DE ZIERIKZEESCHE COURANT ERNSTIGE TYFUS-EPIDEMIE HEERST IN ABERDEEN Topconferentie over Maleisië Waarschuwing tegen hoge looneisen Spoorwegen gehandicapt door noodweer In Emmeloorcl woonde „zeldzame donor" BRUG OVER HARINGVLIET KLAAR VAKBEWEGING ALLEEN VRAAGT OM PRIJZENGESPREK Openbare school principieel geen zuil ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaiulag 1 juni 1961 120ste jaargang No. 19589 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1Ö89 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Duivelandse raad roteerde geld voor speeltuin Aantal patiënten in Schotse stat! gestegen tol hoven tweehonderd ABERDEEN, 31-5. Het aantal ty- t uspatiënten in de Schotse stad Aber deen is zondag gestegen tot 157. Er bevinden zich voorts in de zieken huizen 46 mensen van wie vermoed wordt dat zjj aan de ziekte lijden. Ondanks het fraaie weer was het strand bij de stad verlaten. Dit meest bezochte strand aan de Schotse oost kust is gesloten om verdere versprei ding van de ziekte te voorkomen. Met het oog hierop zijn ook alle to neel- en filmvoorstellingen afgelast, terwijl tevens alle andere openbare vermakelijkheden gesloten zijn. De scholen blijven voorlopig dicht en de 60.000 kinderen van de stad moeten tot nader order thuis blijven. De hotels in de stad hebben ver scheidene honderden reserveringen geanuleerd. Bedorven vlees Men wijt de ooi-zaak van de epide mie aan een blik corned beef, waar van het uit Zuid-Afrika afkomstige vlees was gesneden en verkocht. Dit blik zal binnenkort in het Lagerhuis PRAKTISCHE OECUMENE PURMEREND, 30-5. Vertegen- woordigers van de Rooms ka tholieke, de gereformeerde en de Nederlandse Hervormde Kerk in Purmerend hebben gezamenlijk een kerkenbouw- c omité gesticht, dat gelden bijeen zal brengen voor de bouw van kerken in de nieu we woomoijken van Purmer end. Voor dit doel zal onder mevr deze week een „festival- beurs" worden gehouden, waaraan inwoners van Pur- J merend van alle gezindten hun J medewerking zullen verlenen. KOEALA LOEMPOER, 30-5. Ma leisië heeft zaterdag officieel meege deeld dat het zal deelnemen aan een topconferentie welke binnenkort in Tokio met Indonesië en de Philip- pijnen zal worden gehouden over de omstreden vorming der Maleise Fe deratie. ENSCHEDE, 30-5. De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkge versverbond, ir. J. Bosnia, heeft ge waarschuwd tegen uitingen „die men nu reeds kan vernemen", dat indien de arbeidsmarkt zo overspannen blijft als hij thans is, aan het eind van het jaar soortgelijke looneisen dienen te wei den gesteld als aan het einde van 1963. Ir. Bosma zei dit in de besloten algemene ledenvergade ring van het C.S.W.V. in Enschedé. „Indien wij blijven voortgaan de overspannen arbeidsmarkt met die middelen te lijf te gaan, dan zullen wij ongetwijfeld binnen afzienbare tijd niet meer hoeven te spreken over een dergelijke overspannen ar beidsmarkt, maar dan zal ons wel vaartspeil ook dusdanig zijn aange tast, dat er maar weinigen in Ne derland zullen zijn te vinden, die de uitvoerders van een dergelijke ope- i*atie dankbaar zullen zijn". het onderwerp zijn van vragen aan de minister. Het zou afkomstig zijn uit een oude legervoorraad. Men is er toe overgegaan om geconserveerd vlees nauwgezet te keuren alvorens het in de militaire kampen op tafel te zetten. FASLANE, 31-5. - Twee beman ningsleden van een Britse onderzee boot in Faslane (aan de westkust van Schotland), van wie verondersteld wordt dat zij tyfus hebben, zijn zon dag in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een woordvoerder van de Britse marine wordt aangenomen dat een deel van de partij bedorven vlees aan boord van de onderzeeboot was terechtgekomen. Het was mogelijk dat er