DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tuinman Zoon vloerbedekking OVERLEG JOHNSON-GRIEKSE PREMIER OVER CYPRUS NOC GEEN OVEREENSTEMMING E.E.G.-MINISTERS Engels jacht nabij Hansweert overvaren Bankdirecteur verduisterde achttien mille Russische hulp aan Indonesië Heye neemt rust Rassenincidenten in Florida ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 juni 1964 120ste jaargang No. 19604 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-225S, .ia 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2933. Uitgave: ^.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Centrale Fokveedag Scliomven-Duiveland geopend Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld ad 5,46 voor het derde kwar taal 1964 storten op onze post rekening 1 3 7 6 7 7. De administratie zoals: Vcrzctbouclé van L. de P. Lanatapijt Heugafelt Paradetapyt Balatrcd en Tapiflcx in vele breedten en prijzen bij uw tapijten-specialist Mol 19 - Zierikzee Vaste Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Onmisbaar is niemand, ge- >5 mist wordt menigeen. (A informatiedienst DEN HAAG, 25-6. Op zijn laatst begin september opent de Kon. Toe ristenbond A.N.W.B. een centrale in- fgormatie vcor toerisme in 't hoofd banier 1c Den Haag. Deze dienst, bc temd vror leden en niet-lcdcn, zo mondeling, lelefcnisch als -briKelyk „lik op stuk" alle vragen r p 'cvristisch cn verkeersgebied be antwoorden. De A.N.W.B. heeft hiervoor twin- tip medewerkers in opleiding. Zij zullen van 's morgens acht tot des- avonds tien uur ter beschikking zijn. Niet alleen vragen over b.v. week- endtcerisme, maar ook over weers gesteldheid. verkeersopstoppingen, vvegomïeggingen enz. zullen beant woord kunnen worden. De A.N.W.B.- vvcgenwacht zal vcor het vergaren cn verzenden van informaties zijn ingeschakeld. Deze dienst, die zowel voor de ruim 600.000 leden van de toeristen bond als vcor niet-leden gratis ver richt wordt, zal op vrij korte termijn veel nut kunnen hebben van drie nieuwe wegenwachtstations. Indien de algemene vergadering van de bond a.s. zaterdag de plannen goed keurt, dan zullen deze stations bij Groningen, .Toure en hel „planken wambuis" onder Ede (Old.) verrijzen Nederland gedrongen in „volkomen geïsoleerde positie" BRUSSEL, 26-6. Op een nachte lijke vergadering in Brussel van de zes ministers van landbouw van de E.E.G. is Nederland donderdag in een volkomen geïsoleerde positie gedron gen. Minister Bicsheuvel vond geen enkele steun voor het Nederlandse standpunt dat de nieuwe marktorga nisaties voor zuivel en rundvlees tc- gelykcrtyd werking moeten tre den. Vrijdagochtend om drie uur werd de vergadering geschorst, ook om de Nederlandse minister in staat te stellen overleg te plegen met de regering in Den Haag. Van do drie nieuwe marktorgani saties, die een sluitstuk vormen voor het gemeenschappelijke landbouwbe leid van de E.E.G., is die voor zuivel voor ons land verreweg de belang rijkste. Bij dc uitwerking van de uit voeringsbesluiten zijn echter met die voor de zuivelprodukten de minste vorderingen gemaakt. Voor de ge meenschappelijke markt in rijst zijn alle voorbereidingen vrijwel getrof fen, terwijl ook voor rundvlees het aantal nog op to lossen kwesties niet groot meer is. Aanvankelijk was in de E.E.G.-mi- nisterraad overeengekomen, dat de drie verordeningen tegelijkertijd op 1 juli van kracht zouden worden. Nadat het echter duidelijk was ge worden, dat de voorbereiding daar toe niet op tijd kon worden voltooid, stelde de Europese commissie voor de drie reglementen te ontkoppelen en de gemeenschappelijke markt voor rijst op 1 september, voor rundvlees op 1 oktober en voor zuivel op 1 november te doen ingaan. Dc ontkoppeling vond genade by a lie E.E.G.-partners, behalve by Ne derland. Min. Bicsheuvel betoogde dat een ontkoppeling voor Nederland niet aanvaardbaar is, zolang niet duidclyk vaststaat, dat de E.E.G.