ZIN IN CASSIS VAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Generaal der neutralisten verwacht aanval op Vientiane Ontwapeningsgesprek te Genève hervat Matroos wilde vrouw wurgen De K.L.M. en „Air Union" Nieuwe loonexplosie zou zeer ernstig zijn Ongerustheid over spanning om Cyprus NIEUWE 5-PROCENT REGELING INKOMSTENBELASTING Gebrandschilderde ramen in Delftse kerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 juni 1964 120ste jaargang No. 19595 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi; vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Eerste bedrijf op industrieterrein te Nieuwerkerk DE TOESTAND IN LAOS Dit nummer bestaat uit 12 pagina's VIENTIANE, 10-6. Generaal Kong Lae, dt bevelhebber van de neutra- listische strijdkrachten in Laos, heeft weensdag meegedeeld dat er gevech ten gaande zyn in de buurt van Moe- eng Scei, een neutralistisch bolwerk cp dertig kilometer ten noordwesten van de Vlakte der Kruiken. De neu- fralislische troepen hadden Moeong Kheceng ontruimd. De generaal heeft weensdag een kort bezoek gebracht aan de Laotiaanse hoofdstad, Vien tiane. Hij zei tot verslaggevers, er zeker van te zijn dat de Pathet Lao achter eenvolgens Moeong Soei en Vang Vieng (110 kilometer ten noorden van Vientiane) in handen wil krijgen om daarna op te rukken naar de hoofd stad. Volgens de generaal bevinden zich acht bataljons Noordvietnamese militairen en een aantal Chinese sol daten in Laos. De neutralisten had den nog geen Vietnamees of Chinees gevangen genomen, maar enkele van zijn mannen die uit communistische gevangenschap ontsnapt waren had den hem de aanwezigheid van Viet- namezen en Chinezen gemeld. Generaal Kcng Lae deelde verder nog mede, afwijzend te staan tegen over een nieuwe internationale con ferentie over Laos „omdat de Pathet Lao de conferentie wil gebruiken om de regering te vernietigen". Het persbureau „Nieuw-China" meldde woensdag, dat de leider van de Pathet Lao, prins Soephanoe Vong een spoedige bijeenkomst van de veertien landen van de Geneefse conferentie in Pnom Penh, de hoofd- GENÈVE, 10-6. In het Volkcrenpa- leis in Genève is de ontwapenings conferentie van de zeventien landen hervat, die 28 april verdaagd werd. De Scwjet-Unie stemde er voer het eerst mee in, zitting te nemen in een werkgroep van de conferentie. Zjj had zich veerheen steeds tegen de vorming van werkgroepen verzet. De Rus Zcrin verklaarde, dat Rusland bereid is zich aan te sluiten bij een werkgroep over de vernietiging van de vervoermiddelen voor kernwapens als een Russisch voorstel voor een „kernparaplu" als werkbasis wordt aanvaard. De conferentie zou „in beginsel" akkoord moeten gaan met aanzien lijke vermindering van de wapon- vcorraden in de eerste ontwape- rngs'.adia maar de Sowjet-Unie en cL V.S. zouden oen zeer beperkt aant. I ke rnwapens cp e'«en gvond- g-èrc:'. ir.-gen behouden tot het ein- d van het onkwapeningsproces. Zo- r ite overigens cp dat bij een vergelijking van de ontwapenings- conferentic met een berg, „wij nog uütjd aan é'e voet staan": Ovt enkele maar'den komt de algemene vergadering van de V.N. bijeen", zo besloot Zorin. „Als wij a'l onze krachten inspannen en goe de wil tonen zal de commissie vrn achttien (Frankrijk neemt echter niet meer aan het ontwapenings- overleg deel) kunnen zeggen: wij hr^ken het eerste ontwapenlngsak- kooid bereikt. De Sowjet-Unie zal daarvoor haar best doen". De Britse gedelegeerde, Thomas, zei op een Dersconferentie dat de Sowjet-Unie even vurig als het westen wil voorkomen, dat China in Ingezonden