Het nieuwste: metalen gordijnen STAD EN EILAND Kevolutie in vitrage Leeftijd en intelligentie Voorjaarsvergadering Zeeuwse A.R.-bestuurders Jaarvergadering In Nederland i» vuur hel eerst ter wereld het metalliseringsproces, zo als het al bekend Is voor papier en plastic film, toegepast op textielma terialen. Dit is gebeurd by Verolme, die ock de machines bouwt die voor het uitvoeren van dit proces nodig zijn. Een staaltje van Nederlands vernuft en vakmanschap, dat allcr- wege bewondering afdwingt. Door de textiel - gemaakt uit po lyester garens - door 'n luchtledige tank te lorden, waar aluminiumdraad tot dampvorm wordt verhit, slaat op de textielbaan een zeer dun laagje aluminium neer, dat glanst als een. spiegel en zo dun is (plm. 1/10.000 mm.), dat de textiel zijn eigenschap pen behoudt. Dit spiegelende laagje heeft een zeer groot reflectievermo gen voor licht- en warmtestraling. Deze gemetalliseerde textiel kreeg de naam metalon. Er zijn vele toe passingsmogelijkheden waarvan, vanaf juni als eerste de Metalen zonwering op de markt kwam. Deze bestaat uit drie verschillende weefsels, die warmtereflectiecijfers geven van 40 tot 80 pet., waarbij tegelijkertijd de lichtdooiiaatbaarheid (en dus het doorzicht) afloopt van 50 tot 10 pet. Wat gebeurt er? Door het spiegelen de laagje wordt van de in zonlicht aanwezige warmte, die door de rui ten een kamer binnenkomt, van 40 tot 80 pet. weer naar buiten terug gekaatst, waardoor het 's zomers binnen koel blijft. Dit metalen laag je kaatst 's winters een groot deel van de kamerwarmte die naar bui ten wil terug, wat zal schelen in de verwarmingsrekening. De metalonweefsels kunnen wor den gebruikt als vitrage, als schuif gordijn en als rolgordijn. De goed koopste kwaliteit is verkrijgbaar in breedten van 85 tot 110 cm.; de an dere twee zijn 120 cm. breed. De prijzen variëren van f 8,05 tot f 16,75 per meter, waarbij er keus is uit 12 kleuren. Voordelen Het uitzicht van binnen naar bui ten wordt niet belemmerd. Het zijn sterke, soepel vallende, dunne weef sels, die bestand zijn tegen langdu rige inwerking van zonlicht, licht en motecht, kreuk- en krimpvrij en gemakkelijk in onderhoud. Aangera den wordt de gordijnen thuis te was sen, maar daarbij vooral geen soda te gebruiken, ook niet voor het we ken of zachtmaken van het water. Soda zou de metaallaag vernietigen. In een badkuip of wastrog (mini male hoeveelheid water ong. 30 liter) wordt een zwak wassop gemaakt. Nadat alle korreltjes van het was- poeder zijn opgelost moeten de me talen gordijnen, zo weinig mogelijk gevouwen, enige tijd weken en daar na met de hand voorzichtig door het sop worden geslagen. Het vervaardigen en ophangen van deze zonwering moet deskundig ge beuren. De metalonweefsels moeten minder ruim hangen dan andere gordijnen of vitrages. Pi Metalon zonwering toegepast in „woning 1970" in 't Bouwcentrum. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Eerste klas: SKNWK-Burgh 5-4; Zeemeeuwen-ZSC 2-3; WIK-Unitas 6-3. Tweede klas: Burgh II-Dosko 6-3; Brouwershaven II-SKNWK II 3-3; DES-WIK II 4-1. Derde klas: Renesse-DES II 14-2; WIK III-ZSC II 2-5; Velocitas-Zee- meeuwen II 2-3; Unitas I I-NO AD II 2-4; Renesse-Zeemeeuwen II 11-1; NO AD II-DES II 2-3; WIK III-Ve- locitas 5-2; Unitas II-ZSC II 1-9. VOETBAL Nedcrlaagtcernooi Bruse Boys Bruse Boys-Burghccmbinatie 4-4. Vriendschappelijk Renessecombinatie-Brouwershaven 4-5; Bruse Boyys A-Burgh AI 1-0. KORFBAL Burgh II-DOSKO 6-3 De Burgh-reserves behaalden za terdagavond een 6-3 overwinning op hun naaste concurrenten uit Noord- welle. De rood-witten misten die doortastendheid om het de groen- witten die vooral