Premier Cliroesjtsjov en echtgenote brengen bezoek aan Zweden MEUBELEN Tuinman zoon Plan Chroesjtsjov te ontvoeren? Slechte toestand Bespreking van de crisis in Laos Naar direct Grieks-Turks overleg? *n ^^"Gnyana Turkse premier in de Ver. Staten Grivas op Cyprus Ontwikkelingsplan voor west-Suriname De 125-jarige Nederlandse Spoorwegen Het eutlianasie- proees De wet op de burger rechten in de V.S. Om de „Air Union" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 juni 1964 120ste jaargang No. 19602 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKT/E EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbuj no. 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maandén bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Afscheid kapitein Leger des Heils Grootste luidklok van de Benelux STOCKHOLM, 22-6. - De Sowjet- Russisthc eerste minister en partij leider, Nikita Chroesjtsjov, is, onder meer vergezeld door zijn vrouw Ni- na en minister van buitenlandse za ken Gromiko, maandag te 11.15 uur met het vaartuig „Bachkiria" in de haven van Stockholm aangekomen. Een marinesloep legde langszijde van de „Bachkiria" aan, waarop Chroesj- tsjcv c.s. overstapten. De „Bachkiria" werd, toen het schip de haven van Stockholm binnen liep, door twee Zweedse terpedobootjagers verge zeld, terwijl twee hefschroefvliegtui- gen boven het vaartuig vlogen. Ingezonden mededeling Zowel in BANKSTELLEN CLUBSTELLEN EETKAMERS WANDMEUBELEN als in losse clubs zijn wij ruim gesorteerd Maakt daarom uw keus bij woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 Tegelijk met de loods gingen de Russische ambassadeur in Stockholm en mevrouw Belotsjvostikov en de direkteur van de afdeling politieke aangelegenheden van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken Bergström aan boord van de „Bach kiria". Bergström zal Chroesjtsjov tijdens zijn gehele reis door Zweden, die tot zaterdaag duurt, vergezellen. Cm twaalf uur zetten Chroesjtsjov c.s. voet aan wal. Hij werd op de kade door zijn Zweedse ambtgenoot, Tage Erlander, begroet. Ter gelegen heid van Chroesjtsjovs bezoek vuur den kanonnen 21 saluutschoten af. Op de kade stond een Zweedse erewacht opgesteld die door Chroesj tsjov werd geïnspecteerd. Vervolgens stelde Erlander zijn ministers en de hoofden van de diplomatieke verte genwoordigingen in Stockholm aan de Sow jetpremier voor. Daarna hiel den Erlander en Chroesjtsjov korte toespraken. Erlander heette Chroesjtsjov in zijn toespraak „hartelijk welkom". „De neutrale Zweedse buitenlandse politiek heeft hetzelfde doel als de buitenlandse politiek van de Sow- jet-Unie, namelijk het komen tot een vreedzaam naast elkander bestaan van landen met afwijkende maat schappelijke stelsels", aldus Erlan der. IIÜ voegde hieraan toe: „Wij gelo ven dat de betrekkingen tussen onze larden, tot wederzijds voordeel, ver der kunnen worden ontwikkeld, het geen tevens zal bijdragen tot een greter Zweeds-Russisch begrip". Chroesjtsjov antwoordde: „Ik be schouw mijn reis als een bezoek aan een goede buur. Er bestaat in de Sowjet-Unie begrip voor de neutrale Zweedse buitenlandse politiek. Het standpunt dat Rusland en Zweden tegenover vele internationale zaken innemen komt nauw overeen en het is zelfs wel gelijkluidend". In kasteel Haga Er stond bij de aankomst van pre mier Chroesjtsjov in Stockholm een gehele reeks personen ter verwelko-r ming opgesteld. Chroesjtsjov begon met, van voren af aan, handen te schudden. Doch od een gegeven ogenblik stopte hij, na een blik op de velen die hij nog moest begroeten, hiermee. Hij volstond er toen mee de overigen vriendelijk toe te wuiven. Chroesjtsjov verblijft in het witte, aan het Meer van Brunnsviken en in een schitterend park gelegen kas teel van Haga, dat vijftien vertrek ken telt. De toegangen tot het kas teel worden door de Zweedse politie, die zeer strenge veiligheidsmaatre gelen heeft getroffen, bewaakt. Er patrouilleert ook politie in het park. Kort na de aankomst van Chroesj tsjov c.s. in Stockholm werd de Rus sische vlag op het kasteel van Haga gehesen. Nikita Chroesjtsjov is maandag ochtend door koning Gustaaf de Zes de Adolf in het koninklijke paleis in Stockholm in audiëntie ontvangen. STOCKHOLM, 