Neem DRK5 BESCHUIT punt uit! SKODA Het Gelukskind I AMERIKA in LAOS ifl vaderdag 21 juni g geef vader een boek 0 De medische verzorging VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN De Zeeuwse oesterkwekers 2000m 20% 825k9 Kabinetsdelegatie sprak met vakcentralen hp Beitsers: eis de originele Ceta-Bever BUITENBIJTS^Ï? ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 ju ui J9W Nu. 19596 Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Steeds meer in de strijd betrokken Toen de communistische troepen in Laos een paar onbewapende Amerikaanse verkenningstoestellen hadd enneergeschoten, besloten de V.S. jagers mee te sturen om even tueel vuur van de Pathet Lao te be antwoorden. Nu kunnen de V.S. eigenlijk geen dringende reden ge ven waarom hun verkenners boven de Vlakte der Kruiken moeten vlie gen. Z edoen het om op de hoogte te blijven van wat daar gebeurt, om te zien hoe de rodw partij het land steeds meer in zijn greep dreigt te krijgen. Dat is een begrijpelijke nieuwsgierigheid, zelfs een zeer be langrijke militaire verkenning, maar nog altijd bepaald geen rechtsgrond. Dat de Amerikanen er toch mee door wensen te gaan en zelfs bereid zijn om de verkenningsvluchten eventueel mogelijk te maken met schietpartijen, is een gewichtige stap van Washington. De Amerika nen laten zich zo al enigszins in met de strijd hier. Weliswaar zo dat ze zich niet absoluut binden, maar voor de Pathet Lao - en de Chinezen achter hen - is het een waarschu wing dat ze het risico lopen bij hun veroveringen in Achter-lndië de Verenigde Staten tegenover zich te vinden. Als een dergelijke waarschuwing mag men het ook verstaan dat van de conferentie op Hawaii is uitge lekt dat de militairen daar er pal vóór waren, er op los te gaan slaan in Noord-Vietnam. De vraag is al leen of dit soort waarschuwingen erg serieus zal worden genomen door Peking, waar men ook wel weet dat de V.S. er aan de andere kant be paald niet happig op zijn hier een uitzichtloze en wellicht eindeloze strijd te gaan voeren, zeker niet op hun eentje. Dat de gewapende vluch ten al bijna weer gestaakt werden voor ze werden gelost, zal de indruk in Peking zeker niet dieper maken. Eisenhowers reputatie De herdenking van de invasie in Normandië twintig jaar geleden is enigermate verzuurd door een nog al kinderachtige weigering van ge neraal de Gaulle om daar engie aan dacht aan te besteden - waarschijn lijk als een soort wraak omdat hij indertijd niet met genoeg egards is behandeld - en door het gehakketak van generaal (nu Lord) Montgomery dat Eisenhower er eigenlijk maar een potje van had gemaakt. Nu neemt niemand de heer Mont gomery op dat punt meer erg seri eus en daarvan heeft de reputatie van Eisenhower derhalve niet zo te lijden gehad. De grote schade daar aan heeft de ex-president zelf aan gericht door een merkwaardige ma noeuvre in de politiek. De grote man van de Amerikaanse republikeinen herinnerde zich wellicht dat hij in dertijd kandidaat werd gesteld voor het presidentschap om te voorkomen dat senator Taft dat werd, een vrij reactionaire man wiens ideeën ech ter vergeleken met die van de hui dige Barry Goldwater nog progres sief mogen heten. Eisenhower nodigde gouverneur Scranton van Pennsylvania bij zich thuis uit en dat werd algemeen op gevat als een regelrechte actie om Goldwater nog op het nippertje te stuiten. En inderdaad: Scranton zou met de zegen van Eisenhower en daarenboven de steun van Rockefel ler, senator Romney en Nixon wel licht op de conventie Goldwater hebben kunnen remmen; deze zelf had al aangekondigd dat hij tegen een