marrie s mogelijkheden Kleine fietsers worden OBOOL. ...en moeder helpt met kerngezonde Blue Band Blue Band Blue Band - mmm... en kérngezond desuperieure HALF ZWARE SHAG van DOUWE EGBERTS Uitstekende stand van landbouwgewassen De verjaardag van prins Bernliard A .......1 kleintjes uiti Aet buxtxes I)EN HAAG, 27-6. De afgelopen periode heeft zich gekenmerkt door zeer groeizaam weer voor de land bouwgewassen. Het is in de laatste jaren zelden voorgekomen - aldus het Landbouwoogstbericht van de directie Akker- en VVeidebouw van het ministerie van landbouw en vis serij naar de situatie per 10 juni '64 - dat de akkerbouwgewassen er zo goed voor stonden als op deze datum. De gunstige weersomstandigheden deden de gewassen zo hard groeien, dat bepaalde veldwerkzaamheden in een veel korter tijdsbestek moesten worden uitgevoerd dan normaal. Door gebrek aan arbeidskrachten wordt veelal uitsluitend met gezinsarbeid gewerkt. Weliswaar groeide het on kruid even hard als de gewassen, maar de bestrijding hiervan zowel chemisch als met de hand, leverde een veel groter nuttig effect dan in de voorgaande jaren. De onkruidbe- strijding iaat thans weinig te wensen over. Wel heeft het onweer op 31 mei op vele plaatsen, vooral de rogge plat geslagen. Voorts is in westelijk Toenemende vakantievreugde DEN HAAG. - Volgens represen tatieve steekproeven van de Kon. Toeristenbond A.N.W.B. ging ver leden jaar 62 percent van de Neder landse gezinnen met vakantie. Het percentage gezinnen, dat niet met vakantie ging daalde in vier jaar tij'ds van 41 tot 38 pet. Vijfendertig op de 'honderd gezin nen bleven in eigen land, negentien gingen naar 'het buitenland en acht deden zowel 'het een als het ander. Een vijfde van alle vakantiegan gers logeerde bij familie. Slechts een percent pleegde woningruil en drie percent huurde kamers. De pensions trokken zeven percent van de bin nenlandse vakantiegangers, de ho tels en motels hadden een aandeel van 17 percent. Van de 'honderd ge zinnen logeerden zeven in tenten en twee in caravans. Slechts een per cent leefde en sliep op een boot. De A.N.W.B. voorspelt, dat in het lopende jaar twee op elke drie ge zinnen met vakantie buiten eigen woonplaats zal gaan. Een kwart van de vakantie 'houdende gezinnen zal dat zelfs twee maal doen. Initiatief wetsontwerp tot prijsbeheersing van onroerend goed DEN HAAG. - Het initiatief-wets- ontwerp-Vondeling (P.v.d.A.) om on roerend goed onder de Prijzenwet te brengen, heeft geen onverdeelde in stemming in een bijzondere commis sie uit de Tweede Kamer gekregen. Ofschoon vele leden het met de ongerustheid terzake van de 'mitra- tiefnemer eens zijn - ook al zouden zij verschil wi-llen maken tussen vrij te aanvaarden en vexhuurd of ver pacht goed - dan nog twijfelen zij aan de geschiktheid van dit middel om het doel te 'bereiken. Zij voorzien veel juridische en praktische moei lijkheden. Vele andere leden zouden het juist achten, indien de prijzen van onroe rend goed, gezien inflationistische tendensen, in het prijsstabilisatiebe- lei'd van de regering zouden worden betrokken. Kegeling smartegelden DEN HAAG. - „Onderhandel nooit zelf over smartegelden, maar laat dat aan een vakman over", aldus waar schuwde de chef van de juridische afdeling van de A.N.W.B., mr. J. M. Harmsen, tijdens een persconferentie. Het is hem gebleken, dat veelvul dig rechtstreeks met verzekering maatschappijen onderhandeld wordt. Zijn vrees is, dat langs d'ie weg niet altijd reëele schadevergoedingen tot stand komen. Het lijkt mr. Harmsen 'de juiste weg, dat de rechter, nadat de schuld vraag is opgelost, de 'hoogte van smartegelden (schadevergoedingen, uitkeringen) vaststelt. Verleden jaar werden bij verkeersongelukken 31.714 mensen zwaar gewond en 19.457 licht gewond. noord-Limburg plaatselijk door ha gelbuien zware schade aan de gra nen aangericht. Vooral rogge, gerst en haver moesten het ontgelden. In verschillende streken, maar vooral in de rivierkleigebieden en het noor den van het land, werden grote vluchten van een voor de tarwe schadelijke parasiet, de tarwesten- gel-galmug, waargenomen. En de groene erwten, die op 10 juni in volle bloei stonden, werden belaagd door erwtengalmuggen die algemeen voor kwamen. Uiteraard wordt tegen deze diertjes het nodige gedaan. De aardappelen zijn in mei goed gegroeid. De eerste vroege aardap pelen kwamen twee weken vroeger dan normaal op de markt. Wel stak hier en daar de aardappelziekte de kop op. Ook de stand van de suiker bieten kan goed worden genoemd. Plaatselijk hebben zij echter ernstige schade geleden door de made van de bietenvlieg. De meimaand was bijzonder gun stig voor de groei van het gras. SOESTDIJK, 29-6. Ter gelegen heid van de 53ste verjaardag van prins Bernhard heeft het cadetten- tamboerkorps „Prins Bernhard" van de Koninklijke Militaire Academie te Breda vanmorgen om negen uur de prins volgens de jaarlijkse traditie een aubade gebracht. Dit korps, dat 29 man sterk is, staat onder leiding van de tamboer- maitre cadet-sergeant H. van den Hout. Na het spelen van het Wilhel mus werd een muzikale show uitge voerd in de voortuin van het paleis Soestdijk. In de loop van de ochtend ontving Z.K.H. de prins der Nederlanden, in specteur-generaal van de koninklijke marine, land- en luchtmacht, een de putatie van zijn staf, die hem een geschenk aanbood. De verjaardag wordt verder in de familiekring gevierd. Bewusteloze vis in het IJsselineer HINDELOPEN, 27-6. Enkele vis- sers uit Hindelopen hebben met een schepnet enige honderden ponden vis - op het IJsselmeer gevangen. De vis was bewusteloos en de Hindelopers wijten dit aan dynamiet-explosies, die worden toegepast bij het onder zoek naar aardgas en olie in het IJs selmeer. De westenwind dreef de vis kustwaarts. Zuid-Afrika heeft nog vijftig da gen om een definitief einde te ma ken aan rassendiscriminatie in de sport. Gelukt dit niet dan wordt het land uitgesloten van de Olympische Spelen in Tokio. nLatAd ONDERWIJS Professor-Zeemanlyceum Toelatingsexamens Toegelaten: E. C. van Bakel, I. M. van der Bijl, W. M. M. Blom, B. M. Boender, A. C. J. M. den Boer, M. C. Dalebout, P. C. Dalebout, J. L. Dane, E. B. Enzlin, D. R. Feijen, H. H. Fluijt, J. A. Fluijt, N. Francke, R. M. Hage, J. E. Holm, G. Hoogenboom, M. A. van der Hulle, J. Huneman, A. de Jonge, A. M. de Jonge, C. M. de Jonge, P. A. H. Kosten, T: A. Kraak, J. G. Krips, G. Kristelijn, C. N. de Kuyper, J. Leeflang, J. A. van 't Leven, M. J. Lodewijk, J. H. Ly- sen, A. J. van Meel, E. J. de Muynck, J. J. Nieskens, P. H. Ornée, J. E. Pol dermans, N. G. Rasmussen, J. M. Roos, D. Rotte, B. I. M. Schuiling, K. C. Steur, C. Stoutjesdijk, W. J. V. Sweere, J. Uitdewilligen, Y.M. van der Veen, P. J. Verkaart, J. A. Ver spoor, E. W. Vogelaar, C. L. de Vos, A. van der Wekken, B. J. W. Wie- bols, W. T. van de Zande, A. S. Ste- ketee. Niet toegelaten: zeven. UTRECHT. De Utrechtse kinder politie heeft de 16-jarige hulp in de huishouding Van der A. aangehou den, die in het afgelopen half jaar artikelen voor een waarde van onge veer 1750 gulden uit allerlei winkels in de Domstad heeft gestolen. AMSTERDAM. Hoewei de redding boten van bijna alle stations van de Koninklijke Noord- en Zuidholland se Redding-maatschappij gedurende de strenge