na de rust bijzon der op dreef waren erg moeilijk te maken. Voor de rust ging het nog wel gelijk op doch na de thee vlotte het bij Burgh wel bijzonder goed. Het was Dosko dat de teugels in handen nam en de vele aanvallen brachten nogal wat verwarring in de verdediging der groen-witten. Het werd zelfs 0-1 door De Vrieze doch deze voorsprong bleef niet lang be stendigd omdat het Kees van Nieu- vvenhuijze was die de gelijkmaker scoorde: 1-1. Na de vakwisseling een sterk aanvallend Burgh en Leny Kik gaf Burgh een 2-1 voorsprong. Toen iedereen op het derde doelpunt wachtte, was het onverwachts Johan v. d. Vaate die de stand weer gelijk maakte: 2-2. Al vrij spoedig gelukte het Arie v. d. Zande om na de rust Burgh weer aan de leiding te brengen door een goed doelpunt: 3-2. Bij Dosko was het toen vooral Toon Jonker die keer op keer goede kansen schiep doch hij was niet succesvol met zijn schoten. Het werd 4-2 door Nico v. cl. Zande en vlak daarop 5-2 door Fien van Zuijen. Onmiddellijk hier op 5-3 door D. Hart en weer binnen de minuut 6-3 door Leen van Nieu- wenhuijze. De laatste kans was voor Joh. Kenters doch deze miste. Het eindsignaal van scheidsrechter Ge luk bracht Burgh een 6-3 overwin ning. DUIVENSPORT P.V. „Zicrick" - Zierikzee Wedvlucht uit St. Dénis (322 km.) met 146 duiven. Los om 9 uur met mooi weer. Aankomst eerste duif 12.44.000 uur. Laatste 13.09.00. C. Seijbel 1, 2, 5, 15, 26, 31, 32; A. Timmerman 3, 19; W. Dalebout 4; Jac. Verwijs 7, 11, 13, 16, 28. 30, 33; P. Flikvveert 8, 10; A. J. Stoutjesdijk 0, 12, 35, 37; J. v. cl. Zande 14, 22. 29; J. Dalcbout 17; Gebr. Stoutjesdijk 18. 25; M. v. d. Wielen 20, 27; H. Slagboom 21, 23, 24; L. L. de Hooge 34; A. M. Bcrrevoets 36. A.s. donderdag irïkorven voor Or- léans (440 km.) van 5.30 tot 6.30 uur. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Prijsvlucht vanuit St. Dénis; af stand: 323 kilometer; gelost: 8.00 uur met regen en z.wind. A. Hagesteijn 1, 7, 10; Felëus/Van Westenbrugge 2, 3, 14, 16, 17; J. Dek ker 4; J. Verwest 5; J. A. ten Haaf 6; Gebr. Krijger 8, 15; J. Kaaysteker 9; F. Regoort 11; F. Mays 12, 13. Donderdagavond van 18.00 tot 18.30 uur inkorven voor Orleans. De commissie van toezicht welke de veiligheidsraad op 'grond van het genomen besluit naar de grens van ZuidVietnam en Cambodja zal zen den, zal zijn samengesteld uit ver tegenwoordigers van Brazilië, Ivoor kust en Marokko, zo is vrijdag offi cieel bekend gemaakt. Venezuela zal het eerste land zijn dat president de Gaulle op zijn Zuid- Amerikaanse réis, september-okto- ber, bezoekt. Vandaar reist het Franse staatshoofd naar Columbia, vervolgens naar Ecuador en dan naar Bolivië. Hierna 'is Peru aan de beurt, en dan volgen Qhili, Argen tinië, Paraquay, Uruguay en ten slotte Brazilië. OOSTERLAND Keuring politiehonden Bij de vorige wéék gehouden keu ring van politiehonden te Schudde- beurs, behaalde dc vroegere rayon- commandant der rijkspolitie de heer A. W. van Zweden met zijn hond „Feddy" de vijfde plaats en daar mede het certificaat A. SEROOSKERKE „Schelphoekkreek" opengesteld voor sportvissers Met ingang van het nieuwe vis- seizoen is de Schelphoekkreek, ge legen in het object „Schelphoek" van het Staatsbosbeheer, bij wijze van proef, gedeeltelijk opengesteld voor sportvissers. Het gedeelte waarin gevist mag worden is gelegen langs de provinciale weg Zierikzee-Haam- stede (noordelijke oever) en is dui delijk door borden aangegeven. Er mag gevist worden met ten hoogste twee hengels, waaraan per hengel ten hoogste twee haken bevestigd mogen zijn. Het is verboden te vis sen in de Schelphoekkreek vanuit een vaartuig. Voor het vissen in ge noemde