DE ZIERIKZEESCHE COURANT NAUWERE SAMENWERKING FRANKRIJK-W. DUITSLAND Nyassaland (Afrika) onafhankelijke staat Nieuw A.V.R.0.-plan voor tweede t.v.-net Negers beproeven wet op burgerrechten PARIJSE WURGER GEARRESTEERD Razzia's van de Zuidafrikaanse politie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mauiiila^; 6 juli 1964 120ste jaargang No. 19609 WAARIN OPGENOMEN 1797-188v REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tol. 01110-2255, ia 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. i. 8ij do Vaato, tel. 01110-2938. Uitgave: 9.V. Drukkerij v/h takenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertent.eprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Sehoolzweimvedstrijdeii te Zierikzee Besprekingen De Gaulle—Erhard geëindigd BONN, 4-7. President De Gaulle en Bondskanselier Erhard zijn het zaterdag na twee dagen van Frans- Duitse besprekingen er over eens ge worden dat van Duitse zijde voor stellen zullen worden gedaan voor verwezenlijking van een Europese politieke unie. De twee landen zul len hun werk in hët belang van po litieke, economische en militaire sa menwerking in Europa voortzetten. Dit werd zaterdag bekendgemaakt door de Westduitse regeringswoord voerder Von Hase. De voorstellen van Bonn zullen eerst door de mini steries van buitenlandse zaken van van beide landen worden bestudeerd. President De Gaulle verklaarde op de voltallige zitting van de Duits- Franse regeringsconferentie dat alle internationale gebeurtenissen aan sporen tot aaneensluiting van Euro pa. Frankrijk werkt met geen land ter wereld zo goed samen als met de Bondsrepubliek, zo meende hij. Frankrijk en West-Duitsland zul len op het gebied van de ontwikke lingshulp nog nauwer samenwerken. Latijns-Amerika en Afrika zullen hierbij op de eerste rij zitten. Als afsluiting van zijn tweedaags bezoek aan Bonn gaf De Gaulle in de Franse ambassade een lunch, waaraan van Duitse zijde bondspre sident Lübke, bondskanselier Erhard en de leden van het Westduitse ka binet aanzaten. Het Franse gezelschap keerde aan het einde van de middag naar Parijs terug. ENGELAND De diplomatieke correspondent van D.P.A. tekent hierbij aan: Uit het overleg over de Duitse voorstellen zou, wanneer men het met elkander eens wordt, een ge meenschappelijk Duits-Frans voor stel kunnen ontstaan, dat dan aan de overige partners voorgelegd zou kun nen worden. Op deze manier kan de „dode tijd" tot de Britse verkiezin gen in de herfst worden gevuld. Bij beide delegaties was men het er over eens dat werkelijke onderhandelin gen met de E.E.G.-partners Italië en Benelux, alsmede bindende bespre kingen met Engeland over de Britse rol bij het ontstaan van de Euro pese politieke Unie, vooreerst niet mogelijk zijn. Men twijfelt er niet aan dat bij de Duitse voorstellen re kening zal worden gehouden met En geland, doch de afgelopen twee da gen kon men in Bonn ook geluiden van ongeduld ten opzichte van En geland vernemen. Erhard heeft zijn gesprekspartner De Gaulle te verstaan gegeven, dat Bonn niet van plan is eeuwig reke ning met Engeland te houden, wan neer dit land niet spoedig na de ver-* kiezingen een besluit neemt. Boven dien vindt de Bondsregering de Britse eis dat Engeland aan de besprekingen van de zes E.E.G.