Berusting over Duitsland 100.000 marrie s mogelijkheden Koningin bij herdenking 150 jaar N.B.G. Sneeuwval in Zuid-Afrika Vlet overvaren Ontslagen kringhoofd B.B. werkte door jfcflflföf-puïstjes Vroeg or faaf nppft rie protestanfs.ci7ri'™pliikevr0^qe voorkTuraafl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 juni 1964 Nu. 19600 Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELD en nog hoop in Zuid-Afrika VENSTER Al is het daar de laatste tijd - jaren nu al - opvallend rustig: het in tweeën gespleten Duitsland blijft een pijnlijk en gevaarlijk punt in de verhouding tussen de machtsblok ken van oost en west. De huidige situatie bevalt noch de ene, noch de andere partij, maar men berust erin omdat men over en weer nog min der voelt voor de situatie die de an dere partij er graag voor in de plaats zou stellen. Echter: zowel in Moskou als in de westelijke hoofd steden heeft men er terecht weinig vertrouwen in dat de berusting eeuwig kan duren. Een van de redenen waarom bondskanselier Erhard naar Was hington toog was dan ook zeker om president Johnson aan te sporen op de bres te blijven staan voor de her eniging der twee Duitslanden. Een toezegging die hem moeilijk gewei gerd kan worden, want voor de Amerikanen is het niet aantrekke lijk hun voornaamste bondgenoot op het vasteland voor het hoofd te slo ten, vooral niet nu de verhouding met Frankrijk nogal te wensen over laat. Dat wil overigens niet zeggen dat men in Washington nu wel erg ge looft in de mogelijkheid van hereni ging. En in zachte termen zal Er- hard ook wel te verstaan zijn ge geven wat Johnson in een niet zo gelukkig interview met een Duits blad al eens heeft gezegd: dat Bonn zelf zijn best eens moet doen om op betere voet met het communistische blok te geraken. Immers als er van een verbetering in de Duitse situ atie ooit eens iets moet komen, dan kan dat alleen doordat de Russen er aan meewerken. 'Er voor te gaan rijden :al geen zinnig mens voor staan. Geen stommetje spelen Nu doet het kabinet. Erhard wel iets in die richting, zij het voorzich tig om de door Adenauer en Strauss geleide politici niet in het harnas te jagen. Die zijn nog altijd van mening dat met communisten helemaal lie ver niet gepraat moet worden voor ze toegeven, een standpunt waarmee men in geen geval verder komt. Of men door de voorzichtige uitbrei ding van contacten met Moskou, Warschau, Praag, Boekarest die nu aan de gang is wel verder komt, sto.at natuurlijk nog te bezien. Maar Er hard en Schroder zijn er in ieder geval van overtuigd dat de zaak er nooit slechter door kan worden Met stommetje spelen bereikt men ten slotte nooit iets, denkt Ehard te recht. Zijn nota aan Moskou is in ieder geval een poging althans weer een gesprek op gang te krijgen, een tactiek waarin Adenauer bepaald niet zo bedreven was. Hoe men tegenover de kwestie in Moskou staat, blijkt wel enigszins uit het verdrag dat de Oostduitser Ulbricht daar gesloten heeft. Het is het zoveelste verdrag en in de versie van dit jaar staat weer van alles dat ook al in de oude stond: samenwer- I-en en vriendschap in frasen die rechtstreeks ontleend schijnen aan vr^^nerc verdragen. Opvallend is echter wel dat Chroesjtsjef zich heeft onthouden van eisen dat Berlijn een open stad wordt met behalve Britten, Ameri kanen en Fransen ook andere solda ten als beschermers. Over de oude rijkshoofdstad wordt haast gezwe gen: slechts de opmerking dat het geen stukje west-Duitsland is - waarover geen meningsverschil van belang bestaat - kreeg een plaats. We krijgen de indruk dat het ver drag voornamelijk moest dienen als een moreel steunende tegenhanger voor Ulbricht tegen Erhards bezoek aan Washington. Het een en ander geeft vooral te kennen dat beide partijen nog geen mogelijkheid zien de zaak tot wederzijdse tevreden heid op te lossen. Dat is jammer, maar gelukkig tonen beide partijen ook nog steeds een bereidheid lot berusten. Mandela De Afrikaanse negerleider Nelson Mandela heeft levenslang gekregen en niet de doodstraf, hoewel hij daar volgens het