GRAPEFRUIT DE ZIERIKZEESCHE COURANT VER. STATEN ERKENNEN OORLOGSGEVAAR Z.0.-AZIË Veroordeling in Zuid-Afrika Westduitse Bondspresident herkozen De rund- en varkensvleesprijzen Tweede Kamer aanvaardt het Schelde-Rijnverdrag „Mr. Louie" vond waardeloze stikstof Eigen bouwbedrijf voor de vakcentrales V.S. willen V.N. helpen op Cyprus V/AT UQT DE BILT Tachtigjarige op familiebezoek in V.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 juli 1964 120ste jaargang No. 19607 WAARIN OPGtNÜMÉN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannowekken II, Zierikzee, Poslbu» no. I. lel. 01110-2255. in iö.UO uur: lel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. ledakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Kleuterschool Brouwershaven aan Bostonplein WASHINGTON, 1-7. Doel van dc Verenigde Staten is vrede te stichten in Zuidoost-Azië, maar Washington erkent dat er een oorlogsgevaar in dit deel van de wereld bestaat, zo heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, op een persconferentie in Washington verklaard. HU voegde eraan toe dat vrede in Zuid-Vietnam mogelijk is zonder uit breiding van «Je militaire operaties. De Verenigde Staten zyn er in de eerste plaats op uit die mogelUkheid te benutten. Indien de overeenkomsten, die alle partijen hebben onderschreven, wor den nageleefd, is vrede mogelijk. Door berusten in agressie, zoals die in Zuid-Vietnam en Laos wordt ge pleegd, kan echter in geen geval vrede worden bereikt, aldus de mi nister, die de regimes in Noord-Viet- nam en China de schuld van de si tuatie gaf. De Amerikaanse steun voor Zuid- Vietnam is niet alleen gebaseerd op militaire activiteit maar rust op een vrede grondslag van politieke, eco nomische en sociale bijdragen, zo verklaarde hij. Rusk was het oneens met senator Wayne Morse, die de regeringspoli- tiek in Zuidoost-Azie heeft gekriti seerd en onlangs verklaarde dat de V.S. de wereldvrede in gevaar bren gen door de Verenigde Naties niet te betrekken bij het vinden van een oplossing in dat gebied. De minister zei dat de V.N.-macht uiterst waardevol is in operaties om BLOEMFONTEIN. 1-7. Een Afri kaanse politie-agent samen met blanke politiemannen die in decem ber van het vorige jaar in Bloem fontein enkele verdaöhten had mis handeld, waardoor een van hen overleed, is woensdag tot 50 rand (250 gulden) nioete of 100 dagen ge vangenisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan mishandeling van twee Afrikanen. de vrede te bewaren, maar moeilijk zou kunnen optreden in de omstan digheden die in Zuidoost-Azië heer sen. De aard van de strijd aldaar is geheel verschillend van die in an- derde delen van de wereld waar de V.N.-macht is opgetreden. Hij was van mening dat de strijd in Zuid-Vietnam evenmin „plezie rig" is voor de pro-communistische Vietcong. Hij vond dat een reden om niet pessimistisch te zijn over de toe stand. CYPRUS De situatie op Cyprus vond de mi nister gevaarlijk maar hij achtte het mogelijk dat vrienden van Grieken land en Turkije de V.N.-bemidde- laar kunnen helpen een of ander ge meenschappelijk punt te vinden. CUBA Aangaande Cuba zei hij dat het Russische militaire personeel het eiland regelmatig blijft verlaten, maar hij kon geen cijfers geven. Een belangrijk punt is welke regelingen de Sowjet-Unie wil treffen aan gaande de raketten die zich nog op Cuba bevinden. De Amerikaanse re gering was nog niet van de Russi sche voornemens op de hoogte ge steld. NllslËf BERLIJN, 1-7. De 69-jarige West duitse Bondspresident, dr. Heinrich Lübke, wiens eerste ambtstermijn van v(jf jaar als christen-democra tische opvolger van wijlen professor Thcodor Heuss afliep, is woensdag door de in West-Berlijn bijeengeko men „bondsvergadering" van 521 af gevaardigden uit de Bondsdag en evenveel uit de deelstaatparlemen ten, bij dc eerste stemronde voor een tweede periode van vyf jaar her kozen. Hij kreeg daarbij veel meer dan de benodigde