DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.N. OVERWEEGT STAPPEN TEGEN ZUID-AFRIKA Nog geen stemming over ziekenfondswet Tuinman zoon NAVO-taptoe in Arnhem Lijfrente en inkomstenbelasting Succesvolle besprekingen tussen Nederland en de Antillen Opnieuw rassenonlusten in de Ver. Staten Boerderijbranden door blikseminslag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 juni 1961 No. 19600 120ste jaargang WAARIN OPGENOMEN 1797-1089 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zie/ikzee, ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succes/es" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Voorlichtingscentrum open op 10 juli Herdenking opstand in Oost-Berlijn NEW YORK, 18-6'. De Veiligheids raad heeft donderdag besloten een commissie van deskundigen te laten onderzoeken wat onder het Handvest van de Verenigde Naties tegen apart heid kan worden gedaan. De indieners - Noorwegen en Bo livia - hadden in hun voorstel geen gewag gemaakt van sancties tegen Zuid-Afrika, omdat dit zou stuiten op verzet van de westelijke landen. De Sowjet-Unie vond het voorstel nu echter niet krachtig genoeg en ont hield zich - met Frankrijk en Tsje- cho-Slowakge - van stemming. De resolutie kreeg de steun van o.m. de Verenigde Staten en Engeland. De leden van de commissie zullen afkomstig zijn uit de elf landen die deel uitmaken van de Veiligheids raad. De Afrikaanse landen stemden voor het voorstel, omdat zij van oor deel waren dat de commissie toch de mogelijkheid van sancties in haar onderzoek zal kunnen betrekken. De resolutie veroordeelt de politiek van apartheid in Zuid-Afrika en in het bijzonder de zogenaamde anti- sabotagewet, waarbij personen gedu rende negentig dagen in arrest kun nen worden gehouden. De Veilig heidsraad doet een hernieuwd be roep op Zuid-Afrika, degenen die zich 'om hun verzet tegen de apart- Tweede Kamer zet behandeling wetsontwerp voort DEN HAAG, 17-6. De Tweede Ka mer heeft de behandeling van het ontwerp-Ziekenfondswet voortgezet. Tot een definitieve beslissing over al cf niet aanvaarding van dit wetsontwerp kwam men niet. De eindstemming hierover zal plaats hebben op een nader te bepalen da tum om de Kamer aldus de gelegen heid te geven zich nog eens te be raden over de, als gevolg van een groot aantal wijzigingen, herziene wettekst. Bij de voortgezette behandeling werd het door de bijzondere com missie uit de Kamer ingediende amendement inzake de samenstelling van de Ziekenfondsraad* overgeno men door minister Veldkamp, bij zitten en opstaan aangenomen. Deze raad zal, zo luidt nu de wet-, tekst, uit ten hoogste 35 leden en een gelijk aantal plaatsvervangende leden bestaan. Een vijfde gedeelte van die leden zal worden aangewe zen door de minister. Van de raad zullen ook deel gaan uitmaken leden en plaatsvervangende leden, aan te wijzen door representatieve organi saties van ziekenfondsen. Aanwijzing leden Ziekenfondsraad De oorspronkelijke tekst van het wetsontwerp voorzag niet in deze mogelijkheid tot aanwijzing' van le den in de Ziekenfondsraad door zie kenfonds-organisaties. Ook zullen ziekenfonds-medewerkers in de raad Ingezonden mededeling ZOMERMEUBELEN TUINPARASOLS CAMPINGBEDDEN ROTANMEUBELEN Zie speciale etalage bij woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 worden opgenomen. Ook daarin was in het ontwerp niet voorzien. Als gevolg van aanvaarding van dit amendement werd het in de oor spronkelijke tekst verplicht voor geschreven horen van representatie ve organisaties van ziekenfondsen ongedaan gemaakt. Het amendement-Berger, terzake