Duits leger in opspraak Sfeer in een bedrijf kan ziek maken De tentoonstelling IOO.OOO Bonn en de Sow jet-Unie Het Prins Bernhard- fonds in 1963 DE BLANKE MEDICIJNMAN Regen is op Schiermonnikoog niet zo erg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 Juni 1961 No. 19601 Onderzoekingen naar schrikbarende wisselwerkingen Wéhaté „Es ist nicht wabr" klinkt niet erg waarschijnlijk... Ingezonden mededeling VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, PLANTAGE MIDDENLAAN 55 BLIK DOOR HET WERELD Uit de onderzoekingen van een Duitse arts zijn momenteel bijzonder interessante feiten naar voren geko men en wel met betrekking tot de invloed van de s/eer in een bedrijf oj> het ziekteverzuim. Het is reeds vele jaren geen medisch geheim, dat onder de Duitse werknemers het ziekteverzuim driemaal zo hoog is ats in de Verenigde Staten en twee maal zo groot als in Frankrijk. Reeds lang is dit een punt dat politici, me dici, zakenmensen, kortom de gehele Bondsrepubliek met zorg vervulde. Wat is hiervan toch de oorzaak Na de oorlog is er veel vooruit gang geboekt, die eigenlijk een po sitieve invloed moet hebben op de gezondheid van de werknemers. Want zijn bijvoorbeeld de voeding, de behuizing, de gehele maatschap pelijke positie en de medische ver zorging niet enorm verbeterd sinds de oorlogDe arbeidsbeveiliging verzekert ons van een veilig ver richten van de werkzaamheden, waardoor men toch ook minder on gevallen dan vroeger mag verwach ten, machines zorgen er voor dat de werknemers geen bijzonder zware arbeid meer behoeven te verrichten. Alle omstandigheden zijn toch gun stiger dan ooit tevoren en toch kent men in Duitsland een zo ontstellend ziekteverzuim. Deze situatie heeft er toe geleid, dat de bondsregering een deskundi ge heeft verzocht een onderzoek naar een en ander in te stellen. De ze specialist is dr. Helmut Sopp, arts, psychiater en socioloog, die zich reeds tien jaar met deze materie van het ziekteverzuim in de indus trie bezig houdt. Zijn onderzoek strekte zich uit over meer dan 100 duizend werknemers in verschillen de industrieën en branches. Onbehagen De slotsom van zijn onderzoekin gen is, dat een 'bepaald gevoel van onbehagen in of bij de werkzaam heden de werknemers dikwijls in „'het ziek zijn" doet vluohten. Ach ter Ihet grote aantal 'zieken verschuilt zich een grote hoeveelheid van men selijke, sociale en met bet bedrijf waarin gewerkt wordit, verband hou dende problemen. Dr. Sopp meent, dat het hoge ziekteverzuim aanmerkelijk zou te ruglopen wanneer men aan deze problemen meer aandacht zou schenken en dat dit bovendien een aanmerkelijke besparing zou bete kenen voor de uitbetalingen van de ziekenfondsen in Duitsland die on geveer tien miljard D-mark per jaar bedragen. Alleen al één miljard zou kunnen worden bespaard, wanneer men het aantal arbeidsongeschikten bij de ziekenfondsen van 6 op 5 pet. zou kunnen terugbrengen. Naast de mo- reel-ethische aspecten en de mense lijke problematiek heeft de ziekte ook grote economische verliezen tot gevolg. Het is de sfeer De psychiater kwam op het spoor van een en ander toen hij vaststelde, dat in bedrijven waarin de arbeids voorwaarden, de technische accomo date, de leeftijdsopbouw, de gelde lijke beloning en de woonomstandig heden van de werknemers gelijk waren, het ziekteverzuim toch gróte verschillen vertoonde. De oorzaak van dit verschil bleek men in de sfeer in het betrokken