van gegeten was vóór het vo rige week in opdracht van de admi raliteit in beslag werd genomen. Men veronderstelt dat het vlees afkomstig was uit Zuid-Amerika. UTRECHT, 31-5. Hevig noodweer is zondagavond in het zuiden van ons land losgebarsten. De Neder landse spoorwegen ondervonden daarvan met name in Zeeland en west Noord-Brabant veel hinder. Dc bliksem sloeg op verscheidene plaats in de bovenleiding, waardoor sommige spoorwegbaanvakken in de omgeving van Breda stroomloos kwamen te staan. Een trein had daardoor vijftien minuten vertra ging. Automatische knippcrliohtin- stallaties en dergelijke functioneer den op sommige plaatsen niet meer, waardoor spoorwegpersoneel met rode vlaggen waarschuwingsdiensten moest verrichten. De spoorwegen hebben int verschillende plaatsen in het zuiden des lands berichten ontvangen over blikseminslag in bo venleidingen. In de Peel hebben ge durende een half uur twee D-trei nen die uit Duitsland onderweg wa ren naar Hoek van Holland stil ge staan. BRUSSEL, 1-6. Aan het begin van Doden en gewonden bij verkeersongevallen ZUIDWOLDE. 31-5. In de afgelo pen nacht omstreeks één uur is even bulten Zuidwolde op de weg naar het gehucht Fort de 16-jarige M. ter Haar uit Zuidwolde om het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets tegen een uit de tegenovergestelde richting komende motorrijder botste. Zijn eveneens 16-jarige duopassa gier J. van Egten, ook uit Zuidwolde l.sp daarbij een gebroken pols en een 'hersenschudding op. De motor rijder - de 21-jarige E. Jansen uit Zuidwolde - kreeg odk een hersen schudding. BOEKEL. 30-5. De vijfjarige Han- nie Peters uit Boekei is bij het spe len onder een tractor met aanhang wagen gekomen; zij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde nadat de chauffeur melkbussen 'had gelost. Toen hij weer wil'de wegrijden, waarschuwde hij twee kinderen, die vlak bij de wagen aan het spelen waren, op zij te gaan. Toch kwam een van hen onder de tractor terecht. Zes kinderen, van twee tot elf jaar oud, zijn zaterdag bij een brand in hun ouderlijk huis in Midlothian (Virginia) omgekomen. Hun ouders konden met drie andere kinderen lichtgewond het brandende huis ver laten. de zondagavond is boven Brussel een waar onweer losgebarsten. Lr kwamen talloze elektriciteits storingen voor en dc Belgische radio mc:-t als gc-volg van ontstane scha de verscheidene malen de uitzendin gen onderbreken. Naar het begin van de kleurentelevisie EINDHOVEN, 29-5. „West-Europa zal. naar wordt verwacht, in 1970- enige honderdduizenden bezitters tellen van toestellen, die geschikt zijn voor de ontvangst van kleuren televisie". Deze voorspelling deed, aldus de Philips Koerier, drs. J. F. J. Lamet. adjunct-directeur van commerciële voorcalculatie en planning van Phi lips 'tijdens een in Eindhoven gehou den voorlichtingsbijeenkomst. In En geland, Duitsland, Italië en Zweden zal, volgens drs. Lamet, waarschijn lijk in 1967 een- begin worden ge maakt met de uitzendingen ir. kleu ren. Een jaar later zullen Frankrijk, België. Zwitserland, Denemarken en Nederland volgen. De heer Lamet verwacht dat de overschakeling van zwart-wit op kleuren zich zal vol trekken langs wegen van geleidelijk heid. Twee jongens verdronken LEEUWARDEN, 29-5. Bij Kollu- merzwaag zijn vrijdag omsteeks vijf uur twee jongens, de 9-jarige Jo hannes Schippers en de 10-jarige Lieuwe Feenstra, verdronken toen zij wilden gaan zwemmen in het spoorgat, dat indertijd is ontstaan bij de zandafgraving ten behoeve- van de aanleg van de spoorbaan. De beide jongens sprongen in het water maar kwamen niet weer bo ven, waarop andere kinderen alarm sloegen. Politie en enkele doktoren begaven zich te water en vonden na enige tijd de beide jongens. De le