RAAD DUIVELAND VERWERKTE CROOT AANTAL ZAKEN STAD EN EILAND Kuuilsludun voteerden aarzelend f l.OOO,— voor een speeltuin OOSTERLAND. 30-5. De gemeen- Uruatl van Duiveland vergaderde vrijdagavond in hel gemeentehuis te Öosterlaud onder presidium van bur gemeester A. A. van Keten, waarbij alle leden tegenwoordig waren. We gens ziekte van de heer Steketee fungeerde als secretaris, de heer R. A. van der Snoek. De voorzitter opende de vergade ring met het ambtsgebed, waarna de lijst van ingekomen stukken ter sprake kwam, behelzende enige goedkeuringen door Ged. Staten, be nevens een begrotingswijziging voor 't dienstjaar 1963 van de gemeen telijke denst van soeale zorg, die wordt goedgekeurd. Ingekomen is verder een verzoek van de speeltuin vereniging te Oosterland om 'n cre diet tot aankoop van verschillende attributen zoals wippen, schommels, enz. teneinde deze te plaatsen op de inmiddels klaargekomen speelweide. Nu het seizoen reeds gevorderd is wordt op spoed aangedrongen. Men schrok echter van het aangevraagde bedrag, zijnde f 4561,-. B. en w. stel len voor om met f 1000,- te begin nen, temeer omdat speeltuinen bijna nergens floreren. De eerste weken gaat het goed, doch het nieuwtje is er snel af en dan gaat het als te Nieuwerkerk en andere plaatsen de materialen, die zoveel hebben ge kost staan te roesten en vormen een obstakel voor diegenen die het veld moeten maaien. Do heer Bakker (arb.) is het echter niet eens met deze toezegging van duizend gulden, omdat hij dit veel te weinig vindt. „Wat doe je daar tegenwoordig nu mee?" is zijn com mentaar. Wethouder Kuijper, zijn partijgenoot, vind het onverantwoord dat een dergelijk groot bedrag als was aangevraagd, op tafel zal wor den gelegd, hij wil eerst de kat eens uit de boom kijken hoe of één en ander zich toedraagt, dan kan er het volgend jaar altijd nog worden ver der gewerkt. De raad deelt alge meen dit standpunt /zodat besloten wordt duizend gulden ter beschik king te stellen. De heer van Dienst (arb.) doet ver slag van een door hem bezochte ver gadering van de werkplaats voor minder validen te Zierikzee, waar onder meer de cijfers werden ge noemd voor de kosten van de nieuw bouw, die aanstaande is van een nieuwe werkplaats. Met inventaris cn al zal het een bedrag vergen van f 862.432,56, waarvan de architect een honorarium krijgt voor 't ma ken van de plannen van niet minder dan 59.000,-. Aan verschillende ge zichten van de raadsleden was te zien dat ze niet begrijpen dat deze persoon dit hiervoor kan doen. De heer C. Schot uit Zierikzee zal het bouwwerk uitvoeren, terwijl de firma Gebr. Koster, eveneens aldaar, het schilderwerk verzorgen zal. De gemeenten zullen voor dit grote be drag garant moeten zijn. Enige vorderingen, door de ge meente worden on invorderbaar ver klaard om verschillende redenen. Verpachting grond Wat betreft de verpachting van door do gemeente aangekochte gronden aan T. A. Dalebout en C. P. Flik- weert te Nieuwerkerk en aan J. Dcrst en Gebr. Goudzwaard te Oos terland, hebben deze vorige eige naars een verzoek ingediend het ver kochte weer te mogen huren van de gemeente, totdat 't zal worden uit gegeven als bouwgrond. Dit zal wor den toegestaan volgens een opge maakt pachtcontract, waarin echter volgens de heer van Nieuwenhuijze (vvd) in art. 2 een addertje onder het gras schuilt. Het gaat over schadeloosstelling van de pachter in dien plotseling een gedeelte, reeds ingezaaid, bemest enz. voor bouw grond wordt ingenomen. Ofschoon de pacht telkens maar voor één jaar wordt aangegaan, kunnen hier vol gens spr. moeilijke consequenties ontstaan. Tenslotte wordt men het eens om eventueel in dergelijke ge vallen de gemiddelde kostprijs te betalen plus 10 procent van het op de grond bevindend gewas. Verder wordt z.h.s. besloten aan te kopen van de erven wed. M. Overbeeke te Nieuwerkerk een woning