DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Luns niet optimistisch over Europese eenwording Geen V.N.-escortes meer voor Turks- Cyprische convooien op Cyprus Juwelenroof te Amsterdam Herdenking D-day Parijs en Peking Vrouw steekt haar man dood Beatles-fans zorgden voor woeste taferelen De werkloosheid thans lager dan ooit Medisch onderzoek in de Noordoostpolder Politieagent schiet jongen dood Het R.E.M.-eiland Meer rijks-geld nodig voor de recreatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 juni 1964 120ste jaargang No. 19593 WAARIN OPGENOMEN 1797-t88f RÉDAKTIE EN ADMINISTRATIE: jannewekken II, Zierikzee, Postbus no I, lel. 01110-2255 na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Geslaagde bazar in Gravensteen Zierikzees Zuidhavenpoort in oude stijl BRUSSEL, 6-6. Het wordt de hoog ste tjjd dat de Europese impasse wordt doorbroken, waarin w(j op ve lerlei gebied z(jn geraakt, daar deze impasse dreigt tot een crisis te lei den. Deze conclusie heeft minister Luns zaterdagmiddag getrokken in een re de voer het jaarlijkse congres van de Europese Beweging in Eindhoven, waarin hij onder het motto „Euro pese perspektieven" de ontwikkeling van de afgelopen anderhalf jaar ana lyseerde. Minister Luns moest tot zijn spijt „een niet opwekkend beeld van fru stratie en teleurstelling" schilderen van hetgeen er na het Franse veto jegens een Britse toetreding tot de Europese gemeenschap, vorig jaar ja nuari, was geschied. Dit beeld ge tuigde ook, naar hij zei, dat „de oude nationalistische Adam in Europa ver re van gestorven is". Toch geloofde hij dat de unificerende krachten op den duur niet weg te cijferen zijn. De politieke realiteit De gebeurtenissen van vorig jaar januari hebben althans het nuttige en ock ontnuchterende effect gehad, dat ze ons wederom ingescherpt had den hoezeer wij met al onze plannen op de bodem van de politieke reali teit moeten blijven staan. Ik weet, zo zei minister Luns, dat de Europese Beweging de politieke eenwording gaarne zo spoedig moge lijk weer aan de orde gesteld zou willen zien. Doch hij vreesde dat de tijd daarvoor nog niet rijp was. Nog steeds zijn er diepgaande verschillen van mening over de grondslag waar- NICOSIA, 7-6. Het V.N.-ieger op Cyprus zal met ingang van maandag geen militaire escortes meer leveren vcor de Turks-Cyprische convooien, „behoudens in bijzondere omstandig heden", zo heeft de V.N.-woordvoer- der zendag meegedeeld. De Turks-Cyprische inlichtingen dienst noemde dit voornemen van de V.N. „een plotseling en eenzijdig be sluit" en zei dat deze „verblinde V.N.-daad" onder de Turkse ge meenschap „een zeer bittere reactie" heeft opgewekt. Ce V.N.-woordvoerder zei dat het V.N.-leger in plaats van de escortes meer zal patrouilleren en meer waar nemers zal plaatsen op belangrijke punten, vooral wanneer een convooi zeu worden verwacht. Er waren niet Ptnoeg manschappen cm beide taken te vervullen. Van Turkse zijde werd verklaard dal de zendingen van de Turkse Halve Maan (Rode Kruis) en het transport van landbouwproduk- tcn door dit besluit nadelige gevol gen zouden ondervinden, wat „wur ging" van de Turkse inwoners zou betekenen. „Het V.N.-ieger heeft toe gegeven aan Griekse druk en op hun eis de escortes ingetrokken", aldus de verklaring. De Turks-Cyprische leiders zullen bij de V.N.