-landen over een politieke unie zal kunnen deelnemen, ook wanneer het geen lid van de ge meenschap is, te ver gaan. Zij meent dat nauw overleg in het kader van de Westeuropese Unie, waarvan ook Engeland lid is, voldoende is. BLANTYRE, 5-7. Nyassaland werd te middernacht Malawi, en Afrika's 37-ste onafhankelijke staat na 73 jaar Brits bestuur. Voor de plechtigheden ter gelegenheid van deze gebeurtenis zjjn vertegenwoor digers van tachtig landen naar Blan- tyre, de hoofdstad, gekomen. De hertog van Edinburgh, echtge noot van koningin Elizabeth, zal heden maandag de officiële docu menten waardoor het land onafhan kelijk wordt, overhandigen. Malawi, dat deel uitmaakte van do inmiddels ontbonden federatie met Rhodes ië, zal binnen het gemene best blijven. Premier Hastings Banda zei zon dag tijdens de onthulling van een onafhnnkelijkheidsmonument nabij Blantyre: „De blanke heerst niet meer over ons en daarom is er geen reden voor wrijving tussen ons en de blanken". Hij sprak zich uit tegen onafhankelijkheid van Zuid-R'hode- sië onder de huidige blanke minder heidsregering. (Hij steunt de Afri- ENSCHEDE, 4-7. De voorzitter van de AVRO, mr. L. H. Slotemaker, heeft zaterdagmiddag op de algeme ne vergadering van deze omroep vereniging in de Twentse Schouw burg in Enschedé een „aangepast" AVRO-plan voor de bezetting van het tweede t.v.-net openbaar ge maakt. De AVRO zal volgens dit plan op het tweede net met haar program ma niet meer uren vullen dan het gemiddelde aantal uren van de an dere grote omroeoverenigingen De overige uren op dit tweede net kun nen volgens de AVRO worden be stemd voor een algemeen program ma van de gezamenlijke omroepver enigingen, dat de AVRO als lastheb- ster of als uitvoerend orgaan zou kunnen verzorgen. De KRO. de NC RV. de VARA en de VPRO zullen Man omgekomen in werkpnt VRIEZENVEEN. 4-1. De 46-jarige G. J. de Leeuw uit Zwolle is vrij dagmiddag om het leven gekomen, doordat een vrachtauto in het werk- putje reed, waarin hij 'bezig was een elektriciteitskabel te repareren. Het hoofd van de man werd verbrijzeld. Het ongeluk gebeurde voor een ga- n.ge in de Dorpsstraat, waar S. uit Wcsterhaar zijn gerepareerde zond- auto ophaalde. On het pleintje voor de garage reed hij achteruit om ver volgens vooruit de Dorpsstraat in te rijden. Hij zag vanuit zijn hoge ca bine het werkputje vlak voor de wa gen niet. „Open «lag" op vliegbasis Eindhoven EINDHOVEN. 4-7. Op de vliegba- sis Eindhoven is vrijdag een „open rino" gehouden die door ongeveer 30.000 personen werd bezocht. Onder de bezoekers bevonden zich tal van burgemeesters en vooraanstaande industriëlen uit oostelijk Brabant, duizenden scholieren van middelba re scholen en verscheidene hoge of ficieren van lucht- en landmacht, 's Morgens gaf het grondpersoneel demonstraties, terwijl voorts ten toonstellingen konden worden be zocht, die in enige grote tenten wa ren ondergebracht. Een zestigtal in twee groepen verdeelde leerlingen van middelbare scholen mocht per Fokker Friendship een grondvlucht maken naar de Delta-werken. Dit was de prijs voor een opstel over het luchtwezen, dat zij in het kader van een wedstrijd hadden gemaakt, 's Middags was er een vliegfee*;t. Uiterst spectaculair waren de de monstraties van het stuntteam van de luchtmacht met vier T 33 vlieg tuigen en de demonstratievlucht met een Starfighter F 104 van de vlieg basis Twente. Het hoogtepunt was het optreden van een eskader van 26 F 84 F toestellen dat tevens het einde van het vliegfeest vormde hun programma's op het eerste net uitzenden. Voor de radio zou een soortgelijke oplossing tot stand moe ten komen, zo zei mr. Slotemaker. In 1963 maakte de AVRO haar eerste plan voor de bezetting van het tweede t.v.-net bekend. Dit hield in dat de AVRO op het twee de net een algemeen programma zou verzorgen. Op het eerste net zouden de andere omroepverenigin gen uitzenden. Daar zou een „open bestel" heersen, d.w.z. dat eventu eel ook nieuwe organisaties daarop een plaats zouden krijgen. De pro gramma's van de AVRO op het tweede net zouden worden vastge steld door een breed samengestelde programmacommissie. R.E.M. „volksaandelen" van twintig gulden DEN HAAG, 4-7. De heren Ver- olme en Heerema - initiatiefnemers van het REM-eiland, hebben er aan meegewerkt alle aandelen REM en de daaraan verbonden