GEHOORZAMEN vaderdag Coopvaetf -een uitgebalanceerde Java-Maryland-Virginia melange van Douwe Egberts! De tabak voor de moderne pijp roker. Rookt koel. Geurt prettig. Smaakt zacht. Ook voor U de pijptabak. Er is een huis vol vaderdag-geschenken coopvaett zonnebril palingbrood JOH. DE VRIES JRIESJP biotw 'n mooie weekender 'n trui 'n leuke broek 'n strandset m DOUWE EGBERTS TABAK Advertentie Leer Uw hond reeds jong JONG GELEERD IS OUD GEDAAN Wanneer een jonge hond zijn en tree in uw huis heeft gemaakt, dan begint voor u de moeilijkheid van de opvoeding. Het zindelijk maken is een hoofdstuk apart en valt in we zen niet onder de opvoeding. Het opvoeden van honden is voor velen een ware kunst en er lopen dan ook meer opgegroeide honden, dan opgevoede honden rond. Voor het goed in het gareel brengen van onze huisvriend is veel tijd en een grote dosis geduld nodig. Wij me nen echter, dat de mogelijkheid toch binnen het bereik van de meeste hondeneigenaars ligt, mits er vol doende liefde voor het dier aanwe zig is. Wanneer u veel van uw hond houdt en er op gesteld bent dat hij gehoorzaam zal worden, is er altijd wel tijd voor de oefeningen te vin den en wanneer u het bovendien als een serieus spel ziet, waar u ge noegen in kunt scheppen, zal het ge duld ook wel op te brengen zijn. Voor velen zal het misschien nog gemakkelijker vol te houden zijn wanneer zij het als sport beschou wen. Evenals bij vele andere za ken geldt ook hierde aanhouder wint! Na verloop van korte of lan gere tijd zal de hond onherroepe lijk gehoorzamen. „Hier" Wij beginnen met de eerste oefe ning en wel het komen op comman do. Bij alle oefeningen moeten wij zeer goed onthouden dat het voor het bereiken van h.et geloenste re sultaat belangrijk is, steeds één commando te gebruiken. Wij kiezen bijvoorbeeld „Hier!" omdat we die kreet ook in noodgevallen (verkeers drukte) bezigen. Het jonge diertje krijgt aan de halsband een lange lijn van 15 of 20 meter. We gebruiken voor de oefening zoveel mogelijk een stille plaats waar wij rustig en onge stoord kunnen werken. We vieren de lijn. Het diertje gaat nu zijn eigen gang, loopt waar het wil en snuf felt en speelt. Is het ver genoeg weg, dan be ginnen wij. „Hier!" Het reageert niet. Steeds herhalen wij het com mando, niet schreeuwerig of op ru zietoon, neen, op rustige normale commandotoon. De kleine zal er echter niet op reageren. Dan pal men we langzaam en regelmatig de lijn in onder het rustig herhalen van het commando en trachten zijn aandacht te trekken. Hebben we de lijn helemaal ingehaald en is onze vriend bij ons, dan strelen we hem en halen hem wat aan. Daarna la ten we de lijn weer schieten en mag hij zijn gang gaan. Na enige tijd herhalen toe het spelletje. Steeds rustig en kalm blijvend. Geduldig: blijven Heeft de hond het na de eerste oefening niet geleerd, dan gaan we naar huis en herhalen het een vol gende keer. Na verloop van tijd zal zelfs de minst intelligente hond het spel begrijpen en komen op het com mando. Verlies nooit uw geduld, want een hond voelt dit dadelijk aan en ziet hierin een vorm van zwakte. Natuurlijk mag het dier nooit ge slagen worden voor het feit, dat het niet dadelijk op commando komt, want hiermede bereikt v. juist het tegenovergestelde. Het dier ver trouwt u niet meer en alle moeite is tevergeefs geweest. Het wil niet naar iemand toekomen die slaat. Het moet weten, dat het altijd en onder alle omstandigheden rustig bij u kan komen. Heeft de hond het zo geleerd dat hij op uw commando komt, dan kunt u het gaan proberen zonder lyn. Hier geldt weer het zelfde. Al komt de hond niet dadelijk, dan toch de goede toon in het commando be houden en vriendelijk blijven en be lonen, wanneer hij komt. Helpt de ze methode niet, dan kunt u het los lopende dier even een lichte schrik bezorgen door het b.v. een kluitje aarde tenen de kop te nooien als het niet reageert. Doorgaan met oefe nen tot hij op dit commando zelfs zijn eten laat slaan. „Naast" Het meelopen is ook een belang rijke zaak. Men leert dit de jonge hond het best door hem te leren lopen aan een zo kort mogelijke