PERL DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het gebruik van vuurwapens Geld voor de ruimtevaart „Doorman" niet vervangen - Atoomonderzeeërs voor de marine onweerstaanbaar lekker! Nieuwe ambassadeur V.S. Inonu bij Oe Thant Restauratie geboortehuis Jan v. Riebeeck Huurverhoging met ingang van 1 juli '64 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 juni 1964 12l)ste jaargang No. 19603 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekkon 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent; - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zilveren jubileum de Schouivse Ruiters t WITTE STEUR Vissers hebben in de mond van de Oeral een witte steur gevangen. Het dier woog 450 kilo. Over het algemeen be reiken witte steuren geen gro ter gewicht dan 150 kilo. De vis had 90 kilo zwarte kavi aar bij zich. WASHINGTON, 24-6. De Ameri kaanse Senaat heeft woensdag goed keuring gehecht aan een begroting van 5.246.293.250 dollars voor het bu reau voor lucht- en ruimtevaart (NA SA) en geldend voor het belasting jaar dat 1 juli aanvangt. Een amen dement dat een vermindering van het krediet voor het Apollo-project met tien procent wilde, werd afge wezen. DEN HAAG, 24-6. De kwesties van het douane-schot waardoor in de nacht van 18 op 19 juni de heer W. Vugs te Valkenswaard het leven verloor, en van het schot uit een po- litieoistool waardopr enige tijd te rug een jonge inbreker in Soest werd gedood, hebben vragen in de Tweede Kamer uitgelekt. De heren Assman (KVP) en Berk- houwer (V.V.D.) hebben o.a. schrif telijk aan de ministers van justitie, binnenlandse zaken en van financi en gevraagd, of het "ebruik van vuurwapenen in deze gevallen in evenredigheid stond tot de wets overtredingen waarvan de slacht offers werden verdacht en tot de situatie waarin de betrokken politie ambtenaren zich bevonden. Deze kamerleden informeren voorts of de bestaande dienstvoorschriften en de bestaande signalerings- en somma tiemiddelen niet beter dienen te worden afgestemd op het moderne verkeer. HET R.E.M.-E1LAND Dit nummer bestaat uit 12 pagina Defensie-nota tot 1967: bijna tien en een half miljard Beter een kwade loop dan Defensienota De minister van defensie en zijn drie staatssecretarissen becijferen in hun verschenen defensienota dat voor het uitvoeren van de ontwik kelde plannen voor de drie krijgs machtdelen in de jaren '64 tot en met '67 een bedrag van 10.431.000.000 gulden nodig zal zijn. Het marinc- „aandeel" in dit bedrag beloopt 2.470.000.000 gulden; de landmacht- „claim" 5.000.000.000 gulden; de luchtmachtplannen vergen een be drag van 2.681.000.000 gulden; de ge meenschappelijke uitgaven worden begroot op 220.000.000 gulden en met de „overschrijding 1963" ad zestig miljoen gulden komt men dan op het respectabele bedrag van bijna tieneneenhalf miljard gulden. De verhouding tussen investering en exploitatie ligt bij de drie krijgs machtdelen als volgt: marine 26 pro cent investeringen en 74 procent ex ploitatie; landmacht respectievelijk 23 procent en 77 procent en lucht macht 27 procent en 73 procent. Ingezonden mededeling HERO MANILLA, 24-6. President John son heeft generaal Maxwell Taylor benoemd tot ambassadeur der Ver. Staten in Zuid-Vietnam. Deze be noeming is volgens de Zuidvietna- mese minister van defensie, generaal Tran Thien Chiem, een „dringend noodzakelijke maatregel" van de Amerikaanse regering tegen de com munistische Vietcong. Generaal Ti»an Thein Chiem is in Manilla aangekomen voor een be zoek van vier dagen aan de Philip- pijnen om met de Philippijnse auto riteiten over defensie-aangelegen heden te spreken. Op een persconferentie zei de Zuid- vietnamese minister op de vraag of Zuid-Vietnam de strijd naar Noord- vietnamees gebied wil verplaatsen: „Om Zuid-Vietnam te beschermen moeten wij een soort van fnuikings- oorlog in Noord-Vietnam beginnen". Buitgemaakte documenten en wa pens hadden duidelijk een „commu nistische infiltratie" in Zuid-Viet nam aangetoond. „Wij hebben ook bewijzen van een belangrijke steun van communistisch China aan Ha noi", aldus de minister. NEW YORK, 24-6. De Turkse pre mier, Inonu, en diens minister van buitenlandse za'ken, Feridun Erkin, hdbben woensdag 70 minuten met secretaris-generaal Oe Thant „van gedacliten gewisseld over enige be langrijke kanten van de kwestie Cy prus", zo heeft een V.N.