GOLDEN FICTION Harmonie en familie Smit kennen elkaar reeds zeer lang Oude kruidenzaak maakt nieuwe start 'n Amerikaan roken... w Voor rokers met een eigen stijl Scranton over Cuba De ondermijning in Laos ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 25 juni 1964 No. 19603 Verrassing voor „Kunst en Eer" Ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 24-G. In de loop der geschiedenis heel't de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" zoveel plechtigheden in een muzikaal kader gezet, dat een gedenkboek met een volledige historie van de harmonie, zonder twijfel zou uitdijen tot bijbel se dikte. Recentelijk is een apart „spotje" gevallen op een gebeurtenis uit de beginjaren van „Kunst en Eer", die voor de „koninklijke" van thans nog een plezierige meevaller met zich heeft meegebracht. Dit heeft te maken met de negentiende eeuwse gebeurtenis van de tewater lating van de bark „Stad Zierikzee", een schip waarmede (toen al) de fa milie Smit een dikke 120 jaar la ter Ls zij teruggekomen naar Zierik zee alles had te maken. Een en ander hier kort aangeduid, is breedvoeriger uit de doeken ge daan in een schrijven aan de voor zitter van de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" van L. Smit Zoon's scheeps- en werktuigbouw N.V. Kin derdijk, waarin gewag wordt ge maakt van een gesprek over de scheepsbouwtradities van de familie Smit. In het kader van dit gesprek is toen naar voren gekomen dat het „genootschap" „Kunst en Eer" in de jaren 1838-1839 en 1840 reeds een muzikaal draadje vlocht door de za kelijke aktiviteiten van deze familie, die zich door vestiging van Smit Bolnes thans nog veel hechter aan deze oude Zeeuwse stad heeft ver bonden. De „Stad Zierikzee" Over de familie Smit bestaat een beek: „Bijzonderheden en geslacht lijst van de familie Smit", waarin onder meer wordt gesproken van de kiellegging en de tewaterlating van de reeds boven genoemde bark „Stad Zierikzee", de eerste die Cor nells Smit op een splinternieuwe werf te Zierikzee bouwde. Van de festiviteiten der kiellegging wordt het volgende vermeld: „Het stedelijk bestuur, de commis sie van Nutte der Stad, predikanten en talrijke toeschouwers waren op de werf samengekomen en werden door de heer Le Sage ten Broek toe gesproken. De muziek van „Kunst en Eer" (de hafmonie stamt uit 1830) deed zich horen en in twee tenten werden aan de autoriteiten en hun dames verversingen aangeboden en het heerlijkste winterweer begun stigde de plechtigheid". Dit opwekkend gebeuren speelde zich af „op de 15de dier maand". Welke maand en welk jaar precies worden bedoeld, staat niet vermeld, maar men neemt aan dat het in de winter 1839-1840 is geweest. Stapelloop Hiervoor is trouwens een duidelij ke aanwijzing, want in het boek staat verder: „30 juli 1840 was een nieuwe feestdag voor de gehele stad, tuen de „Stad Zierikzee" van stapel liep. Het stedelijk bestuur, de com missie en andere autoriteiten waren, weer aanwezig en de muziek bracht opwekkende wijsjes ten gehore en de scholen gaven vacantie". 