't is weer tijd voor Tienjarig bestaan Centrale fokveedag INGEZONDEN STUKKEN Bejaarden van Renesse maakten reis naar Brabant Nachtvliegen i.v.m. lucht- STAD EN EILAND Wegaanleg in Laos DE OOSTENRIJKSE MODE, smaakvol en persoonlijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ui».*»» as juBi im n„. i9Bos Zaterdag a.s. groot provinciaal concours - hippiquc ZIEKIKZEE, 22-6. De op vrijdag 26 juni aanstaande te Zierikzee te houden fokveedag wordt er een van bijzonder apart karakter. In verband met het 10-jarig bestaan van de Cen trale Fokdag Schouwen-Duiveland en het 25-jarig bestaan van de landelij ke rij vereniging „De Schouwse Rui ters" wordt thans hard gewerkt om deze jubileum-fokveedag een extra attraktie te geven. Behalve de keuringen en wedstrij den op vrijdag 26 juni vindt deze dag voor de eerste keer in Zierikzee een provinciale keuring plaats van bij de V.L.N. geregistreerde land- bouwtuigpaarden. Ongetwijfeld zal deze keuring, samen met 'het gese lecteerde rundvee, de trekpaarden en het kleinvee, de veelzijdigheid van het demonstratieve middagprogram ma verhogen. Dit constateert de Rij'ksveeteelt- consulent, ir. W. L. Harmsen in zijn „ten geleide" in de catalogus van deze dag waarop het rundvee, de trekpaarden, tuigpaarden, schapen en geiten in het middelpunt van de belangstelling zullen staan. Ruitersport In verband met het jubileum van „De Schouwse Ruiters" wordt op zaterdag 27 juni een uitgebreid rui tersportprogramma geboden, op ini tiatief van de jubilerende rij-vereni ging. De Gew. Bond van Landelijke Rijverenigingen in Zeeland werkt hieraan mee. De deelnemende landelijke rijver enigingen zijn: „Noord Beveland" te Wissekerke, „Oranjeruiters" te Axel, „Schouwse Ruiters" te Dreisdhor, „Oranjezon" te Vrouwepolder, „Veersedijkruiters" te Veere, „Een- draehtruiters" te Oud Vossemeer, „Walcheren" te Nieuw en St. Joos- land, „Julianaruiters" te Zaamslag en „Niervaartruiters" te Klundert. Het concours-faippique bestaat uit de volgende nummers: springconcours klasse L, attractienummer „klaver- LANDBOUW EN VEETEELT De melkveehouderij De minister van landbouw en vis serij is inderdaad van mening dat het economische klimaat voor de melkveehouderij, bepaald, zowel door het melkprijsbeleid als door het rundvleesbeleid, een redelijk inko men voor de melkveehouderij - ook van de melkveehouderij op de zuivere weidebedrijven - waarborgt. De hui dige producentenprijzen voor melk en slachtvee bieden voldoende ruim te, zowel voor het behalen van een redelijk inkomen als voor een be hoorlijk onderhoud van de bedrijfs gebouwen. Minister Biesheuvel, die op deze wijzè Schriftelijke vragen van 'het lid der Tweede Kamer, de 'heer P. Voogd heeft beantwoord, wijst er bij deze gelegenheid tevens op, dat indien geen doelbewust markt- en prijsbe leid zou worden gevoerd de oneven- wichtigheid van de internationale markt voor agrarische produkten een rechtstreekse bedreiging zou vormen voor het voortbestaan van het merendeel der landbouwbedrij ven in Nederland. tje vier" .stoelendans voor jeugdle den te paard, springconcours klasse M en L (handicap), parade der deel nemende ruiters met prijsuitreiking van in de morgenuren gehouden voorkeuringen, optreden van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", spring concours „Speel uw spel" en ten slotte als afsluiting van dit rijk ge varieerde programma „kleuren-ca- roussel" door de „Schouwse Ruiters". Bijzondere postzegels Ter gelegenheid van 'het feit dat het op 20 september a.s. 125 jaar ge leden is dat in ons land de eerste spoorweg in gebruik werd genomen zal op alle postinrichtingen in Ne derland een serie van twee bijzon dere postzegels zonder bijslag in de waarden van 15 en 40 cent verkrijg baar zijn. De zegels zijn ontworpen door