DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERLAGING LOON- EN INKOMSTENBELASTING IN ZICHT Het topoverleg over Zuid-Oost-Azië Indonesische vrijwilligers Negers in New York vielen blanken aan - Het proces-Krumey Grote brand in Amsterdam Jf fV S 11 4 S.E.R.-advies gevraagd over verhoging sociale uitkeringen VERGADERING WATERSCHAP „SCHOUWEN-DUIVELAND" JU WAT UGT P£ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dingdag 2 juni 1964 120ste jaargang No. 19590 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: *4.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Westerschouiven begroette burgemeester Everwijn Verhoging van <le A.O.W. en A.W.W. DEN HAAG, 1-6. Een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met rond 1 miljard tussen 1 juli 1965 en 1 januari 1967 ligt in het voornemen van de regering. Daarnaast is zjj van plan de jaar- lijkse bedragen van de A.O.W. voor gehuwden en de A.VV.W. voor we duwen met kinderen te verhogen tot f 3.540 en de A.O.W. voor ongehuw- den en de A.W.W. voor weduwen zonder kinderen te brengen op f 2.478 per 1 januari 1965. Voor A.O.W. en A.W.W. zou daar mee een sociaal minimum zijn be reikt. Ontwerpen van wet dienaan gaande wenst de regering op zo kort mogelijke termijn in te dienen. Zij heeft terzake nog een gerichte ad viesaanvrage b;' de S.E.R. gedaan. De ontwerpen van wet, cïie neg niet /.i;n ingediend bij de Tweede Kamer, dragen de handtekeningen van de ministers Veldkamp (sociale zaken), Anctriessen (economische zaken), Wit te veen (financiën) en Rogacrs (volkshuisvesting). Uit de indiening van de wetsont werpen met voorafgaand advies van de S.E.R. kan worden afgeleid, dat over deze moeilijke operatie, voor zien bij het alkfkoord van Wassenaar, in het kabinet een overeenkomst is gesloten. Betreffende de belastingverlaging zij vermeld, dat deze in beginsel is geprojekteerd op 1 januari 1966. Overwogen wordt echter om de verlaging in twee delen in te voeren. De eerste 'helft kan, inclusief de ver laging aan de voet, per 1 juli 1965 worden ingevoerd, indien de stijging van het bestedingsvolume in 1965 niet meer dan twee procent t.o.v. 1964 zal bedragen. De tweede 'helft zal dan in elk ge val uiterlijk op 1 januari 1967 wor den ingevoerd. Ten aanzien van de plannen voor de A.O.W. en A.W.W. wordt meege deeld, dat een half procent van de te verwachten premiestijging zal worden voldaan uit de schatkist lot een bedrag van f 150 min. Een tweede half procent kan vvor- HONOLOELOE. 1-6. Maandag is in Honoloeloe het Amerikaanse on derlinge topoverleg begonnen over de toestand in het zuidoosten van Azië: Vietnam, Laos, Cambodja en Thailand. Aan het overleg nemen deel de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zijn ambtgenoot van de fensie, McNamara en een aantal an dere hoge functionarissen. President Johnson, die in Was hington blijft .krijgt natuurlijk een getrouw verslag van deze besloten bijeenkomst. Men acht het niet waarschijnlijk dat de buitenwereld ook maar iets van het besprokene te horen krijgt. Volgens personen die in nauw contact staan met de conferentie staan moet in Honoloeloe worden uitgemaakt of de huidige Ameri kaanse militaire en diplomatieke krachtsinspanningen in Zuidoost- DJAKARTA, 1-6. Binnenkort zul len nog meer Indonesische vrijwil ligers naar de grens van Maleisië in Borneo vertrekken, zo meldt het In donesische persbureau Antara. De eerete groep is zaterdagavond in twee schepen vertrokken, begeleid door oorlogsschepen. Waarnemers geloven dat Indonesië druk wil uit oefenen om de onderhandelingen met Maleisië te beïnvloeden en het eigen volk wii laten zien dat het president Soekamo ernst is met zijn belofte Maleisië te zullen „verplet teren". Huwelijk prins Maiuïts en prinses Tatjana FRANKFORT, 1-6. Maandag