De kampioenen van Schouwen-Duiveland ife£vakantie? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 juli 1964 No. 19607 Kleuterschool te Brouwershaven komt op het Bostonplein uit het buitenland STAD EN EILAND Wachten bleek niet nodig te zijn geweest Het rund „Trijntje 79" van de heer J. der Weduwen werd kampioene op de jongste Centrale Fokveedag te Zierlkzee. Reservekampioen werd „Cora van Schelphoek" ran de heer C. v. d. Sluis te Duiuendijke. Cora is een praehtdier, dat al heel wat prijzen in de wacht heeft gesleept. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Geen steun aan bestuurssehool iiFlitsen BROUWERSHAVEN, 30-6. Tijdens de dinsdagavond gehouden raadsver gadering der gemeente Brouwersha ven is uitvoerig gediscussieerd over het schrijven van het stedebouw kundig adviesbureau Schut, waarin werd geadviseerd een andere plaats aan te wijzen voer de bouw van een openbare kleuterschool te Brouwers haven. Dit bureau stelde voor de bouw te doen realiseren op een stuk grond aan de Jan Verhoeffstraat aan het Bcstonplein en niet zoals aan vankelijk was gedacht in de Brou werij, daar deze grond dienst kan deen in de toekomst als industrie terrein. De heer M. Mathijsse (P.v.d.A.) sprak de vrees uit, daar dit op een stuk partikuliere grond moet gebeu ren, dat de realisering van deze bouw weer enorm veel tijd zal ver gen. De bouw in de Brouwerij is het mooist gelegen plekje in de gemeen te, rustig en in een fraaie omgeving aan de zoom van het Slingerbos. Het Bostonplein is veel te bekrompen. De voorzitter, burgemeester Vermeu len, deelde mee, dat het college aan vankelijk ook dit plan voorstond, maar het prijsgeven van industrie terrein weegt toch zwaarder voor de gemeente. De heer R. J. v. d. Wekken vond dat industrievestiging in de toekomst een belangrijke faktor is voor de gemeente en de school op het Bostonplein is zeer centraal ge legen. De heer P. de Moor was van mening, dat teveel aan de industrie wordt getild ten koste van de kleu terschool. Mevrouw Motmans infor meerde. of de Brouwerij niet meer wordt klaaar gemaakt voor speel tuin, waarop de heer Mathijsse in terrumpeerde, dat het geld hiervoor nog steeds in Middelburg ligt. Het zou een pracht oplossing betekenen naast de te bouwen kleuterschool. Het voorstel van b. en w. om het schrijven van genoemd bureau voor kennisgeving aan te nemen werd met de stem van de heer R. J. v. d. Wekken tegen met tien vóór aange nomen, zodat het aanvankelijke plan blijft bestaan. Het voorstel van b. en w. om toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling inzake een bestuurssehool in Zeeland voor opleiding van ge meenteambtenaren werd met acht stemmen tegen en drie vóór ver worpen. De kosten De kosten hiervoor zouden 10 cent per inwoner of f 350,per jaar be dragen. De heer J. Dekker zag het nut voor de ambtenaren hiervan niet in en had liever een eventuele stu dietoelage gegeven. Ook de heer R. J. v. d. Wekken was niet voor het plan geporteerd en vroeg zich af, of het huidige ambtenarenkorps niet meer voor haar taak berekend is. De heer M. Mathijsse was bang, dat met deze kosten de gemeente ambtena ren op gaat leiden voor gemeenten buiten het eiland. „Het komt straks nog zover, dat we ook nog een school krijgen voor burgemeestersopleidin gen en voor „lompe" raadsleden", aldus spreker. Het nut van een der gelijke school zal wel bestaan, maar voor de financiële draagkracht der gemeente