De „Schouwse Ruiters" vieren kwart eeuwfeest met concours-hippique mjjta Zilveren jubileum van unieke vereniging Verdachten vleesschandaal voor rechter H.M. de Koningin ere-doctor van de jubilerende Groningse universiteit Ingezonden mededeling De warmte van het sop mag verschillen, maar... KLKE WAS WORDT NU WERKELIJK WITTER (Van onze vedakteur). ZIERIKZEE, 24-6. De bekende landelijke rjjvereniging de „Schouwse Ruiters" gaat het zilveren jubileum vieren. Een vereniging die een by - zondere plaats inneemt in de streeksamenleving, heelt er een kwart eeuw opzitten en het is begrijpelijk dat deze gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij zal gaan. lloe anders en hoe beter kunnen de „Schouwse Ruiters" reliëf geven aan dit zilveren jubileum dan door een hippische manifestatie? Die komt er dan ook. Op zaterdag 27 juni wordt een groot provinciaal concours hippique gehouden op het terrein in de Zuidhoek te Zierikzee. Als het weer wat vriendelijker wil doen dan tijdens de fokveedag 1963, wacht het publick een prachtig programma, dat vol elegantie en afwisseling, een interessante confrontatie mogelijk maakt tussen mens en dier en wel het edele dier het paard. Intussen geeft dit bijzondere jubileum gelegenheid in grote lijnen de his torie van de „Schouwse Ruiters" na te gaan. ..Amazones van de „Schouwse Ruiters" in het gelid. liet begin Werd er voor de oprichting van een landelijke riivereniging al paard gereden op Schouwen - Duiveland Inderdaad, het was de heer J. Th. Brouwer, die de landelijke ruiter sport on het eiland introduceerde. Tesamen met de heer P. Klompe en enige tijd later met de heer W. de Vrieze werd paard gereden en dit goede voorbeeld vond navolging, want steeds meer kwam er nublieke belangstelling voor deze edele sport en wekelijks werd geoefend op een weiland van de heer Klompe, onder leiding van de heer C. J. van Schel ven te Brouwershaven. De heer P. Klompe nam toen het initiatief tot oprichting van een vereniging. De landelijke rijvereniging „Schouwse Ruiters" te Dreischor werd geboren oo 12 juni 1939, met aanvankelijk veertien werkende leden en een flink aantal donateurs. De kersverse vereniging die zo'n grote plaats in de eilandeljjke sa menleving zou gaan innemen sloot zich aan bij de Koninklijke Federa tie van Landelijke Rjjverenigingen in Nederland. Op 29 september 1939 werd de mo bilisatie afgekondigd, een extra droe ve dag voor de naardensportmensen. De voorzitter van de vereniging, de heer M. Murre, en de secretaris, de heer P. Klompe, moesten in militaire dienst en vele paarden werden ge vorderd. Gedurende de mobilisatie tijd werd er bijna niet meer geoe fend. Na de meidagen van 1940 Na de mobilisatie en de oorlog in de meidagen van 1940 gold het voor de ..Schouwse Ruiters" orde op za ken te stellen en spoedig werd weer gereden met twaalf Daarden. Nog in hetzelfde jaar 1940 kwam er een be stuurswisseling. De heer J. Th. Brou wer werd voorzitter en dhr. A. S. J. Steendiik werd gekozen tot penning meester. In 1941 begon men eerst laat met wekelijkse oefeningen, on der leiding van de secretaris, de heer P. Klompe. Wonderlijk genoeg kon den aanvankelijk allerlei aktiviteiten ondanks de oorlog nog door gaan. Zo was er op 12 oktober 1941 een ruiterdemonstratie te Schudde- beurs, bezocht door 650 enthousiaste mensen. Cp 1 november 1941 trad als lid toe de heer L. M. Moermond te Dreischor, die prompt daarop be noemd werd tot instrukteur, als on- volger van de heer C. J. van Schel ven. Tot het bestuur traden als leden verder toe de heren J. P. W. C. Stols en C. Steendijk. De heer Moermond hij was voorbestemd om bij de „Schouwse