II vaderdag 21 juni s geef vader een boek Cl O •Tnar* Drogisterij „Het Centrum" te Zierikzee werd ultramoderne zaak VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN De politie van Rio en de automobilisten Misdrijf met meel Australië versterkt zijn strijdkrachten Gevechten in Jemen De mosselsterfte in de Waddenzee Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling m ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM RIO DE JANEIRO, 19-6. - Kolonel Americo Fontele, die pas is aangesteld tot hoofd van de verkeerspolitie in Rio de Janeiro, heeft er geen twijfel over laten bestaan dat hij van plan is, de automobi- listen gehoorzaamheid by te brengen. By degenen die het met de parkeervoorschriften niet zo nauw nemen heeft zyn naam nu al een beruchte klank gekregen. Om de schrik er in te brengen stuurde X Fontele deze weck zyn mannen de stad in met de opdracht, dras- X tischc maatregelen te nemen tegen parkeerzondaren, zonder onder- scheid des persoons. In twee dagen tijd lieten zy de banden van meer dan vyftienhonderd op verboden plaatsen geparkeerde auto's .j. X leeglopen. Punt twee van de behandeling bestond uil het laten weg- slepen van de wagens naar buitenwykcn. Tot de slachtoffers behoorden ministers, parlementsleden, rechters, generaals, admiraals en zelfs een ambassadeur van een Afrikaans land. Als gevolg daarvan ziet men nu mariniers met machinepistolen X op wacht by auto's van functionarissen van het ministerie van ma- rine, parlementsleden die schelden tegen politiemannen, gewapende politie voor de ingang van het hoofdbureau van de verkeerspolitie en wanhopige automobilisten die de stad afzoeken naar hun weg- X gesleepte auto's. X 'X Een plechtigheid in het parlement werd herhaaldelijk verstoord door wegrennende afgevaardigden, die hun auto's wilden redden uit handen van de politic. /1KR1KZEE, 17-G. Zonder offi cieel vertoon heeft de heer R. ten Kate deze week de geheel vernieuw de drcgLstery aan de Dam in gebruik genomen. I'eiteiyk kan gesproken worden van een nieuwe drogisterU, want de zaak is overgebracht naar het naast het licekpand gelegen ge bouw, dat de heer ten Kate reeds enkele jaren in eigendom heeft. Voorheen was hier een schoenenzaak gevestigd, waarna het tgdeiyk in ge bruik was als afdeling voor de foto grafische artikelen van „Het Cen trum". Er is dus sprake van „stui vertje verwisselen", want het ligt in de bedoeling dat de fotografische af deling t.z.t. wordt ingericht in het hoekpand, voorheen in beslag geno men door de drogisterij. LONDEN, 18-6. Vijf in witte over alls gestoken mannen hebben een ju welier in de Londense wijk Hamp- stead beroofd van sieraden ter waar de van 400.000 gulden. Hun werk wijze was niet alledaags. Achter el kaar betraden zij de winkel. De voorste, een lange, zware man, droeg een kist meel. Kalm stortte hij zijn vrachtje uit over het hoofd van een van de aanwezige klanten. In de wolk die ontstond maakten zijn maats snel hun keuze. Men vertrok in een auto, diq buiten met lopende motor stond te wachten. Das van Soekarno geveild DJAKARTA, 19-6. Een van dassen van president Soekarno heeft op een veiling in Tjeribon op west-Java 16 miljoen roepia's (ongeveer f 1,25 mil joen) opgebracht, een armband van mevrouw Soekarno ging voor tien miljoen roepia van de hand, aldus het Indonesische persbureau „Anta- ra". Het geld zal worden gebruikt voor hulp aan het volk van Noord- Borneo in hun vrijheidsstrijd, aldus „Antara". Dr Mansholt wil Europese Gezondheidsraad STRAATSBURG, 18-6. Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vicc-voor- zitter van de E.E.G.