Schoonheid en sfeer in het Arnhem's Openluchtmuseum De vaderlandse babytjes moeten in de wol Kleurenfilm over de Ardennen-slag STAD EN EILAND Kapitein J. Vulperhorst en echtgenote namen afscheid (Van onze redakteur ARNHEM, juni. - Om wat weg te dromen uit een wereld van chemi sche fabrieken en boerderijen zonder vee, vcor ons het Twents Los Hoes, een zeventiende eeuwse keuterboer- derij, zoals die te zien is in het Ne derlands Openluchtmuseum te Arn hem, een zeventiende eeuwse keuter- bcerderij, waarin mensen hebben ge leefd, eender en anders dan wij. een voudiger, primitiever, eerlijker, so berder, maar misschien met juist wat meer gevoel voor de essentie van het leven, dan in deze tjjd vol jacht, ge rucht. gevaar nog mogelijk is. Na tuurlijk is dat „los hoes" maar één van de vele gebouwen in dit grootste museum van ons land; daarom het grootst omdat het „buiten staat". Een entourage van weelderig groen om geeft het vele, dat eens typisch is geweest en hier en daar nog is voer de meest uiteenlopende streken van ons land. Wie nu dat „los hoes" als speci men van nationale cultuur in ons land, al weer gauw bekeken heeft, reppe zich naar de tentoonstelling van klederdrachten, met een over vloed aan volkse schoonheid in de vorm van fraaie drachtscostuums. die eenmaal het leven in dit land zoveel fleur en kleur hebben gege ven. Uiteraard is ook Zeeland op dit punt in volle schoonheid vertegen woordigd. Aan molens geen gebrek in dit museum; een tjasker (molen uit het Friese waterland), een spin- r.ekop, een houtzaagmolen, een Ve- luwse papiermolen en andere voor beelden van vaderlandse molens be horen bij de collectie, die het mu seum sieren en uiteraard in de va- kantietijd heel veel belangstelling trekken. Sterke troef Wie het museum even in een naar uurtjes mee nemen wil, komt er ais een teleurgesteld mens uit, want hij heeft vermoeden van het vele dat hij noodzakelijk moest laten schieten cm der tijds wille, want deze sterke Arn hemse troef heeft vele kanten en vaak ontroerende openbaringen van schconheid'en sfeei\ Natuurlijk is er ook een Achterhoeks „los hoes", waar in boerderij- en woongedeelte in el kaar cvei'gaan en waarin eenmaal (thans niet meer) bij het opvlam- kijkje in de Zaanse "buurt (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Twee Nederlanders omgekomen in Duitsland OLDENZAAL, 23-6. Maandagavond zijn in Kreuztal/Kreis Siegen twee Nederlanders bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. De heer J. S. (71) en zijn even oude echtge note mevrouw G. S.-O. W. uit Ol- denzaal verloren het leven, toen de auto waarin zij zaten in frontale botsing kwam met een bus. De heer I. O. N. uit Oldenzaal, die de auto bestuurde en zijn echtgenote, me vrouw O. N.-S., werden zwaar ge wond naar ziekenhuizen in de omge ving gebracht. Europa's grootste kunst skibaan in Nederland UTRECHT, 23-6. De grootste kunst skibaan van Europa (elf meter hoog en 500 meter groot) wordt cp 27 juni in Heerhugowaard geopend. Na de officiële opening zal een wedstrijd worden gehouden tussen de ploegen van België en Nederland, "die elkaar reeds op 21 juni in België ontmoet ten. De slag in de Ardennen van 1944 zal het onderwerp zijn van een Ame rikaanse kleui-enfilm, „De 16e de cember", waaraan generaal Eisenho wer en generaal Hasso von Manteuf- fel hun medewerking zullen verle nen. Von Manteuffel was destijds de bevelhebber van de Duitse viifde „Panzerarmee", Eisenhower opperbe velhebber van de geallieerden. In december wordt een begin gemaakt met de vervaardiging van deze film. Scheepvaartberichten