23-6. Volgens het vooraanstaande Stockholmse dagblad „Dagens Nyheter" heeft de politie een komplot van „buitenlanders" om premier Chroesjtsjov uit het kasteel Haga te ontvoeren, verydeld. Vier mannen, wier leider inmid dels gearresteerd is, wilden het kas teel, dat zwaar bewaakt wordt, bin nendringen, de Sowjet-premier ont voeren en hem vasthouden totdat „duizenden politieke gevangenen" in hun geboorteland zouden zijn vrijge laten, aldus het blad. Zoals bekend hebben Oosteuropese emigranten in Zweden tegen het be zoek van Chroesjtsjov geprotesteerd. De „Bourbon de la Paix" (V re desklok), de grootste luidklok van de Benelux, is maandag van de klokkengieterij in Aarle Rixtel overgebracht naar Brussel, waar zij een plaats zal krijgen in de basiliek van het Heilig Hart op de Koekelberg. Deze basiliek is gebouwdomdat Brussel in de tweede wereldoorlog voor een vernietiging gespaard bleef. De vredesluid- klok zal vrijdag a.s. door kardinaal Suenens in Brussel worden ingewijd in aanwezigheid van het Belgische koningspaar. Foto: Aan de Nederlands- Belgische grens in Arendonk, waar de klok de grens passeerde (fotostond een delegatie van de Belgische organisatie van oorlogsgewonden en ver minkten, welke de klok naar Brussel begeleidde. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie twee hazen jaagt vangt er meestal geen. De kwestie-Cyprus WASHINGTON, 23-6. De Turkse premier, lsmct Inonu, die maandag met president Johnson besprekingen over de kwestie-Cyprus voerde, heeft naar verluidt ingestemd met het voorstel van de Amerikaanse presi dent voor direkt Grieks-Turks over leg om een oplossing voor het pro bleem te vinden. WASHINGTON, 22-6. - Premier Inonu van Turkije is maandag in Washington aangekomen voor be sprekingen met president Johnson over de kwestie-Cyprus. Woensdag komt zijn Griekse ambt genoot, George Papandreoe, met het zelfde doel naar de Amerikaanse hoofdstad. De Turkse leider is met militaire eer op het Witte Huis ontvangen. Er werden negentien saluutschoten gelost. President Johnson zal naar alle waarschijnlijkheid de twee premiers trachten te bewegen tot onderhan delingen over een vreedzame oplos sing van de Cyprische kwestie. Volgens Turkse kringen tracht de Turkse premier de noodzaak van ver deling van het eiland duidelijk te maken. Indien verdeling niet moge lijk is zou er een federatie moeten komen waarin de Griekse en Turkse gemeenschappen autonomie zouden hebben in hun eigen plaatselijke aan gelegenheden. President Johnson zal ook bij de Griekse premier, George Papandreoe - die woensdag door hem wordt ont vangen - aandringen op direct over leg tussen Griekenland en Turkije. Inonu zal zijn besprekingen van daag (dinsdag) in Washington voort zetten, onder meer met de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. NICOSIA, 23-6. - De voormalige Griekse Eoka-leider, generaal George Grivas, bevindt zich op het ogenblik op Cyprus, zo is van officiële zijde in Nicosia meegedeeld. Hij verblijft daar in zijn kwaliteit als militair expert om adviezen te geven bij de reorganisatie van de Cyprische veiligheidstroepen. Over de duur van zijn verblijf werden geen bijzonderheden bekendgemaakt. GEORGETOWN. 22-6. De veilig heidsdiensten in Brits-Guyana heb ben meegedeeld, dat op 20 km. van Georgetown een Indiase vrouw en haar dochter zijn vermoord: Hier door is het aantal slachtoffers van de onlusten, die reeds vier maanden in 'het land woéden en waarbij ne gers en Indiërs tegenover elkaar staan, tot 57 gestegen. Boven'dien zijn 19 personen, allen Indiërs en negers, gewond bij vuur gevechten die ziöh de afgelopen uren hébben afgespeeld. Acht van hen zijn ernstig gewond. De inidrulk «is dat dé spanning in het land toeneemt. VIENTIANE, 22-6. - De ambassa deurs van Engeland, de V.S., Canada, India, Thailand en Zuid-Vïctnam hebben maandag voor de tiende maal in Vientiane de crisis in Laos be sproken en zullen woensdag opnieuw bijeenkomen. De ambassadeurs hebben, rapnor- ten opgesteld over de militaire toe stand, de internationale controlecom missie en de mogelijkheid van een volgende internationale conferentie over Laos. Deze rapporten zijn naar hun regeringen gezonden. De Poolse afgevaardigde bij de in ternationale