Zuidafrikaanse recht wel voor in aanmerking was gekomen. Het lijkt of de regering-Verwoerd enigszins soepeler wordt. Daarop duidt ook het feit dat er sprake van is, de voornaamste wet tegen het verzet tegen de apartheid, de sabo- tagewet, op te schorten. Waarschijnlijk beduidt dit niet dat Pretoria gaat twijfelen aan de noodzaak tot apartheid; denkelijk gelooft men door Mandela achter de tralies te hebben voorlopig geen grote last meer te hebben van de strijd tegen de apartheidspolitiek. Dan heeft het ook geen zin meer om de buitenwereld, in het bijzonder de Ver. Naties, te prikkelen met felle apartheidsmaatregelen. Aan de andere kant is het ook ge lukkig dat Mandeia's leven is ge spaard, omdat hij een van de wei nige negerleiders is die eventueel zowel b" zwart als blank vertrou wen kunnen inboezemen. Het zou niet de eerste keer zijn in de ge schiedenis dat regeringen gingen on derhandelen met tegenstanders die ze lang achter slot en grendel heb ben gehouden. Kenyatta is een voor beeld' en ook wijlen Nehroe. En wie de overtuiging heeft dat de blanke Afrikaners nog wel eens tot overleg zullen moeten komen met hun ge kleurde medeburgers, kan het alleen maar verheugen dat dan een man als Mandèla hun gesprekspartner kan zijn. Ingezonden mededeling Echtpaar - terug uit (Ie Sow jet-Unie - in arrest NEW YORK, 18-6. De politie heeft te New Ycrk het Amerikaan se echtpaar Morris en Mollie Block gearresteerd, dat verleden week, na ter. verblyf van vjjf jaar in de Sow- jet-Unie, met zijn dertienjarige dochter in de Verenigde Staten is teruggekeerd. De echtelieden wordt ten laste ge legd dat zij in 1959 valse verklarin gen hebben afgelegd om Morris Block in staat te stellen het paspoort te verkrijgen, dat hij nodig had om naar Sovvjet-Rusland te kunnen gaan Blocks paspoort was in 1957 inge trokken, nadat hij, zonder acht te slaan op een verbod van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, een bezoek aan de Chinese volksrepubliek had gebracht. Nader wordt gemeld, dat mevrouw Bleek op vrije voeten is gesteld, ter wijl Morris Block, tegen betaling' van een borgstelling van duizend dollar, eveneens de gevangenis kan verlaten. Teen het echtpaar Block verleden week, met zijn dochter, weer Ame rikaanse bodem betrad, verklaarde het „onbeschrijfelijk gelukkig" te zijn met zijn terugkeer in de Ver enigde Staten. De echtelieden ver klaarden dat hun vijfjarig verblijf in de Sowjet-Unie een grote ont goocheling voor hen was geweest. kleintjes uitÊ& kei Ointxe^lcuid JOHANNESBURG, 18-6. In Zuid- Afrika is veel sneeuw gevallen. In Johannesburg en omgeving ligt hiel en daor 25 cm. In vele streken is het voor het eerst sinds het begin van deze eeuw dat er sneeuw valt. Hon derden schapen zijn al van koude gestorven. Twee mensen verdronken ROTTERDAM, 18-6. Oo de Nieuwe Maas, nabij het oostelijk havenhoofd van de tweede petroleumhaven in Rotterdam, is gisterennacht de mo- torvlet „Dirk" van het aannemings bedrijf P. Troost uit Pernis over varen door de sleper „Australië" van de sleepdienst P. Smit jr. Twee op varenden van de vlet, de 43-jarige schtener Willem Bakelaar (Bealrix- straat 3, Cuddorp) en de 2-jarige Freddy Corten, het zoontje van de 31-jarige matroos L. J. Corten (Eve- raerstraat 104, Antwerpen), verdron ken. De matroos kon ternauwernood door de bemanning van de „Austra lië" worden gered. Het ongeluk gebeurde toen de „Australië" bezig was met het ver halen van een Zweeds zeeschip. Bij het oostelijk havenhoofd kwam de motorvlet, kort onder de zuidelijke oever, zonder enige verlichting, recht op de „Australië" af. Ondanks waar- schuwingssignalen van de „Austra lië" hield de vlet haar noodlottige koers. De „Dirk" kwam dwars voor de steven van de sleper en zonk b"- na onmiddellijk. AMSTERDAM ,17-6. II.M. de ko ningin, de ministers Scholten cn Bot er. drie staatssecretarissen hebben woensdag de herdenkingsbijeen komst in de Westerkerk te Amster dam ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van het Nederlands Bijbelgenootschap bijgewoond. Voorts waren aanwezig