rechten vover te dragen aan „Volks -Aandelen Trust' N.V., een onderneming die cp 21 februari is opgericht, zo is na mens de REM in Den Haag meege deeld. „Volks Aandelen Trust" heeft een maatschappelijk kapitaal van 12 miljoen gulden en wil in haar kapi taal laten delen door kleine aan- dcr 'houders en de dagbladen. Er zullen aandelen van twintig gulden worden uitgegeven. De heer Verolme heeft het voor zitterschap van de raad van bestuur cp zich genomen. In deze raad zullen o.m. ook de kleine aandeelhouders worden vertegenwoordigd, zo deelde men mee. „Volks Aandelen Trust" is gevestigd Heerengrrcht 444 in Amsterdam. kaanse nationalistische beweging daar). Noord-R'hodesië wordt op 24 okto ber onafhankelijk. Het kabinet van dr. Banda is een van de jongste ter wereld. De ge middelde leeftijd is 35 jaar. Hij spreekt daarom vaak van „mijn jon gens". Hij is zelf 58 jaar. Goldwater wenst afrekening met Castro RIO DE JANEIRO, 5-(. De repu- blikeinse senator Barry Goldwater, die zich kandidaat 'heeft gesteld voor het Amerikaanse presidentschap, heeft in een onderhoud met 'het Bra ziliaanse blad „Diario de Noticias" gezegd dat het regiem van Fidel Castro zou moeten worden geliqui deerd. Volgens het in de Portugese taal verschijnende blad had Goldwater gezeg'd dat de betrekkingen met alle communistische landen, ook die met de Sowjet-Unie, zouden moeten wor den verbroken. „Mijn doel in de koude oorlog is overwdnninng - niet louter een koude oorlog overwinning maar een algehele overwinning", zo schrijft het bla'd. Enkele hevige explosies hébben zaterdag een kruitfabriek in Sorgues bij Avignon, tot een puinhoop ge maakt. Twee mensen kwamen om en negentien werden gewond. Monokinimag wel in Washington WASHINGTON, 4-7. In de Ameri kaanse hoofdstad is het dames toe gestaan een badpak zonder boven stuk te dragen. Dit is vrijdag uitge maakt door een commissie van pro cureurs van het district Columbia. Vrouwen die zo'n badpak dragen kunnen wel onwelvoeglijk zijn maar wij hebben hier geen enkele wet die ons in staat stelt het te verbieden", zo verklaarde een van de leden van de commissie die een onderzoek had ingesteld naar de strafbaarheid van het dragen van „Topless"-badpak ken. Het verstoren van de openbare orde is echter wel strafbaar. Tot nog toe is steeds als in Amerika een vrouw in het nieuwe model badcos- tuum verscheen een oploop ontstaan zodat het dus mogelijk blijft in te grijpen. Onbemande ploegrobot Een onbemandeploegrobot is de sensatie, door een fabriek voor land bouwmachines in München aan het publiek is voorgesteld. De Agri- Robot" ziet er uit als een reusachtig insect. Het is een op een éénastrac tor gemonteerde Kipp-ploeg, die door de werking van een vernuftige installatie bij hel bereiken van de akkerrand automatisch blijft staan en in tegengestelde richting terug rijdt. Van de dit werktuig aandrijvende tractor steken naar voren en achte ren twee lange, op de voelers van een insect lijkende stangen uil. Aan het einde van elk van deze stangen bevindt zich een leidwiel. De beide leidwielen staan ten opzichte van elkaar een weinig verschoven, zodat het telkens in de rijrichting geziene voorste in de het laatst geploegde, het achterste in de voor loopt, die op dat moment getrokken wordt. Om met de Agri-Robot te kunnen ploegen wordt eerst met handbedie ning aan de beide uiteinden van de akker een over de hele breedte van het veld lopende dwarsvoor getrok ken en daarna de eerste voor in de lengterichting geploegd. Als - met handbediening - het ploegen van de tegenvoor ingeleid is, kan op „aiito- matische bediening" worden overge schakeld, en de „toverploeg" verricht •'an zijn werk zonder enige hulp. Zonder hand- of afstandsbediening trekt hij zijn voren, tot het hele veld geploegd is. Mankementen kunnen