-woordvoer der in New York woensdag bekend gemaakt. Te weinig Nederlandse troepen in Suriname? DEN HAAG, 24-6. Vanuit de Tweede Kamer zijn schriftelijk vra gen gesteld over de verhoogde ~at- rouilleactivileiten van Nederlandse troepen in het gebied langs de Co- rantijnrivier in Suriname ter be strijding van de wapensmokkel van uit derde landen naar Brits-Gya- na. De heren Berkhouwer en Couzy (V.V.D.x willen weten of het waar is. dat het gehele m'ilitaire konink- rijkspotentieel in Suriname uit nog geen 1.000 man landstrijdkrachten bestaat, goeddeels gevormd uit vrii- willigers, en of dit niet als zeer ge ring moet worden beschouwd als de toestand in het grensgebied van Su riname met Brits-Guyana de rege ringen van Nederland en Suriname met enige zorg vervult. DEN HAAG, 24-6. Het vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman" zal in het begin van de jaren zeventig worden afgevoerd uit de sterkte en niet worden vervangen door een nieuw schip. Hetzelfde zal gebeuren met Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". De andere kruiser, Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" (aan de verwapening van dit schip wordt b(j de Rotterdamsche Droogdokmaat schappij de laatste hand gelegd) zal nog tot het eind van de jaren zeventig een belangrijke taak kunnen vervullen voor de luchtverdediging van onder- zcebootbestrüdingsgroepen en van convooien. Dit zegt minister De Jong in zijn thans verschenen defensienota. In die zelfde nota kondigt de bewindsman aan tot de bouw van nucleair voort gestuwde onderzeeboten te willen overgaan. Onderzeeboten die overigens speciaal bestemd zullen zijn voor opsporing en vernietiging van vijandelijke onderzeeërs en die bepaald niet bewapend zullen zijn met ballistische pro jectielen als bijvoorbeeld de Polaris. Dc minister zegt in zijn nota dat een studie (deels ondernomen door de maritieme NAVO-bevelhebbers, deels door de Kon. Marine in nauw overleg met die bevelhebbers) over de toekomstige samenstelling van de Kon. marine, tot de conclusie heeft geleid dat een combinatie van on- derzeebootbestrijdingsonderzeeboten, fregatten bestemd voor luchtverde diging en bovendien ingericht voor de maritieme onderzeebootbestrij- dingsvliegtuigen, voor ons land de beste en meest efficiënte bijdrage aan dc NAVO zal zijn. Ook andere combinaties (zoals bijv. die met een vliegkampschip als kern, uitgei-ust met vliegtuigen en helikopters) zijn bestudeerd, maar al die combinaties leidden om krijgskundige, personele, materiële en financiële redenen niet tot een voor ons land aanvaardbare oplossing. Helikoptcrs In de toekomst zal daarom de Ne derlandse marine gaan bestaan voor wat betreft dc onderzceboottaak uit: jagers en fregatten, nucleair voort gestuwde en conventionele onderzee boten, aan de wal gebaseerde onder- zeebootbestrijdingshelikopters en wa- pendragende helikopters voor opera ties vanaf schepen. Voor wat betreft de anti-luchttaak zal de marine be schikken over: een met geleide pro jectielen uitgeruste kruiser en fre gatten met een wapensysteem voor middelbaar geleide projectielen tegen luchtdoelen. De plannen met de marine op korte termijn zijn de volgende: zes nieuwe fregatten van de Van Speyk-klasse zullen in de jaren 1966-1967 gereed komen voor de dienst. De zes fregat ten van de Van Amstel-klasse, die onder M.A.P.