DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERDRAG TUSSEN SOWJET-UNIE EN OOST-DUITSLAND Geestelijk gestoorde zaait dood en verderf op schoolplein en in schoolgebouw Vondeling vraagt naar bankfusies De Gaulle op reis De zaak van de Zuid-Molukkers De vakbeweging en de ongeorganiseerden Vliegtuig verloor oefenbom boven Texel Nieuwe tocht door Europoort en Botlek ft VOORTZETTING VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN LAOS Overeenkomst Rusland-Pakistan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 juni 1964 120ste jaargang No. 19596 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE* Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. (5 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Afrikaanse kunst in Burgerweeshuis Heden (vrijdag) ondertekening van „belangrijke documenten" WASHINGTON, 11-6. Anatoly Do- brynin, de Russische ambassadeur in Washington, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, woensdag meegedeeld, dat Rusland van plan is om met Oost-Duitsland een verdrag van vriendschap en samenwerking te sluiten. In ambtelijke kringen te Washin- ton, waar men dit onthulde, werd gezegd, dat Dobrynin geen bijzonder heden heeft gegeven over de inhoud van dit verdrag. Men legde er in Washington de nadruk op, dat „sluiting of uitvoe ring" van dit verdrag in geen geval de rechten van het Westen in Berlijn en het gebruik van de toegangswe gen door Oost-Duitsland naar Berlijn zal kunnen aantasten. Dobrynin zou Rusk hebben trach ten duidelijk te maken, dat het hier niet gaat om een „vredesverdrag", waarmee Rusland zo vaak heeft ge dreigd en dht een einde zou maken aan de westelijke rechten in West- Berlijn. De Sowjet-Unie - zei men voorts in Washington - blijft ondanks dit verdrag verantwoordelijk voor het nakomen van zijn verplichtingen krachtens de overeenkomsten met de westelijke mogendheden over Duits land en Berlijn gesloten. De V.S. blijven de regering in Bonn beschouwen als het enige Duit se bewind, dat in internationale kwesties gerechtigd is te spreken na mens het Duitse volk. Belangrijk document MOSKOU, II-6. De Oostduitse mi- nister van buitenlandse zaken, Lo- thar Bolz, heeft donderdagavond in Moskou meegedeeld, dat de Sowjet- Unie en Oost-Duitsland vrijdag do cumenten zuilen ondertekenen van „bijzonder gewicht voor het waar borgen van de vrede op Duitse bo dem". Bolz zei dit op een receptie op de Oostduitse ambassade ter ere van het Oostduitse staatshoofd, Walter Ulbricht. Chroesjtsjov en andere hoge Russische leiders waren daarbij Gruwelijk gebeuren in Duits stadje KEULEN, 11-6. - Met een zelfge maakte vlammenwerper en een lang steekwapen heeft een veertigjarige geestelijk gestoorde donderdag dood cn verderf gezaaid cp het school plein van ccn roomskatholieke school in Volkshoven, een voorstadje van Keulen. Teen de man door politie agenten was neergeschoten lagen een endtrwyzeres levenloos en twee on derwijzeressen en vijftien kinderen min ef meer zwaar gewend cp het schoolterrein. Ooggetuigen vertelden later dat zij de man door de 'hoofdingang het schoolplein hadden zien .betreden, waar op dat ogenblik een 'klas meis jes onder toezicht van een onderwij zeres bezig was met gymnastische oefeningen. De man, een zekere Seifei t. ridhflte de van een tuin- sproeier gemaa'kte vlammenwerper op de onderwijzeres, terwijl de kin deren uiteenstoven. Hij rende ver volgens naar het schoolgebouw waar hij een ruft van een der 'klaslokalen stuksloeg en de vlammen uit het ap paraat naar binnen joeg. De onder wijzeres in deze Idas 'had de tegen woordigheid van geest de kinderen toe te roepen op de grond te gaan liggen. Gillend van angst en pijn Terwijl de kinderen met bran dende kleding van angst en pijn naar alle richtingen wegrenden, deed de man zijn waanzinnig werk in drie andere lokalen. Een 