vaderdag 21 juni Handel overwint de politiek lil 100.000 Amstel prachtpils, man...wat lekker! Storm in Pakistan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 juni 1864 No. 19599 BLIK DOOR HET WERELI) Ingezonden mededeling Compromis te Genève Dat de wereldhandelsconferentie in Genève niet met slaande ruzie tussen de arme en de rijke landen is geëindigd, zal vele deelnemers zijn meegevallen. Er is een compromis bereikt en dat betekent dat te ge legener tijd verder gewerkt wordt aan een oplossing van de problemen. Van die problemen is het voornaam ste dat een goede twintig geïndus trialiseerde landen, die driekwart van de wereldhandel voor hun teke ning nemen, hun welvaart zien toe nemen en de goede tachtig onder ontwikkelde naties nog sneller in armoe wegzakken. De oplossing hiervoor, zo zeiden de onderontwikkelden op eisende toon, is dat de rijke landen hun grenzen wagenwijd openstellen voor onze p rodukten en de heffingen daarop afschaffen. Een idee waar voor de industriestaten weinig voel den, of ze nu communistisch of „ka pitalistisch" zijn: het zou hun eigen economie in elkaar laten zakken. De voorstellen op dit gebied kwa men er daarom niet dopr. Het voor naamste besluit was voorlopig de instelling van een commissie onder auspiciën van de Ver. Naties, die iets moet gaan doen, maar wat en hoe dat is nog niet duidelijk. Zo zou men kunnen zeggen dat de ontmoeting niet veel heeft uitge- haald, maar dat is toch niet juist. De onderontwikkelde landen heb ben het psychologisch bevredigende gevoel gehad dat ze nu eens georga niseerd hun grieven konden uiten en dat lucht altijd wat op. Maar dat ze dit konden doen heeft de welva rende landen bovendien weer eens met de neus gedrukt op het pro bleem dat werkelijk bestaat en steeds groter wordt. En hun het be sef bijgebracht dat er echt iets aan gedaan moet worden. Want de fel heid waarmee ze de goede tachtig bij het oreren tegenover zich von den is nog maar een zwakke afspie geling van de nog veel imponeren- der verhouding waarin twee groe pen stervelingen tegenover elkaar komen te staan. Deze tegenstelling in te perken is bepaald een belang voor de wereldvrede, waarbij de in dustrie-naties wel degelijk weten dat zij by een conflict alleen maar te verliezen hebben en de anderen er nooit slechter, alleen beter aan toe kunnen raken. Als het de rijke landen ooit duidelijk is gemaakt dat Ingezonden mededeling Z: o to.c* voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) ze wat voor de minder bedeelde na ties moeten doen dan is het nu wel. En wel zo scherp, dat daardoor de grote tegenstelling in de wereld ver vaagde. Het relatief welvarende communistische blok van oost-Euro pa vond zich in het zelfde schuitje als de westerse wereld met Japan erbij: de club van de rijken van het noorden tegen de club van de armen van het zuiden: een tegenstelling van de portemonnee die van meer be lang blijkt dan wat verschil van in zicht over de manier waarop het po litiek bestel van de staten moet zijn gebaseerd. Bezorgdheid over Z.-Afrika Het beroep van de veiligheidsraad op Zuid-Afrika om amnestie te ver lenen aan degenen die wegens ver zet tegen de apartheidspolitiek lot levenslange gevangenisstraf veroor deeld zijn, is weer een van de vele aspecten van de bezorgdheid over de Zuidafrikaanse justitie. In oktober trof het de regering- Verwoerd zwaar in haar prestige dat rechter Quartes de Wet de aanklach ten tegen tien van elf verdachten nietig verklaarde. Hij zei daarbij zeer illustratief dat het geen pas geeft om „Dat weet je zelf drom mels goedte antwoorden op de vraag van een gearresteerde waar van men hem dan wel beticht. Het is doorgaans het enige antwoord dat de man in de cel krijgt. Het gevolg van de maatregel van rechter Quar- tus de Wet was overigens niet dat de tien nu naar huis konden gaan: het proces tegen Nelson Mandele en de zijnen trok nu weer de aandacht van de wereld naar Zuid-Afrika: o.a. een pauselijke boodschap en een van de secretaris-generaal van de Ver. Naties waren daar al uitingen van. Overbodig Het vreemde van het proces was eigenlijk dat de regering het hele maal niet nodig heeft. Minister van justitie Varster heeft niet alleen de bevoegdheid zonder meer iedereen negentig dagen vast te houden, hij kan mensen in hun cel laten