Bitterheid na de wet marrie s mogelijkheden VERGADERING ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Wat te doen bij ziekte in het buitenland Zuster van Castro breekt met bewind Chroesjtsjov in Noorwegen Jaar 1964 was gunstig voor de R.T.M. MOL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 juni 1904 No. 19000 lr. M. A. Geuze contra advies E.E.G.-suikerverorileniii}» GOES, 29-6. - In de maandag te Gces gthcuden algemene vergade ring der Zeeuwse Landbouw Maat schappij heeft de voorzitter, ir. M. A. Geuze, zich gekeerd tegen het advies inzake de E.E.G.-suikerverordening, uitgebracht dcor de commissie voor buitenlandse handel van het Europe se parlement. Deze commissie vindt dat de E.E.G. een bijdrage aan de stabilisatie van de wereldsuiker markt meet leveren door de steun aan de landbouw te beperken. Vol gens haar zal de gemeenschap niet alleen rekening moeien houden met de bestaande handelsstromen, maar ock met een vergroting van de afzet mogelijkheid der onderontwikkelde landen. Ir. Geuze beschouwde dit stand punt als een ernstige bedreiging voor de landbouwproduktie en de alge mene economie der Europese landen, alsmede voor de Europese suikerin dustrie in haar geheel, gezien haar produktiecapaciteit. Hii vertelde dat het comité van Europese suikerfa brikanten, dat deze maand in Stock holm bijeen is geweest, stelling heeft genomen tegen het standpunt der parlementscommissie en tegen een beperking van de suikerproduktie. De heer Geuze wijdde een beschou wing aan de door het Landbouw Economisch Instituut verstrekte voorlopige cijfers over de uitkomsten van landbouwbedrijven in 1963-1964. Voor de akkerbouwbedrijven in zuid west-Nederland komen ze er op neer, dat op een bedrijf van circa 35 hectare een jaarinkomen werd gemaakt van f 13.000,Na de goede oogst van 1962 was er in dit gebied een sterke daling van de geldop- bi-engsten. terwijl de kosten met vier procent stegen. Een dergelük inkomen, aldus ir. Geuze, Is geen vetpot, gezien de taak waarvcor de agrarische ondernemer op een dergelijk bedrijf onder de huidige omstandigheden wordt ge steld. Wanneer men levensonderhoud, belastingen, eventuele levensverze keringspremies en/of studiekosten voor de kinderen aftrekt moet men maar zien wat er aan modernisering te investeren valt en sparen zal er niet bij zijn dit jaar. „Landbouw en recreatie" Het door de Zeeuwse Landbouw Maatschappij uitgebrachte rapport „Landbouw en recreatie" heeft in zeer ruime kring belangstelling ge trokken, vertelde ir. Geuze. Niet al leen uit Zeeland, maar overal uit den lande zijn reacties ontvangen. Hij koppelde er de vraag aan vast of de Z.L.M. zich in de dynamische om vorming dezer tijden niet ook zelf een ruimer arbeidsveld dient te ope nen door die plattelanders, die zich op het terrein van het toerisme be geven, te blijven begeleiden. Het be treft daarbn niet alleen een kwestie van belangenbehartiging maar ook van public relations. De heer Geuze memoreerde in dit verband de schcolcontacten zoals Schcuwen, Tholen en Aagtekerke die laatstelijk gehad hebben, en ook het contact van Zuid-Beveland met het Nederlands opleidingsinstituut voer het buitenland te Njjenrode. Verheugd toonde ir. Geuze zich over de aanvaarding in de Tweede Kamer van 'n aantal amendementen op 't wetsontwerp inzake de inkom stenbelasting. O.a. blijft daardoor buiten de bedrijfsuitoefening om de ontstane waardevermeerdering van landbouwgrond vrij van inkomsten belasting, terwijl een gunstiger re geling voor middeling van inkomens werd verkregen dan de door de re gering voorgestelde. De voorstellen inzake