Ruiters" een belangriike rol te spelen behaalde het diplo ma federatie-instrukteur en liep na dien nog cursus bü ritmeester Has- selman, toenmalig instrukteur bij de Ned. Hippische Sportbond. Teen de weldra populaire instruk teur in 1943 in het huwelijk trad, werd hem en zijn bruid ruitereer ge- kracht, een eer, die alle huwende le den van de „Schouwse Ruiters" na dien ten deel viel. Nog in 1942 werd gedemonstreerd op het sportpark „Bannink" te Zie rikzee, onder overweldigende be langstelling. Niet minder dan 3.000 mensen waren op het terrein aan- weziig. In hetzelfde jaar werd een bezoek gebracht aan het concours- hippique te Utrecht. In 1943 deden zich de vorderingen' van de paarden vcor de Duitse weermacht gevoelen, maar besloten werd toch de vereni ging in stand te houden. In 1944 vol trok zich de inundatie- en evakuatie- tragedie en waren de „Schouwse Ruiters" uitgeteld. Opbloei na bevrijding Te krachtig evenwel was de ver eniging reeds in de samenleving ge worteld, om niet na de bevrijding opnieuw „uit te botten". In 1946 werden verschillende paarden aan gekocht en ook enkele geëvakueerde paarden kwamen terug. Reeds op Hemelvaartsdag van dat jaar werd deelgenomen met een viertal aan het concours-hippique te Kruiningen en behaalde men de eer ste prijs. Dat gaf moed voor de toe komst. Gestadig werd verder ge werkt en op 7 en 8 september werd een concouis-hippique gehouden te Zierikzee. Alle Zeeuwse verenigingen namen hieraan deel. Al was dit concours financieel geen succes, er tleek een vaart in de „Schouwse Ruiters" gekomen, die niet meer te stuiten viel. Duidelijk wes de groei der vereniging en uit erst talrjjk waren de malen, dat de vereniging naar buiten optrad. Een opsomming zou te ver voeren, marr een greep uit de ..collectie" kan het verduidelijken: 1947: Schudde- fceurs, Oud-Vossemeer, 's-Heeren- hoek; 1948: Bergen op Zoom, Klaas waal, Goes; 1949 en 1950: eveneens Klaaswaal. Deelname aan een con cours te Sint Maartensdijk in 1950 ging met veel pech gepaard en dat is een aanwijzing, dat de „Schouwse Ruiters" niet altijd moeilijkheden ge spaard zijn gebleven. In 1950 en dat staat dan op de andere leant van de medaille werd het achttal kam pioen van Zeeland en vertegenwoor digden de „Schouwse Ruiters" de provincie op het concours in de Wie- ringermeer voor het nationale kam pioenschap. 12! -:-jarig bestaan In 1953 werd het 12%-jarig be staan der vereniging gevierd en na dit blijde feit, kwam de stormramp, waardoor zes paarden verloren gingen. In 1954 werd de heer P. Klompe gekozen tot voor zitter, in plaats van de heer J. Th. Brouwer. Acht rijhoofdstellen en stijgbeugels aan de vereniging was een geschenk van de Koninklijke Federatie, in het kader van een hul"- aktie voor het rampgebied. Drie le den kregen'een naard en zo eenmaal weer „op paard" ging het met de „Schouwse Ruiters" weer crescendo. In 1955 werd de heer J. Th. Brouwer erelid der vereniging. In 1956 deden amazones en ruiters „dienst" bij de installatie van burgemeester Van Wijck te Noordgouwe. Het optreden bij allerlei plechtigheden was trou wens reeds gewoonte geworden. Zo zagen wij dc thans jubilerende ver eniging ook in 1957 bij de officiële opening van het Rode Kruiszieken- huis. In 1958 werd het 15-jarig be staan gevierd. Een regen van prij zen viel de „Schouwse Ruiters" ten deel in de jaren, die volgden tot het zilveren jubileum, dat straks wordt gevierd. „Uit-"en lhuis"-wedstrijden, deelname aan ruiterkampen, aan ccnccurs-hippiques, oriënt eringsri t- ten, strafeesten, Sint Nicolaasfeesten enz., de rij is te lang om op te noe men. Interessant in 1962 was een crcss-cöuntry