KARNE I Smeulende lonten in Z.0.-Azië Coopvaett KABINET BEKEEK DELTAWERKEN HOOFDPIJNPOEDERS DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak ZIFRIKZFFSr.HF NIEUWSBODE Donderdag 25 juni 1964 No.19603 Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELD VENSTER PARIJS. Vooraanstaande Russi sche en Franse kankerexperts zijn in Parijs bijeengekomen voor een vierdaagse conferentie over kanker vraagstukken. Ingezonden mededeling voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) De banden hebben het zwaar te verduren, maar slijtage gaat pas ko men als het warmer wordt. Bandenslijtage is nl. 'het hoogst als de banden warmer gaan worden. Hoe 'hoger de snelheden en hoe war mer de omgeving des te warmer worden de banden. Het klappen van banden kcml niet veel meer voor. maar als er een klapte, was de snelheid zéér hoog en ook bijna altijd in de zomermaanden. Niet alleen nl. de slijtage heefl in vloed door de warmte-ontwikkeKre ook het karkas is aan vermoei'm onderhevig en zal daardoor ver zwakken. Juist die vermoeiing is het waar voor men voorzichtig moet zijn. Dal is ook de reden dat velen die weten dat hun banden vermoeid kunnen zijn. niet tot het loopvlakvernku- wen overgaan omdat er dan nog eer. h ts tem peratuur tijdens dit proces. Vandaar dat de Vakuum-Valkan sa tie altijd geprefereerd zal worden omdat: a. deze Koud-Vulkanisatie. inpln-S- van met temperaturen van 140- 150° C.. maar met temperaturen van 70 a 75" C. geschiedt. b. men bij deze Koud-Vulkani."f. inplaats van sterk oppompen rif banden in stalen vormen. Va kuum als onderdruk gebruikt in elastische vormen. Het risico van uitrekken en oi vemen, wat bii starre vormen veel voorkomt, is hiermede geheel vervallen omdat bij de Vakuum- Vulkamisatiie de elastische vormen zich aan de banden aanpassen. De mogelijkheden zijn bij dit V.V.- systeem ook veel groter, hetgeen voor de landbouw van groot belang De zuidoostplint van Azië is al jarenlang het toneel van een krui pende oorlog. Het krijgsgewoel werd nooit zo luidruchtig dat het meer aandacht in het wésten trok dan een goede voetbalwedstrijd - met een enkele uitzondering voor zichzelf in brand stekende boeddhisten exl. - en dat is waarschijnlijk ook de opzet geweest van de Pathet Lao, Vietcong en andere onderafdelingen van Pe- kings strategen, die hier toch lang zaam maar zeker hun invloed uit breidden. Het is de veiligste en goedkoopste manier voor de Chinese communis ten: ze gingen nooit ver genoeg om de niet-communistische wereld te prikkelen tot een houding van „en nu is het welletjes". In de landen van West-Europa voelt men er in het geheel niets voor om zich met de zaken te bemoeien. En in de V.S. is de publieke opinie ook niet erg voor regelrechte inmenging in de strijd. Dit alleen al kan men een succes voor Peking noemen. Niet praten Voor Washington begint deze zaalc erg duur te worden. Tenslotte is hier een grote verschuiving aan de gang aan de andere oever van de oceaan, waaraan ook de V.S. ligt. En ivil men voorkomen dat in dit gebied China een overheersende rol gaat spelen, dan moet er toch ein delijk eens iets gebeuren om die op mars door de jungle van Vietnam en Laos te stuiten. Daarom wensen de Amerikanen ook niet in Genève nog eens met de oude veertien te gaan praten over de toestand in Laos: ze weten te goed dat met pra ten niet ongedaan is te maken dat cle Pathet Lao het neutralistische regime weer een aardig eind heeft teruggedreven. Er valt niet te praten, zegt Was hington, de zaak is duidelijk genoeg: I !t akkoord van Genève is geschon den en laten de schenners - Pe- kings satellieten - zich eerst maar weer eens aan de afspraak houden dat Laos een neutraal