met schuur staande aan de Weststraat 1-3, voor een totale prijs van f 5000,-. Deze opstallen zullen t.z.t. worden afge broken teneinde een betere situatie cp deze plaats te verkrijgen met het oog op het wederopbouwplan. In af wachting hiervan besluit de raad het onderhavige pand Weststraat 1-3 tijdelijk te verhuren, de woning voor vijf en de schuur voor vier gulden per week. Ook wordt besloten de woning Kerkring 7 te Nieuwerkerk tijdelijk te verhuren voor een bedrag van twaalf gulden per week, aan de heer J. P. van Wel. De heer Overbeeke (a.r.) vindt deze huurprijs veel te laag en zou deze zo niet op twintig, dan toch zeker op f 15,- willen zien gebracht. Omdat deze verhuring echter een zeer tij delijk karakter heeft, in verband met het te verbouwen raadhuis dat eerlang hier zal plaats hebben, wordt besloten de huurmarge te houden op f 12,- per week. De verhuring geldt slechts tot 31 december 1964. Aan de plaatselijke Oranjevereni gingen wordt een bedrag van f 600,- uitgekeerd teneinde de schoolkinde ren in Duiveland. ongeveer 600 stuks, te tracteren met Koninginne dag. Voorzieningen brandweer Door de inspectie van het brand weerwezen is een controle gehouden op het brandweermateriaal in de gemeente. Deze commissie adviseert enige voorzieningen te treffen, hoofdzakelijk betrekking hebbende op de hogedrukspuit van Oosterland, n.I. de sirene te vervangen door een stel dubbeltonenhoorns, kosten f 175, een blauw zwaailicht te monteren, kosten f 150,- en de zuigslangen te vernieuwe, kosten f 500,-. Verder zowel voor Oosterland als voor Nieuwerkerk een verbandtrommel aan te schaffen, kosten f 70,-. Be sloten wordt door de raad hiervoor een bedrag groot f 900,- te voteren. Bij de aanbesteding van een wacht lokaal bushalte R.T.M. te Oosterland (Rijksweg-Molenweg) onlangs, was de firma Boogert te Oosterland de laagste inschrijfster voor een bedrag groot i 2375,-, d.i. f 675,- hoger dan de oorspronkelijke raming, zulks in verband met de stijging van de bouwkosten per 1 januari 1964, waarmede bij de oorspronkelijke ra ming nog geen rekening kon worden gehouden. Bovendien maakt de eige nares van de grond - de Rijkswater staat - bezwaar dat het nieuwe lo kaal op dezelfde fundering zal wor den geplaatst, zodat ook hiervoor nog eens f 300,- zullen moeten bijko men. Voor de meerdere kosten wordt een hoger crediet verleend door de raad van f 975,-. Een crediet van f 12.700,- wordt verder verleend voor de aanschaf van een 4-wielige lichte dieseltrek ker, kosten f 5600,-, drie maai-een- heden met een maaibreedte van 2.10 m., kosten f 5400,-, een maaigarni- tuur met 4Vz voets maaibalk. kos ten f 900,- en een 2-wielig wagentje voor het transporteren van de maai- eenheden naar verschillende dorpen, kosten f 800,-. De heer Bakker (Arb.) zou graag zien dat plaatselijke middenstan ders worden ingeschakeld voor levering van deze attributen, het geen plaats zal hebben. Daar echter de machinerie te Oosterland zal ge stationeerd zal worden zullen alleen middenstanders van deze plaats in geschakeld worden bij levering, daar zij dan bij eventuele reparaties di rect bij de hand ziin. De heer van den Hoek (c.h.u.) zou graag een maaibalk aangeschaft willen zien waarmede ook heggen kunnen wor den geknipt, misschien is deze niet eens veel duurder, aldus deze spr. Hiernaar zal worden geïnformeerd, al is de raadsvoorzitter de mening toegedaan dat er in de gemeente niet veel heggen te scheren zijn over het algemeen. Aanleg tegelpad Een krediet van f 3000,- wordt verder verleend teneinde een tegel pad aan te leggen, lang ongeveer 250 m. en breed 1.20 m. aan de Oud Heilige weg te Oosterland. De heer Boogert (s.g.p.) informeert of deze grond wel allemaal van de gemeente is, daar hij de mening is toegedaan dat dit nog" niet het geval is. Dit zal worden bezien. Om de ge creëerde wandelpaden te Oosterland