DE ZIERIKZEESCHE COURANT TOP-OVERLEG OVER MALEISIE FALIKANT MISLUKT Mao houdt van internationale spanning Turkse premier naar Amerika Sneeuw en koude in Zuid-Afrika Zuid-Afrikaanse ambassade weigerde adres in ontvangst te nemen Zweedse tieners misdragen zich CHROESJTSJOV BEZOEKT ZWEDEN Man door douanebeambten doodgeschoten SENAAT AANVAARDT ONTWERP OP BURGERRECHTEN Edward Kennedy bij vliegongeluk gewond ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 juni 1961 120ste jaargang No. 19601 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: n.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succes/es" (ma*. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Korps Zierikzee wint brandweerwedstrijden Sukarno weigert eis van premier Raehniati in te willigen TOKIO, 21-6. Het topoverleg, dat president Sukarno van Indonesië, premier Rachman van Maleisië en president Macapayal van de Philip- PÜnen zaterdag in Tokio hebben ge voerd en dat ten doel had een op lossing te vinden voor de onderlinge twist over de onlangs gestichte Fe deratie Maleisië, is een falikante mis lukking geworden. Hoewel het gezamenlijke commu niqué opmerkte dat het voorstel voor een vreedzame regeling van het ge schil door Indonesië en Maleisië was aanvaard en dat een verzoenings commissie zal worden gevormd, stuitte alle overeenstemming at' op de weigering van Sukarno om de eis van premier Rachman, dat van nu af alle vijandelijkheden tegen Ma leisië moesten ophouden, in te wil ligen. Het voorstel een uit vertegen woordigers van vier Afrikaans-Azia tische landen bestaande verzoenings commissie samen te stellen, was af komstig van de Phiiippijnse presi dent. In het communiqué werd ge zegd dat Sukarno verzekerd had zich aan de aanbevelingen van deze com missie te zullen houden. Alle drie be trokken landen zullen in de commis- Onthutsende bijzonderheden MOSKOU, 20-6. Het Russische blad „Izwestia" heeft bijzonderhe den bekend gemaakt uit een gesprek dat de Chinese leider. Mao TseToeng in 1959 met een aantal communisten uit Latijns-Amerika voerde. Het ar tikel in de „Izwestia" was geschre ven door de Costaricaanse commu nist Eduardo Mora Balverde, die in 1959 met een aantal andere Latijns- Amerikanen bij het gesprek aanwe zig was, dat in de Chinese plaats Tsjengtsjow plaats vond. Mao Tse Toeng zou daarbij hebben gezegd, dat het communisme zich in de eerste plaats moet concentreren op Azië, Afrika en Latij-ns-Amerika en dat pas daarna het wester. aan de beurt kwam. Formosa en andere eilanden voor de kust zouden uit- eindolij-k in het bezit van communis tisch China komen, doch, zo zou de Chinese leider hebben gezegd, ons land is groot en we kunnen op het ogenblik het ock wel zonder die eilanden stellen. China wilde volgens Mao geen vergelijk met de Verenigde Staten tenzij deze zich onderwerpen. Internationale spanningen De Chinese leider had gezegd d'>t b;i V -->1 had geleerd van Foster Dul les, de vroegere minister van buiten landse zaken van de Ver. Staten. Zijn op-de-rand-van-de-afgrond-po- litiek was tegen ons gericht maar we hebben er van geleerd en we passen haar bij het eiland Quemoy toe. Toen de Amerikaanse oorlogs schepen zich op een afstand van vijf duizend meter van onze vuurlinies bevonden schoten we op ze. We wa ren op de rand van een ooi*log. aldus Mao, die zei persoonlijk op interna tionale spanningen gesteld te zijn. De Ver. Staten zullen bemerken dat de spanningen die zij zelf hebben ANKARA. 