land behoort te zijn. Maar wanneer men met praten al niets bereikt, met weigeren te pra ten richt men nog minder uit. Was hington moet dus iets doen. Het deed dat in de vorm van wapen- zendingen naar Thailand, de weste lijke buur van Laos. En tegelijker - lijd barstte een reeks verklaringen los, waarvan de felste was dat de V.S. het desnoods tot een oorlog met Peking zouden laten komen als de communisten op het Achter-Indische schiereiland niet inbonden. Waarschuwing At die verklaringen komen uit niet al te officiële bron, maar ze lijken wel geïnspireerd door de regering. Ze zijn kennelijk bedoeld als een dreigende waarschuwing aan Pe king. Dat daardoor met de moeilijk heid zit: dit dreigement negeren zal in de V.S. worden' geïnterpreteerd als een bespotting en zelfs een trei teren van de Amerikaanse macht en dat is iets wat de burgerij daar boos pleegt te maken, misschien wel zo boos dat de regering de morele steun van de publieke opinie krijgt om de Chinezen mores te gaan le is. Vele landbouwmachines en trek kers vragen nl. om aparte profielen. Bijv. banden voor wegtransport of trekkerbanden tegen -grasmatbescha- dig'ng. Op de Iandbouwwagens met :v ingedreven wielen een trekker- bandprofiel enz. enz. Ook de karkassen worden ge spaard, zodat ook deze langer mee gaan. ren. Maar aan de andere kant weet Peking, dat president Johnson in hei algemeen, maar zeker met verkie zingen voor de deur, niet begerig is om een oorlog te gaan beginnen te- gen de volkrijkste staat ter aarde. Mao is zo (niet onhandig' in de positie gemanoeuvreerd dat hij hei zelf voor het kiezen heeft: iets in binden en bijvoorbeeld in Laos de toestand van vroeger herstellen, of een groot risico lopen dat hij in een regelrechte oorlog met de V.S. ver wikkeld raakt, iets wat hij ivaar- schijnlijk met het oog op zijn nog altijd zwakke economie liever zal vermijden, temeer daar uit Rusland al een stem klonk die zei dat de Chinezen het niet al te vanzelfspre kend moeten vinden dat Moskou de scheldpartijen wel zal vergeten en te hulp komen als het tot een crisis komt. Alles hangt van Mao af. Mislukte vrede In dezelfde streek is nog een ex plosiegevaar: Borneo. De top in To- UTRECHT, 24-6. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuber culose, de heer I. Wessel, heeft op de algemene vergadering van de K. N.C.V. in Utrecht' nadrukkelijk ver klaard, dat de Emmabloemccllecte uitsluitend kan worden gehouden ten bate van de tuberculosebestrijding. Als men voor de bestrijding van an dere ziekten wil collecteren, moet men dat onder een andere naam doen zo voegde hij hieraan toe. Volgens de heer Wessel wordt de opbrengst van 'de Emmabloemcollec- te in tal van i^laatsen niet gebruikt voor de tuberculosebestrijding. Er zijn gemeenten, waar men er ernstig over denkt, het geld te bestemmen voor bijvoorbeeld hulp aan polio-, rheuma- of astmapatiënten. Intus sen, aldus de heer Wessel, zal het bestuur van de K.N.C.V. niet lijde lijk blijven toezien, dat de Emma- kio (tussen de Indonesische president Soekarno, die van de Philippynen Macapagal en Maleisiës premier Rachman, is volgens de verwachtin gen mislukt. Rachman wenst terecht niet te praten vóór de zogenaamde guerilla's uit het Maleisische deel van Borneo zijn teruggetrokken naar Kalimanten, het Indonesische deel. En ondanks een show van een paar dozijn mannen die demonstra tief voor de filmcamera uit Sera- wak kwamen, is die eerder gegeven Indonesische belofte niet nageko men. Dus: geen gesprek. Duidelijk is nu ook :lat Macapagal. eens net zo gebeten op Maleisië als Soekarno, geen zin heeft de toestand te verscherpen, integendeel. De In donesiërs staan alleen. Van geen buur hebben