bedrijf te moeten zoeken. Zeer belangrijke waarnemingen werden verricht bij de vrouwelijke werkkrachten van het 'hoofdpostkan toor te Hamburg. In de ene afdeling bleek dat het gemiddeld verzuim van de dames per jaar slechts 2,4 dagen bedroeg, terwijl dat in een andere afdeling niet minder dan 45,7 d&gen was. Alle arbeidsvoorwaarden waren bier volkomen gelijk en het verschil lag dn de menselijke om standigheden. Voorbeelden van dit onprettig kli maat in zo'n afdeling waren: min der prettige collega's, nukkige, brommerige, vervelende chefs en een gebrek aan verantwoordelijk werk bij werkneemsters die menen dat zij dergelijk werk heel goed kun nen verrichten. Al dit soort zaken draagt er toe bij, dat werknemers zich op een gegeven dag ziek mel den. Het bleek dan ook, dat de wer kelijke echte ziekten zich volkomen gelijk bij alle afdelingen voordeden. Sprekende cijfers Uit het onderzoek kwam vast te staan dat werknemers op verant woordelijke posten, mensen die vol op in het werk zaten, bet minste ziekteverzuim vertoonden. Ook bleek dat bet gemiddelde ziekteverzuim bij arbeiders tweemaal zo 'hoog is als bij ambtenaren, dat bet bij vrouwen ongeveer 40 pet. -hoger ligt dan bij mannen, bij alleenstaande dames slechts half zo hoog als bij getrouw de vrouwen enbij oudere werk- Spaaroverschot in mei AMERSFOORT, 18-6. In vergelij king met de voorafgaande maanden hebben de spaarresultaten in mei een herstel te zien gegeven. Het to taal der inleggingen bedroeg f 261,9 min., terwijl f 204,6 min. werd te rugbetaald, hetgeen een spaarsaldo opleverde van f 57,3 min., aldus de afdeling voorlichting van de Neder landse Spaarbankbond. Dit spaaroverschot 'heeft dezelfde orde van grootte als 'het spaarver- schil in mei 1963, 'toen een overschot van f 57,9 min. werd geboekt. Het relatief gunstige spaarresultaat is bereikt ondanks 'het feit, dat zowel hemelvaartsdag als pinksteren in deze maand vielen. De stijging ten opzichte van het spaaroverschot in april, waarin de toeneming slechts f 10,5 min. be droeg, werd ten dele veroorzaakt door de driemaandelijkse pensioen uitkeringen, die medio mei t.gjv. de spaarrekeningen plegen te worden bijgeschreven. nemers 50 pet. lager dan bij jon ge werknemers Ligt. Hoe groter het aantal dienstjaren, hoe geringer ge middeld 'het ziekteverzuim. Maar daar staat dan weer tegen over, dat als deze mensen echt ziek worden, de duur van de ziekte lan ger is. Want waar sommigen reeds bij de minste verkoudheid thuis blijven, zijn er onder die ouderen die zelfs met koorts rustig blijven doorwerken, met alle mogelijke nare gevolgen van dien. Daarom is hel volgens dr. Sopp nodig dat medici eigenlijk wat meer aandacht beste den aan werknemers die juist niet ziek zijn, om in staat te zijn bij deze mensen tijdig corrigerend op te treden. Deze ontdekkingen van de ziel kundige oorzaken van het ziek zijn, gelden niet alleen voor de bondsre publiek, maar voor alle industrielan den, oo/c voor Nederland. Want al is het dan misschien in mindere mate, maar ook in ons land spelen derge lijke factoren van de sfeer in het bedrijf mee in het ziekteverzuim. BONN, 20-6. - Bondskanselier Er- hard heeft op een persconferentie in Bonn gezegd dat hy niet het initia tief voor een bezoek aan Moskou zal nemen. De star volgehouden standpunten van Moskou bieden geen aankno pingspunten voor een gesprek. Het is algemeen bekend dat een uitnodi ging niet zal uitblijven wanneer