er in de praktijk nauwelijks ontstaan, want de ploeg blijft onmiddellijk staan, als de automatische beveiligingsin stallaties eens zouden uitvallen, wat echter volgens mededelingen van de constructeur zeer onwaarschijnlijk is. Want de automatie is zo geraffi neerd, dat deze zelfs afwijkingen van de ploeg van de gewenste rechte lijn van de voren zelf kan corrigeren. NEW YORK, 4-7. De Amerikaan se negers zijn vrijdag in het gehele land begonnen met het beproeven van de nieuwe wet op de burger rechten die de dag tevoren door pre sident Johnson werd getekend. In de stad Kansas liep een der tienjarige jongen een kapperswin kel binneri en werd geknipt. Don derdag werd hij nog teruggestuurd. In Albany, Georgia? waar in het Het aantal buitenlandse grensar beiders dat in Duitsland werkt, is dit jaar tot nc-g toe met 2.000 toe genomen tot meer dan 46.000, zo heeft het Westduitse industrie-insti tuut in Keulen meegedeeld. Meer dan 25.000 van deze arbeiders komen uit Nederland, bijna 10.000 uit Frank rijk en ruim 8.000 uit Oostenrijk. PARIJS, 5-7. D'e man die de 11- jarige Luc Taron heeft gewurgd en daarna Par(js 38 dagen lang in rep en roer heeft gehouden door het schrijven van brieven, de „wurger", is gearresteerd. Het blijkt een verpleger van de psychiatrische inrichting te Villejuif JOHANNESBURG, 4-7. De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie houdt sedert vrijdag een klopjacht op personen die op grond van de anti- sabotagewet verdacht worden van connecties met communisten of met ondergrondse groeperingen van het verboden Afrikaanse Natio nale Congres en het Panafrikaanse Congres. Vrijdag begon de actie met huiszoekingen in Johannesburg en Wit- watersrand. Daarbij werden zeventien blanken gearresteerd en boe ken en geschriften in beslag genomen. Zaterdag richtte de politie haar aandacht op Kaapstad en Natal, waar voorzover bekend geen arrestaties werden verricht. In de kantoren van de liberale parttf in Pietcrmaritzburg nam de politic vroegere geschriften van Nobel prijswinnaar Albert Loctocli in beslag. Onder degenen die werden gearresteerd - een twintigtal blanken, voorzover bekend - bevinden zich twee verslaggevers van in Jo hannesburg verschijnende dagbladen, de Rand Daily Mail cn de Johannesburg Star. te zijn. Luoien Leger. Tijdens een verhoor in de naéht van zaterdag op zondag heeft hij békend. De 27-jarige Luoien Leger bekende dat 'hij eind mei de kleine Luc Ta ron in een bos bij Parijs had ver moord nadat hij de jongen op de Place d'Etöile had gezien. Luc ging in de metro en Leger volgde hem. Toen de jongen uitstapte sprak de verpleger hem aan. Luc vertelde dat hij niet naar thuis durfde te gaan omdat hij iets had gedaan dat Leger tijdens het politieverhoor een „on nozel vergrijp" noemde. Leger no digde hem uit een 'boswandeling te maken. Het was toen al elf uur des avonds. Toen zij in het bos waren had hij plotseling de behoefte ge voeld de jongen te doden. Leger ver telde daarop de bijzonderheden die hij al had beschreven in een brief aan een Parijs' dagblad. De „wurger" had sinds de moord een macaber spel gespeeld. Hij schreef 56 brieven, aan de vader van het vermoorde kind. aan kranten, radiostations en de politie. Ook had hij de vader en anderen talloze ma len cpgcbeld. Door het verschaffen van bijze n dei'heden over zijn moord (,n c,- inenten dat hij nieuwe moorden zou begaan, bleef hij lange tijd voorpagina-nieuws voor de Franse kranten. De politie voerde meermalen vruchteloze razzia's uit nadat de „wurger" misleidende in lichtingen had gegeven. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Reizen is het hart verwijden. verleden felle botsingen tussen de rassen voorkwamen, lieten meer dan twintig restaurants voor het eerst negers toe, anderen ondervonden geen moeilijkheden toen zij voorma lige „blanke" restaurants binnen gingen in Savannah, Georgia en Jacksonville, Florida, waar ook tus sen blanken en negers is gevochten. In enige streken wai-en er echter eigenaars die hun ï'estaurants slo ten. In Richmond, Virginia, sloot iemand voor het eei-st in 27 jaar zijn restaurant. Hij vex-klaarde: „Ik ga geld verliezen, maar dollars en cen ten kunnen niet in de plaats komen van beginselen". In een andex-e zuidelijke stad, At lanta, zei een restaurateur dat hij liever naar de gevangenis ging dan negers te bedienen. Reeds- kort nadat- het Huis van Afgevaardigden de wet had goedge keurd zei gouvexmeur Wallace van Alabama dat hij de grondwettige geldigheid van de wet via de recht spraak zou betwisten. Een soortge lijk standpunt wordt ingenomen door gouverneur Johnson van Missis sippi. De negers zullen echter opnieuw demonstraties houden om toepassing van de wet te verkrijgen, indien on derhandelingen niet helpen. GEORGETOWN. Britse troepen patvouillex*en tussen twee dox-pen in de buurt van Georgetown nadat drie negei's vrijdag wai-en doodgeschoten. Drie negers worden vermist. Het ene dorp wordt door negers, het an dere door Indiërs bewoond. Oorlogsmisdadiger verdween over grens KEULEN, 4-7. Hel oud-lid van de Gestapo Kurt Wiese. 50 jaar oud. die 'er van wordtibeschuldigd dat hij als commandant van het kamp Ialystok tientallen Joodse kindex-en eigenhan dig heeft gedood, is uit zijn woning in Keulen verdwenen. Hij was in oktober 1963 gearresteerd. maar te gen een box'gtocht van 4.000 mark op vrije voeten gesteld. Hij moest zich driemaal per week bij de po litie melden. Nu pas woi'dt verno men dat hij met behulp van vrien den naar het buitenland is gegaan. Hij moest getuigen in vei'scheidene processen tegen oudleden van de Gestapo. Wolkenvelden Verwachting tot dinsdagavond: Nu en dan wolkenvelden, maar ook opklaringen; overwegend droog weer met een zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen west en zuidwest; in het algemeen iets hogex-e tempex'aturen. 7 juli. Zon op 4.29, onder 21.00. Maan op 2.28, onder 19.05. Nieuwe maan: 9 juli te 12.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 juli 0.38 v.m. 13.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 juli 0.27 v.m. 12.59 n.m. Springtij: 11 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 6-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde bleef -de aanvoer van koude polaii-e lucht naar west-Eux-opa voortduren. De temperatuur was in De Bilt bij na 5 gx-aden onder nonriaal. In de nacht van zaterdag op zondag kwam daarbij op verschillende plaatsen in het zuidoosten van het land zelfs nachtvorst voor. Inrrtiddels ver plaatst het gx-ote hogedrukgebied op de oceaan zich langzaam wat naar het zuiden. Aan de nooi-dflamk ei-van komt een diepe depi-essie tot ont wikkeling, welke zich in de richting van IJsland beweegt. De komende 24 uur zal het weer in ons land waarschijnlijk nog niet onder in vloed van de nieuwe oceaandepres sie 'komen. Wel zullen af en toe wol kenvelden overdrijven, samenhan gend met een in betekenis afnemen de storing welke over bet nooi-delij- ke deel van de Nooixizee naar bel oosten trekt. De temperaturen kun nen in de nacht vooral in het zuid oosten van het land nog weer tot tamelijk lage waarden dalen, maar overdag zullen zij in het algemeen iets hoger worden dan vandaag. In het dorp Arvnandale, op elf ki- krnater ten oosten van Geox^gelown, zijn zatei'dagavond twee Indiase vrouwen en een Indiër vermoord. LEEUWARDEN. De Caltex heeft besloten haar tweede boring bij paal 17 op Ameland te staken en is al begonnen ïnet de afbraak van de boortoren. Het is nog niet bekend of de Caltex elders in de cxngeving nieuwe pogingen zal aanwenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1