en Nieuwerkerk te verharden met een bitumenlaag is een bedrag van f 8220,- benodigd, welk bedrag de heer van Dienst (arb.) rijkelijk hoog vindt voor een dergelijk wandel paadje. Kan dit nu niet veel goed koper, vraagt hij, als we dit met schelpen verharden? Bovendien vindt hij dit mooier dan de materialisti sche teerlaag. Aan het transport der schelpen en het vergaren hiervan kleven echter zulke bezwaren, dat het de goedkeuring van de overige raadsleden niet kan wegdragen en besloten wordt met bitumen te wer ken. Een wijziging van de tarieven van het dorpshuis te Nieuwerkerk zoals deze thans gelden wordt goedge keurd, zomede de vaststelling van verordeningen Algemene Bijstand- wet. Verder komt ter tafel een vaststelling" gem. reg'. Zeeuwsche Be- stuursschool, die geen tegenkanting ondervindt. Met ingang van heden zal de prijs van tuingrond te Nieu werkerk, aangegeven op een schets en liggende bij de tuinderij van de heer W. van Dijke aldaar, bedragen f 3,- per m2. inplaats van f 1,50. Ook dit wordt z.h.s. aanvaard. Omdat er door een in de nabij heid te bouwen kerk een veranderde situatie is ontstaan aan de Burgem. van der Havestraat te Oosterland, mag de bouw van een tweetal wo ningen voor J. Stouten en A. C. Kwaak geen doorgang meer vinden. De Prov. Commissie ter beoordeling van gem. uitbreidingsplannen maakt bezwaar tegen deze voorgenomen hoogbouw, omdat dit te veel afbreuk zal doen aan de situering van de te bouwen kerk. Besloten wordt dit raadsbesluit in te trekken en een oplossing te zoeken voor een andere bouwplaats. De heer Kwaak heeft zich teruggetrokken ,doch inmiddels heeft de heer Stouten een andere partner gevonden in de heer Joh. Dorst Wz. en zou kunnen worden gebouwd naast de dreef van de heer Ista, eveneens aan de Burg. v .d. Havestraat. Billijk wordt geacht de nieuwe bouwgrond aan Stouten te verkopen tegen de oude prijs van f 7,50 per m2., doch de heer Dorst zal de nieuwe prijs, zijnde f 10,-, moeten betalen. De heer Bakker (arb.) vindt te recht dat hier wat scheef getrokken is, omdat de heren Stouten en Kwaak veel eerder aan bod waren met het kopen van de bouwgrond dan het kerkbestuur en dat zij nu moeten wijken en de dupe hiervan worden. Er zal echter weinig aan te doen zijn. Bij gebruikmaking van een eigen auto bij reizen die worden gemaakt voor de gemeente gold tot op he den een tarief van f 0,15 per km, dat te laag wordt geacht en gebracht wordt op f 0,20. De heer Bakker ziet bezwaar en zou toch zeker bij door gang bromfietsen en rijwielen inge schakeld willen zien, bij deze ver hoogde tarieven. Het bestuur van de vereniging „School met den Bijbel" te Nieuwer kerk vraagt medewerking in ver band met gestadige toename van leerlingen, om te komen tot de bouw van een vierde lokaal aan de school, waarvan de kosten zullen bedragen f 57.026,-. Besloten wordt de ge vraagde medewerking te verlenen. Vaststelling vergoedingen volgen verder over 1963 en beschikbaarstel ling van een voorschot voor het kleuteronderwijs, voor het bijzonder lager onderwijs te Nieuwerkerk, voor hel bijz. lager onderwijs te Ooster land en voor het vakonderwijs aan de bijzondere scholen. Herziening verkeersmaatregelen binnen de bebouwde kommen van de dorpen worden vastgesteld, welke te zijner tijd door middel van ken tekenen zullen worden bekendge maakt. Aan de heer J. Sijrier te Nieuwerkerk wordt een perceel bouwgrond verkocht groot 425 ca, voor een prijs totaal van f 3875, ten einde hierop een „Bogaerswoning" te bouwen. Tenslotte deelde de voor zitter nog mede een plan voor ver bouwing van de Conferentiekamer te Oosterland, teneinde meer kleed ruimte ter beschikking te krijgen. O.m. zal dan de buffetruimte wor den verplaatst naar wat nu de berg ruimte is voor de materialen. De kosten, welke niet worden meege deeld, zullen kunnen worden bestre den uit het Rampenfonds