kreek zijn dag-, week- of jaarvergunningen verkrijgbaar (kos ten respectievelijk f 1,00, f 5,00 of f 10,00) bij de heer G. v. d. Hoek, Boolsweg 2 te Kerkwerve en bij de heer P. Zorge, Schoolstraat te Se- rooskerke. De vissers zullen zich hebben Ie gedragen naar aanwijzing van het personeel van Staatsbosbe heer. Kamperen in hel Schelphoek- object. is verboden. Voor hen die zich niet weten te gedragen, zal de vergunning worden ingetrokken. GRONINGEN, 6-6'. Aan de rijks universiteit te Groningen is tot doc tor in de sociale wetenschappen ge promoveerd de psycholoog F. Ver- hage te Groningen. De titel van zijn proefschrift is „Intelligentie en leef tijd bij volwassenen en bejaarden". Deze studie vormt het resultaat van een enkele jaren durend onderzoek naar de verhouding intelligentie en leeftijd. De heer Verhage concludeert op grond van dit onderzoek, waaraan een zestienhonderd proefpersonen deelnamen, onder andere dat de curve van de intelligentie bij toe name van de leeftijd na twaalf jaar stijgt tot ongeveer het twintigste jaar, waarna na een horizontale pe riode of nog geringe stijging tot het 32ste jaar een daling in de curve op treedt. Duidelijk waarneembaar is de teruggang omstreeks het vijftig ste, vijfenzestigste en vijfenzeventig ste levensjaar. Het onderzoek van dr. Verhage strekte zich uit over personen va ntwaalf tot zevenenze- person envan twaalf tot zevenenze- ligt het niveau van de intelligentie zelfs beneden dat van de twaalf jarige. De Sowjet-Unie heeft volgens Tass het Poolse plan voor een voor bereidende conferentie van zes lan den over Laos aanvaard. De Sowjet- Russisohe regering stelt voor deze bijeenkomst „in de zeer nabije toe komst" in Zwitserland te houden. kleintjes, uit het binnen DEN HAAG. Van 8 tot 12 juni zul len vier ondiepwater-mijnenvegers, elk .van 120 ton, behorende tot de 26ste divisie van de Franse marine een bezoek 'brengen aan Rotterdam. WIJDEWORMER. De 79-jarige N. van Arnhem uit Amsterdam is om het leven gekomen teen hij met dc fiets de drukke provinciale weg in Wijdewormer overstak. Hij werd aangereden door een vrachtauto en was op slag dood. DEVENTER. De 19-jarige woon wagenbewoner J. W. van E., die ver dacht wordt van verduistering van een woonwagen is Uit zijn cel in het politiebureau te Deventer ontsnapt. HEESCH. Op rij'kswëg 55 ('s-IIer- togenbosch-Nijmegen) iin de gemeen te Heeséh is 'de 27-jarige boekhouder A. van Wamel uit Sint Anthonie bij een verkeersongeluk omgekomen. EINDHOVEN. De Afrikaanse re publiek Togo 'heeft bij Philips' Tele communicatie Industrie een order geplaatst voor een nieuwe openbare telefooncentrale in Togo's hoofdstad Lome. NULAND. De 19-jarige student J. van Loon uit Boxtel -is op rijksweg' 55 (Nijmegen-Den Bosdh) in de ge meente Nulan'd (N.B.) bij een ver keersongeval om bet leven gekomen. Het slachtoffer studeerde aan de ka tholieke universiteit in Niimegen. DELFT. De 46-jarige steigermaker J. P. Mul uit Den Haag, is bij bouw werkzaamheden om het leven geko men. De man viel van een 18 meter hoge steiger en kwam terecht op stalen buizen. DEN HAAG. Prins Bernhard zal woensdag ajs. op uitnodiging van president Lübke van west-Duits'lanü een particulier bezoek aan Bonn brengen. AMSTERDAM. Werkgevers kun nen nu bij de directies der geweste lijke arbeidsbureaus aanvragen voor Maltese arbeidskrachten indienen. Van Maltese zijde zou men ook graag zien dat er aanvragen voor meisjes kwamen wamt er is in Malta een vrouwenoverschot. SCHIPHOL. Met een uitgebreide luchtvaartdelegatie is ide premier van de Antillen, d'e beer E. Jonok- heer, via New York op Schiphol aan gekomen om deze wéék opnieuw in Den