DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stimuleringsbeleid van beperkter omvang voor Zierikzee Brood per jaar een cent duurder Johnson tekende wet op de burgerrechten Huisarts in arrest De geruclitmakehde „vliegende schotels" De V.N. en Cyprus De zaak Kasjmier Turkije en Thant's rapport over Cyprus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 juli 1964 120ste jaargang No. 19606 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekkert II, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255. ■»a 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. *edakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: 9.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. fn dit nummer: Schouwen-Duivelaud kreeg er natuur gidsen bij Overheid en imlustrialisate DEN HAAG, 2-7. Het tot dusver gevoerde regionale industrialisatie beleid zal van 1965 t/m 1968 worden omgebogen in een stimuleringsbe leid. De staatssecretaris van econo mische zaken meldt dit in een nota over deze aangelegenheden. primair te stimuleren kernen zul len zijn: Delfzijl, Groningen, Hooge- zand, Veendam, Drachten, Heeren veen, Leeuwarden, Sneek, Assen, Emmen, Hoogeveen, Kampen, Den Helder, Zwolle, Hoorn, Bergen op Zoom, Het Sloe, Terneuzen, Oss en Weert. Nieuw daarbij zijn Den Hel der, Bergen op Zoom en Het Sloe. De staatssecretaris ziet genoemde plaatsen als „trekpaarden" voor de sociaal - economische ontwikkeling van het gebied, waarin zij liggen. Gelet op hun structuur en regionale functie alsmede hun ontwikkeling. De stimulering blijft nodig gezien of wel een zekere structurele werk loosheid ofwel een jaarlijks vertrek- overschot. Behalve deze primaire kernen zal een stimuleringsbeleid van beperk ter omvang en aflopend karakter tot 1968 gelden voor verschillende plaat sen. Deze zijn: Leek, Stadskanaal, Ter Apel, Winschoten, Bergum, Dok- DEN HAAG, 2-7. Minister Bies heuvel heeft tijdens de openbare commissievergadering van de vaste commissie van landbouw en visserij uit de Tweede Kamer gezegd dat de broodprijs van 1970 jaarlijks met een cent zal moeten worden verhoogd. Dit is een gevolg van de E.E.G.- verordeningen voor landbouwpro- dukten. Gp deze manier zal de con sumentensubsidie op brood, die op jaaibasis thans 85 miljoen bedraagt, geleidelijk worden geëlimineerd. Ook c'e subsidie voor industriemelk, die thans f 5,45 per honderd kilo be draagt, zal in de periode van 1970 geleidelijk moeten worden afgebro ken. Over de op 1 november ingaande regeling voor rundvlees zei minister Biesheuvel, dat de ministerraad van de E.E.G. een Europese „vorkprijs" met een maximum en een minimum heeft vastgesteld. Hiertussen mag de rundvleesprijs bewegen. Voor de eer ste twee jaar zal die prijs een na tionale oriëntatieprijs mogen zijn, daarna komt een algemene E.E.G.- prijs. Minister Biesheuvel die vragen van mevrouw Érautigam (P.v.d.A.) beantwoordde was van mening dat bij de stijgende produktie van rund vlees in de E.E.G. eerder een dalen de dan een stijgende prijs voor het rundvlees te verwachten is. Griekenland en Bulgarije zullen donderdag a.s. in Athene overeen komsten tekenen waarbij de norma le betrekkingen worden hersteld, zo is in de Griekse hoofdstad officieel meegedeeld. kum, Harlingen, Kootstertille, Lem mer, Oosterwolde, Wolvega, Coevor- den, Klazienaveen, Meppel, Roden, Hardenberg, Enkhuizen, Medemblik, Goes, Sint Maartensdijk, Zierikzee, Bladel, Cuyck, Etten, Uden, Pannin- gen en Venray. Sterkere concentratie Gestreefd wordt naar een sterkere concentratie, zowel als naar verho ging van flexabiliteit van het beleid. Het streven naar verbetering van de industriële infrastructuur zal wor den voortgezet. Daarvoor zal van 1965 t/m 1968 f 165 miljoen beschik baar komen voor werken van pro vincies en gemeenten. (1960 t/m 1964 f 146,5 miljoen). Ook van 1965 t/m 1968 zal voor uitvoering van rijkswerken in de betrokken gebieden een bedrag ter beschikking komen. .