RIPOLIN De moord te Serajewo Echo II te zien ONZE PUZZEL-RUBRIEK I MET ULTRA-WASWERKING. OVERDENKING met is 't af! DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag dB juni 1961 No. 19600 50 JAAR GELEDEN Startschot tot Wereldoorlog klonk 28 juni 1914 Op een hoogte van 597 meter in het prachtige Dinarisch Gebergte ligt aan beide oevers van het sneistro mende heldere riviertje de Miljacka Serajewo. Dit moderne stadje is een mengeling van verschillende bouw stijlen, waarvan de oosterse over heerst. Prachtige Impskeeën, grote flatgebouwen, kleine huisjes, nauwe steegjes, maar ook brede winkelstra ten geven aan dit plaatsje, dat hier magnifiek is gelegen, een bijzonder cachet. Menige toerist staat ver baasd van de prachtige uosterse ker ken, graftombes en tempels, met daarnaast moderne winkelgalerijen. Serajewo is een centrum van de Islam bij uitstek, een gevolg van de eeuwenlange Turkse overheersing. Nu ligt dit stadje vredig en rustig onder een wolkenloze hemel, blake rend in de felle zon. Slechts een ge denkplaat herinnert aan de moord aanslag die 50 jaar geleden de di recte aanleiding zou worden tot een verschrikkelijke oorlog tussen de volkeren van een groot deel van onze aardbol. De eerste wereldoorlog is eigen lijk een produkt van een groot aan tal conflicten. Conflicten, die al ja renlang bestonden en die na die rampzalige schoten op aartshertog van Oostenrijk Frans Ferdinand en zijn gemalin Sophie, gravin van Chotek, vorstin van Hohenberg, ge lijktijdig werden uitgevochten. Con flicten, die echter weinig of niets met elkaar te maken hadden. De dubbelmonarchie Oostenrijk- Hongarije had een geschil met Ser vië, hetgeen eigenlijk een voortzet ting van de strijd van Eugenius van Savoye tegen Turkije was. Boven dien wilde het keizerrijk zich ver dedigen tegen de Zuidslaven van de Balkan, die hun stamverwanten aan de Habsburgse monarchie wilden onttrekken. Van Servische kant was het conflict met Oostenrijk een voortzetting van de gelukkig ge voerde Balkanoorlogen van 1912 en 1913, die hun eigenwaarde en natio nale trots zo hadden geprikkeld, dat de Serviërs in hun geheime genoot schappen de oorlog tegen Oostenrijk aandurfden. De onverwachte moord op aarts hertog Frans Ferdinand, oudste zoon van Karei Lodewijk, de broer van Frans Jozefkeizer van Oostenrijk- Hongarije, werd door Oostenrijk on middellijk aangegrepen om de agita tie te onderdrukken en de Habs burgse macht en invloed in de Bal kan te vergroten, en mede daardoor het afvallen van eigen Slavische groepen te voorkomen. De Oostenrijkse overheersing Frans Ferdinand, die door de zelf moord van kroonprins Rudolf te Mayerling in 18S9, en de dood van z\jn vader, de enige troonpretendent van Oostenrijk-Hongarije was ge worden, werd in 189S aangesteld als plaatsvervanger van de keizer als opperbevelhebber. Dit commandant schap zou hem op die beruchte 2Se juli noodlottig worden. De inlijving van de provincies Bosnië en Herzegowina bij Oosten rijk in 1908 was de Serviërs een doorn in het oog. Door deze annex atie was voor Servië voorgoed de kans voorbij een uitvoerhaven aan de Adriatische kust te verwerven, waardoor dit land onafhankelijk van het machtige Oostenrijk had kunnen worden. Deze ergernis had in 1910 al geleid tot een aanslag op keizer Frans Jozef, die toen misluk te. Juist door deze teleurstelling en schrik waren de verschillende te genstellingen gegroeid en vierde de nationale eenheidsgedachte van Bos nië en Herzegowina hoogtij. De bevolking van beide ingelijfde provincies voelden zich veel meer aangetrokken tot de Serviërs en de Russen dan tot de Oostenrijkers. Daarom is het beslist niet verwon derlijk, dat vooral vele jongeman nen uitweken naar het naburige Ser vië en zich aansloten bg de genoot schappen die tegen Oostenrijk voch ten. Deze