RIPOLIN ZIEBKZEESCHE NIEUWSBODE VrtMM mi mi wis. TENTOONSTELLING NECERKUNST IN BURGERWEESHUIS Landbouw en veeteeelt in 1963-1964 met is 't af! Veel verkeersongelukken in Europa LAATSTE NIEUWS Burchtruïnes aan de Rijn krijgen vrijwillige opknapper Bijzondere collectie uit diverse musea komt naar Zierikzee Ingezonden mededeling RIPOLiN Sneiverf voor binnen en bulten. im> Met 3 Extra's: Extra glans. Extra dek» i- j kracht. Extra duurzaamheldl ZIERIKZEE, 11-6'. Slede dank lij de goodwill welke Zierikzee vooral in de jaren na de watersnood in vele grote steden van ons land is gaan genieten krijgt Schouwen-Duiveland in de maanden juli tot september de gelegenheid geboden kennis te ne men van diverse kulturele uitingen der volksstammen van Centraal Afri ka Op maandag 29 juni a.s. zal na melijk Jn het Burgerweeshuis alhier de officiële opening plaats vinden van een tentoonstelling van neger kunst, in het bijzonder de kunst der Bantoe-volkeren en de inheemsen van het Soedan-gebied. Deze exposi tie schept een unieke gelegenheid tot benadering van een door de heer A. S. M. Braat uit diverse musea-ver zamelingen samengestelde collectie uitingsvormen van grote verschei denheid. De heer Braat heeft voor zijn ex positie van Afrikaanse kunst een greep mogen doen uit de rijke kol- lekties van het Afrika-museum in Berg en Dal, het Volkenkundig mu seum in Tilburg, het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden en uit de verzameling Walscharts te Ant werpen. Een deel van de komende expositie is thans reeds in het Wees huis gearriveerd. Hierbij bevinden zich enige fraaie staaltjes van plas tische cultuur, zoals enige maskers. Deze maskers vormen een van de interessante facetten der negerkunst welke vooral in de jaren na de eer ste wereldoorlog in het Westen grote belangstelling hebben doen ontstaan. Werkelijke cultuur Bij de samenstelling van de col lectie heeft de heer Braat er naar gestreefd een keuze te maken uit de beste soorten en getracht op deze wijze een indruk te geven van de werkelijk culturele uitingen der volksstammen van Centraal Afrika. Prachtige voorbeelden van grote kunstzinnigheid en van tedere ge voelens voor de afgestorvenen zijn bijv. de vcor-ouderbeelden, waarvan er enige in de zalen van het Wees huis te zien zullen zijn, met andere facetten van negerkunst als dans- maskers, dodenmaskers en gebruiks voorwerpen. De verschillende voor werpen geven blijk van een meer of minder hoog ontwikkelde decoratie- DEN HAAG, 11-6. De ondernemers cp de weidebedrijven en op de ge mengde bedrijven op zandgrond heb ben, volgens de door het Landbouw- Eccnomisch Instituut gepubliceerde voorlopige cijfers, in het boekjaar 1963-1964 een hoger arbeidsinkomen gehad, dan in het voorgaande boek jaar. De endernemers op de akker- kouwbedrijven daarentegen kwamen lager uit. Voor de weidebedrijven waren de arbeidsinkomens inclusief beloning voor overuren de volgende (tussen haakjes het voordelig verschil met vorig jaar): kleiweidegebied f 8.100, (f 1.350,veenweidegebied f 5.500, (f 1.850,overgangsgebied f 3.950, (f 450,consumptiemelkgebied f 5.200,(f 1.600,Friese wouden f 7.300,— (f 1.750,—). Voor de gemenge bedrijven (voor delig verschil met vorig jaar tussen haakjes): oostelijk zandgebied f 7.500,(f 3.250,Gelderse vallei f 9.900,(f 4.050,zuidelijk zand gebied f 10.100,— (f 4.600,—). Voor de akkerbouwbedrijven (na delig verschil met vorig jaar tussen haakjes): noordelijk Groningen f 7.500,— (f 3.600—Noord-Holland f 10.900,(f 5.850,zuidwestelijk kleigebied f 13.100,— (f 8.500,—), veenkoloniën f 10.200,(f 1.150, Op de weidebedrijven, aldus het L.E.I., heeft het koude en natte jaar 1963 de resultaten ongunstig beïn vloed; de voederwinning was onvol doende, de meJkproduktie per koe daalde evenals de melkveebezetting. De kosten voor aangekocht voer en vcor meststoffen waren ondanks de ze daling in melkproduktie en vee bezetting wederom hoger dan in 1962-1963. De geldopbrengsten waren echter hoger als gevolg van hogere melk en vleesprijzen. Desondanks waren de uitkomsten nauwelijks beter dan in 1962-1963 toen de resultaten reeds slecht waren. Stijgende arbeidskosten In 1963-1964 stegen de arbeidskos ten per gewerkt uur met circa 13 De uitkomsten in de laatste drie jaar zijn de laagste van de jaren na 1956- 1957. Het jaar 1963-1964 geeft slechts een stijging van het inkomen van gemiddeld f 1.400,te zien, waarin begrepen is de beloning voor over uren. De resultaten van de gemengde bedrijven op zandgrond geven in 1963-1964 een aanzienlijke verbete ring te zien. Deze verbetering is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de hogere varkensvleesprijzen en de Voor 40 jaar.... ZIERIKZEE. Een plan is gerezen tot oprichting van een blad voor de studerende jeugd van Schouwen- Duiv eland. BURGH. Uitgaande van de zen dingsvereniging hier ter plaatse werd een openluchtsamenkomst in de duinen gehouden. ZIERIKZEE. In het Waaggebouw is een varken gewogen, dat het bui tengewone gewicht bleek te hebben van 760 pond. BRUINISSE. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der muziekver eniging „Nu met Hope" werd een bondsconcours gehouden. KERKWERVE. Van gemeentewe ge werden stenen gelegd op de gra ven van twee hier aangespoelde en ter aarde bestelde Duitse militairen. ZIERIKZEE. De „Hydrograaf" bracht een inspectiebezoek aan de hav enin verband met het a.s. ko ninklijk bezoek. ELKERZEE. In de haven Klooster nol is een grote heimachine aange komen voor de werken ter vergro ting van het havenplateau. KERKWERVE. Tijdens een hevig onweer werd een koe in de weide van de heer v. d. W. gedood. ZIERIKZEE. Door het uitschieten van een hond geraakte de roomijs- wagen van de heer D. bij de tweede inlaag van de dijk. ZIERIKZEE. Voor een inspektie- bezoek bracht de partikulier secre taris van H.M. de Koningin een be zoek aan' Zierikzee. ZIERIKZEE (adv.). Een compleet woonkamer-ameublement, bestaande uit 1 buffet, 1 theekast, 1 tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen met mouquette: f 142,50. biggenprijzen. Zowel de varkensmes- terij als -fokkerij gaven in 1963-1964 aanmerkelijk hogere uitkomsten te zien. Ook de verbetering van de renta biliteit van de rundveehouderij door hogere melk- en rundvleesprijzen hebben tot het hogere bedrijfsresul taat van de gemengde bedrijven bij gedragen. Uit het verloop van het inkomen in de reeks van jaren na 1956-1957 blijkt een herstel voor het jaar 1963- 1964 tot het niveau van enkele jaren geleden. Inkomen akkerbouwbedryven Het inkomen op de akkerbouwbe drijven gaf in 1963-1964 een daling te zien die, afhankelijk van de ge teelde produkten, van gebied tot ge bied verschilde. De stijging van de kosten ten opzichte van 1962-1963 bleek in alle gebieden ongeveer