Bell TV Voorzitter C.B.T.B. ligt niet wakker om de grondprijzen Medio 1965 begint proef kunstmatig verwateren van mosselen in Waddenzee Drie doden bij auto-ongeluk Man kwam om het leven door landmijn MOL Grote examenfraude in Frankrijk Grond krijgt in andere bestemming grotere waarde WINSCHOTEN, 2-7. Drs. K. Zijl stra, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, ligt niet wakker als een boer bü de Reeuwükse plassen kans ziet zijn grond voor f 32.000,per hec tare te verkopen. Grond krijgt in een andere bestemming dan de landbouw nu eenmaal een grotere waarde. Hü vindt het alteen jammer dat de boer die hogere waarde niet altijd in han den krijgt. Daarom verdient het naar zijn mening aanbeveling dat boeren die weten of vermoeden dat hun grond bestemd is voor stadsuitbrei ding, wegen- of havenaanleg of re creatie, hun belangen laten beharti gen door een vertrouwensman, die inzicht in de markt moet hebben. De grondprijs was een van de on derwerpen die drs. Zijlstra 'heden (onüerdag)-morgen in zijn openings rede op de algemene vergadering van zijn bond te Winschoten aansneed. Hij beschouwde de inflatie als een heel belangrijke oorzaak van de stijging der grondprijzen, maar de 'hoofdoorzaak ligt toeh bij de be stemming van de grond. Is dat een landbouwkundige bestemming, dan zal 'het met de prijzen zo*n vaart niet lopen. Uit recentelijk bekend geworden cijfers blij'kt dat de2e prij zen in het tweede halfjaar van 1963 niet noemenswaard zijn gestegen in vergelijking met het eerste 'halfjaar. Gemiddeld zijn ze sinds de afschaf fing van de wet vervreemding land bouwgronden mot ongeveer vijftig procent omhoog gegaan en thans is in bepaalde gebieden eerder een da ling dan een stijging te constateren. Het probleem in de landbouwsec tor ligt eerder bü de pachter, die bü verkoop van het bedrüf de gestegen grondprüs niet kan betalen. De C.B.T.B. 'heeft de Tweede Ka mer dan ook gevraagd 'het continu- atiereoht, dat is 'het rech't van de pachter om ook na verkoop van het bedrijf pachter te 'blijven, tot acht tien jaar te verlengen. Aan het op nieuw invoeren van prijsbeheersing Mislukte lancering „Atlas"-raket KAAP KENNEDY, 1-7. Vanaf (ie basis Kaap Kennedy in de Ver. Sta len is een „Atlas-Centaur" raket met een gewicht van vier en een half ton gelanceerd. Later werd meegedeeld dat de ra ket enkele 'honderden kilometers ten westen van de Kaap Verdische eilanden in de Atlantische oceaan is terecht gekomen. Bin ikleen schoolboeken DEN HAAG, 1-7. De loonontwik keling geeft naar 'het oordeel van minister Witteveen (financiën) en staatssecretaris Grosheide (O.K.W.) geen aanleiding tot 'herziening van ide rijksregeling inzake het in bruik leen geven van schoolboeken. De bewindslieden delen voorts mee dat nog overleg 'gaande is over eventu ele schrapping van 'de bepaling dat een leerling een gemiddeld rapport cijfer van 7 moet hebben om boeken en leermiddelen te kunnen verkrij gen, maar er is nog niet te zeggen, gezien de financiële consequenties, wanneer het overleg zal 'kunen wor den afgesloten. 