zitten zolang hij wil. Dat lijkt - hoewel niet bepaald volgens enig rechtsbe ginsel - wel een probate methode om saboteurs (tegen de staat, d.w.z. tegen de apartheid) te beletten kwaad te doen. De bedoeling van het proces was dan ook een andere: de doodstraf wellicht en in ieder ge val het proces zelf moeten bij de negers en hun leiders de schrik er in brengen. Daar kwam bij dat Mandele en zijn Afrikaans Nationaal Congres beslist niet de rabiaatste negergroe pering vormen die er in Zuid-Afri- ka bestaat. Integendeel, Mandele en de zijnen kwamen pas tot de over tuiging dat een geweldloze oplossing van het Zuidafrikaans rassenpro bleem niet mogelijk was door het geweld dat de blanke autoriteiten tegen de Bantoes gebruikten om de apartheid in stand te houden. Martelaren Het voeren van showprocessen - de regering Verwoerd kan het in de historie nagaan - heeft de eigen schap nooit te diepe afschrikwek kende invloed uit te oefenen. Inte gendeel het kweekt martelaren, waardoor men de zaak die men be strijdt alleen maar aan innerlijke sterkte wint. Praktische overwegin gen zouden voor Pretoria dus al voldoende geweest moeten zijn om de juridische bezwaren tegen dit soort processen niet uit te lokken. Maar in dat opzicht ziet men in Zuid-Afrika wel meer merkwaar digs. Oppositieleider Sir De Villiers Graaff verzocht de regering het mo gelijk te maken een onderzoek te la ten instellen naar de activiteiten van de Broederbond, een organisatie van Nederduits-gereformeerden, waarvan men beweert dat die in het geheim de drijvende kracht is van de rege ring en haar apartheidspolitiek. Hij heeft zijn zin gekregen. Zij het dat de regering er één man mee be last en deze niet alleen bevoegdheid geeft deze ene geheime groep te on derzoeken, maar zo hij wenst iedere beweging. Waarbij ook dat onder zoek weer geheim is, zodat in het parlement niets bekend wordt wat de regering niet goed vindt dat de gekozenen te weten komen ROTTERDAM. Voor het eerst is een helikopter geland op hel dek van het R.E.M.-platform in de Noordzee, met aan boord fourage voor de werkploeg. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam,. 16-6 te Marsa El Brega. Willem Ruys, 16-6 te Lissabon. De Europese Commissie heeft de ministerraad der Europese Econo mische Gemeenschap (EEG.) her ziene voorstellen doen toekomen voor een uniforme omzetbelasting in de zes landen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In oktober zuilen nog vele van de thans lopende wer ken aan wegen en oeververbindingen in uitvoering zijn. Daaraan zal het volgend jaar nog een bedrag van f 70 miljoen worden verwerkt. In de komende maanden zullen in deze sector voorts voor enfkele tientallen miljoenen guldens aan werken wor den opgedragen, waarvan de uitvoe ring zich in ieder geval tot in 1965 uitstrekt. HILVERSUM. De zangeres Annie Palmen zal op uitnodiging van de Nederlandse Radio Unie ons land vertegenwoordigen tijdens de slot- gala van het Noordzee festival, dat door de Belgische radio eri televisie (B.R.T.) van 4 juli tot en met 15 augustus wordt georganiseerd. WAGENINGEN. Prof. dr. Th. L. M. Thurlings, de voorzitter van hel Koninklijk Genootschap van Land bouwwetenschappen heeft in de aula van de landbouwhogeschool de 29e Nederlandse landbouwweek geopend met een beschouwing over samen werking in de landbouw ook op mondiaal gebied. Samenwerking is ook het onderwerp waaraan deze landbouwweek is gewijd. EINDHOVEN. De 70-jarige S. van A. uit Eindhoven is nabij zijn wo ning in de Menno van Coehoornlaan in botsing gekomen met. een sta tioncar, bestuurd door R. V. uit Den Bosch. De man werd ernstig ver wond naar het ziekenhuis vervoerd en as tijdens ihet transport overleden DEN HAAG. In 'het voorlopig ver slag van 'de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet wordt minister Bogaers o.m. gevraagd of deze, ofschoon dit wetsontwerp het Staatsblad nog niet 'heeft 'bereikt, zich over de uitvoe ring van deze wet reeds tot de ge meenten 'heeft gericht. DEN HAAG. In 'het ziekenhuis Bronovo in Den Haag «is de 74-jange heer L. H. Klein Nibelin'k uil Den Haag overleden, die zaterdag bij een verkeersongeluk op de Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag ern- stig werd gewond. AMSTERDAM. In a'lle stilte is op de Oosterbegraafplaats te Amster dam 