-autoriteiten scherp tegen het besluit protesteren. AMSTERDAM, 7-6. Zondagochtend omstreeks tien uur hebben itwee tot nu toe onbekende mannen met een moker de eita'lageruit van een juwe- lierszaak in de LeMsestraat (Inden) ingeslagen en met een greep uit de etalage juwelen ter waarde van naar schaitting vijftigduizend gulden weg genomen. Na de diefstal losten de mannen, volgens verklaringen van het op dat tijdstip van de regen achtige zondagochtend weinig talrij ke publiek, uit een automatisch pis tool enkele schoten. Maximumprijzen voor brood nu in alle gemeenten CEN HAAG, 6-6. Dc maximum- Op 9 januari 1964 was, zoais be- p rijzen vcor broGd die door de mi- kend, een regeling van kracht ge n-sier van economische zaken waren worden, waardoor de maximumprij- zen voor de drie belangrijkste vastgesteld, gelden nn voor het ge- broodsoorten, nI. waterwit-, volks- hele land. wit_ en volksbruinbrood voor 't ge hele land op een meer uniform ni- veau werden vastgesteld. Voor de grote steden bedraagt de maximum prijs f 0,55 vcor waterwitbrood, f 0,53 vcor volkswitbrood en f 0,52 voor volksbruinbrood per 800 gram. Voor de provinciesteden zijn deze prijzen resp. f 0,56, f 0,54 en f 0,53 en voor de overige gemeente resp. f 0,57, f 0,55 en f 0,54 per 800 gram. In een beperkt aantal, in hoofd zaak kleine gemeenten, mochten deze maximumprijzen echter nog niet worden berekend, aangezien dit vcor deze plaatsen een te sterke ver hoging ineens zou hebben betekend. De broodprijzen mochten toen met niet meer dan 3 cent omhoog gaan. De minister heeft zich er thans mee kunnen verenigen, dat voortaan in deze gemeenten de maximumprij zen in rekening worden gebracht, die elders reeds van toepassing waren, zc deelde het ministerie van econo mische zaken mee. PARIJS, 7-6. De (geallieerde oor logsveteranen hebben zondag de 20e verjaardag van D-<day, de geallieer de invasie in Normandië, besloten met plechtigheden op ihet Ameri kaanse kerkhof te Suresnes en in Monit Valerien. In Suresnes eerde de minister van oudstrij'ders, Jean Sainiteny, de gevallen oorlogshelden. Tevoren had de Amerikaanse am bassadeur, Charles Bdhl'en, ten boodschap van president Johnson voorgelezen. Franse, Amerikaanse, Britse en Canadese soldaten en oud strijders brachten eerbewijzen. Het gezelschap begaf zidh vervolgens naar Mont Valerien, waar bloemen werden neergelegd op 'het Franse monument. EMMELOORD, fi-6.. Bjj honderd boeren in de Noordoostpolder, die gewend zijn zware arbeid te verrichten, is van 1962 tot onlangs een medisch- en een voedingsonderzoek uitgevoerd. Het jaarverslag 1963 van de gemeentelijke geneeskundige dienst in de Noodoost- polder geeft er enkele nadere bijzonderheden ever. Doel van het onderzoek was, na te gaan cf dc relatie tussen vooral hart- en vaat ziekten en dc voeding, gebonden zijn aan bepaalde combinaties van levensvoorwaarden. In het algemeen heeft de voeding te maken met de welstand en dan vaak in die zin. dat dc lichamelijke activiteit vermindert bij vermeerdering van de welstand. Er zouden belang rijke conclusies tevoorschijn kunnen kcmci*. zo is geredeneerd, door vcrgcJjjkirg met gegevens van andere groepen. In dc polder bleek de groep boeren op bedrijven van twaalf hectare de meest geschikte vcor het onderzoek. In het algemeen kunnen deze bedrijven nog juist door cén man werden bewerkt en het aanstellen van een hulp kracht is er uil economische overwegingen niet mogelijk. Dc hon derd boeren zyn afkomstig uit tien provincies cn variëren in leef tijd van 35 tot 54 jaar. Het medisch onderzoek toonde aan, dat het aantal mannen met een afwijking van een of andere aard - zij het in geen der gevallen ernstig - vrij hoog was. Bij veel van deze ge vallen kon rog weinig werden gezegd omtrent hun betekenis ten aanzien van de kansen cp ziekte en kon geen prognose worden ge geven omtrent dc verdere levenskansen. Uit de voorlopige gegevens is al gebleken, dat het gemiddelde verbruik van calorieën hoog is, ferwij] het vctverbruik zeker niet lager is dan elders in het land. op zulk een politieke unie zou moe ten rusten. Nog steeds kan men het niet eens worden over de positie die deze unie in de Atlantische gemeen schap zou moeten innemen. PARIJS, 6-6. „De vrede is duide lijk van essentieel belang voor alle mensen en het is