2ou onherroepelijk een soort distri butiesysteem naar persoon, instel ling en bestemming vast zitten, en om deze en andere redenen heeft het bestuur van de C.B.T.B. zich ver klaard tegen het initiatief-wetsont werp Vondeling, dat de grond onder der werking van de prijzenwet wil brengen. Lunilbouwproriukten Over de prijspolitiek ten aanzien van landbouwprodukten sprak de 'heer Zijlstra Slechts summier. Hij wilde haar in genen dele tot onbe langrijk verklaren, maar vond dat men haar te veel eer zou bewijzen door haar te verheffen tot de be langrijkste maatstaf om het nu van eer. organisatie aan af 1e meten, ge zien het feit dat de 'belangrijkste be slissingen nog steeds op het bedrijf zelf vallen. De resultaten die, ook door middel van de onderhandelin gen met de minister, op het gebied van de prijzen zijn bereikt moeten naar zijn mening positief worden ge waardeerd. Veehouderij, akkerbouw en varkenshouderij laten zich op dit moment aanzienlijk gunstiger aan zien dan vorig jaar en allerwege leeft de hoop op 'gunstige uitkom sten. De punter, die op dit moment de meeste zorg geven zijn de positie van onze pluimveehouderij en het gebrek aan vorderingen in 'de E.E.G. DEN HAAG. 1-7. De minister van landbeuw en visserü heeft woens dagmiddag een Zeeuwse delegatie van burgemeesters en van 't Zeeuw se mcsselbedrüf (kwekers en hande laren in audiëntie ontvangen ter be handeling van het vraagstuk van het kunstmatig verwateren van mosse len, waarmee in het gebied van de Waddenzee (Friese kust), zoals be kend, een proef zal worden genomen. Onder handhaving van het besluit, de proefneming nabij Zuricheroord te deen geschieden, heeft minister Biesheuvel de delegatie verzekerd, dat de proefneming alleen de bio logische en technische aspecten van de verwatering van mosselen be treft en dat het resultaat van de proef, die drie a vier jaar zal duren en medio 1965 zal aanvangen, in genen dele vooruit loopt op de be slissing met betrekking tot de vesti ging van een definitieve verwater plaats. De delegatie heeft de wenselijk heid bepleit, dat zo spoedig mogelijk een aanvang te maken met de proef neming en aanstonds met laborato riumproeven in Wemeldinge. Voorts heeft de delegatie er onder meer op aangedrongen dat deskundigen uit de mosselteelt en -verwerking in de gelegenheid worden gesteld de proe ven op de voet te volgen. De minister heeft daarop medegedeeld dat het reeds in de bedoeling lag personen die de praktijk kennen vroegtijdig in te schakelen en dat er prijs op wordt gesteld dat deze met hun op Nog meer moorden in Katanga Vermenging van levenssferen Afrikaanse kunst in stedelijk Burgerweeshuis ZIERIKZEE, 30-6. Een merkwaar dige vermenging van levenssferen vindt men thans en de hele zomer blüft dat zc in het Burgerwees huis, waar tot 5 september een ten toonstelling is ingericht van Afri kaanse kunst. Onder de titel: Afrika - plastiek uit het zwarte werelddeel, treft men een - zo al niet unieke - dan toch uiterst waardevolle en se lecte verzameling van Afrikaanse beeldende kunst, in de eerbied waardige ruimten van dit histori sche gebouw, reeds enkele jaren een milieu waarin de Muze op charmante wüze zetelt. In aanwezigheid van een aantal genodigden, werd de tentoon stelling dinsdagmiddag geopend door de adjunkt-direkteur van de Stich ting Zeeland de heer A. L. A. Borst. Het materiaal, w.o. zeer fraaie stukken, is voor deze expositie af gestaan door het Afrika Museum te Berg en Dal, het Nederlands Volken kundig Missiemuseum te Tilburg, het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden en van de partikulier, de heer J. Walscharts te Antwerpen, een groot kenner van Afrikaanse kunst en samen met zijn echtge note een verwoed verzamelaar. ervaring berustende adviezen het hunne zullen bijdragen tot een vruchtbare onderneming. Het ministerie van landbouw en visserij heeft dit woensdagavond meegedeeld. Weer dode in Volkhoven KEULEN/VOLKHOVEN. Het tien de slachtoffer van de vlammenwer- peraanval van 11 juni door de gees telijk gestoorde Walter Seifert op de r.k. lagere school van Keulen-Volk-, hoven, namelijk de 9-jarige Ingeborg Hahn, is in