~yde versnapering van de eerste I Uit de medische wereld ^3 ZEGE VOOR JOHNSON vaderdag 21 juni geef vader een boek matrassen marrie s mogelijkheden "prijsbewuste" mensen kopen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UM.s lB juni ISM N». ISSS» Ingezonden mededeling i 2 MILJARD VOOR ZIEKENHUISBOUW Er zijn te weinig woonhuizen, te weing kerken, te weinig scholen, te weinig kantoren, te weinig overdek te zwembaden, te weinig hotels en te weinig parkeergarages. Die zullen er dus allemaal moeten worden bijge bouwd. Om de ongeveer 800.000 Nederlan ders, die jaarlijks voor een korte of lange periode in een ziekenhuis op genomen worden, een optimale ver zorging te kunnen geven, zal er in de komende vijftien jaar ongeveer twee miljard gulden in ziekenhuisbouw moeten worden geïnvesteerd. Dit lezen wij in Medisch Contact, officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst. Dit enorme bedrag - voor een deel direct geld van de gemeenschap en voor een resterend deel indirect geld van de gemeénschap - dient vanzelfspre kend zo goed mogelijk te worden besteed. Coördinatie nodig „De bouw van een ziekenhuis", al dus Medisch Contact, „behoort ech ter door zijn talrijke gespecialiseer de eisen tot de meest ingewikkelde. Zowel nieuwbouw als verbouwing gaan tegenwoordig gepaard met gro te problemen. Een doelmatige op lossing eist intense studie en over leg, in eerste instantie wellicht op regionaal niveau, maar daarna toch ook zeker landelijk. Een kleine groep, één bouwcommissie kan te genwoordig onmogelijk meer het ge heel van mogelijkheden en moeilijk heden overzien". Er wordt in deze beschouwing ver volgens de aandacht gevraagd voor het merkwaardige feit dat een der gelijke coördinatie in ons land in 't geheel niet aanwezig is. In onze hoofdstad heerst momenteel een sterke activiteit in de ziekenhuis- bouw, maar men weet weinig van elkanders bouwplannen en de daar mee samenhangende moeilijkheden. Een ieder gaat op dit gebied min of meer zijn eigen gang. Toch schijnt er aan dit gebrek aan overleg nu langzamerhand een einde gekomen. Een simposium Het vorig jaar is er een Stichting Samenwerking Amsterdamse Zie kenhuizen opgericht en deze stich ting heeft in april van dit jaar een Nederlands Symposium Ziekenhuis- bouw georganiseerd. Op deze bijeenkomst waren meer dan vijfhonderd personen aanwezig: architecten, directeuren van zieken huizen en andere bij de bouw van ziekenhuizen betrokken autoriteiten. De te behandelen materie was zo in gewikkeld, dat er naast algemene besprekingen ook sectie-bijeenkom sten moesten worden ingesteld. De namen van deze secties laten duidelijk zien hoe binnen het kader van de ziekenhuisbouw van een zeer gedifferentieerde problematiek spra ke is. Wij vermelden de sectie Reva lidatie en reactivering, de sectie Kinderafdelingen, de sectie Opera tiekamers, de sectie Verbouwingen, de sectie Polikliniek. Dr. Alfreda Briedé. William Scranton contra Golrhvater HARTFORD (Connecticut), 13-6. - Gouverneur William Scranton van Pennsylvania, heeft zaterdag zijn campagne voor benoeming tot repu blikeins kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap geopend met zijn voornaamste rivaal, senator Goldwater, te beschuldigen van een „heupschot" politiek in buitenlandse aangelegenheden in plaats van een weldoordacht beleid. Op de republikeinse conventie van de staat Connecticut verklaarde hij dat de senator, die hij niet met na me noemde maar aanduidde als „de huidige koploper", de republikeinse politiek verdraait en een