de ontwik kelingskan t van het ontwikkelings- en saneringsfonds (subsidiëring van goedkope montagebouw voor vee stallen en van nieuwe ontwikkelin gen in gebouwen) achtte ir. Geuze niet erg indrukwekkend en veel te incidenteel opgezet. Een behoorlijke tegemoetkoming inzake de proble matiek van de gehele gebouwensec tor zou veel meer zoden aan de dijk zetten. Men zou z.i. ook kunnen den ken aan het bevorderen van bepaal de samenwerking en aan het opzet ten van bedrijfshulp. Zeer veel lof zwaaide ir. Geuze toe aan nu*. J. F. G. Schlingemann, die, na de Z.L.M. achttien jaar als secretaris te hebben gediend, elders een funktie gaat aanvaarden. De heer Geuze was blij dat hij nog wel adviseur van de Z.L.M. zal blijven. DEN HAAG, 28-6. Verplicht verze kerde Nederlanders en hun gezinsle den, die tijdens een vakantie in Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Duits land cf Italië zitk werden, hebben in die landen eenzelfde recht op ge neeskundige verzorging als thuis. Dit als gevolg van de sociale ze kerheid van migrerende werknemers. In kleinigheden wijkt de regeling in het 'buitenland wel eens iets af van wat in Nederland gebruikelijk is. In Frankrijk, België en Luxemburg bij voorbeeld moet men eerst zelf de re kening betalen alvorens men van het ziekenfonds ter plaatse de kos ten vergoed krijgt. De voorlichtings dienst vain de Europese Gemeen schappen wijst er op, dat, wil men zich in een van de andere E.E.G.- landëri tot een ziekenfonds kunnen wenden, men voor het vertrek uit Nederland bij het eigen ziekenfonds een zogenaamd formulier E6 moet aanvragen. Bij ziekte of ongeval kan men zich daarmede in het bui tenland tot het ziekenfonds ter plaatse wenden: Wordt een werknemer zodanig De Amerikaanse jazz-saxofonist Eric Dolphy, is maandag in West- Berlijn gestorven na een hartaanval. Hij is 36 jaar geworden. NAALDWIJK. De directeur van de tuinbouw, ir. A. de Zeeuw, heeft op de terreinen van de centrale Westlandse bloemenveiling te Hon- selersdij'k, gemeente Naaldwijk, de 16de nationale tuinbouwbeurs We- hate geopend. MEXICO, 30-6. Juana Castro Ruz, een zuster van Fidel Castro, heeft politiek asiel in Mexico gevraagd en in een verklaring voor de Mexicaan se televisie cpenljjk gebroken met het Cubaanse bewind. In de televisie-uitzending heeft de zuster van Castro onder andere ge zegd, dat er op het ogenblik 75.000 politieke gevangenen op Cuba zijn, die zeer wreed behandeld worden. Hoewel het bezoeken van kerken op Cuba niet verboden is, zouden allen die er heen gaan beschouwd worden als vijanden van het bewind. Een greet aantal priesters en religieuzen zou het land uitgewezen zijn. Juana Castro, die zegt nog maar enkele dagen uit Cuba weg te zijn, verklaarde dat mannen uit Zuidame- rikaanse landen in Cuba worden op geleid voor ondermijnende aktiviteit in hun landen en dat uit Cuba wa pens naar Zuidamerikaanse landen worden vervoerd. GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Voorstel tot deelneming aan een op te Richten Zeeuwse bestuursschool ZIERIKZEE, 29-6. Het college van b. en w. stelt aan de raad voor te besluiten tot het treffen van een ge meenschappelijke regeling inzake 'n op te richten bestuursschool Zeeland. Ten aanzien van de vorming en op leiding van administratieve ambte naren, in het bijzonder van gemeen te-ambtenaren, heeft namelijk het bestuur van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten een commissie gevormd, waaraan het opdracht heeft gegeven te onderzoeken welke mogelijkheden er bestaan tot oprichting en instand- Goed en slecht geschoeid Amerikanen kochten in 1963 