een kinderziekenhuis overleden. Negen andere kinderen verkeren nog steeds in levensgevaar. Met de door Seifert gewonde 67- jarige onderwijzeres Anna Langohr gaat het thans beter. Ingezonden mededeling ELISABETHSTAD, 1-7. De móórd die in Albertstad werd gepleegd op de leider van de Baloebakatpartij, Jason Swendwe, is gevolgd door de moorden op de minister van open bare werken van Noord-Katanga, Michel Kitenta, die eveneens tot de Balcebakat behoorde, op de direk- teur van de gevangenis in Albert stad, drie rechters, een geestelijke en een twintigtal politiemannen. Dit werd verklaard door de regionale leider van het gevangeniswezen, P. Alamazani. Noordrhodesische oproerpolitie heeft het afgelopen weekeinde vijf leden van een stam gedood, die hen met speren aanvielen. Vijf anderen werden gewond. In een inleidend 'woord dankte de samensteller van de tentoonstelling, de heer A. S. M. Bra at, voor het in bruikleen afstaan van het materiaal. Spitse parallel De hèer Berst trok een spitse pa rallel tussen de huidige aktiviteiten van de bruggenbouwers in de pi'o- vincie Zeeland en het werk van de heer en mevrouw Braat, die als nij vere bruggenbouwers ditmaal een verbinding hebben gelegd met een ver en vrij onbekend continent, «rika. „Weliswaar is Afrika in mteiijk opzicht niet zover verwij - deld, maar geestelijk staat het op een grote afstand van ons". Niette min mag worden aangenomen dat juist in dit continent de wieg van de mensheid heeft gestaan en de cul tuur hier zijn begin heeft gevonden. Zc gezien vormt de onderhavige expositie cck een brug naar de ge schiedenis der mensheid, waarbü dient gestipuleerd dat juist in Afrika kunst en cultuur een grote continuï teit vertonen en de diepere beteke nis van de negerkunst is dan ook, dat zü be-invloedend heeft gewerkt cp de Westerse cultuur. Dit zich herinnerend dient de wes terling met eerbied naar deze kunst op te zien en ook met schuldbesef, want door allerlei misdaden heeft de blanke getracht de ruggegraat van de negervolken te breken. In andere werelddelen is dit met de autochtone bevolking gelukt, maar in Afrika niet, aldus dhr. Borst, die de aanwezigen en alle bezoekers van tentoonstelling opriep in de geëx poseerde kunstwerken te herkennen het aangezicht van de broeder neger en de zuster negerin. De aanwezigen bezochten hierna met volle interesse de tentoongestelde kunstwerken, die hier en daar ontroeren en frapperen en met hun sterk uitbeeldende kracht een boodschap hebben voor de Westerse mens van deze tijd. Het is dan ook zonder enig voorbehoud, dat wij een bezoek vooral ook van jeugdigen aan deze voor Zie rikzee zo bijzondere tentoonstelling hartelijk aanbevelen. HOEVELAKEN, 1-7. Op de rijks weg lussen Amersfoort en Apeldoorn is in de gemeente Hoevelaken een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie personen om 'het leven zij'n gekomen en twee zo zwaar werden gewond, dat voor 'hun leven wordt gevrees'd. Volgens de politie is een verkeerde inhaalmanoeuvre de oorzaak van 'het ongeluk. De slachtoffers waren de inzittenden van twee auto's, die bij het onigeluk volkomen werden ver nield. ZALTBOMMEL, 1-7. Het pas ge trouwde echtpaar B. uit Zaltbommel is tqdens een wandeling langs de ri vierkant in de nabijheid van de Waalbrug het slachtoffer geworden van een landmün uit de tweede we reldoorlog. De man, de 25-jarige H. B., kwam om het leven, zijn vrouw, mevrouw G. B.