voor Zuid- West-Nederland. De rondvraag Bij de .rondvraag informeerde de heer Overbeeke (a.i\) naar leverin gen van de benodigde stookolie voor gemeentegebouwen, terwijl de heer van den Hoek (c.h.u.) wees op de moeilijkheid die ontstaat bij de volkstuinen te Nieuwerkerk, omdat hier zoveel auto's worden gepar keerd. De mensen weten er niet voorbij te komen, aldus deze afge vaardigde. Hij zou voor dit euvel graag een oplossing zien. De voorz. zal de politie erop wijzen. Verder wees de heer van den Hoek op over tollige grasgroei te Sirjansland in tegelpaden, waarop de heer Stout- jesdijk (c.h.u.) meedeelde, dat hier juist was gesproeid. Tot slot wees de heer van Klinken (s.g.p.) nog op enige verkeersperikelen te Nieuwer kerk, waar de nodige aandacht aan zal worden geschonken. Hierna slui ting. ZIERIKZEE Poging lot aanranding Zondagavond omstreeks 11 uur kreeg een 17-jarig Zierikzees' meis je de schrik van 'haar leven. Zij liep - op weg naar huis - met enkele vriendinnen op de Dam. Op een ge geven memenit liet zij haar paraplu vallen en om deze op 'te ï'apen ge raakte zij en'kele meters achter op de andere meisjes. Hiervan maakten twee jongemannen, die de méisjes reeds enige tijd hadden achtervolgd, gebruik om 'haar op 'hardhandige en met minder eerzame bedoelingen vast te grijpen. Voordat evenwel de vriendinnen te hulp snelden, had het aangevallen -meisje zich reeds met 'bdhulp van de paraplu van haar belagers weten te ontdoen. Even la ter worden de dames nogmaals op geschrikt, toen bij hét Vrij poort je een auto, bestuurd door 'dezelfde twee individuen, rakelings met grote snelheid langs -hen reed. Bij deze schijnbeweging bleef het echter. BURGH Brommer contra auto Omstreeks 18.30 uur reed gister avond een bromfiets, bestuurd door H. S. te Burgh en als duo-passagier M. B. op 'het fietspad in de rilhting Westenschouwen. Een auto. bestuurd door mevr. C. B. te Zierikzee wilde de Haymansweg indraaien, waartoe zij het fietspad moest 'kruisen. Zij verleende geen voorrang aan de bromfiets, zodat een 'botsing onver mijdelijk werd. De 18-jarige duo- passagier M. B. kwam dusdanig ten val, dat hij een been 'brak. Hij werd overgebracht naar 'het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. WESTERSCHOUWEN Veel buitenlanders Donderdag was het iin de Bonds republiek Sarramentsda'g en 'deze r.k. feestdag wordt vooral in de oostelij ke provincies gevierd. Velen bleken ginds er nog een snipperdag bij te hebben genomen, waardoor een 4- daagse vakantie ontstond, juist vol doende om naar de kust ite trekken. Daardoor was het in de Westhoek tijdens het weekeinde weer bijzon der druk en tenten, caravans en zo merhuisjes waren „bewoond" en ve len genoten van het fraaie weer, waaraan echter door de zondagbuien ■weer een einde kwam. Uiteraard profiteerden ook velen van het eiland van het goede weer om strandwaarts te trekken. Mei was een droge maand De 'buien van zondagavond en zon dagnacht hebben nog juist op de laatste dag van de maand mei een hoeveelheid regenwater opgeleverd van 15 mm., waarmee het totaal van deze maand toch nog dertig mm. is geworden. Het 'landelijk 'gemiddelde bedraagt 49 mm., zodat mei in de Schouwse Westhoek toch no gals een droge maand kan worden geboek staafd. Aan de landbouwgewassen waren de gevolgen van de droge weken eind van de afgelopen week nog niet te zien, maar uiteraard was de re gen van zondag bijzonder welkom. Vooral het 'klein-fruit en de aard beien hebben hinder van de droogte ondervonden en kunstmatige regen werd dan ook op vele plaatsen toe gediend. De kostbare beregenings- installaties hebben in mei dan ook op volle kracht gedraaid. NIEUWERKERK „Van Knop tot Bloem" Het bekende jeugdkoor „Van Knop tot Bloem", nam o.'l.v. de dirigent de heer J. Schouls jr. deel aan een te Si. Annaland gehouden zangcon- cours. Met een totaal van 242 pun ten