wordt dit toch te zwaar. „En het is de vraag of het bij een dubbeltje blijft", aldus de heer Ma thijsse. De voorzitter lichtte toe, dat het bedrag van een dubbeltje ge handhaafd kan blijven. De school i9 nodig voor de huidige opleiding der ambtenaren, waaraan steeds hogere eisen worden gesteld. „Het is een hypothese dat we ambtenaren zou den opleiden voor buiten het eiland en als er een zou vertrekken, dan moeten we dit zien in het licht der solidariteit met andere gemeenten in Nederland", aldus de voorzitter. De heren P. de Moor en R. J. v. d. Wek ken vonden dat een partikulier ook zelf de studie moet betalen en men dit ook niet uit de gemeentekas fi nancieren moet. In stemming ge bracht werd het voorstel van b. en w. met acht stemmen tegen verwor pen. Z.h.s. ging de raad akkoord met de aan- en verkoop van eigendommen en erfpachterecht in de kern Drei- schor. Als krotwoning werd aangekocht de woning Zuidweg 9 te Zonnemaire van de heer R. den Haan waarbij de koop zal ingaan op de dag, dat be trokkene een hem toegewezen wo ning zal betrekken. Verbetering woningen De woningen Molenstraat 38 tot en met 44 (even) te Brouwershaven zullen verbeterd worden en hersteld van zoutschade. Deze verbeteringen betreffen o.a. aanleg riolering, plaat sen aanrecht, closet en douche, het schilderen en behangen, aanbrengen van plafonds, het maken van twee slaapkamers en dakkapellen en het plaatsen van een wastafel. Onder de hamer door gingen de agendapunten bezoldigingsverorde ning 1964 en eerste wijziging bezol digingsverordening 1963; wijziging algemeen ambtenarenreglement en arbeidsovereenkomsten-verordening; salarismaatregelen vakleerkrachten. N.a.v. het punt „uitvoering alge mene bijstandswet", welke de Ar menwet zal vervangen, stellen b. en w. voor, dat de uitvoering dezer wet dient te geschieden door het college van b. en w. Namens de fraktie van de P.v.d.A. zei de heer J. Dekker dat hij liever naast het college een com missie van bijstand, bestaande uit drie leden der raadsfrakties, inge steld had gezien oiïi tijdens deze overgangsperiode op te treden. De voorzitter zei dat dit weer zou lei den tot het oude systeem en vertra gend zou werken. „Er is altijd be roep mogelijk maar daar we aan gestelde normen zijn gebonden heeft een nevencommissie geen zin, daar het hier volgens de wetgever is ge richt op „zelfbestuur". Wethouder L. M. Moermond zei de bezwaren van de P.v.d.A. goed aan te voelen, maar op een door het college be zochte lezing door een deskundige werd een dergelijke commissie van bijstand ten sterkste ontraden. De heer Dekker deelde in aansluiting hierop mede,' dat ook zijn fraktie een dergelijke lezing door een des kundige heeft bijgewoond, waar sterk op een dergelijke commissie werd aangedrongen. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen waarbij de P.v.d.A.-fraktie de aantekening wenste opgenomen dat ze liever ge noemde commissie zag ingesteld, naast b. en w. Goedgekeurd werden de zesde wij ziging der begroting 1963 van de ge meentelijke instelling voor sociale zorg; de twaalfde wijziging der ge meentebegroting 1963 en de dertien de wijziging der gemeentebegroting 1964. Laatstgenoemde wijziging be helst de verbetering van het sport terrein en de aanleg hierop van een nieuwe ijsbaan te Zonnemaire. De ïjsvereniging zal jaarlijks een pacht som van f 200,— betalen. Vernieuwing beschoeiing Verder besloot de raad tot goed keuring van het