24-jarige onder wijzeres, die met de moed der wan hoop trachtte hem te overmeesteren, werd neergestoken. Een 62-jarige onderwijzeres, die haar collega te hulp wilde komen, liep zware steek wonden op. Toen de krankzinnige de toegesnelde politie met zijn steek wapen bedi'eigde, schoot een der agenten hem in een been. De man zag kans een vergiftig onkruid-ver delgend middel in te nemen voor hij door de politie neergeschoten werd. Hij werd in een ziekenhuis opgeno men, waarna operatief werd inge- gi-epen. Ook werd zijn maag leegge pompt. Naar verluidt is de dader van het afschuwwekkend misdrijf overleden. De school, die uit een gebouw van steen cn vijf barakken bestaat, bood na het gebeurde de aanblik of er een ooxiog had gewoed. De klasloka len zijn verwoest en een aantal rui ten g; broken. Op het moment dat de aanslag plaatsvond waren er 380 kinderen in het gebouw. De dader werd in zijn woonplaats als een zonderling beschouwd. Hij had geen vaste werkkring. Zijn vrouw was onlangs in het kraambed gestorven. Het echtpaar was kinder loos. Naar later bleek heeft de man dx*ie onderwijzeressen aangevallen. De 62- jarige~ondei;wijzeres, die haar collega te hulp kwam, is later eveneens over leden, zodat het aantal dodelijke slachtoffers twee bedraagt. De derde leerkracht is met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG, 11-6. De socialisti sche fractieleider 'in de Tweede Ka mer, dr. ir. A. Vondeling, stelt zicih voor de volgende week mondelinge vragen te stellen aan de minister van financiën, prof. dr. H. J. Wit- teveen, over de voorgenomen fusies van 'de 'handelsbanken. Het betreft hier de voorgenomen samensmeltin gen van de Ned. Handel Mij. en de Twentselhe Bank en 'die van de Am- sterdamsche Bank en de Rotterdam- sohe Bank. Dr. ir. Vondeling informeert naar het oordeel van de regering over de twee grote samensmeltingen in de Nedei-landse bankwereld en of de regering niet meent, dat de situatie, die binnenkort zal ontstaan, slechts één of twee stappen verwijderd is van een ihandelsbankmcnopolie dn Nederland met alle bezwaren daar van. SOISSONS, 11-6. „De natie weet dat de staat en de regering en in het bijzender het hoofd ervan stabiel, krachtig en onpartijdig moet zijn. Dat is thans het geval. Ik zal zoda nige regelingen treffen dat dit ook later het geval zal zijn", aldus heeft president De Gaulle gezegd na aan komst in Soissons, de eerste stop op zijn donderdag aangevangen tocht per speciale trein van enkele dagen door Picardië in het noox-den van Frankrijk. Op deze eerste etappe van de rond reis ontstond tien minuten vertra ging doordat men de trein liet stop pen naar aanleiding van een waar schuwing dat er mogelijk een bom in de trein binnengebracht zou zijn. Er werd echter niets gevonden. ROTTERDAM, 11-6. - f)c Rotterdamse Elektrische Tram heeft donderdag een aantal genodigden de nicuxvc rondrit door Europoort cn Botlek laten meemaken. De tocht, die ongeveer 100 km lang is cn drie uur duurt, geeft de „ontdekkingsreizigers" een inzicht in de snelle ontwikkeling van dit gebied. De R.E.T. heeft deze rit georga niseerd in samenwerking met o.m. het havenbedrijf en de Stichting Europoort- en Botlekbclangcn. Op de heenweg, waarb\j men langs de diverse Rotterdamse havens komt en de industrievestigingen ziet, wordt een korte rondrit ge maakt over het terrein van de Esso-raffinaderij. De terugweg leidt door Voornc en Putten cn via de Rotterdamse forensenwoonplaatsen Poortngaal en Hoogvliet naar de stad. Belangstellenden kunnen deze tocht maken op woensdagmorgen en zondagmiddag in de periode van 14 juni tot cn met 16 september. aanwezig, maar de westelijke diplo maten waren weggebleven. De Oostduitse minister zei dat de documenten ook van belang waren „voor het waarbox*gen van een vreed zaam naast elkaar bestaan van de twee Duitse staten. Eén van de be langrijkste grondvoorwaax-den voor geleidelijke toenadering en eenwor ding". Communistische kx'ingen zeiden donderdag, dat het belang van de te ondertekenen documenten blijkt uit de onverwachte aankomst (woens dag) in Moskou van de Oostduitse waarnemend premier Willi Stoph, Politburo-üd Honecker en „Volks- kammer"-voorzitter Dieckeman. DEN HAAG, 11-6. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn arrest in de zaak van de gezinnen van een aan tal Zuid-Mclukkers op West-Irian tot denderdag 25 juni aangehouden. De president van het hof had aanvanke lijk bepaald dat arrest zou worden gewezen. 4 De zaak betx'eft een door de staat der Nederlanden aangetekend hoger beroep tegen het vonnis in koTt ge ding van de president van de arron dissementsrechtbank in Den Haag van 29 april van het voi'ig jaar waar in wex-d bepaald dat de staat al het mogelijke diende te doen om de door de betrokken Zuid-Molukkers ge- vraagde overbrenging van Nieuw- Guinea naar Nederland vóór de be- stuursoverdracht op 1 mei 1963 te verwezenlijken. De staat is er niet mee eens dat hij om een beleids kwestie is veroordeeld en ging in; beroep. De overbrenging van de Zuid-Mo lukkers is, zoals bekend, geen feit geworden. Kardinaal Spellman, de aartsbis schop van New York, 'heeft in een lezing in ihet gebouw van de Ford- ham-univesiteiit gezegd dat er op na tionale schaal een commissie van burgers zou moeten worden 'ge vormd, om met (kracht op te treden tegen de ver-spreiding van pornogra fie, „die de jeugd perverteert". Dat een motorfiets soms even onhandelbaar kan zijn als een wilde mustang blijkt wel uit deze - mooi op tijd geschoten - foto uit Polen. Hoe het alle maal precies ging, weet niemand meer, maar feit is, dat de stoere motor- ridder plotseling als een vaatdoek over zijn zadel hing om even later on zacht op de grond te belanden. De 7nan liep geen letsel op, maar de race was voor hem geëindigd en ongetwijfeld zal hij van zijn sportvrienden wel het een en ander te verduren hebben gehad UTRECHT, 10-6. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond de heer J. van Eibergen, is van oor deel, dat werkgevers- en werkne mersorganisaties spoedig een geza menlijke beleidslijn moeten vaststel len ten aanzien van het vraagstuk van de ongeorganiseerden. Dit punt is weer aktueel geworden, zo schrijft de heer Van Eibergen in het C.N.V.-orgaan „De Gids", door een overeenkomst tussen werkgevers en werknemers in het grafische be drijf om voor administratief perso- Jonge landbouwer aan groot gevaar ontsnapt DEN HOORN, 11-6. - Naar eerst thans bekend is geworden heeft een Duits militair straalvliegtuig woens dag omstreeks 17.00 uur ten noorden van Den Hoorn op Texel in de polder de Hemmer, een oefenbom verloren. Het projektiel boox*de zich van be trekkelijk grote hoogte diep in de grond. Op dertig meter afstand van de 16-jarige landbouwerszoon K. L., die de schrik van zijn leven kreeg. De marine heeft de bom opgegraven en een rapport opgemaakt. Vanuit de cbservatieplaats op De Horst, een zandplaat ten zuiden van Den Hoorn, ontdekte men het uitblijven van de ver wachte bom. Men schakelde ogen blikkelijk een ander vliegtuig in om een onderzoek in te stellen. Dit toe stel vloog daarop onder het vliegtuig dat de bom verlox-en had. Toen in derdaad het verlies waarschijnlijk het gevolg van een technische sto ring bleek werden direkt de no dige maatregelen getx*offen. Vorig jaar ontsnapten in deze om geving eveneens enige landbouwers aan een groot gevaar. Toen raakten enige oefenbommen ontijdig uit het lanceerinstrument. HET JONGEREN- VRIJWILLIGERSKORPS LEIDEN, 11-6. De Nederlandse Studenten Raad (N.S.R.), (die een op timale samenwerking met studenten uït de ontwikkelingslanden beoogt, acht. ;het noodzakelijk 'dat zoveel mo gelijk jonge afgestudeerden meehel pen aan de