- ministerraad bereid, is tot een ak koord over de hoofdpunten van het zuivelbeleid. Nadat in het nachtelijk debat, dat minister Biesheuvel een „onprettig gevoel" gaf, de Italiaanse delegatie een Frans voorstel had afgewezen om de datum van invoering voor de drie reglementen open te laten, kwam er een voorstel ter tafel, dat door alle E.E.G.-landen - behalve Neder land - werd aanvaard. Daarin wordt de datum van 1 juli voor alle drie verordeningen gehandhaafd, maar de inwerkingtreding geschorst tot 20 juli, om de mogelijkheden van een akkoord over de hoofdpunten van het zuivelbeleid te kunnen nagaan. Minister Biesheuvel meende op dit voorstel geen „ja" en geen „neen" te kunnen zeggen, omdat het in feite een ontkoppeling betekent en hij daarover overleg wilde plegen met het kabinet in Den Haag. Het voor stel betekent daarom in feite een ontkoppeling, omdat de verordening voor rijst wel in werking zou kunnen treden op 1 juli, maar die voor zuivel - waarvoor nog tal van vraagstuk ken op een oplossing wachten - zeker niet. De Nederlandse vrees is, dat het tot stand komen van een bevredi gend zuivelreglement in gevaar zou komen, indien de partner-landen, die meer belang hebben bij de twee an dere verordeningen, reeds tevreden zijn gesteld. WASHINGTON, 25-6. Aan het slot van de besprekingen die de Griekse premier, Papandreoe, in Washington met president Johnson heeft gevoerd is een communiqué uitgegeven. Daar in zeggen de twee staatslieden dat het overleg voor beiden nuttig is ge weest. Zij hadden van gedachten gewis seld over de kwesties die verband houden met Cyprus en spraken hun vertrouwen uit in de pogingen van de Verenigde Naties om de vrede op het eiland te herstellen. Volgens de Griekse premier moest een duur zame .oplossing gegrondvest zijn op democratische en rechtvaardige be ginselen. Onderminister van buitenlandse Ball zou vrijdag met secretaris-gene raal Oe Thant de kwestie-Cyprus be spreken in het licht van het overleg dat president Johnson deze week met de premiers van Griekenland en Tur kije heeft gevoerd. Op een persconferentie verwierp de Griekse premier de mogelijkheid van directe Grieks-Turkse bespre kingen over Cyprus. Volgens hem was bet zoeken van een oplossing thans uitsluitend de taak van de Ver. Naties. Hij beschuldigde de Turken ervan de Turkse minderheid in Con- stantinopel het leven zuur te maken. Bij de training voor de T.T. te Assen is de Zwitserse renner Roland Foell zeer ernstig gewond door een slip. Tijdens een plechtige openbare senaatszitting in de Martinikerk zijn ter gelegenheid ran het 350-jarif/ bestaan van de rijksuniversiteit te Groningen een aantal ere-doctoraten verleend. Aan H.M. de Koningin werd een ere doctoraat verleend m de faculteit der sociale wetenschappen als eerbetoon voor een modern koningschap met een sterk sociale inslag. Op de foto wordt II.M. de Koningin de cuppa omgehangen iloor pro-rector grof. dr. Elisa beth Visser en de promotor prof. dr. P. J. BÓuman. Ingezonden mededeling Geen concreet plan Volgens de Griekse premier had de Amerikaanse regering niet het verlangen te kennen gegeven dat de Griekse en Turkse leiders bijeenko men voor overleg over Cyprus. De Amerikaanse regering was niet met een concrete plan voor oplossing van de crisis gekomen, maar had de wens geuit dat er in het belang van de vrede snel een duurzame oplossing wordt gevonden. In officiële Amerikaanse kringen zegt men dat de besprekingen die president Johnson en minister Rusk met de premiers van Griekenland en Turkije hebben gevoerd, nuttig wa ren maar nog slechts de eerste fase betekenen van de pogingen ter rege ling van het probleem-Cyprus. Het overleg heeft grondslagen ge legd waarop de bemiddelaar der V.N. - naar