genootschappen werden het meest bezocht door studenten en schudden een sterk nationaal gevoel bij hen wakker. Toen bekend werd, dat de aarts hertog met zijn gemalin, in functie van opperbevelhebber van het Oos tenrijkse leger, de troepen welke bij Serajewo waren gelegerd zou ko men inspecterenwerden direct moordaanslag op de troonopvolger voorbereid. Het vonnis Zes studenten, onder leiding van een zekere Danilo llitsj zouden het vonnis, dat zij over Frans Ferdinand hadden geveld, voltrekken. Op de ochtend van de aankomst van het aartshertogelijke paar stonden zij verdeeld in drie groepen van twee langs de route, welke niet was af gezet. Precies twintig minuten over ne gen stapte de aartshertog, geflan keerd door zijn vrouw en hoogste autoriteiten, onder wie maarschalk Potiorek, in een open auto, die hem zou leiden naar Ilidia, ivaar een kampement werd geïnspecteerd. Bij hun terugkomst naar Serajewo werd de stoet opgevangen door een mili taire escorte; de intocht luas begon nen. Eerste bom De stoet passeerde het eerste paar moordenaars zonder kleerscheuren. Dezen leken zo gefascineerd dóór het bijzonder kleurrijke schouwspel, dat zij hun opdracht niet tot uitvoer konden brengen. Inmiddels was de stoet genaderd tot de universiteits- brug, toen een projectiel over de aartshertogelijke wagen héén suisde en tussen deze en de volgende wa gen tot ontploffing kivam. Even leek er sprake van volledige paniek, maar toen de stofwolk was opgetrokken, bleek de schade nog al mee te vallen. Verschillende om standers waren gewond, terwijl slechts één van de officiële gasten, luitenant Erich von Marizzi, een wonde aan het hoofd had opgelopen. Na dit hachelijke incident zette de feestelijke stoet, die door dit voor val wel wat aan vrolijkheid had in geboet, koers naar het stadhuis, waar Frans Ferdinand zijn verbol genheid over het gebeurde tegenover zijn directe beschermers en vooral tegenover de burgemeester niet on der stoelen of banken stak. De moord Toen hei gezelschap zich gereed maakte om het stadhuis te verlaten, drong Sophie, de gemalin van de aartshertog, er op aan een bezoek te brengen aan het ziekenhuis, waar Erich von Merizzi direct na de aan slag was heengebracht. Opnieuw zette de rij wagens zich in beweging, maar zij kwam enkele minuten later weer tot stilstand, toen men bemerkte dat men ver keerd was gereden. Het noodlot had niet beter gekozen kunnen worden. Precies op de plek waar de derde moordenaar, Gabriel Princip, stond stopte de auto waarin Frans Ferdi nand en Sophie waren gezeten. Twee schoten weerklonken door het ge roezemoes en gejuich van de bevol king langs de weg. leder een was met stomheid ge slagen. De chauffeur, die geen op dracht ontving verder te rijden, bleef staan waar hij stond. Sophie, die niet begreep wat er aan de hand ivas, richtte zich op. Op het zelfde moment kruiste een kogel uit Prin- cip's revolver, welke was gericht op maarschalk Potiorek, haar baan en trof de aartshertogin dodelijk. En kele ogenblikken later stier Frans Ferdinand, slechts luttele minuten overleefd door zijn vrouw. De diepe stilte op straat maakte Ingezonden mededeling Sunil plaats voor volkomen verwarring, een verwarring die voor alsnog niet zou zijn opgelost en die zou uit groeien tot een complete chaos, ver wezenlijkt in Wereldoorlog I. Guillaume d'Hosson. DEN HAAG. Dc 20-jarige los- werkman W. V. heeft bekend het afgelopen weekeinde in de Kemper straat te Den Haag een man, een zekere J. J. L., met een mes in de rug te hebben gestoken. Het slacht offer werd ernstig gewond. De po litie had de dader reeds eerder aan gehouden, maar deze blee.f tot nu toe ontkennen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE Dokter C. M. van Hoorn, tel. (01110)- 2080. MIDDENSCIIOUWEN; Dokter W. Terpstra, Brouwershaven, tel. 