EXCURSIE STAD EN LANDE NAAR WALLENSTAD HULST Outle Reinaertstad lu-efl overeenkomsten met Zierikzee Een zoniie-observatoriuiii Snuif-pruimtabak Polio op „Oranje" Procureur acht verdachte schuldig aan moord op haar zoontje Overstromingen in Montana (V.S.) 50 jaar Nederland LOTERIJ „ONS KIND" STAD EN EILAND ZIERIKZEE, 8-6. Kuim vijftig dames en heren, leden van de vereniging ..Stad en Lande van Schouwen-üuiveland", hebben zaterdag j.l. gezamen lijk per toeringcar een excursie gemaakt naar het belangwekkende Zeeuws- vlaamse stadje Hulst. In de „Reinaertstad" wonen nauwelijks vijfduizend mensen, maar niettemin bevond het Zierikzeese gezelschap zich deze dag in een stad van gewicht, een plaats ook met veel verwantschap aan Zierikzee. Beide steden zien terug op een zeer roerige geschiedenis, hebben veel aan oude luister verloren, maar zijn met recht trots op monumentale oude ge bouwen. De voornaamste karakteristiek van Hulst vormen echter zijn wallen en poorten. Deze wallen zijn nog geheel intact. Het Zierikzeese gezelschap, dat onder leiding van de nieuwe stads archivaris C. Postma een voorspoe dige reis had gemaakt door.het rijk gestoffeerde Vlaamse land, werd in de Burgerzaal van het uit de zes-' Dier.de eeuw daterende stadhuis ont vangen door loco-burgemeester P. J. Brand. Behalve wethouder van de Reinaertstad is de heer Brand een bekend deskundige op 'het terrein van de historie van zijn stad. Uit liefhebberij treedt hij op als archi varis en in die functie heeft hij een duidelijke lijn weten aan te brengen in de rijke historie van het oude vestingstadje. Gedurende de gehele dag wist de heer Brand vrijwel non-stop de aandacht van zijn gas ten te boeten. Dit geschiedde in dui delijke en klare taal, op een geheel ei-gen en bescheiden wijze, waarin overigens de liefde van deze onbe zoldigd archivaris voor zijn „eigen" Hulst duidelijk doorklonk. Intussen was de heer Brand genoeg bij de tijd om als de gelegenheid zich voor deed te wijzen op het belang van vreemdelingenverkeer -voor Hulst, al weer een overeenkomst dus mei Zierikzee. Voordat de heer Brand in de Burgerzaal een duidelijke uiteenzet ting gaf over de groei, -bloei cn het verval van de wailenstad dankte de voorzitter van Stad en Lande, dr. J. J. Westendorp Boerma, -namens het gezelschap voor de hartelijke be groeting, waarmee deze dag bijzon der 'gelukkig was ingezet. „Er wordt tegenwoordig veel gesproken over de integratie van Europa", aldus dr. Boerma, maar ook a'l's Zeeuwen ken nen wc elkaar nog lang niet goed genoeg". In de toekomst, na het ge reed komen van de vaste oeverver bindingen, zal oók op dit gebied ze ker veel ten goede 'keren. Rjjke historie Nadat koffie was gebruikt vertelde de heer Brand in vogelvlucht over de rijke geschiedenis van Hulst. De stad wordt reeds in de tiende eeuw in enkele oorkonden genoemd. Van af de twaalfde eeuw kan men putten uit een behoorlijke documentatie van de Reinaertstad, welke merkwaardig genoeg nog heeft belhoord bij het bisdom Utrecht en waar lhee-1 in -het begin zelfs Friezen zich vestigden. In 1180 kreeg Hulst Stadsrechten, al was het stadje als vesting toen nog niet van veel betekenis. Na een rumoerige veertiende eeuw volgde een bloeiperiode in de vijftiende eeuw, welke gekenmerkt was door een behoorlijke levensstandaard en prachtige cultuur-resultaten. In deze eeuw werden de unieke wallen en poorten aangelegd. Het stadhuis werd in 