vensgeesten waren toen echter al ge weken. UTRECHT, 28-5. Enige duizenden afgevaardigden van Boerenleenban ken hebben in de Bernihardhal te Utrecht de algemene verf ga dering bijgewoond van de Ooöp. Centrale Raiffeiseribanik. In zijn openingsrede verwelkomde de voorzitter van de Raad van Toezicht, mr. R. J. van BMeeichoff. minister Biesheuvel, die later op de dag een toespraak hield. Initiatief van N.O.V. Studie over problematiek van basisonderwijs UTRECHT, 30-5. De Nederlandse Onderwijzers Vereniging heeft een commissie ingesteld, die een studie gaat maken van de problematiek van het basisonderwijs. Op de laatste algemene vergade ring van de N.O.V. is deze wens ge- 99* EMMELOORD, 30-5. - De bloedtransfusiedienst in Emmeloord heeft snel gereageerd op een oproep om bloed voor een patiënt in een Antwerps ziekenhuis. De patiënt, die een weinig voorkomende bloedsoort heeft, moest een transfusie hebben, maar in België bleek voor hem geen bloed voorradig. Dc Belgische transfusiedienst deed een beroep op de Nederlandse cn in Amsterdam werden in allerijl de registers van donors nageslagen. Daarna bleek dat in Emmeloord een donor met het vereiste bloed woonde. Dadelijk stelde men zich met de transfusiedienst van Emme loord in verbinding cn deze wist de donor op te sporen. Dc ge meentepolitie van Emmeloord verleende eveneens medewerking. Een hoofdagent bracht met een snelle auto de kolf bloed naar het station in Zwolle, waar hij nog juist op tijd dc kolf aan de trein kon afleve ren. Dc conducteur zorgde er voor, dat onderweg dc kolf aan col lega's van de aansluitende treinen werd doorgegeven. Binnen vijf uur na de oproep was de kolf in Roosendaal. Een brigade van de Belgische bloedtransfusiedienst was daar om het bloed over te nemen en naar Antwerpen te brengen. uit. omdcut men meent dat de ver anderde taak van d"e lagere school een grondige bezinning op de toe komst van het basisonderwijs nood zakelijk maakt. De studiecommissie 'staat onder voorzitterschap van prof. dr. L. van Gelder uit Groningen, wetenschap pelijk adviseur van de N.O.V., secre taris is de iheer H. Redemeijer, alge meen secretaris van de N.O.V., le den van de commissie zijn prof. dr. H. Niëeuwerthuijs (Groningen), prof. dr. A. de Block (Gent), W. Boswin kel (Amsterdam) en F. Evers (Am sterdam). Er zijn voorts enkele des kundigen voor het kleuteronderwijs en 'het voortgezet onderwijs aan d'e commissie toegevoegd. De commis sie zal op het congres van 1965 rap port uitbrengen en ook aanbevelin gen doen voor het treffen van wet telijke en andere maatregelen en het uitvoeren van onderzoekingen en experimenten. Kleuter overleeft vul van tien meter AMSTERDAM, 31-5. De anderhalf jaar oude Robert van der Burgt heeft zondagmiddag een val van tien meter overleefd. De kleuter 'klauter de in een onbewaakt ogenblik door het goopen'de raam van het ouderlijk huis in de Palmstraat. Met onbe kend letsel is hij in het W.G. opge nomen. DU nummer bestaat uit 6 pagina's t,\ (f) \i De weg van plicht scliijnt fr) hurdcr dan hij is, de weg van plezier is harder dan hij schyni Smederij Saman aan de Burghse weg te Haamstede herdacht het 50-jarig bestaan. De foto toont de gunstig gelegen smederij, die van heel klein uit groeide tot een in de Westhoek belangrijk bedrijf. Enkele historische bij zonderheden over het jubilerend bedrijf staan elders in dit nummer ver meld. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). OOLTGENSPLAAT, 30-5. Zater dagmiddag om 13.00 uur is het laat ste stuk van de brug over het Ha ringvliet tussen Numansdorp en Ooltgensplaat op zijn plaats gelegd. Het was de klap van de 35 meier lange basculebrug, waarvan vrijdag Aet zogenaamde staartstuk in de kelderpijler was bevestigd. Het werk geschiedde met behulp van enkele bokken. De 1.222 meter lange brug vormt nu één geheel. Zij bestaat uit tien overspanningen van 106 meter lang, één van 80 meter lang, een basculebrug van 35 meter en nog enkele kleine verbindingen. De brug heeft een breedte van 25 meter. De onderkant ligt op 14 meter boven N.A.P. De gehele brug rust op tien pijlers, een kelderpijler en twee landhoofden. De eerste overspanning van 106 meter werd op 13 september 1962 aangebracht; de laatste jongstleden dinsdag. Elk deel weegt 830 ton. Over de helft van de brug worden twee van de vier rijbanen in gereed heid gebracht, zodat in de tweede helft van juli de brug voor het ver keer kan worden opengesteld. Goeree-Overflakkee heeft nu dus een vaste verbinding met de Hoekse Waard. Als eerste liep de president commissaris van deN.V. Brugverbin- ding Goeree-Overflakkee en Schou- wen-Diuveland, de heer P. D. Sie- ling, zaterdag om 13.00 uur naar het vasteland. De totale kosten van deze brug be dragen bijna f 50.000.000,Door lol- geld te heffen zal de N.V. aan haar verplichtingen van aflossen van de geldlening kunnen voldoen. Een rechtbank in Mannhcim heefl beslist, dat Franz von Papen (tijdens H'iltHer vice -kansel ier) als oud-offi cier reóht heeft op een pensioen. Hem moet van terugwerkende kracht 55.000 mark worden uitbe taald en in !het vervolg een maan delijks pensioen van 680 mark. Jongetje door hoog water verrast HALSTEREN, 31-5. Zondagmiddag omstreeks vier uur is het achtjarig zoontje van de familie van Dam uit Oudenbosch in de Oostersöhelde on der de gemeente Halslteren verdron ken. Bij laag water is de jonger, met nog enkele kinderen uit het gezin buiten het gemeentelijk zwembad (in de Oostersohelde) gegaan en bij de schorren terecht gekomen, waar hij door het opkomende water is ver rast. Het lijkje werd enige tijd later door een voorbijvarend plezierbootje opgevist. KOEL Verwachting lot dinsdagavond: Bewolkt met tijdelijk regen; krach tige tot matige wind tussen noord oost en noord; koel. 2 juni. Zon op 4.25, onder 20.51. Maan op 1.26, onder 10.43. Laatste kwartier; 3 juni te 23.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 juni 7.34 v.m. 19.47 n.m. BROUWERSHAVEN: ,2 juni 7.18 v.m. 19.46 n.m. Doodtij: 5 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-6. Het K.N.M.I. deelt mede; Na een warm weekeinde is in de nacht van zaterdag op zondag met een zuidelijke wind in de hogere luchtlagen een onweersfront ons land gepasseerd. Er viel over het al gemeen veel regen. De hoeveelhe den varieerden sterk, Ypenburg meldde 31 mm, Den Helder nog geen mm. De wind aan het aardop pervlak draaide van oost naar noordoost. Intussen is de depressie van de oceaan, die geleidelijk zijn invloed op het weer in West Europa uitbreidde over de Golf van Biseaye naar het zeegebied voor Bretagne getrokken. Welke koers hij het ko mende etmaal volgt is onzeker. De wind zal in ons land nog verder krimpen naar richtingen tussen noordoost en noord, waai'bij koelere lucht van de noordzee wordt aange voerd. Aangezien het front waar langs het onweer voorkwam zich nog dicht bij Nederland bevindt zul len de regenkansen blijven bestaan. Werkgevers willen niet praten met de regering DEN HAAG, 29-5. Na drie uur vergaderen onder leiding van voor zitter ir. J. Bosma, is het bestuur van de Stichting van de Arbeid vrijdag middag uiteengegaan. Het resultaat van dit beraad is geweest dat de drie vakcentralen, die om deze vergade ring hadden verzocht, de werkgevers organisaties niet aan hun zijde kun nen krijgen om nu aan het kabinet een gesprek over de prijzen aan te vragen. De vakcentralen zuilen op korte termijn het kabinet om een gesprek verzoeken. Nadat bekend was geworden dat de drie vakcentralen