republi keinse overwinning bij de presi dentsverkiezing ernstig in gevaar brengt. Succes voor mevrouw Boesman AUGSBURG, 15-6. De Nederland- se ballonvaardster mevrouw Mimmi Boesman heeft dit weekeinde de gouden ereprijs gewonnen die het stadsbestuur van de Westduitse stad Augsburg had uitgeloofd voor de winnaar van een internationale ,vos- sejacht', een ballonwedstrijd, waar aan door zeven van de beste ballon- va arders ter wereld werd deelgeno men. De wedstrijd was georganiseerd ter gelegenheid van het 1200-jarig bestaan van de abdij van Ottobüren bij Augsburg en was de eerste die sinds 25 jaar in Duitsland werd ge houden. Ingezonden mededeling Verkrijgbaar bij alle goéd gesprteerdé zaken. Ware rupsenplaag teistert bomen in Duiveland OOSTERLAND, 15-6. De opgaande wilgen- en populierenbomen, staan de aan de Burgemeester van der Ha- vestraat en aan de Oud Heiligeweg, hebben dit jaar ongekend veel te lij den gehad van een ware rupsen- plaag, die ook verschillende inwo ners veel last bezorgden. Een be spuiting met een D.D.T.-bevattend middel door de gemeentewerklieden heeft veel bijgedragen tot beteuge ling van het euvel. Deze rupsen zijn afkomstig van de satijnvlinder (Leucoma Sa'licis Linn), een middelgrote nachtvlinder, wier vleugellengte -varieert van 22-26 mm. De glans op de witte voor- en achtervleugels igeven het dier de naam van satijnvlinfder. Zij vliegt ongeveer van half juni tot half augustus, en de bevruchte vrouw tjes depo«eren dan 'hun eieren op de stammen en takken van wilgen en populieren. Ze bedekken deze eitjes met een glanzende substantie, die zeer hard wordt en 'de eierhoopjes in de winter beschermlt. Deze eier hoopjes zijn tot 2 mm. groot en door het glanzende beschermende laagje goed te vinden. Vroeger werden zij veel gezocht en met een hamer stuk geslagen. De huidige bestrijding in het rupsenstadium met chemische middelen werkt uiteraard effectie ver. Sommige jaren kunnen de rup sen een ware plaag worden en men werkte in de dertiger jaren een soortgelijke „explosie" mee in het Thoolse land en West-Brabant, waar een rij populieren als het ware wit zag van de rupsen, en op sommige plaatsen met de takken -naar bene den hingen, een gezicht of er sneeuw op de takken lag. Dergelijke uitbar stingen worden echter door de na tuur zelf weer teruggedrongen. Natuurlijke vijanden De natuurlijke vijanden zijn: sluipwespen en Vliegen, die hun eitjes in de rupsen leggen, terwijl de vlinders zelf door vleermuizen worden belaagd. Waarnemingen be vestigden -het feit dat men 's mor gens onder 'de bomen vleugels zag liggen van de satijnvlin'ders, d'ie'dooi de vleermuizen waren geconsumeerd. De schade echter door rupsen aan gericht heeft dan meestal al grote vormen aangenomen. Dat deze rupsen op sommige plaatsen, zoals nu te Oosterland, zo plotseling voor de dag komen vindt zijn oorzaak in het uitblijven van de KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. - Twee jagers van de Amerikaanse marine, de U.S.S. „New" en de U.S.S. „Damato" zullen van 18 tot 23 juni een bezoek bren gen aan Amsterdam. WINSCHOTEN. De 17-jarige J. V. uit Westerlee is bij Wedderveer in de Westerwoldse A verdronken. De jongen was met vrienden na een roeitocht te water gegaan. Hij was de zwemkunst niet machtig. Zijn lichaam werd pas na enkele uren dreggen gevonden. HELMOND. De bromfiets-berijder H. K. uit Helmond is op het kruis punt Molenstraat-Burgemeester Van Houtlaan in botsing gekomen met een personenauto komende uit de richting Deurne. De heer K. was op slag