MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT ALARMERENDE KLACHTEN OVER NIEUWE BUNDESWEHR Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif Weer ongeregeldheden in noord-Katanga? Maleisische topconferentie Toestand in Laos wordt kritiek Feest voor zieken Hevige aardschokken in Japan GRENS B0CAERSW0NINGEN VERHOOGD TOT 16.000 Zeventien predikanten gaan de fabriek in Rockefeller steunt Scranton als kandidaat 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 juni 1964 No. 19598 120ste jaargang WAAklN OPGtNOMEN 1797-1889 XÉOAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikree, Postbus no. 1, tol. 01110-2255 na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: *LV. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderoag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succes/es" (ma*. 15 mm).f 1,25 per stuk. Ia dit nummer; Zierïkseese Avondvierdaagse van start Verklaring van vice-adiniraal Heye Opleidingsmethoden zouden „bruut en bloeddorstig" zijn BONN, 15-6. De Westduitse rege ring heeft de verklaring van de par lementaire commissaris voor de „Bundeswehr", volgens welke de Westduitse strijdkrachten zich drei gen te ontwikkelen tot „een staat in een staat", als „ongegrond" van de hand gewezen. De regeringswoordvoerder, Gün- ther van Hase, heeft op een pers conferentie ook andere constaterin gen van de hand gewezen, die vervat zijn in een artikel in het geïllu streerde blad „Quick" en afkomstig van de gepensioneerde vice-admiraal Hellmuth Heye. (Admiraal Heye is de door de Bondsdag benoemde „om budsman", die moeten waken over de constitutionele rechten van de Westduitse militairen). Het artikel is verschenen enkele dagen nadat admiraal Heye zijn jaar lijkse rapport bij de Bondsdag had ingediend. Hierin maakt hij gewag van een toenemend aantal klachten over inbreuken op de rechten van de militairen en zegt hij, dat er tegen kanting in het leger is tegen het be ginsel van moreel leiderschap in het leger. In het artikel, dat een veel meer uitgesproken mening weergeeft, heet het dat de „Bundeswehr" zich on miskenbaar in de richting van „een staat in een staat" ontwikkelt. Als deze ontwikkeling niet gestuit werd zou, zo vreest admiraal Heye, er een „Bundeswehr" ontstaan uitgerust met wapens van morgen maar opgeleid in de geest van gisteren (de nazi-pe riode). Admiraal Heye schrijft verder, dat by de opleiding van militairen nog steeds methoden worden gebruikt die uit de tijd zijn. Hg kenschetst deze methoden als „bruut en bloeddor stig". Admiraal Heye zegt te erkennen, dat hij te optimistisch is geweest toen hij twee en een half jaar geleden bij het aanvaarden van zijn huidige functie meende, invloed ten goede te kunnen uitoefenen op de gang van zaken in de „Bundeswehr". Hij zegt dat het gerucht, dat hij misschien zal aftreden, niet zonder grond is. De christelijk-socialistische vice- president van de Bondsdag heeft ge zegd, het „onduldbaar" te achten, dat de parlementaire commissaris een of ficieel verslag aan het parlement aan biedt en een niet-officieel aan een tijdschrift, die naar inhoud en toon aanzienlijk verschillen. De commis sie voor defensiezaken van de Bonds dag zou zich met dit geval van „min achting van het parlement" bezig houden. Enkele maanden geleden zijn in West-Duitsland verscheidene onder officieren veroordeeld tot gevange nisstraffen wegens mishandeling van Ingezonden mededeling 'extra speling voorde doe-het-zelver Verkrijgbaar bij Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee recruten, van wie er één stierf na een geforceerde mars. Twee officie ren zijn onlangs naar de gevangenis gezonden wegens het plegen van meineed. Alarmerende klacht De „alarmkreet" van Heye wordt door de Westduitse kranten onder vette koppen gepubliceerd. De wijze waarop de parlementaire commissa ris voor de „Bundeswehr" de zaak onder de aandacht van het publiek heeft gebracht, vindt zeker geen al gemene instemming, maar een deel van de pers acht het parlement hier aan voor een deel schuldig. De klecht van Heye is alarmerend, want zij is niet geuit door de eerste de beste, maar door een man die op grond van zijn ervaring en eigen waarne ming beter dan wie ook een* oordeel kan vellen. Niet het geval-Heye