lijn. Wen hem aan één bepaalde kant te lopen, bijvoorbeeld links, en zorg er voor, dat de Wn zo strak blijft, dat hij op de juiste afstand naast het linkerbeen loopt. Terwïlle van het vlw~ier leren is het belangrijk bij de eerste oefenin gen zo te gaan lopen, dat het dier ver blijft van bomen, lantaarnpa len, muren enzovoort, zodat de aan dacht het minst wordt afgeleid. Wij gaan ryu lopen in een voor het dier geschikt tempo en zorgen er voor, dat hij naast het been blijft. Lang zaam laten we de lijn onder het lo pen iets vieren, wanneer het dier keurig meeloopt. Hierdoor krijgt het het gevoel vrij te zijn. Schiet de hond naar voren, dan trekken we hem ogenblikkelijk weer op de plaats onder het commando „Naast!", het geen weer vriendelijk doch nadruk kelijk moet worden gezegd. Dit her halen we steeds weer wanneer onze jonge vriend vooruit ioil. Het weer op de plaats brengen door het inhalen van de lijn dient resoluut doch regelmatig te ge schieden en niet door een wilde ruk of zo. Bij de gehele opvoeding is het zo, dat de hond in ons de meer dere moet gaan zien, zuiver door de rustige, vriendelijk maar doelbe wuste wijze, waarop wij met hem omgaan. Er is voor het dier dan geen enkele aanleiding om zich ge krenkt of beangst te voelen en u be houdt hiermede de spontane vriend schap en trouw van de hond, ter wijl u het toch laat doen wat het doen moet. liet „naast" lopen moet natuurlijk ook weer met veel geduld zolang worden geoefend, totdat de hond ook los naast het been volgt. „Zitten" U kimt deze lessen natuurlijk ook verder uitbreiden met het op de juiste wijze meelopen naast de fiets, hetgeen voorzichtig op de zelfde wijze wordt beoefend. Bij grote honden is het belangrijk met deze lessen al te beginnen wanneer ze nog klein zijn, omdat u het dier dan nog in de macht heeft in verband met de kracht die het later kan ont wikkelen en waardoor de opleiding moeilijker zal worden. Met 3 maan den is de pup zover dat met een voudige lessen kan worden begon nen. Het zitten op commando beoefe nen we ook, door het geven van het bevel „Zit!", waarbij we voorzich tig, maar beslist het achterdeel van het dier neer drukken. In het begin houden we het dier neergedrukt en laten het niet eerder opstaan dan bij het commando „Op!", waarbij we de handen wegnemen en het hierdoor in de gelegenheid stellen op te staan wat ook dadelijk gedaan zal worden. Regelmatig herhalen met precies de zelfde commando's is de enige methode om de hond zo spoedig mogelijk gehoorzaam te maken. „Slapen" Het liggen geschiedt op de zelfde wijze op het commando „Slapen!" (niet „liggen", want dat klinkt voor de hond het zelfde als „zitten"). Hierbij drukken we eerst de hond in zit en trekken daarna de voorpoten voorzichtig naar voren, waardoor het dier komt te liggen. Al deze oefeningen zijn betrekke lijk eenvoudig, maar dienen regel matig te worden herhaald, waarbij steeds de vriendelijkheid en beslist heid moet blijven. Gehoorzaamheid dient beloond en dwarsheid of dui delijke ongehoorzaamheid streng beknord te ivorden. Let er op, nooit te slaan. Met beknorren en enige tijd volkomen negeren bereikt u over het algemeen veel meer. De moeite welke wij ons getroos ten bij de opvoeding zal echter in de praktijk duizendvoudig worden beloond, wanneer wij verder de be schikking hebben over een gehoor zame hond. Want niets is prettiger dan dat uw huisvriend handzaam en gehoorzaam is. Het bespaart u veel ergernis en zenuwen en schenkt u pas het ware genot een hond als vriend te hebben. Flitsen uit liet buitenland BRUAY. Xn de buurt van de Noordfranse stad Bruay zijn woens dag vijf 'mijnwerkers om het leven gekomen bij een val van honderd meter in een schacht van een steen kolenmijn. Zij waren met de liift op weg naar beneden toen het ongeluk gebeurde. Wat precies de oorzaak van het ongeluk is, is niet bekend. ATLANTA. De leder, van de Or de van advocaten in de stad Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia, hebben met 363 tegen 183 stemmen ■besloten, de statuten van hun ver eniging in dier voege te wijzigen, dat ook negeradvocaten als lid