NORTH Willeke wil je een stuk Het Gelukskind Onverzadigde vetzuren 't is weer tijd voor Westhoekse fruitteelt kampt met ernstige moeilijkheden ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 9 mei 1961 No. 19594 legen de dreigende aderverkalking? Ingezonden mededeling zó zacht zó geurig Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", ryet de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica- za. 11.15, zo. 10.30, di, 19.00, do. 18.45 u veer de helft bedraagt. Er zijn ge lukkig enige uitzonderingen. Vooral zij die ten oosten van de Lagezoom hun bedrijf hebben komen aan een zeer behoorlijke groei. De slechte groei en de moeilijkhe den die er aan verbonden zyn, had al geruime tijd de aandacht van de «r--. --n» tartan -Ci Vragen over schieten an 1 7.i!i«'Jnrp vliw-litolimr Voorlichtingsdienst die op haar beurt deze onhoudbare toestand met o.a. de Herverkaveling, het Waterschap Schouwen-Duiveland en de N.P.O. besprak. Vorige week zijn de knel punten in een vergadering van deze organisaties besproken en we hopen binnenkort hier meer over te kun nen vermelden. bloei, maar niet altijd bloei Een onzer lezeressen heeft gehoord dat het gebruik van margarine met onverzadigde vetzuren het optreden van aderverkalking tegenhoudt of tot stilstand brengt. Ze wil nu vun allerlei produkten weten hoe groot het percentage aan onverzadigde vetzuren precies is. Ze vraagt dat klaarblijkelijk omdat zij voortaan alleen nog maar voedingsmiddelen tot zich wil nemen waarin louter en alleen onverzadigde vetzuren voor komen. Uit dit alles blijkt weer eens hoe moeilijk het soms kan zijn om we tenschappelijke zaken te popularise ren. Zo vaak liggen de dingen im mers juist even anders dan de men sen uit de een of andere beschou wing menen te moeten opmaken. Uit het vertrokken beeld dat men zich heeft gevormd worden dan zo ge makkelijk verkeerde conclusies ge trokken, conclusies die met de reali teit weinig meer te maken hebben. Doen wat gezegd wordt Laten we voorop stellen dat er zieken en gezonden zijn. De zieken behoren onder behandeling of con trole van een medicus te staan en diens adviezen op te volgen. Men sen, die eenmaal ziek zijn of de een of andere kwaal hebben, doen er goed aan zich niet door eigen studie met gezondheidszaken bezig te wil len houden. Wanneer zij de gegeven voorschriften nauwgezet opvolgen, hebben zij 't vadk al druk genoeg; bovendien is dit voor hen het beste middel om beter te worden. Wanneer zieken bepaalde dieet- regels krijgen, waarin het al of niet verzadigd zijn van de vetzuren een rol speelt, clan zal de behandelende arts hen ongetwijfeld nauwkeurig instrueren welke voedingsmiddelen er wel of niet gegeten moeten wor den en welke bijzondere preparaten er eventueel moeten worden ge bruikt, Hoe vreemd of het ook mag klinken: in dit opzicht hebben zie ken het gemakkelijk, zij behoeven slechts te doen wat er wordt ge zegd. Waar grote welvaart heerst Op clit punt is 't voor gezonden misschien iets moeilijker. Die moe ten zonder dat ze daar van een des kundige raad over krijgen maar zien dat ze gezond blijven. Daartoe is het nuttig als men zich op de hoogte houdt van cle ontwikkelingen der wetenschap en van de gevolgtrek kingen, die daaruit voor het prakti sche leven gemaakt kxennen worden. En nu is er tegenwoordig iets aan de hand met de vetten en de zich daar in bevindende vetzuren. Een van de belangrijkste feiten die de laatste tijd aan het licht ge komen is, is dat er in al die landen waar grote welvaart heerst een voortdurende toeneming is van het Ingezonden mededeling aantal hart- en vaatziekten. Men wijt dit aan het overmatige vetge bruik in die landen. Wie bang is