Welke huren gaan omhoog? Hoe het gevonden oorlogstuig te Burgshluis komt Cijfers van de Amsterdamse effektenbeurs Ned. Spoorwegen lossen „vuil zaakje" op Auto in brand: een dode, drie gewonden Ziek zijn met vakantie in liet buitenland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 Juli 1961 No. 19609 Nog elk jaar een „oogst' DEN HAAG, 4-7. - Iedere week worden bü het korps hulpverlenings dienst van het ministerie van bin nenlandse zaken nog vijftig vondsten gemeld van uit de corlog achterge bleven projektielen of wat daarvoor wordt aangezien. Die laatste catego rie is trouwens maar erg klein. In 95 a 97 procent van de gevallen bl\jkt het vermoeden van de vinders, dat ze met oorlogstuig te doen hebben, wel juist zijn. Dit jaar zijn er al meer dan elfhonderd vondsten ge daan cn vorig jaar bedroeg de .oogst:' 1.066 granaten, 1.444 mortiergrana ten, 50 fosforgranaten, 164 "rookgra- naten, 2.136 handgranaten, 110 grote bommen, 21 brandbommen, 500 land mijnen van allerlei soorten, 36 .pant servuisten', 32 ,pantserschrikken' en zes ton kleine munitie. Wie zoiets vindt doet er goed aan, er zorgvuldig af te blijven en direkt de politie te waarschuwen. Ook na zoveel jaren kan oorlogstuig nog ge vaarlijk zijn. Meestal houdt men zich aan die raad; een enkele keer ge beuren helaas nog ongelukken, zoals afgelopen week nog in Zaltbommel. Vergeleken met de jaren vlak na de oorlog, het jaar 1948 bijvoorbeeld, toen 374.000 projektielen opgeruimd werden, is het aantal vondsten nu nog maar bescheiden. Voor zover men de gebieden waar zich munitie, landmijnen e.d. bevonden, kende, is in die naoorlogse jaren het hele land door de hulpverleningsdienst afge zocht. Dat is mede mogelijk gemaakt doordat men in 1948 Duitse mijnen velden-kaarten vond. Dat systema tisch zoeken is lang geleden geëin digd en het korps hulpverlening, in middels ingekrompen tot twaalf man moet nu afgaan op meldingen. Die komen via de plaatselijke politie te recht op een centraal punt in Den Haag en gaan vandaar naar een van de vier plaatsen waar de mannen van het korps gestationeerd zijn: in Tilburg, Venlo, Nijmegen en Arn hem. Deze keuze van de vestigings plaatsen wijst er al op dat het groot ste aantal vondsten in onze zuidelij ke provincies gedaan wordt: veel in Limburg en zeer veel in Zeeuws- Vlaanderen. Na het beëindigen van het syste matisch zoeken was er een sterke daling in het aantal meldingen. Na enige jaren bleef dat zo'n beetje ge lijk en dit jaar is er weer een piek. Dat komt doordat er, door bouwak- tiviteiten en wegenaanleg, veel ge graven wordt in tot nu toe ongerep te grond. De bouwers weten dat bij zonder goed en leggen onmiddellijk het werk stil als er onraad is, en voor de baggerbedrijven, die even zeer met deze dingen te maken krij gen, geldt hetzelfde. Na een melding duurt het gemid deld twee of drie dagen voor de hulpverleningsdienst een projektiel onschadelijk heeft gemaakt. Althans bij die projektielen die door hun lig ging gevaar veroorzaken voor het publiek. Liggen ze op voor het pu bliek afgesloten plaatsen dan kan het enkele dagen langer duren. Als het mogelijk is de projectielen te vervoeren gaan ze naar Venlo en Deelen, waar ze in bunkers worden verzameld en ingevroren in beton blokken. De reis gaat dan verder naar Burghsluis, vanwaar een of twee keer per jaar een schip ver trekt om bet aldus in beton verpak te oorlogstuig in een diepe trog in de Noordzee te deponeren. Door die beton verpakking hoopt men verrassingen, zoals