Uitgevonden voor u li ontspant het water! Adverteren is verkopen VADERDAG Firma Van Geesbergen Drogisterij „Het Centrum" gaat verhuizen! KOELKASTEN QUARTEL - Noordgouwe I Verton's schoenen de moderne manier van afwassen: aangenaam en gemakkelijk. Het nieuwe vloeibare afwasmiddel, dat wonderbaarlijk reinigend werkt en toch mild is voor uw handen. Hoe komt dat? U krijgt 'n flacon Pril voor de 'probeerprijs' van 73 ct (25 ct voordeel) Volledige maansverduistering in de nacht van 24 op 25 juni Betalingsbalans sterk teruggelopen DE BLANKE MEDICIJNMAN //j'jtsjl öHfei f(| '/lfpf in TrjSf Iffl li wËk lj^jEf filj A IrrRrfflB MM ü|jy_ Nl±mÊÈ} Wü hebben een pracht sortering in: overhemden weekend-shirts zelfhinders sokken ankiets pyama's en zakdoeken Poststraat 12 Nieuwerkerk Telefoon 316 Zierikzee Met kunnen wij U direct van dienst zijn Reeds vanaf f 298, Uit voorraad leverbaar Telefoon (01112) 267 een kwaliteits herenschoen met bijzondere pasvorm! Telefoon 2488 na 6.00 uur: 3142 Meelstr. 3 - Zierikzee zonder Pril Dit glas werd in gewoon water gewassen. Dikke druppels blijven eraan hangen. Dat komt omdat het water als het ware een huid bezit: het heeft oppervlakte spanning. Daarom is het voor de vaatwas niet geschikt. Want het rolt machteloos over vuil en vet heen. met Pril Dit glas is afgewassen met Pril- vloeibaar, dat het water ontspant. U ziet hoe het ontspannen water als een dunne film snel en gelijk matig van het glas glijdt. Bij de vaatwas schuift het met Pril ont spannen water onder vet en vuil, en spoelt het weg. Alles droogt van zelf, brandschoon, streeploos op. Om zijn wonderbaarlijk reinigende werking is Pril-vloeibaar zijn prijs van 98 cent ten volle waard. Vandaag moet u dat nog maar geloven. Morgen kunt u uzelf overtuigen als u Pril gaat proberen. Pril is 'n {JED Pr(xlukt In de nacht van woensdag 24 op donderdag 25 juni a.s. zal de maan geheel in de schaduwkegel van de aarde duiken en daardoor verduis terd worden. Even na middernacht, cm 00.10, schuift de oostelijke (lin ker-) maanrand de schaduw binnen. Gedurende ruim een uur raakt de maan meer en meer beschaduwd, tot hjj om 01.16 volledig verduisterd is. Tegen drie uur (02.57) eindigt de to tale verduistering, waarna geleide lijk het licht op onze nachtvorstin zal terugkeren. Tegen vier uur des ochtends bevindt zich alleen nog het meest westelijke (rechter) deel van de maan in de aardschaduw. Van het MAANVLUCHT Dit jaar zal zich het zeldzame verschijnsel voordoen, dat er in ons lan'd binnen één jaar twee totale maansverduiste ringen waargenomen kunnen worden. De eerste in de nacht van 24 op 25 juni, de tweede in 'de nacht van 18 op 19 de cember. Van deze twee eclip sen zal die van 24 op 25 juni waarschijnlijk het best waar neembaar zijn. Gezien echter het feit, dat ook in de zomer maanden in ons land vaak een dichte bewolking het waarne men van een dergelijk natuur verschijnsel onmogelijk maakt zal het Zoiss-Planetarium be langstellenden in de gelegen heid stellen de maansverduis tering van 24-25 juni gade te slaan vanuit een vliegtuig, dat vanaf het vliegveld Zestien hoven tot 6000 meter hoogte stijgt en aldus een maximale kans op goed zicht biedt. einde van de verduistering (04.03) zullen we in Nederland echter niet veel meer kunnen waarnemen omdat hier om 04.20 reeds de zon opkomt en even later (04.30) de maan onder gaat. Het is natuurlijk 'geen toeval dat deze laatste twee tijdstippen (zons opkomst en maansondergang) vrij wel samenvallenwil de maan zich in de schaduw van d'e aarde bevin den, dan zal hij van ons uit gezien pal tegenover de zon moeten staan, d.w.z. ondergaan als de zon opkomt. Anders gezegd: maansverduisterin gen (ook wel „eclipsen" genoemd) treden slechts op bij volle maan. Immers alleen wanneer de maan, die zelf geen licht geeft, recht te genover de zon aan de hemel staat, zien wij hem vol verlicht. Dat er nliet bij iedere volle maan een