in de Domeinen. Het jeugd-achttal werd kampioen van Zeeland en promoveerde in 1963 naar een hogere klasse. Opwekkende feiten Tussen dit opwekkend gebeuren en het concours-hipüique van zater dag 27 juni liggen nog talrijke op wekkende feiten, maar ze alle te ntimen zou wellicht beletten en dat is de bedoeling juist niet het accent te leggen op dit jubileumcon- cours, een unieke kans voor de unie ke vereniging te-laten zien dat hij na een kwart eeuw nog spring levend is. Interessant is dat het concours, zo als reeds gemeld, wordt georgani seerd in samenwerking met de Bond van Veefokkers, die tien jaar be staat, de Bond van Paardenfokkers, het V.L.N. en de Bond van Platte landsvrouwen. Motto van de fokvee dag, waar het jubileumconcours zo prettig' tegen aangevlijd ligt, is dan ook „25 plus 10". De „Schouwse Ruiters" gaan jubi leren. De gedachte tot oprichting 25 jaar geleden is een goede geweest, want deze stijlvolle vereniging heeft succesvol bestaan onder ons. on danks talrijke moeilijkheden. Brokstuk romajitiek De vereniging heeft een brokstuk romantiek van het platteland gecon serveerd met een respekt afdwingen de allure en het spreekt vanzelf dat cp de jubileumdag de dankbaarheid overheersen mag over de successen, de sportiviteit, de „grandeur" van de hippische sport en de onderlinge vriendschap, die de leden samenbond en bindt. Enkele namen moeten nog worden genoernd. De heer P. Klompe viert gelijktijdig met de vereniging die hem zeer lief is zijn 25-jarig. jubi leum, evenals de heer J. van Oeve- ren. Twintig jaar werkend lid zijn de heren L. M. Moermond en J. P. W. C. Stols. Het senioren-achttal be haalde liefst vijf maal het kampioen schap van Zeeland en het jeugd- achltal twee maal. De „Schouwse Ruiters" zien cp een boeiende tijd terug en als het echte élan van toen en nu zaterdag tot gel ding komt, krqgt het publiek een boeiend hippisch programma voorge schoteld. Dat staat wel vast. herinnering aan viering 20-jarig bestaan met concours te Noordgouwe (1959) Paraatheidsoefening B.B. op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 24-6. - Op vrijdag 26 juni a.s. zal in de B-kring Zeeland, omvattende de eilanden Schouwen- Duiveland, Tholcn en Sint Philips- land, vcor een deel van het B.B.- personeel een paraatheidsoefening worden gehouden. Doel van een der gelijke paraatheidsoefening, die van rykswege wordt voorgeschreven en landelijk wordt gehouden, is te toet sen of de administratieve en mate riële voorbereiding van opkomst in werkelijke dienst enigszins aan de eisen voldoet en op welke onderde len daarin wijzigingen of verbete ringen moeten worden gebracht. Duidelijk is dat een zuiver beeld niet helemaal 'kan worden verkre gen, omdat de opkomst bij afkon diging van de paraatheid geschiedt aan de hand van bepaalde telegram men, al of niet gelijktijdig uitgege ven, terwijl bij de oefening de op komst plaats vindt op een vooraf aan het personeel bekend gemaakt tijdstip. Toch kan een indruk wor den verkregen en daar gaat het om Van de-ze gelegenheid wordt ge bruik gemaakt het opgekomen per soneel te laten oefenen. Voorzover het Schouwen-Duiveland betreft is daarvoor opgezet een oefening van de ABC-dienst. Daaraan nemen deel: enig stafpersoneel, de bemanning van 4 S-posten en personeel van het provinciaal verken mi nigspeloton. Een S-post is een stationaire meetpost, waarvan de taak in heft kort als volgt is: een S-post is uit gerust met instrumenten om een kemwapemexplosie te registreren en radio-activiteit te meten. Met de peilgegevcns van verschillende pos ten kan de plaats, het vermogen en de springhoogle van een kernwapen worden