me ze be leefd, heeft met- munitie die kort na de oorlog en minder degelijk ver pakt in zee gestort w^rd, te voor komen. Het is wel gebeurd dat gra naten, die toen van Nederland uit de zee ingingen, jaren later in Noorwegen aanspoelden. Is vervoer te gevaarlijk, dan wordt een projectiel ter plaatse ge demonteerd. Een enkele keer ook tot ontploffing gebracht, maar die methode is riskanter en dus zeldza mer geworden naarmate ons land dichter bevolkt raakte. GENEVE. De speciale commissie van de internationale arbeidsconfe- rentie heeft met algemene stemmen een ontwerp-verklaring aanvaard, waarin de apartheid in Zuid-Afrika wordt veroordeeld ais „onterend, misdadig en onmenselijk". Ook werd een amendement op de stauten van de internatioale arbeidsorganisatie (ILO) aanvaard, dat het mogelijk maakt leden te schorsen die apart heid toepassen. „Studiecommissie pluimveebeleid" stelt voor: investeringsbijdrage voor grotere legstapels UTRECHT, 4-7. Een eind vorig jaar door het Produktschap voor Pluimvee en Eieren en het Land bouwschap ingestelde „studiecom missie pluimveebeleid" heeft in een interimrapport voorgesteld, in het kader van het ontwikkelings- en sa neringsfonds voor de landbouw steun te verlenen aan landbouwers die een hok bouwen voor minstens 1000 leghennen. Deze steun zou dan moeten be staan uit een bijdrage van 25 pro cent in de kosten voor hok en in ventaris tot een maximum van f 3.250. De commissie, die meent dat er naar gestreefd moet worden 12 miljoen leghennen in dergelijke gro te bedrijven onder te brengen, heeft berekend dat in dat geval met de bijdragen een som van 39 miljoen gulden gemoeid zou zijn, of - over een periode van vijf jaar - van 7,8 miljoen gulden per jaar. Het interimrapport geeft het stand punt weer van de meerderheid van de commissie. Zij heeft met name de vraag bestudeerd, welke maatrege len genomen kunnen worden om de Nederlandse pluimveehouderij te steunen tijdens de E.E.G.-overgangs- periode tot 1970, een en ander met het oog op de concurréntiepositie op de buitenlandse markt. De commissie heeft vastgesteld, dat de landen die vanouds eieren importeerden hun eigen produktie de laatste jai-en sterk hebben uitge breid, terwijl de vanouds exporte rende landen {zoals Nederland en Denemarken) hun produktie inkrom pen. In Duitsland, Nederlands grootste afnemer, breidt de produktie zich snel uit door de bevoorrechte posi tie die de Duitse producent ingevol ge de E.E.G.-verordening inneemt ten opzichte van zijn Nederlandse collega, door protectie via de ver plichte stempeling van importeieren en door een niet nader te kwantifi ceren financiële steun van de Duitse overheid. De Nederlandse export naar Duitsland is dan ook terugge lopen van 2.649 miljoen eieren in 1S59 tot 2.383 miljoen in 1962 en 1.794 miljoen in 1963. Deze ontwik keling vei'oorzaakt een voortduren de druk op de binnenlandse markt en daardoor komen de producenten prijzen vaak onder de kostprijs te liggen. financien en economie AMSTERDAM, 4-7. In het eerste halfjaar van 1964 is aan de Amster damse Effectenbeurs in aandelen omgezet voor een nominaal bedrag van f 429.2 miljoen. Dit verschilt maar weinig met de overeenkomsti ge periode van 1963, toen de aande- lenomzet f 425.8 miljoen groot was. Huurverhoging is niet overal gelijk Tienduizenden Nederlanders moe ten deze maand weer dieper in hun geldbuidel tasten om hun huurwo ning te betalen. De op 30 juni 1964 geldende huurprijs van vóór 1 janu ari 1957 gebouwde woningen