-G., werd gewond. Zij is in het ziekenhuis in Zaltbommel opgeno men; haar toestand is niet levensge vaarlijk. Waarschijnlijk heeft de heer B. tij dens de wandeling vlak langs de laagwaterlijn een voor hem vreemd voorwerp ontdekt, waar hij op ge trapt of op geslagen heeft. De heer B. werd door de ontploffende mijn onherkenbaar verminkt en was op slag dood. Het ongeluk gebeurde vlak bij de plaats waar vroeger een bunker stond, die diende voor de verdediging van de Waalbrug. Duit se militairen hebben tijdens de twee de wereldoorlog in de omggving van de bunker mijnen gelegd. In 1946 kwamen twee jongelui uit Zaltbommel in dezelfde buurt tenge volge van een miinontploffing om het leven. De rijkspolitie van Zalt bommel heeft de plaats des onheils geïsoleerd. De mijnopruimingsdienst is gewaarschuwd. E.E.G.-ministers bereiken overeenkomst BRUSSEL, 1-7. De ministers van landbouw van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap hebben in Brussel een compromis bereikt over de in werking treding van de drie nieuwe landbouwvcror- deningen voor zuivel, rüst en rund vlees. Het compromis, dat een einde maakte aan de vorige week ontstane impasse en waarvoor de ministers zeventien uur bijeen zijn geweest, houdt in, dat de verordening voor rijst op 1 september in werking zal treden indien vóór het einde van 31 juli eer. akkoord wordt 'bereikt over de nog openstaande belangrijke vraagstukken van de uitvoeringsbe- sluiten voor de zuivelverordening en op 12 september, indien dit niet zou lukken. In beide gevallen is de voor de zuivel- en rundvleesverordenin gen vastgestelde datum 1 november. I i'- ,JTm In nuttige oefenwedstrijd won Zierikzee van het Middelburgse Zeelandia (3—1) Op ihet sportpark Bannink speelde Zierikzee een nuttige oefenwedstrijd tegen het Middelburgse Zeelandia, die op volkomen verdiende wijze door de thuisclub werd gewonnen. Opvallend in deze ontmoeting was de veel betere techniek die de thuis club tegenover de gasten demon streerde. Met voora'l op het midden veld uitstekend samenspel kon de thuisclub de groen-zwarte defensie herhaaldelijk on'der druk zetten. In de voorhoede, waar het positie spel uiterst zwak was, wilde het ook nu weer niet erg vlotten. De drie doelpunten, die desondanks toch nog wei-den geproduceerd waren eigen lijk maar een zwakke afspiegeling van de ware krachtsverhouding in 'het veld. Reeds in de le min. schoot Heijiboer uit een pass van Wdllemse rakelings naast. In 'de 4e min. slaag den de bezoekers er op enigszins verrassende wijze in de leiding te nemen toen bij een snelle aanval over de linkervleugel de uitgelopen Kogerheijde ihet leder voor de voe ten van midvoor Penturrij plaatste 'die geen moeite had dit in het ver laten doel te plaatsen (0-1). Even la ter werd 'het 'bijna 0-2 toen van Os rakelings naast de staander kopte. Zierikzee 'kreeg hierna meer vat cp 'het spel van de bezoekers waarbij zij er in 'slaagde, bezit van het mid denveld te nemen. Een goed schot van l.buiten Jonker wist Baart nog uit zijn heiligdom te stompen. Even later schoot v. Beveren hard op 'de staander maar in de 14e min. was het raak toen Klink goed doorliep op een dieptepass, waarna hij laag en onhoudbaar inschoot (1-1). Direct hierna kwam Zierikzee weer terug en toen Willemse in de 16e min. hard op de staander schoot wist de goed meegekomen Heij'boer ihet le der op te vangen en beheerst langs 'Baart in het net te plaatsen (2-1). Bij de minder talrijke maar zeker niet geheel van gevaar ontblote aanvallen van de bezoekers wist Ho- 'gerheijde enige malen door goed' uit lopen het gevaar te 'bezweren. Na goed individueel werk wist Heijboer door de defensie te breken, maar zwaar gehinderd schoot -hij op de uitgelopen doelman Baart. Na een fraaie combinatie schóót Klink even Gezakt