moet het onderwerp van een debat wor den, maar zijn kritiek, in welke vorm die ook geuit is", zo schrijft de onaf hankelijke „Frankfurter Neue Pres- se". De links-liberale „Frankfurter Rundschau" vindt het verontrustend „dat de waarschuwingen van Heye zo weinig weerklank heben gevonden bij de verantwoordelijke politici en dat de pers opnieuw een taak moet gaan vervullen die normaal bij het parlement ligt". ELISABETHSTAD, 15-6. Volgens uit betrouwbare bron vernomen be richten zouden zich in noord-Katan ga. opnieuw ongeregeldheden voor doen tussen de bevolking en opstan delingen van de Peking-communist Mcelele. Het dorp Bendira, dat tweehonderd kilometer ten noorden van Albert- stad ligt, zou in handen van de op standelingen zijn. In Albertstad is de toestand gespannen. Europese vrou wen en kinderen worden geëvaku- eerd omdat gevreesd wox'dt dat de mannen van Moelele de stad weder om zullen bezetten. Dit gebeurde na melijk eind vorige maand toen zij, na vier dagen de stad in handen te hebben gehad, door troepen van het nationale Kongolese leger werden verdreven. Een bataljon militairen van het regeringsleger is naar Al bertstad onderweg om de twee ba taljons die zich reeds daar bevinden te versterken. De Europeanen, voornamelijk Bel- TOKIO, 15-6. Indonesië en Malei sië hebben overeenstemming bereikt over de kwestie van de terugtrek king van Indonesische troepen uit Maleisisch Borneo, zo heeft de Phi- Iippijnse bemiddelaar Salvador Lo pez maandag in Tokio meegedeeld na besprekingen tussen president Macapagal van de Philippijnen en premier Abdoel Rachman van Ma leisië. Volgens Lopez is nu de weg ge baand voor een topconferentie tus sen Maleisië, Indonesië en de Phi lippijnen. Een post voor het toezicht op de terugtrekking van Indonesi sche guerillastrijders zal gevestigd worden in Sabah, een tweede in Se- rawak. De ministers van buitenland se zaken van de drie betrokken lan den zullen op hun bijeenkomst die voorafgaat aan de topconferentie nog beslissen, waar de twee andere controleposten moeten komen. Zweedse prinses opent Haagse tentoonstelling DEN HAAG. 15-6. Maandagmid dag heeft prinses Christina van Zweden de tentoonstelling kloinplas- tiek in Madurodam geopend door onthulling van 'het beeldje „Lente offer" van de Zweed Hakan Bonds. Dit werd door de jury bekroond met de Madurodam-kleinplastiekprijs groot f 1.500. Een zilveren medaille werd toegekend aan de beeldhou wer Lasse Cederberg voor zijn „Ge stalten". Deze meda'rlTe was beschik baar gesteld door prinses Beatrix, die prinses Christina vergezelde. ARNHEM, 15-6. - Gedurende de maand juni heeft een groep van zeventien predikanten een bedrijfspraktikum als gewoon arbeider by de Hoogovens te IJmuidcn cn de A.K.U. tc Arnhem. Dit praktikum is een onderdeel van een begeleide studie voor het doctoraal examen theologie, met als onderdeel de industriële ver houdingen, waarmede een jaar geleden een aanvang is gemaakt, in samenwerking met de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit tc Utrecht, de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam en de theologische hogeschool tc Kampen. Studieleider is dr. J. C. C. Rupp, direkteur van het Universitair Instituut Vor mingswerk Bedrijfsleven te Utrecht. De betrokken predikanten behoren tot verschillende protestantse kerken, nl. hervormd, gereformeerd, doopsgezind cn christelijk gere formeerd. Een deel van hen is werkzaam als industrie-predikant bij een stichting voor Evangelie cn Industrie, de anderen zijn in een gewone gemeente werkzaam. De bedoeling van dit praktikum is, dat men de uit de studie verkregen inzichten zal kunnen toetsen aan de praktijk van het bedrijfsleven. gen. worden over het Meer van Tan- ganjika naar Oesoemboera getrans porteerd. In Bendira zouden de op standelingen het krachtstation in handen hebben dat gedeeltelijk in de s treem behoeften voorziet van Albert stad. PEKING, 15-6. In gelijkluidende nota's aan de Britse en Russische ministers van buitenlandse zaken, als voorzitters van de conferentie van Genève over Laos, heeft de re gering deze landen verzocht met spoed .overleg te plegen met de twaalf andere bij de overeenkomsten van Genève betrokken mogendheden opdat een nieuwe conferentie