Haag te spréken over de op richting van een Antilliaanse lucht vaartmaatschappij AMSTERDAM. De Nederlandse bond tot bestrijding van de vivisec tie en de Nederlandse vereniging van kattenvriehden zijn verontrust over de zich steéds uitbreidende handel in katten ten behoeve van de vivi sectie. DEN HAAG. Naar van de zijde van het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid wordt ver nomen, worden schepen diie .Schot land hebben aangedaan, door de Nederlandse autoriteiten gecontro leerd op tyfusgevalllen, wanneer zij een Nederlandse haven binnenlopen. DORDRECHT. Kinderen, die in de Nieuwe M er wede bij ide Kop van van 't Land aan het zwemmer, wa ren, hebben daar 'het stoffelijk bver- sdhét van een meisje gevonden. Men identificeerde het als dat van 'de 11- jarige M. G. M. Kogéls uit Waal wijk, die op 30 méi in Woudrichem verdronken is. ZUTPHEN. De 24-jarige lieer Hof is op de motor op ide IJsselbi'ug bij Zutphen door hét stoplicht gereden, terwijl de brug geopend was voor de scheepvaart. Daardoor kwam 'hij in aanraking met een boog van de brug en werd op slaig gedood. ETTEN. De bcvölking van het sterk industrialiserende Etten-Leur wil het gemeentebestuur een caril lon aanbieden, ceh klokkenspel met stokkenklavier en bestaande uit 37 klokken. De officiële opening van bet nieuwe gemeentehuis wil het carilloncomiLté aanwenden om dc bdiaard symbolisch aan Itc bicden. DEN HAAG. Hét Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft honderd ge- sohcnkpa'kkotlen, mot o.m. speel goed. voor dc jeugdige slachtoffers van dc tyfus-cpidcmic in Schotland verzonden. Dc pakketten werden per vliegtuig verstuurd aan het Brit se Rode Kruis, dat voor d'e distri butie zal zorgen. ZIERIKZEE, 5-6. Onder voorzit terschap van de heer A. A. v. Eeten, burgemeester der gemeente Duive- land vond in het verenigingsgebouw der Ger. kerk in de St. Domusstraat, de voorjaarsvergadering plaats van de Zeeuwse Vereniging van A.R.- gemeente- en provinciebestuurders. De voorzitter verwelkomde de aanwezige Zeeuwse bestuurders, wier aantal - gelet op het ledental der vereniging - groter had kunnen zijn. Enkele huishoudelijke zaken werden in snel tempo afgehandeld. De penningmeester bracht het finan cieel verslag uit, dat werd goedge keurd. Bij akklamatie werd in een bestaande vakature voorzien door benoeming van de heer G. van Hek ken te Wissenkerke. ..De gemeenten en het aardgas" was de titel van een causerie, die gehouden werd door de heer Th. Brouwer, wethouder der gemeente Assen. Uiteraard bleek de heer Brouwer uitnemend op- de hoogte van de Drentse ontwikkelin gen t.a.v. het aardgas. Samen met omliggende dorpen heeft de stad Assen een N.V. opgericht om het mo gelijk te maken dat ook in kleinere plaatsen aardgas kan komen. Deze vorm van concentratie verdient ook aanbeveling voor andere streken des Sowjet-premier Ohroesjtsjef zal vandaag (maandag) een ontmoeting hebben met president Tito van Zuid- Slavië, waarschijnlijk in Leningrad. Dit deelden officiële Russische krin gen zaterdag mee. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 1 juni tot en met 6 juni werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,10 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbe taald. FINANCIËN EN ECONOMIE Fusie Ned. Handel Mij. en Twentsche Bank AMSTERDAM, 6-6. De directies van de Nederlandse Handelmaat schappij N.V. en van de Twentsche Bank N.V. delen mede, dat bespre kingen gaande zijn over een fusie van beide bedrijven onder één nieu we naam. Indien de directie van de Neder landse bank haar toestemming daar voor zou verlenen en de raden van commissarissen het fusieplan zouden goedkeuren, zal