Esso Rotterdam (t.), pass. 22-6 Wight naar Bandar Mashur. World Hill (t.), 22-6 te Hongkong verw. SPORT VOETBAT-, K.N.V.B. Zcmeravondcompetitie rayon Zierikzee Poule A: Rijkswaterstaat-Van der- Wekken afgelast. Poule B: Neptunus-Zierikzeevete- ranen afgelast. Heden (dinsdag)-avond wordt ge speeld: Poule B: Velccitas-P.Z.E.M. (kwart over zeven). mend haardvuur de oude sagen en legenden werden verteld en stof ga ven aan de verbeelding van een men sensoort dat nog leefde in harmonie met landschap en natuur. Een praktisch bezit uit vroeger tij den is de Achterhoekse olieslagerij en een kolenbranderij, waarin de houtskoolbrander zijn oude romanti sche beroep uitoefende. De Veluwe Uiteraard is ook de Veluwe ver tegenwoordigd met een intiem en fraai in het landschap passend boe renhuisje, toegedekt met riet en een daglonershuisje uit Nunspeet, waar in vroeger één der velen huisde, die met vrouw en kinderen naar Fries land trok om daar in de zomer maanden zoveel te verdienen, dat de winterschulden konden worden afgelost. Natuurlijk ontbreekt niet een Veluwse schaapskooi, een exem plaar waarop het museum nog juist op tijd beslag 'heeft kunnen leggen. Breed en statig van allure - nog ademend de sfeer van statige boe rengeslachten - is de Achterhoekse boerderij en eveneens met een boer derij is vertegenwoordigd Staphorst, gelegen in een streek, die nog altijd de kenmeiken draagt van een door traditionalisme gekenmerkt woon- en leefklimaat. De degelijkheid van het Friese land en dr> grandeur van de boe renstand in deze trotse provincie, vindt men weerspiegelt in een West- Friese stolp-boerderij, die „ergens" herinneringen wekt aan de helaas op Schouwen-Duiveland verdwenen oorspronkelijke boerderijen van een min of meer vergelijkbaar type. Het is natuurlijk dwaas het héle openluchtmuseum in een artikeltje samen te persen. Dat zou niet kun nen. Wel nog even aandacht voor de niet ten onrechte 'befaamde Zaar.se buurt, met het aanzienlijke koop manshuis, in de 'kamers -waarvan de bijna etherische sfeer van stille aan dacht voor de goede dingen des le vens, van rust en kalmte ock, waar in het meubilair een eigen taal spreekt. Heel karakteristiek ook zijn het Marker vissershuis en de Volen dammer vissershut. Een kasteel-boerderij Een ibezit met een grote „B" vormt Jan Scihillemans Stede, een kasteel boerderij, oorspronkelijk afkomstig uit de Oud-Beijerlandse polder. In deze tij'd van moderne wasautoma ten, 'kan 'de Kennemer Blekerij heel wat leren over hoe men 'het allemaal vroeger deed en werkelijk lyrisch wondt men bij het ziien van het Drents 'dorpsschooltje, terwijl óns sociaal geweten in opstand komt bij het zien van een plaggenhut uit Cnstwedde. Hoeveel rijker contras teert daarmede een Hïndeloper bin nenhuis. Kijkensmoe is er misschien toch nog wel wat energie om de Brabantse 1 anggevelb oer der ij te be zien of de 'dito bierbrouwerij en na- tuurlijk de Zuid-Limburgse hoeve in een stijl, die men gelukkig .-girJds nog volop aantreft. Bij elkaar is het allemaal maar een greep uit een museum, dat zijn weerga in de wereld niet heeft; een museum waarin alles echt is en bij na schijnend als behorend in de tijd waarin wij leven, zij het dat veel, zeer veel zelfs, onherroepelijk ver leden is geworden. Bij het zien van dit alles is er naast bewondering voor zoveel schoons, een lichte me lancholie over hetgeen eenmaal was en teloor ging, omdat andere levens- normen en gewoonten zich aan dienden. ZIERIKZEE Bejaarden op reis Het comité ouden van dagen heeft voor morgen (woensdag) weer een fraaie reis Voorbereid