockholm heeft het Braziliaanse team de hegemonie op het taernooi- veld van het internationale landen- vcetbal stevig in handen. Hiermee werd een veel oudere traditie voort gezet. Want in de voetbalgeschiede nis zijn er altijd enkele landen ge weest die gedurende een bepaalde periode de toon aangaven, als „won- derteam" tot de verbeelding van el ke voetballiefhebber spraken en wier speltrant in verschillende landen na gebootst werd. Op een spekglad veld, dat dus in het voordeel der Engelsen was, heb ben de Braziliaanse voetbaltovenaars onlangs gespeeld met het vertegen woordigend elftal van Engeland, dat het afgelopen seizoen toch zo voor treffelijk gespeeld had. Cracks als Jimmy Greaves en Bobby Charlton werden volkomen overschaduwd door wonderkind Pele, die drie doel punten scoorde. Welk Europees lan denteam zou op het ogenblik met 5-1 van de Engelsen winnenDe Zuidamerikanen hebben weer eens bewezen niet voor niets een twee voudige wereldkampioen te zijn. Kreten van bewondering klonken in de zomer van 1958 op uit tiendui zenden huiskamers, toen de televisie met grote precisie het virtuoze spel van de Braziliaanse voetbalsterren op het scherm projecteerde. Adem loos zag men toe, met welk een su perieur gemak spelers als Pele, Garrincha. Didi ei} Vava hun tegen standers in de luren legden. Zwe den, versterkt met zijn „Italiaanse" profs, werd in de finale met 6-2 ver slagen en zo werd Brazilië wereld kampioen. De speltrant van de Zuidamerika nen (verdedigende en aanvallende kanthalf, met één sterk teruggetrok ken binnenspeler) vond onmiddellijk in, de gehele wereld navolging. Vier jaar later prolongeerden de Brazi lianen (zonder de geblesseerde Pele) hun wereldtitel. Nederland won Toen het team vorig jaar een tournee door Europa maakte, was er van de glans van de oude ploeg ech ter niet veel meer over. Zelfs van Nederland werd met 1-0 verloren, maar... toen speelden slechts drie spelers mee van het elftal, dat het jaar er voor Tsjecho-Slowakije in de finale met 3-1 had verslagen. Brazilië moest verjongen, dat was duidelijk. Thans heeft het elftal weer veel van zijn oude glans terug gewonnen. De overwinning op het sterke Enge land vormt hiervan het overtuigend bewijs. En dan te bedenken dat de fenomenale Garrincha nog niet eens van de partij ivas. De voetbalhistorie heeft enkele periodes gekend, dat een bepaald landenteam het internationale voet bal sterk domineerde en als het wa re een leermeester werd voor de hele voetbalspelende wereld. Enge land, de bakermat van het moderne voetbal, heeft jarenlang zulk een onbetwiste reputatie gehad .Thuis praktisch onverslaanbaar, in uit wedstrijden nogal wisselvallig, gold het jarenlang als een der sterkste internationale voetbalformaties. De wenderteams Totdat in 1924, tijdens de Olympi sche Spelen te Parijs, zich het eerste wonderteam aandiende, Als een pau kenslag kwam toen de Olympische zege van Uruquay. Dit land. dat ook de Olympische titel in Amsterdam behaalde (1928) en later nog twee maal wereldkampioen zou worden, bracht een prachtig elftal op de been met elf technisch volmaakte, ook zeer virtuoze voetballers. De ouderen zullen zich bijvoorbeeld nog de kanthalf Andrade herinneren, een der beste voetballers die de wereld ooit gekend heeft. In de eerste helft der dertiger ja ren verwierf het wonderteam van Oostenrijk zich een grote reputatie. Trainer Hugo Meisl bracht dit elftal waarin vooral de centervoor Sinde- lar schitterde, boven aan de rang lijst van het internationale voetbal. Niettemin slaagden de Oostenrijkers die hun kracht zochten in