wintermaanden van janu ari en februari 1963 tengevolg* van het ijs niet konden uitvaren, bedroeg het aantal „diensten" in dat jaar 128, het hoogste aantal dat ooit is be reikt. ZEIST. De traditionele zomercon- ferentie van de Christelijk Histori sche Unie op „Woudschoten" in Zeist zal dit jaar worden gehouden van donderdag 16 tot en met zaterdag 18 juli. DEN HAAG. De jaarlijkse ridder dag van de Johanniter Orde in Ne derland, protestantse tak van de al oude ridderlijke orde van het Hos pitaal Sint Jan te Jeruzalem, is in paleis Het Loo gehouden. HUIZEN. H.M. koningin Juliana heeft de eerste Nederlandse hemo- filiekliniek te Huizen geopend, die ook de eerste kliniék ter wereld is voor lijders aan bloederziekte. DEN HAAG. Een onderzoek van het Nederlandse Instituut voor Pu blieke Opinie heeft uitgewezen, dat 74 procent van de huisvrouwen on gerust zijn over de vervuiling van straten en vinden dat er iets aan ge daan moet worden. ROTTERDAM. De 13-jarige A. H. van Bree uit Rotterdam is, toen hij per fiets op weg was naar school, ter hoogte, van het Mathenesserplein door een tankauto aangereden. De jongen moest in zorgwekkende toe stand naar het Dijkzigtziekenhuis worden overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen bezweek. DEN HAAG. De Nederlandse boe ren in Frankrijk verkeren niet in een ongunstiger positie dan de uit andere landen naar Frankrijk geëmigreerde landbouwers. Minister Veldkamp (so ciale zaken en volksgezondheid) is van mening dat er dan ook geen vol doende aanleiding is om met de Franse regering in overleg te treden over een regeling tot bescherming van de Nederlandse boeren. ROTTERDAM. De 7-jarige Ma rianne Johanna Simonis uit Rotter dam, dochter van de schipper „Anja", is in de Rotterdamse haven, nabij de werf Waalhaven, verdronken. Het kind is vermoedelijk bij het spelen op de luiken van het schip te water geraakt. De „Anja" lag op stroom. UTRECHT. De N.C.R.V.-voorzit- ter, mr. A. B. Roosjen, meent dat er bij de reclame in de televisie een stei'ke scheiding moet bestaan tussen de programma-verzorgende instan ties en het exploitatie-orgaan dat met de t.v.-reclame wordt belast, en dat geen invloed kan uitoefenen op de programma's. SCHIPHOL. De Haagse luchtvaart maatschappij „Schreiner Airways" heeft onderhandelingen geopend met een buitenlandse maatschappij, ten einde een DC-Z te kunnen overne men. EMMELOCRD. De 18-jarige Dries van Norel uit Heerde is bij Ens in de Noordoostpolder bij het repare ren van een elektrische schudma chine om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op het land van een bollenkweker, waar de jongen, een lyceïst, met een schoolvriend, gedurende een deel van zijn vakan tie zou komen werken. DEN HAAG. Volgens traditie is het Wiener Burgtheater dit jaar in het Holland-Festival weer met een grote speelgroep vertegenwoordigd en eveneens volgens traditie was vrijdagavond de Koninklijke schouw burg, waar zij optrad, weer uitver kocht. FEUILLETON DOOR J, DE VRIES Terwijl ze tweemaal zo vlug ging en haar voeten rustten op de peda len, voelde ze 'haar moeheid. Ik ben het 'helemaal ontwend, dacht ze. Dat hele eind naar Waalwijk haal ik na tuurlijk nooit. „Moet u ver?" vroeg hij. Ze glimlachte en beantwoordde zijn vraag met een wedervraag. „En u?" „O, voorlopig naar Rossum. Maar als het moet, kan ik ook verder. Ik ben vertegenwoordiger in bromfiet sen. Vandaar, dat ik mij klanten per brommer bezoek", lachte hij. Ze knikte en keek even naar de glanzende motor. Ros9um, dat was al een heel eind. Als 'hij haar zover opduwde, was ze wel uitgerust voor het resterende deel. „Moet u verder dan Rossum?" in