vastgesteld. Onder bepaalde omstandigheden veroorzaakt een kernwapen radio actieve neerslag (bij 'n z.g.n. grond- explosie, dat is een kernexplosie, waarbij de ontwikkelde vuurbol de grond raakt, waardoor allerlei puin. stof e.d. dat met die bol omhoog ge zogen wordt, radio-actief wordt). De ze neerslag kan alleen gesignaleerd worden met behulp van meetappa ratuur. Do meters geven de inten siteit van d-- straling aan en daar door kan een gebied van radio-actie ve neerslag niet alleen in kaart ge bracht worden, maar kunnen daar binnen bepaalde zones worden ver kend en vastgesteld. Dit is van belang, omdat afhan kelijk van die intensiteit de bevol king in zo'n gebied en in die zones bepaalde leefregels in acht heeft te nemen. Aangezien de S-posten sta tisch zijn in verband met de peil- apparatcn, zij zijn ingemeten in een landelijk net en het verloop van de radio-activiteit grillig is, zijn er naast de S-posten ook nog ver plaatsbare posten en provinciale en nationale verkenningseenheden, af gooien waarvan de indeling, die een kwestie van organisatie is, de taak is van de radio-actieve gebieden de tail verkenningen uit te voeren, in gedeeld te worden bij hulpveiie- ninigspotentiëel, enz. De „S-posten" De vier S-postcn op het eiland zijn respectievelijk ondergebracht in de graansilo van de C.A.V. aan de Zelke, het 'gemeentehuis te Bruinis- se, het K.L.D.-station te Den Osse cn het pompstation „De Blinkert" te Haamstede. De oefening van vrijdag houdt in dal hel personeel van de S-posten zich na opkomst, lclcdinginspectic, enz., ins talleert op de hun aangewe zen post e» via de aanwezige ver bindingen een oefening houdt. Des middags zal het personeel van het provinciaal vcrkenningspeloton een verkenningsoefening houden over het eiland. Opzet is daarbij het ver kennen van een bepaalde zónegrens. Uit veiligheidsoverwegingen wordt daarbij 'geen gebruik gemaakt van ekensommetje Een prachtig witte was! Is dat niet de wens van elke huisvrouw? Die wens gaal nu beter dan ooit in ver vulling. Voor iedereen. Door toedoen van OMO. Zoals U weet is OMO ver nieuwd. De waskracht is vergroot. Daarvan profiteert de vrouw die ge wend is haar was te koken, maar evenzeer de vrouw die wast met heet water zo uit geyser of boiler. Ver nieuwde OMO geeft namelijk onder alle omstandigheden een was die UTRECHT, 24-6. De heer J. J. A. Berger, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, heeft berekend, dat een bijdrage van 5Ó0 miljoen in plaats van 150 miljoen gulden uit de schatkist voor de ho gere A.O.W,-uitkeringen, uoor alle Nederlanders met een inkomen be neden de 16.000 gulden per jaar een veel socialer oplossing zou bieden dan de oplossing van minister Veld kamp. Hij heeft het rekensommetje dat hem tot deze conclusie bracht, in Utrecht voorgelegd aan de algemene vergadering van de Centrale Bond van Onderling Beheerde tZieken fondsen. werkelijk witter is! Ja, ook als de was niet gekookt wordt. Want ver nieuwde OMO wast witter bij elke soptemperatuur. Bovendien is het bijzonder geschikt voor het wassen van nylon en andere moderne stof fen. Ook die worden werkelijk wit ter. Daarom kan van OMO met recht worden gezegd, dat het een compleet wasmiddel is. Kooksters en niet- kooksters zullen er even enthousiast over zijn. Kadaver- en krengenvlees verkocht uit winstbejag UTRECHT. 24-6. Hel is ontstel- lend wat tot nu toe is gebleken. Het is in feite veel erger dan een in braak, want door winstbejag wordt de volksgezondheid in gevaar ge bracht", zei woensdagmorgen de Utrechtse officier van justitie, mr. R. W. H. Pitlo, in zijn requisitoir SPORT KORFBAI. S.K.N.Yl'.K.