123 jaar later Uiteraard wordt in het schrijven van Smit Zoon's directie herin nerd aan het opnieuw optreden van „Kunst en Eer" in „Smit-verband", ruim 123 jaar later, namelijk op 10 april 1S62, toen prins Bernhard de nieuwe fabriek van Smit Bolnes officieel opende. Bij Smit in Kinder dijk heeft men de historische ge beurtenis van toen en de muzikale reprise in 1962 kennelijk bijzonder aardig gevonden, want gelijk met het schrijven ontving de harmonie een cheque C,welkome bijdrage voor een helaas steeds berooide kas"), het bedrag waarvan „Kunst en Eer" naar eigen goeddunken mag besteden. Ten aanzien van „Kunst en Eer" herhaalde zich de historie. Het bracht een glimlach van herkenning teweeg en klinkende munt. BROUWERSHAVEN, 25-6. Op za terdag 27 juni a.s. wordt weer de jaarlijkse wandeltocht gehouden, ge organiseerd door de A.S.V. „Brou wershaven". Er wordt gewandeld over een drietal afstanden, namelijk 8, 15 en 25 kilometer. Onderstaand wordt een overzicht gegeven van de uitgestippelde roetes. Acht kilometertocht: Brouwersha ven Markt - Zuiddijkstraat - Zuider- nieuwlandweg - linksaf naar Ture- lureweg - Stapelsweg - linksaf naar „De Vlieger" - Blooisedijk - Provin ciale Straatweg - Poortdijkstraat - Brouwershaven. Vijftien kilometertocht: Brouwers- Nieuw jasje voor weerhaan Bruinisse BRUINISSE, 24-6. Van een to- renhaan verwacht men, in te genstelling met hen die men tot zijn vrienden en bekenden rekent, dat hij met alle win den meedraait. En doet hij dat niet dan is het fout.. De toren haan van de hervormde kerk te Bruinisse staarde al enkele jaren steevast in noordoostelij ke richting, zonder ooit een uin, of in dit geval, een vleu gel te verroeren. Dit verdroot de kerkvoogdij, die op midde len zon om de haan weer draaiende te maken. De heer J. Timmerman uit Zierikzee waagde deze week de grote klim dinsdagom ivoensdag Cantecleer weer op zijn plaats te brengen, voorzienvan een nieuw goudkleurig pak. De heer Timmerman benutte toen en passant de tijd om de bal waarop de haan nu weer lus tig draait „even" te vergulden, een karweitje dat de nodige gymnastische toeren vereiste, omdat immers de ladder maar langs één kant van de toren stond opgesteld. Brandnetels uit Scliouwse Westhoek in kruidenthee HAAMSTEDE, 23-6. Ongetwijfeld hebben velen tijdens een bezoek aan Haamstede of Burgh zich wel eens afgevraagd wat toch wel de beteke nis zou kunnen zjjn van de brand netels die daar soms op enkele plaat sen in rjjen worden neergehangen, kennelijk met het doel om ze te dro gen. In Haamstede en Burgh weten de meesten echter wel beter, want velen uit de burgerij hebben in hun jeugd zelf immers de brandnetels gesneden om deze vervolgens te ver kepen aan de familie Van Zalm, en later aan de familie Overbeke. De jongelui kregen er wat losse centen voor. Wie de meeste goede brandne tels bracht kreeg het meest. In 1894 begon wijlen de heer W. F. G. J. van Zalm zijn merkwaardige handel. Hoe deze man ooit op het idee is gekomen om brandnetels in droge vorm te gebruiken tegen de „rheumatiek" is en blijft een raad sel. Doch het schijnt dat sommige mensen baat hébben gehad bij dit middel, waaraan ook een snufje van een „geheim kruid" wordt toege voegd. In ieder geval: de pakken kruiden gingen in grote aantallen de deur uit. Ze werden bezorgd dbor geheel Nederland en zelfs in het binten- land. Het ging goed met de krui denzaak, zozeer dat in familie-ver band een firma werd opgericht. Toen de oude 'heer van Zalm het welletjes vond, werd de zaak voort gezet 'door de heer Kr. Overbeeke, die met een van Zalm getrouwd was. Na schooltijd trokken de jaren door tal van Burghse jongelui er op uit om 'brandnetels te zoeken. De netels werden gesneden met handschoenen aan en met behulp van een „zökel" Vorig jaar vond ook de heer Over beeke de tijd gekomen met dit werk te stoppen en vond opheffing van de firma plaats. Nieuwe start Thans echter heeft een telg uit het geslacht van Zalm, de heer Teun van Zalm aan 'de Högeweg, het plan opgevat om de 'krui'denhandel toch