-commissie, heeft donderdag de vorming van een curcpese gezondheidsraad, bestaan de uit nationale deskundigen, bepleit. Hij deed dit in het Europese par lement in Straatsburg bij de ver dediging van een richtlijn der E.E.G. commissie voor harmonisatie van de wettelijke voorschriften voor cacao en chocolade, een harmonisatie die gezien kan worden als een eerste stap naar een gemeenschappelijk le- vensmiddelenrecht van de E.E.G. Weer slachtoffer van Keulse drama KEULEN, 18-6. Donderdag is we derom een slachtoffertje overleden van de aanslag die een krankzinnige vorige week met een zelfvervaardig de vlammenwerper op een school in Volkhoven, bij Keulen, pleegde. Dit maal bezweek de negen jaar oude Rosel Roehrig, die bij de aanslag zware brandwonden aan 'haar benen had opgelopen. De daad van de psy chopaat heeft tot dusver 'het leven gekost aan twee onderwijzeressen en vier kinderen. Dertien kinderen en een onderwijzeres liggen nog in het ziekenhuis. KORFBAL. In de le klas van de S.D.K.B. wordt morgenavond te El- lemeet de belangrijke wedstrijd tus sen de twee koplopers ZSC en Burgh gespeeld. Voor beide teams staat er in deze ontmoeting bijzonder veel op het spel. Bij ivinst voor de thuis club krijgen zij met 4 punten voor sprong een fraaie kans om beslag op het kampioenschap te leggen. Weten evenwel de bezoekers de puntjes binnen te halen dan wordt het met een gelijk aantal verlies- punten weer een geheel open strijd. De enige nederlaag tuelke ZSC tot nu toe te slikken kreeg was in de uitwedstrijd tegen Burgh (8-2). De ontmoeting te Nieuwerkerk tussen SKNWK en Brouwershaven kan een geheel open strijd worden ivaarbij een printenverdeling zeker tot de mogelijkheden behoort. Zeemeeuwen gaat het te Haamstede opnemen te gen WIK dat iets betere kansen op de winst heeft dan de thuisclub. In dc 2e klas gaat. DOSKO met de bes te- papieren te Dreischor op bezoek bij NOAD. Burgh II moet in eigen omgeving de baas kunnen blijven over DES, terwijl te Kerkwerve de reserves van WIK en Brouwersha ven elkaar niet veel zullen ontlopen. In de 3e klas gaat Velocitas het in eigen omgeving opnemen tegen ZSC II met. de beste winstkansen voor de bezoekers. Renesse moet baas in Met het laatste wordt gebroken met een al oude traditie, want sinds jaar en dag was in het hoekpand een drogisterij gevestigd. Op 19 februari 1919 vestigde zich de heer P. C. v. d. Valk in deze zaak, die na zijn overlijden werd voortge zet door zijn echtgenote tot 1956, toen de heer ten Kate de drogisterij overnam. Hij was toen reeds van 1 juni 1932 af als bediende werkzaam in deze zaak. Ook vóór 1919 was het hoekpand reeds in gebruik, respek- Üevelijk als apotheek en drogisterij. Grote ruimtenood - het assorti ment drogistery-artikelen is dc laat ste jaren sterk toegenomen - nood zaakte de huidige eigenaar het naast gelegen pand in gebruik te nemen. De inrichting kan worden gety peerd als ultra-modern, waarby dient aangetekend dat gekozen is voor de z.g.n. zelf-keuze-zaak, waar in het bedienend element niet is uit- Expositie op Ned. kruiser DEN HAAG, 18-6. In het noorde lijk deel van de Noordzee heeft de Nederlandse schilder R. de Jonge dezer dagen een expositie gehouden. Ondanks het feit dat ze slechts lut tele uren duurde, „liep" ze op twee manieren goed. In de eerste plaats waren er veel bezoekers, maar ook meer letterlijk zat er vaart in. Ze werd namelijk gehouden aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", die op dat moment vanuit het zee gebied ten zuidwesten van Stavan- ger, met een 17-mijls vaart, op- stoomde