-Brouwershaven 3-2 In een nu niet bepaald op hoog peil staande wedstrijd - voor beide teams stond er niets meer op het spel - is SKNWK er op de valreep in geslaagd nog beslag te leggen op beide puntjes. Aanvankelijk zag het er niet naar uit daar Kees de Moor in de 10e minuut de bezoekers de lei ding wist te geven (0-1). SKNWK stelde hierna alles wel in het werk om de balans in evenwicht te brengen zender hierbij succes te kunnen boeken. In de 30e minuut zette Brouwershaven een uitsteken de aanval op welke door Bep Duin- houwer met een treffer werd afge rend (0-2). Na de vakverwisseling bleek de SKNWK aanval meer per spectief te bieden. In de 42e minuut slaagde Leen Stoutjesdijk er dan ook in uit een uitstekende doorloop bal de achterstand terug te brengen tot 1-2 wat ook de ruststand werd. Lange tijd heeft het er in de 2e helft naar uitgezien dat in deze stand geen verandering meer zou lcomcn daar beide verdedigingen do mineerden. Na vele vergeefse po gingen gelukte het Piet Zandijk in de 31e minuut de balans in evenwicht te brengen (2-2). De strijd kreeg hierna neg een verrassende ontkno ping toen 20 seconden voor tijd Chris de Braai er in slaagde voor de Nieuwerkerkers de puntjes uit het vuur te slepen (3-2). De thuisclub telde in deze wedstrijd invallers vcor W. van Dijke en A. Heijboer, welke werden vervangen door W. Stoutjesdijk en D. Verboom. De be zoekers moesten het in deze ontmoe ting stellen zonder C. Slager. Noad-Dosko 2-3 Cok in deze ontmoeting is het de club uit Dreischor niet gelukt haar eerste overwinning te boeken. Hoe wel het de kleinst mogelijke neder laag werd, verdiende de bezoekers de zege toch wel, daar zij geduren de het grootste gedeelte van de wedstrijd een velde verwicht had den. Het schieten was bij beide te ams bijzonder slecht verzorgd daar talrijke doelrijpe kansen om zeep werden gebracht. Na een kwartier spelen gelukte het Frans de Vrieze uit een doorloopbal Dosko de lei ding te geven (0-1). In de 35e mi nuut wordt het 0-2 als Dingeman Hart na vele vergeefse pogingen de korf weet te doorboren. In de vol gende opstelling brengt vooral de Dosko aanval er bijzonder weinig van terecht. Acht minuten na de hervatting weet mevr. A. van Hattum - Steen- dijk van "n misverstand in de Dosko defensie te profiteren en de achter stand terug te brengen tot 1-2. Aan gemoedigd door dit succes neemt dè thuisclub nu het initiatief in hand en en in de 11e minuut is het C. Steendijk die met een goed schot beide partijen naast elkaar weet te brengen (2-2). Bij de nu volgende vakverwisseling wordt de Dosko aanval weer iets gevaarlijker en na 20 minuten spelen weet M. Moer mond de bezoekers weer de leiding te hergeven (2-3). Noad geeft het hierna neg niet op en vooral mevr. Nikerk - Goossens is met enkele scheten niet gelukkig. Aan de andere zijde krijgt Dosko ook nog enige goe de scoringskansen welke onbenut bleven zodat met onveranderde stand het einde aanbreekt. tegen een aantal landbouwers, een slager en een restaurant-eigenaar, die zich voor de economische poli tierechter moesten verantwoorden voor een reeks overtredingen van de Vleeskeurings- en Destructiewet. Op do eon of andere* manier zijn deze vijf verdachten sinds januari 1963 betrokken geweest bij het clan destien slachten van pas geboren of gestorven kalveren, varkens, scha liën en dergelijke. In enkele geval len Is gebleken dat het vlees, dat normaal via slagerijen en ook in broodjeswinkels, cafetaria's en res taurants 4er consumptie werd aan geboden, was 'besmet met typhus- bacillen. „Het kwaad zit veel dieper dan wij dachten", zei mr. Pitlo, die aan kondigde dat »n september nog een