meer comfort met Esso Gas Het Gelukskind Nehroe's droom DUET India's basis Met Esso bent u beter uit! STATISTISCH JAARBOEK DER V.N. elegante, o zo sterke wandel-nylons f2 95 Akkerbouw en de Nederlandse economie ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE MMO(totjun) 19M No. WSM BLIK DOOR HET WERELD Ingebonden mededeling Hoe onmisbaar gas in de keuken is merkt u pas als u het heeft. U künt het hebben, morgen al: Esso Gas! Om vlugger, beter, prettiger te koken. Esso Gas! Voor heet water uit de kraan in de keuken, in de douchecel. Alle voordelen worden u gaarne toegelicht door elke Esso Gas-depothouder. Bij hem staat uw eerste fles Esso Gas al klaart Miljoenendans van cijfers in jongste uitgave Tot aan zijn dood heeft Jawaharlal Nehroe het uiterste van zichzelf ge geven voor India, dat wat het nu is vrijwel uitsluitend te danken heeft aan hem. Hij is 74 jaar geworden en was dus al geen jonge man meer toen hij zeventien jaar geleden een taak op zich nam die menige staats man in de kracht van zijn leven niet zou hebben aangedurfd. Hij kreeg toen een land te leiden dat bewoond werd door een groot aantal bevol kingsgroepen, onderling verdeeld, de meeste arm, vrijwel wat men gerust achterlijk mag noemen. Bevolkings groepen die bovendien door hun re ligieuze traditie geneigd waren met fatalisme alles te aanvaarden wat het lot hun toebedeelde. Juist die laatste karaktertrek maakte het een onbegonnen werk een natie te ma ken van wat tot dusver maar een deel was geweest van een grotere Engelse kolonie. De Britten hadden voornamelijk door hun macht en door de een te gen de ander uit te spelen kans ge zien het land te beheersen. Nehroe versmaadde het om met min of meer dictatoriale middelen de Indiërs te dwingen een eenheid te gaan vor men. Hij is toch geslaagd, door als een vaderfiguur leiding te geven en hp heeft dat gedaan op een princi pieel democratische manier, waarbij men de vrijheid niet opgaf terwille van een ander ideaal zoals vrijwel overal elders in Azië. Dat dit Nehroe gelukte - dat hij binnen zeventien jaar zijn land tot een democratische natie wist te vormen - is al genoeg om hem een der grote mannen van deze tijd te noemen. Dat neemt niet weg dat vooral de laatste jaren niet alleen in het bui tenland, maar ook in zijn eigen land felle kritiek op hem werd geuit. Doch ook dat die kritiek vaak zeer terecht was, doet aan die grootheid van Nehroe niet af. De kasten bicven De grote teleurstelling voor Neh roe moet geweest zijn dat bij niet slaagde zijn hartewens te verwezen lijken en India ook te maken tot een der belangrijkste landen van de wereld. Maar het is misschien door dat hij zijn doel zo onmogelijk hoog had gesteld, dat hij toch nog zo on noemelijk veel voor zijn land heeft verwezenlijkt. De sprong vooruit die hem voor ogen stond was te groot: voor de rol in de wereld die Nehroe voor zijn land verlangde, was het niet sterk genoeg. En ook in zijn eigen land heeft hij niet alles bereikt wat hij bereiken wilde. Bijvoorbeeld is hij er niet in geslaagd het kastebegrip, dat voor sommigen een feitelijke slavernij be tekent, helemaal uit te roeien. Maar niettemin is de geestelijke vooruit gang evenals die op economisch ge bied van een omvang geweest die voor een westerling moeilijk is ie begrijpen. Minder gewaardeerd in het wes terse buitenland zijn de pogingen ge weest van Nehroe om een leidende rol te spelen in de groep niet-ver-. bonden landen. Zijn positief neutra lisme leek te vaak een gemakkelijke weg om tussen de conflicten heen te zeilen en min of meer van twee wal len te eten. En het is mischien een grote teleurstelling geweest voor Nehroe dat hij zijn eigen principes niet kan blijven naleven. Dat begon met de bezetting van Goa. Een an der geval is zijn hardnekkig vast- hou aan Kasjmir. De grote slag Maar de grote slag voor Nehroe moet geweest zijn dat China zijn In dia aanviel, terwijl hij juist een be