betaling door de vrijwillig verzeker de aan het ziekenfonds van een pre mie volgens een door dat zieken fonds vastgestelde tarief, werd met 70-41 stemmen aangenomen. Tegen dit amendement stemden de leden van de fracties van de a.r.p., van de k.v.p. en van het g".p.v. ARNHEM, 18-6. De generale repe titie voor de zevende NAVO-taptoe op de Markt in Arnhem is donder dagavond, ondanks de langdurige re gen, toch nog kunnen doorgaan. Dui zenden belangstellenden volgden van af de tribunes het gehele programma. De taptoe staat ditmaal in het te ken van het vijftienjarig bestaan van de NAVO en de herdenking van D- day, twintig jaar geleden. Amerika is vertegenwoordigd door de U.S.A.- Peur-band en een exercitiepeloton. Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ita lië en Nederland doen ook met be roemde korpsen mee. De taptoe werd geopend door een korps musici en vlaggendragers uit de deelnemende landen. Tot slot mar cheerden alle korpsen op en werd het Wilhelmus gespeeld. heid in gevangenschap bevinden vrij te laten en aan zulke personen geen doodstraffen te voltreken. De Zuidafrikaanse regering wordt voorts verzocht vóór 30 november van dit jaar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties haar stand punt kenbaar te maken ten aanzien van de voorgestelde conferentie van alle rassen in haar land. De commissie van deskundigen moet uiterlijk 28 februari van het volgende jaar mot haar onderzoek gereed zijn. Het bij herhaling gedane beroep om geen wapens, munitie en mili taire voertuigen aan Zuid-Afrika te leveren wordt herhaald in deze re solutie, die ten slotte de leden van de V.N. verzoekt die maatregelen te nemen die zij geschikt achten om Zuid-Afrika ertoe te brengen zich naar het besluit van de Veiligheids raad te voegen. Atoomschepen maken reis rond de wereld WASHINGTON, 19-6. Drie Ameri- kaanse, door kernenergie voortbewo gen oorlogsschepen zullen binnen kort een reis om de wereld gaan ma ken, zo deelde de Amerikaanse ma rine donderdag mee. Deze tocht be gint in augustus. De betrokken sche pen zijn het vliegdekschip „Enter prise", de met geleide projektielen bewapende kruiser „Long Beach" en het fregat „Bainbridge". Bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig WAALWIJK, 18-6. In'diien plaatse lijk er nog een hulpdiensten voor bejaarden - gezinshulp voor bejaar den. maaltijdenverstrekking, bejaar- denwoniTiigen en dienstencentra - be staan, zal men in de 'bij de bejaar denzorg betrokken kringen ernstig moeten trachten tot opriehtinig-ervan te geraken. Dit 'heeft, de minister van maatschappelijk werk, mevrouw drs. J. F .Sehouwenaar-Franssen donder dag bij de opening van een bejaar dentehuis in Waalwijk verklaard in een toespraak, waarin zij o.a. de na druk legde op het belang van het bevorderen van een zo lang moge lijke zelfstandigheid van de bejaar den. Dat doel zo zei de minister, hei- behoud van de waarde van persoon lijkheid en de vrijheid om eigen be langen te behartigen, zelf te oorde len en mee te wenken aa-n het schep pen van eigen levensomstandigheden zijn uitermate belangrijk voor een ieder en zeker voor de boven 65- jarige. AMSTERDAM, 18-6. De heer H. G. Hagelen (verzekeringsdeskundige) schrijft in Economisch-Statistische berichten van deze week onder het opschrift „Lijfrente en inkomsten belasting", dat dit onderwerp bij het belastingdebat in de tweede ka mer uitvoerig is behandeld, maar dat daarby één zeer bepaald facet in feite buiten discussie is gelaten. Hg bedoelt de lgfrentepremie-aftrek en de eindafrekening in die gevallen, waarin