MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT BESPREKINGEN OVER NOG ALTIJD ROERIG CYPRUS Premier van Laos akkoord met conferentie onder bepaalde voorwaarden Neem geen risico...verf met Miljarden zijn nodig voor wegenbouw De verf met flexabiliteit* Tito in Polen Robert Kennedy in West-Berlijn Oud-president Tsjombe van Katanga terug in Kongo Bijzondere vliegreis naar de Zuidpool Felle strijd in Zuid-Vietnam De kwestie-Cyprus Chroesjtsjov in Noorwegen Behandeling R.E.M. wet in Kamer niet voor zomerreces Zweden en Rusland Prinses Irene in Nederland aangekomen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 juni 1964 120ste jaargang No. 19605 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikze®, Postbus no. 1, tel. 01110-22SS, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: ^.V. Drukkerij v/h Lakenman f* Ochtmen, Zierikzee. A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer; Succesvolle tiende centrale fokveedag Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Enthousiasme voor Grivas LONDEN, 28-6. Ismet Inonu en sir Alec Douglas-Home, de premiers van Turkije en Engeland, ziin zondag avond in Londen besprekingen be gonnen over de kwestie-Cyprus. Ino nu heeft eerder in Amerika met pre sident Johnson en Oe Thant over dit vraagstuk van gedachten gewisseld. NICOSIA. Duizenden Griekse Cy prioten hebben de voormalige leider van de ondergrondse E.O.K.A.-bewe- ging, generaal Grivas, geestdriftig toegejuicht toen deze zondagochtend Ln Nicosia op een massabetoging het woord voeide. Grivas eindigde zijn toespraak met de woorden: „Lang leve het Griekse Cvnrus van mor gen". Inmiddels is het in Chatos, in het oosten van het eiland, tot schietpar tijen gekomen. Ierse V.N.-militairen waren bij het dorp aangekomen* en meldden dat de gevechten zondag nog voortduurden. Bij de schietpar tijen in Chatos is een Turkse Cypri oot gedood en een gewond. De Ierse blauwhelmen zijn de toestand thans meester. Contact met De Gaulle PARIJS. President De Gaulle zal deze week met premier Papandreoe VIENTIANE, 28-6. Premier Soe- varr.a Phoema wil ingaan op het voorstel van de Pathet Lao, een top conferentie te beteggen in de Vlakte der Kruiken, mits het gebied dat de pro-communistische strijdkrachten onlangs op de neutralistische troe pen hebben veroverd wordt terugge geven. De premier zei op een zondag in Vientiane gehouden persconferentie dat, als voorwaarde voor de Pathet- Lao onaanvaardbaar is, de enige op lossing zou zijn een dergelijke con ferentie in het buitenland te beleg gen. Soevanna Phoema beschikte over inlichtingen die er op wezen dat de linkse troepen op het punt staan de laatste stelling van de neutralisten in de Vlakte der Kruiken, bij Moe- ongisoei, aan te vallen. Hij achtte een conferentie tussen Pathet-Lao, neutralisten en rechtse groepen drin gend nodig omdat de toestand in Laos ernstig was en internationale gevolgen kon hebben. De Pathet- Ingezonden mededeling Lao-teider, prins Soephanoe Vong. heeft tot dusver geweigerd in de ko ninklijke residentie Loeang Prabang te vergaderen. van Griekenland en premier Inonu van Turkije de kwestie-Cyprus be spreken. De Griekse premier zal vandaag (maandag) uit New York in Parijs, aankomen. Premier Inonu van Turkije die zaterdag in Londen aan kwam, wordt morgen (dinsdag) in de Franse hoofdstad verwacht. NEW YORK. De Griekse premier, Papandreoe, heeft zondag in New York verklaard, een brief gezonden le hebben aan aartsbisschop Maka- rios van Cvprus waarin hii hem ver zoekt met de Verenigde Naties sa men te werken en elke provocatie te vermijden. Papandreoe heeft in Washington gesproken met Dresident Johnson en zal vandaag (maandag) een samenkomst hebben met gene raal De Gaulle in Parijs. NICOSIA. Zuid-Slavië zal alles in het werk stellen om de onafhanke lijkheid en territoriale onschend baarheid van Cyprus le handhaven, zo zegt president Tito van Zuid-Sla vië in een boodschap aan president Maicarios. 