ge lijk te zijn, namelijk circa 4%. De geldopbrengsten waren echter lager dan in 1962-1963. Deze op brengstdaling was voor consumptie aardappelen het grootst als gevolg van lagere kilogram-opbrengsten per hectare en lagere prijzen. Hetzelfde geldt voor peulvruchten. De kilo gram-opbrengsten van granen waren t.a.v. oogst 1963 lager dan die in het gunstige graanjaar 1962. Wat de graanprijzen betreft, deze waren in 1963 lager dan in 1962, met uitzon dering van tarwe, die een hogere prijs opbracht. De lagere kilogram- opbrengsten en in het algemeen ook lagere graanprijzen leidde ertoe dat de geldopbrengsten van de granen in 1S63-1964 lager w*aren dan in het voorafgaande oogstjaar. Het inkomensverloop op de akker- bouwbedrijven blijkt door de schom melingen in de geldopbrengsten van jaar tot jaar vrij sterk te variëren. Na een inkomstenstijging van ge middeld circa f 8.009,in 1962-1963 kan voer 1963-1964 weer een daling van gemiddeld circa f 7.000,wor den geconstateerd. FINANCIËN EN ECONOMIE De Boerenleenbanken UTRECHT, 11-6. Bij de stichtingen Spaarbank van de Raiffeisenibaniken en de Boerenleenbanken, aangeslo ten bij de Coöperatieve Centrale Raiffedsen-bank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven (hebben de be sparingen in mei een gunstig ver loop gehad. In tegenstelling tot april, toen me de tengevolge van de seizoeninvloe den een ontsparinig plaatsvond', le verde mei een positief spaarover schot op, dat slechts weinig lager was dan in dezelfde maand van 1963. In mei wérd f 310 miljoen gestort en f 250 miljoen terugbetaald. Het spaaroverschot bedroeg derhalve f 60 miljoen, te vergelijken met f 61,3 miljoen in 1963. Het gezamenlijk spaartegoed' bij ihet georganiseerde landbouwkrediet -wezen steeg 'hierdoor per ultimo mei tot f 6.457 miljoen. KERKNIEUWS Generale diaconale raad der Ned. Herv. Kerk DEN HAAG, 11-6. Met ingang van 1 juli is benoemd tot algemeen se cretaris van de G'enerade Diaconale Raad der Ned. Hervormde Kerk ds. L. Alons, gecommitteerde voor de ontwikkelingsgebieden en tevens se cretaris van het Commissariaat voor Maatschappelijk en Cultureel Werk van de Ned. Hervormde Kerk. De Generale Diaconale Raad ont stond met ingang van dit jaar uit de vroegere Algemene Diaconale Raad en de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk. Ds. A Ions wordt als eerste secre taris van de Generale Diaconale Raad min of meer de opvolger van de vroegere secretaris van de Alge mene Diaconale Raad de beer B. DieSbergen. Ds. King aangehouden ST. AUGUSTINE, Florida, 11-6. - De negerleider dominee Martin Lu ther King is donderdag in St. Au gustine aangehouden toen hij een restaurant wilde binnengaan, dat al leen vcor blanken is bestemd. Hij was in gezelschap van verscheidene medestanders, onder wie een blanke predikant. De eigenaar van de zaak waarschuwde de politie. Het is de negende keer dat King is gearresteerd sinds hij de leiding nam van de beweging voor rasge lijkheid in 1955. ve kunst en een soms zeer gevari eerde ornamentiek. De binnenkort in het Weeshuis te bezichtigen schatten uit de tropen, zullen zowel „eigen mensen" als toe risten een zeldzame kans bieden zich cp boeiende wyze een indruk te vor men van de culturele uitingen der volksstammen uit Midden-Afrika. Een gelegenheid welke men mede gelet cp de brandende actualiteit van het hedendaagse zwarte werelddeel