meerderheid van 522 stemmen, namelijk 710, tegen 123 voor zijn enige tegen-kandidaat, de vrije-democratische (liberale) bonds- minister van justitie, Ewald Bucher. Er onthielden zich 187 afgevaardig den van stemming en vier waren on geldig van de in totaal 1024 uitge brachte stemmen. Lübke verklaarde de herverkiezing te aanvaarden. Een verrassing was deze herver- UTRECHT, 1-7. De rundveeprijzen zijn iets lager geworden. Runderen eerste kwaliteit, die in de allerduur ste periode op de markt zo'n f 4,75 per kilo opbrachten, gaan nu voor f 4,05 tot f 4,45 van de hand. De aanvoeren waren ook wat groter. De waarnemend voorzitter van het ProduktscJhap voor Vee en Vlees de heer J. B. Dinkla, zei op de open bare vergadering van 'het schap in Utrecht, dat de maatregelen die het bestuur heeft genómen nu toch, zij Ingezonden mededeling het langzaam, effekt gaan sorteren. Hij verwacht voorlopig een kalme handel bij een wat gedrukt prijsni veau. In de laatste twee weken van juni voerde Nederland 500 ton rundvlees en 6000 koeien in, een import, die de markt aanzienlijk 'heeft verlicht. Hiertegenover staat echtex', dat er in de afgelopen periode ongeveer 15.000 kalveren zijn geëxporteerd. De heer Dinkla toonde zich enigszins onge rust over deze aantasting van de jonge rundveestapel. Oude(re) koeien De heer M. van 't Hoff, die de sla gersorganisaties in 'het produ'ktschap vertegenwoordigt, was niet ontevre den over de gang van zaken op de rundveemarkt, al wilde hij de ver dere ontwikkeling nog wel even af wachten alvorens een oordeel uit te spreken. Hij drong er bij de boeren op aan, 'hun oudere koeien op te rui men: als ze te zwaar worden moet het vet toch weer worden wegge gooid. De hele koe daalt dan wel in prijs, maar het vlees niet. Op de varkensmarkt is een ont wikkeling in tegenovergestelde rich ting merkbaar. De (handel is leven dig bij een flauw aanbod en de prij zen vertonen een stijgende lijn. De overnameprijs voor baconvarkens is daarom in de afgelopen veertien da gen tweemaal verhoogd: eenmaal van f 2,60 tot f 2,65 en daarna nog eens tot f 2,75 per kilogram geslacht, gewicht. Het bestuur besloot deze prijs te handhaven. kiezing - in de Oost-Pruisen-hal bij de Westberlijnse radiotoren - niet, want tevoren reeds hadden C.D.U. en sociaal-democratische oppositie zich hiervoor uitgesproken. Totale kosten: f 260 miljoen DEN HAAG, 1-7. De Tweede Ka mer der Staten Generaal heeft de goedkeuringswet voor het Neder lands-Belgische verdrag inzake de Schelde-Rynverbinding met algeme ne stemmen aanvaard. De aanleg van de nieuwe Schelde-Rynverbin- ding gaat ongeveer 260 miljoen gul den kosten, waaraan Nederland ruim 200 miljoen gulden gaat bijdragen. De aanleg op Belgisch grondgebied wordt geschat op ongeveer 17 mil joen gulden, zij zijn geheel voor Bel gische rekening. Het deel op Neder lands gebied ten zuiden van de Oos- terschelde gaat naar schatting onge veer 140 miljoen gulden kosten, waar van vijfentachtig procent voor Bel gische rekening en vijftien procent (ruim 20 miljoen gulden) voor Ne derlandse rekening. De kosten van de werken noordelijk van de Ooster- schelde, die geheel voor Belgische rekening komen, zijn beraamd op ongeveer 101 miljoen gulden. Het onderhoud van de vaarweg op Nederlands grondgebied, waarvoor Nederland zich in het verdrag ga rant stelt, wordt geschat op tussen de twee en twee en een half miljoen gulden per jaar. Het zal tussen de acht en tien jaar duren, alvorens de vaarweg voor het scheepvaartverkeer opengesteld kan worden. Negen-tiende van de vaar weg komt op Nederlands gebied te ligecn. De Belgische Rijnvaartpremies die als gevolg van het verdrag afge schaft worden, bedragen thans vijf tig miljoen Belgische francs (onge veer drie en een half miljoen gul den) per jaar. Als de vaarweg gereed is zal de scheepvaart, die nu voor de bestaan- de% route tussen de tien en elf uur nouig heeft, aan ongeveer zes uur