DE ZIERIKZEESCHE COURANT BRITSE EN TURKSE PREMIER SPRAKEN OVER CYPRUS Prijsregeling vroege aardappelen Meningen over „Frans Hals" verdeeld Oproep tot beëindiging strijd in Laos Indonesisch vliegtuig op Schiphol Wervelstorm teistert de Philippijnen Café- en restaurantbezoek duurder Bij Terschelling verblijft een tijgerliaai ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 juni 1964 120ste jaargang No. 19606 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzeq, Pojtbui no. 1, tel. 01110-2255, ia 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. *edakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: 9.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierik2ee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Uitbreidingsplannen gemeente Zierikzee Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwcn- Duiveland, die zich '25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld ad 5,46 voor het derde kwar taal 1964 storten op onze post rekening 1 3 7 6 7 7. De administratie LONDEN, 29-6. De premiers van Groot-Brittannië, Sir Alec Douglas- llome, en Turkije, Ismet Inonu, heb ben de middelen bestudeerd om steun te geven aan de pogingen van de V.N. om de eerbiediging van de wet en de handhaving van de orde op Cyprus volgens de grondwet te verzekeren, aldus een communiqué dat na de besprekingen tussen de twee regeringsleiders in Londen is uitgegeven. De twee premiers waren het eens over „de noodzaak om spoedig een duurzame oplossing te vinden voor de problemen van Cyprus en zijn er van overtuigd dat hun gedachten- wisseling heeft bijgedragen tot ver sterking van de grote overeenstem ming van inzichten welke reeds tus sen hun landen bestaat". Zij zijn na gegaan op welke manier de op Cyp rus ontstane moeilijkheden door onderhandelingen en akkoorden zou den kunnen worden opgelost. De premiers zijn bij hun beraad slagingen uitgegaan van „het feit dat de bestaande verdragen en de grond wet (van Cyprus) nog steeds geldig zijn" en hielden rekening met ,dc verantwoordelijkheid welke op de twee regeringen rust in het kader van het garantieverdrag", aldus staat in de tekst van het communiqué te lezen. Grieks commentaar ATHENE, 29-6. - Griekenland is geen voorstander van besprekingen over Cyprus tussen Griekenland en Turkije, al of niet met Engeland als gesprekspartner. De kwestie valt on der de bevoegdheid van de Verenigde Vliegtuigbotsing boven zee bij Bermuda WASHINGTON, 29-6. Twee trans port vh'egtuigen van de Amerikaanse lucWnv'ohf zijn maandag boven zee bij Bermuda tegen elkaar gevlogen. Volgens de eerste berichten zijn zes inzittenden omgekomen, elf worden vormist. Maandagmiddag waren ze ven overlevenden geteld, aldus het Amtrikaanse ministerie van defen sie. De vliegtuigen werden gebruikt bij een oefening van parachutisten, die in zee moesten springen. Er waren in totaal 24 inzittenden in de twee vliegtuigen. Verscheidene waren al omlaag gesprongen voordat de vlieg tuigen cp elkaar botsten en in zee vielen. Het waren transportvliegtui gen van het type HC-54 en HC-97. die zijn omgebouwd voor reddings werk op zee. Eén daarvan was af komstig van de luchtmachtbasis op Bermuda, Kindley, de ander van La- jes (Azoren). Naties en hun bemiddelaar, Tur- mioja, zo heeft pen Griekse rege ringswoordvoerder maandag gezegd. Hij zei dit in een commentaar op het communiqué dat in Londen is uitgegeven, waarin werd gezegd dat Inonu en Sir Douglas-Home, de Turkse en Britse premiers, hadden besproken op welke manieren de LONDEN, 29-6. De Verenigde Sta ten. Groot-Brittannië, Canada, Thai land en Zuid-Vietnam hebben ge zamenlijk verzocht onmiddellijk een einde te maken aan de strijd in La os, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. DEN HAAG. 29-6. Op de Neder landse veilingen geldt dit jaar weer een minimumprijsregeling voor de vroege aardappelen. Deze duurt tot en met 25 juli. Na deze periode zijn aardappelen niet meer veilplichtig. Er zal dit