dood. Het slachtoffer Iaat vijf kinderen na. DOETINCHEM. Bij de ijzergieterij Becking en Bongers te Ulft (Gelder land) is de 55-jarige arbeider G. V. uit Gendringen om het leven geko men. Het ongeval geschiedde in de afdeling gieterij, waar een deel van de laadinstallatie naar beneden kwam en de heer V. op slag doodde. LOENEN. In Loenen op de Velu- we is een reünie gehouden van oud- Engelandvaardei's. Ruim tachtig oud- Engelandvaarders waren hiervoor naar de Veluwe gekomen. AMSTERDAM. Voor de Amster damse centrale recherche staat nu met vrij grote nauwkeurigheid vast dat de twee zeer kostbare diaman ten. die een spoorwegemployé zegt op de Overtoom in de hoofdstad te hebben gevonden, van Hongaarse herkomst zijn. CUDENBOSCH. De 9-jarige C. L. uit Oudenbosch is het slachtoffer geworden van een spoorwegongeval. WATERINGEN. De 19-jarige heer D. K. uit Den Haag is bij een bot- sing tussen een bestelauto en een personenauto in Wateringen om het leven gekomen. DEN HAAG. Volgens een opgave van de minister van justitie, die ge daan werd tijdens het mondelinge overleg met de vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer over de vreemdelingenwet, waren er op 1 januari van dit jaar 2.353 Chinezen in ons land. Onder hen zijn ook de Chinezen met identiteitspapieren uit Hongkong begrepen. ROTTERDAM. Bij een verkeers ongeval op het Pompenburg in Rot terdam is de 25-jarige kantoorbe diende F. Z. uit de Maasstad om het leven gekomen. FINANCIEEL NIEUWS Uitgifte van Ned. Grondbriefbank AMSTERDAM, 15-6. Van dinsdag 23 juni af zullen ter beurze van Am sterdam worden verhandeld grond brieven groot nominaal f 1000 aan toonder, deel uitmakende van de le ning groot f 25 miljoen, 5Vt procent 30-jarige 'grondbrieven serie U ten laste van de Nederlandse Grond briefbank N.V. in Den Haag. Opne ming van de grondbrieven in de of ficiële notering wordt aangevraagd. Behoudens vervroegde aflossing zal aflossing geschieden tegen 100 pro cent te beginnen met 1965. Ver vroegde aflossing ds toegestaan met ingang van 1 april 1974, en wel van 1 april 1974 tot en met 31 maart 1976 tegen 101 Vz procent, van 1 april 1976 tot en met 31 maart 1979 tegen 101 procent, en daarna a pari. BLIK DOOR HET WERELD Een ongekende nederlaag voor de zuidelijke voorstanders van rassen scheiding was het, dat de Ameri kaanse senaat besloot in het debat over de burgerrechten de spreektijd te rantsoeneren tot „closure". Het strekt de senatoren tot eer dat ze zelfs vier stemmen meer dan de ver eiste twee-derde meerderheid op brachten voor deze historische ge beurtenis, waarvoor de ernstige zie ken van hun hospitaalbed kwamen. De wet op de burgerrechten, waarvan het de bedoeling is om een door de wet desnoods af te dwingen einde te maken aan onderscheid op grond van ras of geloof, werd door Kennedy gezien als een van de be langrijkste om te voorkomen dat de V.S. eens totaal zullen ivorden ver scheurd door de onderlinge haat tussen blank en zwart. Johnson deelt die overtuiging en begin van dit jaar ging het ontwerp vlot door het huis van afgevaardig den. V ij Uien uur praten In de senaat namen de zuidelijke senatoren hun toevlucht tot de fili buster: het systeem om door einde loos praten aanneming van een wetsontwerp te voorkomen. Senator Harry Bird van West- Virginia droeg als laatste tot de fili buster bij met een rede van vijftien uur. Daaraan hebben de 71 stemmers vóór closure een eind gemaakt, waarschijnlijk tot woede van de 29 anderen, waaronder zes republikei nen van wie presidentschapskandi- daat-in-hope