gemiddeld vier een een half paar schoenen. Daarmee lig gen zij ver vooraan, vergele ken met het vasteland van West-Europa waar men ge middeld slechts anderhalf paar schoenen kocht. In Gr. Brittannxé, Canada, Australië en Nieuw Zeeland was dit cijfer twee en een half paar, terwijl het gemiddelde in Zuid Amerika nog geen paar be droeg, maar daar loopt de minder met aardse goederen gezegende vaak zonder schoe nen. Van de 876 miljoen paar die in Amerika in 1963 werden verkocht, waren 580 miljoen paar leren schoenen, 155 mil joen paar canvasrubber sport schoenen, 40 miljoen paar van ander materiaal, waaronder plastic. Het aantal paar schoe nen dat geïmporteerd werd, bedroeg 92 miljoen paar. ziek, dat hij na afloop van de va kantieperiode nog in het buitenland moet blijven, dan heeft «hij recht op een uitkering gelijk aan die ingevol ge de Nederlandse ziektewet, ook uit te betalen via het plaatselijk uitvoe ringsorgaan van het land waar men verblijft. Promotie blinde student NIJMEGEN, 30-1. De 27-jari- ge Bert Klerken uit Blerick, die vanaf zijn 17de jaar blind is, is aan de katholieke uni versiteit te Nijmegen geslaagd voor het doctoraal examen psychologie. Door een ongeval verloor hij het gezichtsvermo gen, toen hij leerling van de 5de klas h.b.s. te Venlo was. Via een opleiding in het blin deninstituut te Grave werd hij het braille-schrift machtig, met behulp waarvan hij ver der studeerde. Aan de univer siteit hielpen hoogleraren en medestudenten hem aan stu dieboeken in brailleschrift en aan geluidsbanden. De heer Klerken is de eerste blinde psycholoog in Nederland. houding van een bestuursschool in Zeeland. B. en w. lichtten een en ander toe en wijzen op de grote veranderingen die zich gedurende de afgelopen de cennia hebben voltrokken en zich nog dagelijks voltrekken in de in houd en de omvang van de taak van de gemeentebesturen, hetgeen de vraag doet rijzen of de aanvangsop- leiding van de bestuursambtenaren wel voldoende aan deze ontwikke ling is aangepast. Een ter zake uit gebracht rapport heeft deze vraag ontkennend beantwoord. Dit rapport is uitgebracht door het Instituut voor Bestuurswetenschappen (I.B.W.) en de eerder genoemde commissie van de afdeling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten is op grond van het rapport van oor deel, dat de gemeenteraden een ge meenschappelijke regeling dienen te treffen tot oprichting en instand houding van een bestuursschool in Zeeland. De kosten Door de provincie Zeeland zal met ingang van de datum van oprichting der school een subsidie, gelijk aan 25 procent der brutokosten, vermin derd met de bijdragen der leerlingen en tot ten hoogste een bedrag van f 15.000,per schooljaar worden verleend. Met betrekking tot de financiële gevolgen, die uit een aansluiting van de gemeente Zierikzee bij de voor genomen gemeenschappelijke rege ling zullen voortvloeien, deelt het college van b. en w. mede dat deze voorshands kunnen worden gesteld op f 0,10 per inwoner, zijnde een be drag van f 724,80 per jaar. Gestipu leerd wordt nog dat het personeel voor het volgen der lessen aan de op te richten bestuursschool niet meer dan één dag per week aan zijn nor male werkzaamheden mag worden onttrokken. BRUSSEL. Nederland is niet be reid opnieuw het gemeenschappe lijke zuivelbeleid in de Europese Economische Gemeenschap naar la ter te verschuiven. Dit heeft de mi nister van landbouw, mr. B. Bies heuvel, vrijdagmiddag op een spe ciale vergadering van de E.E.G.