naar de Nederlandse wate ren. Daar moesten de laatste schiet oefeningen van de voorjaarsreis af- gewerkt worden, alvorens het schip in Nieuwediep zou binnenvallen. Terwyl op de brug de rustige commando's klonken, die het schip een veilige koers over de druk be varen en beviste zee deden kiezen, bewonderden in de longroom ma trozen, schoenmakers, bankwerkers, machinisten, seiners en vele anderen van de bijna duizend „bewoners" van dit varende fort de produkten van de zeeschilder. b Naar aanleiding van een bericht in de „Daily Herald", dat Engeland mogelijk binnenkort voor een waar de van tweehonderd miljoen gulden aan wapens naar Saoedi-Arabië zou uitvoeren, is in kringen die in nauw contact met de Britse regering staan, gezegd, dat onderhandelingen terza ke gaande zijn tussen verschillende Britse firma's en de Arabische rege ring BLRGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 12 juni: Petronella Klazina, d. van Bartel Cornelis Mat- thijsse en Klazina Gerda EVertse; 17 juni: Cornelia Adriana, d. van Wil lem Johan Wiltenburg en Krina Pie- ternella Nuijens (Middenschouwen); 17 iuni: Lucas Willem, z. van Hen drik Marinus Boogert en Cornelia Hendrika Beije (Duiveland). Gehuwd: 12 juni: Nikolaas Leendert Boot, 27 jaar, (Midden- schouwen) en Klazina Johanna van de Velde, 21 jaar; 12 juni: Anné Wil lem de Bolcx, 27 jaar, (Amsterdam) en Adriana Maria Kwaak, 24 jaar. Overleden: 12 juni; Pieter Klippel, 82 jaar, gehuwd geweest met Lena van der Linde (Brouwers haven; 15 juni: Johannis van der Werf, 64 jaar, echtgenoot van Maria Johanna van der Maas (Wester- schouwen). eigen huis kunnen blijven tegen NO- AD II, terwijl Zeemeeuwen met het terreinvoordeel de winst binnen moet kunnen halen tegen DES II. Te Zierikzee treedt Unitas II in het strijdperk tegen WIK III waarbij de oranje-witten zeker niet geheel kansloos zijn. VOETBAL. In de halve eindstrijd om de beker van de afdeling Zee land speelt Zierikzee II zondagmid dag op het sportpark Bannink tegen Domburg. Als de thuisclub, na de grote overwinning van zondag jl, het niet al te gemakkelijk opneemt en zich volledig geeft geven wij hen een goede kans zich voor de finale te plaatsen. De ontmoeting tussen Groede en Breskens II, welke vori ge week zaterdag wegens het slechte weer moest worden gestaakt, wordt nu in zijn geheel overgespeeld. De winnaar hiervan komt eveneens in de finale. In haar nederlaag toernooi speelt Bruse Boys morgenavond te gen het eerste elftal van Zierikzee. In de vorige toernooien was deze ontmoeting steeds een der hoogte punten en ook nu weer kan een aar dige strijd tegemoet worden gezien. Dreischor gaat morgenavond, tegen Brouwershaven proberen zich van haar eerste twee nederlagen te her stellen om de eerste winst in haar toernooi binnen te halen. geschakeld, maar die het kopend pu bliek toch meer ruimte en vrijheid laat voor het maken van een eigen keuze. Voorzieningen en snufjes Het portiek - openslaande deuren in geanodiceerde aluminium glas- lijsten - geeft een chique cachet aan de voorgevel, die naar allure en ritme in overeenstemming is ge bracht met die van het hoekpand, zodat stfaks van een twee-eenheid kan werden gesproken, een noodza kelijke conceptie op een architecto nisch zo gevoelig punt als het onder havige. Het interieur van de nieu we zaak heeft talrijke moderne voor zieningen en snufjes, waarvan de losse etalage-elementen opvallend zijn, alsmede de fraaie afrormosia- aftimmering, die een stringente in deling van het assortiment mogelijk maakte, hetgeen het „zelf kiezen" duidelijk bevordert. Eon vondst is