een bericht aan aan deelhouders uitgaan. Het plan behelst dat de Neder- landsche Handel-Maatschappij aan aandeelhouders van de Twentsche Bank het aanbod doet hun aandelen te ruilen tegen aandelen Nederland- sche Handel-Maatschappij N.V. op de voet nominaal f 1.000,- aandeel de Twentsche Bank N.V. tegen no minaal f 1.000,aandeel van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V., zulks nadat de Nederlandsche Handel-Maatschappij in verband met de fusie uit haar stille reserves aan haar aandeelhouders een uitkering van iVz procent in aandelen zal heb ben gedaan. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Be verwijk-Heemskerk: W. Leerink, voorganger van de afd. der vrijz. hervormden aldaar. Beroepen te Leerbroek; R. W. Steur, Doornspijk; te Nieuw-Vennep -Abbenes (2e pred.pl.): J. J. Poort, pred. voer buitengew. werkz. (leger- pred.) te Haarlem; te St. Maria- Horebeke (België): G. Griffioen, Nuenen. Bedankt voor Heerhugowaard c.a.: K. v. d. Sloot .Wijnaldum. Ger. Kerken Beroepen te St. Laurens: D. C. Fi- ret, Gees (Dr.). Chr. Ger. Kerken Tweetal te Harderwijk: J. Kievit, Noordeloos en K. J. Velema, Hoo- geveen. Voor 30 jaar.... HAAMSTEDE. De gemeenteraad nam het belangrijke besluit tot aan koop van het vliegveld. ZIERIKZEE. De Leger des Heils- afdeling hield in het „Huis va?i Nas sau" het jaarlijkse bloemenfeest. RENESSE. Alhier werd het 25- jarig bestaan gevierd van de Ver eniging van Oud-leerlingen der L. W.C. ZIERIKZEE. In de maand juli zal op het Havenplein de „Retento" worden gehouden, een tentoonstel ling op het gebied van handel en in dustrie. BROUWERSHAVEN. De gemeen teraad zond een adres aan de mi nister inzake de ongunstige toestand in de garnalenvisserij. ZIERIKZEE. Hier ter stede is op gericht een kring Schouwen-Duive- land van Chr. Zangverenigingen. Een zevental verenigingen heeft zich aangesloten. HAAMSTEDE. Voor een oriënta- liébezoek arriveerde per K.L.M.- toestel op het vliegveld het college van b. en w. van Texel. NIEUWERKERK. De installatie van de nieuw benoemde burgemees ter van Nieuwerkerk de heer A. A. van Eeten is vastgesteld, op vrijdag 6 juli a.s. IIAAMSTEDE. Dc kustlichttorcn ,.Westen-Schouwen" heeft een licht sterkte gekregen van 10 miljoen kaars. lands. Wat Zeeland betreft werd nog eens medegedeeld, dat de hoofdlei ding van het aardgas in 1965 Goes zal bereiken. Na afloop van de ver gadering bracht het gezelschap een bezoek aan de Grevelingendam en aan de kerk te Brouwershaven. Eer voor Gelderse studje Broiikliorsl AMSTERDAM, 6-6. Tijdens de in Amsterdam gehouden algemene le denvergadering van de Bond Heem schut gingen de aanwezige leden met het voorstel van de voorzitter, mr. Ara. J. d' Ailly, alekoord om aan het gemeentebestuur van het Gel derse stadje Bronkhorst de ere-oor- konde van Heemsohut uit te reiken als hulde „wegens hét als een gave eenheid bewaren van de prachtige oude bebouwing". De voorzitter sprak de hoop uit in de eerstkomen de wéken gelegenheid te hebben deze oorkonde ter plaatse uit te rei ken. Vervoerssubsidie bij bezoek aan toneelvporstelling? ZWOLLE, 5-6. De provincie Over ijssel overweegt aan plattelandsbe woners diie een voorstelling van het toneelgezelschap „Theater" in de stad willen zien, een vervoerssubsi die te verlenen. Dit is meegedeeld in de jaarvergadering van de stich ting „Culturele raad voor Overijssel" Zoals 'bekend, gaat „Theater" in de toekomst vrijwel uitsluitend in de steden optreden daar het gezelschap de toneelaccomodatie op het platte land over het algemeen onvoldoende vindt. Verdwijnen venters uit de samenleving UTRECHT, 6-6. De centrale ver eniging voor de markt-, straat- en