-voorwaarden van Ame rika zijn geleend, zullen dan worden teruggegeven. Nadat die schepen zijn teruggegeven zal het aantal onder- /.eebootbestrijdingsfregatten teruglo pen van twaalf tot zes. Die kwanti tatieve vermindering zal in zekere mate worden gecompenseerd door de kwalitatieve verbetering van de uit rusting van de nieuwe schepen. De bewindsman heeft het voornemen om in de ontwerpbegroting van een der komende jaren de bouw van twee fregatten, uitgerust met een middel baar grond-lucht geleide wapensys teem aan de orde te stellen. Die sche pen worden tevens uitgerust met een onderzeebootbestrijdingwapen- systeem. liet wrak van de Volkswagen, die verongelukte op de Schouwse delingsdijk. Na de botsing met een andere auto, kwam de Volksvjagen in het water van de vuurt benedendijk-: terecht. Ilcl trieste ongeluk eiste een dode en een zwaar gewonde. (Foto: ZiorikzecsChc Nieuwsbode). een kwade koop. Warm weer Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend zonnig, droog en warm weer met zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. 26 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 22.25, onder 5.20. Volle maan: 25 juni te 2.08. Hoog waerstanden ZIERIKZEE: 26 juni 4.09 v.m. 16.30 n.m. BROUWERSHAVEN 26 juni 3.48 v.m. 16.12 n.m. Springtij: 27 juni. HET WEEROVERZICHT DEN HAAG, 24-6. Dc Eerste Ka- mer heeft het wetsontwerp tot huur verhoging aanvaard, zodat de aange kondigde huurverhoging, zoals ook in de bedoeling lag, op 1 juli a.s. zal worden doorgevoerd. By hoofde lijke stemming bleken 33 leden vóór en 18 tegen het wetsontwerp. Tegen stemden de leden van de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. Bogaers, noemde de huurverhoging een stap verder in de richting van ihet stre ven naar een evenwichtige woning - voorziening. Hij was het eens met de door verscheidene leden geuite opvatting, dat de huren zeker niet verder achterop mogen raken bij het algemeen loon- en prijspeil. Uit sociaal-econom'isdhe overwe gingen zou <een huurverhoging op 1 januari van dit jaar niet juist zijn geweest, zo zei hij. De stijging van de bouwkosten blijft een moeilijke De radio op de verjaardag van prins Bernhard UTRECHT, 24-6. - Het nationaal programma van de Nederlandse Ra dio Unie ter gelegenheid van de ver jaardag van prins Bernhard wordt maandag geopend met een toespraak van mr. D. U. Stikker, secretaris-ge neraal van de N.A.V.O., die om 20.05 uur via beide zenders te beluisteren is. Op Hilversum I speelt daarna het Omroeporkest onder leiding van H. Spruit. De 15-jarige R. Hoogeveen treedt hierbij op als solist in het concert voor viool en orkest in D. gr. t. opus 6 van Nicolo Paganini. Jan de Visser heeft voor het na tionaal programma van de Neder landse radio 'n klankbeeld gemaakt. „Prins Bernhard als inspekteur-ge- neraal van de Nederlandse strijd krachten" is de titel van dit klank beeld, dat via Hilvei'sum I wordt uitgezonden van 21.25 tot 21.45 uur en over Hilversum II van 20.55 tot 21.15 uur. Men hoort onder meer de stemmen van de oud-ministers Meij- nen en Staf. Stakende arbeiders kregen ontslag DELFT. 24-6. Dc 58 arbeiders uit de draad brekker ij van de N.V. Nc- derJartdse Ka'belfabrieken te Delft, die eind vorige weak een wilde sta king waren begonnen zijn thans ont slagen. Het ontslag is gegeven na overleg mot de drie erkende vak bonden. Deze hébben zich niet te gen dft ontslag verzet, zo deelde de directie mode. zaak, al'dus de bewindsman. Er wor den reeds ta'l van maatregelen ge nomen om ongerechtvaardigde prijs stijgingen tegen te -gaan. De beantwoording van de vraag hoeveel huurverhogingen nog nodig zullen zijn stelide hij afhankelijk van het door de S.E.R. uit te brengen advies. Wanner bij een volgende gelegenheid ruimte zou zijn voor een omvangrijker huurverhoging dan de thans voorgestelde, zou ook een verdergaande differentiatie in de verhoging, zoals door verschei dene sprekers was bepleit, mogelijk zijn. Hond