eigenlijk niet mag missen. De ten toonstelling zal te bezichtigen zijn tot 5 september. VISSERIJBERICHTEN Einde van geslaagde mosselzaadcampagne Vrijdag 12 juni wordt het Gronin ger Wad voor de mosselzaadvisserij gesloten en dat betekent het einde van een mosselzaadcampagne, die alleszins tot tevredenheid stelt. Waren er zowel op het Groninger Wad als op het Friese Wad geen uitgestrekte (banken, er was wel zo veel mosselzaad over het gehele Wad verspreid, zodat ieder kon vis sen wat bij nodig bad. Intensief was ook de visserij op 'het Groninger Wad. Was enkele jaren aaneen de Gre- velingen als cultuurgrond voor mos selen niet meer zo sterk in trek als wel wenselijk en mogelijk was, de goede resultaten ook in Zeeland in 1963 behaald, met goed groeien de mosselen en een boog visgewieht, hebben er zeker toe meegewerkt, dat weer veel meer mosselzaad dan tot dusver op de Grevelingen werd uitgezet. LAND- EN TUINBOUW Peul vruch ten-S tudie- combinatie 25 jaar WAGENINGEN, 11-6. Donderdag is te Wageningen de tweedaagse viering van bet vijfde lustrum van de Peulvruchten Studiecombinatie begonnen. De P.S.C. 'is een associa tie waarin telers, de conserveniridus- trie, het Produktsdhap voor Granen, Zaden en Peulvruchten en de over heid samenwerken ter bevordering van de veredèling, verwerking en handel van en in peulvruchten. De voorzitter, ir. H. T. Tjallema, memoreerde dat 25 jaar geleden prof. Broekema op hët idee kwam, te komen tot een verlticale binding van allen die met peulvruchten te maken hebben. De beer Tjallema wees op bet belang van onderzoek in het algemeen en van aanvullend onderzoek in bet bijzonder. Door de gestegen welvaart vraagt de consu ment om een andere prestatie van de peulvruchten. Een Amerikaans communistisch echtpaar, dat in 1959 met valse pas poorten naar de Sowjet-Unie emi greerde, is donderdag naar de V.S. teruggekeerd. Morris en Mollie Block militanten van de vredesbeweging zeiden genoeg te hebben van het le ven „onder het Russische commu nisme". „In de V.S. was ik commu niste, maar ik zal het nooit meer zijn", aldus mevrouw Block. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee Poule B: Van Aken's Bouwbedrijf -Neptunus 1-1; PZEM-Zierikzee ve teranen 0-1. Heden (vrijdag) avond wordt ge speeld: Poule A: CWS-Van der Wekken (7 uur 15). Het programma voor volgende week luidt: Maandag 15 junii. Poule A: Rijkswaterstaat-Smit Bolnes. Poule B: PZEM-Neptunus. Dinsdag 16 juni. Poule A: Zeelandia-Van der Wek ken. Woensdag 17 juni Poul B: Zierikzeevéteranen-PTT Donderdag 18 juni Poule B:Van Aken's Bouwbe'drijf- Velooitas Vrijdag 19 jurii. Poule A: Smit Bölnes-CWS Alle wedstrijden vangen aan om kwart over 7. Nederlaagwedstrijden Zaterdag 13 juni SKNWK I-Zierïkzee II corrib, (4 u., scheidsr. M. Krijger). Zon'dag 14 juni DreisChor I-Zonnemaire I (hall 3, sohekfsr. J. C. de Bilde). Zierikzee li-winnaar Kruiningen 's Heer Arendskerke Door het niet opkomen van Kort- gene I j.l. zondag komit Zierikzee II automatisch 'in de tweede ronde om de beker van de K.N.V.B.