'het stoffelijk overschot ter aar de besteld van de zondag te zijnen, huize in Amsterdam overleden to neelspeler Ko Amoldi. AMSTERDAM. Van 19 juni t.m. 3 juli brengen 72 Poolse landbouwdes kundigen en regeringsfunctionaris sen een studiebezoek aan Nederland. GRONINGEN. Door 'de P.T.T. zijn uitgegeven de twee postzegels die gewijd zijn aan het 350-jarig be staan van de rijksuniversiteit te Groningen. Enkele van de eerste se ries werden te Groningen tijdens een 'korte plechtigheid officieel dooi de directeur-'generaal van de P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, aangeboden aan ide president-curator .van d'e R.U.. mr. N. J. Polak. ZWOLLE. Een verkeersongeluk bij Olst heeft het leven 'gekost aan de 62-jari'ge vertegenwoordiger J. H. Dijkhuis uit Zwolle. Zijn auto botste frontaal tegen een ihem tegemoet komende auto en werd zo zwaar be schadigd dat de ernstig gewonde 'be stuurder niet direct kon worden be vrijd. Hij stierf ter plaatse. AMSTERDAM. In het schetsplan voor de inrichting van het Amster dams historisch museum in het voor malige Burgerweeshuis in het hart van Amsterdam is een vrij toegan kelijke galerij met schufcterstukken opgenomen. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. ..De Reisduif" te Si. Philipsland vanaf Orleans. De snelheid van de eerste duif was 1206.52 en van de laatste 1021.48 m.m. C. Verwijs 1, 15, 17, 29, 42; H. Kaashoek 2, 10, 14, 23, 24, 43; A. Foniteijne 3, 13; W. Neele 4; J. C. Verwijs 5, 8; Th. Bakker 6, 22, 26, 28, 32, 34, 35, 38; J. Bakker 7, 20; J. Zuidweg 9, 11, 12, 21, 30, 40; A. Faasse 16, 36, 44; M. Geuze 18, 33; Jöh. Fonteijne 19, 27, 39; W. van ■jqv '.It- TS asuaao -f :qz uapuiuroa Verwijs 37. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bleiswij'k: G. Koer- selman, Koudekerk a.d. Rijn; te Oost en West Soulburg (va'k. J. A. v. Duyne): R. D. H. Na'ber, Emmer- compascuum; te Scheveriingen (vak. A. Groot)J. de Vries, Woudriehem. Aangenomen naar Welsrijp-Bay- um: E. Ch. Poepjes, Raalte; naar Delft (vak. D. T. Los): A. Horst, Oisterwijk- Helvoirt. Bedankt voor Diepenveen (toez.): W. I. Doude van Troostwijk, Door- werth c.a.; voor Diepenveen (toez.): G. Boer, Huizen (N.H.); voor St. Ma- ria-Horebeeke (België): G. Griffioen, Nuenen (N.B.). Ger. Kerken Beroepen te An'dijk («Vak. C. Dijk stra): P. C. Koster. RoodesChool; te Niezijl: M. v. d. Werff, v.h. zend.- pred. op Soemlba, Baarn. Aangenomen naar Maassluis (vak. C. Mak): A. J. Aaftink, Hellen doorn. Bedankt voor Alkmaar (vak. C. von Meyenfeldt)H. R. Zijlstra, Bui tenpost. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Noordfoergum: kand. M. Heemskerk, Leiden. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor VlaardingenJ. Kie vit, Noordeloos; voor Zierikzee: J. J. Rebel, Haarlem-Noord. Ingezonden mededeling Voor 60 jaar.... DREISCHOR. In de morgendienst van zondag werd kandidaat C. E. van de Griend bevestigd. BRUINISSE. De collecte voor de gewapende dienst bracht 12,82 op. ZIERIKZEE. De kapel van de Middelburgse Schutterij gaf een con cert in de tuin van de heer Van Meeteren. ZIERIKZEE. In de koffiekamer van de Concertzaal vergaderde de Vereeniging tot Wering van Ar moede, NOOR.DGOUWE. Op de riant ge legen boomweide van de heer V. werd de derde Noordelijke Zeeuw- sche Zendingsdag gehouden. Catastrofale gevolgen bosbranden in Suriname PARAMARIBO, 17-6. De felle bos branden, die wekenlang in de kust strook van Suriname hebben 'gewoed zijn eindelijk na het invallen van de regens gedoofd. Overheidsdiensten en particuliere bedrijven begonnen onmiddellijk met het vaststellen van de schade. Luchtfoto's wijzen thans uit, dat de branden rampzalige gevolgen voor de Surinaamse economie kunnen be tekenen. Over een oppervlakte van 400 a 500.000 ihectare werd de gehele bosopstiand vernield. Aangenomen moet worden dat alle bomen, waaronder de baboen die be nodigd is voor de fabrikatie van tri plex, verloren zijn gegaan. Thans wordt nagegaan op wel'ke wijze het hout nog voor de Surinaamse indus trie kan worden benut. 