Nog een vechter De „Schouwse Ruiters" vierden jubileum met fraai concours STAD EN EILAND MORGAHN5 de magiër 7.IBRTK /FF.srnF. NIEUWSBODE 29 juni imi No. iseoj Hippisch feest op zonnige dag Zierikzee II won van Breskens II (3-2) en legt beslag op de Zeeuwse voetbalbeker ZIERIKZEE, 27-6. Begunstigd door stralend zomerweer vierde de lande lijke rüvereniging de „Schouwse Rui ters" zaterdag op het sportterrein aan de Zuidhoek te Zierikzee het 25-ja- rig jubileum met een uitstekend ge slaagd concours - hippique. Jammer voor de organiserende vereniging was ongetwijfeld dat de belangstelling niet zo was als algemeen had mogen venvacht worden voor dit sportfes tijn. Laten wij direkt vaststellen dat de thuisblijvers deze middag zeker geen gelijk hebben gekregen daar niet minder dan negen landelijke rjj- verenigingen met tachtig paarden hebben bijgedragen een prachtig stuk ruitersport ten beste te geven. Voor de officiële opening sprak de voorzitter van de „SChouwse Rui ters" de heer P. Klompe een bijzon der woord van wel'kom tot de bur gemeester van Brouwershaven A. H. Vermeulen, de loco-börgemeester van Zierikzee wethouder H. Koe- voets, 'de vertegenwoordiger van de Kon. Fed. van Landelijke Rijvereni- gingen de heer P. W. de Jongh-de Leeuw, de gewestelijk voorzitter ir. J. D. Dorst, de ere-leden J. J. Stols en J. Th. Brouwer, de juryleden en de Kon. 'harmonie „Kunst en Eer" dat '4j rxmedewerking aan het con cours verleende. Veel ervaring heeft de vereniging in de afgelopen 25 jaar opgedaan, aldus de heer Klompe, waarbij hij wees op het grote mede leven dat 9teeds van de bevolking werd ondervonden, waarvoor hij dank 'bracht. Bijzonder verheugd was hij ook over de samenwerking tussen stad en platteland wat op deze mi'ddag weer eens duidelijk werd onderstreept door de medewer king die de Zierikzeese harmonie verleende. Wethouder H, Koevoets verklaarde dat het gemeentebestuur graag gehoor had gegeven aan het vrzoek 'het concours hippique offici eel te openen. De eilandelijke bevol king draagt de „Schouwse Ruiters" een bijzonder warm hart toe en van harte feliciteerde hij dan ook de ju bilerende vereniging. In de rij van eilandelij'ke verenigingen nemen de „Schouwse Ruiters" een centrale plaats in door de talrijke activiteiten in ruim verband die steeds weiden ontplooid. Nooit werd, er tevergeefs een be roep op de vereniging gedaan, van daar de grote waardering die er bij de bevolking bestaat. Wethouder Koevoets zei verder dat naast de vele „ups" ook de vereniging een aantal „downs" niet bespaard zijn gebleven. In dit verband wees hij speciaal op de evacuatie tijdens de oorlog in 1944 en de ramp in 1953. Pleidooi voor strafeest Door eendrachtige samenwerking slaagde men er steeds weer in de tegenslagen te boven te komen en met vernieuwde 'krachten de op bouw voort te zetten. Een warm plei dooi hield wethouder Koevoets voor de instandhouding van een stukje historie op het eiland, >nl. het Stra feest in de Westhoek van Schouwen. Het publiek kon hierna met volle teugen genieten van uitstekende staaltjes van ruitersport, waarbij het bij de springnummers vaak niet aan de nodige spanning ontbrak. Bij het springconcours klasse M en Z ein digden J. Munters en A. Watfel als sneisten gelijk, waarna een barrage nodig was die met een halve secon de verschil door Munters werd ge- Na