rivierhandel 'heeft de indruk dat de venter, en vooral de stadsventer, ge doemd is 'te verdwijnen. Het aantal rondtrekkende hande laren is dc laatste 20 jaren aanzien lijk gedaald. Hoeveel 'er nog zijn, is niet na te gaan, omdat venters niet verplicht zijn hun ondernemingen te laten inschrijven in 'de handelsregis ters ven de Kamers van Koophandel. De centrale vereniging meent dat indien aan de uitoefening van het ventersbedrijf minder moeilijkheden in de weg zouden zijn gelegd, de venter er nog zou zijn geweest. Als oorzaken noemt de centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel de moeilijkheden die venters vaak ondervinden bij het verkrijgen van een ventvergunning. Sommige gemeentebesturen weige ren deze af te geven of stellen ze slechts zeer 'beperkt 'beschikbaar. Ned. Zondagsschool ver. ZWOLLE, 6-6. De „Nederlandsche Zond a g ss ch oo 1 v e r ee mi ging'hield dn Zwolle haar 98e jaarvergadering. De vooratter, ds. J. ter Schegget uit Amsterdam, zei in zijn openingsrede dat het van groot belang is dat de kring van zondagsschoolkader be langrijk wordt uitgebreid. Prinses Beatrix volgende week naar Engeland DEN HAAG. 6-6. Prinses Beatrix zal op uitnodiging van koningin Eli sabeth II van Engeland van 15 tot 20 juni de Ascot-weak bijwonen. De prinses zal gedurende haar verblijf in Engeland op Windsor Castle lo geren. Koek en banket wordt niet duurder DEN HAAG, 6-6. In tegenstelling tot aanvankelijk verstrekte inlich tingen deelt hel ministerie van land bouw en Visserij mee, dat de subsi diemaatregel - die verhoging van de- broodprijs tengevolge van de nieu we tarwe-richtprijs onnodig maakt - ook geldt voor de uitsluitend uit tarwe vervaardigde consumptie artikelen. Koekjes, 'banket, beschuit, biskwies, vermicelli, macaroni en dergelijke worden dus door deze tar- weprijsverhoging evenmin duurder. JAARVERGADERING A.N.V.V. VUGHT, 6-6. Terugblikkend over tien jaar constateerde dc voorzitter van dc A.N.V.V., prof. dr. ir. H. C. J. II. Gelisscn tijdens dc jaarverga dering in Vught dat het aantal over nachtingen in hotels en pensions steeg van anderhalf miljoen tot vier miljoen. Deze stijging met 110 percent wordt overvleugeld dcor die van de inkom sten uit het vreemdelingenverkeer met 375 percent ofwel van honderd zestig miljoen tot zevenhonderdzes tig miljoen. In die verhouding, aldus prof. Ge- lissen. zit een aanzienlijke verhoging van de prijzen verdisconteerd. Het toegroeien naar het E.E.G.-prijsni- veau vereist bijzondere aandacht voer andere voor het toerisme es sentiële zaken. Spr. noemde hierbij kwaliteit, dienstverlening, orde en reinheid. Het bedrijfsleven heeft Ün 1963 met f 632.000 deelgenomen aan de activiteiten van de A.N.V.V. Op grond hiervan kon van het bestem mingssubsidie van het departement van economische zaken worden ge profiteerd, b.v. voor acties in de Ver. Staten en West-Duitsland. KERKNIEUWS Duidelijke groei der gereformeerde kerken UTRECHT, 6-6. De Gereformeerde Kerken groeien nog steeds iets ster ker dan de bevolking van ons land in het algemeen. Vorig jaar nam het aantal leden van de Gereformeerde Kerken toe met 1.58 procent tot 803.792, van wie 426.223 belijdende loden. Voor de totale bevolking van ons land was dat percentage 1.28. Dit laatste percentage is abnormaal laag. Was de bevolking van Elten en Tudderen niet overgeschreven naar Duitsland, dan zou de bevol kingsaanwas ongeveer 1.37 procent geweest zijn. Het aantal dienstdoende predikan ten aldus 'het Jaarboék van de Ge reformeerde Kerken, bedraagt-thans 1077 en het aantal plaatselijke ker ken 829. Er zijn in totaal 206 vaca tures. De meeste vindt men verhou dingsgewijs in