6 De commerciële schade wordt door deskundigen geschat op hon derd miljoen gulden. HAGEN. „Blikken worm" hebben de automobilisten dit vreemde bouwsel genoemd, dat door zijn zigzagvorm inderdaad op een voort kruipende worm lijkt. Deze metalen construc tie staat bij wijze van proef op de middenberm van een Westduits Autobahntraject in de buurt van de stad Hagen. Zij dient om automobi listen te beschermen tegen het schijnwerperlicht van tegemoetko mende voertuigen. In tegenstelling tot de lot nu toe voor dit doel ge bruikte beplanting, die op deze plaats door de sterke wind steeds omwaaide, is, naar men zegt, deze nieuwe constructie uitstekend be stand tegen sterke zijwind, daar zij nauwelijks aangrijpingsvlakken biedt en bovendien aanzienlijk steviger is uitgevoerd. De automobilist heeft bij deze methode van afbakening een nog betere bescherming tegen het verblindende licht van tegenliggers zonder dat hem het uitzicht naar de andere zijde geheel ontnomen wordt. Men zal het systeem echter niet over grote afstanden toepassen, daar de voortdurende aanblik van de nu niet bepaalde mooie blikken, worm menige automobilist, zenuwachtig zou maken. Ingezonden mededeling VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, PLANTAGE MIDDENLAAN 5 8 Brief uit Juan-les-Pins Merkwaardige vakantie van oud-Zierikzeese familie ZIERIKZEE, 17-6. Uit het beken de toeristenoord Juan les Pins aan de Cote d' Azur, ontvingen wij een brief van de familie van Ballegojen, voorheen te Zierikzee thans woon achtig te Middelburg. De brief bevat een interessant verhaaltje, dat zijn oorsprong vindt in de trieste ramp- tijd van 1953. Men zal zich zonder twijfel herin neren dat in 1953 talrijke vrijwilli- gers(sters) zijn toegestroomd naar het getroffen eiland om een handje te helpen bij het opruimingswerk. Op de eerste plaats mogen in dit verband worden genoemd de deel- nemevs(sters) aan de I.V.H.-kampen. Één der meisjes uit dit kamp - een Frangaise - heeft zich bijzonder in gespannen om het huis van de fa- m'ilie van Ballegojen, staande op de hoek Touwbaan-Jannewekken alhier schoon te maken. Tot haar middel stond zij in de modder in de kelder van het huis. De familie is altijd met dit meisje in contact gebleven. Zij was kleuteronderwijzeres, maar is inmiddels getrouwd. Haar echtgenoot is zeeman en er is een zoontje van zeven jaar. Heel wat veranderingen dus s'inds 1953. Het. grappige is ech ter dat het meisje van toen haar appartementen in Juan les Pins ter beschikking heeft gesteld van de ex- Zierikzeese familie. Zij zelf is met haar zoontje tijdelijk ingetrokken bij haar moeder in Antibes. De flat ligt twee minuten van de boulevard van Juan les Pins en het is geen wonder dat de familie, dank zij deze op zo bijzondere wijze tot stand gekomen relatie, geniet van een fijne vakan tie. Als voor ons prettige bijkomstig heid, wordt in de (vriendelijke) brief nog medegedeeld, dat ons blad in de krantenbak in Juan les Pins een plaatsje vindt naast de „groten dei- aarde", als „Le Soir", „Times". We zijn er stil van KARATSJI, 17-6. Volgens in Ka- ra tsji ontvangen berichten zijn in het afgelopen weekeinde in het dis trict Hyderabad, m west-Pakistan. 250 mensen 'het slachtoffer gewor den van stormen, die dit gebied •teisterden. Duizenden ihuizen zouden zijn vernield. De schade aan te velde staande gewassen en onder de veestapel wordt geraamd op 25 miljoen roe pees. Triest gevolg van doorbreking geluidsbarrière In de méning. dat ziin baas niet gewond was. achtervolgde de knecht de twee paarden. Hij haalde ze drie kilometer verderop in bij het dorp Harkema Opeinde. Het span was ongedeerd, maar de twee wagens waren tengevolge van botsingen onderweg totaal vernield. Toen de heer Huizinga anderhalf uur later in Surhuizum terugkeerde met de paarden, vond hij het lijk van zijn baas, in de sloot. Het is geble ken. dat. de man overleed tengevolge van een schedelbasisfractuur. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Zijn echtgenote ver wacht thans een tweede kind. SURHUIZUM, 17-6. De 34-jarige veehouder K. van der Veen uil Sur huizum, die op de eerste van twee boerenwagens zat, sprong in paniek van de wagen en moet op slag dood zijn geweest. Zyn lichaam kwam in een bermsloot terecht. De paarden voor de wagen waren geschrokken toen een straaljager de geluidsbar rière doorbrak. De dieren sloegen op hol. De 26-jarige knecht van de vee houder, de heer S. Huizinga. even eens uit Surhuizum, die ook op de bok zat, sprong 500 meter verderop van de wagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7