-mi- nisterraad in Brussel verklaard. UTRECHT. Treinaanwijzingen op alle Eindhovense perrons zullen van af het komende najaar door middel van televisie worden gegeven. VISSERIJBERICHTEN De mosselleveringen Het begin van het mosselseizoen op donderdag 25 juni gaf direct al weer de nodige drukte in de ver schillende havens waar de Zeeuwse mosselkwekers gevestigd zijn, want uit elke plaats wordt aan de leve ring deelgenomen en de berichten over de kwaliteit zijn uiterst gun stig. Op de Grevelingen, waar men op nieuw in vakkringen -versteld staat over de goede kwaliteit, bereikte een enkele kweker een visgew'ichfc van 30 kg. Wij twijfelen niet, ofschoon ons dit momenteel nog niet bekend is, dat ook op de Oostersohel'de de kwa liteit goed zal zijn. De prijs van de B-kwaliteit is met f 1 per ton verhoogd. Ook van de Waddenzee werden door kwekers van Yerseke reeds een trweetal par tijen aangevoerd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lisse (wijkgemeente Oost): Jac. Smit, Ee (Fr.); te. Oude Pekela: J. Uiten tuis, Neede. Ger. Kerlcen Beroepen te Aarden'burg-Breskens M. V. J. de Craene, Baarland; te Hoogvliet (3e pred.pl.): P. Hainjé, Krommenie. Aangenomen naar Zaandijk: H. Gilhuis, Balk; naar Groningen-West (studentenpredlikant)C. >de Kruyk, Leeuwarden. Bedankt voor Vlaardingen: C. L. Timmers, Amstelveen. Ger. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Zuid en te Dordrecht: kand. D. Hakkenberg, Veenendaal en kand. J. C. Weststra- te, Borssele. Beroepen te Amersfoort: kand. J. C. Weststrate, Borssele; te Beekber gen: kand. D. Hakkenberg, Veenen daal. Predikant uit het ambt ontzet EDE, 29-6. Ds. G. M. van Dieren, Nederlands hervormd predikant te Ede, is met ingang van zondag 4 juli door de provinciale commissie van opzicht van de hervormde kerk, ont zet uit zijn ambt als hervormd pre dikant. Enkele maanden geleden werd ds. Van Dieren reeds geschorst en de nu genomen maatregel is daar dan ook een gevolg van. Ds. Van Dieren heeft onder meer ernstige bezwaren tegen de toelating van de vrouw in het ambt en al een paar jaar weigerde hij, mede om die reden de doop en het avondmaal in Edes hervormde kerk te bedienen. Na zijn schorsing gaat ds. Van Dieren voor in diensten, die belegd worden door een her vormde evangelisatie. Hierin, dus buiten het verband van de hervorm de kerk, bediende hij de doop wel. OSLO, 29-6. Chroesjtsjef heeft maandag in een toespraak in het 13d eeeuwse kasteel Akerhus gezegd dat „vele duizenden Sowjet-Russi- sche soldaten en officieren hun le ven gegeven hebben voor de bevrij ding van Noors 'grondgebied van het nazijuk", tijdens de tweede wereld oorlog. „Het lijkt ons dat het beste moment voor deze gemeenschappe lijke inspanning zou zijn een groei ende vriendschap tussen onze volken en een gezamenlijk streven naar vrede. De samenwerking tussen de Russen en Noren tijdens de Duitse bezetting was een uiting van de sympathie die de betrekkingen tus sen het Sowjet-Russische en het Noorse volk kenmerkt, en dit moe ten wij levend houden. Lange afstandzwemster vermist NEW YORK, 30-6. De Amerikaan- se lanige-afstandzwemster Britt Sul livan, die wilde trachten zwemmend de Atlantische oceaan over te ste ken, wordt in de buurt van Long Is land (New York) vermist. Naspeu ringen met vliegtuigen zijn zonder resultaat gebleven. In het zeegebied waar de 29-ja- rige zwemster, gehuwd en moeder van een kind, vermist wordt heeft men haaien gesignaleerd. Zij zou op gezette tijden aan boord van een volgboot rust nemen, doch deze is haar spoor bijster geraakt. Lanrlbouwmij. vraagt hulp pluimveehouders ARNHEM, 29-6. De Gelderse Maatschappij van Landbouw heeft maandagmiddag in een telegram aan de minister van landbouw en visse rij