dergelijke club gesteld zich zou terugtrekken om scheuring in de partij te voorkomen. Toen puntje bij paaltje kwam, liet Eisenhower ech ter zijn steun voor Schranton ver vallen en bovendien, wellicht daar door, maakte deze een zeer belab berd debuut voor de televisie. Eisen hower heeft daarmee juist het te gendeel bereikt van wat hij beoog de: in stee van Goldwater te stuiten heeft hij diens verkiezing zo goed als zeker gemaakt. Van kwaad tot erger Ondanks de aanwezigheid van de macht der Verenigde Naties schijnt Cyprus van kwaad tot erger te ver vallen. Het kidnappen van twee Britse leden van die politietroep kwam eigenlijk niet als een verba zingwekkend stuk piratery: de ma joor in kwestie was al tijden in de kranten van spionage voor de Tur ken e.d. beschuldigd. Enige van Ma- kar ios' gewapende aanhangers heb ben kennelijk de tip begrepen. Andere Britten zijn voor de rech ter gedaagd wegens bedreiging van de republiek, een op het eerste ge zicht nogal aanvechtbare aanklacht. tDan waren er weer hevige geruch ten over een dreigende invasie door de Turkse vloot, waardoor zelfs Washington in alarm is gekomen. Er kwam geen invasie en het is als ge volg van o.a. Russische dreigementen zelfs twijfelachtig of er een zou zijn gekomen, al zeggen de Grieks-Cy prioten nu dat ze haar dank zij Amerikaanse druk op Ankara heb ben kunnen afwenden. Het is een voor de vuist weg op genoemd stel symptomen van de blijvende spanning, die zelfs alleen maar dieper schijnt te vreten. Straks is het driemaands mandaat van de V.N. afgelopen en is de toestand al leen nog maar erger geworden. Ingezonden mededeling ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Plaatselijke korfbalderby Burgh-Zeeineeuwen Brouwershaven heeft goede kans tegen Unitas Bruse Boys ontmoet Renesse in ncdcrlaagtoernooi Delta-Sport present by Zeeuwse atletiek- kampioenschappen te Vlissingen KORFBAL. Burgh, dat door zijn twee achereenvolgende nederlagen de leiding in de le klas van de SD- KB heeft moeten afstaan, krijgt morgenavond bezoek van Zeemeeu wen. In deze plaatselijke derby ge ven wij de groen-witten een uitste kende kans zich te herstellen door beslag op de inzet te leggen. Benja min ZSC, thans aan de leiding, krijgt bezoek van SKNWK waar het te Nieuwerkerk met 6-2 van wist te winnen. De bezoekers hebben even wel jl. zaterdag tegen Burgh getoond tot verrassingen in staat te zijn. Be lust op revanche zullen zij het ZSC zeker niet gemakkelijk maken al ligt een kleine zege voor de thuis club toch het meest in de lijn der verwachting. Brouwershaven maakt tegen Unitas een goede kans revan che te nemen voor de 5-3 nederlaag welke het te Zierikzee moest incas seren. In de 2e klas gaat DOSKO het te Noordivelle opnemen tegen Brouwershaven II. Veel krachtsver schil bestaat er tussen beide teams niet, zodat het terreinvoordeel wel eens de doorslag zou kunnen geven. Te Nieuwerkerk komen de reserves van SKNWK en Burgh tegen elkaar in het veld waarbij de bezoekers iets betere papieren hebben. Te Sir- Jansland start DES in dc ontmoe ting tegen NO AD met de beste voor uitzichten. In de 3e klas zal ZSC II voor eigen publiek wel niet veel moeite hebben om hekkesluiter NO- AD II van het lijf te houden. Velo- citas gaat het te Serooskerke opne men tegen Renesse waarbij de be zoekers de beste papieren in handen hebben. Te Haamstede is Zeemeeu wen II favoriet tegen Unitas II, ter wijl DES II de puntjes wel zal moe ten afstaan aan het bezoekende WIK III. VOETBAL. In haar nederlaag- toernooi komt Bruse Boys morgen avond in het veld tegen Renesse. Te Nieuwerkerk