41. W to FRIESCHE VLAG GOUDBAND Een VADERDAG-geschenk komt van Jac. Mourer Zierikzee Voor elk gezin de juiste fles Hoe een schoolmeester in 1784 beroepen werd JOH. DE VRIES i RIESJ Drogisterij „Het Centrum" gaat verhuizen! Prima rundvlees lijU d.w.z. méér voedzame opbouwstoffen waar u niet dik van wordt en zuinig in het gebruik dank zij de hoge concentratie. De meest gebruikte koffiemelk in Nederland N.V. drukkerij v/h Lakenuian Ochtman Zierikzee Jaarlykse algemene vergadering van aandeelhouders op donderdag 2 juli 1964, te 10.00 uur, in de bovenzaal van restaurant „Mondragon" te Zierikzee. Agenda 1. Opening 2. Notulen vorige vergadering 3. Verslag directeur over 1963 4. Vaststelling van de Balans en Verlies- en Winstrekening over 1963 5. Verslag van de Raad van Commissarissen 6. Verkiezing commissaris 7. Rondvraag 8. Sluiting De president-commissaris: S. R. H. F. OCHTMAN De te behandelen stukken liggen voor de aandeelhouders van heden af ter inzage op de drukkerij. C. A. V. ZIERIKZEE BESPUITING PER VLIEGTUIG Vanaf heden wederom een vliegtuig voor ziektebestrijding in de landbouw disponibel. Opdrachten, welke in volg orde van binnenkomst worden uitge voerd, zien wij gaarne tijdig tegemoet. C.A.V. - telefoon (01110) 2656 en 2657 W. E. QUAAK - telefoon (01117) 288 van enbaiorgda raltanuJlHo» U ook i (ut, torg dal U KINDERZWEMBADEN 90 cm 0 - hoog 20 cm 7,95 120 cm p - hoog 42 cm 15,95 Prachtig bad op metalen frame 120 120 40 cm 29,75 Geeft uw kind een eiaren zwembad! HAVENPLEIN ZIERIKZEE Zierikzee Vrijdagmorgen vanaf 10.00 uur in de noodslachtplaats HEM te Zierikzee. H. Stouten Diversen: Laat uw kans niet voorbij gaan en koopt een lot van „Humamtas". Hoofdprijs in contanten f 35.000. Siigm. D. C. Viergever, hoek Kraan plein, Zierikzee. Iedere dag verse paling op bestelling. Tel. 2374, W. K. Schot, Sint Domusstraat, Zie rikzee. 1/4 liter (270 gr.) liter (540 gr.) 1 liter (1080 gr.) Kijkje in de 18e eeuw ZIERIKZEE, juni. - Ons kwam een zwaarwichtig stuk in handen, aan het interessante karakter de warmte evenwel geen afbreuk kan doen. Het sluk „speelt" in de tHd dat het woord onderwijzer nog lang niet was uit gevonden. De man voor de klas heet te schoolmeester en voor zijn benoe ming wij schrijven het laatst der achttiende eeuw was een zoge naamde „beroepsbrief" nodig, die een indruk geeft van de eigenaardige werkzaamheden en verplichtingen verbonden aan het ambt van school meester. Toevallig gaat het hier om een Friese schoolmeester, maar el ders in het land zal het wel ongeveer precies eender zijn gegaan, zij het dat de bepalingen op detailpunten afwijkingen vertoonden. Het is no dig de „beroepsbrief' zonder ver korting in zijn geheel op tc ne men. Dit lezende krijgt men tevens 'n voortreffelijk inzicht in de breed sprakigheid, waaraan men zich in die lijd overgaf. „Allen dengeenen die dcezen zul len zien of horen Lezen salut: Alzoo door vrijwillige afstand van den vo rige n de SChoole dezer Parochie is komen te vaceeren. Soo is 't dat Wij gezamentlijke Stcmgeregtigde Eige naren en Ingezeetenren van Vrouwen Parochie tot Stemminge gequalifi- ivtTt, na behoorlijke Convocatie en huiskundige, volgens uitschrijving e van den Hoog WelGeboren Heere Hans Willem van Aylva onsen Hoofd Officier, op den 8en October 1784 in onze Parochie Kenk vergadert zijnde tot het voorsz Schoolmeesters Arnpt. hebben gestemd en gekozen gelijk Wij stemmen en kiesen bij dezen den Eerzamen opvolger, Omme de School waar te nemen op volgende condi tiën". „Vlijtigljjk onderwijsen" Dait hij de Jeudht die 'bij hem ter schoole bestelt wort vlijtiiglijk en met goede order zal inslitueei'en en onderwijsen, zoo in 't Leezen, Schrijven, Cijferen, Psalmzingen en andere Geestelijke Oeffeningen en Vragen doen Leezen en opzeggen en ten minsten de Jeuoht 's daags een maal in de Zangkunst te onderwij sen. Voorts de Kerkedienst behoor lijk en getrouwlijk waar te neemen, alsmede de Kerke en de Schoole be kwaam te reinigen en Schoon te houden, wel verstaande de Kerk maar alleen 'tot de Balken toe Schoon te houden, maar deselve alle vieren deel Jaars ten minsten eenmaal te ragen. Ee Klok luiden Dat hij - de Schoolmeester - de Klok zal luiden in manieren als 't volgt als volgt alle dagen van het Equinoxbium 'tot St. Petry 's mor gens ten vier uuren, te 8 uuren en 's namiddags ten twee uuren geheel het Jaar door, dag van St. Petry 'tot Allerheiligen 's avonds te zes uuren. de overige tij'd 's avonds te acht uuren, En eindelijk alle Predikda- gen, gelijk ook 's avonds voor de Prediikdag zoo vereischlt wordt, wij ders zal hij het uurwerk en wat daaraan dependeert bekwaam waar nemen en oppassen, en hel zelve gelijk mede de Klok zoo dikwijls zulks noodig is behoorlijk smeeren en schoonhouden. Altoos