rechthebbende aan een som ineens voorkeur geeft boven een lijf rente. Het zou reeds grote voldoening schenken, aldus de heer Hagelen, wanneer de lijfrente-afkoop niet werd uitgesloten van de 20 procent tot 40 procent afrekening, en wan neer de lijfrentepremieaftrek werd bepaald op b.v. tien procent van het inkomen, met een minimum van f 50G0,per jaar. Het peidooi van de schrijver voor een aanvullings regeling, waardoor de minderbe deelden in de eindafrekening nog minder gaan betalen dan volgens de nu bestaande regeling, adstru eert z.i. de wenselijkheid, de voorge nomen weg van de overbelasting in geen geval te kiezen. De minister heeft aangedrongen op matiging Exploitatie luchtdienst op westelijk halfrond DEN HAAG, 18-6. De bespre kingen, die in Den Haag hebben plaats gevenden tussen delegaties van de regeringen van de Neder landse Antillen en Nederland zijn geëindigd met het bereiken van vol ledige overeenstemming, zo heeft het ministerie van verkeer en water staat meegedeeld. Dit resultaat sluit ten driejarige periode af van inten sief overleg tussen beide regeringen en de K.L.M. over luchtvaartaange- legcnheden en met name over de toekomstige luclitdienstexploitatie cp hét westelijk halfrond. Epcsilie over problemen bedlegerige gehandicapte DEN HAAG, 18-6. - „Vier en twintig uur uit het leven van een bedlegerige gehandicapte", onder deze titel heeft de Stichting tech nische voorlichting ten behoeve van lichamelijk gehandicapten (Stich ting V.L.G.) in Den Haag aan de Stadhouderslaan 142 een tentoon stelling ingericht. Deze expositie vraagt in het bijzonder de aandacht voor de problemen welke dag in, dag uit een belangrijke rol spelen in het leven van gehandicapten, die aan hun bed gekluisterd zijn. Problemen, waarmee de gezonde mens vrijwel niet wordt geconfron teerd, tenzij hg betrokken geraakt bij de verzorging van de zwaar gehandicapte in zijn gezin. Vele hulpmiddelen, welke in revalidatie-centra en vele zieken huizen al lang geen onbekenden meer zijn, kunnen ook de thuis- verpleegde bedlegerige gehandicapte een aangenamer leven bezor gen. Het leek de Stichting V.L.G. nuttig een aantal van deze mid delen te verzamelen en cr meer bekendheid aan te geven. Daarbij richt de Stichting zich speciaal tot al degenen, die uit hoofde van hun beroep met deze patiënten te maken hebben, maar ook tot de personen uit de naaste omgeving van de patiënt, betrokken hg de dagelijkse verzorging, zoals familieleden en kennissen. De Stichting V.L.G., die thans zgn derde expositie heeft ingericht, tracht met deze tentoonstelling te bereiken, dat gehandicapten pret tiger kunnen leven en zich lichamelijk en geestelijk beter kunnen ontplooien. De expositie duurt tot 30 september en is - na vooraf gemaakte afspraak - toegankelijk op maandag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 en van 2.00 tot 4.00 uur. Kernpunten van de bespreking vormden de oprichting van een An tilliaanse luchtvaartmaatschappij en de ontwikkeling op tarievenge- bied voor het luchtvei*voer van en naar de Antillen. Ten aanzien van de tarieven werd in wederzijds be grip voor eikaars standpunt een re geling getroffen, die rekening houdt met de belangen van de Nederland se Antillen bij de bevordering van het toerisme naar de eilanden. Antilliaanse luchtvaart Ten aanzien van de oprichting per 1 augustus 1964 van een Antilliaan se luchtvaartmaatschap^'i werden in het kader van de nauwe banden en de vele gemeenschappelijke be langen op luchtvaartgebied tussen de Nederlandse Antillen. Nederland en K.L.M.. afspraken