voor de Zie- rikzeese bejaarden. De reis waar aan wordt deelgenomen door meer dan 200 personen wordt gemaakt met vijf autobussen. Een eerste stop vindt plaats te Roosendaal, waar „gepleisterd" werdt in een gloed nieuwe gelegenheid, waarna men vertrekt naar Vught. Bijzonder zal het natuurschoon rond de „IJzeren Man" de aandacht krijgen. Geslaagde kampweek derde klasse u.l.o. De derde klassers van de openbare ulo alhier zien terug op een buiten gewoon geslaagde 'kampeerwedk, die werd doorgebracht „ergens" op de Wouwse Plantage. Zaterdag 13 juni j.l. vei'trek de jeugd, om welgemoed op de fiets de 55 km lange tocht te beginnen, met in het vooruitzicht een fijne week in de vrije natuur. Het „peloton" stond onder leiding van de leerkrachten G. Kroese en A. Muller. De jeugd zorgde deze week zelf voor de keuken ter voor ziening van de vele hongerige ma gen. be dames Koster en Muller hadden hierbij de leiding en lieten een wakend oog gaan over de me nu's,, zodat niemand tekort kwam. Met spert en spel werd in deze- week hóel wat gezondheid opgedaan, het weer was redelijk. Het kamp weid onderbroken voor een excursie naar Antwerpen. Bijzonder genoot de jeugd van een drie uur lange vaartocht over de Schelde, de liefhebbers bezichtigden het oude opleidingsschip van de koopvaardij „De Mercator". In de bossen rond de kam peerwei werd een hindernisbaan van touwen ge maakt, waarmee aan het spel-ele ment van deze kampweek volop kon worden voldaan. Zeer voldaan keer den allen vrijdag j.l. dan ook weer in Zierikzee terug. De terugtocht eis te overigens wel spierkracht, want een harde westelijke wind blies de Schouwse jeugd in Brabant fel te gemoet. HAAMSTEDE De eerste ,fBogaers"-woning Reeds twee weken bewoont de fa milie De Munnik-Jonker de eerste in Haamstede gebouwde „Bogaers"-wo- ning aan de Zandweg. Het betrekken van deze woning die in snel tempo werd afgewerkt, betekent tevens de primeur voor Schouwen-Duiveland, want op andere plaatsen zijn er wel wervingen in aanbouw en zelfs onder c!c kap, doch van bewoonde wonin gen van dit ophef makende type is nog niets bekend. De familie De Munnik voelt zich allerbest thuis in zijn huis, waarin vier slaapkamers toch wel een zekere luxe betekenen. Ook de zitkamer met eethoek is zeer ruim en men waant zich zeker niet in een „Bogaeis"-woning, over de afmetingen waarvan wel eens wat minachtend werd gesproken. De wo ning biedt zeker hetzelfde comfort als een wening, die vele duizenden guldens meer kost. Dit huis heeft dan cck als voorbeeld gediend voor anderen en inmiddels is aan de Ju- lianaweg een tweede woning van het zelfde type maar met een andere ccnstructievorm onder de kap geko men. Bij de door de Stichting Schconheidsverzorging in Den Haag gehouden vakexamens slaagde onder andere onze derpsgenote mejuffrouw E. C. H. Bom. BRUINISSE De gondelvaart over de Grevelingen Vrijdagmiddag waren door de Voorlichtingsdienst een aantal jour nalisten uitgenodigd um getuige te zijn van een gondelvaart over de Noord Grevelingen, van de Oostkop- haven naar het eiland Goeree-Over- Flakkee. De journalisten werden af gehaald van Anna Jacobapolder door het motorschip „Zuidvliet" van de heer C. NoordhoCk. In de stroom- geul bleef het schip liggen om de aanwezigen een goed gezicht te ge ven op het spectaculaire gcbeuien. Aan boord van de gondel bevonden zich de heren L. Bc-cu en K. van der Weele van de Rijkswaterstaat, terwijl de gondel bestuurd werd door de heer Joubert en drie andere Franse employé's van de firma Neyrpic. De overtocht vond plaats zonder inci denten, alles