1530 opge bouwd door Laurens Kelder mans. nadat bet oorspronkelijke gebouw in 1485 door de Hulstenaren in brand was gestoken om een aa-n-tal van 150 Gentenaren, die zich in het gebouw hadden teruggetrokken, „uit te ro ken". Na zij-n praatje over bet verleden leidde de heer Brand de Schouwse excursisten door de verschillende zaden van het gebouw en kreeg men in de raadszaal o.a. een aantal schil derijen te bewonderen, waaronder een uit 1628 daterend stadsgezicht van. de wailenstad, geschilderd door de bekend geworden uit Hulst af komstige schilder Com. de Vos. Een bijzonder bezit van de Reinaertstad is voorts 't schilderstuk „De gerech tigheid" van Jacob Jordaens, dat do mineert -in de trouwzaal. Na de ibezichtiging van het stad huis, werd in hotel „De Korenbeurs" een gezamenlijke koffiemaaltijd ge bruikt, die rijkelijk voorzien was. Tijdens de maal-tijd reeds bracht dr. Boerma de heer Brand dank voor zijn toelichting en rondleiding, onder aanbieding van een fotoboek van Zierikzee. Deze rondleiding vormde het hoog tepunt van -het middagprogramma. De wandeling voerde over de acht tot tien meter hoge wallen die het oude Hulst aals 'n brede, met prach tige iepebomen bezette, ring omslui ten. Deze prachtige wandeling tij dens fraai zomerweer voerde 'langs en over de drie originele stadspoor ten. Een heel aparte belevenis vorm de het be;zoék aan 'de -nog slechts enkele jaren geleden afgegraven zg. „Dobbele Poorte". Deze poort is in het begin van de zeventiende eeuw bij een beleg door Albert us van Oostenrijk zwaar beschoten en de overblijvende ruïne werd toen een voudig in de wal ingekapseld. Deze sedert drie eeuwen verstopte vesting poort - het werk is intussen nog niet helemaal gereed - oogstte de bewon dering van alle excursisten. Het in genieuze bouwwerk straalt dan ook weer in eeuwenoude glorie. Na deze bijzondere ervaring op de wallen volgde tot besluit van de rondwandeling een bezichtiging van de uit 1481 stammende Basiliek, een van de beroemdste gotische kerken van ons land, waarin o.a. een fraai gebrandschilderd raam van Joep Ni colas te bewonderen valt. Een punt van discussie vormde de op het prachtige gebouw geplaatste zeei moderne in beton uitgevoerde toren, welke na^y veler mening bepaald niet thuis 'hoort op de eeuwenoude St. Willibrorduskerk. Overigens is deze kerk zonder twijfel het meest in drukwekkende gebouw van Hulst. Inmiddels wees de klok van de Basiliek 4 uur en dat betekende het vertrekuur van dit gezellige en met zijn centrum en vele terrasjes wer kelijk „steeds" aandoende Hulst. ,Stad en Lande' nam afscheid van de onvermoeibare heer Brand en de bij zonder voldane dames en heren na men hun plaats weer in dn de reis wagen van de firma Krijger uit Goes, waarna een vlotte overtocht volgde met de „Prins Hendrik" op het veer Pfcikpolder-Kruiningen. Na nog een korte onderbreking in het Goese land voor het inslaan van vers ge plukte kersen arriveerde men bij zonder welgemoed, terugziend op een dag met vele rijke en waarde volle ervaringen, weer op Schouwse bodem. De excursie naar Hulst be hoorde tot het verleden maar' zal ze ker -nog lang in de 'herinnering van Stad en Lande voortleven. De Markt te Hulst, met op de achtergrond het stadhuis. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel f Z.S.C. II stevig aan de top in de 3e klasse S.D.K.B. N.O.A.D. II veroverde eerste winstpuntjes tegen Unitas II (4-2) Bruse Boys speelde in nederlaagtoernooi gelijk tegen Burgh-combinatie In de 3e klas is het wel duidelijk dat ZSC II en Renesse met kop en schouders boven de rest uitsteken. Te Kerkwerve wist ZSC II met 5-2 van WIK III te winnen waarna te Zierikzee Unitas II, dat tot de rust de stand nog gelijk had weten te houden, er met 9-1 aan moest gelo ven. Renesse scoorde in twee wed strijden maar liefst 25 doelpunten bij elkaar. DES II beleefde weinig ple zier van haar reisje naar de duin streek (14-2) terwijl Zeemeeuwen II bij het bezoek aan de rood-witten met 11-1 het onderspit moesten del ven. NOAD II smaakte het genoegen haar eerste overwinning te boeken door Unitas II in eigen huis met 4-2 te verslaan. In eigen huis trok NO- AD II met 3-2 op het nippertje aan het kortste eind tegen DES II. WIK 111 bleef baas in eigen huis tegen Velocitas (5-2) terwijl Velocitas ook in eigen huis tegen Zeemeeuwen 11 geen kans zag beslag te leggen op de inzet (2-3). Vorige week slaagde Unitas II er nog in beslag op twee kostbare puntjes te leggen door DES II met lege handen naar huis te stu ren (2-1). ZSC II Renesse WIK III Velocitas 8 8 0 0 61-12 16 8 7 0 1 65-19 14 8 5 12 39-19 11 7 2 14 22-37 5 Zeemeeuwen II 8 2 1 5 30-46 5 DES II 8 2 1 5 16-43 5 Unitas II 8 2 0 6 15-38 4 NOAD II 7 1 0 6 7-42 2 VOETBAL. Na vorige week met een 5-2 nederlaag in haar nederlaag- toernooi te zijn gestart wist Bruse Boys jl. zaterdag tegen een Burgh- combinatie een 4-4 gelijk spel te be halen. Over het geheel genomen was het een aardige strijd waarbij de Boys een 2-0 voorsprong wisten #te nemen, waarna Burgh tot 4-2 uit liep welke achterstand door de thuisclub ten slotte nog werd weg gewerkt. In een vriendschappelijke ontmoeting icon Bruse Boys A I, dat volgend seizoen zeer waarschijn lijk aan de competittie gaat deelne men, met 1-0 van Burgh A I. Dat Duiveland momenteel over een be hoorlijk elftal beschikt werd vorige week tegen Dreischor bewezen door de 4-3 overwinning welke de Oos- terlanders op het nederlaag-toernooi van de blauw-witten wisten te be halen. De Burgh-combinatie welke te Nieuwerkerk tegen SKNWK in het veld kwam stelde zich door de 11-0 overwinning welke zij wisten te behalen ernstig kandidaat voor de le prijs. In een vriendschappelijke wedstrijd tegen het elftal van Brou wershaven, bestaande uit spelers van het zaterdag- en zondagvoetbal, zag een combinatie van Renesse in eigen huis geen kans revanche te nemen voor de te Brouwershaven geleden nederlaag daar nu met 5-4 werd ver loren. De bekerwedstrijd tussen Zie rikzee II en Cortgene vond zondag middag geen doorgang, daar de be zoekers geen half uur meer voor de wedstrijd een aanvang zou nemen telefoneerden dat zij de boot welke ruim een half uur eerder van Kats was vertrokken waren misgelopen(?) UTRECHT. Het ProdiutótsChap voor- vee en vlees loopt achter de feiten aa-n. Er is geen sprake van een be leid. Het lijkt wel een produktsohap va-n lboeren. Deze felle 'bewoordingen gebruikte de iheer H. de Mooij, voor zitter van de Bond vain christelijke sla'gerspatroons tijdens 'de jaarver gadering van deze bon'd in Utrecht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zaandam (wijkgem. Oost) (toez.): A. P. Peschar te Hol- lum (Ameland). Bedankt voor Eist (U.): J. Kooien te Reeuwijlc. Geref. Kerken Examens. Aan de Theologische Ho geschool te Kampen slaagde voor het kand. examen de heren B. E. Span te Dordrecht en