over Laos in Genève of Phnom Penh kan worden gehouden. In dezelfde nota protesteert de Chinese regering met klem tegen het beweerde Amerikaanse bombarde ment op het hoofdkwartier der Pat- het Lao in Khang Khay, waarbij een lid van een Chinese economische en culturele missie werd gedood en vijf andere gewond raakten. In de nota wordt gezegd, dat de crisis in Laos een „kritiek punt" be reikt heeft. GRONINGEN, 15-6. Het hospitaal schip „J. Henri Dunant" van het Nederlandse Rode Kruis is maandag morgen met aan boord 72 Groningse zieken te Groningen gestart voor een tocht naar Amsterdam. Het bijzon dere van deze tocht is dat zij gehou den wordt als onderdeel van de vie ring van het 250-jarig bestaan van de rijksuniversiteit te Groningen. De vijfdaagse reis wordt de patiën ten aangeboden door het Groninger studentencorps „Vindicat Atque Po- lit". Vrouwelijke studenten assiste ren aan boord bij de verpleging. TOKIO, 16-6. Noord en Midden- Japan zijn vandaag (dinsdag) geteis terd door krachtige aardschokken. Er zijn minstens tien doden te be treuren. Uit de stad Niigata wordt melding gemaakt van spleten in de grond en van uit grote diepte om- hoogspuitend water. De gebieden langs de Japanse zee zijn gewaar schuwd voor vloedgolven. De politie heeft meegedeeld, dat in Tsoeroeoka zestien kinderen bedol ven zijn onder de puinhopen van een gebouw. Twee mensen kwamen in het district Nagano onder een val lende boom terecht en werden op slag gedood. In Niigata, dicht bij het epicen trum van de bevingen, bntplofle een gashouder en braken op verschei dene plaatsen branden uit. Een brug Agitatie tegen Spaanse troonpretendent BARCELONA, 15-6. Zaterdagoch tend' zijn, aldus wordit thans gemeld, vijf personen aangehouden die op de jaarbeurs in Barcelona luidkeels be ledigende opmerkingen, hadden ge maakt aan het adres van de Spaan se troonpretendent Juan Carlos en zijn echtgenote prinses Sophia. Laatstgenoemden 'bezochten de jaar beurs zaterdag toen daar een „Ne derlandse dag" werd gehouden. Men verwachtte, dat de aangehoudenen na betaling van een boete losgelaten zouden worden. over de rivier de Sjinano zou zijn ingestort. Hfet meteorologisch bureau van Toyama heeft meegedeeld, dat de twee naalden van zijn seismograaf afbraken als gevolg van de kracht van de bevingen. h Prins Bernihard heeft maandag in Wiesbaden een toespraak gehouden voor de Duitse 'groep van de inter nationale Kamer van Koophandel. Prinses Beatrix naar Londen vertrokken SCHIPHOL, 15-6. Prinses Beatrix, d'ie deze week in Engeland de hele feestelijke Ascot-week met zijn be roemde paardenrennen gaat bijwo nen, is maandagmiddag kort na 5 uur per K.L.M. van Sdbiphol naar Londen Vertrokken. Zij wondt voor dOt informele bezoek sleohts bege leid door een rechercheur van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis en een kamenierster. Nestje in hoorn De brandweer van het Franse plaatsje Saint Pol sur Ternoise kwam er bij een oefening achter dat de sirene ,die de spuitgasten moest alarmeren, niet meer werkte. Het nauwgezet controleren van draden en aansluitingen bracht geen ophel dering. Toen men eens in de hoorn zelf ging kijken bleek deze een vo gelnestje te bevatten waarin eieren lagen. Rijksbijdrage ineens van gemiddeld f 1000,- DEN HAAG, 16-6. De grens van de Bogacrswoningen is verhoogd van f 14.000,— tot f 16.000,—. Bovendien kan voor deze woningen een bijdrage van gemiddeld ruim f 1.000,wor den verleend, zo blijkt uit medede lingen van het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid. Voortaan kan dus rijksgoedkeuring worden verleend als de aannemings som ten hoogste f 16.000,bedraagt. De voorwaarden waaronder de zo genaamde Bogaers-woningen tot uit voering kunnen komen blijven onge wijzigd van kraobt. Dit betekent on der meer, dat zij - op beperkte schaal - kunnen worden gebouwd, indien 'een plaatselijke aannemer geen of onvoldoende werk onderhanden heeft en het eigen woningen voor inwoners voor voornamelijk kleinere gemeen ten betreft. De minister meent dat de bouw van eenvoudige doch kwalitatief ver antwoorde woningen in de ongesub sidieerde sector op acceptabele wijze blijkt aan te slaan, en tot verhoging van de grens besloten om hierdoor onder meer het