ontwikkeling in 'die lan den via 'het instituut van het Jon geren-vrijwilligerscorps. De raad streeft er naar te toereiken dat de J.V.C.ei-s die gedurende twee jaren of langer in ontwikkelingslan den hebben gewerkt, vrijstelling van de militaire dienstplicht verkrijgen. neel een aanvullend pensioen in te stellen. De verhoogde premie nemen de werkgevers geheel voor hun re kening als het georganiseerde werk nemers betx-eft. De heer Van Eiber gen is het met de bedoeling van deze overeenkomst wel eens, maar het C.N.V. heeft tot nu toe nog niet de juiste wegen en/of middelen gevon den om dit vraagstuk op een verant woorde wijze te realiseren. Het C.N.V. is van mening dat be voordeling van georganiseerden niet mag leiden tot een verkapt verplicht lidmaatschap en bovendien mag geen onderscheid worden gemaakt in de direkte en andere arbeidsvoorwaar den. Bij de C.A.O.-onderhandelingen wordt over alle werknemers gespro ken, dus ook over de ongeorgani seerden. Om definitief standpunt Hoewel het C.N.V. „ja" heeft ge zegd tegen het initiatief van de gra fici, geeft deze kwestie volgens de heer Van Eibergen het C.N.V. toch wel aanleiding te streven naar een definitief standpunt en wel op zeer korte termijn. Gebleken is dat de werkgevers ook wel voelen voor ge zamenlijk overleg en gemeenschap pelijke richtlijnen. Het C.N.V. wil aan dit overleg gaarne deelnemen. Als er eenmaal een gemeenschappe lijk standpunt is, dan is volgens de heer Van Eibergen de vervelende si tuatie van de baan, „dat we in deze gevallen incidenteel moeten beslis sen, zonder dat daarbij de consequ enties kunnen worden overzien". DEN HAAG. Bij een verkeersonge val in Voorburg ds om 'het leven ge komen de 68-jarige .heer J. Smits, zonder beroep, uit Voorburg. Hij kon m'iet onmiddellijk worden geïdentifi ceerd. Onbekende vliegtuigen bombardeerden Xieng Khoeang WASHINGTON, 11-6. Het Ameri kaanse departement van buitenland se zaken deelt mee dat de Ameri kaanse verkenningsvluchten boven Laos „met geschikte tussenpozen" cn in overeenstemming met de regering van Laos zullen worden voortgezet teneinde gegevens te verkrijgen over de militaire aktivitcit van de com munistische strijdkrachten. Het departement heeft het Poolse voorstel tot een conferentie van zes (de Sowjet-Unie, Engeland, India, Polen, Canada en verlegenwoordi- gei's van de drie stromingen in Laos) „constructief" genoemd. De Sowjet- Unie en Engeland als voorzitters van de Geneefse confei^entie hebben dit voorstel in ernstige oveiweging, al dus het Amerikaanse departement. Prins Soevanna Phoema zei dat hij de Verenigde Staten zou verzoeken hun verkenningsvluchten tijdelijk stop te zetten teneinde de oplossing van de crisis te vergemakkelijken. Volgens de regexhngsleider zou een dergelfjk verzoek donderdagmiddag aan de Amerikaanse ambassadeur in Vientiane worden ovex-handigd. Bombardement VIENTIANE. De door Pathet Lao- troepen bezette stad Xieng Khoeang in de Vlakte der Kruiken is van de lucht uit gebombax*deei'd. Dit is don derdag door militaire kx-ingen in Vientiane bekend gemaakt. Lucht- verkenningen hadden aangetoond dat luchtdoelgeschut in en om de stad zwaar beschadigd was. Genoem de kringen konden niet zeggen of bij het bombardement ook Amerikaanse vliegtuigen betrokken waren ge weest. Xieng Khoeang, Phone Sa van cn Khang Khay zijn bij elkaar gele gen steunpunten die de communisti sche troepen op het ogenblik in be zit hebben. Radio-Peking maakte onlangs beleend dat Amerikaanse stx-aalvliegtuigen Phone Savan en Khang Khay hadden aangevallen. Het is bekend dat deze steden om ringd zijn met luchtdoelgeschut. Van communistische zijde wordt Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t/ •V. Een ledig brein is de werk plaats van de duivel. «Mm WAT UQT Oi &ILT Toenemende bewolking Verwachting tot zaterdagavond; Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen en verspreid onweer; overwegend matige wind, aanvanke lijk tussen oost en zuid .morgen rui mend naar zuidwest; aanvankelijk nog warm, later enige afkoeling. 