A. C. Verheul te Nij- kerk; aan de V.U. slaagde voor het kand. examen theologie de heer J. J. R. Baas te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Examens. Aan de V.U. slaagde voor het doctoraal examen theologie ds. W. van 't Spijker te Utrecht-cen trum. Recente publikaties over de gevaren van het roken van si garetten hebben in Amerika niet alleen geleid tot verschui ving van de rookgewoonten naar pijp of sigaar, maar ook tot een herleving van het ge bruik van snuiftabak. De gewoonte, zich een aangename prikkel te verschaffen door het opsnuiven van zeer fiin gesneden tabak is intussen dood en begraven. Op een en kele uitzondering na wordt de moderne snuiftabak ge pruimd en niet meer als vroe ger met duim en wijsvinger naar de neus gebracht en op gesnoven. De snuiftabak u>ordt thans in de mond gebracht tussen wang en tandvlees. In feite zou men dus eer van pruimen dan van snuiven kun nen spreken. Maar het mate riaal lijkt als twee druppels water op de oude snuif. Er zijn twee soorten in de handel De een bestaat uit zeer fijn ge sneden tabak, die minstens drie jaar oud is en die enigs zins vochtig en stevig gesausd is. De andere soort bestaat uil zeer droge poederfijn gemalen oude tabakken, zonder bij mengsels. Nu plotseling het gebruik van deze tabakken be langrijk is toegenomen is men ook een onderzoek gaan instel len naar de gebruikers, van wier gewoonten men eigenlijk niet veel wist. Het bleek, dat deze vorm van tabaksgenot ook vóór de recente ontwik kelingen reeds vrij veel voor kwam onder bepaalde groepen van geleerden en technici, die werken in ruimten waar ro ken verboden is. Thans schijnt deze manier om het gebruik van tabak te genieten zonder de nadelen van de normale methoden vooral ook veld te winnen onder sportbeoefe naars. In de Verenigde Staten bleek in korte tijd het gebruik van. deze snuif-pruimtabak tc zijn toegenomen tot meer dan 3 miljoen pounds (van 3Vz onsper maand. kleintjes uit$ het l)itx)\enlptf\d (Foto Heyn). WELLINGTON (Nieuw-Zeeland), 9-6. Verscheidene honderden passa giers van het Nederlandse schip de „Oranje" hebben dinsdag tabletten tegen polio moeten innemen nadat een dag tevoren een Bi-itse officier w;as' overleden. Het staat nog niet vast dat deze aan de ziekte is ge storven, maar polio is een van de mogelijkheden. Het verstrekken van het vaccin was bedoeld als voorzorgmaatregel. Er zijn geen andere ziektegevallen geweest aan boord van het schip dat dinsdagochtend in de haven van Wellington aankwam. M.s. „Willem Ruys" „geknipt en geschoren" het zeegat uit ROTTERDAM, 8-6. Een feestelijk gepavciseerd en in het grote dok van Wilton-Ftfenoord keurig „geknipt en geschoren" m.s. „Willem Ruys" is met 1.000 gasten van een grote lan delijke inkoopcombinatie, die voor de viering van haar 50-jarig jubileum dit schip voor drie dagen huurde, uit Rotterdam vertrokken. Het gezelschap scheepte zich aan de Lloydkade in onder de klanken van vrolijke draaiorgelmuziek. In de hall van het schip stond een. grote maquette van het in Amsterdam ge vestigde nieuwe hoofdkantoor van de inkoopcombinatie opgesteld en alles aan boord, tot het herinneringsge schenk dat alle gasten zal worden aangeboden toe, is geheel ingesteld op dit varend gevierde jubileum. Een paar orkestjes, alsmede enke le artiesten, onder wie zangeres An nie Palmen en de zingende omroeper Herman Emmink, zullen onderweg trachten de goede stemming er in te