niet mogelijk de vrede op aarde te vestigen, als een mogendheid als China er niet een integrerend deel van uit maakt", zo heeft president De Gaulle zaterdag verklaard, toen generaal Hoeang Tsjen hem als ambassadeur van de Volksrepubliek China zijn geloofs brieven aanbood. „Om deze reden kunnen en moeten u en wij die de vrede wensen, zon der twijfel elkaar begrijpen en het met elkaar eens worden", aldus het Franse staatshoofd. Johnson nodigt Turkije's eerste minister uit WASHINGTON, 5-6. - President Johnson heeft de Turkse eerste mi nister, generaal Ismet Inonu uitge nodigd Washington te bezoeken voor overleg over het Cyprische vraag stuk. In de vrijdagavond terzake door het Witte Huis uitgegeven medede ling wordt verder gezegd dat nog gesproken wordt over de bijzonder heden van het bezoek. In de bekendmaking van het Witte Huis wordt voorts gezegd dat de jongste uitwisseling van boodschap pen tussen Johnson en Inonu „slechts de laatste fase is van het aanhouden de overleg, dat tussen nauwe bond genoten plaats vindt". Hieraan wordt toegevoegd: „Bij dit overleg hebben de Verenigde Staten er ten volle rekening mee gehouden dat het de Vei-enigde Naties zijn, die op Cyprus de vrede moeten bewaren en bemiddelen". Van Turkse zijde is verklaard dat de Turkse eerste minister niet on middellijk maar op een later tijdstip gevolg zal geven aan de uitnodiging. ROTHEM, 7-6. Tijdens een echte lijke ruzie is de 39-jarige J. T. in zijn woninlg te Rothem, gem. Meers- sen (L.), door zijn vrouw met een broodmes doodgestoken. Hij was va der van twee kinderen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie niet boos kan worden is een dwaas, wie het niet wil is wijs. 'K Een foto in oude stijl van de Zuid-Havenpoort, waar van het totaalaspèct door de - nog niet voltooide - restauratie toch wel ingrijpend is gewijzigd, vooral door de aansluitende weergangDe foto - uit de der tiger jaren - toont de poort, zoals generaties hem hebben gekend. BLOKKER, 6-6. - Precies twintig jaar na D-day, de invasie van de ge allieerden te Normandië, heeft het Ncordhcllandse dorp Blokker een in vasie van duizenden Beatlefans te verwerken gekregen. Voor de avond voorstelling waren ongeveer 7.000 tieners uit alle delen van Nederland naar de veilinghal in Blokker ge trokken, waar het tot zeer woeste taferelen is gekomen. Toen de Beatles opkwamen ston den de duizenden fans als één man op om de hekken rond het podium te bestormen. De genodigden op de eerste rijen kwamen 'hierdoor danig in de verdrukking. Tientallen hyste rische tieners lieten zich over de hekken gooien. Ook moesten tiental len bijna bewusteloos gedrukte en zelfs licht gewonde tieners ontzet worden door politie en medewerkers De arbeidsmarkt DEN HAAG, 6-6. De geregisteer- de arbeidsreserve van mannen daal de in mei van 21939 tct 17749. De bezetting van aanvullende werken daalde met bijna. 800, zodat het aan tal werkloze mannen met rond 3400 verminderde tot 15956. Deze daling van de geregistreerde arbeidsreser ve tot 17749 betekent een laagtere cord. De tct nu tce geringste ar beidsreserve van mannen werd waargenomen in september 1956, nl. 18202. Tragisch ongeval HILVERSUM, 7-6. In de afgelopen nacht is in Soest een 17-jarige jon gen uit die plaats per ongeluk ge troffen door een kogel uit de revol ver van een politieagent. De jongen is overleden. Hij werd 'door vier politiemannen achtervolgd, nadat hij cmet een vriend had 'geprobeerd een bromfiets te ste len. Even na twee uur 's nachts hoorde eer. slager adhter. zijn huis lawaai. Hij zag twee jongens, die be zig waren een 'bromfiets uit zijn schuur te slepen. Toen zij merkten dat zij 'betrapt wai-en namen 'de 'kna pen !de vlucht. De politie werd ge waarschuwd. Op 'het Kcrkpad wer den twee jongens aangetroffen, maar zij namen de benen, voordat