voort te zetten. En dit is duidelijk te zien in de omgeving van zijn ouderlijke woning, waar de bosjes 'brandnetels in keurige rijen te dro gen (hangen. Nog steeds komen de aanvragen om toezending van het 'kruid binnen. Definitieve opheffing van het bedrijf 'hald dan ook voor velen een grote teleurstelling bete kend. Binnenkort echter wordt de verzending van de békende 'bruine papieren zakken uit Haamstede weer hervat en kunnen de liefheb bers 'dus hun kruidenthee weer nut tigen. Op de bijgevoegde prospectus staat nog altijd als in 1894 te lezen: „Honderden lijders aan rheuma tiek, die sedert jaren alles aanwend den en dientengevolge veel geld verspilden, om van hunne pijnen verlost te worden en hun gezond heid en lenigheid trachten te her krijgen, maar nergens haat hij von den, zijn door dit eenvoudige middel volkomen genezen en hébben, door van tijd tot tijd een aftreksel van deze kruiden bij wijze van gewone thee te drinken, nimmer last gehad van hun dikwijls ondragelijke pijnen en konden als met verjongde of her nieuwde krachten, hun dagelijkse bezigheden verrichten". A.s. zaterdag jaarlijkse wandeltocht Brouwershaven U kunt U kunt ook 'n Virginia roken haven Markt - Zuiddijkstraat - Zui- dernieuwlandweg - linksaf naar Tu- relureweg - Stapelsweg - linksaf naar Provincale Straatweg - Zonne- maire - Oprit - rustpunt café v. d. Berge - Veerdijk - Schapeweg - linksaf naar Langeweg - rechtsaf naar Rietdijk - Kijkuitsedijk - Pro vinciale Straatweg - Poortdijkstraat - Brouwershaven. Vijfentwintig kilometertocht: Brou wershaven Markt - Zuiddijkstraat - Zuidernieuwlandweg - linksaf Ture- lureweg - Stapelsweg - rechtsaf naar Boogaardweg - ..Schraphage" - Noordgouwe - Donkere weg - Schud- debeurs - linksaf naar Dreischorse- dijk - rechts langs Dreischor - N. Beldertweg - Molenweg - Ooststraat - Ring - rustpunt café „Van Mierlo" - Zuidstraat - Slotstraat - Gaander- seweg - Kruisweg - rechtsaf naar Provinciale Straatweg - Zonnemaire - bij oprit rechtsaf naar Veerdijk - Binnendijk - Schapeweg - Langeweg - rechtsaf naar Kijkuitsedijk - Pro vinciale Straatweg - Poortdijkstraat - Brouwershaven. Ook nu bestaat er reeds een grote belangstelling van de zijde der tip pelaars en naar vernomen wordt zullen diverse grote groepen aan dit jaarlijks evenement deelnemen. Zo als bekend is de start des middags 2.00 uur en evenals vorig jaar zal de di-umband van de muziekvereniging „Apollo" de deelnemers tot buiten de gemeente begeleiden. Wanneer het weer meewerkt mag op een ge zellige drukte worden gerekend en belooft deze tocht voor de sportver eniging „Brouwershaven" weer een groot succes te worden. Een Japans tentoonstellingsschip ROTTERDAM, 25-6. Voor de vijf de maai 'is het Japanse (commerciële) tentoonsteliingsséhip „Sakura Maru" voor een lange trip uit Tokio ver trokken, ditmaal mét bestemming Europa. Gisteren liep het schip de Rotter damse 'haven ibhm'en, waar het tot 29 juni zal blijven liggen, opdat wie zaken met Japan wil doen in de ge legenheid zal zijn een uitgebreid gamma Japanse irïdustriepro'dukten 'te bestuderen. Het gewone publiek, de geïnteresseerde consument, zal namelijk alleen zaterdag op het schip worden toegelaten. De andere dagen zijn voor de belangstellende zakelij ke relaties gereserveerd. Het doel van deze réis 'is door ihet tentoonstellen van zware en lichte machines, duurzame gebruiks artikelen, textiel en andere goede ren Europa een inzicht te geven in de industriële ontwikkeling van Ja pan. Wet op de kansspelen DEN HAAG, 24-6. In het voorlo pig Verslag