'extra speling voor de doe-het-zelver Verkrijgbaar bij Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee WARSCHAU, 26-6. President Tito van Zuid-Slavië, die vrijdag lang durige besprekingen voerde met de leiders van de Poolse communisti sche partij, heeft later op de dag verklaard dat de meningen van de twee landen over principiële vraag stukken „zeer dicht bijeen lagen doch niet gelijk waren". Het Zuidslavi- sche staatshoofd zei dit op een offi ciële receptie. Polen is tegenwoordig voorstander van een internationale communisti sche conferentie over China, doch Zuid-Slavië, hoewel door Moskou aangespoord, heeft nog niet laten blijken voor het plan geporteerd te zijn. DEN IIAAG, 27-6. Tot 1980 zal vyftien miljard gulden voor wegen bouw nodig zijn. Dit rekende de di recteur wegenverkeer, A. G. M. Boost de jaarvergadering van de Kon. Toe ristenbond A.N.W.B. voor Helaas - zo cijferde de heer Boost verder - zal het nationale budget op voet van hedendaagse kosten de eer ste vijftien jaar slechts 9,3 miljard gulden voor de wegenbouw beschik baar stellen. Er zal dan ook geen sprake van zijn, dat de verkeersont- wikkeling zal kunnen worden bijge houden. In 1980 zal het verkeer vier maal zo dicht zijn als het tegenwoor dige. Men werkt thans noodgedwongen, op grond van gebrek aan geldmidde len, incidenteel, fragmentarisch, dis continu. De uitbouw van het rijks- en provinciaal wegennet alsook van BERLIJN, 27-6. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Ken nedy, heeft vrijdag in Berlijn gezegd dat de Verenigde Staten de vrijheid van West-Berlijn zullen blijven ga randeren. Kennedy zei dit bij gelegenheid van de onthulling van een gedenk teken voor zijn broer John, de vorig jaar vermoorde president. Robert Kennedy haalde de woor den van zijn broer aan, vorig jaar tijdens diens bezoek aan West-Ber lijn uitgesproken: „De vrijheid is echter ondeelbaar en zolang slechts één mens wordt onderdrukt, zullen anderen niet vrij zijn". De minister prees de Westberlij- ners om hun moed bij de verdedi ging van de vrijheid betoond. „Door uw houding hebt gij niet slechts uw eigen vrijheid en die van uw land verdedigd, maar ook van de gehele vrije wereld". LEOPOLDSTAD, 27-6. Oud-presi dent Tsjombe van Katanga heeft op een persconferentie in Leopoldstad gezegd, dat een ernstige en algehele verzoening noodzakelijk is om het land te redden. CHRISTCIIURCH, Nieuw-Zeeland, 27-6. - Een vliegtuig van de Amerikaanse marine, voorzien van ski's, is by maanlicht op het ijs in het Zuidpoolgebied geland om daar een gewonde uit McMurdo Sound op (e halen. Voor zover bekend is het de eerste maal in de geschiedenis dat een vliegtuig - een „Hercules" - dit gevaarlijke karwei (het is daar mid winter) heeft volbracht. De gewonde is een marine-arbeider, de 39-jarige Bethaci Lee McIVIullan. Hij had bij een val zijn rug ge broken. Over een afstand van zes kilometer van McMurdon Sound naar de landingsbaan werd hü met een hefschroefvliegtuig vervoerd. Langs deze landingsbaan waren met tussenruimten van 150 meter vaten benzine in brand gestoken als geleidebakens voor het vliegtuig. Elk lichtje dat kon branden in het station McMurdo en het nabij gelegen Scott Base. was aangestoken. Twee Nieuwzeclandsc oorlogs schepen waren naar het zuiden gezonden om in noodgeval hulp te verlenen. „De basis leek wel een kerstboom", zei de piloot. Hij kon de landingsbaan al op 120 km afstand zien. De landing verliep onder ideale omstandigheden. de stedelijke verkeersvoorzieningen, blijft ontoereikend. De A.N.W.B. vraagt zich wat moe deloos en met grote zorg