men hoopt - een voor allen aanvaardbare oplossing kan ontwer pen. Het was het ernstigste incident in deze sta'd tot dusver. In de afgelopen dagen waren voor- en tegenstanders der rassenscheiding al verscheidene malen slaags geraakt. De demonstranten weken donder dagavond uit naar de negerwijk, na dat de politie er niet in geslaagd was een einde te maken aan de talrijke gevechten. De politie had eerder op de dag een einde gemaakt aan een gevecht tussen vijf en zeventig blanken en honderd negerdemonstranten die op een voor hen niet toegankelijk strand wilden gaan. Een twintigtal personen werd gearresteerd. BREDA, 25-6. Dc 47-jarige cx-di- rekteur van het by kan toer van de Nederlandsche Handel Maatschappij te Ocsterhout, G. van G„ is donder dag deer de rechtbank in Breda we gens verduistering van ongeveer 18 mille veroordeeld tct tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, en vier maanden voor waardelijk. De verdachte legde een bekentenis af. De man was bijna dertig jaar in dienst van de bank geweest. In de pericde 1S5S tot begin 1964 eigende hij zich gelden toe ten nadele van de Costerhoutse middenstandsactie en de St. Vincentiusvereniging te Oosterhout, waarvan hij penning meester was. De verenigingen had den rekeningen bij de bank en om dat hij zowel directeur van de bank, als penningmeester was, kon hij het ene gat met het andere stoppen, waardoor de fraude geruime tijd verbergen bleef. Na de ontdekking, begin van dit jaar, deed de bank Teen aangifte, maar de officier van justitie vervolgde ambtshalve. De heer G. besteedde het geld voor zijn gezin. v De officier van justitie, mr. G. Emmink, zei ever deze zaak dat het niet deen van aangifte wel duidde Centrale toeristen- cp enig schuldgevoel bij de bank. De oorzaken van de verduistering zijn z.i. voornamelijk het slappe ka rakter van de verdachte en zijn lage salaris geweest. De man werd als bijkantoordirecteur van een groot concern in Oosterhout voor vol aan gezien ,maar kon van zijn inkomen niet leven op de wijze, die de ge meenschap van hem verwachtte. Pro Deo vervulde hij het penningmees terschap voor allerlei verenigingen. De officier had twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk geëist. DJAKARTA. 25-6. Anastas Miko- jan, de eerste vice-premier van dc Sowjet-Uhie die op bezoek is in In donesië, hééft in Djakarta gezegd dat de wapens die de Sowjet-Unie aan Indonesië 'heeft geleverd, beter zijn dan de wapens die Engeland in de omgeving heeft. „We oefenen ook de Indonesiërs in het gebruik van de wapens", zei hij op een massale bij eenkomst, die door 10.000 mensen werd 'bijgewoond. President Soëkarno sprak aldus: „Indonesië "heeft moderne wapens en wij zijn niet bang van het Britse voornemen om 36 ra'ketbases in te rich'ten in Noord-Bomeo". BONN, 25-6. Ook het Duitse leger heeft er recht op dat zijn eer wordt beschermd. Dit heeft de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Ger- stenmaier, donderdag in het parle ment verklaard. Hij doelde hiermee op de beschul digingen, die admiraal Hellmuth Heye, parlementair defensiecommis saris, tegen het Westduitse leger ge uit heeft. Volgens Gerstenmaier heeft admiraal Heye zich bereid verklaard zijn verontschuldigingen te maken voor verkeerd geïnterpreteerde ver- klaringen en .de persoonlijke 'konse- kwenties te aanvaarden. Bondskanselier Erhard zegde ver volgens -een zorgvuldig onderzoek toe naar de kritiek die de "parlemen tair commissaris op de strijdkrach ten had geoefend. Wij zullen niet aarzelen de noodzakelijke conclusies te trekken waneer de bezorgdheid en de beschuldigingen van Heye ge rechtvaardigd zijn, aldus Erhard. Hij leverde echter kritiek op de „eenzij dige en generaliserende ernstige be schuldigingen tegen het Bondsleger". Heye heeft zich inmiddels terugge trokken voor een rustkuur. Op een vijftigtal kilometers van Dehradoen, in het noorden van India, is donderdag een bus van een berg weg in een ravijn gereden. Acht en twintig mensen kwamen om het le ven en acht werden zwaar gewond. WAT m VI &H-T Warm en zonnig Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend zonnig, droog en warm weer; zwakke wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. 