voorstel van b. en w. inzake de vernieuwing van de beschoeiing zuidzijde haven te Brou wershaven. De aanvankelijke plan nen zijn dermate gewijzigd, dat de schuine glooiing acht meter korter gemaakt zal worden en vanaf de ba- sa Itglooiïng tot de schuine glooiing zal een hoge stalen damwand wor den geplaatst, teneinde de verkeers veiligheid op de hoek Poortdijkstraat -Haven te verhogen. „Het moet", al dus b. en w., „niet uitgesloten wor den geacht dat er moeilijkheden met de rijksdienst voor monumentenzorg zullen ontstaan inzake het slopen van het thans door de heer P. L. Basliaanse bewoonde hoekpand". Er is reeds een aanvrage onderweg naar deze dienst om tot de sloop over te kunnen gaan. B. en w. stelden de raad voor om aan de heer H. A. Hoogervorst, ar chitect te Kijkduin, in erfpacht uit te geven een oppervlakte grond van 1.325 vlerkante meter, zijnde de grond rond de hem toebehorende korenmolen „De Haan" te Brouwers haven. De heer J. Dekker is sterk tegen deze uitgifte, daar straks een bordje met verboden toegang zal verrijzen op het wandelpad naar de Noordwal, zodat de toegang dan voor het publiek gesloten is. De heer R. J. v. d. Wekken sprak dit ten stelligste tegen en vond dat de heer Hooger vorst, die de molen restaureert ook vrijheid rond zijn bezit moet hebben. Ook de raadsvoorzitter onderstreep te dit, daar de eigenaar zelf over de grond moet kunnen beschikken. De heer M. Mathijsse vond, dat dit hoekje uit toeristisch oogpunt vrij gehouden moet 'blijven om te kun nen wandelen. In stemming gebracht werd het voorstel met de stemmen van de P.v.d.A. (vier) tegen aange nomen. Genoemde eigenaar van de molen „De Haan" heeft de gemeente ver zocht hem een bijdrage te verstrek ken in de restauratiekosten der mo len. Gezien het landschapsschoon menen b. en w. hiervan niet onder uit te kunnen mits het rijk (40 pro cent) en de provincie (20 procent) eveneens subsidie hierin verstrek ken. Voor de gemeente Brouwersha ven zal de bijdrage in de restauratie bedragen een bedrag van f 3.583, Mevrouw Motmans toonde zich aan vankelijk tegen, omdat de raad nu gaat subsidiëren in het bewoonbaar maken der molen. De voorzitter lichtte toe, dat de subsidie wordt ge geven voor het behoud van de mo len en ide woninginrichting niet sub sidiabel is. Het voorstel werd met negen vóór en twee tegen aangeno men. Teeltrecht voor hyacinten DEN HAAG, 1-7. De oppervlakte teeltrecht voor hyacinten zal voor het teeltjaar 1965-1966 met vijf pro cent worden uitgebreid. Het teelt recht voor tulpen wordt in dat. jaar uitgebreid met tien procent, inclu sief de uitreiking van teetltreekt aan beginnende 'kwekers. Het bestuur van het Produktschap voor Sierge wassen heeft hiertoe besloten. Voor bloembollen van oogst 1965 zullen dezelfde binnenlandse minimumprij zen en minimum-exportprijzen gel den als voor oogst 1964. Beatles opnieuw op t.v. HILVERSUM, 1-7. Naar aanlei ding van tientallen verzoeken van Nederlandse tieners 'heeft de VARA besloten het programma over en met The Beatles, dat op 8 juni jl. werd uitgezonden, nogmaals op <de beeld schermen te 'brengen, en wel op za terdagmiddag 18 juli, van 15.50 >tot 16.30 uur. De VARA 'hoopt dan te vens ihet Beatle-tekeningenfilmpje te herhalen, dat eerder in „Uit" ver toond werd. EINDHOVEN. Op dinsdag 7 juli zal bij Van Doome's Automobielfa brieken N.V. in Eindhoven de 50.000- ste vrachtwagen van deze onderne ming van de montageband 