heeft in het raadhuis van de stad Kron- berg in de Taunus (we9t-Duitsland), de burgerlijke huwelijkssluiting plaats gehad tussen de 38-jarige prins Maurits van Hessen en de 24- jarige prinses Tatjana van Sayn- Wittgenstein-Berleburg. Het offi ciële huwelijksfeest duurt drie da gen en zoals 'gemeld zullen de prin sessen Beatrix en Mangriet, die thans reeds in Duitsland op familiebezoek zijn, de kerkelijke plechtigheid woensdagochtend in de Evangelische kerk van de heilige Johannes in Kronberg bijwonen. Prins Maurits is een kleinzoon van Victor Emanuel III van Italië en zijn vader, prins Philip van Hes sen, was gehuwd met prinses Ma- folda van Savoye die in de laatste oorlog in hot concentratiekamp Bu- ehemvald om het leven kwam. Zeemeermin weer op haar rots KOPENHAGEN. 1-0. De klei ne bronzen zeemeermin aan (le ingang van de haven van Kopenhagen, waarvan eind april door vandalen het hoofd was afgezaagd, is maandag ochtend hersteld weer op haar rots geplaatst. De burgemees ter van de Deense hoofdstad uitte zijn vreugde over haar terugkeer door bij het beeld een kans te leggen. Doordat de vorm van het in 1013 door Edvard Eriksen vervaardigde beeld bewaard was gebleven, kon het hoofd opnieuw wor den gegoten en onzichtbaar op de romp worden bevestigd. i den gecompenseerd uit het beëindi gen van de premie voor de inval IcM- teitswet en enige verlaging van de werkloosheidswet. Van de noodzakelijke premiever hoging van 2,9 procent blijft dan 1,9 procent over. Voorgesteld wordt het werknemersaandeel daarvan voor de helft te coArpenseren. De premie van de A.O.W. is thans 6.8 procent, van de A.W.W. 1.3 pro cent. Veel abortusgevallen m Italië Azië aan de bedoelingen beantwoor den en zo niet. wat daaraan gedaan moet worden. De Amerikaanse po litici zouden Noord-Vietnam als de bron van alle moeilijkheden in Zuidoost-Azië beschouwen. NEW YORK 1-6 In het afgelopen vry weekeinde ter gelegenheid van „Memorial Day" hebben jonge ne gers zich in New York diverse ma len aan blanken vergrepen. Een groep van rond 25 opgescho ten negers heeft zondag passagiers van een ondergrondse trein in Brooklyn afgeranseld, beroofd en met ergere dingen bedreigd. Het in terieur van drie rijtuigen werd kort en klein geslagen. Een half uur later bedreigde een andere bende de be stuurder en passagiers van een on- dergi^ondse trein in een ander stads deel. Zaterdagavond werd een troep jonge negers overmoedig aan boord van een veerboot. Zij begonnen wild te dansen en te schreeuwen. Later gingen zij vechten. Glazen en scho tels met eten werden van de bar ge veegd. Toen de rust was weerge keerd, miste men 90 dollar. Dezelfde avond vielen negers een politieman aan, die hen probeerde te scheiden van een blanke die ze tegen de grond hadden geslagen. Vrijdagavond - ook vi'ijdag behoorde tot het vrije weekeinde - werd een onderwijzeres verkracht en vermoord in de lift van de flat waar zij woonde. Op „Memorial Day" worden in de V.S. de oorlogsslachtoffers her dacht. Hillary heeft weer beklinnningsplannen AUCKLAND, 1-6. Sir Edmund Hillary, de bedwinger van de Mount Everest, heeft maandagavond in Nieuw-Zeeland meegedeeld dat hij in het najaar een exoeditie naar het Himalaja-gebergte zal leiden voor een eerste beklimming van de Tam- serkoe, 6600 meter hoog. De expedi tie zal in de eerste week van sep tember uil Nieuw-Zeeland vertrek ken en tegen Kerstmis terugkeren. De leden van de groep zullen tevens te Tsjaoenrikarka, op 3.000 meter hoogte, een vliegveld aanleggen en een brug over de rivier de Doedh Kisi slaan. Grote aandacht zal be steed worden aan de fysiologie van de mens op grote hoogte, gezien de grote energie van de plaatselijke Sjerpa-bevolking. FRANKFORT, 1-6. De S.S. zond in 1944 een transport van 1.680 Hon gaarse Joden naar Zwitserland als blijk van goede wi'l met het oog op de voorgenomen uitwisseling van een miljoen Joden logen tien dui zend geallieerde vrachtwagens, maar het transport ging naar 'het concen tratiekamp Bergen-Belsen, waar de beklaagde Hermann Krumcy, voor malig S.S.