kwaliteitsaspect een nog duidelijker accent te geven. Bij deze verhoging is tevens reke ning gehouden met een zekere stij ging van de bouwkosten sedert het van kracht worden van de regeling in september 1963. per woning Bevordering eigen-woningbezit Verder heeft minister Bogaers „als eerste stap op de weg naar verrui ming van de maatregelen die het eigen-woningbezit bevorderen" be sloten' dat een bijdrage-ineens, die gemiddeld f 1.000,bedraagt, kan worden verleend. Bovendien kunnen de gemeentebe sturen een garantie tot 90 procent van de netto--stichtingskosten verle- NEW YORK, 15-6. Nelson Rocke feller, gouverneur van New York, die zich beschikbaar had gesteld als republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft in een maandag tc New York uitge geven verklaring gezegd dat hy niet meer naar het presidentschap streeft doch dat hy zijn volledige steun zal geven aan gouverneur Scranton van Pcnnsylvanië. Laatstgenoemde heeft zich, als be kend, kandidaat gesteld in een po ging om de opmars van de zeer rechtse senator Goldwater naar het kandidaatschnp der republikeinse partij te stuiten. „Reuter" meldt nader, dat Rocke feller niet uitdrukkelijk te kennen Jiilllil De Adac heeft bij de eerste duizend benzinestations langs de Duitse auto wegen bloedplasma-depots ingericht. Hel plasma mag alleen overhandigd worden aan artsen of andere be voegde personen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Trek U niet aan wat ieder zegt nen. Deze faciliteiten kunnen worden toegekend voor woningen die na 30 juni 1963 irt uitvoering werden ge nomen. De bijdrage en de garantie moeten bü een der bemiddelende or ganen worden aangevraagd. Deze verruiming is mede het ge volg van de aandrang, die bij de be handeling van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid voor 1964 in de Tweede Kamer der Staten-Gencraal van verschillende zijden tot uitdrukking is gekomen. heeft gegeven dat hij geheel zal af zien van het kandidaatschap voor het Amerikaanse presidentschap. Waarnemers te New York wijzen er op dat Rockefeller weliswaar bij een eerste stemming op de komende republikeinse pariijconferentie te San Francisco, waarop de presiden tiële kandidaat zal worden aange wezen, de afgevaardigden, die zich verbonden hebben op hem te stem men, zal verzoeken Scranton te steu nen, doch dat het hem vrij zal staan zich bij een eventuele volgende stemming of stemmingen toch kan didaat te stellen, indien Scranton er, ondanks de steun van Rockefellers aanhangers, niet in zou slagen tot re publikeins presidentieel kandidaat te werden aangewezen. Tijdelijk wat regen Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk wat regen of motregen; matige, af en toe vrij krachtige wind, aanvan kelijk zuidwestelijk, later ruimend naar west; koel weer. 17 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 12.57, onder 1.26. 18 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 14.08, onder 1.43. Eerste kwartier: 17 juni te 0.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 juni 9.03 v.m. 21.17 n.m. 18 juni 10.04 v.m. 22.18 n.m. BROUWERSHAVEN 17 juni 8^50 v.m. 21.19 n.m. 18 juni 9.53 v.m. 22.22 n.m. Doodtij: 19 juni. HET WEEKOVERZICHT BE BILT, 16-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de oceaan en west- Europa komt een westelijke circu latie voor. Nederland ligt daardoor binnen het bereik van oceaanstorin gen. Een van deze lalg vanochtend enkele honderden kilometers ten westen van Ierland. Verwacht wordt dat deze storing ons land morgen vergezeld van wat regen of motre gen zal voorbijtrekken. Het koele weer duwt voort. In het overgangs gebied van de koele en de zeer war me konlinentale ludht boven oost en zuidoost-Europa viel in de omge ving van hot noordwestelijke deel van Zuidslavië veel regen. DELFT. Op de nude kunst- en an tiekbeurs in Delft werd de tiendui zendste bezoeker genoteerd. Het was de verzamelaar de ihcer D. F. W. Langelaan uit Amsterdam. Hij werd ontvangen door de hoer Marcel B. Keezer. die 'hom ais aandenken enige oude munten overhandigde. BERLIJN. Een zeventienjarige Oostduitser is er in het weekeinde in geslaagd via Tsjecho-Slowakijc naar west-Duitsland te vluchten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1