razend snel uitgevoerde 'korte combinaties (sindsdien spreekt men nog altijd van „Oostenrijks voetbal"), er niet KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Oen. Synode tot pred. voor burtengew. werkz. (leger- pred.): F. P. Salverda, Etten (N.B.); te St. Annaland: G. den Boer, Slie- dreoht. Bedankt voor Beusiohem: W. Oost, Minnertsga. Gcr, Kerken Beroepen te Zutphen: S. de Jong, Eernewoude. Aangenomen naar Niawier: kand. L. C. v. Drtmmelen, Klundert, die bedankte voor Nederhorst den Berg en voor Terzooi. Ger. Gemeenten Beroepen te 's-Gravenpolder en te Veenendaalkand. A. Bregman, Benthuizen; tc Ridderkerk en te- Rilland Batih: kand. M. G. Mouw, Rijssen; te Rotterdam-Zuid: kand. D. Hakkenberg, Veenendaal; te Benthuizen: kand. F. Harinck, Goes. in Engeland te verslaan. In Londen verloren zij na een onvergetelijk mooie wedstrijd met 4-3 van de En gelsen, die toen in de arsenalspelers Jack, James en Hapgood hun groot ste troeven hadden. In de tweede helft der dertiger jaren domineerde Italië korte tijd de internationale voetbalmarkt. Tweemaal werden de Azurri's we reldkampioen. Piola, een bijzonder schotvaardige midvoor, was hun be kendste speler. De Magyaren Tijdens de Olympische Spelen in 1952 te Helsinki maakte de voetbal wereld kennis met het Hongaarse wonderteam, dat nu reeds een le gendarische klank heeft. Zoals de Zuidamerikanen in de twintiger ja ren de wereld verbaasden, zo waren de Hongaren na de tweede wereld oorlog een sensatie. Vergelijkingen zijn altijd moeilijk, maar het wordt toch wel algemeen aangenomen dat het Hongaarse elf tal met sterren als Puskas, Koksis, Czibor, Toth e.a. het beste voetbal team was, dat de wereld ooit heeft gekend. Het systeem van de terug getrokken midvoor en scherp opge stelde binnenspelers, zoals dat door de Hongaren gespeeld werd, viel bij zonder in de smaak. Het was dit Hongarije, dat Engeland voor de eerste maal een gevoelige thuisne derlaag (3-6) bezorgde om dit land enkele maanden later in Boedapest met 7-1 nogmaals in de pan te hak ken. Toch werden Puskas c.s. geen wereldkampioen. Zij verloren in 1954 in Zwitserland onverwacht met 3-2 van west-Duitsland, maar dat viel meer te wijten aan de ongeluk kige loting in de voorronden (Hon garije moest eerst Brazilië en Uru quay uitschakelen) dan aan de gro tere kracht van de Duitsers. Door de uittocht van Hongaarse voetballers naar het buitenland (na de Hongaarse opstand in 1956) viel dit elftal tenslotte uiteen. Tom Noddy. Enorme hal bij Vaticaan ROME. - De Italiaanse architect Pier Lugi Nervi heeft een grote hal ontworpen voor massa-audiënties bij de paus. Deze hal moet bij het Duit se college en het Paleis van het Hei lig Officie komen. Er kunnen tien tot twintigduizend mensen in. De steeds grotere belangstelling voor de algemene audiënties heeft een ruim teprobleem geschapen dat een spoe dige oplossing" eist, aldus Vaticaanse kringen. ETTEN-LEUR. De 14-jarige Jan van Dooren uit Sint Willebrord (ge meente Rucphen) is op rijksweg 56 ter hoogte van Vossendaal onder Et ten-Leur verongelukt. Hij reed mee in het busje van zijn va'der, de 42-jarige G. van Dooren, die onwel werd' als gevolg waarvan de auto tegen een langs de weg staande boom botste. Oe Thant heeft in overleg met de betrokken partijen besloten de waarnemers van de V.N. nog twee maanden in Jemen te laten. NEW YORK. Haiti heeft bij de veiligheidsraad van de Verenigde Naties geprotesteerd tegen een inval door „Dominicanen en Haitiaanse vluchtelingen onder generaal Paul Magloire" op Haitiaans gebied. Prins Bernhard reikt getuigschriften