houden. De reis, waarop geen havens worden aangelopen, gaat in noorde lijke richting, tot ongeveer ter hoog te van Bergen in Noorwegen. n Kort voor het vertrek van het vliegtuig waarmede president Soe- karno zondag van Manilla naar To kio zou reizen, werd naar een lid van de Indonesische ambassade in de Philippijnse hoofdstad mededeelde, een man in het toestel gevonden, die zich daar verborgen had. Controle van wetenschappelijke instrumenten in een zonne- observatorium dat door een raket in de ruimte zal worden ge bracht. De eerste OSO-2 satelliet zal in 1965 in een baan rond de polen lüorden gebracht. Met de OSO-2, die op 7 maart 1962 werd gelanceerd werden uitvoerige metingen van de zonnestra ling verricht. NASA is voornemens tot 1967 twee OSO-lance- ringen per jaar te doen plaatsvinden en daarna vier per jaar, teneinde deze te doen samenvallen met de te verwachten maxi male zonnevlekkenactiviteit. Het proces-Longpré DEN HAAG. De ANWB zal vrij dag i-n Twente een toeristische route voor gebruik openstellen, de dartien de i-n een serie van twintig routes, c.ie de toeristenbond in Nederland zal uitzetten. Het is de tweede in Overijssel. De eerste was -de Sallan'd- route, die -op 8 augustus 1963 offici eel werd geopend. STEEN-DAM. De 35-jarige reserve luitenant D. J. J. Man-dema, gelegerd in Appingëdam, is in Steendam (ge meente Sloöhteren) met zijn motor tegen een boom gereden. De man was op slag dood. AMSTERDAM. Ongeveer 150 Am sterdamse brandweerlieden hebben gedurende bijna een uur d-a -binnen plaats van het Stadhuis bezet gehou den tot b. en w. van Amsterdam ba- réid -bleken een petitie met looneisen in ontvangst te nemen. DEN HAAG. H.M. de Koningin is voornemens op donderdag 18 juni des morgens -een bezoek te brengen aa-n de gemeente Gouda. Het pro gramma omvat -onder -meer een be zoek aa-n (het -gerestaureerde „Ca- tharina Gasthuis", waarin 'het stede lijk museum is ondergebracht, een bezoek aan „Huize Juliana", een te- buis voor 'bejaarden, en een bezoek aa-n een kaa-spa(khu!is. AMSTERDAM. Aan boord van een zandbak ibij de Sdhellimigwouderdijk te Amsterdam is de 25-jarige bouw vakarbeider J. Vrolijk uit IJmuiden van een trapje gevallen en met zijn hoofd op Ihet ruim anderhalve meter lager gelegen scheepsvla'k terechtge komen. Hij was op slag dood. DEN HAAG. Aan de bespreking die de minsters van economische za ken, van financiën en van sociale zaken woensdag 10 juni met verte genwoordigers van het N.V.V., het C.N.V. en de N.K.V. zullen hebben, zal ook de minister van landbouw AMSTERDAM. Een insluiper heeft kans geziien uit een 'kamer in het Hilton-hotel te Amsterdam een gou den -armband, een gouden dameshor loge met band en een platinaring met diamant ter waarde van 11.000 gulden te stelen. HOORN. Rond het beeld van Jan Pi-eterz. Coen in Hoorn wordt elke woensdag een Oudhollandse markt gehouden. Hét zeventiende eeuwse tafereel brengt op de Kaasmarkt ambachtslieden die er hun beroep uitoefenen en folkloristische dans en muziekgezelschappen. HEERENVEEN. Maandagmiddag is de 3-jartge Rinse Lol'kema uit Heerenveen spelenderwijs in een na bije spoorsloot bij zijn woning ge raakt en verdronken. HELENA, 9-6. Zware regenval en smeltende sneeuw in de bergen heb ben grote overstromingen veroor zaakt in de Amerikaanse staat Mon tana. Minstens vijf mensen zijn ver dronken. De schade wordt op mil joenen dollars geschat. Vijftien brug gen en twee