mededeling het bezit komt van 'kernwapens. „De Sowjet-Urnie zit oök met het pro bleem van haar enorm lange, onbe waakte grenzen met China en wil in de grond van de zaalk tot enige vorm van overeenstemming met het wes ten komen. Ik ben er zeker van, dat beide partijen gebieden van over eenstemming wïllen vinden", zo voegde hij eraan toe. De Gaulle weer op reis in eigen land PARIJS, 11-6. President de Gaulle vertrek vandaag (donderdag) uit Pa rijs voor een rondreis door Picardië in noord-Frankrijk. Tot nu toe hebben de reizen van de Gaulle door de Franse provincies - hij heeft er sinds 1959 twintig ge maakt - altijd vijf dagen geduurd. De reds door Picahdië zal twee hele en twee halve dagen duren. Zon dagmiddag gaat d'e generaal naar Parijs terug. Gezien de prostaatoperatie die de Gaulle in april heeft ondergaan, heeft men een reis uitgestippeld die zo weinig mogelijk inspanning van hem zal vergen. Het grootste deel van de tocht door Picardië zal per speciale trein worden afgelegd en niet in de snelle wagen die d'e 'ge neraal bij vorige reizen gebruikte. De Gaulle zal in de departementen Aisne, Somme en Oise in totaal een 12-tal grote redevoeringen houden. AMSTERDAM, 10-6. Gisternacht is op de Martelaarsgracht in Amster dam de 22-jarige Canadese matroos C. R. K. aangehouden, die in de Stoofsteeg een 22-jarige prostituee de keel ha'd dichtgeknepen, tenge volge waarvan ideze enige tijd het bewustzijn verloor. De aanhouding geschiedde op aanwijzing van een burger, die de matroos het huis had zien uitkomen. K. is aan de mare chaussee overgedragen. stad van Cambodja, heeft voorge steld, maar akkoord zal gaan met Genève als conferentieplaats als zich „moeilijkheden" voordoen. Prins Soevanna Phcema, de Laotiaanse premier, heeft woensdag verklaard, het eens te zijn met het Poolse voor stel om eerst besprekingen te laten houden tussen zes landen. BRUSSEL, 10-6. In Brussel is de strijd begonnen over het aandeel, dat de K.L.M. zal hebben in „Air Union" de organisatie waarin de lucht vaartmaatschappijen van de zes lan den van de Europese Economische Gemeenschap gaan samenwerken. Geheim overleg tussen regerings vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie Benelux- landen en van afgevaardigden van de Air France, Lufthansa, Alitalia, K.L.M., Sabena en Luxair leverde woensdag nog geen enkel resultaat op en de besprekingen zullen waar schijnlijk nog deze maand worden voortgezet. De kwestie van de „quo ta" is het hoofdprobleem, dat de vor ming van „Air Union" in de weg staat en dat trouwens reeds bij de eerste besprekingen in 1959 het gro te struikelblok vormde. Want niet alleen het aandeel van de K.L.M. in het luchtverkeer van „Air Union" is een strijdpunt, maar ook de onder linge Verdeling daarvan tussen de nationale maatschappijen van Frank rijk, Italië, Duitsland en België. Grieken moeten Istanbul verlaten ISTANBUL, 10-6. Vijftig Griekse inwoners van Istanbul moeten uit Turkije vertrekken. Hun is dit door de Turkse autoriteiten aangezegd op grond van „handelingen, die nadelig zijn voor Turkije". Onder d'e uitge wezen Grieken bevinden zich ver scheidene directeuren van scheep vaartmaatschappijen, fabrikanten en kooplieden. Het aantal Grieken, dat als gevolg van de crisis om Cyprus uit Turkije is moeten vertrekken, is hiermede tot 182 gestegen. Overleden ua vechtpartij BREDA, 10-6, Naar de Bredase politie woensdag heeft meegedeeld 'bestaat er vrijwel z eker verband tussen de schedelbreuk waaraan de dertigjarige Bredanaar P. de Jong zondag in het ziekenhuis is overle den en een