pre mier Chroesjtsjov een gesprek nuttig oordeelt, zei hij. Het pas aangegane vriendschaps verdrag tussen de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland moet men niet on derschatten. Chroesjtsjov heeft zorg vuldig vermeden de verhouding met het Westen te verscherpen. Men kan het als een zekere ontspanning zien maar moet er niet op hopen dat de kwestie-Berlijn anders behandeld zal worden dan voorheen, aldus Erhard. Intensiever patrouilleren in Suriname DEN HAAG, 20-6. De binnenland se situatie in Bnits-Guyana heeft bij de Surinaamse regering vrees doen rijzen voor de mogelijkheid van on gewenste aktiviteiten in het grens gebied tussen Suriname en Brits- Guyana. Op verzoek van de Suri naamse regering heeft de minister van defensie daarom ter ondersteu ning van het optreden van de Suri naamse politie aan de commandant van de strijdkrachten in Suriname opgedragen bij wijze van voorzorg de patrouillegang langs de grensri vier, de Corantijnrivier, te intensi veren. Indien nodig zal de Koninklij ke Marine in de toekomst assistentie kunnen verlenen bij de controle in de Surinaamse territoriale wateren en het mondingsgebied van de Co rantijnrivier. AMSTERDAM, 20-6. - Het Prins Bernhardfonds heeft in 1963, blijkens zijn thans ever dat jaar verschenen verslag, tezamen met de Anjerfond sen voor 'n bedrag van f 1.541.083,31 aan subsidies verleend, tegen in 1962 f 1.271.261,53. Deze subsidies werden als volgt over de onderscheiden categorieën verdeeld: wetenschap 11,9 procent, kust 17,4 procent, volksontwikkeling en jeugdzaken 16,8 procent, overzee se rijksdelen en buitenland 17,9 pro cent en cultuurconservering 36 pro cent. De opbrengst van de Anjerakties in 't verslagjaar bedroeg f 1.087.261,91 (vorig jaar f 1.212.937,26). De bijdra ge (drie procent van de inleg) van de voetbaltoto beliep f 830.119,62 (vorig jaar f 989.933,48). De credietzijde van de balans per ultimo 1963 van het Prins Bernhard fonds en de veertien Anjerfondsen opent met de posten vermogen f 1.878.493,87 (vorig jaar f 1.758.852,16) en van reserve subsidieverleningen f 1.400.000,(vorig jaar f 750.000, De staat van lasten en baten over het verslagjaar sluit op een bedrag van f 2.470.145,47 met een batig saldo van f 769.641,71. (Vorig jaar waren deze bedragen f 1.671.342,90 respec tievelijk f 190.184,77). WENEN. De Oostenrijkse film en toneelspeler Hans Moser is in Wenen overleden. HÜi was 83 jaar. KERKNIEUWS Nederlands Instituut voor Oecumene reizen AMSTERDAM, 19-6. Te Amsler- dam ds opgericht het Nederlands In stituut voor Oecumene Reizen (het N.I.O.R.). Zoals bekend, worden er sinds 1961 gemeenschappelijke reizen georganiseerd van katholieken en protestanten naar Rome en Assisië, en sinds kort ook naar Taize. „Deze reizen trekken in toenemende mate belangstelling en blijken een grote verbetering teweeg te brengen in het klimaat waarin christenen elkander ontmoeten, doch blijven anderzijds uiteraard een reële kwetsbaarheid behouden. Daarom leek het gewenst" zo zeggen de organisatoren van het N.I.O.R., „een instantie in het leven te roepen, welker voortdurende zorg er op gericht is, de oecumenische in spiratie van deze reizen in de geest van Abbe Couturier te waarborgen en nog meer te bevorderen". HONSELERSDIJK. 