NEDERLANDSE HARTSTICHTING DEN HAAG, 18-6. In Den Haag is opgericht de „Nederlandse Hartstich ting" (Nederlandse stichting tot be strijding van hart- en vaatziekten), welke stichting wil fungeren als re presentatief lichaam op het terrein der bestrijding van hart- en vaat ziekten. De werkzaamheden van de nieuwe stichting, waarvan oud-mi nister mr. J. M. L. Th. Cals voorzit ter is, zijn te vergelijken met die van organisaties ter bestrijding van tu berculose, kanker, reuma en bijvoor beeld astma. Telefoonkabel Verenigde Staten - Japan WASHINGTON, 19-6. - President Johnson heeft donderdagavond de eerste telefoonkabel tussen de Ver enigde Staten en Japan officieel in gebruik gesteld, een van de langste kabels, ooit gelegd. Het Amerikaanse staatshoofd had via de nieuwe tele foonlijn, die een afstand van 16.000 kilometer overbrugt, een kort ge sprek met de Japanse premier Ikeda. Het projekt heeft tachtig miljoen dollar gekost. Een oorlogsmisdadiger BIELEFELD, 19-6. De 50-jari'ge Heinrich Klaustermeyer uit Bünde in Westfalen zal zich voor hét ge recht moeten verantwoorden voor moord in twintig gevallen. Naar de officier van justitie in Bielefeld don derdag meedeelde werkte Klauster meyer, die al sinds 1961 iin voorar rest zit, van 1940 tot 1944 op het bu reau voor Joodse zaken van de vei ligheidspolitie in Warschau. Hij wordt ervan beschuldigd, in het getto uit eigen 'beweging, zonder daartoe bevel te hebben gekregen, verscheidene Joodse mannen en vrouwen op straat te hebben 'dood geschoten. Ook zou 'hij de dood van een klein kinid op zijn geweten heb ben. De ontwikkelingshulp van de Ver. Naties BEN HAAG, 18-6. - De direkteur van het speciale fonds van de Ver enigde Naties, de heer Paul G. Hoff man, heeft donderdag in Den Haag gezegd dat het er bij de ontwikke lingshulp op aankomt de ontwikke lingslanden te beschouwen als deel genoten, als partners. Op dit denkbeeld is het speciale fonds gefundeerd. Het fonds draagt bij in de kosten van een projekt maar ook het ontvangende minder ontwikkelde land, dient bij te dragen in de kosten van de verschillende projekten. Het heeft geen zin om te proberen vrienden te kopen door geld te geven. Dat is onmogelijk, al dus de heer Hoffman in een lezing over „moderne vormen van ontwik kelingshulp" voor het Nederlandsch Genootschap voor internationale za ken. Onder de aanwezigen was de staatssekretaris van buitenlandse za ken voor ontwikkelingshulp, dr. I. N. Th. Diepenhorst. De heer Hoffman zei dat zijn vele contacten met de bevolking in ont wikkelingslanden hem hebben ge leerd dat rasverschillen geen ver schillen in capaciteiten betekenen. de voorraad stopflessen met chemi caliën tegen een helle achtergrond, en verticaal belicht door flessen- lampen, die niet ten onrechte mo dieus aan het worden zijn op het ge bied van verlichting. De fraaie indi rect verlichte keuze-kasten, zijn - om monotonie te vermijden - on derbroken door vertikale showkas- ten. Een verdere aangepaste ver lichting, vloerbedekking (Ballatred) een snoeptombola, kunstlederen ach terwanden. geplastificeerde kast- boorden en centrale verwarming, hevelen verder deze nieuwe zaak op een niveau, dat voor geen verge lijkbare drogisterij in een grote stad onderdoet. Integendeel zelfs. Chrysler International onderhan delt met de Indonesische regering over de levering van duizend Dodge- vrachtauto's. De wagens zullen ge heel in Amerika worden gemaakt. De maatschappij heeft al eerder duizend van deze voertuigen aan Indonesië geleverd die in Engeland waren vervaardigd. De ontwapenings conferentie GENEVE, 