vechtpartij, waarin hij tevoren was mishandeld' door de achttienjarige Bredanaar P. J. B., die vandaag voor -de officier van justitie te Breda wordt geleid. Al ds de officiële uitslag van de sectie nog niet beleend, de politie 'kan geen an dere feiten noemen, de doodsoorzaak zouden kunnen zijn. De wegens mis handeling gearresteerde B., zo is uit de reconstructie van de vechtpartij met twee getuigen gebleken, heeft de Jong enkele malen tegen het 'hoofd getrapt. Ruime kansen en mogelijkheden voor de vrouw UTRECHT, 10-6. De presidente van de nationale vrouwenraad, waarbij thans vijftig vrouwenorganisaties zijn aangesloten, is verheugd over de ruime kansen en mogelijkheden, die de maatschappij thans voorde vrouw biedt. Nu velen met vakantie naar elders, vaak drukke centra, gaan is een waar schuwing op zijn plaats, vooral voor de bejaarden, die uit rustiger streken komend, in geen enkel opzicht gewend zijn aan het moderne verkeer. Juist voor hen is een waarschuwing op zijn plaats het in de steden heel voor zichtig aan te doen. Er vallen al genoeg schaduwen over de vakantietijd. De hulp van de V.S. aan het buitenland WASHINGTON, 10-6. Het Arnm- kaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdagavond zonder belang rijke wijzigingen het wetsontwerp op de hulp aan het buitenland goedge keurd. In het ontwerp wordt voor zien in een 'krediet van 3.5 miljard dollar (ong. f 12.5 m'ld.) ter finan ciering van 'het programma voor het belastingjaar van 1 juli tot 30 juni 1965. ROTTERDAM, 11-6. „Ondanks de individuele welstand in Nederland is er op het ogenblik toch reden tot be zorgdheid ever de economische toe komst van ons land. Dit is geen pro fessionele zwartgalligheid, maar ont leend aan de praktijk, geleerd in de jaren 1956-1958", aldus sprak in Rot terdam prof. dr. J. Zijlstra tijdens de algemene vergadering van de Me taalunie. Hij constateerde dat de loonexplo sie van eind vorig jaar grote risico's met zich had gébracht. Prof. Ziilstra was evenwel van mening dat de ge- volgen ervan wel te dragen zijn, mits de toekomstige loonontwikkeling bin nen het economisch mogelijke blijft. „Wanneer echter binnenkort nog een zelfde explosie zich zou voordoen, zal ons een zware rekening worden gepresenteerd. We kunnen ons dan niet meer troosten met de gedachte dat in de ons omringende landen ook inflatie voorkomt", aldus prof. Zijl- stra in Rotterdam. GENÈVE, 10-6. - De Amerikaanse onderminister van buitenlandse za ken, George Ball zal naar Athene en Ankara gaan om de Griekse en de Turkse regeringen in kennis te stel len van de „buitengewone ernst" waarmee president Johnson de groei- spanning tussen de twee N.A.V.O.- landen beschouwt. De Amerikaanse onderminister heeft zijn plan om naar Londen te vliegen, opgegeven. Een Amerikaanse woordvoerder in Genève zei woensdag dat „ondermi nister Ball de twee regeringen ervan op de hoogte zal stellen dat de Ver enigde Staten erop voorbereid zijn bepaalde maatregelen te nemen om vijandelijkheden tussen de tweetan den te voorkomen. Het idee van een dergelijk conflict is ondenkbaar", zo zei hij. Ball is thans niet van plan naar Cyprus te gaan, maar de mogelijk heid van een dergelijk bezoek is niet uitgesloten. De Britse ondernemingen in Indonesië DJAKARTA, 10-6. De Indonesi sche regering staaf op hét punt 102 Britse ondernemingen -over het hele land over te nemen, zo 'heeft het of ficiële persbureau Antara woensdag geimeld. Hét persbureau zei niet van wie het dit 'had vernomen, maar gaf als voornaamste moeilijkheid het fi nancieren van de ondernemingen. Indonesië heeft onlangs Britse thee- en rubber-ondernemingen overge nomen. Zuidelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Droog en tamelijk zonnig weer. Zwakke tot ma'tige wind uit zuide lijke richtingen, warmer overdag. 