(I960 t/h 1963 f 60 miljoen). De premie- en reductieregeling (bijdrage bouwkosten per vierkante meter en reductie prijzen industrie terreinen) zal worden beperkt tot nieuwe vestigingen en uitbreiding daarvan binnen twee jaar. Het ta rief voor de primaire kernen zal een' lager minimum hebben en minder gedifferentieerd zijn. Dit minimum tarief zal voor andere kernen het vaste tarief zijn. WASHINGTON, 3-7. - President Johnson heeft donderdagavond de wet op de burgerrechten, die eerder op de dag door het Huis van Afge vaardigden was goedgekeurd, gete kend. Zij treedt onmiddellijk in wer king. De Senaat had de wet, die de fede rale autoriteiten meer bevoegdheden dan ooit op het terrein der rassenge- lijkheid geeft, al eerder aanvaard, waardoor de weg voor de onderteke ning vrij was. De president had tevoren een korte verklaring voor de televisie afgelegd. Hij deelde mee dat hij onmiddellijk maatregelen nam om de wet uit te voeren. Leroy Collins, voormalig gouver neur van Florida, is benoemd tot di recteur voor de betrekkingen tussen de gemeenschappen. Een adviescom missie van vooraanstaande burgers is benoemd om Collins bij te staan.. Johnson zal het Congres vragen extra geld toe te wijzen om de kos ten te dekken die voor de uitvoering van de wet noodzakelijk zijn. De betrokken regeringsinstanties hebben opdracht gekregen zich vol ledig van de nieuwe verantwoorde- UTRECHT, 2-7. De rechtercom missaris van de rechtbank te Utrecht heeft dezer dagen de termijn van voorarrest verlengd tegen de Zeis- #ter huiasrts H. K., die enkele maan den geleden werd gearresteerd op verdenking van het plegen van abortus. Het strafbare feit zou in februari zijn gepleegd bij een winkelmeisje uit Zeist, wier verhouding met de getrouwde werkgever niet zonder ge volgen was gebleven. De verwekker van het ongeboren kind kwam in maart te overlijden. De kwestie kwam aan het licht toen familieleden van de overledene een zeer hoge rekening aantroffen van de huisarts K. De politie werd in de arm genomen, hetgeen tot de aanhouding van de huisarts leidde. Ook de fiscale recherche blijkt zeer veel belangstelling te tonen voor de levenswandel van de huisarts, die zijn patiëntenkring in het voorjaar bericht had gezonden van het tijde lijk neerleggen van zijn praktijk in verband met overwerkt zijn. WASHINGTON, 2-7. - Een verslag van 187 pagina's over de des tijds geruchtmakende „vliegende schotels", opgesteld door een parti culiere commissie, is woensdag by het Amerikaanse Congres inge diend. In het rapport wordt beweerd dat de Amerikaanse luchtmacht de resultaten van het onderzoek naar deze verschijnselen zou heb ben verdoezeld. De nationale commissie voor onderzoek naar deze verschijnselen in de lucht heeft alle waarnemingen van de afgelopen jaren verzameld en aan de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, McCormack, en de democratische fractieleider in de Senaat, Mansfield, ter hand gesteld, met de bedoeling in het Con gres een debat te openen over de „UFO's" (United Flying Objets). De commissie wil een grootscheeps wetenschappelijk onderzoek ter opheldering van de verschijnselen. Zij zegt dat er genoeg be wijzen voorhanden zijn voor het werkelijk bestaan van onbekende vliegende voorwerpen en dat dit direct of indirect door mensen is gecontroleerd. Het onderzoek zou tot nu toe in hoofdzaak door de negatieve houding van de Amerikaanse luchtmacht zijn verhinderd. Deze luchtmacht zou misleidende statistieken hebben gepubliceerd cn onjuiste tegenspraak hebben geuit. Een woordvoerder van de luchtmacht verklaarde woensdag in Washington dat deze beweringen in strijd zjjn