een jaar van niet al te onge rieflijke ballingschap keert Moise Tsjombe naar Kongo terug. Dat is zeer logisch, want binnenkort loopt de bijstand van de troepen der Ver. Naties af en men kan nu al het voor spel zien van de grote strijd om de macht die dan gaat beginnen. Moelele en Soumaliot hebben in het oosten hun veroveringen al aar dig geconsolideerd en een regering uitgeroepen, president Kasavoeboe zal met premier Adoela en legerchef Mo boetoe zeker ook proberen het oppergezag te blijven uitoefenen en zo zijn er nog een aantal gegadigden. Waarbij men de mogelijkheid niet mag uitsluiten dat onder deze heren nog wel enige overlopers zullen zijn die van het ene kamp naar het an dere gaan, net zoals nu door de cen trale regering op rebellen afge stuurde troepen zich prompt onder Moelele's banieren hebben geschaard Tsjombe verklaart, dat hij op wens van het volk en van de partijen naar Kongo terugkeert .Dat kan nog best zo zijn ookmaar die aanmoediging had hij zeker niet nodig. De man die na lang en niet onverdienstelijk ma noeuvreren uiteindelijk toch uit het zadel werd gewipt in de afgeschei den provincie Katanga, wil zeker nog wel eens een nieuwe gooi naar de macht wagen. En van alle Kongo lese leiders heeft hij ongetwijfeld de meeste ervaring om de zaken draai ende te houden. Het is daarom niet eens zo onwaarschijnlijk - gesprek ken met Tsjombe had met ministers als Bomboko wijzen er op - dat men in Leopoldstad nu inderdaad zijn hoop op hem heeft gevestigd om te voorkomen dat Kongo na 1 juli weer in de zelfde ellende van moord en brandstichting vervalt als kort na dat het onafhankelijk werd. En al zijn de papieren van Tsjombe niet zo heel fraai, wellicht is hij de enige die nog wat orde kan bewaren. Het hete vuur v Generaal Maxwell Taylor (bijge naamd Meneer Aanval) wordt Ame rikaans ambassadeur in Saigon. Pre sident Johnson stuurt de hoogste militaire functionaris van de V.S. naar deze post en dat is een nieuwe wonnen. Als intermezzo was bijzon der attractief het optreden van de ponnyclub Wouw met o.m, een ge zamenlijke dressuurproef, een stoe lendans en een draafrace waarbij de ponny's toonden nog aardig snel uit de voeten te kunnen. De resultaten De resultaten waren als volgt: Dressuurproef voor achttallen, 'klasse L-M-Z (handicap): 1. Schouwse Rui ters; 2. Oranjeruiters, Willemstad; 3. Walcheren, Nieuw- en St. Joosland; 4. Schouwse Ruiters II. Dressuur proef voor viertallen, klasse L-M-Z (handicap): 1. Julianaruiters, Zaam- slag; 2. Eendrachtruiters, Oud Vos- semeer; 3. Oranjeruiters, Axel; 4. Walcheren; 5. Noord Beveiand, Wis- senkerke; 6. Veersedijkruiters, Veex-e Individuele dressuurproef, klasse L 1 en L 2 (ring 3): 1. mevr. Bom-v. d. Hil met Quando, Oranjeruiters, 105 pnt.; 2. mej. G. Steendijk op Nico S-R 100,5; 3. J. J. v. d. Slikke op Hassan, Eendrachtruiters, 95 pnt.; 4. J. W. H. Klompe op Victor de Bnxrn, S-R 94,5; 5. mej. R. Geluk op Liz, S-R 94 pnt. Individuele dres- suurpi'oef 'klasse L 1 en L 2 (ring 4) 1. P. Dieleman met Peter, Juliana ruiters 104,5 pnt.; 2. M. van Dis met Robijn, Oranjeruiters (Willemstad) 104 pnt.; 3. A. J. Hanse met Athleet, S-R 100 pnt.; 4. mej. T. Vis met Veronica, S-R 98,5 pnt.; 5. A. van Westen met Felix, S-R 98 pnt.; 6. J. J. M. v. Oeveren met Ireen, N.