'komen. De directie van het bedrijf zal met de koper van deze vraohtwa'geh - een beroepsvervoerder - een proef rit maken. VIENTIANE. De linkse Pathet Lao 'heeft ingestemd met het voorstel tot •het houden van een topconferentie met leiders van de rechtse en de neutralistische igro'epen buiten Laos, aldus heeft de Poolse vertegenwoor diger 'bij de internationale controle commissie in Laos meegedeeld. MANILLA. Naar schatting hebben 35 personen het leven verloren en zijn er ongeveer 300.000 dakloos ten gevolge van de wervelstorm, die de Philippijnen maandag beeft geteis terd. Manilla is nog steeds zonder elektriciteit. Op een vliegveld bij de hoofdstad werden 13 transportvlieg tuigen beschadigd. DJAKARTA. Een missie van de Indonesische luchtmacht is in de Sowjet-Unie om te onderhandelen 'ov'er de aankoop van grote trans portvliegtuigen, (hefschroefvliegtui- gen en wapens. LEOPOLDSTAD. Twee vliegtuigen met de laatste militairen van de V. N.-strijdmacht in Kongo zijn vani he't vliegveld van Leopoldstad vertrok ken. De taak van het V.N.-leger, dat bijna vier jaar in Kongo was gesta tioneerd, is daarmee formeel beëin digd. Een paar honderd Ni'gerianen zijn achtergebleven. ROME. De Italiaanse president Segni is de derde dag van zijn be sprekingen begonnen voor het zoe ken van een oplossing voor d'e 'hui dige regeringscrisis die einde vorige week, na een regeringsnederlaag bij stemming over onderwijssubsidies in het parlement, ontstond. LONDEN. Engeland heeft de Sow jet-Unie voorgesteld het idiplomafie- ike incident, voortgevloeid uit de Russische beschuldiging van spiona ge tegen de Britse plaatsvervangen de luchtmacht-attaché in Moskou, op vriendschappelijke wijze te sluiten. ATHENE. De Griekse Munt zal ter gelegenheid van het huwelijk van 'koning Constantijn met prinses An- nemarie van Denemarken op 18 sep tember nieuwe zilveren drachmen- muntstukken met het portret van het jonge paar uitgeven. NEW YOK. De -koeten van het V. N.-leger in Kongo sedert juli 1960 hebben 433.050.015 'dollar (ongeveer 1.550 miljoen gulden) bedragen, al dus het rapport. NEW ORLEANS (Louisiana). Bij een ontploffing op een booreiland in de Golf van Mexico zijn volgens de laatste gegevens vier mannen om het leven gekomen. Dert'i'en arbeiders worden vermist. Zdker 25 personen hebben verwondingen opgelopen. Het booreiland is gezonken. MOSKOU. De Russische diplomaat Michail Borodin, die als slachtoffer van een zuivering van Stalin in 1951 lis gestorven, is nu op last van de partij in ere hersteld. Borodin, een Jood, was een van de vele leidende communisten die door Stalin zijn weggezuiverd wegen cosmopolitisme. LEOPOLDSTAD. President Kasa- voeboe van Kongo heeft het opper bevel over het Kongolese leger op zich genomen. Kasavoeboe maakte dit bekend in een radiotoespraak, die hij hield ter gelegenheid van hel af lopen van de oude uit de Belgische tijd daterende grondwet. CZESTOCHOWA (Zuid-Polen). De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, is met vrouw en kinderen door kardinaal Stefan Wyszynski ontvangen in de Zuid- Poolse plaats CzeStochowa, ATHENE. De Atheense Themis Palycratis, die zaterdag op 't strand werd gearresteerd omdat zij een „monokini" droeg, is veroordeeld tot drie maanden 'gevangenisstraf. WASHINGTON. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt dait zeventien mensen -het leven heb ben verloren bij een botsing van twee vliegtuigen ten zuiden van de Bermuda-eilanden. ST. AUGUSTINE (Florida). Een 'bestand van twee weiken is afgekon digd in St. Augustine nadat de gou verneur van Florida, Farris Bryant, de vorming van een commissie van negers en blanken had bekend 'ge maakt die zal trachten een schikking te treffen voor de bestaande rassen- geschillen. Prinses Beatrix naar Noorwegen DEN HAAG, 1-7. H.K.H. Prinses Beatrtx heeft het voornemen op 13 juli het project, dat d'e Europese werkgroep in Hamnivik (Noorwegen) onderneemt, te bezoeken. In samenwerking met de Noorse jeugd is men bezig aan de uitvoe ring van, werkzaamheden ten behoe ve van sportbeoefening. De prinses wordt op 15 juli d.a.v. dn Nederland terugverwacht. HAAMSTEDE/B URGH Nutsdepartement nam afscheid van twee bestuursleden In het bijzijn van een aantal leden heeft de Nutsafdeling Haamstede- Burgh afscheid genomen van twee bestuursleden, nl. de 'heren C. A. Hartog en A. J. de Ruijter, in een korte vergadering die in hotel Bom werd gehouden. De voorzitter, d'e heer N. H. Lysen sprak ibeide heren hartelijk toe. Bei den zijn bijna 25 jaar bestuurslid 'geweest; de heer Hartog als secreta ris en de heer de Ruijiter als pen ningmeester. „Jan Nieuwenhuyzen, de oprichter van het Nut, heeft in u beiden goede vertegenwoordigers gehad", zeide de heer Lysen. Trou wens vanaf de oprichting op 26 febr. 1926 had deze afdeling veel promi nente figuren in het bestuur. De 'heer Hartog verrichtte blijmoedig zijn werk en was tevens de ambas sadeur van het Nut wanneer er spreeksters of spekers hier waren. De administratie van de schatbe waarder de heer de Ruijter was al- itijd 'keurig in orde en 'hij vond het geen vervelend en tijdrovend werk doch met liefde diende hij jarenlang de gemeenschap. „Ik meen dat een dergelijke „pro deo generatie" aan het uitsterven is", zeide de voor zitter. Beide heren ontvingen uit handen van 'het 'bestuurslid mevr. de Bas de zilveren Nutsmedaille. De voorzitter hoopte verder dat in het uitbrei dingsplan Zuid van Haamstede nog eens een toekomstige straat de naam „Meester Hartogstraat" zal krijgen. De heer Hartog voelde zich als met stomheid geslagen omdat hij meende dat dergelijk werk met lief de en plezier gedaan een „eigen be lang1' voorstaat. Ook de heer de Ruijter dankte het bestuur ten zeerste en Hij memo reerde de tijd van 'komer. en van gaan. „Tijdelijk" overgenomen van de heer Hutoregtse werd het een pe riode van ongeveer 25 jaar. Tot slot werden nog suggesties ge daan voor het a.s. verenigingssei zoen. Ingezonden mededeling Geen dag verloren laten gaan door pijn! Neem 'ASPRO' mee Hoofdpijn, verkoudheid 2 'ASPRO'3 ■ènÓ&it«fee% f&f HOEK VAN HOLLAND. Twee Duitse jongens, de 14-jarige G. B. en zijn drie jaar jongere broertje Hel mut, worden op het ogenblik in Rot terdam door de politie vast gehouden omdat zij er van worden verdacht .zich de afgelopen dagen schuldig te hebben gemaakt aan een vrij grote serie diefstallen in de badplaats Hoek van Holland. KUNST Afrika-plastiek in Burgerweeshuis Als we spreken van voorouder- beelden, maskers, fetisjen of rituele voorwerpen dan lijkt dit sterk op een virtuoos maar nogal zinloos ge goochel met vreemde begrippen die helemaal niet passen in ons „dage lijks" cultuurbesef. Toch is deze vreemde wereld, deze andere cul tuur, ons op Schouwen-Duiveland thans wel heel nabij gebracht. Ieder een kan zonder veel moeite enkele tientallen voorwerpen uit die „an dere wereld" vlak bij huis