af welke nieuwe argumenten nu nog kunnen worden aangevoerd om de volksver tegenwoordiging te overtuigen, dat ten aanzien van de verkeersveilig heid het roer radikaal moet worden omgegooid. SAIGON, 27-6. De Zuidvietnamese regeringsstrijdkrachten delen mee dat zij donderdag bij hevige gevech ten op honderd km ten noordwesten van Saigon ten minste tweehonderd Vietcong guerillastrijders hebben ge dood of gewond. Aan regeringszijde vielen er vier doden en 26 gewonden. De gevechten werden geleverd rond een namaak-kerkhof, waarheen de Vietcong de regeringstroepen, die naar twee vermiste Amerikaanse ad viseurs zochten, had gelokt. NEW YORK, 26-6. De Griekse pre mier, Papandreoe, heeft vrijdag op een persconferentie in New York ge zegd, dat een gesprek over Cyprus met zijn Turkse ambtgenoot „een ge sprek tussen twee doven, ofwel twee alleenspraken" zou zijn. „Ik zal secretaris-generaal Oe Thant nog eens zeggen dat de op lossing van de kwestie-Cyprus be staat uit het zonder enige beperking verlenen van onafhankelijkheid aan Cyprus, met uitvoering van het recht op zelfbeschikking; elke andere ma nier kan de toestand slechts vererge ren", zei hij. OSLO, 29-6. Premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie komt vandaag in Oslo aan. Hü is zaterdag vertrok ken uit Stockholm met het Russische passagiersschip „Basjkiria". Halvard Lange, de Noorse minister van buitenlandse zaken, heeft zon dag gezegd, dat met de Russische leider niet gesproken zal worden over de Noorse defensie en veilig heid maar voornamelijk over handel en culturele uitwisseling. In de ge- sorekken van Chroesjtsjov met de Noorse autoriteiten zou verder ge sproken kunnen worden over de ge meenschappelijke Noors-Russische igrens. (Dit jaar is een 'overeenkomst ge- •loten om de ruilhandel over deze grens, waaraan de Russische revo lutie van 1917 een einde maakte te hervatten). Dit is de Amerikaanse generaal Maxwel D. Taylor, die nadat Henri Cabot Lodge zijn post heeft opge geven is benoemd tot ambassadeur in Zuid-Vietnam. Henri Cabot Lodge tijdens de pers conferentie, waarin hij uiteen zette dat hij zijn post van Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam heeft opugegeven om gouverneur William Scranton te steunen bij diens po ging om door de republikeinse par tij ca?ididaat gesteld te worden voor de komende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Huis van Nehroe wordt museum De woning van de onlangs overle den premier van India, Jawaharlal Nehroe, zal een museum worden. Premier Sjastri heeft zaterdag ver- zocht of iedereen - zowel-Indiërs als buitenlanders - die foto's of brieven e.d. van premier Uehroe bezit dezë wil sturen aan Nehroe's dochter, In dira Gandhi. HET T.v..EILAND De ontwikkeling van de toestand in Kongo heeft mij gedwongen snel naar het land terug te keren. Het was dringend nodig contact op te nemen met de autoriteiten. Dat is voor mij de enige manier om met doeltreffendheid te helpen aan ver betering van de toestand. De broe derlijke ontvangst die mij ten deel is gevallen, stelt mij in staat de in formatie-missie, die ik op mij had genomen, uit te voeren". In het restaurant waar de perscon ferentie werd gegeven, werd hij met applaus en kreten „Tsjombe, red het land" ontvangen. De minister van binnenlandse zaken, Joseph Maboti, begroette hem en bleef bij hem tij dens de persconferentie. Op de vi-aag of hij Pierre Moelele en Antoinc Gizenga zou ontmoeten zei Tsjombe dat alle Kongolese lei ders tezamen moeten komen om aan een ronde tafel te gaan zitten. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft zaterdagavond in de Konink lijke Schouwburg te Den Haag dc opvoering bijgewoond van ..Eincn Jux will er sich machen" van Nes- troy door 'het Wiener Burgtheater. In de pauze liet de koningin enkele der hoofdrolspelers aan zich voor stellen. DEN HAAG, 27-6. De ministers van justitie en buitenlandse zaken delen de Tweede Kamer mede, dat de Memorie van Antwoord op het „R.E.M.