-kolonel, persoonlijk Jo den uit het transport selecteerde voor de gaskamers. Dit verklaarde maandag de 69-ja- rige Siegmund Leb, een zakenman uit Tel Aviv, die getuigenis aflegde :o het proces in Frankfort tegen Krumey en de voormalige S.S.-kapi tein Otto Hunsche. beiden medewer kers van Adolf Eiöhmann in Boeda pest. Zij staan teredbt op beschuldi ging van medeplichtigheid aan de deportatie en moord op 400.000 Hon gaarse Joden. In Italië overlieden jaarlijks onge veer 40.000 vrouwen aan de gevol gen van abortus, zo heeft de secre taris van het Italiaanse genootschap voor bevolkingsvraagstukken, Lulgi de Marchi, maandag verklaard. Vol gens betrouwbare medische kringen zou men mogen aannemen dat er in Italië jaarlijks in een miljoen geval len onwettig abortus wordt gepleegd. Daarnaast worden er jaarlijks om- si reeks 30.000 onwettige kinderen geboren. AMSTERDAM, 1-6. Te circa half zeven maandagavond is de Amster damse brandweer met veel materi eel uitgerukt naar de Hoogte Kadijk waar een grote brand woedde bij Blaauwhoedenveem. Omwonenden hadden omstreeks dat tijdstip een klap gehoord. Kort daarop sloegen de vlammen uit de zolderverdieping .De brand baande zich een weg naar de lager gelegen etages. Tal van slangen werden uit gelegd, c.a. door het belendende zee manshuis. Ook de nieuwe drijvende spuit Havendienst I bestreed de brand met drie waterkanonnen. Op last van de brandweer moes ten de bewoners van de omliggende percelen hun huizen ontruimen. Ze waren hiermede echter al begonnen door de enorme rookontwikkeling. De brand bracht zeer veel publiek, vooral jeugd, op de been. BEN HAAG, 1-6. De minister vna sociale zaken en volksgezond heid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft aan de sociaal-econcmische raad ad vies gevraagd over een verhoging van de uitkeringen ingevolge de Al gemene Ouderdomswet, de Algemene Weduwen- en Wezenwet en de In- tcrimwet Invaliditeitsrentetrekkers, in verband met de huurverhoging en de stijging van het indexcijfer der lonen. Het ligt in het voornemen van de regering, behalve in verband met de huurverhoging, de uitkeringen inge volge de genoemde wetten een ver dere verhoging te doen ondergaan, rekening houdende met de stijging van de loonindex. Bedoelde uitke ringen zijn met ingang van 1 janu ari 1964, vooruitlopend op de te ver wachten loonsverhoging, reeds met 10 procent verhoogd. Voorzover de stijging van de loonindex deze 10 procent te boven gaan, zullen de uitkeringen aan deze verdere stij ging' worden aangepast. Deze ver dere verhoging zal ingaan tegelijk met de verhoging uit hoofde van de huurverhoging Voorts zullen ook de kinderbijsla gen in verband met de mede als ge volg van de huurcompensatie geste gen loonindex een vdrhoging onder gaan. Tenslotte is nog een wetsontwerp in voorbereiding, waarbij in ver band met de huurverhoging en de stijging van de lonen bepaalde on- gevallenrenten zullen worden ver hoogd. Het onder meer door Groot-Brit- tarrnïë voorgestelde overleg in Vien tiane over de crisis in Laos is van maandag uitgesteld tot dinsdag, in de ihoop dat enkele landen op het laatste ogenblik nog zullen 'besluiten er aan deel te 'nemen, -zo deellden di plomatieke 'kringen in de Laotiaan- se hoofdstad maandag mee. Dijkgraaf A. M. Geluk betreurt temporiseren Deltawerken ZIERIKZEE, 2-6. Tn de zojuist (dinsdagmiddag) begonnen vergade ring van het Waterschap „Schou- wen-Duiveland", heeft de voorzitter dijkgraaf A. M. Geluk, in zijn ope ningstoespraak gewezen op het feit dat de specifieke