krijgt SKNWK bezoek van een combinatie van Zierikzee, terwijl Dreischor in haar toernooi het zondagmiddag gaat opnemen te gen de kampioen van de 2e klas C Zonnemaire. ATLETIEK. Op de sintelbaan aan de Baskenburgsebrug te Vlissingen wordt morgenmiddag een aanvang gemaakt met de wedstrijden om de Zeeuwse atletiek kampioenschappen. Onder de 156 atletes en atleten wel ke hiervoor hebben ingeschreven zijn ook een aantal leden van Delta Sport die wij hierbij veel succes toe wensen. DEN HAAG, 11-6. De Tweede Ka mer-leden Van Bennekom (A.R.P.) en Van der Peijl (C.H.U.) hebben de ministers van financiën en van ver keer en waterstaat schriftelijk ge vraagd om verschuiving van de da tum waarop de Zeeuwse oesterkwe kers moeten beslissen of zü hun be drijf al dan niet willen voortzetten. Dit naar aanleiding van de door het bestuur der visserij op de Zeeuw se stromen aan de pachters van oes terpercelen toegezonden bijzondere regeling der pachtprijzen, waarop voor 1 augustus moet worden beslist of de pachters hun bedrijven wel of niet willen voortzetten. Vragenstel lers menen, dat deze datum te vroeg is, omdat de betrokkenen dan nog geen zekerheid zullen hebben over de uiteindelijke schade-uitkering in gevolge het wetsontwerp dat de te gemoetkoming in de schade door de Deltawerken aan oesterkwekers gaat regelen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: Doikter W. Bomtkes, tel. (01110)-2280. MIDDENSCHOUWEN: Dokter J. L. Braiber, Dreisdhor, tel. (01112)-280. OOSTERLAND-BRUINISSE: Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280. DIERENARTS Dokter C. J. H. Sdheuerman, Zierik zee, tel. (01110)-2180. OVERDENKING „Vergeet de herbergzaamheid - gastvrijheid - niet, want daar door hebben sommigen, zonder het te weten, engelen geher bergd". (Hebr. 13 2). Wij leven in een 'tijd en in een wereld, waarin het 'levenstempo bij zonder ihoög ligt. Steeds meer lopen wij 'het gevaar langs elkaar heen te leven1. Onze .ontmoetingen zijn dik wijls maar vludhibilg. De echte gast vrijheid, die gekenmerkt wordt door een zdkere gulheid 'tegenover en he la ngsteliing voor elkaar, wordt een sdhaars artikel. Het is opvallend dat het Nieuwe Testament herhaaldelijk oproept juist om gastvrij te zijn. Waarom neemt dit begrip hi'er zo'n centrale plaats in? Wel hierom, het heeft te maken met het wezen van het evan gelie. Zodra het evangelie begint door te werken en gestalte gaat ne men in mensen, treedt ook de gast vrijheid als kenmerk naar voren. Een verdrevene, een ontheemde is de mens, zegt de bijbel. Zijn oor spronkelijke woonplaats heeft hij moeten verlaten, hij is daaruit ver jaagd. Een zwerver, een dakloze is hij geworden. Dat 'kunt u lezen in het paradijsverhaal en odk in de ge lijkenis van de verloren zoon. Maar God wil naar d'eze ontheemde en zwervende mens omzien. Overal nu waar in de 'bijbel God's zoekende liefde wordt uitgebeeld, wordlt deze voorgesteld als 'het beschikbaar stel len van een woning, een vaderhuis. God betoont gastvrijheid. Wij zijn bij Hem Welkom. „Hij verbergt mij in het verborgene van Zijn tent" (Ps. 27 6). Wie deze goddelijke herbergzaam heid ondervonden heeft, zal deze ook als mens tégenover zijn naaste be tonen. Ze zal ons brengen tot een openzetten van ons huis, maar wat nög belangrijker is, itöt een openzet ten van ons hart voor de ander. Aan dergelijke gastvrije, luisterende, be langstellende mensen heeft onze we reld behoefte. Het evangelie van de gastvrijheid is belichaamd in de komst van Ohristus. „Komt allen tot Mij, die vermoeid en 'belast zijt, en Ik zal u rust geven", roept Christus d'e schare