van de Eerste Kamer op de „Wet op de kansspelen" 'dringen verschillende léden aan op strafbaar stellen van het deelnemen aan bui tenlandse loterijen. Het strafbaar stellen van het bevorderen van deel neming vinden zij niet voldoende. Deze leden hebben gehoord, dat de Duitse lotto alleen in Nederland al vier ton per week omzet. Zij vragen of P.T.T. reclamedrukwerken voor buitenlandse kansspélen, verspreidt. ROTTERDAM, 24-6. Twee opva renden van het Duitse schip „Birte Hugo Stinnes" zullen voor de offi cier van justitie in Rotterdam wor den geleid. Zij worden ervan ver dacht dat zij in de naöht van zondag op maandag in Rotterdam een mede- opvarende, de 22-jarige F. Hartl uit Kiel, hebben mishandeld en op 'de rijweg hebben achtergelaten, waar hij later door een taxi-chauffeur is overreden. De man is overleden. Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. EEN LAURENS PRODUKT Dure vuilverbranding in Amsterdam AMSTERDAM, 24-6. Overeenkom stig het voorstel van. b. en w. heeft de Amsterdamse gemeenteraad zon der hoofdelijke stemming een kre diet van f 46,5 miljoen beschikbaar gesteld voor de aanleg van een nieu we vuilverbrandingsinrichting annex electriciteitscentrale in Amsterdam noord. De moderne inrichting, vol gens Duits systeem, komt op de plaats van de huidige, verouderde vuilverbranding en zal in 1968 ge- regd zijn. De verbrandingscapaciteit zal dan van 800 tot 1.900 ton vuil per dag worden verhoogd, terwijl het personeel van 180 tot 60 man kan worden gereduceerd. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Wedvlucht op 13 juni vanaf Or leans. In concours 100 duiven. Af stand 449 ikm. G. FMikrweert 1, 3, 6, 10, 13, 17, 18, 20, 22, 23, 24; L. J. Fonteijne 2, 7; W. Blom 4; P. FlOh'il 5, 8, 14, 15, 16; C. Wesdorp 9, 12, 21; A. J. Flikweert 11, 19; C. J. van Dixfhoorn 25. De le 'duif van G. Flikweert zat 45 min. voor op d'e 2e duif. P.V. „De Reisduif" St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van 'de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Creil. In con cours waren 68 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1063.82 en van de laatste 958.50 m.m. A. Faasse 1, 9, 10, 12, 22, 23; A.> Verwijs 2; H. Kaashoek 3, 18, 20; Joh. Reijngouidt Zn. 4, 15; C. Ver wijs 5, 13, 17, 21; A. Fonteijne 6, 19; Abr. Verwijs 7; J. Zuidweg 8, 14; J. Geense 11; Joh. Fonteijne 16. H.L.O. De H.L.O.-proeven werden voor de tiende maal afgelegd door mevrouw E. Kort-Boot te Zierikzee. VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee Poule B: Velocitas-P.Z.E.M. 0-7. Heden (donderdag) avond wordt ge speeld: Poule A: C.W.S.-Smit Bolnes. Poule B: P.T.T.-Van Akens Bouw bedrijf. Beide wedstrijden vangen, aan om kwart over zeven. DE DEFENSIENOTA Voorzieningen voor inundatie worden opgeniimd BILJARTEN Seizoen 1963-'64 Schouwen-Duiveland afgesloten Na het spélen van de wedstrijden om 'de gewestelijke kampioenschap pen voor teams behoort het biljart seizoen 1963-1964 voor het district Schouwen-Duiveland weer tot het verleden. Hoewel er deze maa'l geen enkel team in slaagde beslag 'te leggen op een gewestelijke titel, werden er toch vrij goede resultaten bereikt. Zo wist in C le klasse 'het Zierik- zeese VOG tot 'de finale door te dringen, waar Ihét -in D.V.P. uit Heerlen haar meerdere moest erken nen. In de C 2e klasse eindigde O. K.K. uit Nieuwerkeik op de 3e plaats. Kampioen werd hier de b.v. „Onder Ons" uit Bergen op Zoom. In ide C 3e klasse kon Witte van Haemstede beslag leggen op de 2e plaats achter kampioen K.O.T. uit Kaatsheuvel. Zoals