controlecommissie J. Dudzinsky is maandag na een maand afwezigheid in Vientiane te ruggekeerd. De premier van Laos, UTRECHT, 22-6. - De 125-jarige Nederlandse Spoorwegen gaat in dc jubileummaand september de treinreizigers een speciale ver rassing aanbieden. Na zes uur 's avonds (behalve op vrijdag en zon dag) zal men aan elk stationsloket jubileumretours kunnen kopen, waarvoor men slechts dc Prijs van een enkele reis behoeft te betalen. Dit heeft do president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, tijdens een maandagmiddag in Utrecht gehouden persconferentie ter gelegenheid van dc 125ste verjaardag van N.S. medegedeeld. Officiële hoogtepunten van de fccstvidring zijn het bezoek dat de koningin in dc namiddag van 25 september aan N.S.-bcdr(jfsonder- dclcn in Utrecht, Rotterdam, Schiedam en Amsterdam zal brengen en voorts de officiële herdenking op 19 september in het Amster damse Concertgebouw. Het Concertgebouworkest verzorgt dan een galaconccrt, dat onder meer zal worden beluisterd door tal van di rectieleden van buitenlandse spoorwegmaatschappijen, die dc dag tevoren dc gast zijn op een receptie van het gemeentebestuur van Utrecht Voor het N.S.-personeel komen er tachtig klcinkunstavondcn; in het Spoorwegmuseum wordt een speciale tentoonstelling ingericht (1 t/m 27 september); de jeugd wordt bjj allerlei festiviteiten be trokken en dc N.S. zal in de jubilcumwcok voorts het middelpunt zijn van een televisiedocumentaire. Wie wat meer over 125 jaar spoorwegen, wil lezen, krygt dc keuze uit maar liefst vier boekjes, die binnenkort zullen verschijnen. PARAMARIBO, 22-6. - De Neder landse pref. dr. ir. W. J. van Blom- menstein heeft maandagochtehd de Surinaamse regering een ontwikke lingsplan voor „West Suriname" voor gelegd. In dat gebied, dat zich be vindt tussen de rivieren de Coppena- me en dc Ccrantijn, treft men name lijk rijke natuurlijke hulpbronnen aan, die docr de aanleg van een grcot waterkrachtreservoir zouden kunnen werden benut. Tot nu toe is mén er niet in ge slaagd een dergelijk potentieel te kunnen aanwijzen. Een reservoir na melijk in de Kabeleborivier zou een LIMBURG, 22-6. Een zeventigtal kleine kinderen van 'twee jaar oud is destijds iin 'het 'kinderziekenhuis Hamburg - Rothenlburgsort omge bracht in (het 'kader van het „gena- ddocd"-programma van de nazi's, aldus heeft de toenmalige leider va<n 'genoemde tklinfiëk, dr. Wilhelm Bayer maandag in het euthanasieproces in d'e WestdiUitse plaats Limburg ver klaard. Van 'de 59-jarige Hans He- felmann, de beklaagde in dit proces, wie moord op 73.000 geesteszieken ten laSte is gelegd, 'had getuige een „correcte" indruk gohad. Op een conferentie in Berlijn in 1940 was verklaard, dat de euthana sie wettelijk geregeld zou worden, maar dat hieraan met het oog op de reactie in het buitenland geen rucht baarheid kon worden gegeven, aldus dr. Bayer, .die verder zei zelf wel voor euthanasie, onder bepaalde voorwaarden, gevoeld te hébben. In zijn kliniek was luminal gébruikt. te klein vermogen opwekken om een aluminiumsmelter voor de verwer king van bauxiet uit het Bakhuys- gebergte economisch aantrekkelijk te maken. Een waterkracht opwekking in de Corantijnrivier zou weliswaar goedkope enexgie van voldoende ver mogen kunnen leveren, doch helaas zou dit leiden tot inundatie van een gebied dat tot Brits-Guyana behoort. Langdurige besprekingen op inter nationaal niveau zouden dan nood zakelijk zijn, terwijl een dei-gelijk plan vermoedelijk ook tot grote fi nanciële offers zou leiden. Prof. Van Blommenstein heeft thans deze impasse doorbroken, dooi de oplossing aan de hand te doen om in een-'zijrivier van de Corantijn de stuwdam te bouwen. Het feit dat de internationale grens langs de linker oever van de Ccrantijn loopt en de rivier zelf dus Surinaams grondge bied is, maakt een afleiding van deze rivier na het samenvloeiïngspunt van de Coeroeni en de New River naai de Kabeleborivier technisch moge lijk. Indien hierbij gezorgd wordt dat de hoogwaterlijn in de grensrivier met Brits-Guyana niet verandert, bliift deze afleiding een Surinaamse aangelegenheid. prins Soevanna Phoema, heeft twee eisen gesteld voor het stopzetten van de Amerikaanse verkenningsvluch