de voor zitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, vertegenwoordigers van het proviciaal bestuur van Noord- Holland, het gemeentebestuur van de hoofdstad en vertegenwoordigers van de synodes der verschillende protestantse kerkgenootschappen en van de r.k. kerk. In deze herden kingsbijeenkomst waren liturgen de voorzitter en vice-voorzitter van het N.B.G.ds. J. H. Sillevis Smitt en ds. J. R. Wolfensberger. Prof. dr. H. Berkhof hield een herdenkingsrede, getiteld: „Het woord aan het woord" Dubbele opdracht De algemeen voorzitter, ds. Sillevis Smit, getuigde in zijn openingswoord van de jaarvergadering van de dankbaarheid jegens de voorgeslach ten „voor het woord dat ze doorga ven en de erfenis, die zij ons lie ten". „Er zijn geen jaren geweest waarin zo intensief gewerkt is aan de verspreiding van de bijbel, dan in de afgelopen jaren", zo merkte spreker op. Vóór de toekomst zag AMSTERDAM. Evenals op 5 juni hebben ongeveer 150 Amsterdamse brandweerlieden een demonstratieve mars door de stad gemaakt die ein digde bij 'het sta'dhuis, waar verte genwoordigers van de demonstran ten werden ontvangen door de hoof den van algemene personeelszaken van de gemeente. ROTTERDAM. In het kader van de Oostenrijkse week, die in tegen woordigheid van H.M. koningin Ju liana in de Rotterdamse Ahoy-hal door de minister van economische zaken, prof. dr. J. A. Andriessen, werd geopend, is in het Rijnhotel in Rotterdam een kleine, charmante tentoonstellin gingeridht onder de titel „Festliches Wien", 'het feeste lijke Wenen. AMSTELVEEN. De 'heer A. Kap- tein, wethouder van openbare wer ken van de gemeente Amstelveen, heeft in de jonaste gemeenteraads vergadering onverwacht zijn functie neergelegd en bedankt voor het lid maatschap van de gemeenteraad. De oorzaak hiervan was een geschil over •gunning van de bouw van 825 wo ningen. NIJMEGEN. In Nijmegen wil men een fonds vormen, dat aan kred'iteu- ren van de stichting „Viering 150 jaar Koninkrijk" in Nijmegen scha deloosstellingen moet uitkeren. EDAM. Woensdagmiddag is het achtjarig zoontje van de heer C. Doerland bij hét vissen in de zee sluis in het water gevallen en ver dronken. DEN HAAG. De 'beheersraad van het speciale fonds van de Verenig de Naties heeft een nieuw hulp- program ten 'bedrage van 85,2 mil joen dollar goedgekeurd ten behoe ve van 39 ontwikkelingslanden en -gebieden. SCHIPHOL. Na op uitnodiging van prinses Beatrix een 'bezoek van drie dagen aan ons land 'gebracht te hebben is de 20-jarige prinses Chris- 1 ra met een lijnitoestel van de S. A.S. naar Stockholm vertrokken. Zij werd op Sdhiphol uitgeleide gedaan door de Zweedse ambassadeur in ons land, Bryn'olf Eng. ZANDVOORT. De 26-jarige Zwit ser E. R. Riöder uit Basel, van be roep kelner, die op het circuit van Zandvoort uit zijn sportwagen werd geslingerd, is ?n de „Maria Stich ting" in Haarlem overleden. Het on geluk gebeurde toen Rieser 'het bos uit kwam. Hij verloor toen de macht over het stuur. BERKEL EN RODENRIJS. De 33- jarige kraamverpleegster J. de Gel der is op het 'kruispunt Molenweg- Zuidersingel te Berkel en Rodenrijs op haar bromfiets 'door een vracht auto gegrepen en om het leven ge komen. UTRECHT, 18-6. De assistent- kringhoofd van de Bescherming Be volking, de heer C. uit Oisterwijk, werd in juni 1961 eervol ontslagen wegens opheffing van zijn functie. Pas in december van dat jaar kwam hij tegen deze beslissing in beroep, niet eerder, omdat hij dacht dat het beslag louter een formaliteit was. Al die t\jd werkte hij normaal door. De centrale raad van beroep in Utrecht heeft zich met deze zaak be ziggehouden. De gemachtigde van de assistent-kringhoofd, mr. J. F. J. Bijlevelt uit Den Haag, verklaarde dat de heer C. was misleid door de reorganisatie van de B.B. in Brabant De kring waar hij werkte, de kring Ncord-Brabant 3, werd dn decem ber 1961 opgeheven en er werd een grotere nieuwe kring gevormd. De heer C. nu dacht dat het formeel nodig was dat hij werd ontslagen noor de oude kring om daarna weer benoemd te worden door de nieuwe. Pas in november begreep hij dat het ontslagbesluit niet enkel een forma liteit was. In december ging" hij in beroep bij het Ambtenarengerecht in Den Bosch en kreeg daar te horen dat hij te laat was met zijn beroep, waardoor het niet ontvankelijk werd ver klaard. De voormalige B.B.