Die geniepige galbulten matrassen "prijsbewuste" mensen kopen Het geld op de vuilnisbelt te Wijster is van zoekgeraakte aangegeven zending ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 juni 1964 No. 19590 Ingezonden mededeling HOOFDSCHOTEL? VLEES Uiting van overgevoeligheid De zogenaamde galbulten hebben niets te maken met de werking van de gal of met ziekte van de galblaas, zoals men misschien zou menen uit het woord te kunnen afleiden. Waar die naam precies vandaan komt, is niet duidelijk. De dokter spreekt trouwens liever over urticaria. De bedoelde bulten of blazen kun nen zich ook wel eens bij volwasse nen vertonen, maar meestentijds is het een echte kinderkwaal: sommige kleuters hebben er telkens mee te doen. Af en toe zit hun huid ineens vol met die dikke plekken, die erg jeuken. Natuurlijk wordt er flink aan ge krabd zodat er nog al eens wondjes ontstaan. Het komt herhaaldelijk voor, dat de slaap in ernstige mate wordt gestoord, want de jeuk wordt in de warmte van het bed steeds erger. De oorzaak Het maakt de indruk of het opko men van de bulten op een volkomen toeval berust. In werkelijkheid is er echter wel degelijk een oorzaak op te sporen. Het vinden van die oor zaak is van groot belang, omdat daarmee de sleutel voor de algehele genezing te vinden is. Men zal daar bij meestal moeten zoeken onder de voedingsmiddelen. Dat wil zeggen: bijna steeds zijn er tevoren min of meer grote hoe veelheden genuttigd van dingen, die bij anderen in het minst geen stoor nissen geven, maar die door het kind in kwestie nu eenmaal slecht ivor- den verdragen. Kinderen die vaak galbulten heb ben, zijn meestal overgevoelig tegen over bepaalde bestanddelen van het gewone voedsel of van de gebruike lijke versnaperingen. Zo zijn er moe ders die zich, bij het optreden van galbulten bij hun kind, dadelijk af vragen of hun zoontje of dochtertje weer chocolade gegeten heeft. Goed menende buren Zulke moeders weten dan uit er varing, dat hun kind chocolade niet verdraagt: niet in de vorm van cho coladerepen, niet in de vorm van chocoladeletters, niet in de vorm van kopjes chocolademelk. Zijzelf zijn dan natuurlijk niet zo dom om hun kind deze snoeperij te geven, maar het kind vindt het lek ker en het heeft chocolade gegeten zonder dat moeder het wist. Want hoe gaat het? Goedmenende buren en welwillende familieleden zijn niet altijd op de hoogte van de bestaande overgevoeligheid. En wanneer zij er al over hebben horen spreken, verklaren zij het galbulten door chocoladevoor „grote onzin" en zij blijven van me ning „dat het schaap best een cho- colaadje mag hebben!" In andere gevallen is het de des winters toegediende levertraan, die de schuldige aan het optreden van galbulten is. In zo'n geval kan men de gewenste vitamines natuurlijk Minder verkeersdoden door veiligheidsgordel UTRECHT. Het aantal doden in het verkeer is zdker met 60 a 70 pro cent verminderd dahk zij de veriig- heidsgovdels, waarmee volgens de heer J. C. Bastiaanse van het R.A.I.- TN.O.