-'afdéling Zeeland. De tegenstander van a.s. zondag zal zijn Kruinirtgen of 's Heer Arendskerke. De wedstrijd Kruiningen-'s Heer Arendskerke, welke gisteravond zou worden gespeeld, is niet doorgegaan omdat 's Heer Arendskerke geen spelers voldoende beschikbaar had. Deze elftallen zullen nu a.s. zater dagavond tegen elkaar uitkomen. S.K.N.W.K. I-Zicrikzce II-III comb. Zaterdagmiddag a,s. komt S.K.N. W.K. I in haar nedeiiaagtoernooi tegen een Zierikzee-combinatie uit. Daar Zierikzee II a.'s. zondag een bekerwedstrijd moet spelen zullen de roodzwarten met haar derde elf tal te Nieuwerkerk uitkomen. Boerenleenbank Brainisse koopt pand voor kantoor BRUINISSE, 11-6. Op de laatste algemene jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank te Bruinisse werd onder meer aange drongen om ever te gaan tot stich ting van een eigen bankgebouw, dat meer dan tot dusver de allure van eigen bank zal dragen. Dit plan leeft ook bü het bestuur al enkele jaren en zich gesteund we tend door de leden, heeft het be stuur direkt na genoemde jaarver gadering stappen ondernomen om een eigen gebouw voor de bank aan te kopen en het oog viel op de zaak van de heer R. A. Hirdes. Dit pand is uitermate gunstig gelegen op de hoek Kerkstraat-Ncordstraat met 't front op de Goudzwaardstraat. Het ligt in het centrum van het dorp en kan zeker worden ingericht tot een bankgebouw dat aan alle gestelde eisen zal kunnen voldoen. Door deze aankoop treedt de boe renleenbank naar voren als een bank waar groei in zit, want het is de groei die het wenselijk maakt zich aan meer moderne eisen aan te pas sen. In 1919 opgericht, was de Coöpe ratieve Boerenleenbank eerst geves tigd ten huize van de heer L. Zoeter aan de Oudestraat, waar nu de zaak van de firma J. D. de Korte is ge vestigd. In 1934 verhuisde de bank naar het Kerkplein, ook toen was de vestiging nog uiterst primitief, in een van de huisjes, die verrezen op de plaats waar tot voordien het zo genaamde Gasthuis stond. In 1940 verhuisde de tegenwoordige kassier naar het pand nu nog door hem be woond en dat was toen voor de bank al een grote vooruitgang, er was sprake van een apart kantoortje en van een wachtkamer. Nu krijgt de bank echter een ge heel eigen gebouw, het bestuur geeft door deze aankoop blijk nog niet in de toekomst van Bruinisse te wan hopen, integendeel men ziet de toe komst vol vertrouwen tegemoet, in de wetenschap dat voor de zaken mensen de bankzaken een steeds grotere vlucht nemen. NEW YORK, 11-6. In het jaar 1962 zjjn in geheel Europa 60.619 mensen omgekomen by verkeersongelukken. Dit blykt uit een statistiek die is op gemaakt door de werkgroep voor de verkeersveiligheid van de economi sche commissie voor Europa van de V.N. De statistiek heeft betrekking op het aantal en soort verkeersongeluk ken in Europese landen in vergelij king met dat in de V.S. De gegevens zijn op verzoek van de werkgroep verstrekt door de regeringen van de Europese landen. De werkgroep voor verkeersveilig heid wijst er echter op dat een juiste vergelijking niet mogelijk is, daar de wijze van registratie van verkeers ongelukken niet mogelijk is, daar de wijze van registratie van verkeers ongelukken niet in alle landen gelijk is en dat de verkregen gegevens niet in alle gevallen overeenstemmen met de standaard definities die de werk groep aanneemt. Aan de statistiek wordt het vol gende ontleend: aantal doden in 1962 (1953 100): Nederland: 2.082 (150); België: 1.127 (161); Frankrijk; 9.928 (139); West-Duitsland: 14.116 (126); Groot- Brittannië: 6.709 (132); Italië: 9.683 (198); Denemarken: 810 (166); Noor wegen: 351 (218). Aantal gewonden: Nederland: 50.520 (187); België: 84.268 (229); Frankrijk: 229.322 (155); West-Duitsland: 413.276 (136); Groot- Brittannië: 334.987 (151); Italië: 224.449 (249); Denemarken: 22.163 (164); Noorwegen: 7.005 (195). In geheel Europa kwamen, volgens de statistiek in 1962 60.619 (152) men sen bij verkeersongelukken om het -leven. In de V.S. waren dat er 40.900 (108). Gewond werden in dat jaar in Europa 1.649.180 (169) men sen en in de V.S. 1.500.000. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 6 juni: Cornells Ma- rinus, z. van Augustijn Jacobus Kaaijsteker en Johanna Verwest (Duiveland); 7 juni: Eduard Mat- theus, z. van Johannes Vulperhorst en Wilhelmina S. M. de Heer; 9 juni: Bastiana Adriana, d. van Adriaan Dingenis van den Berge en Neeltje Steenpoorte; 9 juni: Francina, d. van Hubrecht van 't Veer en Neeltje Bloem; 10 juni: Leonardo Joannes, z. van Kim Siang The en Johanna Lor; 11 juni: Eric Hendrikus Pieter, z. van Hendrikus C. A. de Gelder en Cornelia Maria Matthijsse. Gehuwd: 11 juni: Rein Gerlof Jan Fennema, oud 22 jaar, en Ger- dina Elisabeth Slagboom, oud 22 jaar. Overleden: 1 juni: Gerardus Franciscus van Wanrooij, oud 76 jaar, gehuwd geweest met: Cornelia Maria Verkaart; 3 juni: Adriaan Kik, oud 81 jaar, gehuwd geweest met: Kriena van de Velde. Scheepvaartberichten Philippia (t.), 12-6 te Rotterdam. Willem Ruys, 12-6 te Southampton. Kermisoorlog t«- Burgen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 12-6. De ker- misexploitanten zijn woedend op het gemeentebestuur van Bergen op Zoom dat de najaarskermis zonder enig overleg een week heeft ver vroegd. Hierdoor vallen een aantal belangrijke kermissen o.a. in Heer len, Nijmegen, Putte en Breda sa men. De Nederlandse vereniging van kerm is vak verenigingen „Ons Be lang" heeft zich inmiddels met een adres tot de raad van Bergen op Zoom gewend met het verzoek de kermis alsnog op de aanvankelijk vastgestelde data te houden. Korporaal verdronken DEN HAAG, 11-6. - De 27-jarige korporaal-machinist P. H. J. C. uit Vlissingen, die vorige week in de nacht van woensdag op donderdag aan boord van Hr. Ms. jager „Rot terdam" in de haven van Lissabon werd vermist, is inderdaad, zoals men al vermoedde, verongelukt. Zijn stoffelijk overschot is nabij Lissabon aangespoeld. Vermoedelijk is de kor poraal-machinist door het nachtelijk duister misleid en overboord geval len. De heer C. was gehuwd en vader van drie (kinderen. Zware explosie in Santo Domingo SANTO DOMINGO, 12-6. - Dc hoofdstad Santo Domingo van de Dominicaanse Republiek is donder dagavond laat opgeschrikt door een zware explosie in een militair oplei dingscentrum. Volgens de eerste be richten is een munitie-opslagplaats in het kamp in de lucht gevlogen. Van de zijde van een ziekenhuis werd gemeld dat de slachtoffers daar „bij honderden" werden binnen ge bracht. Er zouden vooral veel slacht- offers zijn gevallen onder de mili tairen van het kamp. Twee uur na de ontploffing woed de er in het kamp nog een zware brand. In het centrum van de stad waren de straten bedekt met glas dat afkomstig was van gebroken rui ten. Tot de doden zouden ook brand- weerlieden behoren en burgers die bij het kamp wonen. De basis, waar 1.300 militairen worden opgeleid, werd na de explosie afgezet door schildwachten. Volgens sommige berichten was in het kamp een brand uitgebroken, die zich uitbreidde tot het munitiedepot. Levenslang voor spion Wennerström STOCKHOLM, 