-functio- naris ging" van deze beslissing in be- rcep bij de centrale raad. Daar stelde zijn tegenpartij, de A- kring Noord-Brabant voor de B.B. in Tilburg", vandaag bij monde van mr. A. Hilgers, dat hij op het ogenblik dat hij wachtgeld ontving, toch had moeten begrijpen dat hij werkelijk was ontslagen. Het ontslag was vol gens mr. Hilgers gegeven wegens op heffing van de functie. De heer C. zelf werkte tot in 1962 toe voor de B.B. Hij gaf in diverse gemeenten lessen aan B.B.-ers. Dat dit mogelijk was, kwam doordat hij niet door de kringraad ,maar door de gemeente waar hij werkte, werd gehonoreerd. De centrale raad zal in deze zaak over drie weken uitspraak doen. hij een dubbele opdracht: meer bij bels en beter lezen. Jaarlijks worden er 60 miljoen mensen aan de wereld bevolking toegevoegd. Kwantitatief en kwalitatief zullen wij ons tol het uiterste moeten inspannen, aldus de N.B.G-voorzitter, „een bijbel geven en er zelf bij leven". In de komende jaren zal meer aandacht aan het buitenlandse werk van het N.B.G. worden gegeven, o.a. len aanzien van de actie de bijbelverspreiding te ver snellen. VISSERIJBERICIITEN Spoedig begin van nieuw mosselseizoen verwacht In de deze week gehouden verga dering van de Mosseladvieseommis- sie werd een voorstel van de sectie Inleggerijen om de mosselen van de zg. A-kwaliteit, de kwaliteit die uitermate geschikt is voor inlegge rijen, vrij te mogen aankopen, door zelf te bepalen welke kweker zou mogen leveren, afgewezen. Deze gang van zaken toch, zou het systeem waarmee het Mosselkantoor staat of valt ondermijnen. Het Mosselkantoor ontvangt de orders van handel en inieggerij, wijst zelf de kwekers aan die mogen leveren en geeft opdracht aan die kwekers voor welke firma moet worden gelost. Door daarin verandering te brengen zou men een stap terug zetten, naar de weg die voor 1935 tot de chaos in de mossel- handel heeft geleid. Intussen werden vandaag reeds weer de eerste monsters aangevoerd voor levering in het nieuwe seizoen. Van de gelegenheid tot het aanbie den van een monster maakten op Bruinisse vier firma's gebruik. Aan de hand van de ingeleverde mon sters bepaalt het Mosselkantoor of de kwaliteit goed genoeg is om met de levering aan de handel te kun nen beginnen en hoe groot de lever bare partijen zijn. Zijn feide fakto- ren gunstig dan wordt de handel de gelegenheid gegeven partijen te be stellen. Een spoedig begin van het nieuwe mosselseizoen is dan ook zeker wel te venvachten, men hoort algemeen dat op de Grevelingen de mosselen weer spoedig algemeen leverbaar zullen zijn. DEN' HAAG. De Tweede Kamer heeft na een korte discussie het wetsontwerp tot deelneming in de aanvulling der middelen van de In ternationale Ontwikkelings Associ atie (I.O.A.) goedgekeurd. Hiermee is 60 miljoen gulden gemoeid te ver delen over drie jaar. Ingezonden mededeling jFZAAy PURQL-poeder CAIRO. In de Rode Zee is brand uitgebroken aan iboord van het 3900 ton metende Egyptische schip „De Nijl", dat 357 militairen van Jemen naar Egypte terugbracht. Ingezonden mededeling VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, PLANTAGE MIDDENLAAN 58 FEUILLETON DOOR J. DE VRIES „Natuurlijk niet, maar ik was on derhand negentien en niet van plan me nog langer de wet te laten stel len. Toen hij me vertelde, dat hij ging hertrouwen, toen wist ik na tuurlijk al, wie de gelukkige bruid werd. Ik heb hem tei^stond aan het verstand gebracht, dat ik het een schande vond, de nagedachtenis van mams te bezoedelen en dat ik niet van plan zou zijn om haar als de nieuwe huisvrouw te erkennen. Nu ja, het resultaat begr'mt u wel, dat werd hevige ruzie. Maar slaan was er niet meer bij. Dat was één van de weinige Australische voordelen, dat je je als negentienjarige vrouw niet meer