jaar van vroege aardappe len op de veilingen geen heffing in gehouden worden. Wanneer ze de minimumprijs niet opbrengen worden de aardappelen uit de markt genomen en voor vee voer verkocht. Op het ogenblik is de minimum prijs van vroege aardappelen 14 cent per kilogram en voor de week van 29 juni tot 4 juli wordt dat 13 cent per kilogram. Ze geldt enkel voor aardappelen boven 28 mm. Bij even tuele doordraai krijgt deteler voor klasse I kwaliteit een vergoeding van 80 procent van de ophoudprijs en voor klasse II is de vergoeding vier cent per kilogram. De veilingprijs van vroege aard appelen ligt op het ogenblik bij de belangrijkste veilingen van dit pro- dukt op rond 20 cent per kilogram. Met soms uitschieters tot 25 cent. HAARLEM. 29-6. Enkele hoogle raren en museumdirekteuren hebben zich zaterdag in het Frans Halsmu seum te Haarlem rond liet onlangs ontdekte „mansportret" geschaard, dat docr sommige deskundigen erder wie de direkteur van het Haar lemse museum de heer H. P. Baard aan Frans Hals wordt toegeschre ven. huidige moeilijkheden inzake Cyprus „door onderhandelingen en overeen komsten" zouden kunnen worden op gelost. De woordvoerder zei dat de Griekse premier, Papandreoe, „her haaldelijk heeft verklaard dat de overeenkomsten van Zürich en Lon den, hoewel deze van kracht zijn, in feite niet te hanteren zijn". De oproep werd gedaan na bespre kingen in Vientiane tussen de hoof den van de diplomatieke missies van deze landen en India over de ont wikkelingen in Laos. Groot-Brittannië en de Sowjet- Unie wordt als mede-voorzitters van de Geneefse conferentie van 1962 verzocht om op alle partijen een dringend beroep te doen om het vu ren onmiddellijk te staken en om de Pathet-Lao te verzoeken hun strijd krachten terug te trekken op de stel lingen die zij op 1 februari 1964 be zetten. Voorts worden Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie uitgenodigd er op aan te dringen dat alle Noordvietna- mese strijdkrachten zich van Laoti- aans gebied terugtrekken en zich onthouden van het verder gebruik van Laotiaans gebied met het oog merk zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van de re publiek Vietnam. Driemaal per dag K.L.M.-vluchl Lenden DEN HAAG, 29-6. De K.L.M. zal m.i.v. l juli haar Rotterdam-London diensten tot drie vluchten per dag uitbreiden. Behalve de ochtenddiensi op werkdagen en de dagelijkse avondverbinding zal nu ook, met uitzondering van de zaterdagen, een mïddagviucht worden uitgevoerd. Deze nieuwe dienst zal uit Rotter dam om 12.45 en uit Londen om 14.35 uur vertrekken. De vliegtijd 'bedraagt in beide richtingen 1 uur en 10 minuten. De Rotterdam-Lon- den vluchten worden uitgevoerd met Vickers Viscount vliegtuigen. Andere, even deskundige, heren veronderstellen echter dat het hier een werk van een leerling van Hals betreft. De bijeenkomst zaterdag te Haar lem heeft geen definitief antwoord op deze brandende vraag gegeven. Op grond van het nog niet afge sloten technische onderzoek schijnt wel vast te staan, dat het schilderij in ieder geval in de zeven tiende eeuw is te dateren. Stijl-kri tische overwegingen leidden tot een nadere datering van omstreeks het midden van deze eeuw. Enige leden van het gezelschap deelden de mening van direkteur Baard, anderen steunen de mening van de heer E. de Jcngh, die enige li id terug opperde dat het werk kan zijn van de schilder Jan Hals. Officiële zekerheid bestaat er dus (nog) niet. Tot eind augustus kan een ieder zich in het Frans Halsmu seum zijn eigen mening over deze kwestie vormen, want tot die tijd blijft het omstreden schilderij er ten toongesteld. over Oost-Azië uitstrekt, uit te brei den naar Europa. Welke steden zij zal aandoen is nog niet bekend, maar in ieder geval staan Londen, Parijs, Frankfort, Rome, Belgrado, Praag en Amsterdam op de nominatie om in deze dienst te worden opgenomen. De Garoeda zal deze diensten uit voeren met de met vier straalmoto ren uitgeruste