ging regelmatig en rus tig in zijn werk. Kerkkoor naar Nijmegen Het Ned. Hcrv. Kerkkoor te Brui- nisse maakte donderdag het jaar lijkse zomerreis je met Nijmegen en Arnhem als doel. Dit was goed uit gezocht, want terwijl hier 's mor gens de regen bij stromen neerviel had men daar in het oosten des lands voortdurend zonneschijn. Het open luchtmuseum te Arnhem wist alle aanwezigen te boeien en vooral de klederdrachten trokken de belang stelling, Natuurlijk werden in debus weer de gebruikelijke versnaperin gen en 'hartige hapjes rondgediend, er werd op tijd koffie gedronken en heerlijk godineend. Via Driebergen er. Zeist word door Noord-Brabant naar huis gereden, maar toen kwam men in een hev.'g omveer, wat uiter aard op de uitstekende stemming di'.e de gehele dag geheerst had. enigs zins deprimerend werkte. Plechtigheid in „De Lichtboei' ZIERIKZEE, 22-6. Tjjdens een in tieme, büzonder hartelijk gestempel de bijeenkomst, in de grote zaal van „De Lichtboei" is maandagavond af scheid genomen van kapitein J. Vul perhorst van het Leger des Heils en diens echtgenote, die heden (dinsdag) morgen Zierikzee hebben verlaten cm zich te Oude Pekela te vestigen, waar kapitein Vulperhorst door het Leger-hoofdkwartier is benoemd, na twee en een half jaar hier te hebben gewerkt. Verschillende sprekers heb ben het wcord geveerd. Kapitein Vulperhorst zelf hield een toespraak, waarin hij opmerkte dat het verblijf wel wat erg kort is geweest. Staande evenwel achter de dingen overheerst de dankbaarheid voor al hetgeen hij, met zjjn vrouw, heeft mogen doen voor de jeugd van Schouwen-Duive land. In het 'begin was het een hele te leurstelling zo plotseling te moeten vertrekken, aldus de 'kapitein, want met veel vreugde zeide spreker in „De - Lichtboei" te heit/bén gewerkt. Het jeugdcentrumwerk was voor ons 'n bijzondere hobby geworden, ,maar' - 20 vervojgde' hij„Wij hebben hier geen'blijvende sta'd". Hij herinner de er aan dat „De Lichtboei" in derdaad jeugdcentrum was en is, want per week heeft men b.v. in het vólle seizoen contact met 1000 a 1200 jongeren. Te Oude Pekela be staat een Leger-korps, maar geen clubhuis, zódat bij de nieuwe werk zaamheden het accent zal vallen op de evangelisatie. „Wij vertrekken met een bijzondere ervaring en dan ken U allen voor de ondervonden vriendschap, waardoor 'het Leger des Heils een 'belangrijke schakel kon zijn in de gemeenschap van Zierik zee. VOOR DE VROUW Voer de zeer kleine schaapjes on der onze kindertjes is wol een on ontbeerlijke dracht, vooral met het oog op ons wisselvallig klimaat. Op vallend, wat kleuren betreft, is de tendens onze babies deze zomer met wit of voor wel met gebroken wit, te kleden. Hiernaast is natuurlijk licht blauw en rose zeer in trek. Uiterst links zien we een jasje en mutsje vervaardigd van gebroken witte laine des Pyreneés; 'kraagje, manchetten en omslag van het mutsje zijn van een geribd brelsel. Het jurkje uiterst reohts, is van handgeweven zuiver wol. Dit gebro ken witte jurkje is gegarneerd met een lichtblauw zi'g-aag bandje. Verder het gewone wollen baby- goed, maar dan van een prachtige kwaliteit. Van links naar rechts zien we: 1. Een handige overgooier met verstelbare bandjes en een tot de taille open zijnaad. 2. Een jongens- si obpak. 