-Be- veland, 97 pnt. Jeugd dressuur; 1. H. Geluk met Helma, Eendrachtrui ters, 98,5 pnt.; 2. mej. R. v. Nieu- wenhuyzen met Arenko, Walcheren 96,5 pnt.; 3. C. Hammin'k met Souck, N.-Bovelan'd 89,5 pnt. Individuele dessuurpx'oef, klasse M en Z: 1. J. Munters met Fantast, Oranjeruiters, .105.5 pnt.; 2. C. Steendijk met Felix, Walcheren 101 pnt.; 3. J, de Wilde met Derk Jans, S-R 99 pnt.; 4. G. Quist met Frits, Walcheren 98 pnt.; 5. A. Chardon met Piola, Maasrui- ters, Schipluiden 96,5 pnt. Spring concours klasse L: 1. mevr. A. van Nieuwenhuyzen-Knoök met Rudi, Oranjeruiters 57 pnt.; 2. A. Hanse met Athleet, S-R 52 pnt.; 3. J. J. M. v. Oeveren met Ireen, Oranjeruiters 48 pnt.; 4. A. de Feiter met Rapid, Oi^anjeruiters 48 pnt.; 5. A. v. Wes ten met Felix, S-R 47 pnt.; 6. S. A. 'den Exter met Robbie, Oranjerui ters 43 pnt.; 7. H. Geluk met Helma, Eendrachtruiters 43 pnt. Klavertje drie: 1. Schouwse Ruitere; 2. Oran jeruiters; 3. Oranjeruiters II en 4. SChouwse Ruiters II. Springconcours klasse M en Z (handicap): 1. J. Mun ters met Fantast, Oranjelfiiters 62,5 sec.; A. A. Wattel met Tarzan, Oranjezon 63 sec.; 3. J. P. v. Dalen met Vera, Een'drachtruiters; 4. G. Quist met Frits, Walcheren; 5. C. Steendijk met Felix, Walcheren. „Speet uw spel" „Speel uw spel" was een wëdstrij'd waarin de rijders in 1 minuut tijd moesten proberen door het nemen van hindernissen (waabij voor iedere hindernis een bepaald aantal pun ten werden toegekend) zoveel moge lijk punten te vergaren. Eerste werd (hier A. Chardon met Piola, Maas- ruiters 830 pnt.; 2. A. v. Westen'met Felix, S-R 760 pnt.; 3. J. Munters met Fantast, Oranjeruiters 730 pnt.; 4. mevr. A. van Niieuw'enhuyzen- Knook met Rudi, Oranjeruiters 720 pnt.; 5. J. W. v. Oeveren met Jupi- VENSTER waarschuwing aan Peking dat de Amerikanen bepaald niet van plan zijn zich zo maar neer te leggen bij de communistische opmars daar. Taylor is niet alleen een uitermate bekwaam militair, maar hij heeft uit Korea behalve een kênnis van de Chinese taal ook ervaring meege bracht van het vechten tegen Chine zen. De post Saigon van de Ameri kaanse diplomatieke dienst is nu wel zeer zwaar bezet, want naast Taylor komt Alexis Johnson, plaatsvervan gend onderminister van buitenland se zaken en de hoogste beroepsdiplo maat die de V.S. hebben. Ook hij is een man die met Aziatische zaken zeer goed op de hoogte is. Dit - gevoegd bij de eerdere ge ruchten over troepenverplaatsingen en materiaalverschepingen - is een sprekende bevestiging dat de gene raal die zei dat een oorlog tegen China de moeite ivaard kon zijn niet alleen voor zichzelf sprak, maar ook de ideeën van Washington vertolkte. cn de kastanjes Dat is geen idee waar iemand blij mee hoeft te zijn. De democratische senator Wayne Morse - bekend om zijn onafhankelijke principes - voor ziet die oorlog en is geschokt door de gedachte: hij verwacht er niets dan allende van, o.m. de ondergang van de Ver. Naties. Hij betoogt dat Washington de VN meer in de zaak moet mengen, maar de waarheid gebiedt te zeggen dat Stevenson dat al met weinig vrucht heeft geprobeerd. En waar is ook dat de V.S. nooit kunnen worden be schuldigd dat ze de oorlog naar Azië brengen: die is er al, zij het wat ge camoufleerd. En een uitlating van. Spaak over dit onderwerp kan evenmin worden tegengesproken. De Belg zei dat het wel gemakkelijk is om kritiek te le veren op de V.S. voor wat ze in zuid- oost-Azië overhoop halen, maar dat de anderen geen steek uitvoeren voor een betere oplossing; en Was hington de voor allen hete kastanjes uit hel vuur laten halen. Een vuur tje dat nu wel zeer heet dreigt te worden. ter, S-R 710 pnt.; 6. A. Wattel met Tai*zan, Oranjezon. 