01119)-280. OOSTERLAND-BRUINISSE: Dokter J. W. de Putter, Oosterland, tel. (01114)-280. DIERENARTS Dokter C. J. H. Soheuerman, Zierik- zee, tel. (01110)-2180. GESPANNEN VERWACHTING U kenit 'het verhaal van de ont moeting van een Romeins officier met de apostel Petrus? Nu dan weet U, 'dat aan die ontmoeting zo een en ander was voorafgegaan. Beiden hadden kort te voren een visioen geha'd, waarvan het gevolg was, dat Petrus, toen er boden van de offi cier, twee huisslaven en een soldaat, bij Ihèm kwamen met 'het verzoek ■bij hem te komen, hij, Petrus, ter stond meeging. Eigenlijk een ge waagde onderneming van Petrus. Hij 'kon voorzien dat zijn geloofsge noten daar het nodige op aan te merken zouden hebben. Hij voelde zich echter sterk door de woorden in zijn visioen: „Wat God redn ver klaard heeft, modgt gij niet voor on heilig houden". Wat wat was het geval? De Ro meinse officier was een heidfen, geen jood. En bij een 'heiden ging geen jood ooit in huis, laat staan eten. Een heiden hield je op een afstand. Daar knoopte je geen connecties mee aan. Ook ai was het een godvruch tige heiden. Dat vindt U misschien onmogelijk, dat een 'heiden godvre zend kan zijn? Goed, de Romeinen waren heidenen, d.w.z. ze vereerden goden, in tegenstelling tot de Joden, die slechts één God aanbaden, de Eeuwige en Almachtige, de gróte Schepper ailer 'dingen. Maar ze wa ren niet zónder godsdienst, zoals vele van onze medeburgers, en die we daarom maar beter geen heide nen noemen, want die naam is eigenlijk veel te mooi voor ze. Hun verering gaat meestal Slechts uit naar het „goeie bestaan". Niet gek in een tijd van welvaart, waarvan wat te verwachten is. U, die zonidags naar de kerk gaat, hebt natuurlijk andere verwachtin gen. Heus? Stelt U werkelijk het geestelijke hoger dan het stoffelijke? Niet alleen in theorie, maar ook ïn de praktijk? Gaat zondags met „gespannen verwachting" naar de kerk? Om van de prediker te horen al wat 'hem is opgedragen door de Heer der heren? Dat zei die Romein tegen Petrus, toen 'deze bij hem aan kwam. Hij zei: „Wij zijn dan nu allen aanwezig voor het aangezicht Gods, om te horen al wat u door den Heer opgeldragen is" (Handelingen 10 33). Als daar geen gespannen verwach ting uit spreekt, dan weet ik het niet. Zegt gij dat zondags in stilte ook bij uzelf, wanneer gij u neerzet op uw plaats in de kerk, dat, wat die heiden zei tegen de christen Petrus? Ja? Nu, dan zult ge stellig minstens evenveel zegen ontvangen als die beminnelijke religieuse heiden van het Romeinse bezettingsleger in Pa lestina, in 'het begin van onze jaar telling. Petrus en zijn metgezellen stonden er zelf verbaasd van, zo verrassend als dat was (Hnd. 10 45). OuwerkeTk. P. N. VELLEKOOP. IJzeren verkeersagent' UTRECHT, 18-6. De kunstmaan- dienst van de sterrewaCht te Utrecht heeft meegedeeld dat de Ameri kaanse balionsatelliet Echo 2 de 'ko mende dagen 's nadhts zichtbaar zal zijn als een heldere ster van de 0-de tot de l-ste grootte, die van zuid naar noord langs de hemel beweegt. Zij zal op de volgende dagen en tijd stippen te Zien zijn: 20 juni om 2 uur 20 min. nabij het zenith. 21 juni om 1 uur 55 min. nabij het zenith. 22 juni om 1 uur 27 min. hoog ih het oosten. 23 juni om 1 uur 00 min. in het oosten. 23 juni om 2 uur 50 min. in het westten. 24 juni om 0 uur 35 min. laag in het oosten. 24 juni om 2 uur 24 min. hoog in het westen. 25 juni om 1 uur 57 min. 'hoog in het westen. 26 juni om 1 uur 30 min. nabij het zenith. 27 juni om 1 uur 05 min. hoog in het oosten. 28 juni om 0 uur 38 min. hoog in het oosten. 28 juni om 2 uur 27 min. laag in het westen. 29 juni om 0 uur 10 min. in 'het oosten. 29 juni om 2 uur 00 min. in het Westen. 29 juni om 23 uur 45 min. laag in het oosten. 