waterschapstaak steeds meer een taak wordt die eveneens van zeer veel belang is voor de gehele gemeenschap. „Op allerlei gebied ontstaan er aanra- kingsvlakken met de taken van an dere lichamen, terwijl daarnaast door de gemeenschap aan ons steeds meer eisen worden gesteld", aldus de heer Geluk. Bij de zorg voor de veiligheid en betrouwbaarheid van dijken en dui nen, bij het onderhoud van de we gen, bij de zorg voor de waterbe heersing en de zuiverheid van het polderwater, ontmoet het water schap tal van andere belangen. Be langen van de land- en tuinbouw in de meest uitgebreide zin, van toe risme en recreatie, van verkeer en verkeersveiligheid, van industrie, van natuurbescherming, belangen van, de openbare nutsbedrijven, van vervoerders, aannemers, vissers, enz. Het is nodig, aldus de heer Geluk, onze eigen grenzen te kennen en te bewaren, al dienen we oog en begrip te hebben cn te houden voor zich wijzigende omstandigheden en op vattingen. Om de ons toevertrouwde specifieke belangen zo goed mogelijk te dienen, moeten wij beschikken over capabele mensen, over een goed geoutilleerd waterschap. Stijgende kosten Uit de door de heer Geluk ver strekte cijfers van de uitgaven van het waterschap in 1959 en in 1963, blijkt een grote kostenstijging in deze jaren. De uilgaven voor perso neelskosten van de administratieve en technische dienst stegen van pl.m. f 100.600 tot pl.m. f 160.000,-. De kos ten van waterkeringen van pl.m. I 190.000.- tot f 255.000,-. Voor wa terbeheersing van pl.m. f 175.000,- tot f 300.000,- en van wegen van pl.m. f 117.000,- tot pl.m. f 230.000,-. In totaal valt dus een stijging van circa 60 procent te constateren. Het is een ieder duidelijk, aldus de heer Geluk, dat wanneer deze stijging zich voortzet, dit onherroepelijk tot gevolg heeft, dat een waterschap zijn taken niet meer naar behoren zal kunnen vervullen. Daarnaast is het duidelijk dat er geen correlatie bestaat tussen de watei'schapsfinan- ciering en de belangen die door het waterschap worden gediend. Daarom stellen wy ons met kracht achter het zo belangrijke adres van 4 december 1963 van de Unie van Waterschapsbonden aan de regering, aldus de dijkgraaf. In dit adres wordt aangedrongen op een finan ciële regeling tussen het Rijk en de waterschappen. Voorts zei de voorzitter van me ning te zijn dat de taken van het waterschap niet overgeheveld dienen te worden na ar het Rijk, daar dit enerzijds zou leiden tot een belas tingdruk, anderzijds tot een onge wenste en nadelige uitholling van de autonomie, tot een opzij zetten van streek-kennis, de streek-bewust heid en de streekijver. Dijkgraaf Geluk stelde vast dat de eenheden (de geconcentreerde waterschappen) mits zij voldoende groot zijn, vooreerst zelfwerkzaam heid dienen te ontplooien, vanzelf sprekend waar nodig in goede sa menwerking met provinciale of rijksoverheid gezamenlijk op te trekken. De voorzitter meende dat op deze wijze de belangen van de ingelanden, van burgers en uiteinde lijk ook van de staat het best zijn gediend. De ervaringen opgedaan bij de verbetering van „zwakke plaatsen" heeft geleerd dat wanneer gewerkt wordt met overheidssubsidies, goede resultaten kunnen worden bereikt. De gehele modernisering van Sch.- Duiveland in cultuur-technisch op zicht is trouwens ook een basis van samenwerken en samendragen tot stand gekomen. Het waterschap volgt met buiten gewone belangstelling de veirichtin- gen, zoals de uitvoering van het Delta-plan door het rijk verricht, rondom het eiland en heeft alle be- Mevrouw Mia Heijm-Bouma, op 26 november 1962 plotseling bekend bij iedere Nederlander, nadat zij - toen nog als mej. Mia Bouma - haar bruidsjapon schonk aan Mies Bouw man voor de bouw van „Het Dorp", heeft maandagochtend in het Wil- helmina Gasthuis in Amsterdam het leven geschonken aan een flinke zoon, die Eric Wim zal worden ge noemd. - De foto toont het dolge lukkige ouderpaar met de pas vijf ztur oude Eric Wim. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SSSSSSSSSSSSSSSSSS^ Vrouwen hebben drie soor ten tranen: van verdriet, van ongeduld en van bedrog &ILT grip voor technische moeilijkheden bij deze projecten. Temporisering niet gewenst „Wij betreuren het echter in hoge mate dat het woord „temporiseren" ook gevallen is bij de uitvoering van de Deltawerken", aldus de voorzit ter, die wees op het enorme belang voor deze streek van de totstand koming van de primaire dammen door het Brouwershavense Gat en de Oosterschelde. In dit verband wees de heer Geluk op het feit dat de veiligheid van het door de zee bedreigde, laag gelegen Schouwen- Duiveland, boven alles dient te gaan. De voorzitter herinnerde aan een vergadering dezer dagen van de Wa- terschapsbank, waar het woord werd gevoerd door de minister van finan ciën over de problemen rondom de begrotingspolitiek van de regering. De minister sprak over „welvaarts- jacht" en over de vele verlangens die in ons volk leven, waaraan niet tegelijkertijd voldaan kan worden. „Wy hebben daarvoor begrip", aldus de voorzitter, „maar by de wel- vaartsjacht dient alle prioriteit toch wel gegeven te worden aan de be scherming van de veiligheid van de bewoners van laag gelegen gebie den. Steeds meer krijgen wy de in druk dat men in „Den Haag" gaat vergeten, wat hier in 1953 is ge beurd cn welke dreiging nog iedere dag, neg tijdens ieder stormseizoen, aanwezig is". Wanneer de Lange Dijk b.v. niet verhoogd en verzwaard mag wor den omdat in 1964 het begin van de aanleg van de Brouwershavense Gat -dam reeds enige bescherming zou bieden, dan kunnen wij een uitstel in 1964 van dit werk niet aanvaar den. Op dit ogenblik wordt de rijks begroting voorbereid voor 1965. Van deze plaats doen wij een dringend beroep op de regering om voldoende middelen beschikbaar te stellen op dat onze veiligheid zo goed mogelijk gewaarborgd is", aldus de heer Ge luk. „Wij zijn er van overtuigd dat èn mensen èn materiaal beschikbaar zijn om de Deltawerken versneld in plaats van vertraagd uit. te voeren". BUIEN Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan buien, waarvan sommige met onweer; zwakke tot matige, hoofdza kelijk zuidwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 3 juni. Zon op 4.25, onder 20.52. Maan op 1.49, onder 11.57. 4 juni. Zon op 4.24, onder 20.53. Maan op 2.08, onder 13.13. Laatste kwartier: 3 juni te 23.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 juni 4 juni 8.24 v.m. 9.29 v.m. BROUWERSHAVEN 20.40 n.m. 21.47 n.m. 20.42 n.m. 21.51 n.m. 3 juni 8.11 v.m. 4 juni 9.18 v.m. Doodtij: 5 juni. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 2-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Van een depressie bij de Golf van Biscaye splitste zich een afzon derlijke storing af met een lucht druk van 993 mb, waarvan de kern zich dinsdagochtend langs de Ne derlandse kust naar het noordoosten verplaatste. Ook het hoofdcentrum volgt een noordoostelijke koers en zal morgen in ons land veranderlijk weer met plaatselijk enkele buien veroorzaken. Bij de Azoren bevindt zich een volgende storing waarvan de baan naar Portugal gericht is. Het weer behoudt daardoor op wat langere termijn gezien een onbesten dig karakter. EDERVEEN. De 23-jarige motor rijder J. H. uit Ederveen (gemeente Ede), is zondagmiddag op de Ouden dijk in. zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij in een onoverzich telijke bocht frontaal in botsing kwam met een personenauto. De motorrijder die met hoge snelheid links door de bocht reed, overleed ter plaatse. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1