690 pnt.; 7. J. J. v. d. Slikke met Hassan, Eendracht ruiters 690 pnt.; 8. P. Breure met Joy, Oranjeruiters 650 pnt,; 9. A. J. Hanse met Athleet, S-R 600 pnt.; 10. A. Geluk met Helma, Eendracht ruiters 600 pnt. Tijdens de parade waarbij de prijs uitreiking van de in de morgenuren gehouden voorkeuringen plaatsvond werd door de afgevaardigde van de Kon. Federatie de heer P. W. de Jongh-de Leeuw aan de voorzitter een medaille van de federatie over handigd. Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 7 juli a.s. wordt een vergadering gehouden van de ge meenteraad. De agenda telt niet min der dan 27 punten. WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Met burgemeester Everwijn voor de eerste maal in Wester schouwen als voorzitter van de raad zal deze op 30 juni des avonds te 19.30 uur op •het gemeentehuis vergaderen. Aan de orde zijn enkele bestuurs functies, o.a. de benoeming van een ambtenaar der burgerlijke stand en ide voorziening in de functie als ver tegenwoordiger der N.V. W at er lei ding Mij. „Sohouwen-Duiveland". Enkele wijzigingen in het Algemeen Ambtenaren-reglement bullen be handeld worden, terwijl de verorde ningen van de Al'g. Bijstandswet vastgesteld worden. Een subsidie zal verleend worden aan het Humanis tisch Vormingscentrum. Een wijzi ging zal aangebracht worden in de gemeentebegroting 1964 met daar naast wijzigingen 1963 en 1964 van de Gem. Dienst voor Soc. Bijstand. De weg rondom de vuurtoren met het daarbij 'behorende duinpad die beiden 'door particulieren zijn aan gelegd, zuilen door de gemeente worden 'overgenomen. Vastgesteld zal worden de herziening van hel uitbreidingsplan Renesse-We.st. BROUWERSHAVEN Kleuterschoollcerlingen op reis Vrijdag jl. maakten de 'kinderen der kleuterschool te Brouwershaven het jaarlijks schoolreisje over het eiland. Begunstigd door mooi weer vertrokken de kleuters des middags half twee met particuliere auto's naar Zierikzee, waar een bezoek werd gebracht aan de speeltuin. Nadat hier naar hartelust werd gespeeld (de smalsfcad ontbreekt het ten enenmale nog steeds aan een dergelijk lustoord voor kinderen!) ging het richting Westhoek. Ook hier werd genoten van de fraaie na tuur en gespeeld aan strand en in de bossen. De gebruikelijke tractaties bleven niet achterwege en nadat in Renesse nog was gestopt voor een ijsje ging het weer op huis aan waar Apol'lo" inmiddels aan de grens der gemeente met een sdhare ouders en belangstellenden gereed stonden om de fleurig versierde auto's binnen te halen. Onder ide vrolijke tonen van de muziek in de tent werd op het Marktplein een rondedansje ge maakt De voorzitter der ou'dercom- missie, de heer A. P. Drijgers schet ste de tocht en sprak woorden van dank tot de autobezittere, die spon taan hun medewerking gaven om belangeloos deze dag mogelijk te ma ken, de onderwijzeressen der school, ide medebestuurders en' de muziek vereniging „Apollo" voor de muzi kale ontvangst. OOSTERLAND Jubileum de „Schouwse Ruiters" Z.L.M. schonk beker Zaterdag kwamen - na afloop van het