21-6. Premier Ismet Inonu van Turkije is zondagochtend uit Ankara naar de Verenigde Sta ten vertrokken. Hij reist met een vliegtuig, dat hem door president Johnson ter beschikking is gesteld. In Istanbul zal de minister van bui tenlandse zaken Eririn. zich bij hem voegen. De premier noemde zijn reis belangrijk. Op de terugreis zal hij Londen en Parijs a arid oen voor be sprekingen. JOHANNESBURG, 19-6. In Zuid- Afrika houdt de koude aan en blijft het sneeuwen. In Bloemfontein lag de sneeuw op enkele plaatsen twee meter dik. In talrijke streken is de temperatuur onder nul gedaald. Ook in het Britse protectoraat Basoeto- land en in Transkei heeft het veel gesneeuwd. opgeroepen niet voordelig zijn om dat de volkeren daardoor tot na denken gedwongen worden, hetgeen de communistische partijen ten goe de komt. Mao Tse Toeng had ten slotte verklaard niet bevreesd te zijn voor het Noordatolantisch blok, dat volgens 'hem niet uit gewapend beton maar slechts uit papier be staat. sie een vertegenwoordiger mogen aanwijzen, terwijl het vierde lid ge zamenlijk wordt gekozen. Het lijkt echter niet waarschijn lijk dat de voorgestelde commissie spoedig het levenslicht zal aanschou wen. Salvador Lopez, de „vredesen gel" van Macapagal in de Maleisische crisis, zei op een persconferentie, waar men hem vroeg naar het tijd stip waarop de verzoeningscommis sie zal worden gevormd: „Zij moet natuurlijk wachten tot de verschillen uit de weg zijn geruimd". Strijdkrachten gaan verder Inmiddels hebben de respectieve strijdmachten alweer bevel gekregen hun werk voort te zetten. De inspec- tieposten, die waarnemers uit Thai land aan de Indonesisch-Maleise grens op Borneo hadden bemand om er op toe te zien dat Indonesische in filtranten het gebied van Maleisië verlieten, zullen verdwijnen. Zij heb ben inderdaad enkele tientallen In donesiërs in de richting van de In donesische grens gestuurd, dqch hoe veel er „een slag om de arm"' hebben gehouden en in afwachting van het resultaat in Tokio in de oerwouden op Maleisisch grondgebied waren ge bleven, laat zich gemakkelijk raden. DEN HAAG, 20-6. De Zuid-Afri kaanse ambassade heeft geweigerd een adres in ontvangst te nemen dal werd aangeboden door vertegen woordigers van 28 hoofdzakelijk studenten- en jongerenorganisaties van alleriy schakering. In het adres werd verzocht invloed aan te wenden, „opdat, ter voorko ming van een verdere heilloze toe spitsing van de verhoudingen, in Zuid-Afrika, de uitgesproken von nissen in het Rivonia-proces niet ten uitvoer worden, gelegd". Vijftig leden van de qrganisatie die het adres hadden ondertekend waren voor de aanbieding ervan uit Amsterdam naar Den Haag geko men. Een flinke politiemacht die van hun komst op de hoogte was, had echter de Alexander Gogelweg waar aan de ambassade is gelegen, afge zet. Slechts een vijf man sterke de legatie werd toegestaan het adres aan te bieden. De delegatie werd niet in de am bassade toegelaten en kreeg te ver staan dat men het adres niet mocht aannemen. „Een order uit Pretoria", zo zei een ambassade-employée. Ook een toelichting of discussie werd van de hand gewezen. De delegatie heeft het adres toen maai- in de brieven bus gedeponeerd. STOCKHOLM, 21-6. Oeregrund, in zuid-Zweden, 'heeft zaterdag ge noten van een inval van driehon derd tieners, die, ter gelegenheid van de viering van het midzomerfeest, op bromfietsen en motorrijwielen uit Stockholm naar deze plaats waien gekomen. Tenminste 25 inwoners van Oeregrund moesten in een zie kenhuis worden opgenomen, na dooi de jeugdige vandalen te zijn afge rost. In een Zweed'se stad wei den 36 tieners wegens openbare dronken schap gearresteerd, hier werd een jonge, zwangere vrouw tegen de buik geschopt, terwijl een jongeling werd neergestoken. Miljoenen-schade door brand in leerfabriek CUIJK, 20-6. Voor enige miljoenen guldens schade is aangericht door een brand, die de leerfabriek van de gebroeders Manders in Cuijk geheel in de as heeft gelegd. Niet alleen de gebouwen, maar ook de machines en alle voorraden leer gingen verloren. Het vuur ontstond in de spuiterij, westelijke vleugel van