dat hij op gevorderde leeftijd ook aan dergelijke stoornissen zal gaan lij den, doet er goed aan niet zo over matig veel te eten en te snoepen! als tegenwoordig bij ons gewoonte is ge worden. Veel vet: statussymbool Dat heeft met 't soort vetzuren allemaal nog niets te maken. Matig heid in de voeding, ook wat betreft het vetgebruik, is de gezondste ma nier van leven. En dan hoop ik maar dat niemand hier de gevolgtrekking uit maakt dat het een toestand van duidelijke ondervoeding is waar hij of zij naar moet streven, want dat wil hiermee natuurlijk niet gezegd zijn. Ik heb niet anders gezegd dan dat de meeste mensen te veel en te vet eten en dat ze goed zouden doen dddr verandering in te brengen. Voor mensen, die desondanks alles graag druipend van het vet (status symbool?) willen blijven eten, schijnt het zo te zijn dat ze van onverzadig de vetzuren midner spoedig stoor nissen krijgen dan van het gebruik van verzadigde vetzuren. Daarom is er wel iéts voor te zeggen om in de hargarine een gedeelte van de ver zadigde vetzuren te vervangen cloor onverzadigde, maar verder mag de gevolgtrekking voor gezonde men sen niet gaan. Op etiket kijken Punt één voor de gezondheid blijft matigheid in alle dingenDaaronder hoort de consumptie en daaronder hoort weer het vetgebruik. Wie zich daaraan houdt behoeft zich over de vetzuren werkelijk het hoofd niet te breken. Wie desondanks z'n boter hammen heet dik wil besmeren, wie gaat watertanden als hij aan oogjes in de soep denkt, wie altijd moppert dat de jus „te clun" is, ja, die mag wel eens op het etiket van z'n mar garine kijken of er bijgeval ook een onverzadigd vetzuurtje in zit. Dr. Alfreda Brxedé WASHINGTON. Het Amerikaanse bureau voor internationale ontwik keling (A.I.D.) is van plan, nog hon derd Amerikaanse burgers naar Zuid-Vietnam uit te zenden als ad viseurs voor Zuidvietnamese pro vinciale leiders, zo hebber. Ameri kaanse ambtenaren meegedeeld. Er bevindt zich reeds ongeveer 450 man personeel van 'het A.I.D. in Zuid- Vietnam. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 8-6. Op de Utrechtse paardenmarkt werden maandag 350 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1.000,— tot f 1.380,—; werk paarden f 870,tot f 1.300,oude paarden f 840,tot f 1.120,drie jarige paarden f 800,tot f 1.080, twee-jarige paarden f 700,tot f 860,veulens f 300,tot f 625, hitten f 600,— tot f 770,—; slacht- paarden per kilogram slachtgewicht: f 2,70 tot f 3,30; jonge slachtpaarden per kilogram slachtgewicht f 3,30 tot f 3,60. De handel was willig. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 8-6. Klei-aardappe- len, 35 mm opwaarts: Eigenheimers, Bintje Bevelanders en Meerlanders alle geen notering. Klei-aardappelen, 38 mm opwaarts: Eigenheimers geen notering: Bintje f 13,tot f 15, Furore f 16,00 tot f 18,00. Klei-aard appelen voor de export, in twee maten gesorteerd: Bintje, 40 mm op waarts f 12,tot f 13,50. Zandaard- appelen voor de export: geen han del. Stemmingen: binnenland vast, buitenland aflopend. Voer-aardappelen: f 0,50 tot f 1,50. Prijzen berekend per 100 kilogram en cp de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, auto of schip. Graanbeurs ROTTERDAM, 8-6. Baktarwe: we gens gering aanbod en geringe vraag voor de oude oogst geen notering; zemergerst, volgens monster: f 27, tct f 28,50; haver, volgens monster: f 25,tot f 26,50; groene erwten, volgens monster: f 35,tot f 44, schokkers, volgens monster: f 30, tot f 54,Franko Rotterdam. De lar ven van de aal Iedereen kent natuurlijk de heer lijk smakende aal. De aalvisserij wordt bij ons vooral toegepast in de meren en rivieren van cle Baltische republieken. De vissers van