Friesland Zuid. Hier werken 69 predikanten terwijl er 23 vacatures 'zijn. In algemene dienst voor zending, evangelisatie of ander algemeen kerkelijk woik zijn thans 20 predikanten. Beschouwt men de ontwikkeling van de Gereformeerde Keiken sinds 'het eind van de oorlog in 1945 toen grote groepen het kerkverband had den verlaten en de vrijgemaakte Gereformeerde Kerker, vormden, dian is er sindsdien een toename van ruim 28 procent geweest. In 1945 telde men namelijk in totaal 626.642 zielen. Postzegels met bijbel in ontwerp Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van 'het Nederland'sch Bij belgenootschap en d'e aangekondigde uitgifte van twee Nederlandse post zegels met - voor de eerste maal in ons land - een bijbel in 'het ontwerp, verschijnt in het midden van deze maand bij de Uiige vers-Compagnie „De Branding" te Amsterdam een door dr. J. M. Fuohs samengestelde kleine filatelistische uitgave onder de titel „De bijbel op postzegels" met een algemeen 'informatieve tekst een register op de verschenen post zegels en een register op de bijbel teksten. In liefst 41 landen werden reeds meer dan 250 postzegels, waarop een bijbel of een bijbeltekst voorkomt, uitgegeven. Van 26 der fraaiste ze gels worden reprodukties in zwar- vvit opgenomen. KERKNIEUWS Classiscale vergadering der Ned. Hervormde Kerk te Zierikzee Vorige week kwam de Classicale Vergadering der Ned. Hervormde Kerk bijeen in het Hervormd Ver enigingsgebouw te Zierikzee. Op deze eerste vergadering van het jaar vond een ia'rnge reeks van verkiezingen plaats. Herkozen werd als praeses van de classis ds. M. G. Westerhof te Nieu werkerk. Gekozen werden als assessor, resp. primus, secundus en 'tertius, ds. L. G. Zwanenburg te Stavenisse, ds. B. A. van Donkersgoed 'te Sint Philips- land en ds. E. Bakker te Tholen. In het Breéd-moderamen van dc classis werden gekozen als secundus en tertiius, ouderling P. v. d. Reepe te Sint Annaland en ouderling W. Buijs te Tholen, als secundus en ter tius, kerkvoogd J. Dalebout te Burgh en kerkvoogd P. W. C. van Wésten te Oud-Vossemeer; als secundus en tertius, diaken C. J. van Dijke te Zonncmairc cn diaken Jac. v. d. Maas tc Oosterlanld. Als afgevaardigden naar de Prov. Kerkvergadering werden gekozen als tertius ds. B. A. van Donkers- goed te Sinil Pthilipsland; als primus cn tertius ouderling, A. .Jonker te Zierikzee cn ouderling W. M. dc Korte tc Bruinisse; ails primus, se cundus en tertiius, diaken J. Kauf man tc Sint Maartensdijk, draken M. Dijke te Scherpenisse en diaken D. Hendrikse te Sint Annaland; als tertius kerkvoogd B. Bossers te Burgh. Als afgevaardigde naar de Gene rale Synode werd gekozen als se cundus ds. L. G. Zwanenburg te Stavenisse. Terwijl de benoeming van ouder ling W. v. d. Berge thans te Sirjans- land als visitator-provinciaal werd gecontinueerd. Wijziging kerkorde Enkele voorstellen tot wijziging van de Kerkorde werden behan deld. Van 'het voorstel betreffende de commissie voor het. 'beroepings- werk worden twee alineas afge stemd. Een amendement hierbij werd aangenomen. Het voorstel be treffende periodieke gelegenheid tot verwisseling van standplaats werd met grote meerderheid verworpen. De overige voorstellen werden aan genomen. In de (middagvergadering werd door ds. F. Don te Burgh een inlei ding gegeven op het Rapport van de Classicale Commissie voor het jeugdwerk, betreffende het catechi- satiebczoek in de ringen Zierikzee cn Brouwershaven, het godsdienst onderwijs op de sdholen. enz. Op deze inleiding volgde een uitvoerige bespreking van hol. rapport, die re sulteerde in enkele besluiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6