toe. Maar oOk de keiharde realiteit van de onherbergzaamheid treedt in Zijn leven aan het licht. Hij wordt immers 'behandeld als de grote Vreemdeling, voor wie bij zijn geboorte 'geen plaats 'is in de her berg, en die later geen plaats vindt om Zijn hoofd neer ite leggen. Hij heeft het lot gekend van de versto tene, van de outcast. Hoevelen zijn er niet in onze we reld - in d'e grote steden en in de vluchtelingenkampen - verstatenen, ontheemden? Maar ook vlak in onze nabijheid leven zij, de mislukkelin gen, de menisen die niet begrepen worden, die niét geaccepteerd wor den om hun aanleg, om hun eigen aardigheden. Wij zullen weer d'e echte gastvrijheid moeten leren om elkaar te 'kunnen accepteren, om el kaar te kunnen onbmoëten, om weer belangstelling voor elkaar te kun nen hebben. Het is immers d'e echte gastvrijheid die van ons vraagt: hartelijkheid, gulheid, belangstel ling, zelfbeheersing, zelfverlooche ning. Zo mogen wij helpen de aarde bewoonbaar te maken. Seh. R. in voormalig Nederlands Nieuw-Guinea Op een vergadering van de Neder landse Orthopedische Vereniging is door ds. Jac. S. de Vries een voor dracht gehouden getiteld: „Het werk van een orthopeed in Nederlands Nieuw-Guinea". Het verslag van deze voordracht troffen wij aan in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Wij ontlenen daarhan het volgende: Gedurende de laatste 10 jaren heeft deze specialist de orthopedie moeten combineren met het direc teurschap van het Centrale Zieken- nuis ce ilollandia (later Kota Baroe en thans Soekarnopoera genaamd', een boeiende en dankbare taak. Bij zijn aankomst in 1952 was dit zie kenhuis nog gehuisvest in een aan tal povere en mistroostige barakken, het restant van het „105th American General Hospital", opgezet na de Amerikaanse invasie van 1944. Van het ministerie van zaken over zee had dr. de Vries echter de be lofte van een nieuw ziekenhuis, en de opdracht, hiertoe de nodige voor bereidingen te treffen. Het nieuwe Centrale Ziekenhuis kon op 3 juli 1959 officieel in gebruik worden ge nomen, dus na zeven jaar: een zie kenhuis van 360 bedden, naar men beweert het mooiste van het Zuid- Pacific-gebied. Inlandse verpleegsters Een uitermate belangrijk onder deel van het werk was de opleiding van Papoese verplegenden, van wie er altijd ongeveer 150 intern in het ziekenhuis waren. Deze opleiding duurde vijf jaar en geschiedde in een volgens moderne inzichten op gezette School voor Verplegenden, waaraan vele Nederlandse artsen en verpleegsters hun beste krachten ge wijd hebben. Niet minder dan 210 verplegers en verpleegsters behaal den in ons ziekenhuis het einddiplo ma. Er werkten in het ziekenhuis ge woonlijk zeven artsen, nl. twee al gemene artsen en vijf specialisten Ingezonden mededeling Cijfers die getuigen van de enorme trekkracht van de Skoda Combi en de Skoda Super. Ideale wagen9 voor de caravanner.Vraag 't overzicht van trek- krachtgegevens bij uw Skoda-dealer. een veilige keuze ook voor uw vacantia Geheel compleet vanaf f 4990. Super f 5250.— Combi f 6395.— j .v, r,.V .'