langrijk pleitbezorger voor Peking was geweest. Bij die gelegenheid heeft hij moeten inzien dat hij, de voorstander van het los van oost en west staan, afhankelijk was van de steun van het .westen. De Chinese kwestie is ook binnen lands voor hem het begin geweest van het verzwakken van zijn positie. Men kon hem - en ook weer niet ten onrechte - verwijten dat hij te goed van vertrouwen was geweest en daardoor een belangrijk aspect had verwaarloosd bij de opbouw van zijn staat; in de wereld is namelyk altijd toch macht nodig om respect af te dwingen. Maar het heeft wei nig zin de vele fouten die Nehroe Ingezonden mededeling brengt een nieuwe kous! de legendarisch sterke nylons van na de bevrijding keerden terug ia elegante vorm. DUET extra sterke wandel-nylons VENSTER maakte - h\j had er ook een hand van door trotsheid zo onnodige vij anden te kweken - op te sommen. Hoe groot sommige van die fouten ook waren, ze wegen nooit op tegen de grootheid die hy zich verwierf door van India inderdaad een staat te maken. Was daar veel persoon lijke macht en uitbuiting van de be wondering die men hem toedroeg bij, in de kern heeft hij toch ook een de mocratische traditie weten op te wekken: wie hem opvolgt, doet dat in een apparaat dat binnen zeventien jaar onder moeilijke omstandigheden stevig in elkaar is gezet. Nehroe gaf India de basis, waarop anderen kun nen voortbouwen om het land de grootheid in de wereld te geven waarvan de gestorven vader van zijn land droomde. Zyn opvolger zal het echter extra moeilijk krijgen, want hij zal het zonder het persoonlijk gezag dat van Nehroe uitstraalde, moeten doen in een land dat door economische gevaren wordt bedreigd, alsmede door de Chinese troepen en waarin de grote politieke machtsfactor de Congrespartij dreigt te scheuren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In Den Haag zijn vier mannen en een vrouw aange houden, die een bakfiets vol bloemen hadden gestolen uit de Haagse plantsoenen en uit de tuin van de minister-president. Ze hadden de bloemen nodig voor een feestje, dat vrijdag zou worden gehouden. HILVERSUM. Prinses Beatrix heeft zaterdagmorgen in de Expohal te Hilversum een zit-volleybaltoer- nooi van de lustrumvierende invali- densportclub „Hilversum" bijge woond. AMSTERDAM. De Don Djiguitcn kozakken, een groep van 25 ruiters onder leiding van de#58-jarige ba ron Nicolai Osteletzky, maken in juni met vijftien volbloed Arabische paarden een toernee door ons land, waarbij zij in 27 plaatsen op sport terreinen en in sportparken voorstel lingen zullen geven. TERLET. Ed van Bree van de luchtmacht-zweefvliegclub "Woens- drecht, is voor de tweede maal na tionaal kampioen zweefvliegen ge worden. UTRECHT. In het najaar gaat een kerkbouwactie van start, waaraan acht reformatorische en de Oud-ka tholieke kerk gezamenlijk deelne men. Er zijn verschillende commis sies ingesteld en maatregelen getrof fen om de actie eind september be gin oktober te laten beginnen. Het is de eerste keer dat een dergelijke actie gezamenlijk wordt ondernomen. BERGEN OP ZOOM. Vrijdag 5 juni zal de nieuwe haven in de Theodoruspolder te Bergen op Zoom door de minister van verkeer en wa terstaat, mr. J. van Aartsen, officieel worden geopend. Met deze nieuwe haven, waarvan de eerste fase thans voltooid is, heeft de gemeente Ber gen op Zoom een instrument in han den om het zuidwesten van Brabant, waarvan zij het centrum vormt, te betrekken in de voortgaande natio nale groei. ZWOLLE. Vijfhonderd schippers kinderen uit het gehele land zullen in de eerste week van juni deelne men aan een nationaal kamp in de bossen van Hattem. Het is de achtste keer dat dit kamp voor schippers kinderen, waarvan de heer J. Kroon, onderwijzer aan de Zwolse school voor schipperskinderen de stuwende kracht is, wordt gehouden. ASSEN. In de gemeente Coevor- den zal nog dit jaar een beeldje van de ganzenhoedster worden onthuld. De inwoners