met de feiten. De luchtmacht heeft een permanente commissie, die op wetenschappe lijke manier alle meldingen van „vliegende schotels" onderzoekt. Slechts écn tot twee procent van alle meldingen konden niet worden opgehelderd. De commissie zegt bezorgd te zijn voor een mogelijke toevalsoor- log, veroorzaakt door „vliegende schotels". In feite zijn tot nu toe in negentien gevallen op radarschermen vliegende voorwerpen waar genomen. die er bijna altijd rond, ringvormig, elliptisch of sigaar- vormig uitzagen. Bijna steeds worden zij beschreven als „lichtge vend" of stralend, met doorsneden tot dertig meter geluidloos en langzaam, maar ook dikwijls vliegend met vele malen de snelheid van het geluid. lijkheden te kwijten en hem op de hoogte te houden van de gang van zaken. Bepaalde functionarissen moeten in contact treden met representa tieve groeperingen om meer begrip voor de wet bij te brengen en om te verzekeren dat zij wordt nage leefd. NICOSIA, 2-7. De bijzondere ver tegenwoordiger van de Verenigde Naties cp Cyprus, Galo Plaza, heeft in het presidentiële paleis in Nicosia een partikulier gesprek met generaal Grivas gehad. Volgens een V.N.-woordvoerder had' Grivas het taak genoemd de Verenigde Naties te helpen. Hij had grote bewondering voor de V.N.- strijdmacht en de wijze waarop zij haar taak volbrengt. Het was het eerste contact tussen een V.N.-funk- ticnaris en generaal Grivas, die om streeks 12 juni in het geheim naar Cyprus was gekomen. In Zweden is een wet van kracht geworden waarbij het verboden is werknemers te ontslaan die vrijwil lig dienst nemen bij strijdkrachten van de Verenigde Naties in het bui tenland. KARATSJI, 2-7. Pakistan heeft bij India geprotesteerd wegens de over schrijding van de bestandslijn in Kasjmier. Het vraagt schadevergoe ding wegens het doden van drie en het verwonden van twee personen. De sjah van Perzië heeft bij be sprekingen met de president van Pa kistan, Ajoeb Chan, aangeboden te bemiddelen in het geschil om Kasj mier. Vorig jaar bemiddelde de sjah met succes in het geschil tussen Af ghanistan en Pakistan. Hulp aan ontwikkelingslanden NEW YORK, 2-7. In de jaren 1960 tot en met 1962 heeft de kapitaal hulp aan de ontwikkelingslanden bjjna negentien miljard dollar be dragen, zo staat in een donderdag verschenen rapport van de Verenigde Naties. Het Amerikaanse aandeel hierin bedroeg 60 procent, het Franse 18 en het Britse 10 -procent. Het Verre Oosten kreeg het meeste geld, gevolgd door Afrika, latijns- Amerika en het westen van Azië. Ruim 33 procent van de kapitaal hulp en de schenkingen ging naar vijf landen: India, Argentinië, Puerto Rico, Brazilië en Indonesië. Het Verre Oosten kreeg ook de meeste econo mische hulp van de communistische landen, behalve in 1961, toen Afrika op de eerste plaats kwam. De internationale kapitaalhulp heeft de neiging zich op een betrek kelijk klein aantal landen te con centreren, zo staat in het rapport. Vijftien van de 52 ontwikkelingslan den ontvingen ongeveer tweederde van het langlopende kapitaal en schenkingen. Hogere soldij gevraagd voor dienstplichtigen DEN HAAG. 2-7. Hel Tweede Ka- merlid Wieldraaijer (P.v.d.A.) heeft in schriftelijke vragen aan de minis ter van defensie aangedrongen op een belangrijke soldijverhoging voor dienstplichtige militairen, gezien de sinds 1954 gestegen kosten van le vensonderhoud. In dit verband wil hij weten of het. juist is, dat een dienstplichtig en solldij genietend militair f 1,15 per dag ontvangt, in dien hij met verlof of tijdens ziekte thuis vertoeft en geen voeding op rijkskosten geniet. Een uitwisseling van 3.000 jongeren uit 24 landen AMSTERDAM, 2-7. De American Field Service organiseert in de maan den juli en augustus weer liaar jaar lijkse uitwisselingsprogramma voor jongeren. Meer