ze steun en ook niet - ondanks diverse chantages - van de Amerikanen. De vrees is nu alleen dat Soekarno zich van de splitsing in het commu nistische blok zal bedienen om steun le krggen. Er is tenslotte een be hoefte in Peking en in Moskou om in het ideologische geschil de zeer grote Indonesische partij aan zijn zijde te krijgen. De aanwezigheid in Djakarta van de Russische vice-pre mier Mikojan wijst daar al op. Wel licht hoopt Soekarno hieruit een slaatje te slaan in de vorm van mi litaire hulp. Zoiets zon de toestand hier nog onaangenamer en gevaar lijker maken dan ze al is. bloemcollecte wordt misbruikt of dat men met de opbrengst eigenlijk geen raad weet. In het bestuur is al gesuggereerd, alle gelden uit - taatsen die geen spe cifieke tuberculosevereniging hebben centraal te verzamelep en te admi nistreren en reserveren voor de later in die plaatsen benodigde hulp. Een kleine commissie van de K.N.C.V., waarin ook de drie kruisverenigin gen zijn vertegenwoordigd, zal zich over deze zaak beraden en zoeken naar een regeling, waarbij de Em- mabloemcollecte ook in de kleinere plaatsen gehandhaafd kan worden zonder dat de propagandistische waarde teloor gaat. MADRID. Het vliegtuig waarmee premier Papandreou van Grieken land naar de Verenigde Staten reist,- heeft een uur vertraging gehad' na een'bericht dat er een bom aan boord zou kunnen zijn. WILLEMSTAD, 23-6. - In tegen woordigheid van hun echtgenoten heeft een aantal ministers dinsdag een bezoek gebracht aan diverse on derdelen van de Deltawerken. In hoofdzaak maakten ze daarbü ge bruik van een rondvaartboot. „F/ilseii" uit het buitenland GENEVE. Nigeria heeft aan de Verenigde Staten en de Sow jet Unie op de ontwapeningsconferentie in Geneve verzocht de „opvatting" van een „kernparaplu" te aanvaarden, zonder zich in principe hierover vast tc- leggen. VIENTIANE. De communistische strijdkrachten in Laos tonen een toenemende bezorgdheid over de luchtaanvallen van de kleine neu tralistische luchtmacht, die bestaat uit T-28 jachtbommenwerpers. WASHINGTON. President Johnson heeft op een persconferentie gezegd dat de Amerikaanse -verkeni.'ngs- vluchten boven Laos worden voort gezet zolang de tegen-partij de ge sloten overeenkomsten schendt. Als de toestellen worden 'aangevallen, zullen zij zich verdedigen. WASHINGTON. Amerikaanse en Russische deskundigen 'komen op 14 en 15 juli in Washington bijeen om te praten over samenwerking bij het ontzilten van zeewater en het ge bruik van atoomenergie daarbij. Dit is meegedeeld door president John son. PARAMARIBO. Uit waarnemin gen die een ploeg van Bruijnzeel ter plaatse 'heeft ingesteld, is ge bleken dat de schade door de veen branden in de omgeving van Perica groter is dan uit 'de lucht te zien was. Een deel van de aanplant, die men nog goed dacht aan te treffen, blijkt ook aangetast te zijn. BRUSSEL. De Belgische minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak heeft in Brussel veiklaard de erken ning door België van communistisch China „niet als een dringende kwes tie te zien. NEW YORK. Het Britse contin gent in het V.N.-leger op Cyprus zal op huidige sterkte op Cyprus blijven tijdens de verlenging van het mandaat voor de drie maanden, zo is. dinsdag in New York bekend gemaakt. De Britse regering heeft een verzoek daartoe -van Oe Thant ingewilligd. NICOSIA. President Makarios heeft meegedeeld dat -generaal Gri- vas zich reeds een week op Cyprus bevindt, -maar dat dit op diens ver zoek geheim gehouden is om mani festaties van Griekse Cyprioten te vermijden. Generaal Grivas zal don derdag een radiotoespraak 'houden. BOBOR. President Soekarno van Indonesië en -de Sowjet-Russ'isdhe eerste vice-premier