haar ernstige bezorgdheid uitge drukt over de toekomst van de Ne derlandse pluimveehouderij, als ge volg van de „catastrofale daling" van de eierprijzen, en maa tergelen ge vraagd om de nood onder de pluim veehouders te lenigen, daar het zich laat aanzien, dat voor de nabije toe- komet hierin zonder ingrijpen geen verandering kan komen. MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 29-6. Heden werden op de graanbeurs-te Rotterdam de volgende prijzen genoteerd: zomergerst volgens monster f 27,tot f 28,groene erwten franko Rotterdam f 35,tot f 43,50; schokkers franko Rotter dam f 30,tot f 53, SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zomeravondcompetitie rayon Zierilkzee Poule B: Van Aken's* Bouwbedrijf- Velocitas 2-0. Heden (dinsdag) avond wordt ge speeld: Poule A: C.W.S.-Zeelandia. Morgen (woensdag)avond: Poule A: Van der Wekken-Rïjks- waterstaat. Poule B: P.Z.E.M.-P.T.T.; Véloci- tas-Nepitunus. Alle wedstrijden vangen aan om kwart over 7. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee. Wedvlucht uit Chateauroux (Fr.); afstand 562 kilometer; gelost om 5.15 uur; aankomst eerste duif 16.2 uur; aankomst laatste duif 18.55 uur. C. Bouman 1; F. Mays 2; Feleüs- Van Westenbrugge 3, 5, 6, 9; L. v. d. Hoek 4, 7; L. Noordijk 8; L. de Bruin 10. Overeenstemming over busdienst Zierikzee—Goes ZIERIKZEE, 29-6. - Uit het dezer dagen verschenen jaarverslag 1963 biykt dat het netto-exploitatieresul taat van de N.V. RoUerdamsche Tramweg Maatschappij (R.T.M.) Is gestegen van f 314.000,in 1962 tot f 359.000,in het verslagjaar. Aan vankelijk evenwel liet 1963 zich zeer ongunstig aanzien tengevolge van de bijzonder strenge winter welke tot medic maart duurde. De aanvanke lijke achterstand in het exploitatie resultaat over de eerste drie maan den van 1963 kon in de loop van het jaar echter geheel worden ingehaald. Dat de achterstand werd ingehaald is te danken aan een toeneming van het vervoer, welke vooral tot uit drukking kwam in de zomermaan den. De overbelasting op de veer diensten Middelhamis-Hellevoetsluis en Zijpe-Anna Jacobapolder was in de zomermaanden nog groter dan in dezelfde maanden van het voorgaan de jaar. Ook de veerdienst Zijpe- Numansdorp haven gaf in de maan den juli en augustus weer een stij ging van circa tien procent te zien. Per 1 augustus 1963 werden de ta rieven voor het personenvervoer per tram en autobus enigszins verhoogd. Met ingang van 1 januari 1964 moest in verband met de sterke stijging van de lonen weer een tariefsverho ging worden doorgevoerd. De voort durend stijgende exploitatiekosten maken een nieuwe verhoging van de tarieven noodzakelijk. De houten goederenloods te Zie rikzee, welke vervangen moest wor den omdat het rijk de grond waarop deze stond nodig had in verband met de aanleg van de rondweg om Zie rikzee, werd in steen en in doelma tiger vorm herbouwd. Medegedeeld wordt dat besprekin gen plaats vonden om na het gereed komen van de Oosterscheldebrug een doorgaande autobusdienst Zlerikzee- Goes te creëren. Na ampel overleg kon in goede harmonie worden be reikt, dat deze dienst gezamenlijk door R.T.M. en Auto Maatschappij Zeeland zal worden geëxploiteerd van de datum van openstelling van de brug af. Echtpaar uit Brielle verongelukt in Duitsland OOSTVOORNE, 29-6. De 34-jarige werktuigkundige van de staatsmij nen, de heer N. van Wijck Jurriaam- se en diens echtgenote de 31-jarige mevrouw J. van Wijdk Juriaanse- Hansman, uit Brielle, zijn zondag bij een auto-ongeluk 'in Duitsland om het leven gekomen. Het echtpaar was onderweg voor een vakantiereis in Zweden, teen hun