behoeft te laten aftuigen door je vader. Enfin, de politie is er zells aan te pas gekomen en die heeft papa in duidelijke taal laten weten, dat hij zijn handen thuis moest hou den. Aan de andere kant moet ik toegeven, dat Grace- zo heet zij - verstandiger was. Ze heeft hem dik wijls in toom gehouden, als hij weer zo'n aanval kreeg. Dan waren de jongens als de dood voor hem en begonnen de kleintjes te huilen, maar ik was op het laatste niet meer bang voor hem. En als ik er genoeg van kreeg, liep ik naar buiten. Ik ben een paar keer een hele nacht weggebleven, maar naar de politie durfde hii toch niet te gaan. Enfin, cp mijn een-en-twintigste verjaar dag ben ik vertrokken en in een naburig dorp aan het werk gegaan. Van die dag af heb ik elke penny, die ik opzij kon leggen, opgespaard om de reiskosten bij elkaar te krij gen. Want vóór ik in Australië was, had ik al in mijn hoofd gezet om eens weer terug te keren. Nog vóór ik voet aan land zette, had ik al een hekel aan dat land en ik heb het nog. Ik ga er nooit weer heen, hoe erg ilc het overigens ook vind, dat ik nu misschien mijn broers en zus jes nooit meer zal zien. Hoewel, Klaas begint opstandig te worden en laatst was hij bij me en zei, dat hij ook terug ging naar Holland, als hij meer der jarig was". „Hoe is het nu eigenlijk gegaan, toen hij negen dagen later naar Australië vloog?" MaiVie zocht in haar herinnering en begon te lachen. „Nu ja, u weet, dat ik vanaf het ogenblik, dat papa met het idee kwam om te gaan emi greren, verklaarde niet mee te zul len gaan, de moeilijkheden een aan vang namen. Vader lachte me uit - ik weet het nog, het was op een zondag en we kwamen net uit de kerk - en zei: „Als wij gaan emi greren, dan gaan wij". En hij legde de nadruk op het woordje „wij". Met andere woorden: Dan gaat iedereen mee. Ik haalde toen mijn schouders op en dacht: ik ga toch niet. U weet wel, dat ik toen al bijna een jaar met Fons ging. Die jongen schrok zich een aap, toen ik vertelde van de emigratieplannen van papa „Maar jij gaat toch zeker niet mee?" vroeg hij met angst in zijn stem. „Natuurlijk niet", antwoordde ik. „Ik ben toch zeker al bijna achttien? Nou dan?" „Later namen de plannen vaste vorm aan. We werden allemaal aan een geneeskundig onderzoek onder worpen en in stilte hoopte ik, dat één van ons maar afgekeurd zou worden, maar daar was geen den ken aan. We waren zo kerngezond als maar mogelijk was. We kregen onze prikjes en op een dag in juli kwam papa opgewekt terug uit Den Haag met de papieren: We zouden begin augustus met het vliegtuig naar Australië vliegen. Iedereen nam per 1 juli ontslag en moeder begon langzamerhand de spullen bij elkaar te zoeken, die ze mee wilde nemen. De jongens vonden het ge weldig en de kleintjes beseften na tuurlijk op geen stukken na, wat dat emigreren eigenlijk precies inhield. Alleen ik zei niets". Ze zweeg een poosje .waarop tante Duuk vroeg: „En had niemand thuis het door, dat jij vast in je hoofdje had gezet om niet mee te gaan?" Marrie lachte. „Och, papa mis schien wel, maar die was zo zeker van zijn zaak als altijd. Wat papa decreteerde, dat gebeurde. Daar werd niet meer over geredeneerd. Zelfs niet door moeder. Iedereen legde zich er bij neer, zij het som tijds zuchtend. Vader besliste wan neer en waar er kleren gekocht moesten worden. Vader besliste, waarheen we met vacantie gingen en hij was het natuurlijk, die be paalde hoeveel zakgeld ieder kreeg. En als er iemand van schocJl kwam, zocht vader werk en dat werd ge woon geaccepteerd. Niemand hield er immers een eigen wil op na?" Tante Duuk knikte enkele malen. „Ik heb Elsje - je moeder - vaak genoeg' gewaarschuwd. Trouwens, ik niet alleen: Laat je niet op je kop zitten, want anders heb je later he lemaal niets te vertellen. Maar ja, Elsje was altijd veel te goed". Marrie keek dromerig naar buiten. „Mams was een schat. Om haar ben ik gebleven, toen ik er eenmaal was. Anders zou ik zeker na enkele dagen al weggelopen zijn". (Wordt vervolgd.) Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5