- instituut in Delft veel is be reikt, maar nog lang niet al het mo gelijke. UjCiens cIc in Utredht gehouden bibumbiic-enkemst van de 40-ja rige vereniging van artsen-automo bilisten (14.000 leden) noemde de heer Bastiaanse de diagonale berst- gordel „een vrij 'kritische zaak". De drie puntsgordcl lij-let daarentegen de meest goede eigenschappen van de heup- en borstgordel in zich te verenigen, maar 'bij T.N.O. geeft rr.en nu toch de voorkeur aan een nieuw type, een 'heupgordel met een sepa raat functionerende diagonaal. Ver der vindt de heer Bastiaanse dat bij de interieurbevciliging meer a- n- dacht moet worden besteed aan de kinderen. „Het is onredelijk dat wc ze wel tegen pokken vaccineren, maar geen eigen veiligheidsgordel geven. maar beter in andere vorm verstrek ken. Vetrijke voedingsmiddelen In welke vorm dat dan zal moeten zjjn, kan voor zulke kinderen het beste worden beslist door de huis arts of door de dokter van het con sultatiebureau. De levertraan zal denkelijk niet worden verdragen door zijn grote vetrijkdom, want het zijn dikwijls vetrijke voedingsmid delen, die urticaria teweeg brengen. Wanneer er bij een kleutertje tel kens weer galbulten verschijnen, is het daarom zaak er eens goed op te letten of het kind misschien met al lerlei vette eetwaar wordt volge stopt. Sommige kleintjes eten uit zich zelf al veel vette dingen omdat ze zoveel houden van worst, spek, spek vet, gebakken visjes, chocolademelk en patat. Bij kinderen met gal bulten moet zoiets al helemaal wor den tegengegaan, want het consume- ren van dit soort spijzen is voor kin deren beslist geen noodzaak. Het is goed om te toeten, dat het heel vaak melk of eieren zijn. die het optreden van de galbulten ver oorzaken. Het is de moeite waard om hier eens goed op te letten. Is zulk een samenhang voor een be paald geval duidelijk geworden, dan kan men zijn maatregelen treffen. Dr. Alfreda Briedé. Versterkt Joug Oranje wint in Rusland KIEV, 31-5. Een versterkt Jong Oranje dat vrijdag jl. uit Nederland vertrok voor een tiendaagse toemee door Rusland, heeft de eerste wed strijd tegen een Russisch selectie elftal gewonnen. De Nederlanders zegevierden zondag in Kiev met 2-1 over de Russische jeugd. Bij de rust stonden onze landgenoten nog met 0-1 adhter. De Nederlandse landbouw en de ontwikkelingshulp DEN HAAG, 1-6. De landbouw- commissie ontwikkelingshulp, die begin vorig jaar door 'het Landbouw schap is ingesteld en onder voorzit terschap staat van ir. C. Staf, heeft een rapport uitgebracht over de be tekenis en mogelijkheden van de Nederlandse landbouw voor de hulp aan ontwikkelingslanden. Een belangrijke voorwaarde voor een hoger welvaartspeil van de min der ontwikkelde lenden, aldus het rapport, is een verbetering en ver- grol" ng van hun eigen landbouwpro- duktie, Die hogere welvaart zal kun nen leiden tot een vergroting van de export van Nederlandse landbouw - produkten, indien onze landbouw er in slaagt om, in vergelijking met an der a landen, op efficiënte wijze ge specialiseerde produkten te blijven voortbrengen. Ingezonden mededeling Verkrijgbaar bij alle goed gesorteerde zaken. ASSEN, 1-6. Sedert eind januari heeft de P.T.T.-recherche gezocht naar een bedrag van f 33.000, af komstig van de Rotterdamse Bank in Den Haag. Het is praktisch zeker, dat 'het geld is teruggevonden door twee employé's van de vuilafvoer maatschappij V.A.M., die vrij'dng op de belt in Wijster een 'kapitaal aan troffen. De P.T.T.