Convairs, die een ver voerscapaciteit hebben van maxi maal 139 passagiers. De zondag door paus Paulus tot bisschop gewijde Nederlander mgr. J. WiHebran'ds is maandag tezamen met 'de vier anderen die tegelijker tijd die wijding ontvingen door de paus in audiëntie ontvangen. Twee gedeserteerde Amerikaanse soldaten in Amsterdam gepakt AMSTERDAM, 29-6. Twee in Duitsland gestationeerde Ameri kaanse m'ilita'iren, die zich vorige week al verdacht hadden opgehou den in een juwelierszaak in de Kal- verstraat te Amsterdam, zijn gis teravond gearresteerd toen zij vlak bij 'het politiebureau Raampoort aan een daar geparkeerde personenwa gen morrelden. De in burgerkleding gestoken mi litairen - de 21-jarige R. W. en de 18-jarige J. J. G bleken bij ver hoor sedert 21 juni te zijn gedeser teerd uit de Duitse legerplaats Schweinfurt. Zij zijn overgedragen aan de koninklijke marechaussee. Deze zal de Amerikanen - als de verhoren zijn beëindigd - op haar beurt weer overdragen aan de Ame rikaanse militaire politie te Soester- berg, die hen weer zo spoedig mo gelijk op transport naar Schwein furt zal stellen. Prinses Irene is zondagavond, op de luchthaven Schiphol aangekomen, waar zij werd afgehaald door prinses Margriet. - Op de foto slapt de opgewekte prinses Irene in de hofauto. Prinses Margriet is nog juist zichtbaar achter haar zuster. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard heeft het cadettentamboerkorps van de Koninklijke Militaire Academie te Breda maandagochtend volgens traditie een aubade gebracht in de voortuin van het paleis te Soestdijk. Op de foto zien we de prins in gesprek met de tam boer maitve van het korps, cadet-sergeant H. van den Hout. SCHIPHOL, 29-6. Vandaag (dins dag) zal voor het eerst in de geschie denis van de Indonesische lucht vaartmaatschappij, de Garoeda In donesian Airways, een van haar toe stellen op Schiphol landen. Met een Convair 990 A Coronado zal zij 94 zeelieden van Hongkong naar Amsterdam overvliegen. De president-direkteur van deze maat schappij, de heer Partono Parwito- koesoemo. die aanvankelijk als ge zagvoerder van deze chartervlucht zou optreden, zal niet met de Coro nado meevliegen. Wel zal de Indo nesische minister van luchtvaart, de heer Iskandar, als co-pilot deel uit maken van de bemanning. Gezag voerder is de heer Sjafei. Zoals bekend is1 de Indonesische luchtvaartmaatschappij, die in 1950 werd opgericht, voornemens dit jaar haar luchtnet, dat zich thans slechts MANILLA, 30-6. Een buitenge woon hevige wervelstorm, „Winnie" genaamd, heeft de Philippijnen ge troffen en volgens de eerste berich ten voor miljoenen pesos aan schade aangericht. De wervelstorm, met windstoten van 180 km. per uur, trekt naar het westen in de richting van de Chinese zee. Asperientjes goedkoper TEN HAAG, 30-6. Op 1 juli zullen de fabrikanten en importeurs van oen eental belangrijke merken pijn stiller de nvddelen de prijsverhogin- na:, die in het begin van het jaar plaats venden, voor ongeveer de helft f-.gcd-Tn inaken, terwijl voorts de prijsverhogingen voor een aantal mcrk'cc preparaten geheel worden ingetrokken. Een andere ontwikkeling op het prijzenfront is, dat aan de Horeca bedrijven een tariefsverhoging van maximaal 1,5 procent is toegestaan wegens de stijging van hun externe kosten in 1964. Bij bedragen beneden tien gulden mag de prijsverhoging op 5 cent, bij bedragen boven tien gul den op 25 cent naar boven worden afgerond. Overigens heeft een deel van de Horeca sector zich het onge noegen van het ministerie van eco nomische zaken op de hals gehaald door zich onvoldoende te houden aan de prijsafspraken, die hel ministerie met deze sector had getroffen. Het ministerie zegt in een uitgegeven communiqué, dat hel er geen twijfel ever heeft laten bestaan, dat een dergelijk eigenmachtig afwijken door individuele ondernemers >van de ge dragsregels van het prijsbeleid niet kan worden toegestaan. In de loop van de zomer zal een