voldoende hebben. De afstand Ant- werpen-Dordrecht bedraagt thans 125 kilometer. De nieuwe vaarroute wordt plm. 39 kilometer korter, dus ongeveer 86 kilometer. Plan-Reijmerswaal De minister van verkeer en wa terstaat, de heer Van Aartsen, ver klaarde dat het plan-Reijmerswaal is afgestemd op het afsluiten van de Oosterschelde. De planologische, de technische en bestuurlijke vraag stukken ervan zullen door de pro vinciale besturen in samenwerking en met steun van de Rijkswater staat moeten worden opgelost. De minister zei het nog geheime rap port over het plan-Reijmerswaal waarschijnlijk op korte termijn te zullen publiceren Het Kanaal door Züid-Beveland achtte hij zonder twijfel van heel grcot belang voor Nederland, onder meer voor Terneuzen en de Sloe- haven, en cok voor België. Het zal niet worden gesloten voordat een vervangend kanaal bij Waarde tot stand is gekomen en het zal in die tussentijd behoorlijk verzorgd wor den. Gezien de kans op een vervan gende vaarweg zullen echter geen kostbare verbeteringen worden aan gebracht. Geen aardgas, noch olie DEN HAAG, 1-7. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt, heeft het booreiland „Mr. Louie" vcor de Duitse Noordzeekust geen aardgas en ook geen olie aangeboord, zoals werd verondersteld, doch waar deloze stikstof. Het gas, dat uit de geboorde put stroomt, bestaat voor circa 96 procent uit stikstof en voor de rest uit koolwaterstof. Wilfried Klewin van de oliemaat schappij „Preussag", die als officiële woordvoerder optreedt voor het con sortium van tien Duits-Amerikaanse Scheepsbouwer en R.E.M.-initiatiefnemer Cor Verolme is van de werf op Roozenburg per helikopter naar het televisie-eiland voor dc kust van Noord- wijk gevlogen om te zien hoever de bouw gevorderd is. Links van de heer Verolme. technisch R.E.M.-directeur Heerema en een verslaggever. Naast de piloot de heer Asjes, vice-president van het Verolme-concern. AMSTERDAM, 1-7. De drie vak centrales en de drie bouwarbeiders- bonden bestuderen dc mogelijkheid van een eigen bouwbedrijf. Dit heeft de vice-voorzitter van het N.V.V.. de heer A. Kloos, op een woensdagmiddag in Amsterdam ge houden afscheidsi'eceptie van de vo rige week gepensioneerde voorzitter van de Algemene Nederlandse Bouw bedrijf sbond, de heer C. Brandsma, medegedeeld. De heer Brandsma is voorzitter van deze studiecommissie. De vice-voorzitter van het N.V.V. gelooft dat met een bouwbedrijf van de vakbeweging een nieuwe impuls kan worden gegeven aan de zo ge wenste struktuurwijziging van het bouwbedrijf in ons land. WASHINGTON, 1-7. De V.S. 'heb ben de V.N.-'bemiddelaar op Cyprus, de Fin Tuomioja. aangeboden 'hem te helpen bij zijn pogingen en een oploss.ng voor het probleem Cyprus te vinden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, die dit meedeelde, zei dat de V.S. hiermee onder meer het proces willen bespoedigen. Hij zei dat de vorm van deze hulp zou r f- hangen van de wensen van de V.N.- b rnic'rlelaar. Volgens Amerikaanse persberich ten hadden de V.S. Tuomioja voor gesteld hem een speciale vertegen woordiger tor beschikking te stellen, die hem bij zijn pogingen kou helpen. Enkele jaren geleden begon de N.V.V.-bouwarbeidersbond reeds met een studie over de mogelijkheden van een eigen bouwbedrijf. Het A.N.B.-congres had daartoe opdracht gegeven. In een later stadium werd het N.V.V. erbij betrokken, maar men wenste aan de studie een nog brede re basis \e geven. Daarom werden de andere vakcentrales en de bouwar beidersbonden ook uitgenodigd in de studiecommissie zitting te nemen. Wanneer het eindrapport klaar is, weet men nog niet. Dat zal naar verwachting nog wel een jaar duren. Groot was de drukte bij het hoofd postkantoor in Tokio (foto links) toen daar de verkoop begon van Olympische postzegels met toeslag ten bate van de organisatie van de spelen. In totaal zijn 56 miljoen van deze zegels gedrukt, die bijzonder vlot worden verkocht. Op de rech ter foto zien we de vier foto's uit deze serie, resp. gewijd aan Olym pische vijfkamp, gewichtheffen, kano en voetbal. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Als je iemands voet hebt verzorgd kan hij je er toch nog een trap mee geven. oliemaatschappijen, gaf woensdag avond commentaar op het bericht dat de vondst nabij de Duitse kust waardeloos is. Hij verklaarde dat de jongste analyses van het gas grote hoeveelheden waardeloze stikstof hadden aangetoond. Men had nog niet besloten of het boren zal door gaan of dat elders in de Noordzee proefboringen zullen worden ver richt. „De volgende stap hangt van een groot aantal technische factoren af. Maar het is voorbarig in dit sta dium te zeggen dat de vondst nutte loos is. Eerst zal worden getracht de „gaskrater" onder de zeeoppervlakte te „temmen". Dan zullen wij de toe stand bestuderen. Wij staan op het ogenblik noodgedwongen stil, aldus de woordvoerder, die in elk geval van mening was dat het gas waar schijnlijk economisch zeer moeilijk te gebruiken zal zijn. Pierre Monteux overleden HANCOCK (Maine), 1-7. Pierre Monteux, die een 'halve eeuw tot de grootste orkestleiders heeft be hoord', is woensdagochtend vroeg in zijn woning in Hancock (Maine) overleden. Hij was 89 jaar. SCHOONDIJKE, 1-7. - Na 65 jaar zal mevrouw Tannctje du 4 Burcq-Karelsc - 80 jaar - uit Schoondijke in Zceuws-VIaandcren, 4 haar vier broers die in Rochester, N.Y., (V.S.) wonen, weerzien, en bovendien zal zij kennis kunnen maken met ongeveer honderd 4 4 Amerikaanse neven en nichten. 4 j Heden-donderdag stapt zij te Brussel voor het eerst van haar leven in een vliegtuig naar Amsterdam, vanwaar zij met een K.L.M. 4 4 D.C.-8 doorreist naar New York. Vrienden van mevrouw Du Burcq T j hebben haar met deze reis verrast,toen zij op 10 mei van dit jaar 80 jaar werd. 4 Mevrouw Du Burcq heeft in Nederland geen naaste familieleden, t J Haar ouders en zeven broers emigreerden omstreeks de ceuwwissc- ling naar de Verenigde Staten en Tannctje Karclsc bleef als 15-jarig 4 meisje alleen in Zeeland achter. Haar moeder stierf tijdens dc over- tocht naar Amerika. Tannetje trouwde in Schoondijkc met de kapper en sigarenwinkelier Du Burcq. Haar huwelijk bleef kinderloos, zodat 4 zU» toen haar man drie jaar geleden stierf, weer geheel alleen achter- bleef. Koel weer Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk veel bewolking maar geen regen van betekenis; matige, in het' noorden van het land tijdelijk krach tige westelijke wind; koel weer. 3 juli. Zon op 4.25, onder 21.02. Maan op 0.51, onder 13.32. Laatste kwartier: 2 juli te 21.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 juli 8.47 v.m. 21.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 juli 8.38 v.m. 21.06 n.m. Doodtij: 5 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Op enkele honderden kilome ters ten westen van Ierland hand haaft zich voortdurend een 'krachtig 'hogedrukge'bied. Een uitloper ervan beheerst vandaag 'het weer in Ne derland. Ten noorden van het 'hoge drukge'bied bevindt zich in het zee gebied tussen IJsland en Noorwegen een tamelijk diepe depressie, die van betekenis gaat worden voor het weer in Nederland. Achter deze depressie begint namelijk een nieuwe hoeveel heid koude en onstabiele lucht naar de Noordzee uit te vloeien. De voor ste begrenzing van deze lucht kan Nederland morgen met westelijke tot noordwestelijke winden berei ken. Daardoor komt de temperatuur de eerstkomende dagen weer op een lager niveau en neemt 'de kans op 'buien geleidelijk toe. De Verenigde Staten zullen Spanje luchtafweerraketten van het type „Hawk" leveren, zo is woensdag van welingelichte zijde in Madrid ver nomen. UTRECHT. Het onderzoek naar het mysterieuze schot dat zaterdag nacht bU Bunnik werd gelost op dc zeventienjarige Utrechtse gymnasiast Rudy Bcens, is nog steeds in volle gang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1