de fabriek, die was ondergebracht in de noord westelijke vleugel van de fabriek. Binnen een kwartier had het vuur zich over de gehele fabriek verbreid, die een oppervlakte heeft van onge veer een halve hectare. De brand weren van Cuijk en Mill slaagden er niet in nog iets van de fabriek te redden. Met verscheidene stralen moesten zij omliggende gebouwen nat houden om te voorkomen, dat ook deze een prooi van het vuur zouden worden. vliei STOCKHOLM, 22-6. Premier Niki- ta Chrcesjtsjov komt heden (maan dag) met zijn gezelschap in Stock holm aan voor een officieel bezoek van vijf dagen. Zendag vertrok hij met zijn echtgenote en drie dochters aan boord van het Scwjetschip «Basj- kiriya' uit Denemarken waar hij ook vijf dagen is geweest. Men verwacht dat de ontvangst van de zijde van het Zweedse pu bliek nog koeler zal zijn dan in De nemarken het geval was. De veilig heidsmaatregelen van de Zweedse politie zullen niet minder streng zi»n dan in het Scandinavische buurland. Alle politieverloven zijn ingetrokken en gevaarlijke punten langs de we gen alsmede boerderijen en fabrie ken die de Sowjet-leider zal bezoe ken, zullen scherp worden bewaakt. Zijn officiële verblijfplaats, het in Barokstijl opgetrokken achttiende eeuwse kasteel Haga. even buiten Stockholm, wordt van land, zee en lucht uit bewaakt door 450 man. Spe ciale aandacht zal worden gewijd aan de 7.500 Oosteuropese vluchtelingen in het land. Een aantal van hen hield vorige week openbare bijeenkomsten waarop tegen Chroesjtsjovs bezoek werd geprotesteerd. greis ROME, 21-6. Een weinig for tuinlijke reis hebben 53 Itali anen gehad, die zaterdagmid dag om 4 uur in Rome in een vliegtuig slapten met bestem ming Milaan. Zij kwamen daar pas zondagochtend om 4 uur - 12 uur later - aan. Vanwege de staking bij de nationale luchtvaart maatschappij had men een Amerikaaans vlieg tuig genomen dat Los Angeles als eindpunt had, maar een tussenlanding in Milaan zou maken. Hel was genoodzaakt door te vliegen naar Purijs omclat boven Milaan een hevig onweer woedde. Pas in de loop van de nacht ivas in de Franse hoofdstad een extra vliegtuig beschikbaar om de reizigers naar Milaan te bren gen. Daar werden zij niét ver wacht. De bij de luchthaven behorende gebouwen waren verlaten en op slot. Er moest een deur worden ingetrapt om op straat te komen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's tL Die op rijkdom slapen wil y) Ligt geen tien minuten stil. g Een begin is gemaakt met de afbraak van het pand aan het Havenplein waarin voorheen was gevestigd de Zierikzeeso afdeling van de Zeeuwse Muziekschool. Het gebouw, opgetrokken in Engelse landhuisstijl moet ver dwijnen in verband met de oprichting op deze plaats van een nieuw pand, waarin de Coöperatieve Boerenleenbank zich gaat vestigen. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). ambtenaar een karabijn aanlegde. Met het eerste schot trof deze de benzinetank. Nog werd doorgereden. Met het tweede schot trof de scherp schutter het linkerachterlieht. De ko gel, aldus de lezing van de douane beambten, is in de wagen van rich ting veranderd, met het noodlottige gevolg dat de kogel de heer V. in de nierstreek trof. Tenslotte kwam de kogel in het dashboard van de-wagen terecht. Daarop stopte dè auto: de douanebeambten haastten zich naai de auto en constateerden al spoedig dat zij niet met een smokkelaar te doen hadden. De getroffen man, ge huwd en vader van een kind, staat in Valkenswaard als een keurige man bekend. Men tast in het duister om trent de reden, waarom hij is door gereden. V/AT. UQT PE blLT VALKENSWAARD. 