3. Een meisjes-slöbpak. Het is Frans goed, dat smaakvol versierd is met geborduurde bloempjes en in- gebreide randjes. Verder hebben wé heel luxe, wol len en oök weer Franse 'kinderkleer- tjes gevonden. Men heeft hiervan dan ook één enkel Stuk van in voor raad. De dunne wol is 'heel los ge breid' en 'hierna geruwd aan de achterkant .Dit luchtige breisel is o.a. verwerkt tot het jakje, tweede van links, en het jurkje met broekje, tweede van rechts. Het jasje is rose met een smal wit ajourkantje en wit kraagje', het wordt mei een knoopje gesloten.'Het jurkje is wit en is met witte 'bandjes en kantjes gegarneerd. Overa'l zager, we gehaakte of ge- brede babysokjes. Het blijkt dat deze altijd van wol. zijn. Dit is om het irriteren van de huid te voor- kamen. Bovendien als er sokjes worden gedragen, moeten het warme sokjes zijn. Laatste godsdienstoefening PARAMARIBO, 22-0. Zondag- middag werd in de kerk van de Evangelische Broederge meente te Ganzee in Surina me de laatste dienst gehou den. Het kerkje zal met het gehele dorp worden verziool- gen door het water van het stuwmeer van Afobaka. Ongeveer 500 mensen, waar onder vele gasten uit Surina- me's hoofdstad, woonden deze ontroerende dienst bij. De dienst, waarin ds. Bree- veld van de E.B.G., voorging, werd besloten met het „Onze Vader" in de Surinaamse taal. Even later werd de klok, die in dit bosnegerdorpje vanaf 1879 heeft gebeierd, neerge haald. Tot slot volgde en stil le omgang over het kerkhof waar vele gelovige inwoners en velen die het Woord Gods gepredikt hebben, hun laatste rustplaats vonden. Ook de inwoners van enkele omliggende christendorpen woonden de plechtigheid bij. Cqotcuoov^ Inzonderheid dankte hij burge meester mr. F. Th, Dijckmeester (waarmede spr. voor diens vertrek met vakantie nog contact had) wiens grote belangstelling voor het werk in „De Lichtboei" verwarmend heeft gewerkt. 'Spreker toonde zich dankbaar zijn gaven en krachten te hebben mogen geven voor de jeugd van Zierikzee en op bescheiden wijze de boodschap van het Koninkrijk Gods te hebben mogen doorgeven. Een speciaal dank woord ontving dokter C. M. van Hoorn voor de aan het gezin van de scheidende kapiteins verleende hulp. Dank gemeentebestuur Namens het gemeentebestuur sprak loco-burgemeester H. Koevoets, die de eenvoud en hartelijkhèid van hét echtpaar Vulperhorst prees en spe ciaal het geheim onderstreepte van de kapitein om jonge mensen aan „De Lichtboei" te binden, waardoor zij worden afgehouden van leegheid en straatlopen. Spreker herinnerde er nog aan dat destijds de raad een door kapitein Vulperhorst aange vraagde subsidie spontaan hoger stelde, terwijl het Lichtboei-werk zo uitbreidde dat ook de bovenverdie ping van het pand in gebruik moest worden genomen. Als een kapitein op dit schip hebt u een goede koers vastgehouden, waarvoor de gemeente u dankbaar is". Andere sprekers Afscheidswoorden werden verder gesproken door het hoofd van de christelijke U.L.O.-school, de heer J. C. Spaans, die zich inzonderheid dankbaar toonde voor de prachtige kerstfeesten en het verblijf van de 90 a 100 leerlingen van zijn school in „De Lichtboei". De heer J. H. Pomp. onderwijzer aan de B.L.G.-school, uitte zich zeer waarderend ever het werk in „De Lichtboei", waarin ook het afwijkend kind met liefde wordt opgevangen. Zich richtend tot de aanwezigen zeide spreker: „Steun zoveel mogelijk dit prachtige werk". De heer J. van Beveren zeide het fijn gevonden le hebben als mede werker te zijn aangetrokken. De heer H. Uijl bood als herinnering aan Zierikzee het echtpaar Vulperhorst een Rede Kruis-lepeltje aan. De heer M. J. Bij de Vaate dankte voor de uitstekende contacten van de ver trekkende Leger-kapitein met de pers, waarna één der medewerkers, de heer J. Berrevcets, dankwoorden sprak, inzonderheid aan het adres van mevrouw Vulperhorst. Ook zus ter Teuns sprak woorden