van de vestingstad me nen, dat Coevorden's ganzenhoedster op meer historische rechten kan bo gen, dan het beeldje van Barfcje in Assen. SPRANG-CAPELLE. Als rijks- goedkeuring wordt verleend, zal de gemeente Sprang-Capelle een plas tic openlucht-zwembad krijgen. DEN HAAG, 30-5. Het Landbouw- Economisdh Instituut 'heeft een stu die uitgegeven over de betekenis van de akkerbouw en aanverwante be drijfstakken voor de Nederlandse economie. Diit onderzoek, waarbij gebrujik werd gemaakt van de me thode van de input-output analyse, sluit aan bij de studie van 'het Cen traal Bureau voor 'd'e Statistiek: „De produkUestrudtuur van 'de Neder landse volkshuishouding". De akkerbouw is, na ide varkens houderij en de pluimveehouderij, (de derde agrarische bedrijfstak waar van (het L.E.I. de economische be drijfstakken op deze wijze 'heeft be licht. XJiit 'het onderzoek Iblijkt, dat de akkerbouw in 1958 voor een totale waarde van f 1313 miljoen beeft ge produceerd'. waardoor in deze be drijfstak een inkomen van f 895 min. word gevormd. Van dit inkomen ver kreeg de akkerbouw f 237 min. door directe afzet aan de consument en aan het buitenland en f 658 «vin. als DODELIJKE ONGELUKKEN VORDEN. De 40-jarige H. Vrieze uit Vorden is bij een verkeersonge luk op slag gedood. De heer Vrieze wilde per fiets in zijn woonplaats de rijksstraatweg oversteken. Hij werd door een auto gegrepen. BEVERWIJK. De 69-jarige vrouw G. Dekker, die weifelde bij het over steken van de Alkmaarseweg, is door een bromfiets aangereden. Zij viel en kwam daarbij zo ongelukkig met het hoofd tegen de trottoirrand terecht, dat zij ter plaatse is overleden. GELEEN. Een driejarig dochtertje van een Hongaars gezin, dat na de vlucht uit Hongarije enkele jaren geleden onderdak vond in het zus terklooster te Geleen, is in de vijver in de tuin van het klooster verdron ken. AMSTERDAM. Een 10-jarige scho lier, Karei van der Vegt, is om het leven gekomen, kort nadat hij fiet send op de Amsteldijk, bij de Cein tuurbaan in Amsterdam, door een vrachtauto met aanhangwagen werd overreden. ONDERWIJS Eindexamen afdeling gymnasium Geslaagd voor diploma A: mej. H. J. Hillébrand te Zierikzee en voor diploma B: mej. M. P. van Lent te Schuddebeurs en de heer J. H. Wie- ringa te Zierikzee. Niet geslaagd twee kandidaten. MARKTBERICHTEN Eierprijzen V.E.C.E. In de periode van 25-30 mei werd door de Coöp. In- en Verkoopcen trale voor Eieren, V.E.C.E., uitbe taald f 1,13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd één cent per stuk minder uitbetaald. KERKNIEUWS Ned.Herv. Kerk Beroepen te Delft (vak. D. T. Los): A. Horst, Oisterwijk; te Hoogezand (toez.): A. D. H. Huysman, Ruiner- wold; te Veessen: F, A. L. Franken, kand., Bilthoven. Bedankt voor Oost- en West-Sou burg (vak. J. A. van Duyne): K. A. Abelsma, Ingen. Geref. Kerken Aangenomen naar Rotterdam- Overschie (vak. A. Nagelkerke): H. Moll, Werkendam; naar Emmercom- pascuum: F. de Jonge, kand., Am sterdam-west. Bedankt voor Doezum, Echten (Fr.), 's-Gravenmoer, Heeg, Lichten voorde, Midsland en West-Terschel ling, Pieterburen-Schouwerzijl, Sie- gerswoude, Vlagtwedde, Warns, Wie- ringerwerf, Wilnis, Wormer en Zout kamp: F. de Jonge, kand., Amster dam. De Verenigde Staten en Enge land. hebben bij hét overleg dat de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken William Bumdey in Londén heeft gevoerd, „volledige ernst van de toestand dn Laos be- overeenstemming toereikt wat 'de treft en d!e (verschillende middelen die er 'zijn om te 'brachten, de vroe gere situatie te herstéllen". Beleefde dieven i> LONDEN, 30-5. „Neemt u ons niet kwalijk, maar er zijn per ongeluk drie postzakken in uw trein terecht gekomen. Zoudt u zo goed. ivillen zyn ze aan ons terug te geven". Op het station van Lydd, in het Engelse graafschap Kent, kon een bewaker van de post- l» trein Newromey-Ashford geen weerstand bieden aan zoveel beleefdheid van iemand die I