DE ZIERIKZEESCHE COURANT in dit nummer: „Stod en Lande" naar wallenstad Hulst ONRECHTMATIG GEBRUIK VRIJHEID IN VOLLE ZEE Politicus Arias bij aanslag getroffen Maatregelen in Zuid-Korea Eerste gondel zweeft boven Grevelingen Zuidafrikaanse politiek ongewijzigd Na-oorlogse geboortegolf en de mil. dienst Hollandse molen naar Amerika Bouwactiviteit eerste kwartaal 1964 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 juni 1964 120ste jaargang No. 19594 WAARIN OPGENOMEN 1797-188V REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken ft, Zierikzee, Poifbus no. 1, fel. 01 tt0-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46? per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) l 1,25 per stuk. Vragen aan minister over de R.E.M.-installatie DEN HAAG, 8-6. Is het oprichten en gebruiken van de R.E.M.-installa- tie een onrechtmatig gebruik van de volle zee Dit vraagt het Tweede Kamer-lid de heer H. C. W. Moorman (K.V.P.) aan de staatssecretaris van defensie (Kon. Marine). Het Kamer-lid onder steunt zijn vraag met te releveren, dat krachtens het gewoontevolken- recht, zoals dit in het verdrag inzake de volle zee van '58 is gecodificeerd, geen enkele staat en dus ook geen enkele partikuliere onderneming „enig deel" van de volle zee mag oc cuperen. De heer Moorman vraagt aan de staatssecretaris, waar de R.E.M.-in- stallatie precies komt, hoever van de Politieke twist in Panama City PANAMA CITY, 8-6. De Panamese politicus Roberto Arias, de echtge noot van de Britse ballerina Dame Margot Fonteyn, is maandag b\j een aanslag docr drie kogels geraakt by een twist cp straat. Volgens het zie kenhuis, waarheen htf werd overge bracht, is zijn toestand ,zeer ernstig'. Arias werd in 1955 Panamees am bassadeur in Engeland. Hij nam in 1958 zijn ontslag. In april 1959 vlucht te hij in de Braziliaanse ambassade in Panama omdat hij werd gezocht wegens een beweerde samenzwering tegen de Panamese regering. Hij vluchtte in juni daarop naar Brazilië. In juli I960 werd hij door een recht bank in Panamastad vrijgesproken, waarna hij in oktober naar Panama terugkeerde. Hij werd in december 16C0 opnieuw ambassadeur in Lon- Nieuwe ministers in Indisch kabinet iruw DELHI. 9-6. Premier Sjr.s- 'ri v?n India hoeft maandag presi dent Ra dhakrisjnan een lyst van mi- rVtis voorgelegd. Hiercp komt mevrouw Indira G. u- dhi. dochter van wijlen premier Neh roe, voor als minister van voorlich ting, radic-omrcep en televisie. Niet moer voer komt Sjastri's groois;e ri vaal \tcv het premierschap, de re- wezen minister van financiën, Desai. Voor het overige zaten de nieuwe ministers cok in het kabinet van Nehroe. Sjastri is naastpremier ook n i- nister van buitenlandse zaken, eer. praktijk die ook Nehroe volgde. Twee Britten op Cyprus vermist NICOSIA, 8-6. De 46-jarige Britse majoor Macey en zijn Britse chauf feur staan bij de V.N. in Nicosia als vermist te boek, zo is door een V.N - woordvoerder meegedeeld. De twee mannen zijn voor het laatst gezien zondagochtend op 'het 'bureau v*n dr. Kutëhuk in de Tuilkse wijk van Nicosia. Zij vertrokken vandaar in een jeep. De Cyprische overheid stelt een onderzoek in. .Nederland dankt Canada DEN HAAG, 8-.6 De Nederlandse inzending op de wereldtentoonstel ling die in 1967 in Montreal zal wor den gehouden zal mede ertoe strek ken de dankbaarheid van het Neder landse volk aan het Canadese volk tct uitdrukking te brengen. Het al gemeen bestuur van de stichting die tct taak heeft deze inzending te or ganiseren, in te richten, te verzorgen en te liquideren houdt rekening hier mede. Mr. V. G. M. Marijnen deelt dit in zijn hoedanigheid van minister van algemene zaken mede in een nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer over de be grotingspost met betrekking tot deze tentoonstelling. den en trad als zodanig in april 1962 af. De dader, Alfredo ,Yinki' Jimenez, .behoort tot dezelfde politieke partij als Arias. Aria's rechterlong is door een kogel doorboord. Hoogheemraadschap betaalt gemeenten omslagen terug BREDA. 