gemaakt over de gezamenlijke opbouw van een ei gen Antilliaanse luchtvaart, die in nauwe samenwerking met de K.L.M. de luchtverbindingen op het weste lijk halfrond zal kunnen gaan ver zorgen. Met deze resultaten van het over leg is een nieuwe gezonde basis ge legd voor de exploitatie van hel luchtverkeer, waarvan de Neder landse Antillen het belangrijke cen trum vormen. Tevens wordt door de nieuwe overeenkomst de goede samenwerking op luchtvaartgebied tussen beide landen ook in de toe komst gecontinueerd, aldus het communique van het ministerie van verkeer en waterstaat. De voorlaatste besprekingen vonden in mei j.l. te Willemstad plaats. De delegatie van de Neder landse Antillen stond onder leiding van de minister-president E. Jonck- heer en de delegatie van de Neder landse regering van de staatssecre taris van verkeer en waterstaat de heer M. J. Keyzer. De K.L.M.-direk- lie was vertegenwoordigd door de heer ir. F. Besancon. ST. AUGUSTINE. 18-6. In St. Augustine op Florida hebben zich donderdag opnieuw rassenonlusten voorgedaan. Ongeveer vijftig negers werden gearresteerd. Grote deining ontstond toen zes negers zich in een alleen voor blan ken toegankelijk zwembad van een hotel begaven. Terwijl de blanke badgasten om politie cn politiehon den riepen ledigde de hoteleigenaar enkele flessen zoutzuur in het bad. Dit bleek niet veel indruk op de on genode zwemmers te maken, want zij weigerden het water te verlaten. Een politieman sprong te water om daar een nat gevecht te leveren, ter wijl zijn collega's probeerden van de vaste wal af met .hun wapenstokken de hoofden van dr telkens schielijk weg'duikende negers te bewerken. Ten slotte gaven dezen het op en verlieten ihet water, waart)ij zij nog menige rake klap van een polilie- knuppel opliepen. De hotelhouder had als gevolg van zijn manipulaties met zoutzuur brandwonden opgeló- pen. De zes negers werden gevan gen gezet. Korte tijd later trachtten betogers tegen de rassenscheiding, onder wie een aantal blanken, zich toegang tot het niet voor gekleurden toeganke lijke restaurant van hetzelfde hotel te verschaffen .De politie arresteer de de gehele groep. De leider van de beweging tegen rassenscheiding, de predikant Luther King, was ook bii de betoging aanwezig. Omdat hij slechts een toeschouwersrol vervulde werd hij niet meegenomen. van eisen die de schatkist veel meer geld gaan kosten dan door de nieu we wetsvoorstellen, annex de reeds aanvaarde amendementen, reeds wordt geoffreerd. Maar het lijkt de heer Hagelen niet juist, de fiscale rekening op de langere duur slui tend te maken door de lijfrente-af- kopers in de toekomst (welke voor velen tal van ja\'en verwijderd ligt) de voorgenomen zware tol te laten betalen. Overtuigend voordeel Voor velen is de kapitaalsverzeke ring met lijfrente-clausule alsmede de gerichte lijfrente in het kader van de doelgerichte en fiscaal be gunstigde bestedingen, een overtui gend voordeel boven de echter lijf renteverzekering, daar bij deze laat ste de vervanging door een som in eens de kapitaalpolis met lijfrente- clausule of de gericht lijfrente, ten einde haar cliënten in staat te stel len t.z.t. naar omstandigheid van gezondheid en andere feiten, hun bestedingskeuze uit te stellen, tot dat zij met inzicht in hun eigen toe stand kunnen beslissen, of een lijf rente nu wel in het belang is van henzelf en hun gezin. Vooral personen, die niet volko men gezond zijn en die gebaat wor den met de gerichte lijfrente, aan gezien daarvoor geen medische keu ring nodig is, wil de staatssecreta ris de pas geheel