uit BREDA, 4-7. Prins Bernhard heeft zaterdag in zijn hoedanigheid van oud-president-curator van de Ko ninklijke Militaire Academie 'te Breda voor het eerst getuigschrif ten (bullen) uitgereikt aan 45 afge studeerde cadetten. Het betrof hier de eerste groep cadetten, die volgens de nieuwe opleidingsnormen na een vierjarige studie de academie als cadetten-vaandrig verlaten. Zij zul len in augustus .tot «bweede luitenant worden benoemd. Een deel van hen zal, voornamelijk voor 'de technische wapens, in die rang op de KMA te rugkeren voor een vijfde studiejaar. EINDHOVEN. Philips is in de ge meente Maarheeze, blijkens de „Phi- lios Koerier", begonnen met de bouw van een speciaal woonoord voor de Spaanse werknemers die op het ogenblik zijn te .werk gesteld in Eindhoven en omliggende plaatsen. ASSEN. De 45-jarige A. G.-J. uit Veenoord is door de rechtbank in Assen veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf. De rechtbank acht te het primair ten laste gelegde het opzettelijk en met voorbedachte rade vermoorden van haar echtge noot, L. G. bewezen. DEN HAAG. Hare majesteit de koningin heeft op paleis Soestdijk de ambassadeur van Finland, de heer S. W. von Numers, de gezant van Hongarije, de heer Lajos Barta, en de gezant van Lybië, dr. Omar Mah- mud Muntasser, ontvangen ter over handiging van hun geloofsbrieven. ROTTERDAM. Het ontwerp voor Rotterdams eerste metrotreinstel is in grote lijnen gereed. Een jarenlan ge reeks van studies en besprekin gen heeft in grote trekken haar be slag gekregen, een resultaat van sa menwerking tussen ingenieurs van de Rotterdamse Electrische Tram en Werkspoor. ROTTERDAM. Op woensdagavond 15 juli a.s. zal in het Feijenoord-sta- dion in Rotterdam een grote taptoe worden gehouden. Onder leiding van majoor A, J. van Dongen en luite nant-kolonel R. van Yperen zullen in totaal 500 man aan het spektakel deelnemen. EINDHOVEN. Per 1 september van dit jaar zal blijkens de „Philips Koe rier" de rijksgoedkeuring verleend worden op de bouw van het moder ne centrum dat in september 1966, bij gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan van d,e Philips fabrieken, zai worden geopend. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft in Harderwijk in sa menwerking met de plaatselijke po litie de 47-jarige Amsterdamse chauffeur H. O. in diens vakantie verblijf gearresteerd. H. O. die be kend staat als recidivist, heeft een groot aantal oplichtingen bekend, die hem enige duizenden gulden op leverden. ROTTERDAM. Het vreemdelin genverkeer is in Rotterdam een van de belangrijkste bronnen van inkom sten .Dit blijkt uit het jaarverslag over 1963 van de Rotterdamse V.V.V. Van het totaal aan buitenlandse de viezen, dat het toeristenbezoek ons land vorig jaar opleverde, nl. f 760 miljoen, streek Rotterdam 13 pro cent of wel bijna 100 miljoen gul den op. GELEEN. In het ondergronds be drijf van de staatsmijn „Maurits" is de 22-jarige ongehuwde bankwerker W. F. Reyans uit Koningsbosch bij werkzaamheden aan een automatisch laadpunt op de 660 meter verdieping bekneld geraakt en ter plaatse aan de gevolgen hiervan overleden. Het „Portret van Rembrandts moeder" DEN HAAG, 4-7. Omtrent de ont dekking in Rusland van een schil derij, dat, zoals reeds gemeld, aan Rembrandt wordt toegeschreven en diens moeder zou voorstellen, be richt het Russische persbureau Tass nader dat deze is gedaan door de student Penteleimon Musienko, die het doek aantrof bij de kunstverza meling van het Petsjerkaya-klooster in Kiev. Musienko verklaarde ge troffen te zijn door het grote vak manschap