de fotograaf Oas Oorthuis te Amsterdam. De zegel van 15 cent toont licht seinen van een moderne stationsbe veiliging, die van 40 cent een elek trisch treinstel 'type 1964. Op beide zegels is, behalve de landsaanduiding en het waardecijfer de tekst „125 jaar Spoorwegen" ver meld. Jamborette-zegel De Surinaamse postadministratie zal ter gelegenheid van de Jambo- retote te Paramaribo op 29 juli 1964 een serie bijzondere frankeerzegels met bijslag uitgeven. De serie be- dtaat uit 4 waarden, nl. van 3+1 et., 8 4 et., 10 5 ct., en 20 10 ct. Surinaamse courant. De prijs van de serie lin Neder landse courant is f 1,22. De zegels vertonen dezelfde afbeel ding, te weten een kampvuurvlam en boomoirkel. Voorts is de tekst Jamborette „Bigi Kroetoe" (Grote Vergadering) op de zegels vermeld. De ontwerpen voor de zegels zijn vervaardigd door Peter Manders te 's-Gravenhage. Mijnheer de redakteur. De ingezonden Stukken, waarin steeds mijn naam wordt genoemd, zijn vervelend om te lezen. Mijn in druk is dat de eerste inzender maar- bij zonder weinig verstand van mu ziek heeft, want ik moet eerlijk be kennen dat de begeleiding helemaal niet zo subliem was. Ik zou het wel prettig vinden, dat de vriendelijke vriend, die op zo'n rare manier de naam van het kerkkoor gebruikt, zich eens openbaarde. Kan ik ten minste in contact treden met mijn anonieme bewonderaar. Ik vind trouwens ook de wijze waarop 'het kerkkoor zich van een en ander heeft gedlstancieerd wat vreemd, want buiten de voorzitter waren de andere bestuursleden hiervan niet wetende. Wellicht kan 'het bestuur eens pogen de schrijflustige persoon op te sporen. Met dank voor de plaatsruimte. J. SCHOULS, Raveslootstraat 52, Zierilkzee. ■i Raketten uit kunststof Een hoogteraket voor onderzoekingsdoeleinden, geheel uit kunst- stof vervaardigd, is een nieuwe Duitse vinding. Deze kunststof- raketten zijn in hoofdzaak bestemd voor onderzoek van de aard- atmosfeer op grote hoogten en zij bezitten ten onzichte van de ge- bruikelijke metalen raketten belangrijke voordelen. De nieuwe ra 's ket is in vergelijking met andere aanzienlijk lichter en de fabri- cagekosten bedragen slechts driekwart van die van de momenteel *t* in gébruik zijnde hoogteraketten. Deze raket kan met de nodige, eveneens uit kunststof bestaande meetinstrumenten worden uitgerust, tot een hoogte van 200 km opstijgen en zelfs op deze hoogte correcte metingen uitvoeren en haar mantel van kunststof kan gedurende korte tijd temperaturen tot 2800 graden Celsius verdragen. Een ander zeer zwaar wegend voordeel bestaat hierin, dat zij ook boven dicht bevolkte gebieden gebruikt kan worden, daar zij na zich van haar taak te hebben gekweten vanzelf vernietigd wordt, dat wil zeggen, valt in kleine, X in de wind fladderende restjes uiteen. De laserstraal voor de tandarts De recente ontwikkeling van een enorm geconcentreerde licht straal (laserstraal) die in staat is gaten te boren in staal, biedt mogelijkheden voor de tandheelkunde. Wetenschappelijke onder zoekers van de universiteit van Californië van de afdeling tand heelkunde menen, dat in de toekomst de mogelijkheid aanwezig is, dat in de tandheelkunde de laserstraal in bijzondere vorm bruik baar zal zijn. Wanneer bepaalde voorzieningen zijn getroffen zal het mogelijk zijn met zo'n lichtstraal het tandheelkundig boorxoerk te verrichten. Een probleem is echter de grote reflecterende eigenschap van tandemaille, waardoor de kracht van de laserstraal aanmerkelijk wordt verminderd. Wanneer men kan komen tot de ontwikkeling van een niet reflecterende schabloon, die over de tand kan wor den gelegd, waarbij de straal slechts te maken krijgt met de aan getaste plek, dan zou het probleem hiermede kunnen worden op gelost. Tunnelboor vordert dagelijks 