-wetje" niet voor augustus gereed kan zijn. Het wordt dus niet mogelijk het wtesontwerp „Installa ties continental plat" voor het zo merreces in de Tweede Kamer te be handelen. De ministers zeggen, dat het voor lopig verslag zo omvangrijk is en zo veel veel omvattende problemen aan snijdt, dat het volstrekt onmogelijk wordt een Memorie van Antwoord, die recht doet wedervaren aan deze diepgaande wijze van behandeling in het voorlopig verslag, binnen enkele dagen of weken in te dienen. De regering acht het niet juist om een zorgvuldige wijze van wetgeving op het spel te zetten ten gunste van de wenselijkheid van een snelle be- STOCKHOLM, 27-6. In een com muniqué naar aanleiding van het bezoek van Chroesjtsjov aan Zwe den wordt gezegd, dat Zweden en de Sowjet-Unie in de loop van het jaar zullen onderhandelen over een han delsverdrag op lange termyn. De Sowjet-Unie geeft uiting aan haar waardering voor de Zweedse neutraliteitspolitiek, die een belang rijke bijdrage tot de vrede en stabi liteit in noord-Europa wordt ge noemd. De Zweedse premier Erlander zegt in een afzonderlijke verklaring, dat men in Zweden erg teleurgesteld is over het feit dat de Sowj et-regering geen diepgaand onderzoek heeft in gesteld naar de verdwijning - in 1944 in de Sowjet-Unie - van de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg. 0e moord te Serajewo SERAJEWO (Zuid-SIavic), 28-6. In Serajewo is zondag dc samenzwering van zestien Bosnische nationalisten herdacht die dc aanleiding bleek te vermen veer de eerste wereldoorlog. Vijftig jaar geleden, op 28 juni '14, vuurde de 19-jarige student Gavrilo Frincip twee schoten af die aarts hertog Franz Ferdinand, troonopvol ger van het Oostenrijks-Hongaarse rijk, en diens gemalin aartshertogin Sophie doodden toen zij door de stad reden. In totaal ongeveer honderd perso nen, onder wie vergrijsde veteranen van een Bosnische nationalistische jeugdorganisatie, woonden de plech tigheden bij. Zij legden kransen bij graven en monumenten ter nage dachtenis van Ptincip en negen an deren die voor hun aahdeel in de aanslag werden veroordeeld. handeling. Zij wijst erop, dat voor het definitief vaststellen van de Me morie van Antwoord interdeparte mentaal overleg tussen vijf ministe ries dient plaats te hebben, t.w. tus sen die van buitenlandse zaken en justitie, en die van onderwijs, kun sten en wetenschappen, van defensie en van verkeer en waterstaat. Spanning in zuidelijke staten van Amerika WASHINGTON. 27-6. De persoon- liike vertegenwoordiger, die presi dent Jdhnson naar Mississippi heeft gezonden om in verband met de ver-' d'Wijning van drie betogers de span ning in deze zuidelijke staat te pol sen, Allen Dulles, is van mening dat de betogers tegen rassenscheiding in Mississippi met reële (gevaren wor den bedreigd. Hij vyeest nieuwe rassenincid'enten als 'hier geen voor zorgsmaatregelen worden 'getroffen. Dulles 'heeft inmiddels president Johnson rapport uitgebracht. Hij zei op een persconferentie dat de fede rale politie in het betrokken gebied versterkt dient te worden. Koel weer Verpachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien; krach tige tot matige noordwestelijke wind; koel weer. 30 juni. Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op onder 9.45. Laatste kwartier: 2 juli te 21.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 juni 6.32 v.m. 18.