-recherche sloot het on derzoek af met als conclusie, dat de wasuddbriof op het postkantoor Rijsavij'kseweg m Den Haag in een prulleman'd moet zijn gedeponeerd. Dit leidde bij de P.T.T. lot de maat regel, dat er op die afdeling geen prullemand'en meer mogen wouden gebruikt. De vondst in Wijster heeft, voor c'e Haagse ambtenaren van bet pori- d'istrict intussen een bijzonder pret tige kant. Zij staan niet meer ender verdenking geld te hebben wegge nomen en zij 'hebben geen reden meer te vrezen met een oneerlijke ambtenaar 'in 'hun midden te wenken. Eind januari bood de Rotterdamse Bank de waardebrief op deugr'?"ijke wijze aan op het Haagse postkan toor Nobelstraat. Vandaar werd de bï f naar 'het kantoor aan de Rijs- wijkseweg gebracht. De bank had c'e zon'd'trg laten aantekenen, waarbij de waarde van een paar 'hon'dei-d gulden werd aangegeven. oOTTERDAM. Van dc drie arbei ders die vorige week dinsdag, tijdens werkzaamheden in de hektank ven het Noorse m.s. „Mpsoil" op de werf :n Bolnes, levensgevaarlijk ge wond werden, zijn er twee overle- dén. Dïi is gebruik in de bankwereld. Een deel van de waarde van de in houd wordt aangegeven, om verze kerd te zijn van een bepaalde wijze van verzending. Voor (het overige deel van de waarde zijn de banken verzekerd. Het P.T.T.-ortderzoe'k naar de vermissing 'heefit voor de 'bank dan ook geen nadelige gevol gen gehad. De verzekering ging tot uitbetaling over. De praktische zekerheid, dat 'het gevonden geld inderdaad afkomstig is van de Rotterdamse Bank in Den Haag, is gebaseerd op het feit, dat de bank de coupures iken't en de "mmers not°crde vrn de bankbil jetten, waaruit de zenldinig bestond. 1,2 P.f.T.-reoherche zijn deze gege vens door de bank ter kennis 'ge bracht. Het bedrag bestond uit acht briefjes van duizend en 250 biljet ten van benderd gulden. Bibliotheekbrand te Kiew MOSKOU. 31-5. Naar van gewoon lijk betrouwbare zijde in Moskou is vernomen, heeft het vorige week einde in de bibliotheek der acade mie voor wetenschappen in Kiew, de hoofdstad der Oekraïne, een geheim zinnige brand gewoed, waaalbij on- r v>.ei 60.000 wenken een prooi der vlammen werden. De bovenste ver dieping van 'het gebouw werd ver nield, terwijl de rest grote water schade opliep. De bibliotheek, waarin ongeveer zes miljoen boeken zijn onderge bracht, is de 'grootste van de Oekrai- ne. Verscheidene zeldzame en onver vangbare werken zijn verloren ge gaan. J- rcn;tie van Kiew stelt een on derzoek in. Frans „Aeolus"-projekt PARIJS, 1-6. De Franse geleerden hebben een plan uitgewerkt voor de bestudering van bepaalde ver schijnselen in de dampkring door middel van weel-satellieten en -bal lons. Het project, dat de naam „Aeolus" (de god van de wind) 'heeft gekregen voorziet voornamelijk in de permanente meting van de snel heid van de winden, de verplaatsin gen van massa's lucht die misschien wel de belangrijkste atmosferische parameter vormen. Het plan zal of ficieel worden ingediend op de bij eenkomst van de weerkundige we reldorganisatie, die momenteel te Genéve gaande is. Flitsen uit het biiitetiland BERLIJN. De Oostduitse waterpo- litie heeft vier Westberlijners - drie zwemmers en een man in een rubber boot - aangehouden, die zich in het midden van de (niet gemarkeerde) grensrivier de Havel bevonden, zo Westbci'lijnse politie mee gedeeld. Eén van de mannen werd later weer vrij gelaten. BRUSSEL. De 19-jarige Rus Eugene Moguilevsky heeft in Brus sel het internationale „Koningin Eusab: h van Bel'glë concours"-1964 voor piano gewonnen. Op de tweede plaats eindigde de 21-jarige Nicola! wMvv. jven_ens uót de Sowjet-Umle c-i r' - werd de 17-jarige Belgische pianist Jean-Claude Vandenenden. NURBURGFING. Voor de tweede maal in twee dagen is tijdens de training op de Nürburgring een