reeds gemeld ein digde 'te Zierikzee in 'de C 4e klasse O.K.K. IV uit N'ieuweikerk op de 3e plaats. Al met al een waardige afsluiting van een uitstekend bil- jartseizoen, dat weer tal van hoog tepunten telde. Momenteel telt het (district Schou wen-Duiveland 15 aangesloten ver enigingen met in totaal 170 leden. Een vezheugend verschijnsel is het dat de biljartverenigingen, die voor heen meer gezélligheidsclubjes wa ren, zich steeds intensiever met het beoefenen van de biljartsport gaan bezighouden. Langzamerhand gaat dit ook fot uiting komen in het be naderen van (het landelijke percen tage. Momenteel spelen in de 5e klasse 60 spelers of 35 procent (lan delijk is dit precentage 21); in de 4e klasse 59 (35 procent) (1.32 pro cent); in de 3e klasse 27 (15 procent) (1.24 procent); in de 2e klasse 13 (8 procent) (1.24 procent); le klasse 6 (4 procent) (1.7 procent); Hoofd klasse 3 (2 procent) (1.3 procent) en Extra klasse 2 (1 proccn't) (1.1 pro cent). Een 18-jarige Oostberlijnse jon geman is dinsdag naar West-Berlijn gevlucht, waar hij politiek asiel heeft gevraagd. DEN HAAG, 25-6. In de versche nen defensienota kondigen de minis ter van defensie en zijn drie staats secretarissen aan, dat >n verband met het feit dat de verdediging van het Westen meer oostwaarts wordt gevoerd (Forward Strategy) inunda tie-voorbereidingen, die in ons land waren getroffen, (omdat ze niet lan ger nodig zijn) ongedaan worden ge maakt. Uit gezaghebbende kringen verneemt het A.N.P., dat die inunda- iievcorbereidingen jaarlijks vijf mil joen gulden vergen. Dat bedrag zal men dus voortaan kunnen besparen. Inmiddels wordt vernomen uit Nij megen dat de dienst speciale werken van Rijkswaterstaat al is begonnen met het opruimen van drempels die tot dusverre in de Waal bij Nijme gen, in de R"n bij Arnhem en in de IJssel bij Olst een geduchte hinder nis vormden voor het scheepvaart verkeer. Die drempels maakten deel uit van de zogenaamde Rijn-IJssel- linie. Tot voor kort was namelijk de bedoeling op deze drempels caissons te laten zakken, die tot gevolg zou den hebben dat grote gebieden onder water gezet zouden worden. Nu de defensieleiding het nut van de Rijn- IJssel-linie niet langer inziet is de Rijkswaterstaat begonnen met het zo snel mogelijk opruimen van de ri vierdrempels en de bijbehorende landhoofden. SCHIPHOL. - Aanstaande zondag, 28 juni, viert de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij, de Pan American Airways, het feit dat zij 25 jaar ge leden als eerste luchtvaartmaat schappij een vlucht met betalende passagiers over de Atlantische Oce aan uitvoerde. KERKNIEUWS Gereformeerde Kerken Beroepen te Enumatil: dr. J. H. Becker, Nieuwerkerk. Wijziging van luchtposttarieven DEN HAAG, 24-6. Zoals op 8 mei jl. reeds bekend werd gemaakt, zul len met ingang van 1 juli a.s. alle voor het 'buitenland bestemde brief kaarten zonder 'heffing van lucht recht per luchtpost worden verzon den. Ook voor de verzending per lucht post van voor 'het buitenland be stemde postwissels zal dan geen luchtrecht meer verschuldigd zijn. Als gevolg van een internationaal overeengekomen wijziging in de be rekening der afstanden, waarover hét luöhtpostvervoer plaats vindt, en de daaruit voortvloeiende wijziging in de vervoersvergoedingen, die aan d'e luchtvaartmaatschappijen en de 'buitenlandse postadministraties zijn verschuldigd, zullen de luchtrechten naar vele bestemmingen met ingang van 1 juli 1964 worden herzien. MIAMI, Florida, 25-6. Gouverneur William Scranton van Pennsylvania, een