Goldwater uiteraard zeer opviel. Hun tegenstem valt moeilijk anders uit te leggen dan als afkeer van het principe van ras- sengelijkheid. Dat toil niet zeggen dat de wet er nu is. De senatoren mogen alle hon derd nog een uur spreken. Tcch nog tijd nodig Maar dan zijn er de stemmingen, die kunnen afgedwongen worden over een vijfhonderd amendementen. En dan moet nog eens overleg tus sen huis van afgevaardigden en se naat worden gevoerd over de amen dementen om samen tot de definitie ve wet te komen die de president dan kan tekenen. Maar dit zijn nu alles dingen die in enige honderden uren te bereke nen zijn en een filibuster kan hon derden dagen duren en zelfs wel eens in zijn doel slagen. Tussendoor is deze overwinning in de senaat er ook een van John son zelf: hij heeft (met politieke han digheid die hy in de zelfde senaat heeft opgedaan) gestreefd naar deze closure en hij heeft dit in dit onge makkelijke gezelschap bereidt. Ingezonden mededeling natuurlijke vijanden. Deze moeten zich ook eerst weer vestigen in dit bedreigde gebied, dat wat bomen- groei betreft zich pas na de ramp weer gaat ontwikkelen. De Latijnse naam „Sal'ic'is", welke door Linnaeus werd gegeven (van daar dat Linn. er achter, betekent dat het dier bij uitstek leeft op de wilg (salix). De Duitser noemt deze vlindersoort „Pappelspinner" (popu lieren spinner, terwijl 'de Engelsman spreekt van „White Saltin Moth". Nu mag de onderhavige vlinder soort niet worden verward met de basterdsatijn vlinder, in het Laitijn genaamd „Euprootis chryssornhoea Linn", die ook 'buitengewoon sdha- de'lijk kan zijn. Deze is kleiner en iheeft ook witte vleugels, doch over wintert niet als ei, maar als jonge rups in een spinselaohtig omhulsel, dat al van verre te zien is. Een be wijs dait de bespuiting hier in Oos- terland wel effektief geholpen heeft valt af te 'leiden1 uit 'het feit, dat sommige populieren, staande in de Oud Heilige weg, die cm verschil lende reden'en niet konden worden bespoten, door een onderliggende moestuin en dergelijke, geheel kaal gevreten zijn. Merkwaardig is ove rigens het feit dat ide rupsen het ergst voorkwamen in een bewoond gedeelte van het 'dorp. Windhoos op Texel DEN BURG, 14-6. Een windhoos heeft grote schade aangericht in het badcentrum „Westerslag" op Texel. Verscheidene badhokjes werden weg gerukt en in de duinen geworpen. Nagenoeg alle andere hokjes gingen ondersteboven of werden vele me ters verplaatst. De schade bedraagt duizenden guldens. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Alleen tante Dunk ihad een kort, maar vriendelijk briefje geschreven: „Je komt voorlopig maar ibij mij, het huis is groot genoeg. Als je wat op dreef 'ben't, moet je maar zien, wat j'e van plan bent. Mij zit je niet in d'e weg en -als je af en toe een handje mee wilt helpen, ben ik d'i'k tevreden". Natuurlijk, tante Duuk was lief. Ze was dan ook een zuster van mams en mams was ook alltijd lief geweest, nog op de laatste levens dag, 's morgens, toen het lampje nog één keer opflikkerde, had mams met een poging tot sdherts gezegd: „Mei'd, Marrie, wat had Ik moeten beginnen, als jij nu niet hier ge weest was? Ik zou me geen raad geweten 'hebben". Enkele uren later hoefde mams zich daarover geen zorgen meer te maken. Toen waren er voor 'haar he lemaal geen zorgen meer. Doch wel voor de achterh'Iijvenden: papa en zes kinderen, waarvan zij de oudste was. Kom, niet meer aan denken, dit was al lang voorbij. Zelf 'had ze nu alle nog bestaande banden doorge sneden