auto op een ki lometer van de Nederlandse plaats Schoonebeek, juist over de Duitse grens, frontaal in botsing kwam met een Duitse vrachtauto. In het zie kenhuis van de Duitse plaats Mep pen zijn beide korte tijd later over leden. Het echtpaar laat twee kin deren van respectievelijk 4 en 6 jaar achter. Skelet in tuin gevonden ZEVENAAR, 29-6. In een tuin in Zevenaar is maandag een skelet ge vonden. Het zoontje van de familie P. in de Schievestraat was een kuil aan het graven, toen bij op iets hards stootte. Dit bleek de schedel van een skelet te zijn. De politie heeft het geraamte verder uitgegra ven. Toen kon worden vastgesteld dat het skelet vermoedelijk van een man van 1,75 meter lengte was. De stoffelijke resten worden vandaag (dinsdag) in het gerechtelijk labora torium in Den Haag onderzocht. BLIK DOOR HET WERELD Krantenkoppen over de hele we reld hebben min of meer met een hoera het besluit van de Ameri kaanse Senaat verwelkomd om de wet op de burgerrechten goed te keuren. Daar is ook wel reden toe, want dit betekent dat het door pre sident Kennedy voorgestane en door zijn opvolger Johnson met veel kracht bevorderde ontwerp zijn moeilijkste barrière is gepasseerd. Het is nu nog maar een kwestie van tijd voor de president zijn hand tekening onder de wet kan zetten, die daardoor van kracht wordt. En dan begint de grote moeilijkheid pas. De essentie van de wet is niet dat nu zwart op wit staat dat rassendis criminatie iets onwettigs is. Dat stond eigenlijk al in de grondwet die geen onderscheid in huidskleur maakt. De wet maakt slechts moge lijk die rechten ook - desnoods voor de rechter - af te dwingen. En de negers, vooral ds. Martin Luther King, hebben al aangekondigd dat ze daarvan uitgebreid gebruik zullen maken. Toch een rem Veel van de eigenlijk niet toegela ten rassendiscriminatie werd bedre ven onder de beschutting van de wetgeving en de rechterlijke gebrui ken van de individuele staten. Dat wordt nu onmogelijk, al is het de zuidelijken in de Senaat - bijge staan door de republikeinse presi dentschapskandidaat in hope Gold- water o.a. - wel gelukt een amen dement door te drijven dat die plaatselijke rechtspraak met een ju ry toch nog enigszins aan bod komt. In hoeverre dit een remmend effect zal hebben op de wet zal door de acties van King en dergelijke wel spoedig blijken. Onvermijdelijk De grote verdienste van de wet is, dat ze de Amerikanen zal dwingen de rassengelijkheid te aanvaarden. Niet omdat het mogelijk is bij be sluit van de volksvertegenwoordi ging van de ene dag op de andere een mentaliteit te wijzigen, maar doordat men nu wel zal moeten in zien dat de volkomen gelijkstelling der huidskleuren onvermijdelijk is. Men heeft zich lang blind kunnen houden voor dit feit en dat zal niet meer kunnen. Maar voor men daar in berust - en dat geldt zeker niet alleen voor het zuiden: men heeft de laatste tijd ook in steden als New- York rassenrellen waarbij doden vallen - zal er heel wat bitterheid zijn. Ingezonden mededeling waar veel mensen mooi behang kiezen uit grote sortering MET VAKANTIE van 3 t/m 13 juli NIEUWE BOOGERDSTRAAT ZIERIKZEE FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Waar hun wegen scheidden, draal de hij, en nada't ze 'haar hand uitge stoken had, 'hield hij 'die langer vast, dan eigenlijk betamelijk was. „Zie ik u nog eens, juffrouw Laan?" Ze schudde lachend haar hoofd. „'Dat zal wel niet. JDk blijf maar erg kort in deze Streek. Hartelijk dank voor alles". Hij 'liet haar hand los en pakte zijn portefeuille, waaruit hij een kaartje haalde en overhandigde dat aan bet