en al afsnijden, nu door duidelijke fiscale rechtspraak nochtans is komen vast te staan, dat de belastingadministratie daarin zou behoren te berusten. Dit is wel een van de spijtigste dingen in het wetsvoorstel, aldus de heer Hage len in de E.S.B. Een subcommissie van de Ver enigde Naties heeft aangedrongen op behandeling van de „zeer dringende" kwestie-Zuid-Rhodesië door de Vei ligheidsraad. Volgens de commissie, die van 30 mei tot 5 juni in Londen besprekingen heeft gevoerd, is de toestand daar „zeer verslechterd". BOEKEL, 18-6. Donderdagavond om ongeveer half negen is door blik seminslag een grote boerderij met modelstal van landbouwer H. Don kers in de gemeente Boekei onder het kerkdorp Venhorst, afgebrand. De brandweren van Boekei en Wan- roy hebben met nevelspuiten moeten werken bij gebrek aanvoldoende wa ter ter plaatse. De bliksem is in de schuur geslagen, waar hooi lag op gestapeld, dat in enkele ogenblikken een grote vuurzee verspreidde. De boerderij is totaal uitgebrand. De schade bedraagt ongeveer 100.000 gulden .Landbouwer Donkers is ver zekerd. VEEN, 18-6. - Tijdens het hevige onweer van donderdagavond boven Noord-Brabant is de kapitale boer derij van de heer M. S. te Veen dooi de bliksem getroffen en in brand ge raakt. De brand werd door de brand weer van Veen, geassiteerd door de brandweer uit Wijk en Aalburg, be streden. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. AALTEN. De boerderij van de landbouwer G. J. Sahoppers in de buurtschap Lintelo (gemeente Aal- ten) is donderdagavond tijdens een onweersbui in vlammen opgegaan. De brand ontstond door blisemin- slag. Meer dan honderdduizend West-Ber- lijners zijn woensdag bijeengekomen op het John F. Kennedy-plein voor het Schöneberger stadhuis ter her denking van de opstand in oost- Berlijnnu elf jaar geleden op 17 juni 1953. - Fotode Duitse Bonds president dr. Heinrich Liibke, spreekt de enorme menigte toe. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ij Velen hopen oud te worden, y) maar vrezen de ouderdom. 3 Lage temperatuur Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige tot krach tige wind tussen noord en west; koud weer. 20 juni. Zon op 4.19. onder 21.03. Maan op 16.26, onder 2.15. 21 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 17.35, onder 2.33. 22 juni. Zon op 4.19. onder 21.04. Maan op 18.42, onder 2.54. Volle maan: 25 juni te 2.08. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 juni 12.10 n.m. 21 juni 0.29 v.m. 22 juni 1.21 v.m. BROUWERSHAVEN n.m. 13.06 n.m. 13.55 n.m. 12.02 n.m. n.m. 0.29 v.m. 12.55 n.m. 1.18 v.m. 13.42 n.m. 20 juni 21 juni 22 jnui Doodtij: 19 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied uit Frank rijk, dat over ons lan naar het noord oosten trok, heeft veel regen en on weer gebracht. Op verschillende plaatsen werd ongeveer 30 mm af getapt. Vanochtend kwam het cen trum van de depressie bij Denemar ken aan. Op de Noordzee nam daar door de noordelijke wind in kracht toe. Koude lucht begon toen in ver sneld tempo naar het zuiden te stro men. Nederland zal zich morgen in deze lucht bevinden, zodat de tem peraturen aan de lage kant zullen zijn. Ook kunnen er nog enkele buien vallen, maar deze zullen in het alge meen minder talrijk en minder hevig zijn dan vandaag. DEN HAAG. Vijfentwintig Neder landse padvinders zullen naar de jamborette „Bigi Kroctoc" gaan, die van 20 tot 30 augustus in Suriname wordt gehouden Ier viering van het veertigjarige bestaan van de padvin dersbeweging in Suriname.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1