en nu was ze weer terug in het dierbare Nederland. Laat het hier dan maar een kil, koud. toch tig kikkerland zijn, maar ze ihi'eld er van. Maanden 'had ze naar deze dag verlangd' en iedere keef weer op nieuw 'tot zichzelf gezegd: Marrie, eens komt de dag, dat ja weer uit het vliegtuig zult stappen. Dan zul je met de an'dere mensen mee lopen naar de passencontrole en Ihct dou ane-onderzoek en daarna zul je vrij zijn om te gaan en te Staan waar je wilt. Niemand zal je .dam tegen je wil in een auto duwen en meevoe ren. De chauffeur kwam 'binnen, groet te vriendelijk de enkele lucihtpassa- giers, die van de KLM-bus gebruik maakte en Starte. Even later redd de bus over d'e 'dijk in de richting van de 'hoofdstad. Als een kind zo gretig genoot ze van de stad. Wat was het hier ook versohrikkelij'k druk geworden. Toen ze vier jaar geleden met Fons een dag in Amsterdam was geweest, had d'e drukte ook al griezelig gevonden, maar Fons had 'haar uitgelachen. Hij reed hier net zo rustig als in zijn geboorteplaats in Brabant. Wat had ze hem ook hierin 'bewonderd. Och, alles ha'd ze in hem bewonderd en daarom was ze dodelijk en hopeloos op de knappe jongen verliefd ge weest. Acht dagen 'had 'hun zwerftocht door België en Nederland geduurd, tenslotte opgejaagd door de politie, de radio en de televisie. En niet te vergeten de kranten. Het 'hele drama had in geuren en kleuren in 'de dag bladen gestaan, met foto's en al. Ze was op de morgen van 'het vertrok gewoon ondergedoken en toen het Vliegtuig, met uren vertraging, ein delijk wegvloog, zonder Marrie aan boord, zat ze een kleine driehonderd kilometer van Schiphol vandaan, diep in België, waar Fons relaties had. Fons had immers overal rela ties? Daaraan had zij het te danken. dat ze al d'ie dagen onvindbaar was gëbleven en het was nog een ellen dige samenloop van omstandigheden •geweest, dat men haar op dat adres in Sdhijn'del 'had gevonden: een ge woon roetine-onderzoek, meer niet. De bus stopte aam het hoofdkan toor nabij het Concertgebouw. En kele minuten later liep Marrie op haar gemak door de Van Baerle- Straat en bekeek de etalages. Gek, nu moeSt ze eerst weer op dreef ko men met het Nederlandse geld. Ze bekeek prijzen en rekende het om in pon'den. Ja, ihier was alles toch een stuk goedkoper dan ginds. Je ver diende daar wel een schep geld, maar je ha'd oök veel meer onkos ten. Op haar gemak draaide ze de P.C. Hoofdstraat in. Iedere etalage ge noot haar aan dacht. Iedere 'goedge- klede vrouw bekeek ze kritisch. Wat dat betrof, was er niet zo veel ver schil. Alleen kleed'de je je 'hier war mer, met het oog op het klimaat. Nog een geluk, dat ze net tegen de zomer weer in Nederland teruggeko men was. Zou ze straks geleidelijk aan kunnen 'wennen aan de komen de winter. Via de Stadhouderskade en het Leidsebosje bereikte ze 'het Leidse- plein. Wacht eensginds had ze toen met Fons gegeten. Ga nooit in achteraf eettentjes zitten, was zijn stelregel geweeri; ga gewoon mid den in de drukte en je hebt de min ste 'kans, dat je in de gaten loopt. Natuurlijk hadden ze zich zoveel mogelijk gecamoufleerd. Fons ha!d zijn snorretje afgeschoren en leek daarna na uwelij'ks nog op de foto in de 'krant. Bovendien hadden ze andere kleren gekocht, zodat het signalement, 'in dit opzicht ook niet meer klopte. Ten overvloede ha'd Manie zich de haren korter laten knippen en droeg ze die dagen een bril. Geen mens zou. oppervlakkig bezien, het tweetal herkennen. (Wordt vervolgd.) Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5