bohaalde het koor een eerste prijs in de eerste afdeling. De jury bestond uit de heren Horman de Wolf en Andries de Braai. Zes koren namen aan het concours deel. Bejaarden-trip over het eiland Tot afsluiting van het seizoen waarin de bejaarden elkander in „Ons Dorpshuis" alhier regelmatig ontmeotten, werd een rit over het eiland gemaakt. Direct na de mid dag rec'd de grote autobus van de R.T.M. voor, waarin de bejaarden met het damescomité en de helpsters bijna geen plaats vonden, want eerst moesten er nl. nog enige stoelen bij geplaatst worden. Allereerst werd naar Bruinisse gereden, waar mevr. van Eeten een van de heren van de Waterstaat wist over te halen om met hem en onder zijn deskundige leiding een trip over de Grevelin- gendam te maken en waarvan be grijpelijk ook werd genoten, vooral omdat vele bijzonderheden werden verteld. Via Oosterland werd naar de Val gereden waar de werken aan de Sehelde-brug werden bekekenen waar tevens een consumptie werd gebruikt. Langs de inlagen, de Plom pe Toren, Westenschouwen naar Haamstede waar gepauzeerd werd in het grote 'hotel „Witte van Haam stede", om vervolgens langs de noordzijde van het eiland weer naar het punt van uitgang terug te keren. Veel, zeer veel is op deze tocht ge noten van het natuurschoon op ons eiland. Ook de landbouwgewassen werden door deskundigen besproken en vergeleken met die in de eigen ooider. Mevr. van Eeten dankte bij thuiskomst de deelnemers, het da mescomité en de helpsters voor de samen gemaakte genoeglijke rit en vroeg de belangstelling van de be jaarden voor de samenkomsten die regelmatig in het seizoen en in „Ons Dorpshuis" worden gehouden aan hen die tot heden daar afwijzend te genover stonden. Een extra woord van dank werd gebracht aan mevr. Dijkman, de tegenwoordige leidster op de gebruikelijke samenkomsten, zij is het die daaraan een bijzondere sfeer geeft. Ook de chauffeur, de heer Quist ontving woorden van darik voor zijn prima rijden. Veel dank komt het comité 'toe dat niets te veel is om de 'bejaarden wat ont spanning te bezorgen. OOSTERLAND Rijtoer bejaarden Als een waardig sluitstuk van de bijeenkomsten in het afgelopen sei zoen werd de bejaarden een rijtoer over het eiland aangeboden. Met het volledige damescomité erbij startte chauffeur Viergever met de R.T.M.- toerwagen omstreeks 'half twee don derdagmiddag van het dorp. De on geveer 40 deelinemers(sters) reden eerst via Dreischor, Zonnemaire en Brouwershaven naar Renesse, waar in het motel werd 'gepauzeerd en een verfrissing werd gebruikt. Over Haamstede ging hot via Burgh naar Burghsluis en zo verder over de zee dijk tot men dillht bij Serooskerke weer op de rijksweg 'kwam. In Zie rikzee werden enige industrieën be zichtigd, o.m. Smit en Bolnes, de Zeelandia fabriek en een confectie bedrijf. Over do „Val" ging het naar Ouwenkerk, waar onder gezéllige kout en een schitterend uitzicht over de Oosterschelde, koffie werd ge dronken in 'het paviljoen „De Vier Bannen". Kwart over zes arriveerde men weer op het dorp terug, hoogst voldaan over het genoter.e. Een woord van dank aan de ervaren chauffeur, niet a'lleen voor zijn rij kunst, doch vooral ook voor zijn ge degen toelichting 'tijdens de rit, is wel gerechtvaardigd. BRUINISSE Giftige stof op groente Op groenten en aard'béipl'anten in een tuin achter een woning in de nieuwbouw, 'is door onbekenden een bijtende en waarschijnlijk giftige vloeistof gestrooid of gespoten, waar door deze voor de consumptie onge schikt werden en verdorden. De po litie heeft de zaak in onderzoék. De heer L. Brouwer, onderwij zer aain de od.