8-6. Het Hoogheem raadschap „De Brabantse Ban- dijk" heeft maandag besloten 24 Westbrabantse gemeenten de over de jaren 1957 tot en met 63 opgelegde omslagen, totaal f 155.000, terug te beta len. Dit als gevolg van een arrest van dc hoge raad die de gemeente Breda, die had ge weigerd de omslag te voldoen, in het gelijk stelde en het Hoogheemraadschap tot resti- i ul'e verplichtte. „Dc Bra bantse Bandykheeft hiermee ten deficit gekregen, dat 30 pet. bedraagt van de kosten van het Hoogheemraadschap. Het iuil dit tekort niet cm- s'aan over de ingelanden. Be- y.'otcn is daarom het provinci al' bestuur en cvcntwel het Rijk om een bijdrage te vra gen Tevens zal worden ge recht ie bcre'kcn dat rok in r' - toekomst de ingelanden nmt 'T dan 70 pet. ven de pol- 'aften dragen. i'icr'ievecht in Tielt ERUSSEL, 8-6. - Urenlang is de brandweer van de Belgische plaats Tielt zondag in de weer geweest cm het marktplein schcon te spuiten na een betoging van pluimveehouders tegen de lage eierprjjzen. Zij waren naar het centrum geko men cm gratis eieren uit te delen. Maar blijkbaar ging ook deze afzet niet snel genoeg naar de zin van een aantal onder hen. Kisten vol eieren werden uit vrachtwagens op straat gegooid. Een groot deel bleek ook nog bedorven te zijn of half uitge broed. Voorbijgangers werden met eieren bekogeld. De demonstranten reden daarna nog met hun wagens door de brij. Tot laat in de avond hing er op het marktplein een door dringende stank. laagwaterlijn van de Nederlandse kust en hoeveel water er ter plaatse staat bij laagwaterspring. Ook wil de heer Moorman weten of de initiatief nemers voorafgaande aan het plaat sen van de installatie overlegden met de staatssecretaris, het loodswezen, betonning, bebakening en verlichting of met enige andere regeringsinstan tie. Obstakel Als dat overleg er wel is geweest, wil de heer Moorman weten of de staatssecretaris bereid is de aard en de resultaten ervan mee te delen. Is het overleg niet gepleegd, dan infor meert de heer Moorman er naar of de R.E.M.-installatie in een druk be varen scheepvaartroute ligt en of de installatie moet worden beschouwd als een obstakel voor andere gebrui kers van de zee, die in hun vrijheid onredelijk worden belemmerd, waar door dan inbreuk wordt gemaakt op de desbetreffende gewoonterechtsre- gel van he$ volkenrecht. Tenslotte vraagt de heer Moorman of de staatssecretaris ais er geen overleg is geweest van plan is stappen te nemen ter bescherming tvan de scheepvaart en op welke gronden de bewindsman dan dwin gend zcu kunnen optreden. SEOEL, 8-6. Ter tegemoetkoming a?n de eisen van de Zuidkoreaanse studenten, hebben de autoriteiten een aantal maatregelen bekend gemaakt. Onder meer zullen maatregelen ge troffen werden tegen 576 ambtena ren, onder wie enige vice-ministers, die van corruptie worden verdacht. In de regerende republikeins-de mocratische partij zal een zuivering plaats hebben. Voorts zullen alle ambtenaren boven de rang van afde lingshoofd voor eind juli inlichtin gen ever hun bezittingen moeten verstrekken. Aan een aantal zakenlieden, die deer de studenten waren beschul digd van het maken van onwettige winsten, is verzocht het equivalent van een bedrag van 400.000 Ameri kaanse dollar (bijna anderhalf mil joen gulden) ten behoeve van sociale instellingen te restituéren. lil 1965 vier keer per dag t.v.-nieuws HILVERSUM, 8-6. Het niet tijdig gereedkomen van 'de ■technische fa ciliteiten is er oorzaafk van, da't het NTS-journaa'l niet per 1 oktober kam worden uitgebreid. Verwacht wordt, dat met ingang-van januari 1965 oc'k volledige nieuwsbulletins worden ge presenteerd, eveneens twee ikeer per dag, zoals op het eerste net, maar op andere tijdstippen. Tevens 'hoopt de journaald'ienst te gaan werken met harde nieuwsbe richten in zeer beknopte vorm, de zogenaamde headlines. DEN HAAG, 8-6. In de nabjje toe komst bereikt de na-oorlogse ge boortegolf de Nederlandse krtfgs- macht. Dit jaar namelijk zijn en worden nog voor de dienstplicht in NUMANSDORP, 8-6. - Maandagmiddag zweefde de eerste gondel langs de kabelbaan, die is opgesteld tussen de oever van Ovcrflakkee en het deel van de dam, dat van Bruinissc uit in de Grevelingen is gelegd. Deze eerste tocht van de ongeveer 16 ton zware gondel besloeg een trajekt over dc geul van dc Krammer tot dicht bij de bocht van St. Jacob. Deze afstand dekt ongeveer tweederde van de in de toe komst te maken totale oversteek van 1600 meter, voordat langs een tweede, nog niet gespannen kabel, de