30 juni om 1 uur 34 min. hoog in het westen. Als Chroesjtsjov zich verveelt... KOPENHAGEN, 18-6. Voor de Russische premier woensdag avond met zijn gastheer aan tafel ging, nam hij premier Krag even apart. Chroesjtsjef haalde een miniatuur radio ontvanger uit zijn zak, beves tigde hem aan de revers van Krag en stopte het hoorknop- je in diens oor. Krag hoorde muziek en Chroesjtsjef zei: „Dat is een goed middel als men zich verveelt bij redevoe ringen op officiële feestelijk heden". Slagvaardig antwoord de Krag hierop: „Dat is gewel dig, maar toch zal ik het niet gebruiken als u vanavond het woord voert". Ned. Herv. Kerk Zicrikzee: Grote Kerk: 10 uur de heer Malipaard. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Assendorp (Doop), 7 uur de heer Malipaard. Kerkwcrve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don (H.A.). 9 uur jeugddienst in „De Koe-bel". Haamstede: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. Boer. Rcnesse: 9.30 uur en 7 uur (H.A.) ds. Van Liere. Noord- welle: 11 uur ds. Van Liere. Scha- rendijke: 10 en 7 uur ds. Roodenburg (bed. H.A. en dankzegging). Brou wershaven: 10 uur ds. Oort. Zonne- maire: 10 uur ds. Duvekot, Brielle.. Noordgouwc: 9.30 uur ds. Keiling. Dreischor: 11 uur ds. Keiling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwcrkcrk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. J. D. Wuister. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. de Graaf, Nijkerk. Bruinisse; 10 en 5 uur ds. Waardenburg, Rotter dam. Lutherse Kerk Zicrikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zicrikzee: 10 en 5 uur ds. J. Hessels Mulder, Amsterdam. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Hoogsteen (viering H.A.) Scharendüke: 10 en 3 uur ds. Scho ling. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonnemairc: 10 en 2.30 uur ds. Eikelenboóm, Heinkenszand. Nieuwcrkcrk: 10 en 5 uur df. Becker Oosterland: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. C. A. Wielemaker, Nieuw Loos- dreehl. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker, Loosdrecht. MUNCHEN, 17-6. Verbaasde gezich ten trokken dezer dagen automobi listen, die er een sport van maakten, op kruisingen nog snel door het rode stoplicht te rijden. Want hoewel zij zich voor het begaan van deze ver keersovertreding ervan overtuigden, dat er geen verkeersagent in de buurt was, ontvingen zij korte tijd later een bekeuring. En toen zij trachtten te ontkennen, toonde men hen als overtuigend bewijs een foto. Daarop staat afgebeeld het rode stoplicht en de over de kruising rij dende wagen, waarvan het kente ken duidelijk leesbaar is. Een mee- gefotogr af eerde datum-klok toont het juiste tijdstip, waarop de auto mobilist „zondigde" en een eveneens op de foto zichtbare chronometer laat zien, hoeveel seconden er na het inschakelen van het oranje licht verlopen waren, tot hel ogenblik dat de kruising op ongeoorloofde wijze gepasseerd werd. Deze als bewijsmateriaal dienende foto is het product van een nieuwe verkeers - controle - installatie, die voorlopig bij wijze van proef in vijf grote steden van de Duitse Bondsre publiek wordt gebruikt. Het appa raat bestaat uit een camera, die aan de rand van de rijbaan op een mast gemonteerd is en kort na elkaar twee opnamen maakt, de eerste di rect na het doorrijden bij rood licht, de tweede een seconde later. De tweede foto toont aan, of de auto mobilist, die mogelijkerwijs te lang zaam reageerde, zijn wagen toch nog op tijd tot stilstand bracht. Ingezonden mededeling RIPOLIN Snetverf voor binnen en buiten Met 3 Extra's: Extra glans, Extra dek. kracht, Extra duurzaamheid! De warmte heeft de puzzelaars wellicht wel walt parten gespeeld en misschien is de Avondvierdaagse ook wel (een beetje) solhuM, feit is in ieder geval dat 'het aan'ta'l inzendin gen minder was dan gebruikelijk. Het is overigens niet