bleef bij auto van verongelukte baas SLUISKIL, 24-6. - Woensdagavond is in Sluiskil de 39-jarige heer N. P. uit Hulst op slag gedood toen zyn auto bü de Sluiskilbrug uit de bocht vlccg en op de naast de rybaan gele gen kadebaan terecht kwam. Een 25-jarige inwoonster van Am sterdam die ook in de auto zat, werd ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht (de naam van de Amster damse is L. V. De politie is nog be zig haar familie op te sporen). Een jachthond die achter in de auto zat, werd uit de wagen geslin gerd doch mankeerde ogenschijnlijk niets. Het dier weigerde aanvanke lijk om met wie ook mee te gaan en bleef bij het autowrak zitten, zelfs toen zijn dode baas al lang naar het ziekenhuis was vervoerd. Na enkele uren wist een kennis van het slacht offer de hond toch mee te krijgen. Wilde staking te Enschedé ENSCHEDE, 24-6. Bij de N.V. ka- toenspinnerij Bamshoever in Ensche de, een der bedrijven van de Ko ninklijke Nederlandse Textielunie, hebben werknemers van de ochtend ploeg en van de middagploeg enige uren niet gewerkt. De avondploeg ongeveer 200 man heeft volle dig gestaakt, maar is woensdagavond weer aan het werk gegaan, zo heeft de direktie meegedeeld. In het totaal waren bij deze akties ongeveer 1.000 van de 1.400 werknemers betrokken, zo deelde men van de zijde van de vakbonden mee. Chroesjtsjov's bezoek aan Zweden STOCKHOLM, 24-6. De Zweedse politie heeft een 17-jarige jongen ge arresteerd, die bij de grens van het park rondom het kasteel van Haga, waar Chroesjtsjov c.s. verblijf hou den, stond te schreeuwen. De jongen werd meegenomen naar een nabij gelegen politiebureau, waar hij ver klaarde tegen een vos te hebben ge roepen. Hij is later on vrije voeten gesteld. Dinsdagnacht is in Stock holm een 45-jarige man aangehou den, die bezig was het touw van een Sowjet-vlag door te snijden. Het gemeentebestuur van Stock holm heeft medegedeeld dat 63 van de 159 vlaggestokken, die ter ere van Chroesjtsjovs bezoek in de Zweedse hoofdstad werden opgericht, opzette lijk zijn beschadigd. CULEMBORG, 24-6. - Het huis in Culemborg, waarin Jan van <j Riebeeck, de stichter van Zuid-Afrika, werd geboren, zal worden j, gerestaureerd met geld van rijk, provincie en gemeente. De totale I1 restauratiekosten zijn begroot op ruim f 281.000,Architect C. W. i' Royaards te Schoorl heeft opdracht een restauratieplan te ontwerpen. 1 Het feit dat dit huis tegenwoordig een onbewoonbaar verklaarde i> woning is blijkt zeer terecht - zo zegt het Culemborgs gemeentebe- i I1 stuur in een adres aan Gedeputeerde Staten, een ergernis te zijn voor i1 I vele Zuidafrikaners, die bij hun bezoek aan Nederland vrijwel altijd het geboortehuis van de stichter van hun vaderland willen zien. (I Ook het uit de middeleeuwen daterende kasteel Middachten in De ,i Steeg is aan restauratie toe. Ook in de kosten van deze restauratie, begroot op f 300.000,zullen rijk, provincie en gemeente partici- peren. Het herstel is vooral nodig als gevolg van de zogenaamde huiszwam, die het kasteel heeft aangetast. De restauratie zal plaats (i hebben onder leiding van architect Wijma te Velp. Het televisie-eiland van de R.E.M., dat op palen op de Noordzeebodem rust ter hoogte van Noordwijk, nadert zijn voltooiing. De zendmast is reeds ge vorderd tot een hoogte van 54 meter. DE BILT, 25-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt hogedrukge- bied strekt zich over het zuideliike deel van de Oceaan via de Britse eilanden naar Duitsland. Een van de centra in dit hogedrukgebied lag vanochtend boven de Ierse Zee. Dit centrum beweegt naar het oosten en zal morgen langzaam ten noorden van ons land voorbij trekken. In ver band hiermee wordt het morgen zon nig en warm weer bij zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. De kans op de vorming van buien is niet groot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1