de agenten konden ingrijpen. Pas toen in 'de omgeving enkele straten wa ren afgezet kon een van 'de agenten een jongen insluiten. Hij vluchtte in de richting van dc spoorbaan Amers- foort-Baarn, waarbij 'hij zich niets aantrok van de waarschuwingsscho ten, die de agent loste. In een poging de vluchtende knaap te bereilken struikelde de politieman op het. pad langs de spoorbaan, waar bij hij per ongeluk een schol af vuurt*-!. Toer. hij 'de jongen had be reikt 'bledit .doze dodelijk te zijn ge troffen. De openstaande vraag naar man nen steeg in de verslagmaand met bijna 7000 tot 89000. Deze sterke stijging hangt samen met de toene ming van de seizoenwerkgelegen heid. Daarnaast moet de stijging voor een deel worden toegeschreven aan het anticiperen van werkgevers op het beschikbaar komen van jeug digen, die binnenkort hun schoolop leiding zullen beëindigen. De vermindering van de geregis treerde arbeidsreserve in mei, die nagenoeg in alle beroepsgroepen kan worden teruggevonden heeft zich vooral voorgedaan in de seizoenge- voelige beroepsgroepen: landbouw, bouw en losse arbeiders. Dat de vermindering van de ar beidsreserve evenwel niet geheel aan seizoenfactoren kan worden toege schreven, blijkt uit het feit, dat het voor seizoen gecorrigeerde cijfer daalde met 2000. Ten dele is deze daling een indicatie van een vorige maand verder toegenomen spanning op de arbeidsmarkt. Daarnaast is de ontwikkeling van de werkgelegen heid in de landbouw hierop van in vloed geweest. ROTTERDAM, 7-6. Zondagavond ontstond er een 'kleine Stagnatie in •het werk, dalt gepaard ging met het plaatsen van de REM-instailalie voor de kust van Noordwij k, ojndat de wind 'te fors was, namelijk wind kracht zes. De onderhouw, dé zoge naamde jacket, was 'toen echter al geplaatst. De zes palen waarop de installatie .rustte waren tot 25 meter diep in de zeebodem geheid. Hét plaatsen van 'de eerste boven bouw werd e bh ter uitgesteld tot de wind geluwd zou zijn .Het staat wel vast dat voor 'hét eind van deze week de „Global Adventurer" ge reed kan zijn mét de ruwe opbouw, op een 'tijdstip dus dat ruim in het schema past. De installatie steekt nu 12,5 meter boven de zee en het werk vodort 'goéd. Zohda'g zag hét ernaar uüt dat de streefdatum, 15 augustus, voor de proefulitizcn'dingen gehand haafd zal 'kunnen 'blijven. van de organisatie van bet festival. Binnen de hekken werden zij snel afgevoerd en buiten de veilinghal gezet. Slechts met grote krachtsin spanning wisten de politiemannen en de organisatoren een ware Beatleslag te voorkomen. Op verscheidene punten langs de grens tussen Oost- en West-Duits- land zijn dit weekeinde vijf Oost duitsers naar het Westen gevlucht. Nog moeilijkheden met Belgische artsen BRUSSEL, 6-6. In het artsencon flict in België dreigen zich nieuwe moeilijkheden voor te doen door een besluit van de Vereniging van Kin derartsen om voorlopig geen mede werking te verlenen aan de consul tatiebureaus voor zuigelingen, als protest tegen het ontslag van een hunner vrouwelijke collega's, mevr. Farber, de echtgenote van een van de voornaamste leiders van de art senvakvereniging. Mevr. Farber, die was belast met de zuigelingenzorg in verscheidene kinderklinieken van een socialisti sche instelling, is door de direktie daarvan ontslagen in verband met haar weigering kinderen te vaccine ren. De Vereniging van Kinderartsen stelt zich achter deze weigering, om dat naar haar oordeel de consulta tiebureaus voor zuigelingen niet vol doen aan de voorwaarden waaronder dergelijke medische handelingen die nen te worden verricht. Zonnige perioden Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met zonnige perioden; matige wind, krimpend van west naar zuid; warmer overdag. 9 juni. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 3.58, onder 20.12. Nieuwe maan: 10 juni te 5.