wordt in beginsel verhoogd met 10 pet. voor woningen in de eerste en twee de gemeenteklasse en met 12Vz pet. voor woningen in de lagere gemeen teklassen. Nu zou alles eenvoudig liggen, als de huurverhoging uniform op alle huizen die vóór 1957 gebouwd zijn, zou worden toegepast. Dit is echter niet het geval. De wet legt namelijk verband tussen de toestand waarin de woning verkeert, het tijdstip van de bouw en de toegestane huurprijs. Dientengevolge verkeren vele huur ders en verhuurders in het ongewis se omtrent de jongste huurverho ging en vragen zij zich af of zij nu wel meer huur moeten betalen, resp. kunnen berekenen. Van de huurverhoging, welke geldt voor de bedoelde Woningen, zijn namelijk enkele categorieën uit gezonderd. Eén van de uitzonderingen betreft die woningen, waarvoor de huurad viescommissie tussen 1 september 1962 en 1 juli 1964 een verklaring heeft afgegeven, dat deze woningen niet aan de gestelde eisen voldeden. Ook woningen waarvoor de rijks- steun is verleend volgens de premie regeling woningbouw 1950, de ver minderde premieregeling woning bouw 1950 of de premie- en bijdra geregeling woningbouw 1953 en waarvan de huurprijs tot dusver niet in verband met een vorige al gemene huurverhoging nader is vast gesteld, vallen onder deze regeling. Huur woningen na 1957 soms verhoogd De op 30 juni geldende huurprijs van na 1 januari 1957 gebouwde woningen wordt in beginsel niet verhoogd. Wel wordt huurverhoging toegepast wanneer woningen zijn ge bouwd of herbouwd met een rijks bijdrage in geleden oorlogsschade, waarvoor boven die bijdrage extra financiële steun uit 's rijks kas is verleend. Ook op woningen die met rijks- steun zijn gebouwd op voet van de premie- en bijdrageregeling 1953, de premiebeschikking woningbouw 1957 of 1958 kan de huurverhoging wor den toegepast. Tenslotte kan de huurprijs voor woningwetwoningen, gebouwd na 1 juli 1957 door de minister worden verhoogd, wanneer de tegenwoordi ge huur lager is dan die van verge lijkbare woningen. Bijzondere huurverhoging geeft ook nog wel eens aanleiding tot meningsverschillen tussen huurders en verhuurders. Mag de verhuurder een hogere huurprijs bedingen, wan neer op zijn kosten bijvoorbeeld de verwarmings- of liftinstallaties zijn vernieuwd? Sedert 1 april 1960 geldt voor het aanbrengen van verbeteringen een nieuwe regeling. Wanneer na ge noemde datum in een pand verbe teringen zijn aangebracht, is een ver hoging van de huurprijs niet meer afhankelijk van de kosten van ver betering. De verhoging wordt name lijk niet langer gesteld op een per centage van de verbeteringskosten. Volgens de nieuwe regeling zal een verhoging van de huurprijs bij ver betering van een pand afhankelijk zijn van de huurprijs van vergelijk bare panden. Indien de huurprijs van vergelijkbare panden hoger ligt dan de huurprijs van het inmiddels ver beterde pand, kan de huurprijs op getrokken worden tot de huurprijs van de vergelijkbare panden. Iemand verhuurt bijvoorbeeld drie woningen. Twee daarvan zijn voor zien van centrale verwarming en zijn verhuurd voor f 80 per maand. De huurprijs van de derde woning zonder verwarming bedraagt f 70 per maand. De verhuurder laat nu voor zijn rekening ook in de derde woning centrale verwarming aan brengen. Hij mag dan de huurprijs in overeenstemmnig brengen met die van de twee andere woningen, dus op f 80 stellen. Bedrijfspanden Voor bedrijfsruimten blijven in het algemeen de op 30 juni 1964 gelden de huurprijzen van kracht. Partijen