En het smeult maar door op Cyprus marrie s mogelijkheden STAD EN EILAND ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderde 2 juli 1964 No. 19607 Ingezonden mededeling Geen V-l Een automobilist in de West- Duitse stad Hassfurt (Unter- frankenheeft pertinent ge weigerd het hem aangewezen kentekennummer voor zijn nieuwe auto te accepteren omdat hij, gedachtig de ver schrikkingen van het Duitse „vergeldingswapen" uit de laatste oorlog, niet als V 1" wilde rondrozen. Noors-Russische besprekingen in Oslo OSLO, 1-7. De besprekingen die de Sowjet-premier Chroesjtsjov in Os lo met zyn Noorse ambtgenoot heeft gevoerd, duurden drie uur en zijn volgens mededeling van de Noorse minister van buitenlandse zaken Lange in een „openhartige en een vriendschappelijke sfeer" gevoerd. Beiderzijdse standpunten in inter nationale en bilaterale kwesties wa ren uiteengezet „en ik zal wel nie mand verrassen wanneer ik zeg dat de meningen niet altijd overeen stemden", aldus minister Lange. On der de besproken kwesties waren bijvoorbeeld die van ontwapening; Duitsland, de plaats van de V.N. in de wereld en in het algemeen de grote problemen van de internatio nale toestand. De kwesties in ver band met de voorstellen tot kernwa pen-vrijmaking van noord-Europa zijn niet ter tafel gebracht. Wat Duitsland betrof herhaalde Chroesjtsjov dat West-Berlijn een statuut van autonome politieke een heid moest krijgen. Van Noorse kant werd aangevoerd dat de Duitse kwestie door uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht van het Duit se volk moest worden opgelost. ONDERWIJS Professor-Zeemanlyceum te Zierikzee Eindexamen afd. H.B.S. B Geslaagd: J. B. Elzerman te Zie rikzee; E. L. de Graaf te Haamstede; J. van den Heuvel te Zierikzee; G. Mol. te Nieuwerkerk; M. J. Padmos te Burgh: J. G. Rosink te Zierikzee; L. A. Schoof te Oosterland; J. W. F. Smallegange te Droisohor; M. J. Tangeman te Haamstede; H. Ver schuur te Zierikzee; W. van der Weele te Bruinisse en I. Zorge te Serooskerke. kleintjes uit, het binnen LEIDEN. Volgens de rector-mag- nificus van de universiteit te Leiden, prof. dr. W. den Boer, is er in de toekomst eerder een tekort dan een teveel aan leraren te verwachten. DORDRECHT, De 63-jarige heer A. Hoogendoorn is op de Reeweg Zuid in Dordrecht op korte afstand van zijn woning door een bestelauto aangereden er. daarbij zodanig ge wond, dat hij <korte tijd later is overleden. DEN HAAG. Op uitnodiging van het ministerie van 'landbouw en vis serij brengt de burgemeester van Birmingham, de heer Frank Price, van 1 tot en met 3 juli een bezoek aan ons land. BUSSUM. In de „Gerardus Ma- jella Stichting" in Bussum is over leden de 29-jarige (heer C. G. Win- gelaar uit Loosdrecht. Veertien da gen geleden was "hij uit een raam van de Bensdorp-fabrieken 'gevallen, toen hij bezig was met 'het naar bui ten brengen van een lange pijp. Hij kwam op de straat terecht en kreeg een schedel'basisfraotuur. EERBEEK. In Eerbeek is het an derhalf jaar oude zoontje Jan Gerrit van de familie Jonkers verongelukt. ROTTERDAM. De Rotterdamse re cherche heeft de 40-jarige procura tiehouder F. J. van A. aangehouden, die er van verdacht wordt circa f 200.000 ten nadele van zijn werk geefster - een Rotterdamse assuran- tiemaatsehappij - te hebben ver duisterd. AMSTERDAM. De negerpredikant dr. Martin Lutiher King 'heeft de uit nodiging aanvaard om te komen spreken op de Europese Baptisten conferentie 'die van 12 tot 16 augus tus in Amsterdam in het RAI-ge- bouw zal worden gehouden. ARNHEM. Tot anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek heeft de rechtbank te Arnhem de 44-jarige zigeunerin F. S. veroordeeld wegens oplichting van een oude dame dn Nijmegen voor verscheidene bedra gen aan geld tezamen 60.000 gulden. De officier had twee jaar geëist. AMERICA. De 42-jarige, onge huwde gemeentelijke buurincasseer- dcr G. M. M. Wasser uit America (L.) kwam om vijf uur op de Nieuwe Peeldijk in zijn woonplaats met zijn bromfiets