meisje. „Hiermijn adres en zo staat er op. Je kunt nooit we ten. Ais u denkt, dat ik u op een of andere manier kan 'helpen, belt u me dan maar op, of u schrijft. U kunit altijd op me rekenen. Zult u bet doen?" Ze nam verwonderd het kaartje aan en keek er op, waarna ze op nieuw de jongen opnam. „Waaraan heb ik die eer te danken, meneer Wouterse?" Hij begon te kleuren. „Ik vind u aardig. En u maakt zo'n hulpeloze indruk. Er is iets met u. Wat weet Ik natuurlijk niet en dat gaat me ook niiéts aan. I'k mag me natuurlijk niet met uw aangelegenheden be moeien. Maar echt waar.als ik u op de een of andere manier zou kunnen helpen, schrijft u me dan ge rust. Ik zal bet onzettend waarde ren, ziet u?" Haar verbazing groeide steeds meer. „Zie ik er zo hulpeloos uit? Nou, ik ben (helemaal niet hulpeloos, hoor. I'k kan mezelf best redden. M'n handen staan nergens verkeerd voor en dit - ze wees op 'haar voor hoofd' - is oólc best in orde". „Neemt u me dan niet kwalijk, juffrouw Laan. Ik wil u echt niet beledigen. Bent u nu boos?" Zijn blik ontwapende Marrie. „Welnee, er zijn wel erger dingen in de wereld". Ze borg bet kaartje in 'haar tas. „Goed, ik bewaar het. En als het nodig is, za'l ik aan u denken. Maar ik denk niet, dat het nodig zal zijn". Hij boog zich vertrouwelijk naar haar toe. „Dag en nacht, verstaat u? Al is het 'om 'twee, drie uur in d,e nacht. Op Jan Wouterse kunt u re kenen". Ze knikte vriendelijk. „Ik knoop bet in m'n oor, meneer Wouterse. Goede zaken". „Goede reis.en.tot ziens!" Hij startte zijn motor en reed wég, voorbij het kruispunt nog even om kijkend en vrolijk zwaaiend. Ze zwaaide flink terug en stapte toen op baar fiets. „Gekke vent", prevelde ze, maar er was een warme klank in baar stem. 4. „Als dat onze Marrie niet is De vrouw veegde baar zeepsophan den aan het bonte schort, dat ze droeg af en stak er toen één naar voren. „Meid'hoe kom jij zo uit de lucht vallen?" Marrie zette lacbtend haar fiets tegen de muur en stapte over de drempel. „In letterlijke zin, tante Ans. Maar al een paar dagen gele den. Hoe gaat bet jullie? Hartelijke groeten uit Australië. Iedereen is ge zond en wel". „Zo, zodus je 'bent al een paar dagen terug.Ga zitten, dan maak 'ilk een kopje koffie klaar. En heb je al gegeten? Wij eten vanavond, want Piet werkt in Den Bosch". „Laat maar, tante, tik heb onder weg gegeten. Maar een kopje koffie graag". „Of als je liever thee wilt „Welnee. De gezette vrouw 'keek verschil lende malen naar bet jonge meisje, toen ze melk opzette en vroeg ten slotte: „Dus je bent toch weer te- ruggökomen naar Nederland?" „Zoals u ziet. Ik logeer een paar dagen 'bij tante Duuk. Ik ga na tuurlijk aan het werk. Maar ik dacht eerst even 'de familie langs, die heb <ik al zo lang niet gezien". De vrouw kwam bij de tafel zit ten en steunde er met haar ellebo gen op. „Ja, Piet zei al een paar keer: Let eens op, vandaag of mor gen staat Marrie voor onze neus. Van 't voorjaar hebben we nog een •brief van je vader 'gehad en daarin 'Het hij al doorschemeren, dat je plannen had om naar Nederland te rug te 'keren. Het boterde de laatste tijd zöker niet erg tussen jullie?" „Het heeft bijna vier jaar niet tussen ons geboterd, tante. Per slot van rekening heeft men mij tegen .mijn uitdrukkelijke wil naar dat land gestuurd". De vrouw wreef in gedachten over ihet verschoten tafelkleed. „Ja, d'k heb bet nooit erg verstandig gevon den van je vader. Met verkeerde boniden is het slecht bazen vangen, zei mijn vader altijd. Ja, en van Fons weet je het zeker al, hé?" (Wordt vervolgd.) f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5