12-6. Dc Zweedse luehtmaehtkolonel Stig Werners trom die in Stockholm terecht stond op beschuldiging van spionage voor de Scwjet-Unie, is vandaag conform de eis tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De 58-jarige voormalige kolonel van de Zweedse luchtmacht had ge durende het proces, dat vijf weken duurde, bekend dat hij Zweedse de fensiegeheimen aan de Russische in lichtingendienst had verkocht. DÜSSELBORF, - Met de burchten in de Westduitse bossen, aan de ri vieren en in de bergstreken gebeurt de laatste tyd iets wonderlijks. Elk weekeinde weer trekken Duitse bur gers er op uit, oud en jonge, scholie ren en academici om deze oude ru ines te verzorgen. Met troffel en spe cie helen zij de wonden van de grijze bouwwerken. Voegen worden gedicht en vervallen muren gerestaureerd, zwammen en houtwormen verdelgd. Voor de amateur-conservatoren is 't een heerlijke hobby, kunsthistorici en archeologen verheugen zich, dat de kostbare cultuurmonumenten weer voor vele tientallen jaren voor een onafwendbaar verval bewaard worden. Ongeveer 8000 verlaten ruïnes, vervallen burchten en uitkijktorens staan er nog 'in wedt-Duütstand. Ve le eeuwen lang had behalve enige toerist^ji en zo af en toe een groep archeologen <nüema(n!d zidh iets van hun lot aangetrokken. Bewoond; door vleermuizen en 'kraaien, omgeven door griezelsprookjes en spookge schiedenissen, leidden zij een verge ten bestaan. Uit de eens zo trotse kastelen weiden armzalige ruïnes. Meer dan een derde van de uiit de geschiedenis bekende kastelen en vestingen is reeds lang ten onder gegaan. Initiatiefnemer van de plotselinge belangstelling voor burchten is de „Duitse Burohltenvereniging", een or ganisatie van vrienden van deze his torische bouwwerken. „Nu de ergste woningnood 'is verdwenen, is de tijd aangebroken, dat men de publieke belangstelling moet (trachten te rich ten op de verwaarloosde bouwwer ken van 'het verleden", meende de voorzitter van de burchtenvereni ging, professor dr. Hans Spiegel in een openbare oproep. Particuliere eigenaren van deze ruïnes hadden in d'e meeste gevallen tijd noch lust, in moeizame zelfartbeid deze nutte loze bouwwerken te restaureren. De gemeenten ontbrak het echter aan geld om deze plicht tot herstel op zich tè nemen. Vrijwilligers Zo trachtte de organisatie vrijwil ligers onder de 'bevolking te vinden, die zich in groepsverband aan de in standhouding van het culturele erf goed van hun vaderland willen wij den. Dit voorstel van die vereniging, waartoe als een van de meest voor aanstaande leden bijvoorbeeld ook de Amerikaanse ambassadeur in Bonn en burchtenvriend George Mc- Ghee behoort, vond in brede krin gen van de bevolking levendige bij val, in de eerste plaats bij onder wijzers en «hun leerlingen. De werk zaamheden vinden natuurlijk plaats on'der vakkundige leiding. Toch bouwden onze middeleeuwse voorvaderen veel solider 'dan het te genwoordig 'in het tijdperk van de prefabhuizen gebruikelijk is. Be halve de 8000 burchten-ruïnes be staan er nu nog minstens evenveel middeleeuwse kastelen in Duitsland, die nog zo goed onderhouden zijn, dat zij bewoond kunnen worden. De koper van zo'n historisch vesting werk moet echter 'behalve een be hoorlijke portie romantiek ook een dikke geldbuidel voor de onvoorstel baar hoge onderhoudskosten mee brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 9