20-6. De Wé haté groeit ais kool, of, om het meer in Westlandse stijl be houden, als met C.O./2-gas behandelde sla. Overigens is dit evenement, dat zich jaarlijks in en bij de Coöperatieve Centrale Westlandse snij bloemenveiling te Honselersdjjk afspeelt, ai lang van een „Westlandse handelstentoonstel ling" een „nationale tuinbouwbeurs" geworden. Met deze paar cijfers is de groei wel ongeveer geillustreerd: de beurs beslaat dit jaar 19.000 vierkante me ter, 6.000 meer dan vorig jaar, het aantal standhouders nam met 30 toe tot 255 en nog hebben enkele gega digden het niet verder kunnen bren gen dan de wachtlijst. In plaats van twee was deze keer maar één vei linghal beschikbaar. Als aanvulling zijn er twee verplaatsbare houten hallen, een warenhuis (dat is een heel grote kas) en een overdekte stalen constructie bij geplaatst en buiten is uiteraard ook nog het no dige te zien. De beurs zal van dinsdag 30 juni tot en met zaterdag 4 juli worden gehouden. In Bejdilli, een dorp in Turkije, hebben achttien mensen door een aardverschuiving de dood gevonden. Een dertigtal huizen werd vernield. De rotsmassa's kwamen in beweging nadat het overvloedig had geregend. AMSTERDAM. - De heer Carel Briels, organisator van de viering van 150 jaar koninkrijk in Nijmegen, heeft zijn aanklacht wegens beledi ging tegen de heer L. destijds hoofd- redakteur van De Volkskrant, inge trokken. De officier van justitie in Amsterdam heeft dit meegedeeld. Een officiële woordvoerder !in Georgetown iheeft berichten tegen gesproken dat Cubaanse wapens uit Suriname Brits-Guyana werden bin nengesmokkeld. SCHIERMONNIKOOG. 20-6. - Het heeft op Schiermonnikoog enorm hard geregend. Tussen acht uur des avonds en acht uur des morgens viel er maar liefst 15,5 millimeter hemel water. Maar de badgasten trokken zich er vreemd genoeg niet eens zo veel van aan. Voor hen had het slechte weer namelyk ook een bij zonder aangenaam kantje: geen en- Flitsen uit het buitenland WARSCHAU Polen heeft be kendgemaakt dat West-Duitsland het Poolse voorstel voor „bevrie zing" van kernladingen in centraal- Europa heeft afgewezen. In een me morandum zegt de Poolse regering dat een dergelijke houding „iedere constructieve poging om d'e toestand in Europa gezond te maken, onmoge lijk maakt". NICOSIA In het bergachtige ge bied van noordwest-Cyprus zijn hevige vuurgevechten uitgebroken tussen de bewoners van een Grieks en een Turks dorp, zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties in Nicosia gezegd. Er werd gebruik gemaakt van mortieren en automatische wapens. KOEALA LOEMPOER Bij de controle-post te Pangkalan Ammo op Maleisisch-Borneo zijn 32 gewa pende Indonesiërs aangekomen. Het wa9 de eerste groep Indonesische vrijwilligers die zich volgens het ak koord tussen Indonesië en Maleisië uit Noord-Borneo terugtrok. PARIJS. Een dief «heeft uit de woning van een Nederlandse se cretaresse bij de internationale NAVO-staf in Parijsvoor 6000 frank (ongeveer 4500 gulden) aan juwelen gestolen. WASHINGTON. De commissie- Warren, die op last van president Johnson een onderzoek instelt naar de moord op president Kennedy, heeft de laatste getuige gehoord. BERLIJN. Een 15-jarig meisje uit Gost-Berlijn is door de prikkel draadversperringen naar West- Berlijn ontkomen. NEW YORK. In het eerste kwar taal van dit jaar is het aantal ern stige misdrijven in de Verenigde Staten met negentien procent geste gen, zo heeft de directeur van het F.B.I., Edgar Hoover, meegedeeld. Twee doden tengevolge van gasvergiftiging AMSTERDAM, 20-6. In hun wo- ning aan de Palmgracht in Amster dam zijn de 79-jarige