vergezeld was van drie andere i» mannen, van wie een de uni form van politie-agent en een tweede de pet van een post beambte droeg. Bij het vol- i> gende station kreeg de bewa- ker achterdocht en hij waar schuwde de plaatselijke poli tie. Spoedig bleek dat de vier vermetele en welingelichte gangsters hun slag hadden ge- l> slagen: de drie postzakken be- vatten een aanzienlijke som i geld waarvan de waarde nog i niet bekend is gemaakt. gevolg van de afzet' via andere be drijfstakken, o.a. f 107 min. via de totale varkenssector en f 184 min. via de afzet van produkten van de rundveehouderij. Andere inkomensvorming De economische betékenis van de akkerbouw voor d'e Nederlandse economie kan 'echter n'iet 'beoordeeld worden alleen aan 'het inkomen dat Ideze bedrijfstak zelve wordt ge vormd, aldus het L.E.I. Immers de voortbrenging van a kkerb ouw pr o - dukten heeft ook in andere bedrijfs takken activiteit en daarmede inko mensvorming ten gevolge. Het is daarom noodzakelijk het gecumu leerde inkomen te bepalen da t door de voortbrenging van alkkerbouw- prödukten wordt geïntroduceerd. In 1958 werd per f 1000 akker bouwproducten in totaal f 798 aan inkomen .in de Nederlandse volks huishouding gébracht. De akkerbouw zelve verkreeg hiervan f 715, d'e toe leverende bedrijfstakken f 83. De inkomens gevormd toij verdere ver werking van de akkerbouwproduk- 1!en zijn hierbij «iet inbegrepen. NEW YORK, 30-5. Volgens de jongste uitgave van het Statistisch Jaarboek van de Ver. Naties is in 1962 een record van. 14.120.000 per sonenwagens en 3,960.000 commer ciële voertuigen geproduceerd. In diit jaar nam hét aantal paaiden' op de wereld' sterk 'af tot 64,8 miljoen in vergëlijking mét 67,3 miljoen in 1961. In 1961 werden 11.580.000 perso nenwagens en 3.870.000 commerciële voertuigen geproduceerd. De Ver. Staten 'bleven met 6.933.200 perso nenwagens en 1.240.000 commerciële voertuigen de grootste producent. West-Duitéland kwam met 2.109.200 persqnienwaigens op de twe'ede plaats Frankrijk met 1.278.000 op dé derde, Groot-Brittannaë volgde met 1.249.400 (excl. 'driewiélige voertuigen), Italië met 887.800 en Canada met 428.700 stuks. Japan kwam mét een produk- fi'e van 855.000 commerciële voertui gen op de tweede plaats na de Ver. Staten, Groot-Brittannië produceer de 425.100 commeroiële voertuigen en Rusland 418.000. Rusland produ- „Heerlijk was het daar, iedere dag. Een strakke blauwe lucht en haast geen rimpeltje op het water. En toch ook niet te heet, ik weet het niet, de wïarmte is er zeker heel anders. We hebben ontzettend genoten, zeg en o.ik heb alles opgemaakt geen cent meer overik ben zo arm alsals „Zal ik je een tientje lenen?" „Geef me eerst eens een sigaret, ik snak gewoon. In de trein durfde ik niet te bietsen maar hier Hij gaf haar een sigaret en vuur, waarna ze gingen zitten. Ze ver telde honderd uit van haar vakan tie-ervaringen en Jan genoot van haar enthousiasme. Doch op een ge geven ogenblik keek ze op haar horloge en zei: „Jeetje, Jan, we moeten wat eten. Maar er is natuur lijk niks in huis. En ilc heb ook he lemaal geen zinIk wist natuur lijk niet, dat jij al thuis was „En je hebt geen cent meer? Waar had jij dan willen eten?" „O, bij de bakker en zo kan ik wel borgen, hoor. Ik had wel wat voor me klaar gemaakt. Maar nu jij er bent „Wat denk je ervan ,om samen in de stad te eten?" Haar ogen glinsterden. „O, Jan, heerlijk. Ik heb heel geen zin om wat te doen in huis. Top, dat doen we. Heel eenvoudig natuurlijk", liet ze er opvolgen. „Moet je je nog verkleden?" „Ja, eigenlijk wel. En me een beetje wassen. De trein was com pleet gloeiend en wat word je moe ceerde in 1962 160.000 personenwa gens. Bier- en wtfnproduktie Volgens het jaarboek bleven de Ver. Staten in 1962 de grootste bier- proucerit en Frankrijk de grootste wijnproducent. De weréLdiwijnpro- diu'ktli'e bedroeg in 1'962 283 miljoen hectol. waarvan Frankrijk 74.97(3.000 