15 meter Een nieuwe tunnelgraafmachine heeft in de internationale vak wereld bijzonder veel belangstelling gewekt. Met deze machine die het volautomatisch afgraven van aardlagen mogelijk maakt, kun nen graafwerkzaamheden bij een tunnel met een diameter van vijf meter naar gelang de bodemgesteldheid dagelijks acht tot vijftien meter vorderen. Het gedeelte dat uitgeboord is, kan daarna ge makkelijk met geprefabriceerde staalbetonsegmenten uitgebouwd worden. Dit procédé werd enige jaren geleden voor de eerste keer in Hamburg bij de bouw van een nieuw metrotraject toegepast. Hoewel destijds de graafmachine volgens vage ideeën van de inge nieurs exclusief voor de Hamtourgse ondergrondse werd geconstru eerd, bereikte men zulke goede resultaten, dat besloten werd tot industriële vervaardiging van een verbeterde en geperfectioneerde graafmachine voor tunnels. Deze gigantische mol kan op diepten tot 30 meter onder het aardoppervlak werken. Dr. JEAN HUGO. Luister naar ,,'t is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.f.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15, zo. 10.30, df. 19.00, do. 18.45 u. Begunstigd door uitstekend weer maakten de bejaarden van Renesse in de afgelopen week het jaarlijkse reisje. Precies op ttfd werd by het Dorpshuis gestart, waarna via Ber gen op Zoom en Roosendaal te Bre da werd gestopt waar in het motel bij de rotonde de koffie werd genut tigd. Van hier ging het langs de fraaie Brabantse dreven over Chaam naar Baarle-Nassau, waar na de reis werd vervolgd naar Til burg, Bladel en Westerhoven, waar by het fraaie Euro-recreatiecen trum werd gestopt voor het nutti- geri van de koffiemaaltijd. Met vol le teugen genoten de deelnemers aan deze reis van het fraaie natuur schoon van deze omgeving. L Nadat allen de inwendige 'mens hadden versterkt ging de reis vérder naar de vliegbasis Eindhoven waar onder leiding van een kapitein, die voor een door een ieder begrijpelijk commentaar zorgde, bezichtigd. Dat dit zo maar niet vluchtig gebeurde moge blijken uit het feit dat ruim ander half uur op de basis werd doorgebracht. Daar ook Philips een gedeelte van deze vliegbasis in ge bruik heeft kon naast de straal jagers ook nog een aantal andere vliegtuigen worden bezichtigd. Van hier ging het naar 's Hertogenbosch waarna in Loon op Zand een con sumptie werd genuttigd. Langza merhand ging de reis hierna weer huiswaarts na eerst te Steenbergen in hotel Vroon de warme maaltijd te hebben genuttigd. Even voor half negen arriveerde het gezelschap weer te Renesse waar het op de Stoofweg werd opgewacht door het fanfarecorps „Lucfcor er Emergo" onder wiens vrolijke'tonen de kom van Renesse werd betreden, uiter aard onder grote belangstelling van de inwoners. Dat de deelnemers aan deze reis nog fit waren werd bewe zen toen zij voor hotel „Het wapen van Renesse" nog een uitbundige rondedans maakten. Dank aan burgerij In hotel „Het wapen van Renes se" sprak de voorzitter van h.et co mité woorden van dank tot de in woners van Renesse die het door hun financiële bijdragen mogelijk hebben gemaakt ook dit jaar weer een reis te organiseren. Verder bracht hij dank aan zuster Van Be- veren, die de reis meemaakte, chauf feur Quist en het fanfarecorps „Luctor er Emergo" alsmede bur gemeester H P. Everwijn voor de door hem betoonde belangstelling. Burgemeester Everwijn zei het pret tig te vinden terecht te zijn gekomen in een gemeente waarvan de bevol king van de kern Renesse heeft be wezen nog over gemeenschapszin te beschikken. Een kern die dit op kan brengen moet goede levensvatbaar heid hebben. Dank bracht hij aan het fanfarecorps „Luctot et Emer go" voor de door hen verleende me dewerking waarbij hij ook nog wees op het gezamelijk ontreden bij zijn intrede met „Witte van