heer K. P. en zijn 54-jarige bij hem inwonende zoon P. J. P. tengevolge van gas ver stikking om het leven gekomen. Het ongeluk werd ontdekt toen een daar in de buurt werkzame glazenwasser een sterke gaslucht waarnam. Hij waarschuwde de politie en deze trof op de tweede etage in de woning de vader levenloos naast het bed aan. De zoon lag in het toilet op de grond en bleek eveneens te zijn overleden. Het onderzoek wees uit dat de gas slang van het komfoor was vergaan. Door de druk van het gas is de slang gesprongen waardoor het gas vrij de woning kon binnenstromen. De be woners hadden bij het naar bed gaan de hoofdkraan niet afgesloten. Duikers hebben nabij een grot van Capri een marmeren standbeeld omhoog gehaald, dat vermoedelijk uit de Romeinse tijd dateert, Het stelt een op zijn knieën liggende, krachtig gebouwde man voor. Levenslang geëist voor gifnioortlenares ASSEN, 19-6. Kalm en onbewogen heeft de hoofdverdachte in de ver giftigingszaak Veenoord, de 45-jari- ge A. G.-J. de eis van de officier van justitie bij de rechtbank in Assen, mr. C. J. van Oldenbeek, aange hoord. Deze eis luidde: levenslange gevangenisstraf. Aan het slot van zijn betoog zei mr. Van Oldenbeek, die het primair ten laste gelegde moord wettig en overtuigend be wezen achtte: „Voor deze immorele, egocentrische, gevaarlijke vrouw, die overigens 'geheel, toereken'ingsvat- toaar is, 'ken ik maar één straf, na melijk levenslange 'gevangenisstraf. kele hotel- of pensiongast hoefde ook maar een cent te betalen voor zyn verblijf of voor de drie maaltijden op die verregende dag. Voor het seizoen begon hadden de hotel- en pensionhouders op initia tief van de plaatselijke V.V.V. beslo ten, hun gasten een „regenverzeke ring" aan te bieden, die inhield dat zij elke dag in mei en juni waarop meer dan 13 millimeter regen viel voor hen een sratis dag zou zijn. En eind vorige week was hét dan voor de eerste keer zover. De bedoeling van de „regenverze kering" was, het bezoek aan het ei land in de vrij stille maanden mei en juni te stimuleren. En dat is bij zonder goed gelukt, op het ogenblik zitten alle pensions al vol, terwijl er in de hotels nog maar enkele open plaatsen zijn. De hotel- en pension eigenaren zelf zijn niet tegen over matige regenval verzekerd MARKTBERICHTEN Coöperatieve Veluwse Eïerveiling Ede Weekaanvoer: 279.802 stuks; han del: redelijk; prijzen (in f per hon derd stuks): eieren van 42-50 gram 4,49-5,58; eieren van 51-56 gram 5,55-7,26; eieren van 57-63 gram 7,43-9,17; eieren van 63-71 gram 8,59-10,59. Eierveiling S.B.E. Aanvoer: 583.560 stuks; handel: traag; prijzen (in f per honderd stuks): eieren van 36-44 gram 3,71- 4,74; eieren van 52-57 gram 6,51- 7,26; eieren van 57-63 gram 7,16- 8,03; eieren van 63-72 gram 7,26- 10,95; eendeneieren van 62-66 gram 7,01-7,50; eendeneieren van 67-70 gram 7,70-8,05. Eiermarkt Barneveld Aanvoer: 2.350.000 stuks; handel: traag; prijzen (in f per honderd stuks): eieren van 60-65 gram 8.00- 9,25, alg. prijs 8,45, kg.-prijs 1,36, op basis 62 gram; eieren van 41-59 gram 4,25-7,50, kg.