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 juni 2.04 v.m. 14.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 juni 1.51 v.m. 14.18 n.m. Springtij: 12 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing, die zater dag in de Golf van Biscaye ontstond, is uitdiepend in noordelijke richting naar Schotland getrokken en lag vanmorgen bij de zuidwestpunt van Noorwegen. Toen tegelijkertijd de luchtdruk in midden-Europa sterk begon te dalen, verplaatste het kou front van de storing zich met toe nemende snelheid' oostwaarts. Het front passeerde zondag ons land met veel regen. De hoeveelheden liepen in het zuiden en midden van bet land uiteen van 10 tot 20 mm. In de noordelijke provincies viel wat min der. Achter het koufront is een hoge- drukgebied tot ontwikkeling geko men. Het centrum ervan wordt mor genochtend in Frankrijk verwacht. Samenhangend hiermee zal het mor gen in ons land droog weer zijn met flinke zonnige perioden. Tegen de avond kunnen echter wolkenscher- men overdrijven van een volgend frontensysteem, maar het blijft naar alle waarschijnlijkheid nog droog. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken George Ball is zondag in Londen aangekomen. Bij zijn aankomst zei hij in Londen een serie onderwerpen te zullen be spreken, zoals de toestand in zuid- oost-Azië, in Maleisië en op Cyprus en de wereldhandelsconferentie in Genève. Miguel Cesar Diaz Infante, hoofd van de afdeling binnenlandse handel van de Cubaanse provincie Oriënte, is zaterdag terechtgesteld, na door een revolutionair tribunaal schuldig te zijn bevonden aan spionage en sabotage. AMSTERDAM, 6-6. De voorzitter van de stichting Recreatie, het con tactcentrum voor openluchtrecreatie, vakanliebesteding en natuurbehoud, de heer H. Molendijk, doet in het jaarverslag over 1963 een dringend beroep op de rijksregering om voor dit voor het beschavingspeil van het Nederlandse volk z.i. zo onontbeer lijke werk financieel mogelijk te maken. Vele gemeenten hebben zich aan een gesloten om samen met het pro vinciaal bestuur een recreatieschap of -stichting te vormen. Allerwege worden plannen uitgewerkt om voor zieningen te treffen op het gemeen schappelijke territoir. Vele plannen zullen, aldus de voorzitter „nochtans in de laden vergelen als er door de rijksoverheid geen bedragen op de begroting worden gebracht, die ade quaat zijn aan het eminente belang van de zaak die wij dienen". „Fifty- fifty- ba scs" Er wordt op het ogenblik gesub sidieerd op fifty-fifty-basis, d.w.z. dat voor ieder miljoen dat de rage- ring op de begroting brengt als bij drage in recreatieve investeringen, de „lagere organen", de provincies en de gemeenten samen ook een mil joen moeten voteren. Verreweg de meeste provincies en vrijwel alle ge meenten missen het financieel po tentieel om bedragen van die orde van grootte ter beschikking te stel len. Daartoe zouden de middelen van het provincie- en gemeentefonds versterkt moeten worden of van rijkswege zou het biidrage-percen- tage aanmerkelijk verhoogd moeten worden, aldus de heer Molendijk. Postzegel-„lachertje" MOSKOU, 6-6. Een bericht in eert Amerikaans postzegeltijd schrift, dat de Russen een postzegel hebben uitgegeven ter nagedachtenis van drie astronauten die bij een ruim- tevlucht het leven hadden ge laten, heeft in de Sowjet-Unie grote hilariteit verwekt. In derdaad is in april door de Russische posterijen een post zegel uitgegeven naar aanlei ding van de dood van drie astronautenmaar het be treft hier ballonvaarders die in 1934 de dood vonden bij een ongeluk met hun ballon. De meeste Russen waren deze herdenkingszegel al vergeten, toen zij van het „opzienbaren de" bericht in het postzegel- tijdschrift uit Ohio hoorden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1