Estland, Letland en Litouwen zijn derhalve niet alleen voortdurend bezig met de visvangst, maar moeten denken aan cle permanente reproduktie van cle voorraden van deze veelgevraagde vissoort. De weg van de glasachtige larven van de Zargossa-zee - de plaats van hun geboorte - tot aan de rivieren in Europa en naar de rivieren in de Baltische staten duurt heel lang, soms meer dan twee jaar. In die tijd komen er vele om. Aan de kust van Engeland worden zij tegenwoordig op een speciale manier gevangen en worden met 4000 tegelijk verpakt in houten isothermische kisten. Per vliegtuig worden zij dan naar Mos kou gebracht, waar cle glasachtige larven in een speciaal daartoe ge acclimatiseerd station worden afge spoeld en gesorteerd, en 2 uur later maken zij opnieuw een luchtreis, ditmaal naar de meren en rivieren van Letland en Estland. In mei alleen al zijn meer dn 1 miljoen larven in de meren van Let land uitgezet. In de laatste 4 jaar zijn cloor het Letlandse viscombinacir in de viswateren van de republiek in totaal meer clan 5 miljoen stuks uitgezet. WESTHOEK, juni. - In de vroege rampzalige februarimorgen van 1953 bereikte het zeewater ook een lange reeks boomgaarden, aangelegd aan de oostzijde van de Hogezoom. Vele nijvere kwekers verdienden hier een zeer behoorlijke boterham met een sortiment appelen en peren dat nog betrekkelijk primitief was in ver houding met het aantal rassen van tegenwoordig. Het was goede grond veer de fruitteelt, een soort lichte zavel die als uitvloeisel beschouwd kon worden van de achter de dui nenrij gelegen grote oppervlaktes geestgronden. Het loofhout groeide hier uitste kend wat een aanleiding was om het ook eens met fruitbomen te probe- ren, hetgeen voor die grondströbk^ lopend van Haamstede tot aan het strand te Renesse met hier en daar wat verbredingen naar beide kanten,- o.a. de Hogenboomlaan te Renesse, een nieuwe opgang betekende. De Hogezoom was dan ook voor de ramp een ware dreef die midden door uit gestrekte hectares boomgaarden liep. Talloze kilogrammen-kostelijk fruit zijn hier gekweekt en toen nog met de R.T.M. naar de veiling aan de Persoonsdam vervoerd. Het waren tevreden kwekers die daar woonden. De ramn was fataal voor al die mensen. Hun grond werd totaal be dorven door het verwoestende na- triumzeut in het zeewater. Na de drooglegging begonnen de kwekers hun restanten met zware trekkers en bulldozers uit de grond te ver wijderen en toen moest afgewacht worden wat de overheid hier ging beslissen. Allereerst werd getracht met gips en de teelt van landbouw gewassen de grond weer wat op dreef te brengen en toen volgde de- inplant op de nieuwe bedrijven. Een nieuw fruitgebied werd opge bouwd met de Hogezoom weer als middelpunt doch daarnaast werd een vclkcmen nieuwe weg aangelegd, die momenteel de belangrüke fruitver- keersader is geworden, namelijk de Lagezocm. De oppervlaktes der boomgaarden werden gesaneerd tot vijf hectare en zo begonnen de telers opnieuw. Som migen voor de derde maal omdat tij dens de oorlogsjaren de inundatie ook hun bedrijveh verwoestte. Voor al deze kwekers kan men diep res- pekt hebben, omdat uit deze streek maar een paar enkelingen de moed opgaven en naar de N.O.P. vertrok ken. Vol moed werd de fruitteelt weer aangepakt; er werd weer gesnoeid, gemest, gespoten en nauwkeurig werd de groei in de gaten gehouden. In het begin der herinplant was de groei behoorlijk. Men kon natuurlijk geen groei verwachten als op zuive re maagdelijke grond doch er was reden tot tevredenheid. Het was echter voor enkele fruitkwekers al duidelijk dat de groei nooit meer die van de vroegere Hoge- en Lagezoom omstreken zou bereiken. De nieuwste