ongebruikelijk tegen de tijd dat de vakanties in zichit komen. De eerste prijs gaat deze week naar: mevr. C. W. StruAjk-Tromper, Ravenstraat 22, Zicrikzee. De tweede prijs is bestemd voor: mevr, A. H. Hendrikse-Goemans Kraanplein 22, Zicrikzee. De oplossing van de puzzel luidt als volgt Horizontaal: 1. brouwer; 6. toen dra; 11. ook; 12. de; 17. eerst; 20. de; 25. kogel; 28. alp; 33. rag; 34. nota; 40. ulaan;* 44. pari; 46. ven; edele; 54. anita; 61 kg; 63. raket; 70. ere; 71. ina; normaal. oir; 13 .ier; 14. eel- ka; 22. emmer; 24. akker; 31. esp; 32. spil; 37. alle; 39. 41. omök; 42. anti; 48. pas; 49. elp; 51. 56. mm; 58. peter; 65. va'dem; 68. nee; 73. drummer; 74. Verticaal: 1. boek; 2. r.o.; 4. wal; 5. ï'oem; 6. tree; 7 .eer; 8. dit; 9. re; 10 .arme; 15. eng; 16. del; 18. era; 19. sik; 21. aks; 23. melkagaat; 24. dra; 26. opstand; 27. eli; 29. kil; 30. eremiet; 35. pan; 36. lui; 37. a.n.p.; 38. lor; 43. til; 45. aan; 47. eem; 50. lak; 52. eva; 53. epe; 54. ara; 55. ice; 56. mon'd; 59. eter; 60. even; 62. goal; 63. reu; 64. kam; 66. dor; 67. mia; 69. er; 72. ina. DE NIEUWE PUZZEL Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. F. J. Keegstra, Tiel/Zaltbommel. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. H. P. Brandsma, Hilversum. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 Uur leesdienst, 3 uur ds. Brandsma. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Ka rens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zicrikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Rcnesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Zaterdag 20 juni: 7 uur de heer J. Pannekoek, Gouda (voorheen te Zie rikzee). Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur de heer Pannekoek. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Hells Zicrikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholickc Kerk Zicrikzee: 7.30 en 10 uur Eucharis tieviering (in dc week te 7.15 en 8 uur), 19 uur Lof. Haamstede: Eucha ristievieringen te 8.30, 10 en 19.00 uur. De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. brievenbesteller; 4. bloem; 8. hoefdier; 12. knaagdier; 13. 'drinkgerei; 14. huidblaasje; 16. bid '(Lat); 17. uitroep; 19. boom; 21. masker; 23. vrucht; 25. laan; 27. vreselijke ziekte; 29 .vogel; 31. jon gensnaam; 33. verplaatste personen (afk.); 34. scout; 37. als eerder (afk.); 39. rivier in Nederland; 40. film maatschappij; 41. mannelijk zoog dier; 43. jongensnaam; 44. aanzien; 45. boog (Eng.); 46. boom; 47. se conde; 49. aanw. voornaatïYw.51. water iin Utrecht; 53. 'de onbekende (afk.); 55. land in Europa; 58. meis jesnaam; 59. vette vloeistof; 61. slang 63. verbinding over water; 64. voor zetsel; 67. meisjesnaam; 69. deel v. d. 'hals; 71. lidwoord; 72. steen; 73. aanw. «voornuamw.; 75. meisjesnaam 77. deel vJh. hoofd; 79. schelle kreet; 8i. delfstof; 82. <m<oufböl; 83. mail. Verticaal: 1. dot; 2. onder andere (afk.); 3. optocht; 4. water dn Bra bant; 5 .vorm voor ontspannen; 6. moesplant; 7. ambtshalve (Lat. afk.); 9. jaargetijde; 10. bijwoord; 11. niet vroeg; 13. Noordhollnn'd (afk.); 15. afstandsmaat (afk.); 18. soort stof; 20. gald «neerliggend (van haar); 22. muziekdrama; 24. boom; 25. Engels voegwoord; 26. gelofte; 28. bevel; 30. opporren; 32. teveel van het goe de ontvangen hebbende; 33. zwer ven; 35. toestand van rust; 36. edel; 38. plaats in Drente; 39. loterijbrief je; 42. masker; 48. enkele; 50. meis jesnaam; 52. jongensnaam; 54. ge vangenis; 56. vallei; 57. lokspijs; 58. 'boos; 60. verdedigingswerk; 62. unieke; 63. verzoek; 65. tijdperk; 66. uitheems zoogdier; 68. verharde huid; 70. gewicht (afk.); 72. vreemde munt (afk.); 74. titel (atk.); 76. Frans ■voegwoord; 78. gertgr. aanduiding (afk.); 80. voorzetsel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 11