in taxi BRUSSEL, 1-7. Een Belgische student aan de universiteit van Leuven heeft zijn examen in een taxi moeten doen. De professor herinnerde zich plotseling een afspraak, nam de student die hij aan het on dervragen was bij de arm en zette het examen voort in een taxi op weg naar het station. De student betaalde de taxi en begeleidde de hoogleraar tot aan de trein. Daar vernam hij het vonnis: hij was gezakt. De Westduitse bondspresident dr. Heinrich Lübke is als zodanig her kozen. Nederlandse jongeren vrijwilligers Colombia DEN HAAG, 1-7. De tweede groep Nederlandse jongeren vrüwilligers vcor Colombia zal op 31 juli of 1 augustus per vliegtuig naar deze Zuidamerikaanse republiek vertrek ken waar op 12 juni reeds de eerste greep van de ploeg aankwam. Deze tweede groep zal bestaan uit dertien jonge mannen en acht meis jes. De eerste groep telt negen meis jes en vier jonge mannen. Twintig vrijwilligers zullen gaan werken in het departement El Meta in een vlak gebied ten oosten van Bogota en de andere veertien in de Andes dichtbij de grens met Ecuador. De coördinator voor het program ma in Columbia, de heer S. Mutal, heeft woensdag in Den Haag tot de journalisten gezegd dat in beide de partementen drie gemeenten uitge kozen zijn om als werkcentra van de vrijwilligers te fungeren. later hoog over, gevolgd door een kopbal van Heijboer rakelings over de lat. Aan de andere zijde had Zie rikzee niet over geluk te klagen toen een vleugelsdhot over de verkeerd opgestelde Hogerheijde tegen de lat belandde, waarna de verdediging nog 'Wist weg te werken. Na de her vatting braohlt Zeelandia drie verse krachten binnen de lijnen wat niet kon verhinderen dat de thuisclub overwegend het initiatief bleef be houden. Ondanks het feit dat de af werking van de talrijke aanvallen nog al eens te wensen overliet kreeg doelman Baart volop gelegenheid zijn talenten te tonen. Pas 5 min. voor tijd gelukte het Heijboer uit een voorzet van v. Beveren de zege veilig te stellen (3-1). Rusland koopt haring voor drie miljoen gulden DEN HAAG, 1-7. Dinsdag hebben de Nederlandse Maatschappij „Re- dersveren'iging voor de Nederlandse zeevisserij" en 'de „Aluinion vereni ging Prodintorg" in Moskoueen contract gesloten voor de levering van haring aan Rusland. In de maanden augustus tot de cember a.s. zullen dn totaal vierdui zend ton haring aan Rusland gele verd worden. Met deze levering is een bedrag gemoeid van ruim drie miljoen gulden. Bijstandsregeling minder-validen DEN HAAG, 1-7. In verband met de huurverhoging heeft de minister van maatschappelijk werk, mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, de maximum uitkeringen op grond van de tijdelijke bijstandsregeling voor minder va'liden met ingang van 29 juni 1964 voor personen van 21 tot 30 jaar verhoogd tot f 28,80 per week en voor ouderen tot f 40,30 (te ver meerderen met 'de premies voor vrij willige en aanvullende ziekenfonds verzekering). H.M. de koningin bezoekt Utrechtse school UTRECHT, 2-7. Koningin Juliana heeft hedenmorgen een werkbezoek gebracht aan de Mytylschool in de Johannapolder, vlakbij het Utrechtse stadion. Daarmee heeft zij een eerder ge dane belofte ingelost. Bü de officiële opening van de nieuwe school op 8 mei was zij verhinderd, maar de vorstin zegde toe op een later tijd stip een kijkje te komen nemen in deze hypermoderne school met inter naat van de Nederlandse Stichting voor het gebrekkige kind, die in heel Nederland thans ongeveer vijftien Mytylscholen exploiteert. Op de Utrechtse school, die al an derhalf jaar in gebruik is, worden ongeveer 120 gebrekkige