concours hippique te Zierikzee - de leden van 'de jubilerende vereni ging de „SChouwse Ruiters" bijeen in „De Blauwe Keet" voor een maal tijd en een feestavond. Tijdens deze gezellige avond verschenen de Kring- voorzitter van de Z.L;M. de 'heer A. M. Geluk en 'de secretaris d'e heer F. C. Hanse, om de jubilerende vei*- enigin'g te feliciteren. In een toe spraak memoreerde ide heer Geluk nog eens de vele moeilijkheden die de vereniging heeft meegemaakt. Hij uitte zijn respect voor de onver saagdheid van het 'bestuur om steeds door te gaan en de vereniging tot bloei te brengen. Hierna bood' de 'heer Geluk de vereniging een zeer fraaie ibeker aan, aan de ene kant waarvan de namen staan ge graveerd' van de oprichters der ver eniging en aan' de andere kant de namen van de huidige leden. De voorzitter van de .Schouwse Ruiters' bleek bijzonder verrast door deze geste en dankte de Z.L.M. in de per soon van de Kringvoorzitter voor dit fraaie geschenk. Hiema bleef men nog enige tijd 'bijeen. Wij vernemen dat het in de bedoeling ligt van het bestuur het volgend ■wintei'seizoen een feestavond te organiseren ter gelegenheid van het zilveren jubi leum. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee Poule A: Rijkswaterstaat-Van der Wekken 3-0. Poule B: Neptunus-Zierikzeevete- x*anen 0-6. Wijziging programma Heden (maandag)avond wordt ge speeld: Poule B: Van A'ken's Bouwbedrijf- Velocitas (kwart over 7). DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit Creil; afstand: 286 kilometer; gelost om 6.15 uur; aan komst eei-ste duif 11.34 uur. Feleüs-Van Westenbrugge 1, 2, 4, 15; F. Mays 3, 16; A. Hagesteijn 5, 14; Saman-Snijders 6; L. v. d. Hoek 7; Gebr. Kriiger 8, 11; F. Regoort 9; J. Verwest 10, 13; A. Kramer 12. Vrijdagavond inkorven voor Neuf- villes jonge duiven en oude duiven voor St, Denis van 18.15 tot 19.00 uui\ P.V. „Zierick", Zierikzee Wedvlucht uit Chateaui'oux (562 kilometex'). H. Slagboom 1, 5, 9; A. J. Stout- jesdijk 2, 12; Jac. Verwijs 3, 15, 22, 23, 25; P. Flikweert 4, 7, 18, 24; F. Hillebrand 6, 10, 14; Gebr. Stoutjes- dijk 8, 16, 17, 20; A. Timmerman 11, 13, 19, 21. P.V. „Zierick", Zierikzee Zaterdag 27, juni wedvlucht uit St. Quentin (206 kilometer); los: 10.30 uur; aankomst eerste duif: 13.36 uur; aankomst laatste duif: 14.00 uur. C. Seijbel 1, 2, 4; Jac. Verwijs 3, 6, 7, 10, 11; M. v. d. Wielen 5; J. Dale bout 8, 13; P. Flikweert 9; Gebr. Schot 12. Aanstaande donderdag inkorven voor Cx'eil van 6.00 tot 6.30 uui\ Aan staande vrijdag vair 6.30 tot 7.00 uur jonge duiven voor Kats. H.L.O. Het H.L.O.-dip'loma 3e ©read werd behaald door mevrouw J. Stoutjes- dijk-van de Panne te Zierikzee. Gekleurde militair op wacht Een Jamaicaanse soldaat stond vrijdag op wacht voor Buc kingham palace, de residentie van de Britse, koninklijke fa milie. Hij zou de eerste ge kleurde militair zijn die daar op wacht stond. Hij behoort tot een regiment dat de paleis wacht tijdelijk heeft overgeno men. Chr. vredesconferentie in Praag PRAAG, 28-6. De tweede christe lijke vredesconferentie is in Praag begonnen. Er nemen ongeveer dui zend afgevaardigden van kerken uit de hele "Wereld aan deel. De confe rentie, die zes dagen duren zal, wil tot een coördinatie van het vredes werk van de diverse kerken komen. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 29-6. Aangevoerd totaal 1815 stuks vee, t.w.: 1139 vette koeien en ossen en 676 varkens. Prijzen per kilogram: Vette koeien en ossen f 4,05-4,40, f 3,90-4,05, f 3,70- 3,80; vax-kens (levend gew.) f 2,14- 2,12-2,10. Vette koeien en ossen: aanvoer even groter; handel kalm; pi-ijzen gedrukt vooral bij afloop, prima's boven notering, wox"stkoeien f 3,50- 3,70. Vai'kens: aanvoer als voi-ige week; handel vlug; px'ijzen hoger, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens f 1,80-1,85, slachtzeu- gen f 1,60-1,68 per kilogram. Door het behalen van deze kleine maar dik verdiende overwinning zijn de reserves van Ziei-ikzee er in ge slaagd beslag te leggen op de beker van het zondagvoelbal van de afde ling Zeeland. Technisch wax-en de rood-zwarten in deze ontmoeting ook nu weer ver re de baas. Maar ondanks dit tech nisch ovex"wicht zag het er in de eer ste helft nog lang niet naar uit dat de beker mee naar Schouwen-Duive- land zou gaan. Niet met mooi maar wel veel agressiever voetbal slaagde Breskens er in de eerste helft in deze tekortkoming geheel te nivelleren. Vaak gelukte het hen zelfs Zierikzee in de verdediging te dx-ukken. Reeds na acht minuten spelen werd doel man Van der Wekken voor de eerste maal door de Zeeuws-Vlamingen vei'schalkt: 0-1. Zierikzee probeerde wel hierna de bakens te verzetten maar de hard zwoegende spelex-s van Breskens gaven de rood-zwarten praktisch geen kans hun spel te ont plooien. Na twintig minuten spelen slaagden zij er zelfs in hun vooi- sprong tot 0-2 op te voeren. Doelman Van der Wekken moest hierna nog enige malen handelend optx-eden, maar hij wist vex-dex"e onheilen voor zijn ploeg te voox-komen. Al direkt na de hervatting bleek dat Breskens een zwax-e tol moest betalen voor de inspanningen welke zij in de eerste helft hadden gele verd. Het elan was uit hun spel ver dwenen en slechts met moeite slaag den zij er in de uitstekend combine rende Zierikzee-ploeg van het lijf te houden. Al gauw werd het duidelijk dat hen dat niet altijd zou gelukken. Na zeven minuten wist Th. Vex'kaart door de verdediging te breken waar na hij de achterstand terug bracht tot 1-2. Aanval op aanval golfde op het Bi'eskens-doel af en slechts met de grootste moeite wist de Breskens- defensie het hoofd boven water te K.L.M. staakt vluchten op Frankrijk DEN HAAG, 27-6. De K.L.M. zal in verband met de staking van het personeel belast met de luchtver- keersregeling boven Frankrijk voor lopig geen landingen meer op Frans grondgebied uitvoeren. Het betreft hier de diensten op Parijs en Nice, die met onmiddellijke ingang wor den stilgelegd. DIVERSE BERICHTEN In Leopoldstad is zaterdagmiddag een veertigtal mensen gewend toen twe ©handgranaten ontploften tus sen een .groep mensen die voor een vezikiezingsbureau ston'd te wachten om te stemmen over de nieuwe grondwet, zo wordt van betrouwba re zijlde vernomen. Brazilië lijdt een verlies van on geveer twee miljard gulden per jaar door smokkelarij van goud, diaman ten en andere edelstenen, aldus is in Rio de Janeiro bekend gemaakt. De 3.500.000 arbei'dex's in de West- Duitse metaalindustrie zullen met ingang van één oktober a.s. een loonsverhoging van zes procent en andere voordelen krijgen op grond van een overeenkomst die tussen vertegenwoordigers van de vakbon den en werkgevers is bereikt. Twee personen zijn om het leven gekomen toen de „Cisalpin" autox~ail Parijs-Lausanne-Milaan op een on bewaakte overweg bij Dyon in bot sing kwam met een vrachtauto. Zo wel de bestuurder van de autorail als die van de vrachtwagen werden bij de botsing gedood. Paus Paulus IV heeft zondag mgi\ dr. J. Willebrands en vier andere priesters in de St. Pieter tot bis schop gewijd. In Aui-ich (Neder-Saksen) zijn twee voormalige S.S.