>h:eng\E8E8TN.v.;voorschoten DEALER: Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstrciot 10. Nieuwerkerk tel 48? (kinderarts, internist, oogarts, alge meen chirurg en orthopeed). Verder 17 Nederlandse verpleegsters. Het Papoese verplegend personeel om vatte ongeveer 200 personen. Het arbeidsterrein van de specia listen beperkte zich niet tot Hollan- dia, maar strekte zich uit over ge heel Nieuw-Guinea, een gebied dat 12 maal zo groot is als Nederland. Er werd regelmatig op toernee ge gaan, in de eerste plaats naar de grotere centra Biak, Seroei, Mano- kwari, Sorong, Fak-Fak en Merau- ke, maar ook naar moeilijker be reikbare gedeelten zoals het Cen trale Bergland. Ock in de lucht Daarvoor werd gebruik gemaakt van verschillende typen vliegtuigen zoals Dakota's, Twin Pioneers, Bea vers en Cessna's, maar ook werd er gevaren en tenslotte werden er te voet toernees ondernomen. Hierbij moet men evenwel bedenken dat één dag lopen op Nieuw-Guinea over eenkomt met vijf minuten vliegen". Voorts vernemen wij uit dit ver slag dat er van het Centrale Zieken huis uit een veelvuldig radiotelefo- nisch contact bestond met vele plaatsen waar artsen en verpleeg sters werkten, waardoor het moge lijk was adviezen te geven als er ergens medische problemen rezen, dat er een uitstekende operatie- en röntgenafdeling aanwezig waren, dat een revalidatie-zuster veel werk verzette of de afdeling Fysische Therapie, dat er een groot en mooi speelbad in de tuin achter het Ki?i- derpaviljoen was, dat goede dien sten deed bij oefeningen in het wa ter. In deze voordracht heeft dr. de Vries tevens een overzicht gegeven van de ziekten die zo al ter behan deling kwamen en van de specifieke problemen die de geneeskundige ar beid in de tropen met zich meebren gen. Het verslag sluit met de woor den: „Een gevoel van weemoed be vangt mij, als ik terugdenk aan dit mooie land met zijn vriendelijke be volking, waar de Nederlandse be moeienissen onder politieke druk zo plotseling moesten eindigen". Dr. H. W. Scalongne. DEN HAAG, 10-6. In Den Haag is in het gebouw waar de minister van economische zaken, dr. J. E. Andries- sen zetelt, het prijzengesprek gehou den dat de drie vakcentralen hadden aangevraagd. Minister Andriessen heeft, in te genwoordigheid van zijn collega's Biesheuvel en Veldkamp, op een door hem geleide persconferentie meege deeld dat hij bij de aanvang van het gesprek heeft bekend gemaakt dat de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud over mei zijn te ruggelopen van 118 tot 115." De minister noemde dat een gun stige f aktor en de vakbeweging bleek er zeer dankbaar voor te zijn, hoe wel zij niet verheelde de verdere ontwikkeling met. bijzondere aan dacht te zullen volgen. In het algemeen, aldus minister Andriessen verder, is er van de kant van het kabinet gesteld dat er een aktief prijsbeleid is en wordt ge veerd. Dat zal ook in de toekomst zo blyven. Waar nodig zijn prijsmaatre gelen genomen en is er gesproken met het bedrijfsleven. Voorts is van de zijde van het ka binet opgemerkt dat ten aanzien van de vleesprijzen meermalen aan het Produktschap voor vee en vlees is verzocht maatregelen te treffen en in vele gevallen zijn die maatregelen ook genomen. Verder is meegedeeld dat met het oog op het E.E.G.-beleid en het na tionale beleid voor landbouwproduk- ten enigszins temporiserende maat regelen zijn genomen. Dat is het ge val geweest met de prijzen van melk, suiker en brood. Tenslotte heeft minister Biesheu vel nog verklaard dat de invoering van het E.E.G.-zuivelbeleid voor Ne derland in de loop van dit jaar geen invloed zal hebben voor de prijs van zuivelprodukten hier. In Tel Aviv is donderdag een proces begonnen tegen een 34-jarige moeder, van beroep verpleegster, die haar kind, ZVz jaar oud, van het le ven heeft beroofd. Het 'kind was doofstom, blind en 'geestelijk onvol waardig. De vrouw, Gisele Kafri, heeft békend. Ingezonden mededeling Feuilleton door B. ten Wesepe Hij boog zich even «naar haar toe en antwoordde zadht: „En als we nu eens geweldig geluk hebben en we zouden, laten we zeggen: binnen drie maanden een woning 