18-6. De Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapenings conferentie in Genève, William C. Foster, heeft donderdag bekend ge maakt dat de Verenigde Staten be reid zijn een volledige, gecontroleer de stopzetting van de vervaardiging van splijtbaar materiaal voor kern wapens te aanvaarden. De Ameri kaanse regering doet dit aanbod om de bewapeningswedloop af te rem men, zei hij. „Wij zijn bereid dit als afzonderlijke maatregel te aanvaar den, voorafgaande aan overeenstem ming over het eerste stadium van al gemene ontwapening en instelling van een internationaile ontwape ningsorganisatie zoals voorzien in het Amerikaanse ontwerp-verdrag", aldus Foster. Jongelui gingen op strooptocht APELDOORN, 18-6. Dc Apel- doornse politie heeft aangehouden de 27-jarige C. D. H., de 21-jarige M. F. van C. en de 19-jarige A. H. P., 'die ervan worden verdacht in de afgelopen weken in diverse zalten dn Apeldoorn goederen te hebben ge stolen. De jongelui gingen steeds met twee man op roof uit en be zochten diverse zaken. Wat door de ene groep over het 'hoofd werd ge zien, zo redeneerden ze. werd door de ander wel opgemerkt, zodat tel kens bijna elke zaak tweemaal met een bezoek werd1 vereerd. De buit, die op deze manier werd behaald was biet zo groot als ze hadden ver wacht. Naar raming is voor een be drag van f 1500 ontvreemd. Chroesjtsjov trouwde opnieuw KOPENHAGEN, 1S-6. De Rus sische eerste minister, Nikita Chroesjtsjef, is donderdag in het stadhuis van Odense, op ht Deense eiland Funen, op nieuw in het huwelijk gelre den met zijn eigen vrouw Nina. Toen het Russische ge zelschap namelijk een grote zaal van het stadhuis binnen kwam, vroeg Chroesjtsjef waarvoor deze diende. Een ogenblik", antwoordde de bur gemeester van Odense, „ik zal het u laten zien. Gaat u eens naast uw vrouw staan. En neemt u haar by de hand. Zo, en antwoordt u nu: Wilt u, mijnheer Chroesjtsjef, deze vrouw tot uw echtgenote ne men?" Chroesjtsjef en echtge note gaven blijk van waarde ring voor deze treffende de monstratie. Scheepvaartbericliten Esso Amsterdam, 18-6 te Augusta. World Hill, 17-6 van Singapore naar Hongkong. CANBERRA, 18-6. De Australi sche regering 'heeft met 'het oog op de onstabiele toestand in zuidoost- Azië besloten haar strijdkrachten te versterken, zo heeft 'het ministerie van defensie in Canberra 'donderdag bekend gemaakt. Er zullen res erve- troepen komen, twee nieuwe fregat ten en honderd „Mirage" straalja gers zullen worden uitgerust met 'ge leide raketten. De „Camberra"-bom- rrtenwerpers zullen in 1968 worden vervangen door Amerikaanse „F- IIF's. De militairen krijgen soldij verhoging. BEIROET, 18-6. President Nasser van Egypte heeft donderdag gezegd, dat in het noordwesten van Jemen „verwoede gevechten" worden gele verd. Maar het Jemenitische repu blikeinse bewind kon zichzelf ver dedigen. De Jemenitische strijd krachten van dit bewind hadden grote gebieden bevrijd en grote hoe veelheden wapens buitgemaakt. DEN HAAG, 18-6. Het is uitge sloten te achten, dat explosies voor het olie- en gasonderzoek op de Waddenzee noemenswaard bijdroe gen tot de „overigens beperkte" sterfte onder de mosselen in de eer ste helft van mei. Als er zich geen buitengewone omstandigheden voor doen, mag worden verwacht, dat de bedryfsuitkomsten voor de mossel kwekers in het komende seizoen gunstig zullen zyn. Dit blijkt uit het antwoord, dat de minister van landbouw en visse rij, mr. B. Biesheuvel, geeft op vra gen van het Tweede Kamerlid, de heer L. Tolman (c.h.u.). De oorzaak van de sterfte (niet al leen onder de mosselen, maar ook onder andere