terugtocht naar de laadplaats op Flakkec kan worden gemaakt. Dc gondel, die In een stalen net 10 ton stortstccn kan meevoeren ofwel in een andere installatie 10 ton zakken zand, voorgespannen zand, zandasfalt ofwel kluiten van zandasfalt, was op deze proef tocht niet geladen. De proeftocht langs de 92,2 millimeter dikke staalkabel, waarbij allerlei metingen werden verricht, zal in de ko mende dagen worden herhaald en waarschijnlijk in algehele over tochten met belastingproevcn worden voltooid. Dc thans beproefde kabel werden verleden week gespannen om voldoende tegenkracht tc scheppen bij ccn anders te verwachten tc grote „zeeg" bij voorgenomen belasting. geschreven de 147.000 jongens die in 1946 werden geboren. Het jaar 1946 was een record-jaar wat het aantal geboren jongens be treft; het jaar er voor kwamen er 108.000 ter wereld en in de jaren '47, '48, '49 en '50 respectievelijk 128.000, 121.000, 118.000 en 117.000. De eersten die met dat record aan tal dienstplichtigen te doen krijgen zijn de acht'over het land verspreide keurings- en indelingsraden. De ver wachting is dat ongeveer 20 °/o van dat aantal zal worden afgekeurd, want dat is over een groot aantal jaren het gemiddelde. Oorzaak afkeuringen Bij de afdeling dienstplichtzaken van het ministerie van defensie, waar men hel A.N.P. deze cijfers ver schafte, beschikt men ook over een verdeling van de oorzaken die tot afkeuring leiden. Daaruit blijkt o.m. dat meer dan 40 °/o van de afge- keurden om redenen van psychische aard ongeschikt worden bevonden. Verder blijkt dat 14 °/o afgekeurd wordt wegens oogafwijkingen, 11 °/o wegens hart- en vaatziekten, 12 °/o wegens afwijkingen aan rug, spier en beenderstelsel, 8 °/o wegens long afwijkingen, 7 wegens ooraandoe ningen, 3 °/o wegens afwijkingen aan de buikorganen en 2 °U wegens li chamelijke afwijkingen (invaliditeit). Een klein percentage wordt om di- vèrse redenen afgekeurd. KAAPSTAD, 8-6. Dr. Hilgard Mui te:^ de Zuidafrikaanse minister van J-uiieirtenflse zaken, heeft gezegd in de Volksraad, dat Zuitl-Afrika zijn politiek riet zal wijzigen, ock al zou de buitenlandse druk groter worden. „G een autonoom kvnid 'kan -toestaan dat andere landen het voorschrijven hoe het land bestuurd dient te wer den", aldus minister Muller. De minister is van oordieel, dat sommige landen in Afrika bang zijn dat Zuid-A-frika erin aal sla-gen zijn vraagstukken op'te lossen en cm drt te verhinderen werd de campagne tegen Zuid-Afrika vers Jherpt. Niet temin waren er ook tekenen, dat de 'buiten-wereld begon 'te beseffen, dat het beleid van de Ziri'd-Afrikaanse regering „een proces van het bevrij den van naties" was, een proces waarbij elke bevolkingsgroep 'het b Duizenden vvild-enthousiaste „fans" hebben maandagmiddag op het vliegveld van Hongkong de „Beatles" begroet, die daar uit Am sterdam arriveerden. DEN HAAG, 7-6. Als het spook kasteel in de klassiek geworden Britse film „The ghost goeswest" zo zal over enkele maanden een echte, levensgrote Nederlandse molen in kleine stukjes gedemonteerd per schip de oceaan oversteken om vro lijk met de wieken draaiend Hol lands glorie over een stukje Ameri ka te ventileren, dat nog immer trots is op zijn Hollandse afkomst. Het is een molen, genaamd „De Zwaan", die thans nog in de Bra bantse buurtschap Vinkei prijkt, maar die gedoemd is daar te ver dwijnen en overgebracht zal wor den naar de stad Holland in de Amerikaanse staat Michigan. Naar bekend houden de inwoners van deze stad de oude band met Holland huizen-, binnenkort zelfs mólenhoog. Ieder jaar organiseren ze in mei een tulpen-festival (waar aan dit jaar burgemeester Boot van Hilversum door zij aanwezigheid Nederlandse luister heeft bijgezt) en er is ook een „Netherlands miiseum". zijne zou krijgen. De minister wilde hiermee niet zeggen, dat de wereld buiten Ziriid-Afrika de Afrikaanse apartheidspolitiek steunt, maar er toch een 'geleidelijk aan veranderen de en redelijker houding tegenover de vraagstukken van Zuid-Afrika te bespeuren. Ontsnapte gevangene meldt zich bij de politie DEVENTER, 8-6. Een 19-jarige woonwagenbewoner, J. W. van E., die vrijdag 'uit de cel van het poli- tóebureau te Deventer was ontsnapt, heeft zidh maandag weer aangemeld. Via een derde had de jongeman