-prijs 1,04-1,27. Pluimveemarkt Aanvoer: 25.000 stuks; handel: vlug; prijzen (in f per kg.): slacht- kippen, lichte 1,10-1,25, zware 1,40- 1,55; slachtkuikens 1,50-1,65. Varkerismarkt Aanvoer: 87 stuks; handel: willig; prijzen (in f per stuk): biggen 68-80; drachtige zeugen 400-600. Toen de Duitse Bundeswehr werd opgericht, was er de kersverse rege ring in Bonn alles aan gelegen hier uit geen nieuwe Wehrmacht te laten ontstaan. In die periode sprak men van de „burgers in uniform", een idee waarvoor men vooral in het le ger der V.S. inspiratie had gevon den. De Amerikaanse troepen werden eerst met verbijstering bekeken, om dat daar kennelijk alle tucht ont brak. Men kon er slechts met min achting op neerzien, want die orde loze bende was als overwinnaar het land binnen komen rollen .Zo ont stond een zeker respect dat blijk baar - de luchtbrug demonstreerde het bijvoorbeeld - ook zonder de ka daverdiscipline waarmee een Duits leger altijd vereenzelvigd was, een goede organisatie mogelijk is. En men poogde het na te doen. Dat is natuurlijk een hachelijke onderneming want het is zoals het is in de U.S. Army niet omdat men het zo wil, maar omdat de Amerikanen zo Zijn. Daarom kon men de Bundes wehr niet te veel succes voorspellen, temeer omdat de enige ervaren krij gers die men had en die men dus moest gebruiken om de Bundeswehr op gang te helpen, geen andere leerschool hadden gehad dan het Pruisische systeem. Staat in de staat Voor alle zekerheid werd overi gens een Wehrbeauftragte aange steld, een heer die een oogje in het zeil moest houden voor het parle ment en tot wie de soldaten zich konden wenden als er iets gebeurde dat tegen de democratische regels inging. En nu heeft de huidige Wehrbeauftragte oud-admiraal Heye verklaard dat het helemaal mis is. Daarbij moet men niet zozeer let ten op de door hem gesignaleerde obscene bevelen ,maar wel op het veel ernstiger vermoeden dat de of- ficierskaste weer bezig is een staat in de staat te vormen. Dat roept herinneringen op aan de tijd van Weimar, toen de officieren van de Reichswéhr maar al te bereid wa ren om de republiek ten grave te dragen en er ook naar vermogen toe bijdroegen met als triest resultaat: het Ermachtigungsgesetz waarmee Hitiers dictatuur begon. Nu kan toegegeven worden dat Heye zijn bezwaren niet erg elegant aan de grote klok heeft gehangen: via een nogal sensationeel geïllus treerd weekblad. Naar zijn verkla ring had hy geen gelegenheid ge kregen om de Bondsdag een toelich ting te geven op zijn vertrouwelijke schriftelijk rapvort en was dit de enige manier om te voorkomen dat zijn opmerkingen de doofpot ingin gen. Het is dan ook te hopen dat men in de bondsrepubliek zich niet al te druk maakt over deze aan vechtbare methode van publikatie en meer aandacht besteedt aan de beschuldiging zelf. ,,'t Is niet waar" Minister Kai-Uwe van Hassel, zelf een nogal Pruisisch ingestelde, antiek-militaire heer uit het noor delijke Sleeswijk-Holstein, heeft zich al pal achter zijn officieren gesteld en zo'n beetje de commentaar gege ven van „Es ist nicht wahr". Maar de gewone krantenlezer her innert zich een aantal recente pro cessen over militaire oefeningen, waarbij doden vielen o.m. door een eigenmachtig uitgeschreven veel te zware straf mars. Dat zijn dingen die al weer heel veel lijken op de sfeer die men nu juist uit het leger wilde houden. Er zal dan ook meer moeten gebeuren dan zomaar admi raal Heye voor leugenaar uitschel den. En niet alleen in Duitsland zal VENSTER men graag hiervan het fijne willen weteneen aantal huidige bondgeno ten van de bondsrepubliek hebben nog zo hun herinneringen aan Reichswehr en vooral Wehrmacht. kleintjes uitM A.et Oinno\taAcl PAPENDRECHT. De 69-jarige heiev H. de Gi'aaf uit Papen'drecht is op ihet terrein va»n Paikhuismeeste- ren N.V. aan de Oude Maasweg in het Botlekgebied door een ongeval om «het leven gekomen. De heer de Graaf voedde «hier heiwerkzaamhe den uit in dienst vam dë N.V. Aan- nemingsmaatschappij Splunder te Ridderkerk. Hij kwam onder dé hei- kar tereöWt. ROTTERDAM. Na haar bezoek aan Gouda heeft H.M. Koningin Ju liana in de Rotterdamse Ahoy-hal de openingsplechtigheid bijgewoond van de Oostenrijkse week. HILVERSUM. KR O-<t.v.