uitgebreid controle-onderzoek worden ingesteld en. zo zegt het ministerie, mocht blijken, dat individuele ondernemers in het café-, restaurant-, hotel- en pensionbedrijf zich niet aan de prijs afspraak houdendan zal lot een prijsmaatregel voor de gehele sector werden overgegaan. Rijlessen De minister van economische za ken heeft tenslotte nog besloten tot een wijziging van de prijzenbeschik- king voor de autorijschoolhouders. Krachtens deze beschikking moesten de autorijschoolhouders hun tariefs verhogingen terugbrengen tot een maximum van drie procent. Wegens c'e gewijzigde aard van het rijexa men en de gestegen benzineprijs heeft de minister de maximale prijs- vi rhoging van drie procent nu ver anderd in zes procent. De scheidende secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, is maandag door de Westduitse presi dent Lübke, bij een ontvangst op diens villa Hammerschmidt, onder scheiden met het grootkruis van de Orde van Verdienste van de Bonds republiek. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Bijna alle mensen hebben (6 -cn goed geheugen voor de M xldaden, die zij bewijzen. fa a Maandagochtend is de voorma lige Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henri Cabot, Lodge, in Washington aangekomen om de president officieel zijn ontslag aan te bieden. Premier Chroesjtsjef, die een be zoek brengt aan Noorwegen, is dins dagochtend zijn politieke besprekin gen met premier Gerhardsen begon nen. De bosbranden die tijdens de af gelopen langdurige droogte in Suri name hebben gewoed, schijnen in het Commewijnegebied ook een gevoeli ge klap te hebben toegebracht aan de plannen om daar een groot baco- venprojekt aan te leggen. Westenwind Verwachting tot woensdagavond: Koel weer met een matige, af en toe krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest; half tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui. 1 juli: Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 0.15, onder 10.59. 2 juli: Zon op 4.25, onder 21.03. Maan op 0.33, onder 12.14. Laatste kwartier: 2 juli le 21.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 juli 7.12 v.m. 19.25 n.m. 2 juli 7.57 v.m. 20.11 n.in. BROUWERSHAVEN: 1 juli 6.56 v.m. 19.23 n.m. 2 juli 7.45 v.m. 20.11 n.m. Doodtij: 5 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-6. Het K.N.M.I. deelt mede: De algemene circulatie wordt beheerst door een krachtig hoge- drukgebied, waarvan het centrum op enkele honderden kilometei's ten zuidwesten van Ierlarid ligt. Rondom dit 'hogedrulcgebied bewegen storin gen, afgewisseld door zwakke ruggen van hoge luchtdruk. Een van deze storingen trok vandaag over de Noordzee. Ze zal ons land vanavond of vannacht met plaatselijk regen voorbijtrekken. Achter de storing ruimt de wind naar het noordwes ten en stroomt een nieuwe hoeveel heid koele lucht naar onze omge ving. LEEUWARDEN, 29-6. - In de Noordzee, in de omgeving van Ter schelling, zwemt een tjjgerhaai rond, die normaal in de Indische wateren thuishoort. Zaterdagmiddag was een der direkteuren van rederij Docksen van Terschelling, de lieer J. Doekscn jr., in het „Thomas Smithgat" een rubberboot met aanhangmotor aan het proberen, toen liij noordwest van strand vier een boei zag drijven, die daar niet thuis hoorde. Het bleek geen boei te zijn, maar de rugvin van een tijgerliaai, die onge veer 65 centimeter boven water uitstak. De haai is naar schatting zeven of zeven en een halve meter lang en heeft twee gele strepen over de kop. Het dier, dat bü de „Robben plaat" op de loer lag, kennelijk met de bedoeling een rob te ver schalken, liet zich niet verjagen. Het gaf zo nu en dan een klap met de staart op het water, dat dan meters hoog opspatte. De heer Doekscn heeft de reddingsdienst gewaarschuwd, die met de reddingboot „Carlot" zal gaan onderzoeken of de haai nog in de omgeving is. Het dier kan namelijk voor zwemmers gevaarlijk zijn. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1