rassen, ook meer gevoelig dan vroe ger, vragen nu eenmaal meer aan dacht en kosten. Het clroogtejaar De eerste klap werd uitgedeeld in 1959, het droogtejaar. Het nog aan wezige zout in de grond deed tesa- men met de droge grond alle goede eigenschappen van de struktuur weer teniet en de aanplant kreeg het kwaad. Het jaar daarop bracht wa teroverlast. Weer een omzetting in de grond en weer kwamen de boomp jes in moeilijkheden. De grond is nadien niet meer de oude geworden en kenners spreken van „struktuur- vervai". De groei ging achteruit en de opbrengst bleef beneden de ren- tabilileitsfaktor. Na-rampse bedrij ven aan de noordkant stopten er mede of gingen over tot de recreatie. Volhardend gingen de Lage- en Ho- gezoomse kwekers door doch nu in 1964 is het toch wel duidelijk ge worden dat in vergelijking met bijv. dr na~rampso bedrijven in Duive land de opbrengst hier maar onge- h Paus Paulus VI heeft zijn goed keu i>ing gehecht aan een document waarin verklaard wordt dat aan mensen die beschikken dat hun stof felijk overschot gecremeerd moet worden inplaats van 'begraven niet meer de sacramenten geweigerd mo gen worden, aldus is uit Vaticaanse bron vernomen. „Ikik wilde naar moeder toen Stien dat zeidat vond ik zo gemeen.ik dacht: alleen moe der weet, dat dit niet waar is, dat ik dit nooit zal doen. Ik ga naar haar toe. Ik verlang ineens zo ver schrikkelijk naar haai*.En ik had buiten de stad meteen een lift naar Arnhem.... En een poosje later daar één naar Doetinchem. Maar hierik stond al zo lang te wach ten en er kwam haast geen auto meer voorbijEn ik werd zo koud Hij trok haar opnieuw tegen zich aan. Tensotte zei hij: „We gaan eerst" eens ergens eten. Je zult wel ram melen, niet?" Ze knikte. „Ik had geen geld bij me en wilde niet meer naar huis terug.Vond jij het niet gemeen van Stien om zoiets te zeggen? Wij hebben toch nooit iets gedaan wat niet mag? Heb ik er aanleiding toe gegeven, Jan? Ben ik zo? Als dat zo is, heb ik dat echt niet expres ge daan, eerlijk waar. Ik had er geen erg in, als dat zo is en Hij smoorde haar lippen met een heftige kus. „Lien, je bent een schat cn er is niets, waarover jij je be hoeft te schamen. Integendeel. En vergeet het nu maar heel gauw, dat wat Stien gezegd heeft, want ze heeft er al lang spijt van als haren op haar hoofd. Ze zit. in doodsangst uvea jou en verwijt het zich ver schrikkelijk. Kom, liefje, wc gaan b Vorig jaar zijn in west-Duitsland ongeveer zeventig „heksenprocessen" gevoerd. Het waren .echter niet de ,,'heksen" dlie terecht stonden doch zij die deze vrouwen als zodanig hadden bejasterd. Dit wist het -kerk blad van het bisdom Keulen te mel den. terug naar Doetinchem, eerst wat eten en dan zal ik proberen; of ik Stien kan bereiken. Zodat ze niet langer ongerust behoeft te zijn". Het eerste het beste restaurant stopte hij en samen gingen ze naar binnen. Hij bestelde eten en koffie. Tijdens de rit had hij plotseling een idee. Hij zou Piet Beekhuis opbellen. Piet had af en toe.een beetje met Stien gescharreld en hoewel hij de jongen niet bepaald mocht, moest hij nu maar van de nood een deugd maken en hem inschakelen. Hopen de op zijn discretie. Het eten werd opgediend en Lien viel aan. „Ik ben gewoon flauw van de honger", bekende ze eerlijk. Hij dronk zijn koffie cn zei: „Nu ga ik eerst bellen, want Stien door leeft natuurlijk duizend angsten". In de cel zocht hij het nummer op van slager Beekhuis en draaide het nummer. Gelukkig was de jongeman thuis en meldde zich. „Hallo, Piet, je spreekt met Jan Stuurman. Je kent me wel, ik ben in de kost bij de Hoekstra's". „Ja, we kennen elkaar zo'n beetje. Wat is er aan de hand? Is er wat met