Haemstede". Ga zo voort zei de burgemeester, want een dorp zonder muziek is niets. Verder bracht hij dank aan allen, waarbij hij zich nog in het bij zonder richtte tot de organiserende commissie, die tot het wel slagen MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 22-6. Aangevoerd 1714 stuks vee, te weten: 1037 vette koeien en ossen en 677 varkens. Prijzen per kilogram: vette koeien en ossen f 4,10-4,45, f 3,90-4,10, f 3,70- 3,80; varkens (levend gew.) f 2,00- 1,98-1,95. Vette koeien en ossen: aanvoer rui mer; handel zeer kalm; prijzen te ruglopend, prima exemplaren boven notering, worstkoeicn f 3,50-3,70 per kg. Varkens: aanvoer iets ruimer; handel redelijk; prijzen even hoger, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens f 1,65-1,70, slachtzeu- gen f 1,60-1,65 pe kg. Bij afloop iets teruggaande prijzen. van deze dag hun medewerking had den verleend. Namens de bejaarden bracht de heer K. Viergever op de hem gebruikelijke wijze in dicht vorm zijn dank over aan allen die hun medewerking hadden verleend. ZIERIKZEE Centrale Werkplaats Mej. M. C. Fli'kweert slaagde voor het examen ter 'verkrijging van hei diploma leidinggevend personeel Sociale Wei-kplaats. Zij genoot haar opleiding aan de Stichting voor Maatschappelijke werkers te Haar lem. Voor 'hetzelfde diploma slaagde eveneens onze stadgenoot de heer J. A. van Dienst. Mej. Flikweert is - gdlijk 'bekend - reeds als werkleid- ster aan de Centrale Werkplaats verbonden. De A.V.O.-collecfe De a'KhJier verleden wéék 'gehouden A;V.O.-cöllecte heeft 'het recordbe drag opgebracht van f 503,13. De colleotrices waren gerecruteerd uit de Chr. Ger. Vrouwenvereniging en de Vrouwenbond van de P.v.d.A. Uiteraard11malg een woord van dank aan de dames en aan de 'burgerij hier niet ontbreken. De brandweerwedsfrijden In het gisteren (maandag) gepubli ceerde verslag van de eilandelijke brandweerwedstrijden te Renesse is tekort gedaan aan de verrichtingen van het winnende korps, de Zierik- zeese vrijwillige brandweer. In het verslag stond namelijk dat Zierikzee er na een reeks van jaren in ge slaagd was om Dreisdhor van de eerste plaats te verdringen. Dit nu is bepaald niet juist, want ook in 1962 won :het Zierikzeese korps de eerste prijs. In 1963 won de „rood zwarte" 'brandweer samen met Drei sdhor opnieuw de eerste prijs. Beide korpsen behaalden dat jaar een ge lijk aantal punten. Dreischor werd toen edhter bij loting aangewezen als afgevaardigde naar de provinciale kampioenschappen. Zoals gisteren gemeld kwam het Zierikzeese korps zaterdag jl. te Renesse opnieuw als eerste uit de bus en zal het dus straks deelnemen aan de provinciale 'kampioenschappen, samen met Drei schor (de huidige prov. kampioen). Voorts stond in het verslag ver meld dat de heer M. Catshoek voor de eerste maal als commandant van het Zierikzeese korps aan de wed strijden deelnam. De heer Catshoek leidde 'het winnende korps als be velvoerder. Commandant is zoals be kend' de heer C. Bprrevoets. ELLEMEET Schooljeugd bezocht „De Efteling" Vorige week mochten de leerlin gen van de o.l.-sohool alhier de jaar lijkse schoolreis maken. De reis werd gemaakt met een 5-tal auto's en een volkswagenbusje. Zeven uur 's morgens waren allen present en werd gestart. Doel van de reis was ditmaal de „Efteling". De eerste pleisterplaats was Oosterhout, waar spoedig de eerste boterhammen gre tig naar binnen werden gewerkt. Eenmaal in de „Efteling" genoten de kinderen naar hartelust. De poppen kast was /tijdens een fikse regenbui een goede oplossing, met een goed vermaak. Toen in do namiddag de tijd weer was aangebroken om de sprookjestuïn te verlaten was het weer ook wat opgeknapt en werd een bezoek gebracht aan het toos- bad „Hoeven". Hier hadden de kin deren volop te genieten