27 juni. Zon op 4.22, onder 21.05. Maan op 23.01, onder 6.18. 28 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 23.31, onder 7.23. 29 juni. Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 23.54, onder 08.33 Laatste kwartier: 2 juli te -21.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 juni 4.45 v.m. 17.04 n.m. 28 juni 5.20 v.m. 17.33 n.m. 29 juni 5.55 v.m. 18.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 juni 4.23 v.m. 16.47 n.m. 28 juni 4.57 v.m. 17.19 n.m. 29 juni 5.34 v.m. 17.57 n.m. Springtij: 27 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van het hoge- drukgebied, waardoor het in ons land bijzonder fraai zomerweer is, bevindt zich in Schleswig-Holstein. Aan zijn zuidelijke flank stroomt met wind uit oostelijke richtingen droge continentale lucht ons land binnen, waax-in de temperaturen tot nu toe elke dag drie graden zijn ge stegen. In noord-Engeland daalt de lucht druk als gevolg van enkele oceaan fronten, die samen hangen met langs IJsland naar het noordoosten weg trekkende depi^essies. In ons land wordt echter het weer ook moi-gen nog beheei-st door het hogedrukgebied, dat zich dan wat vei'der naar het oosten verplaatst zal hebben. Veel wind zal er niet zijn. Wel wordt zij wat meer aflandig tus sen zuidoost en zuid. Ovei-igens ver wachten we morgen opnieuw zonnig, droog en warm weer. HANSWEERT, 25-6. Vier Engelsen hebben donderdagmiddag tenauwer- nccd het vege lijf weten te redden 'een bun 13-tens jachtje „Smuggler- Tco" cp de Westerschelde naby Hansweert werd overvaren door een Belgisch binnenschip van ruim 1.300 len, geladen met kolen. „Het was een angstig moment toen het jacht onder onze voeten wegzonk en binnen de minuut in het water verdween", zei de 47-jax'ige eigenaar van het jacht, Thomas Burton, nadat hij en zijn vi'cuw Mary en het echt paar Stoi'ey, allen wonend in Hun- stranton, Norfolk, rillend en wel aan ST. AUGUSTINE (Florida), 26-6. Ongeveer vyf en veertig mensen zyn donderdagavond in het door rassen tegenstellingen verscheurde St. Au gustine (Florida) gewond toen een menigte van tweehonderd blanken door een politiecordon heenbraken om negers die voor opheffing der rassenscheiding demonstreerden aan te vallen. boord van het Belgische schip, de „Sonia Erna" waren gehesen en in Hansweert aan wal waren gebi-achl. De heer en mevrouw Stoi'ey wis ten op het Belgische binnenschip ever te springen, maar de heer en mevrouw Burton, beiden 47 jaar oud, konden slechts het leven redden door in het water te springen. Bezittingen verloren Alle bezittingen van de opvai*en- den van het jacht, waai*onder juwe len, fototoestellen, geld, radio's, kle ding enz., zijn met het jacht mee de diepte ingegaan en liggen nu op de bcdem van de Schelde, ruim twintig meter beneden het wateroppervlak. De heer Burton zei donderdag avond weinig hoop te hebben op de goede afloop van een eventuele ber gingspoging van het jacht, waarvan de waarde op 50.000 gulden wordt geschat. De vier Engelsen, die op vakantie een tocht door Nederland en België maakten en op weg van Goes naar Terneuzen waren, zullen waai'schijn- lijk zatex-dag naar hun land terugke ren, twee dagen eerder dan de be doeling was.... en een zeewaardig jacht ax-mer. Een recente foto van Z.K.H. Prins Bernhard, die op maandag 29 juni a.s. zijn 53ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot). t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1