der gegadigden voor het repu blikeinse 'kandidaatsahap voor de presidentsverkiezingen en 'tegenstan der van senator Barry Gold water, (heeft woensdag in Miami tijdens zijn campagne voorgesteld 'dat dc V.S. de strijdkrachten der Cubaanse ballin gen organiseren en uitrusten als een ider maatregelen om het bewind van Fidel Castro ten val te brengen. Als wij (het serieus menen, hebben wij de verantwoordelijkheid de vrije Cubanen volledig financiële, morele en politieke steun te geven, met in begrip van het organiseren en uit rusten van Cubaanse ballingen- strijdkrachten, aldus Scranton. Het afbreken van een en ander zal naar schattingen van de Rijkswater staat meer tijd in beslag nemen dan de twee en een half jaar die het ge kost heeft om de voorzieningen aan te brengen. Op het ogenblik is men daadwerkelijk begonnen met het op ruimen van de drempel in de Waal. Daarmee hoopt men tegen eind van het jaar gereed te zijn. Rede paus Paulus VI VATICAANSTAD, 24-6. In een re de tot de kardinalen die hem kwa men gelukwensen ter gelegenheid van het feest van Johannes de Doper de"schutspatroon van de basiliek Sint Jan van Lateranen, de bis- schopskej'k van de paus - heeft paus Paulüs de Zesde, behalve het pro bleem van de geboorteregeling een aantal andere punten besproken die in het thans voltooide eerste jaar van ziin pontificaat aan de orde wa ren. Hij toonde zich verheugd over de resultaten van het concilie tot nog toe en wees op de instelling van het secretariaat voor de niet-chris- tenen als een teken van de geest van eenheid op het concilie. Hii sprak de wens uit dat op de komende derde zitting duideliiker formuleringen tot stand zouden komen omtrent de leer van de kerk. VIENTIANE, 24-6. De Laotiaanse regering heeft woensdag, in een re actie op bet door de Sowj et-Unie afgewezen verzoék van premier Soe- vanna Phoema om militaire steun, gewaarsc'huwd dat de communisti sche ondermijning in Laos tot een oorlog oj) grote schaal zou kunnen leiden. De vréde zou hersteld kunnen worden wanneer alle landen, die in 1962 het a'kkoord van Genève inzake de neutraliteit van Laos hebben on- dertökend, zich aan hun verplichtin gen houden. Premier Soevanna Phoema had in de geest van dit ak koord om militaire steun gevraagd omdat de Laotiaanse neutraliteit door Noordvietnamese troepen, die aan de zijde van communistische Pathet Lao-strijdkraohten vechten, was geschonden, aldus verklaarde de regering. T-28 bommenwerpers van 'de luchtmacht van Laos hebben aan vallen uitgevoerd op vier Noord- Vietnamese guerilla'bataljons, die door verkenningsvliegtuigen in het zuiden van Laos, bij de gi*ens met Cambodja, waren ontdekt. Telefoon t.v. De eerste telefoonlijji met televi siebeeld, die Washington en New York verbindtis woensdag door mevr. Johnson, de echtgenote van de president, in bedrijf gesteld. Zij bel de enige minuten met iemand van de telefoonmaatschappij in New York, die zij op een scherm bij bet toestel kon zien. De burgemeester van New York, Robert Wagner, opende kort daarop een tioeede ver binding: tussen New York en Chi cago. a Heden-(donderdag)morgcn om ze ven uur is in het ministerie van Ar beid in Brussel een akkoord tussen dc Belgische regering en dc artsen getekend. Volgens het Russische literaire tijdschrift „Znamia", dat hier van voor het eerst melding maakt, is het gebalsemde lichaam van Lenin in de oorlog uit het Moskouse mausoleum naar Siberië overgebracht omdat men voor een bombardement op het Rode Plein vreesde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 9