een Vuur Dat bij Schoolmeester meede zal gedoogen dat 's Winters bij koude en korte dagen, diegeene welke van buiten het Dorp naar de Kerk ko men, althans op zoodanige Heilige Dagen en Zondagen als gepredikt wordt, in de Schoole mogen gaan, om haar te warmen, en zal op zo danige dagen altoos een Vuur moe ten aanzetten, waar tic hem 's jaar lijks een lha'lf Schuite Turff van de Gemeente zal bezorgt worden. Ook zal hij Schoolmeester de Re genten van de Parochie, mitsgaders' de Dienaar des Goddelijken Woords, alle behoorlijke Eere en respect be- wijsen en zig voorts houden en ge dragen als een eerlijk, vroom er. Goclvmeeii'd SChoc>1 dienaar 1josfoaal cn betaamt en in gevalle bij zich on behoorlijk kwam te gedragen en aan te Stellen, door zich in Dronken schap, Luiheid of andere dergelijke ergerlijkheden quame te verlopen zal de Gemeente vrij staan 'hem voorz. Schöolmeesterampt weder te benemen, des dat hij oök indien hem niet langer aan de Sohoole genoegde zijn keur zal hebben om de Plaats te verlaten, des een vierendeel Jaars tevoren de Gemeente daarvan waarsohouwende, voor alle welke diensten onzen vooren gemelden Schoolmeester alsdan Jaarlijks uit onze Gemeenlékosten zal genieten een Traktement van Een Hondert en Vijfftig Cargls (Carolusguldens) met nog daarbooven Tien Carlgs tot in koop van behoeftens noodig tot het Schoonhouden van Kerk en Schoole, Olie tot het smeeren van Klok en Uurwerk en wat dies meer is, zon der dat 'hij behalve deese bepaalds Scmma als dan iets meer ten Lasite •der Gemeente zal mogen declareren of in Rekeninge brengen van welk Traktement en Tien Oarlgs, hier vo ren bepaald hem yder vierendeel Jaars een Gerechte Vierde part tot Veertig Carlgs door onze Gemeente ontvanger zal worden betaald. AMSTERDAM. - De Maatschappij tot Redding van Drenkelingen heeft volgens haar jaarverslag in 1963 voor 40 (van de 71 beoordeelde) reddings- gevallen, waarbij 49 personen be trekken waren, bekroningen toege kend. De meeste bekroonden kregen een getuigschrift, een zilveren me daille en een geldsom. KERKNIEUWS Buitendag vrijz. hervormde wykgemecnte van Zierikzee ZIERIKZEE, 10-6. Traditiegetrouw trekt de vrijzinnig hervormde wijk- gemeente van Zierikzee op zondag 14 juni naar de Westhoek voor het houden van de zg. 'buiten'dag. Na de kerkdienst in de Grote Kerk, waar in voorgaat ds. J. B. Assendorp. rijdt de gemeente per bus naar de Westhoek. Te Renesse wordt dc maaltijd gebruikt in het dorpshuis. In de middaguren wordt een duin wandeling gemaakt, die begint bij het Verklikkerpad. Aan 'het slot ver zorgt de predikant de 'dagsluiting, waarna men weer naar Zierikzee koerst. Ds. J. C. Maris over «Ie oecumene UTRECHT, 10-6. Oecumene tot el- ko prys betekent een gevaar voor het evangelie. Daarom kunnen wy ook onze medewerking niet blyven verlenen aan allerlei aktics, die on der auspiciën van de oecumenische beweging worden uitgevoerd cn die de mensen vertrouwd maken met dc gedachte, dat men de oecumenische beweging nu eenmaal nodig heeft om op internationaal niveau iets te be reiken. Dit zei ds. J. C. Maris, sekretaris- penningmeester van de internationa le raad van christelijke kerken in Nederland, tijdens een in Utrecht ge houden vergadering van deze orga nisatie. Doel van deze organisatie is het contact te bevorderen tussen de kerken die om principiële redenen niet kunnen meewerken in de „oecu menische beweging", die wordt ge leid door de Wereldraad van Kerken. Zij wil voorlichting geven over „de wereldwijde worsteling tussen waar achtig christendom en valse oecume- niciteit". Ds. Maris deelde mee dat het aan tal leden van de internationale raad van christelijke kerken in Nederland op dit ogenblik 236 bedraagt, waar onder verscheidene plaatselijke ker ken en verenigingen. Het grootste deel bestaat echter uit partikulieren. Naar zijn oordeel is er voor de schriftgelovige kerken in de wereld enorm veel te doen."De internationa le raad van christelijke kerken in Nederland is bereid tot samenwer king met alle christelijke kerken in de wereld, die zich stellen op de grondslag van het historisch chris telijk geloof, aldus ds. Maris. DEN HAAG. De vaste commissie uit de Tweede Kamer zal op donder dag 2 juli in een openbare vergade ring met minister Biesheuvel be raadslagen ever de Europese prijzen van granen, slachbrunderen en slachtkalveren. De bijeenkomst be gint om 11 uur 's morgens. VALKENBURG. Prins Bernhard aal zaterdag een bezoek brengen aan Valkenburg. Deze reÜs, die een strikt privé karakter draaigt, houdt ver band met een reünie van de oud- stafleden der Nederlandse Binnen landse Strijdkrachten, die twintig jaren geleden in de 'dagen van do invasie werden geformeerd. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 4