dat uit het werk sprak. Het toont, op een bruin-groenige achtergrond, een zwak-glimlachend vrouwengelaat in een goudige tint, en met lang grijzend haar over de schouders. Het doek meet 46 bij 56 centimeter, ziet er „bestorven" uit en vertoont talrijke barstjes die bruin-grijs overgeschilderd zijn. De deskundigen die het doek on derzocht hebben menen vast te kun nen stellen dat het dateert uit 1628, toen Rembrandt in Leiden woonde. Bij bestraling met infra-rood had men een monogram ontdekt, zoals ook voorkomt op Rembrandts zelf portret van 1629. Men meent dat dit doek in de eer ste helft van de achttiende eeuw naar Kiev is meegebracht door een van de kunstenaars die men uit Italië en Frankrijk had laten komen om de kerken aldaar te verluchten. KERKNIEUWS UTRECHT, 4-7. De stichting oecu menische hulp aan kerken en vluch telingen te Utrecht heeft ditmaal in haar „nieuwsbrief" gevraagd om fi nanciële steun voor de Spaanse „commission on defence", een com missie, die zich uitsluitend bezig houdt met het verlenen van juridi sche ondersteuning aan de wensen van de protestantse kerken in Span je. Mede dank zij deze commissie is er langzamerhand iets waar te ne men van een klimaatverandering bij de Spaanse regering, aldus de nieuwsbrief. Er wordt bijvoorbeeld in steeds ruimere mate toestemming gegeven tot het houden van kerk diensten. Dat gold in het eerste kwartaal van dit jaar al vijftien kerken, terwijl in het gehele jaar 1963 slechts veertien kerken deze toestemming kregen. Wel is het nog steeds verboden, naar buiten treden de manifestaties te houden of prose lieten te winnen. Opmerkelijk noemt de nieuws brief het, dat het de Baptistenkerk in Madrid is toegestaan, openlijk de Engelse diensten aan te kondigen. Het ministerie van toerisme heeft eind vorige maand bepaald, dat aan de toeristen inlichtingen gegeven moeten worden over de protestantse erediensten. De praktijk is, dat men een lijstje van erediensten ophangt aan de buitenzijde van de kerk. Protestantse scholen In heel Spanje zijn nu vijf protes tantse scholen, die getolereerd wor den voor zover zij uitgaan van een protestantse kerk en voor zover de beide ouders van elke' leerling pro testant zijn. Ook kan thans een bur gerlijk huwelijk worden gesloten als beide partijen bewijzen dat ze los staan van de rooms-katholieke kerk. Tot nu toe moest men bewijzen, dat men niet in een rooms-katholieke kerk gedoopt was, hetgeen uiteraard meer moeilijkheden veroorzaakte. Voorts is gebleken, dat thans bij bels mogen worden ingevoerd, als mede protestantse evangelische lec tuur. De commissie, die onder leiding staat van een Spaanse advocaat, staat voortdurend in contact met de Spaanse regering en geeft adviezen die zijn gebaseerd op juridische ken nis, precedenten, vergelijkbare si tuaties in andere landen en de rede lijkheid van de verlangens der pro testanten. Gebouw economische voorlichtingsdienst DES HAAG, 2-7. De minister van t.t'trcmische zaken, prol. dr. J. E. Andriessen, en die van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, hebben in Den Haag het nieuwe gebouw van de economische voorlichtingsdienst van het ministerie van economische zaken officieel geopend. Exportbevordering staat in het centrum van de taak van de econo mische voorlichtingsdienst. De dienst informeert het Nederlandse bedrijfs leven over mogelijkheden op de bui tenlandse markt en omgekeerd het buitenland over exportmogelijkheden die bij het Nederlandse bedrijfsleven aanwezig zijn. Het nieuwe gebouw is ontworpen door het architectenbureau Blanke- spoor en De Vries. Het