kunnen echter een nieuwe overeen komst sluiten, waarbij een huurver hoging wordt overeengekomen van ten hoogste 10 of 12l/z pet., afhanke lijk van de gemeenteklasse. Voor verbeteringen, aangebracht na 1 ja nuari 1954 kan veelal een extra- huurverhofging worden toegepast. Naar gelang de tijdstippen waarop deze verbeteringen zijn gereed ge komen, gelden hiervoor verschillën- deregelingen. Uiteraard gaat hei hierbij om verbeteringen, waardoor het woongerief of de gebruikswaar de is gestegen (bv. het aanbrengen van een vaste wastafel) en niet om voorzieningen die nodig zijn voor de instandhouding van het perceel (bij voorbeeld vernieuwing van het dak). H. T. De drukste maand was januari met een omzet van f 98,7 miljoen, de stilste maand februari met f 60,8 miljoen. Ook juni met een omzet van f 63,0 miljoen was een erg rustige maand. Op de 123 beursdagen van het eerste halfjaar werd in obliga ties omgezet voor f 467.9 miljoen no minaal (v.j. f 457.2 miljoen), de ef fectieve aandelenomzet bedroeg in 1964 f 1.598.7 miljoen tegen f 1.570.1 miljoen in dezelfde periode van 1963. De groep handel en industrie ging voorop met een omzet van f 582.0 miljoen, gevolgd door internationale concerns f 514.5 miljoen, beleggings- maatschanniien f 304.9 miljoen, ban ken f 96.9 miljoen, scheepvaart f 41.4 miljoen en overige fondsen f 59.3 miljoen. Op de eerste beursdag van het jaar was het A.N.P.-C.B.S. algemeen indexcijfer 394. Dit was tevens het laagste punt van het jaar. Het hoog ste punt werd bereikt op 15 mei met 419. Het half jaar werd afgesloten met een stand van 405, derhalve elf punten boven de laagste, en tevens veertien punten onder de hoogste stand. Internationale concerns wa ren het hoogst op 11 mei met een indexcijfer van 598. Zij besloten het half jaar met 578, tegen 553 op de ee^te beursdag van 1964. In juni was de aandelenomzet no minaal f 63.0 miljoen^ Dit was hoger dan in juni 1963 maar lager dan in mei 1964. Deze maand werd sterk gekenmerkt door een ongeanimeerde beursstemming. Aan de andere kant was de maand voor het financiële nieuws opzienbarend, door de be kendmakingen van de fusies in de bankwereld, waaruit twee nieuwe combinaties te voorschijn traden: de Amsterdam-Rotterdam Bank en de Algemene Bank Nederland. Juli heeft enige opleving ter beur ze gebracht zodat het algemeen beursindexcijfer op 2 juli kon her stellen tot 408. SPORT KORFBAL Brouwershaven II-Burgh II 3-8 Vrijdagavond heeft Brouwersha ven II de puntjes mee moeten geven aan het technisch beter spelende Burgh II. Hoewel aanvankelijk de gasten reeds in de 3e minuut door Kees v. Nieuwenhuize de leiding wisten te nemen, dn de 10e minuut de score op 0-2 brachten door An neke Dalebout en Cora Bouwman in de 10e min. de stand op 0-3 bracht, gaf de thuisclub zich nog niet ge wonnen. Dit resulteerde in de 25e min. in een doelpunt van Kees Wurth (1-3) en vlak voor de rust door Tonny v. Beveren (2-3). Na de rust dus nog alle hoop op winst, maar de drie gebroeders van Nieu wenhuize slaan alle 'hoop de grond in. Jan scoort 2-4, Leendert 2-5 (ziet nog de bal uit de mand draaien) en Kees 2-6. De (thuisclub maakt zich te veel schuldig aan gedekt doelen. Cora Bouwman maakte er 2-7 van, waarna Kees Wurth voor de Brou- wenaars nog eenmaal scoort (3-7). Twee minuten voor 'het einde be paalt Jan van Nieuwenhuize de eind stand op 3-8. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Bruinisse Wedvlucht vanaf Creil (Fr.). Af stand plm. 290 'km. Gelost met noor denwind om 9.30 uur. Aankomst eer ste duif 14.20 uur, laatste duif 14.44 uur. C. Bal 1; T. M. Dalebout 2, 3, 6; P. Zandijk 4, 7, 8, 9; P. Stöketee 5. Dinsdag a.s. inkorven voor de vlucht Angouléme, P.V. „De Reisduif' Brouwershaven Uitslagen van de P.V. „De Reis duif" op 26 juni vanaf Chateauroux. Afstand 569 km. A. J. Flikweert 1, 5, 9 en 14; P. Flohil, 2 en 4; W. Blom 3 en 7; C. Wesdorp 6 en 10; C. J. van Dix- hoorn 8; G. Flikweert 11 en 12; J. M. Kloet 13, 15 en 16. Op 27 juni vanaf St. Quentin, af stand 214 km.: C. Wesdorp 1 en 13; J. Quist 2 en 11; W. Blom 3 en 17; J. Flikweert 4, 6, 8 en 12; A. J. Flikweert 5, 7 en 10; J. M. Kloet 9 en 16; L. J. Fonteine 14; C. J. van Dixhoorn 15. Dinsdag 7 juli inkorven voor An gouléme. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht vanuit -St. Denis. Af stand 336 km. Gelost om 6 uur. Aan komst 1ste duif 10.55. Fr. Maijs 1, 3; Gëbr. Krijger 2, 7; J. Verwest 4; Feleus-Westenbrugge 5, 6, 8. Prijsvlucfht vanuit Neufvllles. Af stand 124 kon. Gelost om 8 uur. Aan komst 1ste duif 9.54. Fr. Regoort 1, 3, 6, 32, 49; Gebr. Krijger 2, 5, 11, 14, 18, 26, 36, 55; J. Kaaijsteker 3; M. Wesdorp 7, 12: C. Bouman 8, 31; Feleus-Westenbrugge 9, 22, 28, 41, 42, 44, 46, 48, 50; L. Noordijk 10, 27; A. Ha'gesteijn 13, 51; L. v. d. Hoek 15, 16, 17. 20, 45; J. P. Verwest 19, 23. 38, 39, 47, 53; Saman- Snijders 21, 33, 52; H. Merle 24, 40, 43; J. Dekker 25, 30, 34; C. Berre- voets 29, 56; A. Kramer 35, 37; Jan v. Westenbrugge 54; W. den Boer 57. Donderdagavond inkorven voor Ruffec van 18.15 toit 18.30 uur. Vrijdagavond inkorven voor Noy- on, oude en jonge duiven voor St. Ghislain van 18 tot 18.45 uur. P.V. „Zierick" - Zierikzee WedVluóht uit Creil (284 km.). Los 9.30 uur. 1ste duif 13.46.54. Laatste 14.38.00. C. Seijbel 1, 4; Jae. Verwijs 3, 6, 7; A. M. Berrevoets 2; A. Timmer man 5; P. Flikweert 8, 9, 10, 11, 13; W. Date/bout 12. A.s. dinsda'g inkorven voor An gouléme. WINTERSWIJK. In de hoop het doodgelopen politie-onderzoék weer op gang te brengen, 'heeft de Joodse gemeente van Winterswijk f 1.000, beloning uitgeloofd voor diegene die inlichtingen kan verstrekken die zullen leiden tot aanhouding van de dader(s) van de (twee -weken geleden op het nieuwe Joodse kerkhof ge pleegde grafschennis. APELDOORN. Op de Arnhemse- weg ter hoogte van de buurtschap de Groenendaal is een verkeerson geval gebeurd, waarbij de lucht macht-adjudant van der Kaa uit Apeldoorn om het leven is gekomen UTRECHT, 4-7. - Dank z(j de aanschaffing van 25 grote rtfdbare vuilniscontainers en voor het vervoer ervan een speciale vrachtauto met hydraulische hefarm, is de Nederlandse Spoorwegen op het Am sterdamse Centraal Station van een „vuil zaakje" verlost. De gemeente Amsterdam kondigde enige t(jd geleden al aan, dat de spoorwegen voortaan maar zelf voor een vuilnisafvoerdienst moesten zorgen. De gemeente wenste althans met deze service te stoppen. Ruim vijftig kubieke meter vuilnis oftewel 1500 volle vuilnis bakken worden er elke week op station C.S. in Amsterdam gepro duceerd door de spoorwegen zelf (18 kubieke meter), de restauratie (10 kubieke meter), P.T.T. (10 kubieke meter) en Wagon-Lits (vijftien kubieke meter. Allerlei oplossingen werden bedacht, die van de container-afvoerdienst werd tenslotte gekozen. De vuilniscontainers worden door de speciale auto naar de ge meentelijke stortplaats gereden en leeggekiept. Als alle containers binnenkort z(jn geleverd, worden ook de Rietlanden, Watergraafs