20-6. - De 40- jarige bedrjjfsecoijoo/,.j-rie heer W. V. uit Valkenswaard is- iidagnacht te omstreeks half een v;L bij de Bel gische grens door eefv arabtfnschot van een douanebeambte dodelijk ge troffen. De ambulante dienst, een groep van vier douaneambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen, had zich voor controle nabij een kruispunt aan de Maastrichterweg te Valkenswaard opgesteld. Een van de ambtenaren maande een tegemoet komende auto waarin de heer V. reed met rode waarschuwingste kens te stoppen. Deze werden echter genegeerd. Het gevolg hiervan was dat een waarschuwingsschot met een revolver werd gelost. Ook dat bleef zonder resultaat waarop een andere Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen nu en dan buien, mogelijk met onweer; overwegend zwakke wind; in het algemeen iets minder lage temperaturen. 23 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 19.47, onder 3.19. Volle maan: 25 juni te 2.08. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 juni BROUWERSHAVEN 2.00 v.m. 14.23 n.m. 23 juni Springtij: 27 juni 2.08 v.m. 14.39 n.m. Politie-legertje voor T.T.-races Assen ASSEN, 20-6. De politie uit Assen zal zich op 27 juni, als de T.T.-races 1964 worden gehouden, laten helpen door 580 man van de politie uit Em- men en van de rijkspolitie. Men hoopt op deze manier de 20.000 tot 22.000 voertuigen, die naar schatting 120.000 bezoekers zullen aanvoeren zo efficiënt mogelijk naar en van het circuit te leiden. Daarbij zal de po litie geassisteerd worden door een verkeersvliegtuig van de rijkspolitie en door een helikopter. EIS IN ZAAK „ZWARTE JUDITH" DEN HAAG, 19-6. Vijf jaar gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Den Haag, mr. baron Van Voorst tot Voorst, geëist tegen de 32-jarige tuinman J. van P. uit Maa2-sbergen die ervan wordt be schuldigd de dood te hebben veroor zaakt van „Zwarte Judith" onder welke naam een Amsterdamse pro stituee bekend stond. Onfortuinlijke Bijzondere frankeerzegels Nederlandse Spoorwegen DEN HAAG, 20-6. Ter gelegenheid van het feit dat het op 20 september 125 jaar geleden is dat in ons land de eerste spoorweg in gebruik werd genomen zal op alle postinrichtingen in Nederland een serie van twee bij zondere postzegels zonder bijslag in de waarden van 15 en 40 cent 'ver krijgbaar zijn. De zegels zijn ont worpen door de fotograaf Cas Oot- huys uit Amsterdam. De zegel van 15 cent toont licht seinen van een moderne stationsbe veiliging, die van 40 cent een elek trisch treinstel type 1964. Op beide zegels is, behalve de landsaanduiding en het waardecijfer, de tekst „125 jaar Spoorwegen" vermeld. De ove rige gegevens zijn: kleuren: zegel 15 cent: grijs, zwart en groen; zegel 40 cent: grijs, zwart en geel. De zegels zijn verkrijgbaar van 28 juli tot en met 22 augustus 1964 of zoveel langer als de voorraad strekt en uitsluitend op de postkantoren te Utrecht van 19 tot en met 26 september 1964. Zij blijven voor de frankering geldig tot en met 31 de cember 1965. Vliegramp op Formosa TAIPEH, 21-6. De 57 inzittenden van een passagiersvliegtuig dat za terdag kort na de start 'bij Tai Tsong' op Formosa neerstortte, zijn allen omgekomen, zo is zondag door de maatschappij meegedeeld. Er waren 36 Chinezen, 19 Ameri kanen, een Engelsman en een Kore- aan aan boord van 'het toestel. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langzaam in diepte afne mende depressie boven de Noordzee beheerst nu al dagenlang het weer in onze omgeving, waarbij perioden met buien afgewisseld worden door op klaringen. Er vielen daarbij plaatse lijk grote hoeveelheden regen. Op het vliegveld Ypenburg viel in vier da gen 95 mm. Dit is ongeveer ander half maal de som die er gemiddeld over de gehele maand valt. Het cen trum van het lagedrukgebied ver plaatst zich langzaam naar het zui den en wordt morgen dichtbij ons land boven het zuidelijk deel van de Noordzee verwacht. Er zullen dan opnieuv^ op de meeste plaatsen buien vallen, sommige mogelijk