van de roei- vijver en klein en groot zat in de bootjes. De zon deed spoedig zijn best de gevallen regen te vergeten. Steenbeigen was d'e laatste pleister plaats en half negen arriveerde dc jeugd vrolijk zingend weer in' Noorti- welle. Moe maar zeer voldaan. verdedigingsoefening DEN HAAG, 22-6. Door de gealli eerde luchtstrijdkrachten van cen traal Europa, waaronder ook de Ko ninklijke Nederlandse Luchtmacht, zal een luchtverdedigingsoefening ge houden worden op 23 en 24 juni, waarbij zowel hoog als laag gevlogen wordt. Tijdens deze oefening zal er ook des avonds en des nachts gevlo gen worden. VIENTIANE, 22-6. - Amerikaanse ingenieurs zijn begonnen met de aan leg van twee wegen die de grens tus sen Thailand en Laos verbinden met het net van hoofdwegen in Thailand. De helft van de kosten, elf miljoen dollar, wordt door het Amerikaanse Bureau voor Internationale Ontwik keling betaald. De wegen moeten in augustus volgend jaar gereed zijn. Voor de vrouw Wie Wenen en de Weense mode goed wil begrijpen, meet Oostenrijk, het landschap en de Oostenrijkers kennen. Want deze mode is uit het landschap ontstaan, en zoals het landschap zelf is ook de mode ver schoond van overdrijving en extra vagantie, en is meer gericht op char mante en gereserveerde vrouwelijke elegance. De perfekte snit en de har monie van kleur en materiaal zijn opvallend. In plaats van door revolutionaire veranderingen in het nieuws te ko men, weet de Weense mode zich door smaak te handhaven. Daarom wor den de modische details steeds graag overgenomen, terwijl de zorgvuldige afwerking van Weense ontwerpen zeer op prijs wordt gesteld. De Weense vrouw heeft onge acht haar maatschappelijke positie een open oog voor de mode; zij verstaat de kunst zich te kleden, en het bevredigt haar, zich met goede kleren te tooien. Zij laat zich leiden door haar goede smaak, die iedere buitensporigheid afwijst. Tailleurs en mantelpakjes zijn haar favorieten, omdat zij uitdrukking geven aan de onopvallende elegance, die zii in haar kleding prefereert. In de modeschool van Wenen, in slot Hetzendorf, worden jonge meis jes in alle facetten van het modebe- rcep onderwezen. Hier komen vak kundige textielontwerpsters, modete- kenaressen en coupeuses vandaan. Ook het vervaardigen van accessoi res is in het leerplan opgenomen. Handgemaakte accessoires nemen overigens een belangrijke plaats in, zowel in als buiten Oostenrijk. Bij oux, shawls en lederwaren „made in Austria" zijn in vele landen geliefd. Zo ook de befaamde petit-point-tas- jes, die vanuit Wenen naar wijwei alle landen van de wereld worden geëxporteerd. Handgemaakte Ween se blouses, zowel als jerseys en bon- neterie uit Oostenrijk zijn wereldbe kend. De „Dirndl" Salzburg, de stad waar reeds vroe ger het vervaardigen van de eigen- landse „Trachten" zeer geliefd was, bezit in de vrouwenschool Annahof een school, die zich het instandhou den van de Trachtenmodevoor ogen stelt. Naast de grote mode heeft zich in Oostenrijk, niet beïnvloed door de modestromingen, de Dirndl' gehandhaafd. Natuurlijk heeft de Oostenrijkse textielindustrie zich aangepast aan het gebruik van nieuwe stoffen. Naast het aloude linnen, de katoen, zijde en wol, worden ook synthetics zoals draion toegepast. Draion neemt in de bcnneteriesector een grote plaats in. Dit makkelijk wasbare materiaal leent zich o.a. uitstekend voor pullovers, die gedurende de wintersport een onontbeerlijk kle dingstuk zijn. Oostenrijkse fabrikan ten maken uit draion heel aparte truien, zowel voor dames als voor heren. Een Oostenrijkse trui voor een Oostenrijkse vakantie. Hij is gemaakt van het makkelijk wasbare en krimpwrije materiaal dralon. ingezonden mededeling zó zacht zó geurig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 9