stuwdammen zouden be zweken zijn onder het geweld van het water, dat langs de berghellingen naar beneden raast. Honderden men sen, voor het merendeel boeren, zou den door de overstromingen van de buitenwereld zijn afgesloten. NAMEN, 8-6. De waarnemend pro cureur des konings Gruslin vroeg, na een requisitoir van twee en een half uur, de jury van het Assizenhof van Namen, Marie José Longpré uit Auvelais schuldig te verklaren aan moord cp haar zoontje Pierre. „Gedreven door afkeer en angst hebt U uw kind vermoord" zo voeg de de aanklager de beschuldigde toe. „Daarna hebt U uw sprookjes vol gehouden onder uw aureool van een goede huismoeder". Scherpe woorden vielen tijdens dit requisitoir, dat op bewogen toon en onderlijnd met brede gebaren werd voorgedragen. Mr. Gruslin recon strueerde naar zijn inzicht de feiten en handelingen op de Goede Vrijdag van 1962, 12 april, toen de thans 34- jarige moeder aangifte kwam doen, dat haar 17 maanden oude zoontje uit zijn kinderwagen voor het wa renhuis de „Blauwe Engel" gestolen was. Enkele dagen later werd het lijkje van het kind in de Sambre gevonden. Tranen Marie José Longpré vergoot tra nen tijdens dit onverbiddelijke re quisitoir. Gedoken in haar konings blauwe mantel hoorde zij het harde oordeel van de aanklager over zich heen gaan. Zij zou van de eerste dag af gelogen hebben en haar leugens stijf en strak hebben volgehouden, ondanks de zich opstapelende tegen bewijzen. „Haar houding en haar Ingezonden mededeling TREKKINGSLIJST Ziet etalage FIRMA KOIISCHULTE GEBR. THIEN Zierikzee Algemene Vergadering Vereniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen Morgen (woensda-g 10 juni) wordt in hotel Bom te Haamstede de 103e algemene vergadering gehouden van de „Vereniging va-n onderwijzers en onderwijzeressen op Schouwen-Dui- velan'd". In d'e ochtenduren vindt de huishoudelijke vergadering plaats. Na de maaltijd spreekt de Vlaamse dichter Bert de Corte over „De be den-daagse literatuur in Vlaanderen" Deze dag zal worden besloten met een 'duinwandeling. ZIERIKZEE Oriënteringsrit M.C. „Sparla" Het bestuur van de motorclub „Sparta" te Zierikzee -organiseert op 14 juni a.s. een oriën-tertngsrït voor auto's, motoren en scooters. De rit wordt verreden onder bet K.N.M.V.- reglem'ent 1963, met een gemiddelde van 30 km. per uur en loopt over goede wegen. De roete is plm. 60 km. lang. Voor deze rilt worden weer prachtige dagprijzen beschikbaar ge steld. De rit telt tevens mee voor het kampioenschap, waarvoor de drie beste ritten van de vijf gelden. Iede re belangstellende ka-n 'hier dus nog aan deelnemen. De start 'heeft plaats vanaf -het „Huis van Nassau" te Zie rikzee om 14 uur, waar nïen zich vanaf boden ook kan laten inschrij ven. Wedstrijden Lawn Tennisclub Het komend week-einde zullen op dc tennisbanen te Zierikzee onder linge tenniswedstrijden worden ge houden voor de leden van de Lawn Tennisclub Zierikzee. Voor deze wed strijden heeft zich een flink aantal leden opgegeven, zodat aan het jon gens enkelspel zes personen zullen hoop op een gunstige uitspraak wa ren gebaseerd op de primaire, simpe le en vastberaden taktiek, uitmon dend in de formule om alles te blij ven ontkennen, dat als samenvat ting van veronderstellingen kan be schouwd worden". Aanklager Gruslin beschuldigde Marie José Longpré van bedrog van de rechter van instruktie, de gerech telijke politie en het tribunaal door middel