13 juni. Zon op 4.20, onder 21.01. Maan op 7.48, onder 14 juni. Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 9.08, onder 0.15. 15 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 10.27, onder 0.44. Eerste kwartier; 17 juni te 0.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 juni 5.32 v.m. 17.53 n.m. 6.22 v.m. 18.41 n.m. 7.14 v.m. 19.33 n.m. gemeld, dat Amerikaanse straal vliegtuigen donderdagochtend bom men hebben geworpen op èen viertal plaatsen in Laos, die veel slachtof fers en schade hebben veroox-zaakt. Conferentie Koning Savarxg Vathana vaxi Laos heeft er mee ingestemd dat Laos deelneemt aan een eventuele confe- x"entie van zes landen als door Polen voorgesteld, aldus heeft premier Soe vanna Phoema meegedeeld na te rugkeer van zijn bezoek aan de ko ning in Loeang Px*abang. Laos wacht nu op een uitnodiging van Gx'oot- Brittannië en de Sowjet-Unie, de voorzitters van de Geneefse confe- ï'entie van 1962. De premier heeft zijn halfbroeder prins Soevanoe Vong de leider van de linkse Pathet Lao, een telegram hierover gestuurd. Een confex*entie van zes zou worden bij gewoond door vertegenwoordigers van de drie groepex-ingen in Laos, van Polen, Engeland, de Sowjet- Unie, India en Canada. 14 juni 15 juni BROUWERSHAVEN: 13 juni 5.09 v.m. 17.39 n.m. 14 juni 6.01 v.m. 18.33 n.m. 15 juni 6.56 v.m. 19.29 n.m. Springtij: 12 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het passeren van een hoge- drukgebied is de wind in ons land aflandig geworden, waardoor war mere lucht uit Duitsland wordt aan gevoerd. Ten zuidwesten van Ier land bevindt zich een depressie die een oostelijke koers aanhoudt. Als gevolg hiervan daalt de luchtdruk in de Golf van Biscaye en Frankrijk aanzienlijk. Verder komt in midden- Frankrijk een front voor, dat de af scheiding vormt van de droge con tinentale lucht en vochtiger tropische lucht. Dit front komt tegelijkertijd met een koufront van de oceaan na derbij. Daarom is te verwachten dat de bewolking zal toenemen en dat later enige regen met daarbij ver spreid onweer zal voorkomen. Bij het passeren van het koufront, mor genmiddag of mox-genavond, zal er een afkoeling optreden. De wind zal aanvankelijk uit zuidoostelijke rich tingen waajen, maar na de fx-ontpas- sage ruimen naar zuidwest. RAWALPINDI, 11-6. De Pakis taanse minister van onderwijs Moes taf a en de Sowjetrrxssische am bassadeur te Rawalpindi Nesteren-ko hebben donderdag een overeenkomst getekend, d'ie voox-zret in Russisch- Pakistaanse uitwisseling op bet ge bied van kunst en culbuur in het al gemeen, wetenschap, onderwijs en sport. Men vexnvaebt dalt in de naaste toekomst ook een overeenkomst zal worden getékend, waarbij de Sow jet-Unie Pakistan creküeten toestaat voor de aankoop van lamldbouwtrek- kex-s. Wat meer licht in de kwestie-Cyprus ANKARA, 11-6. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse za ken, George Ball, die in de nacht van woensdag op donderdag uit Athene in Ankara aankwam, is naar Washington teruggekeerd na bespre kingen met premier Inonu en minis ter van buitenlandse zaken Erkin. Erkiti verklaarde dat het overleg, dat de kwestie-Cyprus betrof, bij zonder opbouwexid was geweest en dat hii daarom hoopvol gestemd was aangaande de toekomstige ontwik kelingen, die in de richting van een vreedzame óplossing gaan. Ball was ook voldaan over zijn besprekingen in Athene over de kwestie-Cyprus, aldus Erkin. De Amerikaanse onderminister tracht zo snel mogelijk een perma nente oplossing te vinden waarbij rekening wordt gehouden met de be langen van Turkije en Griekenland. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1