die van verduistering wordt ver dacht, de politie verzocht hem te ko men halen, 'hetgeen geschiedde. De politie wenst 'geen nadere ge gevens omtrent E.'s ontsnapping, zijn verblijfplaats en de plaats van zijn her-arrestatie te verstrekken. Resolutie van politieke jongeren DALFSEN, 8-6. De politieke jonge ren organisatie „Vrijheid en Demo cratie" heeft dit weekeinde in Dalf- sen in een resolutie onder meer ge pleit voor het opheffen van de Eer ste Kamer, uitbreiding van de Twee de Kamer tot 300 leden, aanwijzing van een deel van de leden van de Tweede Kamer door middel van een districtenstelsel en invoering van een referendum voor een omschreven aantal punten. De resolutie die de naam „De- mostaat" kreeg werd aangenomen met 47 tegen 8 stemmen. Een beeld van de generale repetitie voor de jaarlijkse „Trooping the co lour", welke a.s. zaterdag zal wor den gehouden. De plaats van de ko ningin is hier ingenomen door me vrouw Doreen Archer-Houblon. Zo- alsbekend wordt met deze kleurige plechtigheid de officiële verjaardag van de Britse vorstin gevierd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een liggende hond Waait geen brood in de mond. ALTIJD WELKOM gAMSTERDAM, 8-6. Enkele leerlingen van hel Amster- damsch Conservatorium heb ben de Beatles - kort voor hun vertrek- in het bezit ge steld van een pocketbundel partituren: sonates van Beet hoven, met op het schutblad de uitnodiging: „For lessons you are always welcome". („Voor lessen bent u altijd welkom"). Zuidelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk weinig, later meer be wolking, maar op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen en iets hogere temperaturen. 10 juni. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 4.37, onder 21.34. 11 juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 5.28, onder 22.43. Nieuwe maan: 10 juni te 5.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 juni 11 juni 2.58 v.m. 3.50 v.m. 15.29 n.m. 16.19 n.m. 15.10 n.m. 16.01 n.m. DEN HAAG, 8-6. Uit gegevens van liet Centraal Bureau voor de Statis tiek blijkt dat in het eerste kwartaal van 1964 aan weningen en andere ge bouwen (zender normaal onderhoud en werken van minder dan f 2.000, voor een bedrag van f 1.029 miljoen is geproduceerd. Dit is ruim f 600 miljoen meer dan in het als ge volg van dc strenge winter zeer ongunstige eerste kwartaal van 1963. Als gevolg van coördinatie van werkzaamheden mot cle gewestelijke arbeidsbureaus 'hebben die waarne mingen op de bouwplaats wat later plaats gevonden dan 'gebruikelijk. Het effect hiervan kan op 10 a 15 pet. worden gesdhat. Ook al houdt •men voorts nog rekening mot de ïn- •vdoèd van prijsstijgingen dan was de vergelijkbare reële produkfie dn 'het eerste 'kwartaal fcodh nog rond 110 pot. hoger. Voor de belangrijkste sectoren luiden de produktidbëdraigen (in lo pende prijzen en zonder correctie voor latere waarneming) als volgt: Woningbouw f 486 min. (eerste kwartaal 1963 f 186 min.), gebou wen voor de nijverheid f 158 min. (f 74 min.), gebouwen voor handel en verkeer f 95 min. (f 29 min.) en scholenbouw f 87 min. (f 38 min.). De stijging van rond 110 pet moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan gunstiger weers omstandigheden, maar van invloed is ook geweest hot gestegen aantal arbeidskrachten. BROUWERSHAVEN 10 juni 2.40 v.m. 11 juni 3.29 v.m. Springtij: 12 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer stond vanmorgen onder invloed van een hogedrukge- bied dat zich van Frankrijk naar West-Duitsland verplaatste. Midden op de Oceaan koerst een depressie in noordoostelijke richting. Het fron tensysteem ervan brengt regen in Ierland. De bijbehorende luchtdruk dalingen zijn echter gering en het front verplaatst zich slechts lang zaam. Wolkenpartijen die bij dit frdht horen, kunnen morgen tot ons land doordringen. Mogelijk zal er later cok hier en daar wat regen vallen, maar de Jeans hierop lijkt nog niet groot. In de temperatuur komt niet veel verandering. Dc verkoop van het meubilair van „Les Milandes", het kasteel van Jo sephine Baker, gaat itiet door. De artieste beschikte juist op tijd over een cheque met ihet aan de krediteu- ren verschuldigde bedrag, 15.000 fir. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1