cou reur verongelukt. De Duitser Rudolf Moser vond 'de dood, toen zijn wa gen van de baan vloog. NEW YORK. De Newyorkse kunst handelaar H. P. Kraus heeft op een neribere veiling in Bern (Zw.) 82 duizend francs betaald voor een gra- v U2 e vi.n Picasso. Dit zou de hoogste prijs zijn die ooit voor een gravure van Picasso is 'betaald. W ANDRE. Op een onbewaakte overweg bij Wandre, tussen Luik en Visé, zijn een 44-jarige in België wonende Italiaan en drie van zijn kinderen om het leven gekomen toen hun auto door een 'goederentrein ge ramd werd. LOUTH. Bij races met oude auto's zijn jn de Engelse plaats Loutlh twin tig mensen gewond toen één der wa gens na een 'botsing tussen 'het pu bliek terecht kwam. AcM gewonden moesten in 'het ziekenhuis worden opgenomen. SAIGON. Vier generaals, die ge vangen werdén gezet 'toen 'generaal Ngoejen Kahn op 30 januari in Zuid Vietnam de macht in handen nam, zijn vrijgelaten nadat zij gedurende twee dagen voor een militaire recht bank 'terecht hadden -gestaan. PEKING. Ohina heeft zich in een door het persbureau Nieuw-China verspreide verklaring scherp ge keerd tegen het reCh't dat de Sow- jet-Uriie zegt te hebben op deelne ming aan de tweede conferentie van Afrikaans-Aziatische landen. NICOSAI. In 'het afgelopen week einde is 'tweemaal sabotage gepleegd aan de installaties die (het Britse ba sis Dökihelia op Cyprus van water voorziet. Zaterdag onltdtond brand dn het pompstation en zondag werd schade aangericht aan het buizen net. CONAKRY. President Sekou Toe- re van Guinea heeft twee Russische piloten die zijn 'hef schroef vliegtuig besturen, verzocht 'het land te ver laten, zo is zonda'g in doorgaans welingelichte kringen vernomen. ADELAIDE. Scheidsrechter S. Radjenovic brak zijn neus tijdens een vechtpartij in -het Hindmarsh stadion te Adelaide nadat 2000 ver hitte toeschouwers het speelveld waren opgerend. MOSKOU. Japan is bereid een vredesverdrag met de Sowjet-Uwie te tekenen, mits Jhet de gebieden terugkrijgt die eeuwen lang in zijn bezit zijn geweest". Dit heeft pre mier Ikeda geantwoord op een 'brief van premier Chroesjtsjef. In West-Duitsland's modernste parkeergarage wordt het verkeer automa tisch geregeld. Zodra men deze garage, die onder de Hamburgse Kunsthalle gelegen is, binnenrijdt, wordt de wagen door een fotocel geteld en tegelij kertijd door een televisie-oog op een beeldbuis zichtbaar gemaakt. Dan diri geren electronisch gestuurde listsignalen de bestuurder met zijn auto naar de juiste plaats op de juiste verdieping. Rode lichten verhinderen, dat men reeds bezette parkeerboxen binnenrijdt. Verlaat een voertuig zijn plaats, dan springt het licht automatisch op groen. Als de automomilist bij de in gang van de garage zijn parkeerbiljet met het daarop afgestempelde tijdstip van binnenkomst uit de automaat haalt, verschijnt er tegelijkertijd bij de cassière aan de uitgang een duplicaat van dit biljet. Deze dame rekent echter niet alleen af, zij observeert binnenkomende voertuigen en de beide verdie pingen van de parkeergarage, die zij op beeldbuizen zien kan, controleert het. signalensysteem en geeft via een luidspreker installatie aanwijzingen als er verkeersopstoppingen dreigen. Verlaat de automobilist deze garage, dan wordt het parkeergeld automatisch berekend en het enige wat de cassière in sommige gevallen te doen heeft is, geld wisselen. Sterfte van Italiaanse populieren in de Westhoek