dan drieduizend jon geren zullen dan via' een Atlantische pendeldienst tussen New York en Rotterdam met het m.s. Seven Seas' van hun eigen land naar een van de vierentwintig andere deelnemende landen verhuizen. Die landen zijn de V.S., de vijftien west-Europese landen, Turkije, Sy rië, Iran, Uganda, India, Pakistan, Grote staking van Italiaanse landarbeiders ROME, 2-7. In Italië zijn donder dag twee en een half miljoen land arbeiders voor een periode van acht enveertig uur in staking gegaan. De aktie, die ten doel heeft eisen voor loonsverhogingen en betere werktij den te ondersteunen, is op touw ge zet door het linkse vakverbond. De andere vakorganisaties doen niet mee. De zuster van Fidel Castro MEXICO, 2-7. - De oudste zuster van premier Fidel Castro van.Cuba, die zich cnlangs tegen het bewind van haar broer keerde, heeft tot op heden geen verzoek cm asiel bij de Mexicaanse autoriteiten gedaan. Zij verblijft op een geheim gehou den plaats in Mexico. Wanneer Jua- nita Castro niet voor 19 juli een der gelijk verzoek doet moet zij het land verlaten, omdat op die datum de geldigheid van haar visum verstrijkt. De 45-jarige Cubaanse zou volgens berichten in de Mexicaanse pers naar de Verenigde Staten reizen, waar zij op 21 juli zou spreken voor de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de landen die deel uitmaken van de Organisa tie van Amerikaanse Staten (O.A.S.). Cubaanse ballingen zeggen dat Jua- nita Castro groot gevaar loopt als het haar niet zou gelukken haar ver blijfplaats geheim te houden. Libanon en Madagascar. Op 7 juli a.s. zal de Seven Seas' in Rotterdam aankomen met aan boord 600 jeug dige Amerikanen van 16 tot 18 jaar die acht weken of een heel jaar zul len doorbrengen in een van de drie entwintig andere landen. In Neder landse gezinnen zullen 30 van hen werden opgenomen. Daarvan zullen er 23 eind augustus weer vertrekken en 7 gedurende een jaar blijven om behalve het -huiselijk leven ook het leven op een Nederlandse middelba re school te leren kennen. Begin au gustus zullen uit New York 54 Ne- derlandse jongeren die gedurende een jaar de Amerikaanse Highschool hebben bezocht, 'in ons land terug keren. De American Field Service was aanvankelijk een vrijwillige ambu lance-dienst, in de eerste wereld oorlog opgericht door in Parijs wo nende Amerikanen, tot de overtui ging dat waardering en begrip tus sen mensen uit verschillende landen moeten zijn gebaseerd op wederzijd se kennis, in 1947 leidde tot een be scheiden begin van wat thans een der grootste uitwisselingsorganisaties ter wereld is. De vereniging verleent thans in meer dan vijftig landen beurzen voor een tijdelijk verblijf in een ander land. Muiterij op kustvaartuig AMSTERDAM, 2-7. Maandag zul len fcwee in Engeland gearresteerde matrozen van het 'kustvaartuig „Aerdenhout", verdacht van muite rij, bedreiging van die 'kapitein met een mes en bierdiefstal, voor de of ficier van justitie .te Amsterdam ge leid' worden. Het zijn een' 28-jarige matroos uit Rotterdam en een 19- jarige matroos onder de gage uit Hilversum. Tijdens de reis van het in Amsterdam thuis horende, 'kust vaartuig van Duitsland naar Enge land braken deze matrozen de ze- gelkast open, waarin onder douane verzegeling sterke drank en sigaret ten zijn opgeborgen. Zij stalen bier uit de kast en dronken dit op. Daar na ontstond een vechtpartij, waar bij messen werden getrokken, de kapitein werd bedreigd en hutten werden vernield. Voorts weigerde het duo opgedragen werkzaamheden te verrichten. NEW YORK, 2-7. De Turks-Cypri sche vice-president dr. Fadil Kut- chuk, heeft het jongste rapport van V.N.-secretaris-gencraal Oe Thant over Cyprus donderdag gekritiseerd als „ernstig nadelig voor de politieke belangen van de Turkse gemeen schap op Cyprus en voor Turküe". In een donderdag gepubliceerde brief beschuldigt hij V.N.