kunnen toetreden. BERLIJN. Ongewapend en in bur ger is donderdagochtend een 23- jarige onderofficier uit oost-Duits- land naar west-Berlijn gevlucht. In het zuiden van de stad slaagde hij erin ongemerkt door de verscheide ne rijer, prikkeldraad te komen. KOPENHAGEN. De Sowjet-Russi sche premier, Chroesjtsjef, is don derdag met zijn gevolg uit Kopen hagen naar Beldrimge op Fuer.en vertrokken, waar de derde dag van het staatsbezoek aan Denemarken wordt doorgebracht. CONCORD. Een rechtbank te Concord, in de Amerikaanse staat New Hampshire, heeft een gewezen scherpschutter van de marine,, de 32-jarige Norman Est es, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf omdat deze met een aanslag op president Johnson had -gedreigd. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft 'het laatste van een reeks door de zuidelijke senatoren ingediende amendementen op het wetsontwerp inzake de burgerrech ten verworpen. De afgelopen dagen waren ruim honderd „zuidelijke" amendementen ingëdiend, die echter a'lle zijn -afgewezen. BERLIJN. Voor de jaarlijkse her denking van de opstand in oost- Duitsland op 17 juni 1953, heeft woensdagmiddag op hét John F. Kennedy-plein in west-Berlijn een openlucht/bijeenkomst plaats gehad, die door omstreeks honderdduizend Westberlijners werd bijgewoond. PARIJS. In een méi jl. goedge keurd overzicht van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) over de economische toestand in Oostenrijk wordt medegedeeld, dat in het twee de halfjaar van 1963 de economische expansie in sneller tempo ging. Al les doet veronderstellen dat het ge middelde groeitempo van 1963 dit jaar overtroffen za-1 worden. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van buitenflandsc za ken heeft meegedeeld, dat op Ame rikaanse vliegers in dienst va-n de Kongolese regering niet langer een beroep gedaan zal word'en voor ope raties vanuit de ludht liegen opstan delingen in de provincie Kivoc. Voor vader een goede Prima verrekijker Mooi brilmontuur Televisiebril Sterk brilétui Loupes Leesglas BERGMANS vakopticiëii Havenpark 1 Zierikzee Telefoon 2029 Kerkstraat 2 Burgh Te koop: gebruikte Volkswagens vanaf 1964 tot 1954; zowel 1500 als 1200. Met volledige garantie GARAGE SLAGER telefoon 344 Brouwershaven Fijn Schouws Echte Zeeuwse bolussen Pakken heerlijke roombotcr- koeken bakkerij ,'t Hoekje' J. VERWIJS - Zierikzee Mol 1 - Meelstraat 43 Sleutelétui voor de auto, met automerk of in leder étui 1,95 Een keurcollectie portemonnaies in alle prijsklassen vanaf 3,95 Altijd klein geld bij de hand in dit gelüétui 1,95 Voor de vakantie is zo'n jerry-can onmisbaar! 10 liter 4.75 De feilloos werkende gas-aansteker met garantie SUCCESJES diversen: „Vapo", onze natuurperma- nent, geeft voldoening; /it steeds patent! Kapsalon Murk, telef. 2767. Zierikzee Afgemat? Moe? Schieffer's bloedwijn helpt bijzonder snel! Bevat aktief-Lecithine. vitaminen en mineralen, werkt biovitaal. Exclusief bi.: apothekers en drogisten. Prachtige gasaanstekers in de lage prijs van f 5,95, o.a. van Poppell en Caravelle. Si garenmagazijn D. C. Vierge ver, hoek Kraanplein, Zierik zee en Weststraat, Haamste de, telefoon 675. Leuke kop en schotels met oude auto's als décor 1,65 Overhemden en toiletartikelen alles keurig opge borgen - compleet 6,25 Voor vaders „biertje" een eigen glas met diverse biexmerken 2,25 en noj; vele andere har te- vindt U voor vader bij Elke dag zie je er meer f 5.295,- RUIME ZUINIGE benzineverbruik 1:16) GEZINSAUTO luchtgekoelde motor geen anti-vries nodig incl. ruitensprociers. buitenspiegel, verwarming, airconditioning, lichtseinen verstelbare rugleuning, luxe bekleding en anti-diefstal slot Garage P. A. Remeeus - Tel. 473 - Ouwerkerk Kiest voor 'n y/elkom geschenk (Denk aan de a.s. vakantie) Te veel om op te noemen ZIET ONZE ETALAGES! POSTSTRAAT 19 - ZIERIKZEE Geschenken voor fotograferende vaders Fotoliaudel „HET CENTRUM" ZIERIKZEE (tijdelijk ingang nieuwe drogisterij) Bij alle vriendelijke dingen van het leven m DOUWEEGBERTS Zachte geurige pijptabak f 1.-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6