-schodl te Bruinisse is benoemd' aan een school in Bergen op Zoom. Hem is met ingang van 24 augustus eervol ontslag verleend. Vrouwenverenigingen op bezoek De vrouwenverenigingen van Sir- iansland en Dreischor waren vrijdag te gast bij de hervormde vrouwen vereniging te Bruinisse. Het kopje 'koffie waarmee de gas ten werden ontvangen «telde allen al direct op hun 'gemak. Mevrouw van der Sar-van Vliet heette a'lle aan wezigen welkom en nadat gezongen was Psalm 89 7 en 8, werd gelezen Handelingen 2 41-47, waarover door de presidente een inleiding ge houden werd. M'ej. D. Krijger droeg een gedicht voor, terwijl mévr. Ju- melet-van Rhee enige zangnummers ten gehore bracht. Met. 10 dames, waarvan 'het overgrote deel tot de gasten behoorde werd daarop een leuk gezelschapsspel gespeeld, ge volgd door declamatie van mevrouw Bossers. De 'gezamenlijke maaltijd verstevigde de onderlinge vriertd1- schapsbanden. Het toneelstukje „Vroéger en nu" werkte 'danig op de lachspieren en werd ook nu weer bij zonder goed voor het voetlicht ge bracht. Het werd onlangs ook opge voerd op een jaarvergadering van de eigen vereniging, maar het deed het ook nu weer uitstékend. Mevrouw Padmos-Bal, presidente van de ver eniging 'te Dréisdhor dankte daarna namens de gasten voor 'de bijzonder goede dag, die men te Bruinisse ge zamenlijk had doorgebracht. Met het zingen van Gezang 281 en 'dankge bed van mevr. van der Sar, werd de goed geslaagde dag gesloten. Mosselschip had aanvaring Het mosselvaartui'g Bru 4, schip per M. Verspoor Cz., kwam op wég van de Waddenzee naar Bruinisse op 'het Amsterdam-Rijnkanaal dn de buurt van Utrecht in aanvaring met een groot sleepschip. De bladen van het boeganker drongen daardoor door de voorstoven terwijl ook de lier werd ontzet. n Honderden mensen hebben vrij dag, de verjaardag van president Kennedy, bloemen gelegd op de plaats waar hij vorig jaar op 22 no vember werd vermoord. ZEVENBERGEN. Het laatste ge deelte van de nieuwe provinciale weg Klundert-Zevenbergen zal op woens dag 1 juli voor het verkeer worden opengesteld. Het eerste stuk van deze nieuwe provinciale weg, dat loopt van Zevenbergen tot aan de Peli kaan, kwam vorig jaar oktober ge reed. „Dijkers en Pleiners" slaags in Zandvoort ZAND VOORT, 31-5. Zonnig Zand voort is zondag onveilig gemaakt door groepen jongelui, die, naar het model van de Engelse mods en ree kers, elkaar in de badplaats kwa men provoceren en daarbij af en toe slaags raakten. De uit Amsterdam afkomstige on ruststokers noemen zich. al naar de buurt waar zij in Amsterdam plegen rend te hangen. Dijkers (van de Nieuwendijk) en Pleiners (van het Leidse plein). In groepen van 50 tot 70 kwamen zij tegen een uur of twee naar Zandvoort, deels per bromfiets, sems liftend of met de trein, en trek ken te voet door de smalle Kerk straat, naar de rotonde en naar het strand. Daarbij sneuvelden wat rui ten in de Kerkstraat, wat de politie aanleiding gaf te ohargc-ren met de motorfiets en een bestal jongelui in de cel te zetten. Soms raakten de jongelui onderling slaags, dan weer ging het tussen Amsterdammers en Zandvoortse jongens en soms tegen de politie. De jongens gebruikten flessen, ploertendoders, en tafelpo ten als slag wapens, waarbij nogal wat gezichten flink zijn gehavend. Tegen vijf uur, toen oök de onge veer 100.000 strandbezoekers Zand voort gingen verlaten, trokken de Amsterdamse jongelui weer weg. Prinsessen Beatrix en Margriet naar Duitsland SOESTDIJK, 30-5. De prinsessen Beatrix en Margriet zijn per auto uit Soestdijk naar West falen dn Duitsland vertrokken. Zij zullen een bezoek brengen aan familieleden en op woensdag 3 juni in Berléburghet huwelijk bijwonen van prins Mau- rits van Hessen met prinses Tat j ana van Sayn-Wittigenstein-Berleburg. Scheepvaartberichten Esso Rotterdam, 30-5 te Mena Al A'hmadi verwacht. Goeree, 30-5 te Montreal. SPORT KORFBAL Burgh-Brouwershaven 4-5 Overal komt men wel eens mo menten, uren of zelfs dagen tegen, dat alles tegenloopt en dat over- lcwam de nog ongeslagen Burgh- ploeg zaterdagavond -in -de strijd te gen Brouwershaven. Burgh liep nor maal weg naar