meer, Haarlemmermeer, Spaarndammerdijk en het station Haarlem in de vuilnisdienstregeling van N.S. opgenomen. Gebleken is dat de nieuwe regeling ook een enorme besparing betekent. De oude vuilnisafvoerregeling kostte f 80.000,per jaar, de nieuwe f 15.000, Vele dodelijke ongevallen rond het weekend HUIZEN. De 60-jarige H. Klaver uit Haarlem heeft vrijdagavond bij een brand in een auto dei-mate ern stige brandwonden opgelopen, dat hij zondag is overleden. Drie andere inzittenden van dezelfde auto wer den min of meer ernstig gewond, waarvan een zeer ernstig. DEN HAAG. Zondagmorgen is op de Assenburgweg in Den Haag een personenauto door onbekende oor zaak tegën een lantaarnpaal gereden De naast de bestuurder zittende 86- jarige mevrouw E. Teunisse-Duy- verman uit Den Haag sloeg met het hoofd tegen de voorruit en is ter plaatse overleden. De bestuurder en zijn vrouw, die achter in de auto zat, werden licht gewond. VENLO. Zaterdagmiddag is het driejarig jongetje J. Zijlmans te Venlo in een met water gevulde be tonnen kuip gevallen en verdron ken. GORKUM. De 81-jarige T. den Uil uit Hardinxveid-Giessendam is zaterdagmorgen op rijksweg 15 on der deze gemeente door een perso nenauto aangereden en gedood. De bejaarde man kwam uit een langs den weg liggende griend en wilde naar zijn woning aan de overkant gaan. De autobestuurder werd licht gewond. DEN HAAG. In het ziekenhuis Bronovo in Den Haag is de 52-jarige C. Hogervorst uit Den Haag over leden aan de gevolgen van een ver keersongeval. AMERSFOORT. Bij een verkeers ongeval op de Utrechtseweg nabij Amersfoort is zondagavond een 18- jarige inwoner uit Delfzijl om het leven gekomen. Zijn broer werd ernstig gewond. Voorts liep de be stuurder van een andere auto lich te verwondingen op. ZUIDWOLDE. De 72-jarige heer K. Blanken uit Hoogeveen is op de Nieuwe Provinciale weg in Zuid- wolde (Dr.) bii een auto-ongeval om het leven gekomen. Zijn auto vloog uit de bocht. Vier personen liepen verwondingen op. LOCHEM, De 33-jarige mr. G. Hubée uit Den Haag, assistent ju ridisch adviseur bij het ministerie van buitenlandse zaken, is op de Zutphenseweg in Lochem om het leven gekomen, toen hij met zijn auto in volle vaart tegen een boom botste. Nog eens: UTRECHT, 4-7. In de praktyk is gebleken, dat de regeling, waarbij de verplicht verzekerden die tijdens de vakantie in het buitenland ziek wor den een beroep doen op het zieken fonds ter plaatse, niet altijd een af doende oplossing heeft. Het gemeen schappelijk overleg van ziekenfonds organisaties geeft hierover de onder staande uiteenzetting. Met de meeste ons omringende landen ziin wederkerigheidsverdra gen gesloten die inhouden dat de verplicht verzekerden aanspraak op dezelfde rechten kunnen maken als de in het betreffende land wonende verplicht verzekerden. Met Oosten rijk en Zwitserland bestaat een der gelijke overeenkomst echter niet. Om op hulp aanspraak te kunnen maken moet de verzekerde bij de buiten landse verzekeringsinstelling 'n door het Nederlands ziekenfonds afgege ven E-6 formulier tonen. Deze for mulieren dienen voor het vertrek bij het Nederlandse ziekenfonds aange vraagd te worden. De ervaring heeft echter geleerd dat de hier genoemde regeling in de praktijk niet altijd een afdoende oplossing vormt en daarom adviseren veel ziekenfondsen hun leden een aanvullende reisverzeke ring te sluiten. Voor vrijwillig ver zekerden die als regel geen aan spraak op de wederkerigheidsver dragen kunnen maken is zulk een verzekering vrijwel altijd van groot belang. Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties adviseert ie dere verzekerde die van plan is een SEVENUM. Een oude traditie zal dit jaar verloren gaan nu de Stöch- tting Oogstfeesten "te Sevenum geen 'kans meer 'ziet om een optodbt te organiseren. buitenlandse reis te maken vooraf bij het ziekenfonds inlichtingen te vragen. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat Nederlandse ziekenfondsen niets vergoeden in het buitenland bij ziekte. Voor 45 jaar.... ZIERIKZEE. De politie betrapte een drietal personen, die bezig waren 700 kg .kalizout te stelen uit een schip aan de Vissersdijk. DUIVENDIJKE. Aan de zeedijk alhier is het stoffelijk overschot aan gespoeld van een Engels officier. BRUINISSE. Door het Burgerlijk Armbestuur alhier zijn twee tuinen verpacht voor de tijd vanzeven jaar. De pachtsommen bedragen res- pektievelijk f 41 en f 35 per jaar. BURGH. Het eerste huis in gewa pend beton xoordt thans te Westen- schouwen gebouwd. Het is voor een Rotterdamse eigenaar bestemd. ZIERIKZEE. De jeugdvereniging „Pan" hield in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" het derde jaar feest. RENESSE. De leden van „Luctor et Emergo" schonken hun directeur, de heer M. v. d. Werf, als blijk van waardering een gouden horlogeket ting. NIEUWERKERK. Nabij „De We reld" reed de tram een koe, die uit de weide was ontsnapt, dood. BRUINISSE. Van hieruit vertrok een Engelse barge, geladen met oes terschelpen, naar Grimsby (Gr. Br.). ZIERIKZEE. Aan de universiteit te Utrecht promoveerde tot doctor in de Nederl.. letteren mej. D. A. Fe lix, lerares aan de r.h.b.s. alhier. ZIERIKZEE. De stafmuziek van het 6e regiment te Breda verzorgde het zomerfeest van de Sociëteit „Tot Nut en Genoegen". MORGHAN, de magiër 7. „Mijn meester vraagt naar u, docter!" zei de knecht zacht. „Zijn zwakheid wordt gróter! Misschien een nieuwe aanval van de ziekte die hem bedreigt". Silvia stootte een verschrikte kreet uit, maar de docter wierp een geruststellende blik naar haar. „Wees niet bang", knorde hij vol waardig heid. „De meest geleerde geneesheer ter wereld heeft zich belast met de gezond heid van uw vader! Ik persoonlijk zal hem genezen en z'n lijden verzachten. Mijn grote zorg en mijn unieke uitvinding staan tot zijn beschikking. En het beste genees middel voor een zieke is een geleerd heel meester, zoals de beroemde Helvetius reeds zeer terecht schreef in zijn boek „De ge neesheer en z'n artsenkunde". Verzorg de onbekende zieke goed, Silvia, ik moet nu naar uw vader". „Is uw vader ernstig ziek?" vroeg Aram toen de geleerde zich verwijderd had. Hij zag de tranen schitteren in de mooie ogen van het meisje. Snel wendde Silvia hem haar rug toe. „Reeds sedert jaren", zei ze met verstikte stem. „Hij lijdt aan een vreemde ziekte, die niemand kan genezen. Zelfs een geleerde geneesheer als Ambro- sius moet slechts volstaan met zoveel mo gelijk zijn lijden te verlichten". Ze zette zich in een stoel bij het raam en vermeed Ijet Aram in de ogen te kijken. „Dikwijls gaat het wekenlang goed, maar dan ineens is het alsof een onbekend gevaar hem be dreigt". Op dat moment weerklonk - buiten on der het raam - een schel gefluit. Een klein melodietje van enkele noten slechts, maar met een vreemd en grillig accent vol spot ternij. Tot z'n grote verbazing zag Aram Silvia opspringen. „Nog een keer", zei zij zacht en oen doodse bleekheid verspreidde zich over haar gelaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5