in aanraking met een pas serende bus. De man werd gedood. WEMELDINGE. In de havenmon ding van Wemeldlnge is een aanva ring geweest tussen twee binnen schepen waarbij 'het Nederlandse motorschip ..Leo 2" is gezonken. AMSTERDAM. Het 18de wereld congres van de Federation Interna tionale des Jeunesses Musicales, dat van 16 tot 22 juli in het Amsterdam se Concertgebouw wordt gehouden, zal worden bijgewoonld door 1200 congressisten uit 26 landen. VENLO. De 82-jarige Th. van Vel- sen uit Arcen is op het kruispunt nabij de Karbinderstraat te Venlo verongelukt. De man, 'die op de fiets was, werd door een auto gegrepen doordat hij geen voorrang verleende. SCHIPHOL. Voor de eerste keer in het 14-jarige bestaan van de In donesische 1 uchtvaa rtma a tschappij de Garoeda Indonesian Airways, is een van haar vliegtuigen op Schip hol geland. DRIEBERGEN. De generale syno de van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft in de vergadering van dinsdag besloten 'het geschrift „Woord en wederwoord", een voort zetting van het gesprek over het vraagstuk van de kernswapens, te doen uitgaan, nadat een aantal wij zigingen is aangebracht. MUSSELKANAAL. De 43-jarige motorrijder J. H. Speoken uit Mus- selkanaal is verongelukt. Een band van zijn motor sprong, waardoor de man tegen het wegdek werd gesla gen. Hij was op slag docd. Het on geluk gebeurde in de Kruisstraat in Musselkanaal. VENLO. Dc commissaris van de koningin in Limburg, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy heeft op het terrein van de Fredorik Hendrikkazerne te Venlo een monument onthuld dat d" Limburgse burgerij aan het regiment Limburgse Jagers heeft aangeboden nu dit jaar wordt herdacht dat 150 iaar geleden het eerste lin'icregimcnt van deze naam werd opgericht. DEN HAAG. De civiele kamer van t*" rechtbank in Den Haag heeft bij vervroegde uitspraak nietigverkla ring uitgesproken van het huwelijk door ccn toen 16-jarig Haags meisje, T. den O. gesloten met de 53-jarige Haagse chauffeur II. O. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Blokzijl: J. v. d. Hoek, Ommeren; te Hulst: B. v. d.'Lelie, Buurmalsen; te Delft (vak. C. A. v. Harten): W. A. B. Hagen, Katwijk aan Zee. Bedankt voor Leerbroek; R. W. Steur, Doornspijk. Ger. Kerken Beroepen te Amsterdam-W. (vak. J. Wiersema): J. Vegh, Boechout (België). Bedankt voor Rotterdam-Z. (vak. H. Dijkstra); J. H. de Boer, Leiden. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroeper, te Marknesse (N.O.P.): J. D. Janse, Surtiuisterveen-Opende. Aangenomen naar Zevenbergen: kand. M. Heemskerk, Leiden, die be dankte voor Noordlbergum, Ruiner- wold-Koekange en voor Valther- mond-Tweede Exloërmond. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Zierikzee: K. J. Vele- ma, Hoogeveen en M. Vlietstra, IJmuiden. SPORT KORFBAL Junioren twaalftal S.D.K.B. Voor de ontmoeting tegen het ver tegenwoordigend junioren 12-tal van de ZNKB a.s. zaterdag te Eliemeet is het junioren twaalftal van de S.D.K. B. als volgt samengesteld: aanval; heren -C. Dorreman (Z.S.C.), C. vart* Dijke (Brouwershaven), dames G. v. d. Zande (S.K.N.W.K.), M. Boogerd (Burgh); middenvak: heren P. Feitel en C. Berrevoets, dames K. Goede- geburen en N. de Boer (allen W.I.K.); verdediging: heren C. Duinhduwer (Brouwershaven), N. Tuinman (Burgh), dames J. Botbijl en J. van Beveren (beide Brouwershaven). Re serves: M. Verjaal (Z.S.C.), mej. v d. Panne (Z.S.C.). ZIERIKZEE Tentoonstelling in Gravensteen Vandaag (donderdag 2 juli) wordt in het Gravensteen weer een onder wijstentoonstelling geopend, die tot aan de a.s. grote vakantie gratis toegankelijk is voor alle leer lingen en onderwijzend personeel van de scholen. Onderwerp van deze onderwijstentoonstelling is ditmaal: „Zuiderzee en Deltaplan", een uiterst aktueel thema, dat zeker de belangstelling van de jeugd krijgen zal. Huishoudschool „Prinses Juliana" Het bestuur der Z.L.M. deelt mede dat de uitreiking der getuigschriften aan de geslaagde leerlingen van de landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" zal plaats vinden op don derdag 9 juli, tijdens een bijeen komst in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw. Tot bijzondere procuratiehou der van het kantoor Zierikzee der Rotterdamsche Bank N.V. is de heer M. H. van der Maas te Noordwelle benoemd. BURGH Stoffelijk overschot schipper J. A. Minneboo ter aarde besteld Op plechtige wijze is dinsdag het stcffelük overschot van de overleden schipper van de reddingboot „Presi dent Jan Leis", de heer J. A, Minne boo, in Veere ten grave gedragen. De heilige mis van requiem werd in de kerk van O.L. Vrouw ter Sneeuw op gedragen, waarna de begrafenis op de algemene begraafplaats te Zand dijk bij Veere plaats vond. De overledene werd naar zijn laat ste rustplaats gedragen door de be manning van zijn schip. Aan de ge opende groeve werd het woord ge voerd door de vice-president van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreu kelingen, mr. J. Th. van Munster van Heuven, die zijn schinoer roemde om zijn moed en dapperheid getoond in bange uren op zee voor ver over de honderd schipbreukelingen. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugaal van Veere sprak als oud agent der maatschappij gevoelvolle vvoorden tot zijn oude vriend. Spre ker wenste zijn familie sterkte in deze droeve dagen. Namens zijn bemanning voerde de stuurman, de heer H. T. Landegent, het woord. Voor hen betekent het verlies een zware slag, omdat zij de schinoer in de afgelopen drie jaren heeft leren kennen als een goed en kundig zeeman. Aan de geopende groeve legde Leo Bom uit Burgh samen met Janneke Boet uit Burgh en Cor Kloet uit Haamstede een tak neer uit dank baarheid voor de door de heer Min neboo gegeven zwemlessen. Deze drie kinderen vormden een deputatie van de Prinses Beatrixschool, de Christelijke Nationale School, beiden uit Haamstede, en de Openbare La ger School te Burgh. Onder de vend zich er één van de s.v. „Burgh". De belangstelling was groot. On der andere waren bemanningsleden van elke van de K.Z.H.M.R.S. deel 'rtma kende reddingboot aanwezig. Verder wethouder P. L. Vis van Westerschouwen en vrienden uit Burgh en Haamstede. HAAMSTEDE Natuurwandelingen Op 1 juli zijn de bekende natuur wandelingen weer begonnen door de bezittingen van het slot „Haamste de". Vorig jaar stonden deze in een zeer grote belangstelling. Ook dit jaar zijn weer ter zake kundige gid sen aanwezig, die de gasten een uit eenzetting geven van hetgeen er te zien valt. De wandeling begint om 10.00 uur bij het slothek in het dorp en is niet kosteloos. Verder in het vervolg elke woensdag. „De kerk in klank en kleur" Op maandag 6 juli begint in de Nederlandse hervormde kerk ds. Boer weer met zijn reeds bekend ge worden lezing „De kerk in klank en kleur". Hij maakt daarbij gebruik van een prachtige serie kleuren dia's. Vorig jaar trok dezë avond zeer veel belangstelling. DREISCHOR Concert „Nieuw Leven" Ouwerkerk In het kader van een tegenbezoek hoopt de 'harmonie „Nieuw Leven" te Ouwerkerk zaterdag 4 juli a.s. al hier een concert 'te geven. Na een korte muzikale rondgang zal „Nieuw Leven" het volgende oonbert bren gen: 1 .Seven up ,mars, Ton Kotter; 2. Een schone meimorgen, fantasie, P. B. Bisselink; 3. Gitana, potpourri sur 1' opera. Balfe; 4. Ipso Facto, mars, L. Vermaelen; 5. Die lustige Witwe, operette selectie, Fr. Lehar; 6. Fieriall, ouverture, P. B. Bisselink; 7. The Longest Day, mars, P. Anka, arr. R. Martin; 8. Zomeravondzang, wals, C. A. Swenne; 9. Brignola, fan- taisie originate, A. Boscolli; 10. 