een 2-0 voorsprong en alles wees er op dat de voor sprong nog vergroot zou worden. Toen het echter in het tweede aan- valsva'k bij 'het doelen niet meezat en alle mooie kansen 'door de man'd- rand gestuit werden en het juist in de Brouw-aanval wat gesmeerder liep zodat ze gelij'k kwamen, roken de zwart-witten dat er in de tot hiertoe altijd feilloos lopende doel- punenmachine deze avond bij Burgh •i'efcs 'haperde. Ze hébben 'dit volledig uit weten te buiten, zodat ze bij het eindsignaal ondanks een veldmin- der'hei'd tooh mét de winst gingen strijken. Toch zullen de andere ploe gen met dit Brouw-twaalftal in deze opstelling terdege rekening moeten houden, hetgeen vorige week ook Zeemeeuwen moest ervaren. De he ren schieten zonder uitzondering snel en goed terwij'l ook in de da mesafdeling bijzonder goede krach ten zitten. Reeds in de 3e minuut gleed Joop Hanse langs zijn tegenstander en dit getékende 1-0. Regelmatig komt de ze speler vrij dböh voorlopig blijft succes uit. Aan de andere kant komt Brouw bij de gelijkmaker, doch Sla ger mist de straf worp. Joop Hanse maakt dn de 12e münuult 2-0. Hoe of de Burgh-aanval dan ook zwoegt, de talloze kansen (blijven 'onbenut. Plot seling ziet H. v. d. Weele de weg vrij en beheerst verkleint Brouw de achterstand tot 2-1. A'ls Kees de Moor dan nog vla een 9trafworp ge lijk maakt (2-2), is alles nog moge lijk. Een nerveus Burgh ziet na de rust nog geen mogelijkheden om doelpunten te ma'ken, integendeel, want reeds in de 2e minuut schiet Tonny van Beveren de Brouwploeg naar een 2-3 voorsprong. Een straf- worp, toegestaan aan Burgh, zet Adrie v. d. Weel om in een doelpunt (3-3). In de beginopstelling geeft Joop Hanse Burgh weer een voor sprong (4-3) en a'ls het bijna 5-3 werd, slipt Kees Slager langs zijn tegenstander en ida't 'betekent 4-4. De onfortuinlijke Burghse 2e aanval ziet in de laatste 10 minuten geen 'kans meer om te doelpunten en dat gelukte wel aan JOke Lijbaart zodat Brouw met een 4-5 overwinning tri omfantelijk het veld verlaat. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 31-5. De 311.468 Ne derlanders, die deze week in de „ge mengde" toto speelden, hebben een bedrag van f 346.340,ingelegd. Van deze som is f 68.575,beschikbaar voor de eerste prijs; de tweede prijs bedraagt f 45.717, Er was zondagavond pas één mel ding binnen van twaalf punten. TOKIO, 30-5. Drie Japanse wal- vismaatschappüen hebben aangebo den de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" voor 1 miljoen dollar te kopen, zo verneemt het Franse persbureau A.F.P. uit inge lichte handelskringen in Tokio. Het aanbod is gebaseerd op de waarde van de 1.200 eenheden die Neder land in de komende twee seizoenen mag vangen. De directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart deelde zaterdagmorgen mee, geheel onkundig te zijn van een Japans bod. Wel 'is hot de directie békend dat de Japanners belangstelling héb ben voor 'het vangst-quotum van de ..Willem Barendsz". Eir 'bestaat con tact met de Japanse walvisvaart over Zeeman maakte amok op vraehtsehip LIMA, 31-5. De voltallige beman ning van het 1953 ton metende vrachtschip „Pacaya" van de rederij Vinke en Zonen te Rotterdam dreig de zaterdag in de Peruviaanse ha venstad Callao aan de wal te blij ven, als de kapitein van het schip, V. van Beelen. geen maatregelen zou nemen tegen een bemanningslid dat aan boord paniek had gezaaid. De schuldige, T. v. H., was vrijdag door de Peruviaanse douane streng beboet wegens sigarettensmokkel en zag de smeerder Juna Villavon er voor aan, hem te hebben aangege ven. In dolle woede achtervolgde IJ. de man door het gehele schip met een mes in de vuist. Villalon wist echter te ontkomen en H. werd over meesterd. De verontwaardigde be manning eiste strenge maatregelen, die oök volgden. H. werd van boord gezonden en zal als gewoon passa gier