-leiders wegens massamoord op Joden tijdens de tweede wei-eldooriog tot langdux'ige gevangenisstraffen veroordeeld. Oe Thant, secx"etaris-genei"aal van de V.N., zal van 28 tot 31 juli Mos kou bezoeken op uitnodiging van de Russische regering. De laatste V.N.-soldaat zal aan- staarxde dinsdagmorgen, 30 juni, op de vierde verjaardag van de onaf hankelijkheid van de republiek Kongo. MONTFORT. De zesjarige P. Gies- foers uit Montfort (L.j is zaterdag middag op de weg tussen Sint Odi- liënberg en Blerick 'bij een verkeers ongeluk omgekomen. Hij zat 'bij zijn moeder achter op de fiets, 'die werd aangereden door een personenauto. houden. In de twintigste minuut nam Van Tiggelhoven een corner welke ineens in het doel eing verdwijnen maar op het allerlaatste moment wist een der achterspelers van Bies- kens het leder nog uit het doel te slaan. Uit de hiervoor toegestane strafschop bracht Jan Hagesteijn de beide partijen naast elkaar: 2-2. In de resterende tijd bleef Zierikzee sterker zonder dat het er in slaagde het beslissende doelpunt te scoren, zodat een verlenging noodzakelijk werd. In deze verlenging bleef Zierikzee volledig het initiatief behouden. In de vijfde xninuut viel het beslissende doelpunt toen Moelker hard op de lat schoot waarna Th. Klink er als de kippen bij was om beheerst het leder in de touwen te plaatsen: 3-2. In de i-esterende tijd kwam de over winning eigenlijk geen moment meer in gevaar terwijl Zierikzee zelfs nog enige goede kansen kreeg de voor sprong op te voex-en tot 4-2. Toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot verlieten de elf moegestreden maar overgelukkige rood-zwarte spelers het veld met de wetenschap dat zij voor een jaar beslag hadden weten te leggen op de beker. Deze werd na afloop met een loepasselük woord door de voox-zitter van de af deling, de heer I. W. Bakkex", aan de aanvoei'der overhandigd. Het elftal dat dit fraaie succes wist te boeken was als volgt samen gesteld: D. van der Wekken d.; Ber- x'evoets ep Hatzman a.; Tx'ompex*, Goedegebuui'e en Hagesteijn m.; Meijer, Vex'kaart, Klink, Van Tiggel hoven en Moelker v. IN MEMORIAM J. A. MINNEBOO BURGH, 27-6. Geheel onverwacht overleed vrijdagmorgen in het zie kenhuis Oostwal te Goes na een ziekte van ongeveer vier weken de heer J. A. Minneboo, in leven kapi tein van de reddingboten „Maria Ca rolina Blankenheym" en „President Jan Leis". Schipper Minneboo is 60 jaar geworden. Het leven van wijlen de heer Minneboo toont een schitte rende staat van dienst als zeeman. Reeds op jeugdige leeftijd voer hij het zeegat uit, als een echte telg van het Minneboo-geslaCh't, Op latere leeftijd, nadat hij zich ook theoi'e- tisch verrij'kte in de stuurmanskunst, werd hij stuurman op diverse sleep boten. Toen hij na de oorlog als stuurman op de sleepboot „Goliath" van een Belgische maatschappij voer kreeg 'hij in 1946 de kans om in dienst te treden bij de reddings- maatsohappij als