zeedieren) moet wor den gezocht in het massaal optreden van een plantaardige planktonsoort. Dit optreden viel samen met een voor de maand mei ongewoon weer- tvne. Het is overigens een normaal verschijnsel, dat een deel van de halfwasmosselen en het mosselzaad niet tot een marktwaardig produkt opgroeit. De sterfte is eind mei vrij wel tot staan gekomen en de mosse len ontwikkelen zich gunstig. m Binnenkort zullen de Verenigde Staten een vliegdekschip bouwen dat de naam John F. Kennedy zal dragen. TONEEL EN FILM „De rode kaperkapitein" Zaterdag en zjn'dag a.s. wordt in de Zieri'kzeese Concprlzaal vertoond een film met de kleurrijke titel van De rode kaperkapitein". De belang rijkste rollen worden vertolkt door Burt Lancaster, Nick Cravat en Eva Bartok. Het is een film in het genre „avontuurlijk en romantisch", zich afspelend op tropische zeeën. Kapi tein Vallo is een kaperkapitein die te maken krijgt met oorlogsgaljoens op weg naar de eilanden in de Cara- ibische zee om daar een rebellen-op stand te onderdrukken. Hij neemt zelfs 'de afgezant van de koning ge vangen, raakt vervolgens verliefd op een mooie inlandse, allemaal ingre diënten dus voor een pittig piraten- verhaal, dat het bij de liefhebbers zeker zal doen. Zondagmiddag draait in de Con certzaal de eveneens zaterdagavond in bioscoop hotel Bom te Haamstede te vertonen film „Degens, dolken en gevaren" .De voornaamste sterren in deze film zijn Don Megowan en Em ma Danieli. Ook deze film is geput uit de roemruchte historie van oude zeilschepen en rebellen. Wat biedt de BEELDBUIS? Deze vrijdag begint ons week-end met Djzes zien (jazz scene) en een humoristische aflevering van Lu cille Ball in Mexico. Later op de avond nog een liedje mei Caroline en verborgen schatten der natuur, ditmaal over de (post)duiven. Mau rice Chevalier treedt als gast op in de film van Lucille Ball. Zaterdagmiddag weer een Raw hide, een kinderverhaal Kobalt '60 en een lesje van Pipo. 's Avonds nog een Vrije Nieuwsgaring (een serie die helaas in augustus afloopt) met Michael O'Thoole, een uitzending gewijd aan de onvergetelijke Louis Davids en dan enkele amusements programma's waaronder de eerste aflevering van een serie avonturen van de baby Happy. Op hel 2de net o.a. de speelfilm Avontuur aan boord Zondagmiddag alleen enkele zwemwedstrijden uit Groningen (Ne- derland-Engeland), maar in verband met de voetbalwedstrijd al om 6 uur het weekoverzicht. Om 6.24 uur de finale om de Europacup voor lan denteams, 's avonds o.a. het Nij meegs studentencabaret. DE BLANKE MEDICIJNMAN 95. In het kolonistendorp ontbrandt een fel gevecht. Keer op keer chargei-en de Hu- ronen onder aanvoering van Tjomkin, maar de kolonisten onder Agua's leiding verdedigen met wanhopige hardnekkigheid elk huis van Cabotsvillc. Plotseling ziet Tjomkin op een der daken de massieve gestalte van Leech, de scheeps kok, de man die hem het leven aan boord zo zuur gemaakt heeft en die ook de kolo nisten tegen hem heeft opgezet. In een plotselinge vlaag van blinde woede verliest Tjomkin alle voorzichtigheid uit het oog en drijft zijn paard de door kolonisten be zette straat inZijn welgemikt schot treft doel en met een kreet stort de kok van het dak. Maar een moment later \vordt Tjomkin zelf getroffen en kreunend stort hij voorover uit het zadel Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Eelangrijke wedstrijd ZSC-Burgh te Ellemeet Zeemeeuwen neemt het te Haamstede op tegen WIK NOAD II bezoekt i Renesse Zierikzee II ontvangt Domburg (beker-voetbal) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 12