3e populaire potpourri, Alfred Belbecq; 11. De Garde, mars, C. J. N. Cori. BLIK DOOR HET WERELD Door met zware diplomatieke druk de Turken er begin juni van te weerhouden een invasie te beginnen op Cyprus, heeft de Amerikaanse president zich tegen wil en dank de rol van bemiddelaar op de hals ge haald. Nu de twee grijsaards - de Griekse premier Papandreou en de Turkse premier Inönü - bij hem op visite zijn geweest, weet Johnson dat dit een ondankbare rol is. De Turken verwachten van de man die hen er van afbracht de zaak uit te knokken, dat hij dan een be tere oplossing aan de hand doet. De Grieken hebben eigenlijk helemaal geen behoefte om over de zaak te spreken. En zeker niet met de Tur ken. Trouwens omgekeerd is de ani mo ook zeer gering. Toch is het een feit dat beide vechtende partijen op Cyprus zich optrekken aan hun stamlanden en als Athene en Ankara één lijn trokken, was er voor de Cy prioten weinig keus over dan zich daarbij neer te leggen.. Daarom dringt Johnson op een gesprek tus sen de grijsaards aan, met eventueel de derde - Makarios - er by. He laas is echter elke regeling die voor de Grieken aanvaardbaar is, niet te pruimen voor de Turken en omge keerd. Zelfs al zou het gesprek plaats hebben, dan mag men er nog weinig van verwachten. Geen vertrouwen meer Intussen is er het akkoord van Genève, waarvan het in terugblik verwonderlijk is dat zowel een Griek als een Turk er ooit hun hand tekening onder hebben kunnen zet ten: een teken hoezeer de toestand in een jaar of wat is verergerd, niet al leen op het eiland, maar ook tussen deze buren. Maar het is wel duidelijk dat te rugkeer naar dat akkoord psycholo gisch niet meer mogelijk is. Tussen de Griekse en Turkse Cyprioten is teveel gebeurd dun dat de daarvoor noodzakelijke basis van vertrouwen kan terugkeren. Weliswaar hebben beide groepen eeuwenlang onder Turks en later onder Engels beheer Ingezonden mededeling Veel groenten en TOGAL tabletten bij verkoudheid Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0,95; 2,40; 8,88. vreedzaam naast elkaar geleefd, maar die tijd kan men niet terug latrn keren. Maar wal dan? Deling, zoals de Turken voorstaan? Redelijk bekeken is dit toch wel absurd: omdat er twist onder de burgerij van Cyprus is, kan men toch slechts een vrij willekeurige deling doorvoeren, waarbij heel wat lieden gedwongen moeten verhuizen en waardoor de economische eenheid van het eiland je wordt vernietigd. Rijk is het wel niet, maar op Israël na heeft het toch. het hoogste inkomen per hoofd van de bevolking van alle landen hier om de Middellandse zee. Dat is een goed ding dat met deling ook verloren zou gaan. Bovendien zal het tussen beide halve Cyprussen dan bepaald geen pais en vree zijn. Geen oplossingen Het eiland Turks maken ondanks Griekse protesten en uiteraard van de Griekse Cyprioten die bereid zul len zijn dan weer tot guerilla over te gaan? Dat zou alleen al nonsens zijn omdat tenslotte de meerderheid van de eilanders Grieks van origine is. Het eiland zijn enosis gunnen, de aansluiting bij Griekenland, waar voor de animo beslist is gestegen sinds enosis-kampioen Grivas weer op het eiland is? Dat is voor de Tur ken onverdraaglijk en niet zonder reden: het eiland is te lang Turks geweest en daardoor een deel van de Turkse geschiedenis en het ligt te dicht bij dat land dan dat een re gering in Ankara een dergelijke be slissing lang kan overleven. Een Grieks-Turks condominium danDat zou een stap terug zijn van de onafhankelijkheid die de Cyprio ten hebben bevochten, die zeker ook tot schieten aanleiding zal geven. Makarios zijn gang laten gaan, maar met een Turkse toeziende voogd om zich te overtuigen dat de Turks-Cy prioten niets tekort wordt gedaan? Dat is weer een vorm van curatele die geen zelfstandige regering ver draagt, zeker niet die van Makarios. E en loaslijst oplossingen die geen oplossingen zijn. En m enmag niet verwachten dat Johnson, of een an der, uit de bus komt met iets wat wel alle partijen bevredigt. Het lijkt er op of de bom Cyprus vandaag of morgen toch maar gewoon moet bar sten. Waarbij men maar moet af wachten welke kant de scherven opvliegen. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Marrie kni'kte bevestigend. „Ida 'heeft me alles in geuren en 'kleuren geschreven. Het kan men nu niet meer schelen. Ik ben er overheen. Naar ik begrijp, iheeft hij een goed huwelijk gedaan. En als 'hij gelukkig ■is met die vrouw, dan vind ik 'het al lang goed. Misschien was 'het tus sen ons een soort kalverliefde, wie zal 'het zöggen". „Je hebt veel van hem gehouden, hé?" vroeg de vrouw zacht „Allicht, tante. U kunt zich niet voorstellen, wat de scheiding voor mij betekend 'heeft. Het was ver schrikkelijkduizenden 'kilome ters van elkaar vandaan". „Ja kind, zo 'gaat "het wel eens in het leven. En je mag wel weten, hoor, Piet en ik hebben het ook erg gevonden. Trouwens, het halve dorp heeft er sohande van gesproken. En Fons heeft het zidh odk aangetrok ken, dat weten wij. Hij heeft hier menige avond met de handen onder .het hoofd gezeten. Dat was in het ■begin, de eerste dagen". „Ik söhreef hem en hij mij, maar vader verscheurde mijn en zijn brie ven. Ik heb ze (nooit gehad". „Fons begreep er niets van. Later gingen we zoiets vermoeden. Piet kent zijn broer natuurlijk hel beste -"o opperde al: Marrie krijgt 'de brieven van Fons 'natuurlijk nooit in handen. Twee jaar geleden over leed de oude Hagen cn toen stond Fons alleen voor de fabriek, die he lemaal niet zo goed ging. Het jaar daarvoor was .meneer van Essen met zijn wagen verongelukt, zodat die jonge vrouw er alleen voor stond. Verleden jaar zijn ze getrouwd, Fons en Grada. Odh, ze was nog een knap ding, al is ze vier jaar ouder dan Fons. En ze 'had wat gel'd. Hun be drijven lopen nu heel best. Fons werkt hard en is nergens te lui of te beroerd voor. Als het moet, helpt hij zelf mee in de fabriek. De jongens geven hoog van hem op en het loon is er goed". „Waarom is oom Piet er dan weg gegaan?" De vrouw haalde haar schouders op. „Och, je weet 'hoe dat gaat; die grote 'bedrijven (beloven zoveel mooie dingen: een aandeel in de winst, koffie en thee, een personeelsvereni ging met feestavorïdjes, een vakan tieverblijf van de fabriek en ga zo maar door. Gratis bedrijfskleding en zelfs de reisuren vergoed. Als je dan gaat rekenen, ben je een dief van je eigen portemonnaie, als je hier blijft. Trouwens, Piet was al weg voor de oude heer Halgen stierf". De vrouw stond op en schonk de koffie in, die ze voor Manie neer zette. „Koek moet je er maar bij denken. Die hebben we in de week nooit. We sparen voor een televisie, zie je?" „Leuk. Waar is 't grut eigenlijk?" Tante Ans begon te lachen. „Mar rie je bent bijna vier jaar weg ge weest. We 'hebben de wieg verkocht, want zes vonden we welletjes. Ba rendje is nu zeven en Ties acht. Ze zijn op de oudste na naar school. Gerrit werkt bij Fons, als 'bijrijder op de auto". Ja, 'het was a'l bijna vier jaar ge leden en de twee jongste jongens waren nog maar ukkepukken. De tijd stond ook hier niet stil. „En wat ga je nu doen, Marrie?" „Werken natuurlijk. Mijn geluk is dat ik nu perfect Engels spreek en schrijf. Er zal wel wat te vinden zijn". „Maak je maar geen zorg. Je snapt het niet, maar ze schreeuwen om personeel. Je zult hier in de burnt best wat kruinen vinden. Of blijf je hier niet?" „Ik -ben voorlopig bij tante Duuk. Apropos, kan ik hier vannacht sla pen?" „A'ltijd. En als je hier wat vindt, weten wij wel een kamer voor je. Of je zou hier genoegen willen nemen met een zoldervertrekje". „Dat zien we later wel, tante. Ik neus straks wel eens de kranten na. En nu ga ik een uurtje naar tante Greet. Hoe laat eet u?" „Kwart over zes is Piet thuis". „Tegen zessen ziet u me wel ver schijnen. Help ik wel een handje mee". 's Avonds begroette oom Piet zijn nicht met twee 'klapzoenen op iedere wang. Hij 'hield haar aan de handen voor zich uit en knikte tevreden. „Bruin gebrand door de australische zon. Je ziet er ten-minste gezond uit. Dat is al heel wat. En maar weer teruggevlogen naar het oude nest, zie ik. Ik 'kan je geen ongelijk geven. Er is maar cén Nederland en dat is ons Brabant". Manie glimlachte. „Die oom Piet". (Wordt vervolgd.) Ingezonden mededeling voor koud vier dubbeltjes perechteliter(en nogelke dag thuisbezorgd ook)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5