gebouw, dat eigendom van het rijk is, is onder verdeeld in een sous-terrain, parter re en vijf etages, die tezamen een conervlakle van ongeveer 3.100 vier kante meters beslaan. De ministers Andriessen en Luns hebben beiden de nadruk gevestigd op de samenwerking van de E.V.D. met de Nederlandse diplomatieke en consulaire posten in het buitenland. ROME. Aldo Moro, de demissio naire premier, heeft van president Segni opdracht ontvangen tot vor ming van een regering. Moro is christen-democraat. De praktijkschool voor de veehouderij (Ingezonden) Niet elke landbouwschool kan in en om de eigen school 'het praktijk onderwijs voltooien. Voor afronding van de instructie met kostbare werktuigen en levende have zijn de praktijkscholen in het leven geroe pen. Als zodanig zijn voor wat be treft de werktuigensector de prak tijkscholen te Emineloord en te Schoondijke in bedrijf en voor de motorensector de praktijkschool te Slootdorp. In 1963 werd begonnen met (het praktijkonderwijs voor de veehoude rij en het weidebedrijf aan de school te Oenkerk (Fr.). Sedertdien heeft deze school twee eigen veehouderij bedrijven, totaal 48 ha. groot, met bedrij fsinventaris en bijbehorende bezetting van koeien, schapen en paarden ter beschikking gekregen. Het onderwijs aan de Praktijkschool voor de Veehouderij en ihet Weide bedrijf in het noorden des lands (di recteur ir. A. Osinga) wordt geleid uit het gebouw van de voormalige landbouwhuighoudschool aldaar. Lo- giesaccomodafie voor de cursisten is door het bestuur van „Stania State" beschikbaar gesteld. De praktijkschool vervult een lan delijke functie, zolang zij de enige is voor de veehouderij en het weide bedrijf. Om deze reden zijn de cen trale organisaties van zowel werkge vers als werknemers in het school bestuur (voorzitter Sir. G. J. A. Bou- ma) vertegenwoordigd. 'De taak van de school is gelegen in; het bieden van de mogelijkheden tot het geven van 'instructie ïn en beoefening van die werkzaamhe den, die niet door 'de bestaande vormen van landbouwonderwijs worden geboden; het afronden en afsluiten van praktijkopleidingen op algemeen landbouwkundig of meer specia listisch niveau; het medewerken aan de ontwik keling van de leerstof voor het praktijkonderwijs aan lagere, mid delbare en hogere landbouwscho len, het leerlingstelsel er; speiea- listische praktijkopleidingen het opleiden van diverse catego rieën van leraren tin de uitvoering van werkzaamheden De Praktijkschool voor de Vee houderij en het Weidebedrijf in het noorden des'lands te Oenkerk -is 25 juni jl. door de directeur-generaal van de landbouw officieel geopend. mma Ook de heren der schepping moeten er aan het strand netjes uitzien. Dat kan met een zwemshort uit een Schotse ruit, die het ieder jaar weer goed doet. Het materiaal is van kleurecht katoen. BLIK DOOR HET WERELD Dr. Heinrich Liibke zal ook de ko mende vijf jaar president zijn van de Duitse bondsrepubliek en. daar mee zullen de meeste Duitsers het wel eens zijn. De vroegere minis ter van landbouw is wel populair, zij het niet door de gaven van geest die hij ten toon spreidt: integendeel hij is een weinig sprankelende man. een beetje saai zelfs. Maar hij is het proto-type van de degelijke, nette, zeg maar de „tilchtige" Duitser en dat waardeert men. Veel in de melk te brokken heeft hij overigens niet. De ervaring met de grondwet van Weimar, die de president toestond de macht in han den te nemen als het helemaal mis ging, heeft hij niet. Men had daar aan de kwade herinnering hoe de af getakelde Von Hindenburg op die manier Hitier zijn slag