maansverduistering optreedt, wordt veroorzaakt door het feit, dat de baan van de maan om de aarde en die van de aarde om de zon. niet precies in hetzelfde vlak liggen. De maan gaat daarom meestal boven- of onderlangs de a'ard'sdhaduw en slechts zelden erdoor. Dit jaar twee Dit jaar, in 1964, zal dit laatste toevallig tweemaa'l het geval zijn: ook in de nacht van vrijdag 18 op zaterdag 19 decemlber a.s. zal de maan totaal verduisterd worden en deze verduistering is vanuit ons land ben heldere hemel eveneens goed waar te nemen. In tegenstel ling met de verduistering van 24-25 juni, waarbij d'e maan laag aan de hemel staat, zal tijdens de eclips van 18-19 december 1964 de maan zeer hoog aan de hemel prijken. Ook dit is geen toeval: de verduisterde maan, die precies tegenover 'de zon aan de hemel staat, gedraagt zich omtrent midzomer (22 juni) als de midwinterzon (laag aan 'de hemel), en omtrent midwinter (22 dec.) als de midzomerzon (zeer hoog aan de hemel). Zeer zeldzaam Het lis wel zeer bijzonder, dat we in ons land in 1964 twee totale ma ansverduisteringen voorgescho teld krijgen: voorbijgaande aan de eclips tijdens de maansonderganig van zaterdagochtend 13 april 1968 en aan die van vrijdag 6 augustus 1971, waarbij de maan in de avondsche mering totaal verduisterd opkomt, moeten we nog tot dinsdag 18 no vember 1975 wachten voordat we opnieuw een totale maansverduiste ring (ditmaal hoog aan de hemel, kort voor middernacht) 'kunnen ga deslaan. De komende 20 jaar zijn trouwens niet rijk bedeeld met in ons land goed waar te -nemen totale maansverduisteringen: naast de reeds genoemde eclipsen zijn in die periode in ons land alleen nog die van zaterdag 16 september 1978 en zaterdag 9 januari 1982 le zien. Eerst in 1985 krijgen we weer twee totale maansverduisteringen, op zaterdag 4 mei 'en op maandag 28 Oktober. TIEL. Prins Bernhard heeft in Tiel de vensfcerglasfabriek van de „Machinale glasfabriek De Maas N.V." in gebruik gesteld. DEN HAAG, 9-6. De Nederlandse betalingsbalans is in het eerste kwar taal van dit jaar aanzienlek achter uitgegaan in vergelijking met het eerste kwartaal van het vorige jaar. Dit blijkt uit een overzicht, dat de minister van financiën aan de Sta- ten-Generaal heeft gezonden. De lopende rekening van de beta lingsbalans geeft in het eerste kwar taal van 1964 op kasbasis een tekort aan van f 300 miljoen, tegenover een overschot van f 250 miljoen in het zelfde kwartaal van 1963. Deze achteruitgang met f 550 mil joen komt, aldus minister Witteveen, praktisch geheel voor rekening van het goederenverkeer, omdat de uit gaven voor de Nederlandse importen met f 974 miljoen zijn gestegen, ter wijl de exportontvangsten slechts 'n toeneming van f 390 miljoen verto nen. Het dienstenverkeer en de net to-ontvangsten uit kapitaal opbreng sten geven relatief geringe verschil len te zien (die elkaar bovendien voor een deel compenseren) met de overeenkomstige periode van 1963. Cp transaktiebasis beloopt het tekort f 550 miljoen, dat is eveneens circa f 550 miljoen ongunstiger dan de uit komst over het eerste kwartaal van 1963. 90. „Ik ken de man, die gij de grote me dicijnman noemt, o opperhoofd", zegt Aram. „Hij is een verbitterd man, die de kolonisten haat omdat zij hem slecht be handeld hebben, maar hij is geen tove naar". „Het bleekgczicht spreekt met gespleten tong", zegt Minahassa scherp. „Ik en mijn krijgers hebben de toverkunsten van de blanke medicijnman zelf gezien! De Grote Manitou heeft hem tot mijn volk gezon den om hef te leiden tot de zege!" Met deze woorden verlaat het opperhoofd de tent. Een moment later gaat het tentzeil weer open. Het is Tjomkin, geheel in indiaanse kleding gestoken. „Zozo, Lajos, je lijkt wa rempel al een hele indiaan", glimlacht Aram fijntjes. T „Dat ben ik van nu af aan!" zegt Tjom kin scherp, „ik ben een der hunnen ge worden"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 12