formeerde hij. „Zeker. Een heel eind. Waalwijk". Zijn mond viel open van verba zing. „Waalwijken dan op de fiets.... Waarom neemt u geen brommer? Gaat'het veel gemakkelij ker". Marrie schoot in een lach. „De vertegenwoordigerI'k heb nog nooit op zo'n ding gezeten". „Geen kunst aan. Ik zeg altijd: als je fietsen kunt, kun je ook brom men". „Maar ik durf het niet, hoor". „Ik zou 'het u anders best willen leren". Bij Heerewaarden zei hij: „In het dorp Iaat ik u natuurlijk even los. Voor alle zekerheid". „Waarom? Mag het niet?" Hij schudde zijn hoofd. „In het dorp staat wel eens een agent. Je moet het lot niet tarten. Od do bui tenwegen zie je ze natuurlijk in de verte al aankomen". Voorbij het dorp voelde ze zijn stevige hand weer 'in de rug en tien minuten later stopten ze op het kruispunt tussen Rossum en Kerk- driel. „Zal ik u nog een eindje ver der brengen?" bood hij aan. Ze schudde lachend haar hoofd. „Heel vriendelijk van u, maar ik kan nu zelf wel weer verder. En ik draai steeds meer van de wind af. Harte lijk dan'k voor uw hulp". Hij keek naar de uitspanning op ertkele tientallen meters afstand, cn toen op zijn horloge. „Het is nog wel wat vroeg, maar mag ik u een kop koffie aanbidden? Daar?" Ze wilde weigeren, maar opnieuw zag ze de smokende 'blik in zijn ge zicht. Waarom zai ik zo honds zijn om nee te zeggen? dacht ze. „Voor uit, dat doen we dan nog". Terwijl ze op het 'terras zaten en de jortgen de bestelling had opgege ven, zei 'hij: „O, 'i'k 'heb me niet eens voorgesteld, wat onbeleefd, 'hé?" Ilij stond op cn boog even: „Jan Wou- tersc uit Tiel". Ze drukte zijn uitgestoken hand en zei: „Marrie Laan, nog zonder vaste woon- of verblijfplaats". Hij keek haar verbluft aan, toen ze d'it laatste er aan toevoegde. „Hoe kan dat nou? U woont toch wel er gens?" Ze keek geamuseerd. „Allicht. Voorlopig een paar dagen bij een tante in Tiel". De koffie werd gebracht en Mar rie keek misprijzend naar de schaal gebak, die de kelner er 'bij zetfe. „Dat was niet afgesproken", consta teerde ze op afgemeten toon. „Koffie zonder wait er bij, dat is toch zeker niets? Laat mij u van morgen nu eens een beetje verwen nen. Er steetót toch geen kwaad in?" Ze haalde «haar sdhouders op. Ten slotte was het maar voor één keer. Ze zag 'hem natuurlijk nooit meer. „Nou, bij wijze van uitzondering dan. Bent u altijd zo royaal?" „Dat hangt van 'verschillende om standigheden af. Van nature ben i'k een zuinige piet. Da't zeggen mijn vrien'den tenminste". Ze lepelde van ihadr igebak en keek hem weer aan. „Was u op weg naar uw klanten?" „In Rossum. Ik zal 'best wat ver kopen. Als ik tijd heb, ga ik nog even 'door naar Hurwegen. En mis schien ZaLbbommel". „En dan weer 'terug naar TieJ? Dan maakt u zeker lange dogen?" „Soms. Als ik de smaak te pakken heb, wefk ik tot 's avonds door. Als het niet lukt, houd ik er doorgaans voor de mliiddag al mee op. Dan denk ik: morgen missdhien beter". Ze dronk haar kopje leeg ën cp zijn vraag, of ze nog een kopje wil de, schudde ze ibeslist haar hoofd. „I'k moet modig verder". Terwijl ze met de fiets en brom fiets aan de 'hand terugliepen naar 'het 'kruispunt, vroeg 'hij: „Gaat u vanavond weer terug rraar Tiel?" „Dat zal wel niet. Ik ga naar fa milie". (Wordt vervolgd.) U weet het - vitamine A en D, energierijke grondstoffen... die heeft Uw kind nodig. Om er tegen te kunnen. Om te spelen en te stoeien. Levenslust! En... eetlust! Blue Band helpt. Op de boterham. Na tuurlijk. Maar ook in de jus. Prachtig goudbruin. Blue Band, lekker en gezond. 3x per dag. VEREDELDE MARGARINE 6.193 4K 2rO

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 3