van een samenweefsel van verdichtselen. Hij schilderde bewo gen de verschrikkelijke gezondheids toestand van de kleine Pierre. Bij zijn dood woog hij nog geen negen pond terwijl kinderen van zijn leef tijd al gauw vierentwintig pond we gen. deelnemen, meisjes enkelspel ook zes personen, heren enkelspel twaalf deelnemers, dames dubbelspel acht paren, heren dubbelspel elf paren en het gemengd dubbelspel zestien pa ren. In het totaal zullen er 56 wed strijden gespeeld moeten worden om de uiteindelijke winnaressen en winnaars te kunnen aanwijzen. De weds'trijdccmmissie onder leiding van de heer J. G. Brugman heeft beslo ten om de wedstrijden voor de ju nioren op vrijdagmiddag 14.00 uur te doen aanvangen, zodat, indien het weer geen spelbreker zal worden, de finales van de diverse groepep zon dagmiddag en zondagavond gespeeld kunnen worden. Zeer zeker zullen er in dit toernooi interessante en felle partijen gespeeld worden. Felicitatie Als er (heel) officiële gebeurtenis sen plaats vinden, is er de gelukkige kans op heel kleine, maar toch ge peperde grapjes en zo was dat ook bij de jonste installatie van Wester- schouwens burgemeester, die in het dorpshuis van Renesse onder de mateloos stromende douche van woorden werd gezet, neerkletterend in een overvolle zaal. Nu wreekte zich die lange rij sprekers op het tijdsséhema en dat was toch wel wat, daar vele honderden dorpelin gen kioamen opdraven om de nieu we burgervader te feliciteren, tij dens een na de plechtige woorden stroom te houden receptie. Zo was een geachte Westhoeker al vroeg op pad gegaan en zat precies half vijf - van kruin tot voet in het zwart gestoken - te wachten om toegelaten te worden. Hij had, om de tijd te korten (want wat duurde het toch lang), maar plaats genomen in een gezellig hoekje boven aan de trap. Na enige tijd alleen gezeten te heb ben, arriveerde een andere felicitant uit het (goede) dorp Renesse en de „man van het dorpshuisverwees hem ook naar boven. Het leven vrienden is soms net een palingfuik. Men zwemt er lustig in en dan is een terug zoal niet onmogelijk, dan toch wel erg pijnlijk. Man nummer twee stiefelde naar boven en zag daar de geheel in het zwart geklede man, deftig en geresigneerd in een stoel zitten. Regelrecht liep hij op hem af en - de vergissing kon niet uitblijven - het werd: „Dag burge meester, mijn hartelijke felicitaties en ik hoop dat U een goede tijd in onze gemeente zult mogen hebben". De beide heren kenden elkaar niet en dat was nu het fuikje (zie boven), met als striklijn het misleidende zwarte pak. Het verhaal kreeg echter nog een staart. Want de verbouwereerde ivachtende man nummer één wilde onmiddellijk het misverstand uit de weg helpen en begon tegensputte rend te hakkelen. Ook dal vrienden, viel verkeerd uit, want de dorpe ling snoerde hem over vriendelijk de mond: „Ach burgemeester, bluuf 'ma zitte: ik begriepe het toch wé", een typische zin, die door de overlopende goedheid van de Schouwse mens uit de mond vloeit als er reacties komen op een welgemeende spontaneïteit. Toch was het grapje zo bros en bre- kelijk dat de ontknoping niet al te lang meer op zich liet wachten. Op het bovenzaaltje van het dorpshuis is eren nadien een lachorkaantje op gestoken, waarvan de laatste spre kers beneden nog flarden hebben kunnen opvangen, als ze er even op zouden hebben geletl EILANDMAN. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2