bewonde ren. En mogelijk zal de aandachtige bezoeker tot de overtuiging komen dat er meer overeenkomsten zijn in deze uitingen die vaak als „primi tief" worden afgedaan en het „be schaafde" westerse levenspatroon als op papier ooit duidelijk kan worden gemaakt. Voor een kennismaking met die onbekende maar dus herkenbare cultuur kan men in de komende maanden terecht in het Burger Weeshuis te Zierikzee. Dankzij de medewerking van enige grote musea hebben de bewoners, het echtpaar Braai-Voorhuis, in de twee expositie zaaltjes en in de gang een aardige doorsnee van Afrikaanse cultuur bijeen gebracht. Niet minder dan zes en zeventig catalogusnummers zijn overzichtelijk opgesteld. In de oude gang van het eerbiedwaardige pand zien thans maskers op de bezoekers neer. Dreigende maskers, ontroeren de maskers, gebruikt bij feestelijke dansen en magische nachtelijke ri tuelen. In de zaaltjes (met 'n goede ruim telijke werking)voorouderbeelden uit Kongo, vruchtbaarheidsbeeldjes, een indrukwekkend grafbeeldje uit Ashanti (Ivoorkust). Een hoofdmans staf met een voorstelling van moe der met kreupel kind. Op dit punt, kan men ervaren dat er overeen komsten zijn, want dan herkent men de mens achter dit alles. De mens, ordenend de chaos, zijn scheppende kracht. Dit ziende heeft de bezoeker de enorme drempel van „andere le venssfeer" reeds lang overschreden. Hij herkent ook de pioniers van de moderne kunst, waarin de plastische cultuur van het „zwarte werelddeel" zoveel heeft, los gewoeld. Is men zover dan is het bepaald niet moeilijk meer om genoegen te nemen met deze uitingen zonder meer. Men behoeft niet, speciaal eerst te weten waar het allemaal om gaat om te kunnen genieten van het „hoe en waarom". De zeggingskracht van de plastieken is immers groot ge noeg om te overtuigen. J. SYDNEY, 1-7. - Een in Australië wonende Nederlander, de 49- I1 jarige Theo Staheef, kon zijn oren niet geloven toen de rechter hem 11 laconiek meedeelde dat de acht jaar strijd, die hij heeft gevoerd om gescheiden te worden van een vrouw die hij nimmer had ontmoet, overbodig zijn geweest. ,i i1 De Nederlander kwam in 1954 naar Australië en ging al spoedig 1 een „huwelijk met de handschoen" aan met een in Amsterdam 1 I wonend meisje. Het bruidje liet echter al twee weken later weten dat ze niet van ,i plan was te emigreren. Ze vroeg een scheiding en het huwelijk werd i1 een jaar later ontbonden. De kortstondige echtgenoot vond al spoc- 1 dig een nieuwe levensgezellin, ditmaal dichter btf huis, in Brisbane. Toen hij zich met de Nederlandse scheidingsakte bij de burgerlijke l' stand in Syndney vervoegde om zich te laten registreren voor het i1 tweede huwelijk, kreeg hü te horen dat het Nederlandse bewijs niet I geldig was en dat een tweede huwelijk niet van kracht zou zijn. ,1- Staheef gaf duizenden guldens uit aan rechtsgeleerden, die hem ,i eensgezind lieten weten dat cr niets anders op zat dan vijf jaar te wachten, waarna hij op grond van moedwillige verlating bij de 1J Australische rechter scheiding zou kunnen vragen. De Nederlander oefende geduld om dezer dagen van deze rechter ,i d te vernemen dat de raadsleden zich vergist moeten hebben. „Wat mij i' 1 betreft had u acht jaar geleden al kunnen trouwen", zo voegde hü 1 de ontstelde man toe. De vierjarige merrie Sohja van Steenzwaan" ging bij de paarden met de kampioenseer strijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 9