aan boord van een ander schip naar Nederland moeten terugkeren. DIVERSE BERICHTEN MARGRATEN. Duizenden school kinderen legden bloemen op de 8.301 graven van het Amerikaanse mili taire kerkhof Margraten, terwijl tal van autoriteiten kansen legden aan de voét van het aldaar opgc-richte monument, dit alles ter gelegenheid van The Memorial Day Ceremony. m Dr. Leo Szilard, een Amerikaanse geleerde van Hongaarse afkomst, die als een van de „vaders" van de kern bom wordt beschouwd, is zaterdag op zijn landgoed in Californië op 66- jarige leeftijd overleden. Volgens in Rio de Janeiro ont vangen radioberichten zijn zaterdag avond zij een treinontsporing in de staat Sao Paulo negen mensen om het leven gekomen en ongeveer zes tig gewond. Walter Ulbricht, de Oostduitse partijleider en voorzitter van de Oostduitse staatsraad, is vrijdag in Moskou aangekomen voor een offi cieel bezoek van twee weken aan de Sowjet-Unie. De 19-jarige Westduitse parachu- tiste Regina Straube 'is zondag aan dë dood ontsnapt toen haar para chute zich tijdens een sprong van 1000 meter hoogte niet 'geheel ont plooide. Zij kwam op zachte grond terecht en liep slechts enkele kneu zingen op. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendge maakt dat de Verenigde Staten aan Laos een bepaald aantal vliegtuigen van het type T-28 hebben geleverd, om het offensief van de communis tische Pathet Lao het hoofd te bie den. ROTTERDAM. Zondagavond tus sen negen en tien uur is aan de Jan Ligthartstraat in Rotterdam een houten noodschool uitgebrand, waar in sinds 1950 de tweede u.t.s. van Rotterdam is gevestigd. De oorzaak van de brand is onbekend, maar blikseminslag is niet uitgesloten. Er is inmiddels al een regeling getrof fen voor het eindexamen van de hoogste klas. dat volgende week ge houden wordt. SCHIPHOL. N.V.V.-voorzitter D. Roemers is zaterdagochtend van Schiphol vertrokken voor een bezoek van 4 weken aan de Verenigde Sta ten naar New York. President Tito van Zuid-Slavië is per vliegtuig naar Finland vertrok ken voor een 'bezoek van zes dagen. Hij is on'der meer in gezelschap van zijn echtgenote en de minister van buitenlandse zaken. -m DEN HAAG. Van de vijf mannen, diie vrijdagochtend zwaar werden ge wond bij een autobotsing in de om geving van Maasdam, zijn er twee overleden. DEN HAAG. De socialistische frac tie van het Europese parlement, waarin afgevaardigden uït Neder land, België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië zitting hebben, is maandagochtend in Den Haag een vergadering van twee dagen begon nen. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 1-6. Aanvoer 1659 dieren, w.o. 912 vette koeien en os sen en 747 varkens. Prijzen per kg.: Vette koeien en ossen f 4,35-4,65 f 4,00-4,35 f 3,70-3,90 varkens f 1,88-1,84-1,80. Vette koeien en ossen aanvoer korter, handel zeer kalm, prijzen even lager, enkele prima's boven notering. Varkens: aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen lager, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens f 1,63-1,65 per kg, slacht- zeugen f 1,55-1,60 per kg. dit qudtum, maar een concreet bod heeft de directie niet ontvangen. Men moet het zo zien, aldus de directie van de maatschappij voor de walvisvaart, dat de Japanners feitelijk niet zo zeer belangstelling hebben voor het schip, maar meer voor het vangstquotum, dat aan het bezit van de walvisvaarder is ver bonden. Dit quotum bedroeg over het afgelopen seizoen zes procent van de toegestane tienduizend wal viseenheden. dus per jaar zeshon derd eenheden, hetgeen dus klopt met de opgave in het (bericht uit Tokio. Volgende maand wordt in Noorwegen, zoals elk jaar, weer de internationale vergadering gehou den, waar het quotum voor het nieu we seizoen wordt vastgesteld. Japan biedt miljoen dollar voor „Willem Barendsz"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6