ten boven Laos en andere verdedi gingsmaatregelen tegen de pro-com munistische strijdkrachten. De Pat- het Lao moet het vuren staken en zich uit de posities die zii kortelings op de neutralen hebben veroverd te rugtrekken en de Noordvietnamese troepen moeten Laos verlaten, zei hij. WASHINGTON, 22-6. Bij de in diening van het wetsontwerp op de burgerrechten, dat vorige week door de Amerikaanse Senaat is aangeno men, is maandag de onmiddellijke behandeling in het Huis van Afge vaardigden tegen gehouden door de zuidelijke democratische afgevaar digden. Zij dwongen de behandeling door de commissie van orde af. Deze commissie, die door de zuidelijke de mocraten is benoemd, kan de wet tien dagen vertragen. Na deze pe riode meet het wetsontwerp voor de bat en slotstemming door het Huis worden behandeld. BRUSSEL, 22-6. Op 30 juni zullen vertegenwoordigers van de zes lan den van de Europese Economische Gemeenschap opnieuw in Brussel tyeenkemen ter verdere bespreking van de „Air Union". De bedoeling is het aantal vraag stukken, dat de oprichting van deze overkoepelende organisatie tussen de Air France, Lufthansa, Alitalia, K.L. M., Sabena en Luxair in de weg staat, zoveel mogelijk te beperken, voordat waarschijnlijk in het na jaar een ministeriële bijeenkomst tussen de zes landen wordt gehou den. Iets hogere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan opklaringen maar voor namelijk in het noordoosten van het land ook nog enkele lokale buien; zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen; dezelfde of iets ho gere temperaturen. 24 juni. Zon op 4.20, onder 21,04. Maan op 20.47, onder 3.51. 25 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 21.41, onder 4.31. Volle maan: 25 juni te 2.08. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 juni 25 juni 2.50 v.m. 3.30 v.m. BROUWERSHAVEN: 2.37 v.m. 3.12 v.m. 15.18 n.m. 15.56 n.m. 15.00 n.m. 15.37 n.m. Helikopter gaat weer boven de stranden vliegen DEN HAAG, 22-6. Met ingang van zerdag 28 juni zal weer een helikop ter langs een deel van het Neder landse strand gaan vliegen om als een reddende engel op in gevaar ver kerende badgasten te letten. De vluchten zullen, voorlopig uit sluitend op zondagen, eventueel ook op zaterdagen, uitgevoerd worden deer een „Alouette II" van de lucht vaartmaatschappij Schreiner Air ways, die voor deze hulpverlening nauw overleg heeft gepleegd met de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen (de K.N.B.R.D.) in Haarlem. Het hulp- verlcningsgebied strekt zich uit tus sen Hoek van Holland en Zandvoort. De „Alouette II" zal uitgerust wor den met onder meer een aantal red dingsboeien, die bij de drenkelingen in zee uitgegooid kunnen worden. Verder heeft het toestel een lijn aan boord, waaraan men de in noodver- kerende baders eventueel naar het strand kan trekken. De tweede vlie ger zal bovendien een zwemvest aan krijgen, zodat hij in zeer gevaarlijke gevallen zelf in zee kan springen. De „Alouette II" zal ook van rubberen drijvers worden voorzien, waardoor hel toestel een landing op zee kan maken. 24 juni 25 juni Springtij: 27 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-6. Het K.N.M.I. deelt mede; Restanten van het oude de- pressiegebied op de Noordzee ver plaatsten zich over ons land naar het noordoosten terwijl een vlakke storing over Duitsland naar het noor den trok waardoor de laagste lucht druk nu weer boven zuid-Scandina- vië wordt aangetroffen. Een zwakke rug van hoge luchtdruk verplaatst zich van de Britse eilanden naar het oosten hetgeen tot gevolg zal hebben dat de buiïgheid verder afneemt en de komende vierentwintig uur waar schijnlijk alleen in het noordoosten van het land nog enkele buien zullen vallen. Daar de luchtaanvoer nog in hoofdzaak over zee plaats vindt on dergaan de temperaturen maar een geringe stijging. Wel zullen meer op klaringen voorkomen. Elf leden der speciale commissie van de Algemene Vergadering van de V.N. voor kolonisatie hebben een ontwerpresolutie ingediend, waarin zij een beroep op de Britse regering doen om „zonder uitstel een datum vast te stellen, waarop onafhanke lijkheid aan Brits-Guyana moet ver leend worden". I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1