Stien?" Met een paar woorden zette Jan de situatie uiteen, maakte er een bagatel van en liet niet meer los als hij noodzakelijk achtte. „En als jij nu even naar de Auroralaan wilt gaan om Stien to zeggen, dat ik Lien gevonden heb en dat we met DEN HAAG, 8-6. Het gebruik van vuurwapens wordt beperkt tot die gevallen waarin d!it stinkt onvermij delijk is bij verdenking van een zeer ernstig misdrijf. Dit oppert het Tweede Kamerlid mr. H. B. Engels man in vragen aan de ministers van justitie en van binnenlandse zaken. De heer Engelsman informeert of de politie van Soest bij 'het gebruik maken van vuurwapens, waarbij een 17-jarige jongen dodelijk werd ge troffen, gehandeld heeft overeen komstig de instruoties. Is dit het ge val geweest, -dan vraagt 'het Kamer lid deze instructies te herzien, in de zin zoals hij suggereert. Kim Tsjong Pil, voorzitter van de regeringspartij in Zuid-Vietnam en voornaamste politieke adviseur van president Pahk Tsjoeng, heeft zijn ontslag ingediend. De president heeft dit aanvaard, 'kennelijk met de bedoeling om zo d eroorige studen ten wat milder te dtemmen. KERKNIEUWS De geloofsovergangen UTRECHT, 8-6. Uit de statistiek ever het jaar 1962, die in het jaar boek van de gereformeerde kerken is opgenomen, blijkt dat in dat jaar 3.041 personen vanuit andere kerken toetraden tot de gereformeerde ker ken. Bovendien werden 792 mensen, die tot geen enkele kerk behoorden, gereformeerd. Uit de rooms-katho- lieke kerk gingen 187 personen over tot de gereformeerde kerken, terwijl 65 gereformeerden toetraden tot de rooms-katholieke kerk. Naar de her vormde kerk gingen 1.380 personen ever, terwijl er 1.563 uit deze kerk werden toegelaten tot de gerefor meerde kerken. De invloed van nieu we religieuze bewegingen, zoals van de Pinkstergemeenten bleek vrij ge ring. Gingen er in 1961 nog 55 gere formeerden over naar deze gemeen ten, in 1962 waren dit er slechts 28. Tot de Jehova's getuigen echter tra den 27 gereformeerden toe, terwijl dit er in 1S61 maar 7 waren. een paar uur wel thuis zijn. Ik bel je vanuit Doetinchem. Ze is natuur lijk hevig ongerust". „Man, met alle genoegen. Mis schien weet je het of weet je het niet, maar ik mag Stien wel, zie je? Ze is een beetje wispelturigmis schien juist daarom". „We hebben allemaal onze'fouten. Voor de rest is het een lieve meid. En als jij het serieus meent ..Man, ik ben gewoon gek op die meid Nou, doe je boodschap en houd haar nog een uurtje gezelschap. Be nut de gelegenheid en vraa" haar. Misschien is ze, door jouw bood schap,. in goede stemming". De man aan de andere kant van de lijn dacht even na. „Öa'ar kon je wel eens gelijk in hebben. Oké, Jan, ik rijd er meteen heen. Jan en Lien veilig en wel in Doetinchem. Met een paar uurtjes ben je dus thuis. Ik zou zeggen: Haast, je niet, he? Ik vermaak me wel met Stien. Als ze het goed vindt natuurlijk". „Als jij het eerlijk meent en je zegt dat, weilc veronderstel, dat je een grote kans maakt". „Man, ik hang op en vlieg erheen. Misschien zie ik je nog wel. Het beste!" Terug bij haar tafeltje, knikte hij haar vriendelijk toe. „Het is in orde, liefje. Piet Beekhuis is op het ogen blik naar haar toe". Ze lachte verlegen. „Dank je, Jan. Dat ik je al die last bezorg „Lien, meisje, straks vertel ik je nog, dat ik er blij om ben. En dat meen ik". Het was al over elven, toen ze met een rustige gang Doetinchem uitreden. Lien zat dicht tegen hem aan en omklemde zijn arm. Op een gegeven ogenblik zei hij opeens: „Lien, we moeten samen eens praten". (Wordt vervolgd). S| van die romig-jonge, geurig-belegen, pittig-oude Feuilleton door B. T- ten Wesepe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5