WESTHOEK, 1-6. In de Italiaan se populier, waarmede ook de West hoek van het eiland rijkelijk voor zien is, doet zich momenteel een zon derlinge sterfte voor. Het zijn n.l. juist de Italitanse populieren die als windsingels in noord-zuid richting in en om boomgaarden zijn geplant, soms totaal, maar ook gedeeltelijk dood gaan. Gedeeltelijk wil dan zeggen dat ongeveer de helft tot aan de top dood gaat of zelfs dit voorjaar niet meer uitgelopen is. De ouderdom der populieren speelt hierbij geen rol, want er zijn bomen van 30 jaar en ouder waarbij het zich voordoet, doch ook prachtige rijen van onge veer 5 jaar oud gaan kapot. Dit laat ste doet zich vooral voor in en om de boomgaarden aan de Lage Zoom te» Haamstede. Dit zijn dus de be drijven die na de watersnoodramp zijn aangeplant en van een onmis bare windsingel zijn voorzien, die hier in de vorm van Italiaanse po pulieren zijn geplant. De rijen die in Oostwest-richting geplant zijn, ble ven gespaard, hoewel hierop ook al uitzonderingen zijn waargenomen. De voorlichtingsdienst is nog niet zeker waar de oorzaak hiervan ge- NEW YORK. Mevrouw Rockefel ler, de echtgenote va nde gouver-, neur van New York, beeft een zoon ter wereld gebracht. Ingezonden mededeling zocht moet worden. Afzetting van zout bij flinke noordwestelijke win den kan hierop geen invloed uit oefenen, omdat het verschijnsel ook verderop oostwaarts in ons land voorkomt. Het is niet uitgesloten dat een soort kanker opeens de bo men heeft aangetast, maar waarom dan juist de noord-zuid rijen? Het is nog een raadsel en de voorlich tingsdienst adviseert dan ook om geen Italiaanse populieren meer aan te planten, doch b.v. een ander ras zoals de Populus Vereecke, die dit merkwaardige verschijnsel nog niet vertoont. Vóór 50 jaar.... ELLEMEET. Alhier vond de in stallatie plaats van burgemeester De Bruin, nadat hij door een ruiterstoet van 30 paarden en het fanfarecorps bij de gemeentegrens te Moriaans- hoofd was afgehaald en verwelkomd. RENESSE. Naar aanleiding van het feit dat de kustlichten van de vuurtorens van Renesse en Noord- welle zullen worden geblust, wordt op een hoog duin in de onmiddellijke omgeving van de torens een ijzeren licht-opstand geplaatst. OOSTERLAND. Het muziekgezl- schap „Oosterland's Fanfare" heeft de motorboot van de heer G. G. Hartog afgehuurd, teneinde de reis te maken naar het concours te Ba- rendrecht. ZONNEMAIRE. Ongeveer 25 jon gelui hebben zich alhier aangemeld om deel te nemen aan de schietoefe ningen, die onder leiding van een sergeant-instructeur zullen worden gegeven ter verhoging van 's lands weerbaarheid. ZIERIKZEE. Ten behoeve van de Oudheidskamer alhier werden ten geschenke ontvangen twee fraai be werkte grote lSe eeuwse kammen voor dameskapsels en een fijn strooien Schouwse vrouioenhoed met brede randen en zeer lage bol, van binnen en van onder gevoerd en be slikt met fraaie zijden bloemen, met zijden linten en keelbanden, ver moedelijk uit het laatst der 18e eeuw. OOSTERLAND. In hotel Beije al hier werd overgegaan tot definitieve oprichting van een boerenleenbank, loaarloe aanvankelijk 30 leden zijn toegetreden. NOORDGOVWE. Volgens de al hier geplaatste regenmeter heeft de regenval over mei slechts 22,2 mm. bedragen. NOORDGOUWE. De algemene ver gadering van onderwijzers in het arrondissement Zierikzee, wordt ge houden in café Schuddebeurs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5