van welge meende dank. In een slotwoord wees kapitein Vulperhorst er op dat slechts de lief de van Christus hem en zijn echtge note in staat heeft gesteld dit werk tot heil van de jeugd te mogc-n doen. Met een gebed voor allen sloot kapi tein Vulperhorst daarna de korte, maar intieme plechtigheid af. De Griekse premier, G. Papan- dreoe, is naar Washington vertrok ken vcor besprekingen met president Johnson over de kwestie-Cyprus. b Een aantal kerkelijke functiona rissen uti Oost en West zijn in Ge neve bijeen voor een gedachtenwls- scling over ontwapening. b Maandag is een groep betogers tegen de rassenscheiding op een stuk strand bij St. Augustine (Florida) slaags geraakt met een twintigtal blanken, die niet wilden toestaan dat negers daar gingen zwemmen. Zes voorstanders van rassenscheiding werden gearresteerd. b Deze weck zal de secretaris-ge nera al van de V.N., Oe Thant, zowel met de premier van Griekenland als die van Turkije de kwestie-Cyprtis bespreken. b Volgens 't regeringsgezinde blad „Die Transvaler" is de politie in ge heel Zuid-Afrika in staat van pa raatheid gebracht na sabotageinci- denten In de afgelopen paar dagen. POES De honden hebben de reputatie van de intelligentie en het is dwaas daarop fcritiek te hebben. Maar hoe staat het met de poezen? Het zijn filosofen en sterk aan huis gebon den. Daar stopt het dan doorgaans wel mee. Wellicht zijn er wel een handvol circuskatten, die superieure dingen doen, maar xtilzonderingen bevestigen de regel. Daarom staan we ook nog altijd uiterst kritisch tegenover het verhaal, dat ergens tijdens een watervloed een poes de baby heeft gered, door - springend van rand tot rand - de wieg in ba lans te houden. Misschien ligt het wel in het vlak van het jongetje, dat zijn duim in een dijkgaatje stak, om een doorbraak te voorkomen. Maar vrienden vergeet het allemaal snel, nu de „poes van Renesse" van zich heeft laten horen. Een merk waardig, een intelligent, een bijna menselijk dier. Deze poes hoort thuis bij een familie, die aan de acht er- Ir.n.v,t van hef huis over twee belang rijke zaken beschikt, n.l. een regen bak herinnering aan vóór-waterlei dingtijden) en een drukknopbei, wdnt het „vooolkk" roepen, van vroe ger is er niet meer zo bij. Op een nacht werd de baas nan het huis gewekt uit een lichte slui mer door de bel, die indringend door het huis rinkelde. Hij gleed haastig zijn bed uit, schoot een broek aan en ging kijken. Niemand te zien. Et telijke malen heeft deze nachtelijke ceremonie zich nadien herhaald, zo- dut pa aan baldadigheid of verbor gen vijandschap ging denken, met „beljennen" als kwalijk uitvloeisel. Op een keer echter was het weer zover en toen ik de uit de slaap ge wekte zeer behoedzaam het bed uit gegaan, zodat hij nog juist kon zien dat poes zich uit zijn bellende po sitie terugtrok. Want dat is het nu tenslotte vrienden. De „poes van Renesse" springt op de regenbak, gaat op de achterpoten staan en drukt met één van zijn voorpoten op het knopje van de elektrische schel. Men heeft het edele dier deze manoeuvre niet geleerd, maar het is wel de moeite er even bij stil te staan. Schouwen beschikt over ecu bellende poes, een edel, opwekkend dier dat hopelijk een lang leven be schoren zal zijn. Overigens gaat het (goede) beest zijn verworvenheden ook overdag toepassen. Dat is wel eens lastig voor moeder de vrouw, maar die poot op het knopje verte dert voldoende om gevoelens van schuldvergiffenis te laten overheer sen. Tenslotte drukt niet elke poes op de bel EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2