-regisseur Luc van Gent vertrdk zon'dag 21 juni naar Curacao om als dialoog- regisseur van de Nederlandse speel film „Plantage Tamarinde" mee te werken aan de opname van deze film. AMSTERDAM. De rechtbank ite Amsterdam 'heeft de 47-jarige Utrechtse 'bankwerker G. J. K., die zij schuldig heeft ibevonden aan moord op een achttienjarige Amster damse prostituee ontslagen van alle rechtsvervolging omdat de man zijn daad' niet 'kan worden toegerekend. Overeenkomstig de eis werd zijn plaatsing in een 'krankzinnigenge sticht voor 'de tijd van één jaar ge last plus terbeschikkingstelling der regering. AMSTERDAM. Na een uitgebreid onderzoek -van Ide Amsterdamse re cherche en de spoonWëgreoherche heeft de 34-jarige conducteur A. K. van de Nederlandse spoorwegen be kend dat hij de twee diamanten (waarde f 80.000) die 'hij onlangs als gevon'den voorwerpen bij 'de politie inleverde, twee jaar igeleden achter gehouden heeft van een treinzen- ding. ROTTERDAM. De zeventiende In ternationale consumentenbeurs Fe- mina zal worden gehouden van 25 september t/m 8 oktober 1964 in het Ahoy'-gebouw te Rotteidam. SCHIPHOL. De Russische rege ringsdelegatie, die op instigatie van het Nederland-U.S.S.R. comité negen dagen in ons land heeft doorge bracht, is vrijdagmiddag van Schip hol naar Moskou teruggekeerd. GIETHOORN. In de Overijsselse gemeente Oldemarkt is vrijdagmor gen de bliksem in een brugwachters woning geslagen. De woning brandde gedeeltelijk af, maar het huisraad kon worden gei*ed. Bij Hasselt ging een hooiberg in vlammen op, even eens na blikseminslag. UTRECHT. Thans is zeker, dat calvinistische kerken uit 65 landen vertegenwoordigd zullen zijn op de grote assemblee van de Wereldbond van gereformeerde en presbyteri- aanse kerken in Frankfort aan de Main, deze zomer van 3-13 augustus. Bijna vijfhonderd afgevaardigden zijn reeds aangemeld. Uit de jonge kerken van Azië en Afrika komen er minstens 125. 96. Als de Huronen zien, hoe hun aan voerder, de blanke medicijnman, van wie zij wonderen verwachten, van zijn paard stort en roerloos blijft liggen, worden zij aangegrepen door paniek en verslagen wenden zij hun paax-den en vluchten het woud in. De strijd is even plotseling ge ëindigd als zij begon. De kolonisten komen uit huizen en stegen tevoorschijn, de ro kende wapens nog in de hand. Midden in de hoofdstraat ligt de roer- loze gestalte van Lajos Tjomkin, de zigeu ner. Agua en Presto zijn het eerste bij hem. Haastig dragen zij de gewonde een huis in. Nauwelijks zijn zij in het huis verdwe nen of in de verte klinkt het geklepper van paardehoeven op de straatkeien. De kolo nisten brengen hun musketten al aan de schouder als zij in de ruiter met het meisje voor zich Aram en Makoesjlah herkennen. „We hebben de aanval afgeslagen", roept een der kolonisten triomfantelijk. „Tjom kin is"Hij zwijgt abrubt, als hij Tjom- kin's .dochtertje voor Aram op het paard ziet zitten. Zo doet men het daar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5