-funktiona- rissen er van, dat zij hebben nage laten de juiste stand van zaken in hun rapport te vermelden. Oe Thants erkenning van het be stuur van Makarios als de regering van Cyprus doel de gehele Turkse zaak teniet, aldus Kutchuk. „De Grie ken hebben geen recht op te treden als de regering van Cyprus als zij de Turkse grondwettelijke belangen schenden". De Turks-Cyprische vice-president zegt dat de secretaris-generaal Oe Thant het Griekse argument schijnt te hebben aanvaard, dat wapens in voert vcor gebruik bij een mogelijke Turkse invasie. „De Turkse gemeen schap weet echter dat de Grieken deze wapens bij de eerste gelegen heid tegen de Turkse gemeenschap zullen gebruiken". Kutchuk daagt de Verenigde Na ties uit te bewijzen dat ook maar één Griek door de Turkse Cyprioten in gijzeling is genomen. Het vervoer van arbeiders DEN HAAG, 2-7. Volgens de ge- gevens, waarover de Sociale Verze keringsbank in Amsterdam beschikt, zijn tussen 1 junii 1963 en 1 juni 1964 91 ongelukken met busjes en auto's voor arbeidersvervoer ge beurd, waarbij 12 personen zijn om gekomen en 414 werden gewond, van wie 51 zeer lidht. Staatssecreta ris Keyzer (verkeer en waterstaat), die dit meedeelt in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer-leden van Son en Maenen (beiden K.V.P.) is van mening, dat het toezicht op de naleving van de voor diit vervoer geldende voor schriften, dat overigens onder het ministerie van justitie ressorteert, voldoende is en dat ook de voor schriften zelf doeltreffend zijn. Met het eerste vliegtuig van de Ga- ruda Indonesian Airlines, dat dins dagavond op Schiphol was aange komen, zijn donderdagochtend enige tientallen Ambonnezen uit Neder land naar Djakarta vertrokken. - Foto: een bejaarde Ambonnese kostte het veel verdriet afscheid van Nederland te moeten nemen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niets is gevaarlijker dan een grote gedachte in een leeg ■hoofd. WAT UQT PI bilt Koel weer Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan opklaringen maar ook en kele buien; zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord; koel weer. 4 juli. Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 1.09, onder 14.52. 5 juli. Zon op 4.27, onder 21.01. Maan op 1.30, onder 16.16. 6 juli. Zon op 4.28, onder 21.01. Maan op 1.55, onder 17.41. Nieuwe maan: 9 juli te 12.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 juli 5 juli 6 juli 9.46 v.m. 10.53 v.m. 12.07 n.m. 22.06 n.m. 23.21 n.m. n.m. 22.08 n.m. 23.19 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 4 juli 9.40 v.m. 5 juli 10.47 v.m. 6 juli 11.58 v.m. Doodtij: 5 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een- depressie voor de kust van midden Noorwegen verplaatst zich verder in oostelijke richting ge volgd door een krachtige rug van hoge luchtdruk .Aan de achterzijde van de depressie voeren noordweste lijke tot noordelijke winden koude polaire lucht over de Noordzee naar west Europa. De voorste begrenzing van deze 'lucht 'bereikte vrijdagmor gen 'het noorden van ons land. Ver wacht moet worden dat de aanvoer van polaire lucht de eerste paar da gen blijft aanhouden waarbij de kans op lokale buien tijdelijk groter word't. De temperaturen zullen daar bij opnieuw enkele dagen aanzien lijk onder normaal zijn. De staking bij de Franse lucht- verkeresleiding, die tien dagen heeft geduurd, is afgelopen. De vakbon den hebben de leden geïnstrueerd heden-vrijdag 3 juli het werk te her- watten. BOSTON. De Liberiaanse vracht boot „Gannet" van 7.164 ton is op 450 mijl ten oosten van Boston (Mas sachusetts) bij dichte mist in aanva ring gekomen met een Russisch vis sersschip.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1