Anastas Miko jan, -hebben volledige overeenstem ming 'bereikt over de 'kwestie Ma leisië, zo heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soebaradrio, bekend gemaakt. WENEN. De beroemde orkestlei der en artistiek directeur van da Weense Opera, Herbert von Karajan die onlangs zijn ontslag als zodanig 'heeft ingediend, heeft nu -besloten Oostenrijk op 31 augustus te ver laten. MERIDIAN. De uitgebrande auto is gevonden van drie jeugdige leden van de beweging tegen rassenschei ding -in 'de Verenigde Staten, die sedert maandag in Mississippi wor den vermist'. NORTHAMPTON. De gezond heidstoestand van senator Edward Kennedy, die vorige week vrijdag bij een vliegtuigongeval ernstig ge wond werd', on'twi'kkkeld zich bevre digend. Het waren de ministers J. van Aartsen, verkeer en waterstaat; mr. E. H. Toxopeus, binnenlandse zaken; mr. Th. H. Bot, onderwijs, kunsten en wetenschappen; mevrouw dra. J. F. Schouwenaar-Franssen, maat schappelijk werk en prof. dr. J. An- driessen, financiën. Verder waren vrijwel alle staatssecretarissen met hun echtgenoten aanwezig. Ook de direkteuren-generaal van Rijkswa terstaat en de hoofdingenieuren-di- rekteur van Delta, bruggen, sluizen en stuwen maakten deel uit van het gezelschap. Vanuit Numansdorp vertrokken de circa veertig deelnemers om elf uur met de „Stad Rotterdam" om vanuit het Haringvliet de bijna voltooide Haringvlietbrug te bezichtigen. In Willemstad ging het gezelschap aan wal. Even tevoren was er bij de stei ger van de werkhaven van Rijkswa terstaat in Willemstad een helikop ter geland, waarin de staatssecreta ris voor luchtmachtzaken zat. Deze voegde zich bij het gezelschap. Naar Bruinissc Per bus maakte men daarna een tochtje langs de werken in de omge ving van Willemstad. Bijzondere be langstelling had daarbij het grote sluizencomplex dat in 1967 gereed zal moeten zijn. Het hoofd van. de Deltadienst Willemstad, ir. G. Swier, gaf een gedetailleerde technische uiteenzetting' over dit werk. Vanuit de haven van Willemstad ging de tocht verder naar Bruinisse, van waaruit men de Grevelingen bezocht. Het bezoek van de ministers droeg een zuiver partikulier karakter. Het initiatief hiertoe was gekomen van de minister van verkeer en water staat, nadat gebleken was, dat hier voor bijzonder veel belangstelling bestond. Ingezonden mededeling Voor 30 jaar.... HAAMSTEDE. Op het vliegveld maakte een Duits toestel een nood landing. Het was bemand met twee personen op weg naar Engeland. ZONNEMAIRE. De „Bommeneed- se marktheeft zich ook dit jaar weer gekenmerkt door grote kalmte. ZIER1KZEE. Voor het eerst werd hier in de lucht een „schrijvend" vliegtuig waargenomen. Het zette de naam van een bekend ivasmiddel in condens in de lucht. ZIER1KZEE. In het kader van een zomer-reisprogramma Vlissingen -Zierikzee arriveerde in de haven een extra provinciale boot met 120 passagiers. HAAMSTEDE. Wij vernemen dat het nieuwe K.L.M.-restaurant op het vliegveldop 4 augustus zal wor den geopend. ZIERIKZEE. Ten kantore van de ontvanger bestaat gelegenheid lot het aanvragen van een kosteloos rij wielplaatje. ELKERZEE. Een bedrag van ruim 231 werd ingezameld voor de nood onder de Christenen in Rus land. NOORDWELLE. Begunstigd door prachtig zomerweer had alhier het volksfeest plaats. ZIERIKZEE. De Zierikzeesche Zwem- en Reddingsvereniging hield zwemwedstrijden in de Oude Haven ZIERIKZEE. De leden van „Olym- pia" hebben afscheid genomen van hun directeurde heer N. J. Visser, die naar Alkmaar vertrok. LAND- EN TUINBOUW Bandenslijtage en temperatuur Ingezonden mededeling Emniabloemcollecte alleen voor de t.b.c.-bestrijding

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5