schipper op de „Mar-ia Caroline Blahkenheijm", ge stationeerd in Veere. Op deze x*ed- dinjgboot heeft 'hij talrijke reddingen verricht. In totaal zal hij ongeveer 180 mensen van een -wisse dood ge- red hebben. Zijn fefravourstukje was het redden van 19 schipbreukelingen van de in nood verkerende sleep boot „Ebro". De Bbro zelf was op weg om hulp te 'verlenen aan het in •moeilijkheden ver-kerende Neder landse motorschip „Lindekerk" van de V.N.S. De „Bbro" verongelukte op de Banjaard voor Schouwen. Deze redding geschiedde op II januari 1958 en op 26 april 1958 ontving hij uit handen van de president der Mij. mr. J. Th. van Munster van Heuven in de raadszaal van het gemeente huis in Veere de grote zilveren me daille als waardering voor deze red ding. Op 4 april betrok hij zijn woning aan de Weeldeweg te Burgh. Toen het Veei-se Gat nl. was afgesloten was de uitweg voor 'de „Blanken- "hexjim" voor goed afgesneden. Burgh- sluis was de meest in aanmerking komende thuishaven. In deze betrek kelijk korte tijd heeft hij zich tal rijke vrienden gemaakt. Op sportge bied weid hij al spoedig 'bestuurslid der sportvereniging „Bui-gh" en in de edele zwemkunst heeft hij zich een gi-ote naam gemaakt bij de jeugd. Reeds in 1962 gaf 'hij zwem lessen aan oen betrekkelijk kleine kring van meisjes en jongens. In '63 werd deze groep groter en in 1964 werd het een ware belegering van de kleine zwemschool in Burghsluis. Tijdens zijn 'Ziekte 'kwamen dagelijks zijn leerlingen informeren naar de toestand der zieke. Voor hen 'bete kent zijn dood nu een -bijzonder zwa re slag. Schipper Minneboo is niet meer. In de haven van Burghsluis liggen de beide reddingboten, de „Blanken- heijm" en de „Leis" naast elkaar m?t de vlag halfstok. Zeevarend Zeeland rouwt om dit verlies en ook buiten Zeeland is de deelneming met zijn nabestaanden groot. Ook in de kring van de watersport -was hij een goede vriend. In zijn geboorteplaats te Veere vindt dinsdagmorgen de ter aardebestelling plaats. 3. Krakend versplinterde de boeg van het schip op de rotsen. Hoge golven rolden over dek, alles wegspoelend wat niet vastge- sjox'd was. Verblind door het opspattend schuim worstelde Aram wanhopig om zich staande te houden. Hij wist niet welk lot zijn scheepsgenoten getroffen had. In deze hel van wind en golven bestond er op dat ogenblik alleen nog maar voor hem het. touw, waaraan hü zich met alle macht vastklemde. Toen zweepte een nieuwe golf over dek. Hij voelde hoe zijn laatste hou vast hem ontglipte en met een kreet sloeg de jonge avonturier over-booi'd. Het scheen hem een eeuwigheid toe eer hij, half stikkend weer boven kwam. Nu eens wegzinkend in een golfdal, dan weer meegevoei*d door een zware breker, trachtte hij zich boven water te houden. Half vei*- suft kon hij nog slechts aan één ding den ken: het gevaar om tegen de rotsen te plet ter te worden geslagen. Een nieuwe golf hief hem op. Een ogen blik zag Aram een zware, donkere vorm voor zich opdoemen uit schuim en water. In doodsangst strekte hij z'n armen uit. Doch x*eeds trof een rotspunt hem aan de slaap en terwijl hij het gevoel had weg te zinken in pijn en duisternis, droeg de golf het bewusteloze lichaam van dc avonturier hoog op het rotsige strand BLIK DOOR HET WERELD naar hel strijdperk Kongo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5