12 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 6.33, onder 23.36. Eerste kwartier: 17 juni te 0.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 juni 4.41 v.m. 17.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 juni 4.19 v.m. 16.49 n.m. Springtij: 12 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-6. In de afgelopen nacht passeerde eeri zwak koufront ons land. Aan de voorzijde ervan kwamen gisterenmiddag en avond nog enkele weinig betékenende bui tjes tot ontwikkeling. Achter het front breidde jdich een nieuw hoge- - druikgöbied over West-Europa uit. De 'hierdoor veroorzaakte westelijke winden voerden koelere lucht ons land binnen. Over de Britse eilanden -trok een storing -met regen naar het noordoosten. Een volgende storing lag vanmorgen ten noorden van de A zo ren. Deze 'koerst naar hel: zee gebied ben zuiden van Ierland- Te gelijkertijd zal het genoemde nieu we hogedrukgebied zich van Frank rijk naar Duitsland verplaatsen. Door deze ontwikkeling zal de wind in ons land morgen uit zuidelijke richtingen gaan waaien en warmere lucht aanvoeren. Hét blijft tamelijk zonnig en de kans op onweer is morgen nog klein. DEN HAAG. Op het internationale filmfestival, dat te La Felguera in Spanje is gehouden, is de eerste prijs toegekend aan de Nederlandse film „Portret van Frans Hals" van Frans Dupont. Een eervolle vermel ding werd verleend aan de film „Het Huis" van Louis van Gasteren. Het is juni en zomers weer. De bevoorrechten die al vakantie hebben maken er geen geheim van best tevreden te zijn. Voor duizenden in het land wordt het weer bivakkeren onder het linnen dale. Maar kamperen is modern ge worden. Ecu houtvuurtje is er niet meer bij en „scheren in een spiegeltje aan de boom" evenmin. Het wordt met het jaar comfortabeler. Op de in 't conferentieoord Woud- schoten in Zeist begonnen tweedaag se congres van de nationale vrou wenraad zei mevrouw drs .N. Vos- Brand onder meer, dat de vrouw soms niet alle kansen en mogelijk heden benut. Dat komt door haar schroom, gemakzucht of gebrek aan zelfvertrouwen. Maar mevrouw Vos had bewondering voor de vrouwen, die op verantwoordelijke posten de gemeenschap dienen. Als recente voorbeelden noemde zij de pasbe noemde vrouwelijke advokaat-gene- raal bij de Hoge Raad en de eerste vrouwelijke deurwaarder. Geen geschenk voor Irene Mevrouw Vos deelde mede dat de nationale vrouwenraad heeft afge zien van het zenden van een huwe lijkscadeau naar prinses Irene. Een inzamelingsaktie was reeds op touw gezet en er Waren al dertien stortin gen ontvangen, maar na „de ontstane moeilijkheden" heeft de raad de ak- tie geannuleerd. Voorts deelde mevrouw Vos mede dat de echtgenote van de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, mevrouw Scebandrio een depu tatie van de nationale vrouwenraad heeft uitgenodigd voor het bijwonen van het tiende congres van de Indo nesische nationale vrouwenorganisa tie, dat eind juli wordt gehouden. De uitnodiging ontving de raad tij dens het recente bezoek van me vrouw Soebandrio aan Nederland. In verband met de hoge reiskosten moet de nationale vrouwenraad evenwel van de reis afzien, hoewel hij zulks zeer betreurt. DEN HAAG, 9-6. De Tweede Ka mer heeft een nieuwe „5-percentsre- geling" voor de inkomstenbelasting van staatssekretaris Van den Berge aanvaard. Deze