een bijeenkomst van het bestuur van de Stichting van de Arbeid hadden verzocht, teneinde zich te beraden over stappen die ge daan zouden kunnen worden als ge volg van de stijging van het index cijfer in de periode van half maart tot half april j.l., kon al worden ver nomen dat van werkgeverskant de behoefte tot zulk een gesprek min der groot was dan aan de kant van de initiatiefnemers. In jaarredes van voorzitters van enkele werkgevers verbonden is toen ook al gesteld dat de stijging van dit indexcijfer alles te maken had met seizoeninvloeden en maar heel weinig met het Stich tingsakkoord. Geen eenheid Na afloop van de vergadering was al duidelijk dat er geen eenheid op dit punt was bereikt: de afgevaar digden van de vakcentrales met hun toebehorende delegatieleden kwamen uit d^ vergaderzaal, de representan ten van het merendeel der werkge versorganisaties bleven binnen. De vakcentralen gaven geen pers conferentie, de werkgevers wel. Op deze persconferentie heeft ir. J. Bos ma, voorzitter van het Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond, meege deeld dat de werkgevers „onder de huidige omstandigheden, op dit mo ment, geen aanleiding zien een ge sprek met de bewindslieden aan te vragen". De heer Bosma zei dat men aan de kant van werkgevers de demarche van de werknemersorganisaties wel kan begrijpen. Men kan zich daar ook wel voorstellen dat er een ze kere onrust is ontstaan en dat er de vakbeweging alles aan gelegen is de leiding in handen te houden. Voor de werkgevers is er nu wei nig aanleiding voor het vragen van uzlk een gesprek met de bewindslie den, omdat uit recente uitspraken van de ministers van financiën en van economische zaken duidelijk is gebleken dat het kabinet op het ge bied van de prijzen diligent is. Op dit moment is zeker niet aan te ne men dat de basis aan het Stichtipgs- akkoord zou zijn ontvallen. Jaarvergadering Volksonderwijs ROTTERDAM, 29-5. Op de vrij dag in Rotterdam gehouden alge mene vergadering van de Vereniging „Volksonderwijs" heeft voorzitter dr. G. Stellinga de vrees ongegrond ver klaard als zou de openbare school een zuil worden. „De openbare school is principieel geen zuil, omdat zij voor ieder met volle eerbiediging van diens geloofs of levensovertuiging toegankelijk is", aldus dr. Stellinga. Hij vervolgde met op te merken, dat de openbare school niet besloten is en geen zuil omdat „in theorie en in de praktijk juist openheid haar sieraad" is. In zijn openingsrede citeerde dr. Stellinga enkele passages uit de stu die „Welvaart, welzijn en geluk", uit gegeven onder auspiciën van de Ka tholieke Raad van Overleg voor so ciaal-economische aangelegenheden, cn hij merkte daarbij o.m. op, dat deze passages het hoofdbestuur van Volksonderwijs uit het hart zijn ge grepen. „U moet niet denken dat er geen vraagtekens te plaatsen zijn bij deze studie, maar geheel Volksonder wijs zal met de schrijvers van hel rapport van mening zijri, dat het zo langzamerhand een anachronisme be gint te worden „voor allerlei onder wijskwesties van algemene aard en van algemeen Nederlands belang tel kens weer het uitgangspunt te ne men de eigen kring, in plaats van meet af aan gezamenlijk over de dingen te denken en gezamenlijk naar de oplossing te zoeken", aldus dr. Stellinga. Het hoofdbestuur gaat akkoord met de constatering in de studie dat het onderwijs in de eerste plaats een stuk algemene menselijke cultuur is, zo vervolgde hij, er op wijzend dat in die studie het verlangen wordt geconstateerd naar een andere school situatie. „Wij van Volksonderwijs de len dit en zijn graag bereid alle me dewerking te geven tot nader over leg óver deze belangrijke zaak" zo merkte hij op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1