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 juni 6.14 v.m. 18.39 n.m. Doodtij: 5 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 29-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij de weersomslag. zondag, drong een koufront ons land binnen, dat veel bewolking veroorzaakte. Zondagavond verplaatste zich langs dit front een kleine storing die in het zuiden en oosten van het land wat lichte regen bracht. Daarachter stak een noordwestelijke wind op en breidden zich opklaringen over Nederland uit. Intussen verplaatste het Azcren-hogedrukgebied zich naar het zeegebied ten zuidwesten van Ierland. Het verandert nu wei nig van plaats meer. Aan zijn flank staat boven de Noordzee een noord westelijke stroming die koele polaire lucht naar het zuidoosten voert. Bij IJsland beginnen de barometers te dalen als gevolg van een depressie die ten zuiden van Groenland uit diept en naar het oosten afzwenkt. We verwachten dat deze storing het weer voor morgenavond nog niet be langrijk beïnvloedt. In verband hier mee verwachten we het komende et maal zonnige perioden en vrij koel Peer. In het binnenland kunnen en kele buien vallen. DEVENTER. Zaterdagmiddag is in de IJssel te Deventer 'het vierjarig meisje Irsmy Ja Atmodimedjo in het water 'gevallen en verdronken. Hoe wel direct gedregd werd, waren de levensgeesten van het 'kind reeds ge weken toen 'het werd gevonden. MEPPEN. Zondag zijn in het zie kenhuis te Meppen, in noord-Duits- iand twee Nederlanders overleden aan'de-gevolgen van een autobotsing. Het persbureau DPA geeft hun na men als: Johannes Hansmann (31) en Nicolaas van Wijk Jurriaanse uit Stein. Hun auto kwam op de weg van Meppen naar de Nederlandse grens in botsing met een Duitse vrachtwagen. Thuis hij de verjaardag van haar vader SCHIPHOL, 28-6. Met een lijntoe- stel van de Sabena is zondagavond om kwart over negen prinses Irene in ons land aangekomen. De prinses was gekleed in een pastelgroene ro be en droeg een vrolyk gekleurde doek om haar hoofd. Ze zag er door de zon gebruind maar nerveus uit. Ze werd vergezeld door een jong meisje genaamd Carmen Soler, haar secretaresse waarschynlyk. Toegejuichd door enkele honder den mensen, die zich op de balustra des van de Schipholgebouwen had den verzameld, verliet prinses Irene het lijntoestel van de Belgische luchtvaartmaatschappij waarmee zij van Brussel naar Schiphol was ge vlogen. Zondagmiddag omstreeks vijf uur was de prinses vanuit Madrid met een vliegtuig van de Spaanse lucht vaartmaatschappij, de „Iberia", naar Brussel gevlogen. Een half uur voov de aankomst van het vliegtuig arriveerde op de luchthaven prinses Margriet in een hofauto. Prinses Irene, liep van hel vliegtuig regelrecht naar de V.I.P.- kamer, waar zij door haar jongere zuster werd verwelkomd. Vijf minu ten later stapten beide prinsessen in de gereed staande hofauto en verlie ten onmiddellijk de luchthaven. Naar Soestclyk Prinses Irene kwam kort voor tien uur op paleis Soestdijk aan in de zelfde snelle hofauto die haar in de prille ochtend van 8 april na haar afscheid van Nederland naar Schip hol en vervolgens naar Parijs bracht. Prinses Irene en haar zuster Mar griet stapten uit de auto, en liepen snel de trappen van het rechter zij bordes van het paleis op. Prinses Irene liet zich na een sprong van blijdschap in de paleisvestibule om helzen door de koningin, die achter de vitrage haar dochter stond op te wachten. De auto was niet geëscorteerd. De rijksrecherche was over de aankomst van de prinses niet ingelicht. Reeds om acht uur stonden enkele tiental len mensen bij het paleis te wachten op de komst van de prinses. Ze wis ten niets van het aankomsttijdstip af, doch waren op goed geluk naar het paleis gekomen na het beluiste ren van het radiobericht waarin het vertrek van de prinses uit Madrid werd aangekondigd. De prinses is thuisgekomen om de verjaardag van" haar vader mee te vieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1