regeling, gepaard aan reiskosten, is het resultaat van een compromis, bereikt in de vaste com missie voor financiën. De vaste af trek voor de loonbelasting en inkom sten tot dienstbetrekking wordt niet lager dan f 120, Inkomsten uit regelmatige arbeid zullen voor vijf percent aftrekbaar zijn voor minstens f 240 en zonder na'der bewijs op niet meer dan f 600. Indien een hoger bedrag aanneme lijk wordit gemaakt, dan kan zonder nader toewijs niet meer dan f 1000 worden afgetrokken. Voor aftrek van reiskosten is een afzonderlijke regeling gemaakt. De 5-percents-re- gelinig geldt afzonderlijk voor in komsten van huwelijkspartners. De regel zal odk gelden voor niet als winst aan -te merken inkomsten uüt regelmatig verrichtte tegenwoor dige arbeid van ouderen, dan werk nemers, alsmede voor de inkomsten, genoten wegens tijdelijke arbeids ongeschiktheid. Deze nieuwe, op een nog te bepa len tijdstip in te voeren regeling •dient tevens tot tegemoetkoming dn reiskostten tussen werk tot een af stand van in het algemeen 10 kilo meter onafhankelijk van de vraag, of zij al, dan niet worden gemaakt. Vergoedingen door de werkgever vnn dergelijke reiskosten zullen daar tegenover 'ben hoogste tot het bedrag, waarvoor zij fortefair in de 5-per- centsregeling zijn begrepen, worden belast. Een bijzondere aftrek voor hen, die meer dan 10 km. van 'hun werk wonen, komt boven deze 5-percents- regelimg. Bij algemene maatregel voor be stuur zullen vaste aftrekbedragen voor afstanden van 10-40 kilometer worden vastgesteld op basis van de kosten van interlokaal openbaar ver voer. Boven de 40 kim. afstand blijft de thans geldende regeling van kracht. Oök deze regelingen gelden voor werkende echtgenoten afzon derlijk. Gepensioneerden Voor gepensioneerden zal een al gemene kostenaftrek van f 120 gel den, maar de mogelijkheid tot het aantonen van een hoger bedrag blijft open. Over vervoer voor het woon werkverkeer boven de 10 km. kan de minister van financiën 'bepalen, dat dit kan worden beschouwd als reizen over minder dan 10 km., dus aftrekbaar binnen de 5-percentsre geling. De thans aanvaarde regeling zal op basis van een aanslaggrens van f 12.000 een derving van enkele mil joenen voor de schatkist betékenen. f DELFT. - De door haar scheve toren beroemde Oude kerk te 9 Delft, waarvan de grondige restauratie enige jaren geleden werd voltooid, werd geleidelijk aan geheel voorzien van gebrandschilderde 9 ramen, die alle zijn ontworpen en vervaardigd door de glazenier 9 Joep Nicolas. Zaterdagmorgen 13 juni worden opnieuw negen ramen, J die in het koor zijn aangebracht, aan de centrale kerkvoogdij der 4 Nederlands Hervormde Gemeente te Delft overgedragen. Deze 9 ramen zijn - zo was al eerder gemeld - geschonken door enige J industrieën en particulieren. Naar aanleiding van deze schenkingen heeft de kerkvoogdij een persconferentie gehouden en daarin het een en ander over de ramen meegedeeld. In het hoofdkoor is ten zuiden van de geljjkenisramcn aangebracht een Elia-raam. Dit raam, geschonken door de heer en mevrouw C. Jeliffe-Goldschmidt uit New York, beeldt zes episoden uit uit het leven van de profeet Elia. Aansluitend op dit raam zijn in de zuidermuur twee ramen aangebracht, waarvan de voorstel lingen zyn gebaseerd op het scheppingsverhaal. Het ene raam is een geschenk van ir. W. H. van Leeuwen, die enige jaren geleden gestorven oud-directeur van de koninklijke Nederlandse Gist- en spiritusfabriek te Delft en het andere van zeventien Delftse indu- trieën. i A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1