hele reeks verdachten voor dit grootste vlcesschandaal sinds jaren moeten tereoht staan. Een paar we ken geleden is volgens mr. Pitlo een broodjeswmkel op het Stationsplein in Utrecht nog 12 kg „verrot vlees" in beslag genomen en de eigenaar van een broodjeszaak op een van de Utrechtse grachten, die ock in sep tember voor overtreding van de Vleeskeurings- en Destructie v. t te recht moet staan, stelde mr. Pitlo het huis van bewaring in het voor uitzicht. De zwaarste straffen werden op gelegd aan de 51-jarige Utrechtse slager H. C. van W„ die na een eis van vijf maanden gevangenisstraf en acht maanden winkelsluiting, werd veroordeeld tot 16 weken ge vangenisstraf, f 150,- boete en vijf maanden winkelsluiting. De 56-jari- ge veehandelaar-caféhouder W. J. B. uit Gieitjesdorp, die deze slager gedurende negen maanden besmet vlees van 28 krengen leverde, werd veroordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf en een boete van f 380,-. De eis tegen hem luidde vijf maan den gevangenisstraf. Een andere leverancier van kada vers, de landbouwer F. D. uit Bar- ineveld, werd bij verstek veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van tiwee weken en f 200,- boete. De zaken tegen de beide an dere verdachten werden aangehou den. Ingezonden mededeling NEDERLAND TERUG IN DE TOUR DOOR TELEVIZIER Wij vergaren niet zonder meer nieuws van de Tour... wij fietsen zelf mee! Eigen belevenissen en exclusieve foto-reportages vindt U dan ook in Het gezellige, actuele, sportieve radio/t.v. en familieblad. SOESTDIJK. Ongeveer 1.300 be jaarden uit allerlei delen van ons land hebben deelgenomen aan het jaarlijkse bejaardendefilé voor ko ningin Juliana op paleis Soestdljk. AMSTERDAM. In de vorige nacht is in het Julianaoord te Laren, waar zij sinds augustus van het vorig jaar- vertoefde. op 67-jarige leeftijd over leden de toneelspeelster Marie Ha mel. radio-actieve bronnen, maar van hulpmiddelen, welk toch tot 'het ge wenste doel leiden. Overigens neemt op Schouwen- Duiveland aan de oefening deel enig verbindingspersoneel en personeel van de huishoudelijke dienst voor- het verzorgen van de verbindingen en het bereiden van koffie, soep en lunchpakketten. Een A.O.W.- gin, Z.K.H. de prins, H.K.H. prinses Beatrix en H.K.H. -^rinses Margriet. Aan weerszijden daarvan telkens in een rij van zes de (gelijke) zetels voor de andere ere-premovendi, die in plechtige optocht vergezeld van hun erepromotoren en gevolgd dooi de academische senaat cn 140 hoog leraren van het universiteitsgebouw naar de Martinikerk waren getrok ken. GRONINGEN, 24-6. - Hoogtepunt van dc feestelijkheden rond dc vie ring van het 350-jarig bestaan van de rijksuniversiteit te Groningen, vormde de stijlvolle openbare se naatszitting in de met groen en bloe men getooide Martinikerk, ter verle ning van een aantal eredoctoraten. Aan H.M. dc Koningin werd een ere doctoraat verleend in de faculteit der sociale wetenschappen als eerbetoon vcor een modern koningschap met een sterk sociale inslag. Verder werd het eredoctoraat ver leend aan twaalf bekende personen in een plechtige ceremonie die zich voltrok in het middengedeelte van de kerk voor de kansel. Vele auto riteiten en vooraanstaande personen uit de universitaire wereld alsmede afvaardigingen van de uiteenlonende organisaties en instellingen hadden een plaats gekregen in de Martini kerk waar ook 350 jaar geleden de oprichting van de universiteit plaats vond. Midden voor de kansel waren de zachtgroen beklede stoelen uit de aula opgesteld voor H.M. de konin- Inqezonden mededeling Fabrieken Zevenbergen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2