kinderen verzorgd en opgevoed. GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke Stand en loop der bevolking over de maand juni Geboren; 9. Jacqueline Wilhel- mina, d. van I. den Dekker en J. C. Bolle; 19. Heieen, d. van Jac. Lit- tooy en E. L. den Hollander; 21. Jo hanna Josina, d. van P. Fluijt en A. S. de Vlieger; 24. Widbren Marten, z. van J. S. Wiebrens en C. Ver spoor. Gehuwd: 19. Hendrik Baren'dreoht, 26 j. en Lena Okkerse, 24 j.; 26. Louis Arend Ahrens, 20 j. en Janna Pieternella Ba'1, 16 j. Ingekomen: Klaas de Winter en eöhtig. uit Vlaardingen; Maatje P. van de Velde uit Dreischor; Willem Kik en echtg. uit Rotterdam; Jaco bus van Dijke en echtg. uit Ooster- land; J. M. Lodewij'k en gezin uit Dreischor. Vertrokken: J. A. v. d. Velde en eöhtg. naar Waarde; Ge raid J. La- grand en gezin naar Hoedekensker- ke; Lena Okkerse naar Dreischor; Marinus P. Bal en gezin naar Pa- pendreoht; Gerrit Reinhoud naar Krabbcndijke; Leendert Dubbel en gezin naar Dordrecibt. Een kijkje in Wesl-Berlijn, de stad die politiek nog altijd in het brand punt van de belangstelling staat. West-Berlijn toont alle trekken van een moderne metropool en vooral rond de Kurfiirstendamm is het steeds een drukte van belang op het netvlies van het „oog van de vrije wereld". Op de achtergrond de Gedachtniskirche. Ingezonden mededeling waar men over verf kan praten en de mogelükhcid bespreken MET VAKANTIE van 3 t/m 13 juli NIEUWE BOOGERDSTRAAT ZIERIKZEE PARIJS, 1-7. In Marseille schünt men een geval van examenfraude met mogelijk ongekend grote gevol gen op het spoor te zijn gekomen. De opgaven voor het baccalaure- aats-examen filosofie, dat maandag is afgenomen, zouden acht dagen te voren in een bar in Marseille te koop geweest zijn. De mogelijkheid be staat nu dat een zestigduizend stu denten in geheel Frankrijk dit exa men zullen moeten overdoen. Men weet nog niet waar deze fraude haar oorsprong heeft gehad. In genoemde Marseillaanse bar, vlak tegenover de prefectuur gelegen, die door de studenten in die stad druk bezocht wordt, werden de opgaven aanvankelijk te koop aangeboden voor een prijs van wel 1.500 nieuwe francs (ruim duizend gulden), maar naarmate de datum van het examen naderde, zakte de prijs. Zondag avond was het nog maar 150 francs. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", Sint Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht op 27 juni 1964 vanaf Sint Quentin. In concours waren 68 dui ven. De snelheid van de eerste duif was 1053.75 en van de laatste 928.35 meter per minuut. C. Verwijs 1; A. Fonteijne 2; M. Geuze 3, 4, 6, 16; A. Faasse 5, 7, 8, 9, 11. 15, 17, 19; Abr. Verwijs 10, 13; L. Vermeij 12, 14, 18; R. Quist 20. Uitslag van de gehouden .wed vlucht op 26 juni 1964 vanaf Chate- auroux. In concours waren 77 dui ven. Snelheid van de eerste duif was 914.50 en van de laatste 712.25 meter per minuut. H. Kaashoek 1, 3, 8. 9; C. Verwijs 2, 5, 16, 19, 22; Abr. Verwijs 4; J. Bakker 6, 21, 25; W. van Dommelen 7; A. Fonteijne 10; J. Zuid weg 11, 17, 18; Th. Bakker 12, 13, 23, 24; M. Geu ze 14, 15; J. Geense 20; Joh. Fonleq- ne 26. VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee Poule A: CWS-Zeelandia 1-2; Van der Wekken-Rijkswaterstaat 1-3. Poule B: PZEM-PTT 2-0; Veloci- tas-Nept,unus 1-1. Heden (donderdag)avond wordt gespeeld: Poule B: Zierikzeeveteranen-Van Aken's Bouwbedrijf (7.15 uur). Ingezonden mededeling Een demonstratie overtuigt u van de weergaloze beeld en klankkwaliteit. Stap naar een Bell-dealer! Imp.: IMTRA BREDA lel. 41487

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2