liet slaan en dat moet zich maar liever niet her halen. Maar behalve enige moge lijkheid om politiek te bedrijven biedt de functie van Liibke gelegen heid om als een soort zinnebeeld van de natie te dienen. Daarom is het opvallend dat van de 1024 stemmen er 187 blanco wa ren daar in Berlijn, en 123 naar de liberaal Bucher gingen. Dat wil zeg gen dat Liibke door zijn eigen partij - de C.D.U. - en de socialistische op positie is herkozen en tegen de zin der liberalen in, de coalitiemakkers van kanselier Erhard. Daar steekf een wraak in dat Lübke een beetje als wegbereider wordlgezien van een niet gelukte coalitie C.D.U.-S.P.D. En al hoeft men er niet te zwaar aan te tillen; het is weer zo'n teken dat de nu al lang bestaande coalitie tus sen C.D.U. en F.D.P. in Bonn niet zo'n erg gelukkig huwelijk is. Tsjombe als reddende engel Moise Tsjombe, de slimme vos uit Katanga, informeert hoe Kongo nu eindelijk zichzelf kan besturen. Hij gedraagt zich in Leopoldstad als de grote verzoener, o.a. ten opzichte van Vijftien mensen zijn verdronken door het omslaan van een veerboot op de Nijl bij Manfaloet in Opper- Egypte, aldus een bericht van het blad „Al Achbar". de voornaamste Loemoembist Gizen- ga, die eindelijk uit de cel komt. En al is het verleden van de heer Tsjombe nu niet zo erg fraai in alle opzichten: de koers die hij inslaat is de enig mogelijke. De Kongolezen zullen inderdaad in eendracht kun nen proberen hun land er bovenop te werken, of er herhaalt zich wat vier jaar geleden direct na de onaf- hankelijdheid gebeurde. Binnen een week braken toen de rebellieën los en begonnen moordpartijen. Het is nu in grote mate al weer zo, trou wens. In grote kringen is Tsjombe niet erg geliefd omdat men hem altijd nog ziet als de man die Loemoemba indertijd liet vermoorden, in feite de enige Kongolees die een populari teit had die boven het stamverband was uitgegroeid. En juist die stam- mennaijver is funest geweest in Kongo's eerste jaren. De laatste hoop Als er nu iemand is die ook een degelijke postuur kan verwerven, waarbij die stamverschillen in het niet zinken, dan is het Tsjombe wel. Want het is curieus dat de vriend van Welensky en indirect van Sala- zar - en -dus van het reactionairste kolonialisme - ook weer goede rela ties heeft met zeer linkse groepe ringen, waarbij zijn haat tegen de Amerikanen, die Adoela indertijd te goedhielpen Katanga's afscheiding ongedaan te maken, natuurlijk helpt. Maar voor een goed deel is het zijn talent om met de moeilijke Kongole zen om te gaan en zijn administratie ve begaafdheid die oniniskenbaar is, evenals zijn vermogen om raad van adviseurs toe te passen, wat men in Kongo maar zelden zag. In vele op zichten overigens een dubieuze fi guur, maar waarschijnlijk toch Kon go's laatste hoop. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Oe Thant, fantaseert niet als hij zegt dat er toch veel verbeterd is in het land. Maar intussen is er ook het gevaar bij gekomen van de ge slepen Chinese inmenging vanuit Oeroendi. Kongo begint zijn tweede zelfstandigheid onder duistere voor tekenen, van binnen en van buiten. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Kwart voor tien zat ze tegenover de directeur in het privékantoor, vertelde precies, wat ze wel en wat ze niet in haar mars had en voegde er tenslotte aan toe, dat ze geen di ploma's had, maar dat haar vroege re werkgever in Nederland, al was dat 'bijna vier jaar geleden, alsnog wel bereid zou zijn inlichtingen te verstrekken. De man had al die (tijd haar aan gekeken en zonder haar ite onderbre ken geluisterd. Toen ze uitgesproken was, begon hij in het Engels haar te ondervragen, waarop Marrie in even onberispelijk Engels an'fcwoordd'e, er tenslotte aan toevoegende, dat ze graag een maand op proef wilde werken, zodat meneer dan beter kon constateren, of ze bekwaam genoeg was voor deze functie. „U staat me 'wel aan, juffrouw Laan. Overigens.. ..ik zit in tijd nood en veel keuze heb ik niet. Goed ik wil hot met u proberen. Zorg er voor, dat u er altijd onberispelijk uitziet, van top tot teen. In de bal bent u het visitekaartje van ons be drijf. Met andere woorden: als de klant u ziet, als (hij hier komt, of uw stem door de telefoon hoort, dan moet 'hij al voor vijftig procent ge wonnen zijn, begrijpt u? Onder alle omstandigheden vriendelijk, voorko mend en beleefd zijn. Uw geduld is onuitputtelijk als u iemand 'te woord staat. Als iemand rpoet wachten, dan houdt u hem bezig, dan bent u de gastvrouw van de fabriek. Bij ons is de klant absoluut koning. Pro beert u met deze gddaehtengang ver trouwd te raken, dat wij er een eer in stellen dat men ons bedrijf wil begunstigen, en dat iedere klant in dividueel behandeld wordt, begrijpt u? Onverschillig, of hij nu een order plaatst van vijfhonderd of vijfdui zend gulden. Wij verlenen niet hon derd procent service, maar driehon derd procent. Ik hoop dat u mij kunt volgen?" Marrie knikte. „Ik denk wel, dat dk begrijp, wat u bedoelt. Alles, wat in dit opzicht in mijn vermogen ligt, zal ik doen". „Mooi, en wat uw Duits betreft. gaat u leren. Wij breiden onze han del op het ogenblik ook met Duits land uit. Daar zitten perspectieven in. Enwanneer zoudl u kunnen beginnen?" „Ik heb vernomen, dat het meisje, dat ik opvolg, zaterdag al vertrekt? Als het moet, kan ik desnoods van middag al aanvangen". „Geweldig. Misschien bent u juist degene, die ik hier hebben moet. Juffrouw Raammakers kan u hier dan inwerken, deze laatste dagen. En denkt u er goed aan: ik betaal aan Truusjuffrouw Ra a y makers een behoorlijk salarisVraagt u maar, wat ze bij ons verdient. Dat krijgt u ook. Maarik ben ont zettend kritisch op het uiterlijk van mijn receptioniste. Daar mag zeer beslist niets aan mankeren. Maar dan ook absoluut niets. Vraag maar aan juffrouw Raaymakersdan ben ik onverbiddelijk. Als u een voorschot nodig hebt.... voor kle ren. u zegt het maar en ik maak een bonnetje gereed voor de kas sier. Ehwoont u hier in Öe buurt?" „Voorlopig in Waalwijk, bij fa milie". „Dan kunt u mei de personeelsbus meerijden. Ik stuur u nu naar de personeelschef die maakt de rest met u wel in orde". Hij stond op en stak zijn hand uit. „Juffrouw Laan, ik hoop dat ik op u even trots zal kun nen zijn als op juffrouw Raayma kers". Tegen twaalven was Marrie weel bij tante Ans. „I'k heb een baan. Vanmiddag beginnen. Kan ik voor lopig hier bivakkeren Zeg maar. wat ik moet betalen". De resterende dagen van die week werd Marrie ingewerkt door de scheidende Truus Raaymakers. Het eerste, wat goed tot haar doordrong was. dat ze haar perfecte kennis van de engelse taal als een belangrijk winstpunt kon beschouwen, omdat er nogal eens gebeld word uit En geland. terwijl er ook wel eens En gels sprekende bezoekers kwamen, die ze dan vlot te woord kon staan, tot 'grote bewondering van Truus. En voor de rest kon ze achter de grote tafel met de telefooncentrale en de schrijf machine oud worden. Want het typewerk was gemakkelijk en de centrale was op eenvoudige wijze te bedienen. Alleen was het pure ernst, dat ze onberispelijk ge kapt en gekleed moest zijn. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6