met on weer. De temperaturen waren de laatste paar dagen zeer laag. In De Bilt ge middeld zes graden onder normaal. Verwacht mag echter worden dat er langzaam enige verwarming zal op treden. Dank zij verschillende, centraal gerichte, wervingsacties heeft het Nationaal Re vali datief on ds in 1963 voor ruim f 157.000 kunnen beste den voo raankopen ten behoeve van talrijk eorganisaties, die zich met de zorg voor gehandicapten bezighou den. WASHINGTON, 19-6. De Ameri kaanse Senaat heeft vrijdagavond het wetsontwerp op de burgerrechten aanvaard. Het ontwerp is met 73 te gen 27 stemmen goedgekeurd. De Se naat heeft zich 83 dagen met het ontwerp bezig gehouden. De zeer rechtse senator Barry Goldwater de adspirant republikeins kandidaat voor het presidentschap stemde met de zuidelijke democratische se natoren tegen. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden, waar het zeker zal worden goedgekeurd. Het zal vervolgens aan president John son ter ondertekening worden voor gelegd. Men verwacht dat de presi dent het ontwei-p op onafhankelijk heidsdag, dat is 4 juli, door zijn hand tekening tot wet zal verheffen. De aanvaarding werd mogelijk ge maakt door samenwerking van de twee fractieleiders in de Senaat, de democraat Humphrey en de republi kein Dirksen. De goedkeuring van de Senaat komt precies een jaar na de datum, waarop wijlen president Kennedy het wetsontwerp op de burgerrechten naar het Congres zond, met de aan beveling het te aanvaarden, „omdat het goed is". Zesenveertig democraten en 27 re publikeinen hebben voor het ontwerp gestemd, terwijl 21 democraten en zes republikeinen tegen waren. De uitslag van de stemming werd vanaf de publieke tribune met applaus be groet. Belangrijke stap In San Francisco, waar hij het woord voerde op een bijeenkomst van de democratische partij, noemde president Johnson de aanvaarding van het wetsontwerp „een belangrij ke stap in de richting van gelijke mogelijkheden voor alle Amerika nen". Hij feliciteerde de senatoren van beide partijen die hiertoe had den bijgedragen. De minister van justitie, Robert Kennedy, zei na de stemming dat zijn broer verheugd zou zijn geweest over de uitslag. Senator Humphrey verklaarde, dat de Senaat een grote overwinning had geboekt „voor de menselijke waardigheid en vrijheid". Voor het eerst in de geschiedenis had het Con gres op niet mis te verstane wijze duidelijk gemaakt dat er „in ons land geen plaats is voor tweederangs bur gerschap". Tot de tegenstemmers behoorde ook de democraat William Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen. SOUTHAMPTON Massachusetts), 20-6. - Edward Kennedy, de jongste broer van wijlen president John F. Kennedy, is ernstig gewond toen het partikulicre vliegtuig, waarmee hij naar de conventie van de democrati sche party in de staat Massachusetts, die in Springfield wordt gehouden, in de buurt van Southampton veron gelukte. De bestuurder van het vliegtuig, dat voorts de democratische senator van Indiana, Bayh, diens echtgenote alsmede een assistent van senator Kennedy, Edward Moss, aan boord had, kwam bij het ongeluk om het leven. Edward Kennedy kreeg verwon dingen aan de rug, aan de borst en aan het gelaat, doch een woordvoer der van het Cooley Dickensonzieken- huis waar hij is opgenomen zei dat zijn toestand niet zorgwekkend is. Senator Bayh en zijn echtgenote werden eveneens gewond. De toe stand van Moss is kritiek. De echtgenote van de 32-jarige Ed ward Kennedy en gouverneur Pea- body van Massachusetts begaven zich direkt nadat het ongeluk bekend werd naar het Dickensonziekenhuis. Het vliegtuig, een tweemotorig toestel, was vrijdagmiddag uit Was hington vertrokken. Het stortte in een boomgaard neer korte tijd voor het zou landen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1