'kunnen krij gen? Wat doe je dan?" Ze ging vlak tegen hem aan zitten en legde haar hoofd tegen zijn arm. „Dan zouden we wel stapel zijn olm niet te profiteren van de gelegen heid, is het niet?" „Dus we gaan ons maandag ver loven?" „Best, Jan. Als vader en moeder het goed vinden. „Dan moet ik nu een echte verlo- vingskus van je hebben, daaraan ontkom je niet", meende Jan en stuurde zijn wagen de berm in. Toen hij stilstond, keek hij 'haar aan en spreidde zijtn armen uit. Ze greep zijn 'hoofd en drukte er een lange zoen op. „Zo, goed, mijn aanstaande man?" „Mijn liefje, mijn eigen Lienöke. Een hele poos later maakte ze zich resoluut los. „Zo, en nu naar huis. Anders komen men nooit in de Auroral'aan". Ze keek op haar hor loge. „Moet je eens zien, al over half één". Hij lachte. „Wat geeft dat? Je bent in gezelschap van je toekom stige echtgenoot, weet je dat?" „En of, toekomstige man. Maar nu naar huis, anders wordt Stien op nieuw ongerust". Precies half twee stopte de wagen voor nummer 24 in de Auroralaan. Op straat was alles stil en alleen op 24 brandde nog lïch't. Waarschijnlijk had men binnen de wagen al ge hoord of gezien, want nauwelijks waren ze uitgestapt, of de deur werd geopend en het volgende ogenblik lagen de zusters in eikaars armen. Jan kwam glimlachend toelopen en zag op de achtergrond in het gang licht Piet Beekhuis staan. Zo, die ha'd er dus ook van geprofiteerd. Jan duwde beide huilende meisjes verder naar 'binnen en sloot de deur. Hij gaf Piet een hand. „Bedankt, hé? Ik hoop, dat je je niet verveeld heibt?" Piet grijnsde. „I'k vond het niet verantwoord haar alleen te laten, zie je?" „Dat is heel verstandig van je", antwoordde Jan ladhend. „Ja, en 'daar komt nog wat bij. Je kunt ons feliciteren. We hebben ons vanavond verloofd. Of was het van nacht? Ik weet het echt niet meer". „Dat wais nog 'verstandiger. Nou, als de dames uitgehuild zijn, dan kunnen we beginnen elkaar weder kerig te felioiteren. Dien en 'i'k we gaan ons ook verloven". Even keken de zusters elkaar aan en toen vielen ze opnieuw in elkan ders armen. En pas een hele tijd la ter was Jan in de gëlegenheid Stien's hand te grijper.. „Gefeliciteerd, aan staande schoonzuster". Ze trok met haar vrije hand zijn hoofd naar haar toe en drukte een zoen op zijin wang. „Jij ook. En be dankt voor alles. Dit zal i'k eobt nooit vergeten". Om 'half drie vond Piet het wel letjes. „Ik verdwijn 'heel zacht en geruisloos, om de 'buren geen rede nen tot roddelen te geven, hé?" Maar Jan riep uit: „Hé, jongens, wat zouden jullie ervan zeggen, als we morgenochtend met z'n allen naar Eibergen reden om daar pa en moe Hoekstra te verrassen?" Een luid gejuich van de beide meisjes was het resultaat en aldus werd besloten. Maar toen Jan op de overloop nog even Lien in zijn ar men nam, kwam Stien er als een Cerberus tussen, gaf Jan een duw en wees naar zijn kamer en opende de deur van de meisjeskamer. „Vooruit, nu is het mooi genoeg ge weest. Als oudste zal ik de honneurs moeten waarnemen. Jullie krijgen nog genoeg gelegenheid om elkaar te zoenen. Nu afmars, ied^* naar je eigen kamer, begrepen?" En bijna gelijktijdig 'klonk uit de monden van Lien en Jan op kwasi- bedeesde toon: „Ja moe". Waarop ze het alle drie opnieuw uitschaterden. Op zijn kamertoen het in huis rustig was geworden, laohte Jan te gen zijn spiegelbeeld en 'knipoogde. „Hé, gelukskind. Bof jij even met hot mooiste en liefste meisje als je aanstaande vrouw. Dit is me meer waard dan alle hoofdprijzen van alle puzzels ter wereld!" EINDE. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5