hectoliter, Italië 69.569.000, Span je 24.510.000, Portugal 15.268.000 en de Ver. Staten ongeveer 11.445.000 hectoliter produceerden. Van d'e in 1962 over 'de gehele wereld gebrouw de 434 miljoen hectoliter bier namen de Ver. Staten 113.132.000 'hectoliter voor hun rekening. In west-Duifs- land werd 55.215.000, in Groot-Brit- tannië 45.660.000 en in Rusland 28.184.000 hectoliter bier (gebrouwen. Frankrijk, Tsjechodlowa'kije en Ja pan brouwden resp. 18.205.000, 15.705.000 en 15.037.000 (hectoliter. De sigarettenproduktie Over 'de géhele wereld werdén in 1962 1.949 miljard sigaretten gepro duceerd. Voor vele landen waren de van zo'n lange reis, he?" Hij keek naar de twee koffers en zei: „Ik zal ze even naar je kamer brengen en dan wacht ik verder hier wel op je". Ze pakte opnieuw zijn hoofd en kuste hem. „O, Jan, je bent een schat! Wat fijn, dat je al thuis bent. Ik had die koffers anders moeten uitpakken. Ik had ze nooit naar bo ven gekregen". „Kom, kom. Een uurtje later zaten ze in een restaurant even buiten de stad te genieten van een uitgebreid diner. Toen ze hun keus hadden gedaan, bekeek ze de prijzen en fronste haar wenkbrauwen. „Maak het niet te gek, Jan. Of ben jij erg zuinig ge weest?" „In ieder geval heb ik in m'n een tje niet veel uitgegeven. Zeg Lienik heb een ideetje. Wan neer kom de anderen thuis?" „Stien zaterdagavond en pa en moe zondag. Hoezo?" „Hebben we nog twee dagen.' Zul len we samen die twee dagen eens lekker aan de rol gaan? Een beetje toeren en zo?" Ze kneep even een oog dicht en lachte. „Die Jan. Ik voel er ontzet tend veel voor dat snap jc. Als ik er aan denk, dat ik maandag weer moet beginnenbrr „Dan doen wc het", besliste hij. ..Ja, dat is te zeggenwat houdt dat „en zo" in?" Ze keken elkaar een poosje aan en begonnen beiden te lachen. „Mag produktiecijfers niet beschikbaar. Maar de Ver. Staten waren met 529.883 miljoen sigaretten de groot ste producent. Rusland produceerde 229,7 miljard si'garëtben en Japan bijna 147,5 miljard. President Johnson heeft besloten heden-maandag en dinsdag in Hono- loeloe op Hawaii een conferentie te doen houden van Amerikaanse di plomatieke en militaire functionaris sen, ter bespreking van de toestand in zuidoost-Azië. dat een kleine verrassing zijn van Jan Stuurman??" „Een leuke verrassing?" „Ik neem aan van wel. Zelf vind ik het ontzettend prettig". Ze maakte een toetje van haar mond en knike. „Aangezien we ver schillende dingen gemeen hebben, neem ik aan, dat ik het ook wel op prijs zal stellen". De volgende dag reden ze Brabant in en in de omgeving van Oisterwijk aten ze wat, waarna ze een wande ling maakten in het bos. Ergens gingen ze zitten en zonder meer nam Jan het meisje in zijn armen en kuste haar. Ze liet het even toe en gaf hem speels een tik op zijn wang. „Jij denkt ook: voor wat hoort wat, niet?" Je bent veel knapper, nu je er zo verbrand uitziet. Ik kan gewoon niet van je afblijven". „Dat zal ook wat worden thuis, als vader en moeder er weer zijn". Hij hield haar in zijn armen en hield zijn gezicht bij het hare. „Zul len we vóór ze thuis komen, samen naar de Rivièra vluchten?" Ze zuchtte. „Hou' op, Jan. 't Is, dat ik een goeie baan heb, maar anders. Je hebt geen idee, welk een para dijs het daar is". „Het paradijs is overal", ant woordde hij nuchter. „Als je het maar ziet. Als jij bij me bent, is hier voor mij het paradijs". „De moderne Adam en Eva. Zeg, vriend, waar blijft die verrassing nu van je?" Hij boog zich over haar heen en drukte een lang zoen op haar lip pen. „En hoe vind je het?" „Is dat alles? Ajakkes, kun je niet wat originelers bedenken?" „Natuurlijk. Ik heb bergen origi nele ideeën, als jij bij me bent, maar of je ze zult kunnen apreciëren is een tweede". Ze gaf hem ccn duw en bloosde. „Jc meent er toch niets van". „Dat weet jij". (Wordt vervolgd). Feuilleton door B. f. ten Wesepe Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5