DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKA ONGERUST OVER VELE WAPENS OP CYPRUS Brits kon. paar in '65 naar Bondsrepubliek Verzoening op Cyp snel naderbij" rus Bejaarden schrijven minister over A.O.W. Vele reacties op Nehroe's overlijden Brits kon. paar in '65 naar Bondsrepubliek „Heftig conflict komt snel naderbij" Verzoening op Cyp rus PREMIER NEHROE VAN INDIA (74 JAAR) OVERLEDEN Nehroe's opvolger? WAT UGT D£ bilt Kamer aanvaardt wijziging van huurwet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierjkzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakleur: M. J. Bij da Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: W,V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succes/es" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Jubileum bijzondere school Nieuiverkerk Militaire uitrusting' stroomt van alle kanten toe BONN, 27-5. - Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen in mei volgend jaar een staatsbezoek aan de Westduilse bondsrepubliek brengen, aldus is woensdag van de zijde van het kabinet van presi dent Lübke medegedeeld. Dit bezoek is een tegenbezoek op dal, wat wijlen president Heuss in oktober 1958 aan Engeland heeft ge bracht. Koningin Elizabeth zal de eerste Britse regerende vor^t(in) zijn, die een bezoek aan Duitsland1 brengt, sinds koning George V en koningin Mary in mei 1913 'een informeel 'be zoek aan Berlijn 'brachten, ter gele genheid van het huwelijk van prin ses Luise van Pruisen, de enige dochter van keizer Wilhelm, met hertog Ernst August von Braun- schwei'g-Luneberg. In Londen is woensdag voorts nog medegedeeld, da't het Britse konink lijke paar volgend jaar een staats bezoek aan Ethiopië zal brengen. partheid in Zuid-Afrika nationale vrede en veiligheid in houdt; 2. maatregelen neemt om het leven te redden van de Zuidafrikaanse leiders die veroordeeld zijn op grond van hun verzet tegen de apartheidspolitiek; 3. een verzoek richt tot alle landen die betrekkingen met Zuid-Afrika onderhouden in het bijzonder Amerika, Engeland en Frankrijk om doeltreffende maatregelen te nemen om aan de ernstige toe stand een einde te maken, en 4. besluit economische sancties toe te passen zolang Zuid-Afrika zijn verplichtingen als lid van de V.N. niet nakomt. NICOSIA, 27-5. De Griekse en de Turkse bewoners van het Cyprische dorp Theodoros hébben zich woens dag met elkaar verzoend. Deze plaats in de buurt van Larnaca ten zuiden van Nicosia was drie weken geleden het toneel van ernstige in cidenten. In tegenwoordigheid van de mili tairen van de V.N. werden woens dagochtend de barricades en andere versterkingen tussen de twee wijken geslecht, waarna Turkse en Griekse Cyprioten elkaar omhelsden en ge schenken uitwisselden ter bezege ling van de verzoening. DEN HAAG, 27-5. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft gesproken over een voorstel tot op richting van een stichting ter bevor dering van het verlenen van techni sche en economische hulp bij de pro- duktie, verwerking en distributie van melk en zuivelprodukten in de ontwikkelingslanden. DEN IIAAG, 27-5. - De COSO, het Centraal Orgaan van samen werkende organisaties van bejaarden en gepensioneerden, heeft in een brief aan de minister-president zjjn verontrusting uitgesproken over het voornemen om de A.O.W. niet verder te verhogen dan tot f 3.300,en deze verhoging te bestrüden onder meer uit een ver hoging van de premie met iVi tot 2 procent. Het bestuur van het COSO meent - zo schryft het - „dat de nood waarin honderdduizenden bejaarden verkeren, het noodzakelijk maakt, dat onverkort moet worden vastgehouden aan de inhoud van de resolutie, die op het op 9 mei j.l. te Utrecht gehouden de monstratief congres van de bejaarden met algemene stemmen.werd aanvaard. In verband met een rechtvaardigheid van de lasten, die de wer kenden moeten opbrengen, zal een bijdrage van plm. vijfhonderd miljoen gulden uit de schatkist naar ons gevoelen noodzakelijk zijn. De heer Jager (C.P.N.) zag zijn pegingen om via een motie aan te dringen op het besteden van de ge hele verhoging aan onderhoud en verbetering van woningwetwoningen slechts door vier medeleden gesteund. Deze motie werd, evenals zijn amen dement om de verhoging voor onbe paalde tijd uit te stellen, bij zitten en opstaan verworpen. De heer B o m m e r (Arb.) ontwik kelde bezwaren tegen de bepaling, dat voor woningen, die wegens slech te staat niet onder de vorige huur verhogingen vielen, de onderhavige verhoging wel zullen krijgen. Het betreffende artikel werd bij hoofdelijke stemming met 70 tegen 37 stemmen aanvaard. De huurverhoging zal, mits de ge wijzigde wet tijdig de Eerste Kamer passeert en voor eind juni het staats blad bereikt, op 1 juli ingaan. BONN, 27-5. - Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen in mei volgend jaar een staatsbezoek aan de Westduilse bondsrepubliek brengen, aldus is woensdag van de zijde van het kabinet van presi dent Lübke medegedeeld. Dit bezoek is een tegenbezoek op dat, wat wijlen president Heuss in oktober 1958 aan Engeland heeft ge bracht. Koningin Elizabeth zal de eerste Britse regerende vor^li(in) zijn, die een bezoek aan Duitsland1 brengt, sinds koning George V en koningin Mary in mei 1913 'een informeel 'be zoek aan Bei'lijn 'bradtoten, ter gele genheid van het huwelijk van prin- V.N.-commissie over de apartheid in Zuid-Afrika NEW YORK, 27-5. - De speciale commissie van de V.N. voor de apart heid heeft woensdag aanbevolen dat de Veiligheidsraad economische sanc ties tegen Zuid-Afrika toepast zolang dat land „zijn verplichtingen als lid van de V.N. niet naleeft". De commissie zegt in een rapport aan Oe Thant en aan de Veiligheids raad, „dat de politiek van de Zuid afrikaanse regering de toestand snel doet verergeren en een heftig con flict naderbij brengt". De commissie beveelt aan dat de Veiligheidsraad: 1. verklaart dat de toestand in Zuid- Afrika een gevaar voor de inter- ses Luise van Pruisen, de enige dochter van keizer Wilhelm, met hertog Ernst August von Braun- schwei'g-Luneberg. In Londen is woensdag voorts nog medegedeeld, da't het Britse konink lijke paar volgend jaar een staats bezoek aan Ethiopië zal brengen. nationale vrede en veiligheid in houdt; 2. maatregelen neemt om het leven te redden van de Zuidafrikaanse leiders die veroordeeld zijn op grond van hun verzet tegen de apartheidspolitiek; 3. een verzoek richt tot alle landen die betrekkingen met Zuid-Afrika onderhouden in het bijzonder Amerika, Engeland en Frankrijk om doeltreffende maatregelen te nemen om aan de ernstige toe stand een einde te maken, en 4. besluit economische sancties toe te passen zolang Zuid-Afrika zijn verplichtingen als lid van de V.N. niet nakomt. NICOSIA, 27-5. De Griekse en de Turkse bewoners van het Cyprische dorp Theodoros hebben zich woens dag met elkaar verzoend. Deze plaats in de buurt van Larnaca ten zuiden van Nicosia was drie weken 'gele'den het toneel van ernstige in cidenten. In tegenwoordigheid van de mili tairen van de V.N. werden woens dagochtend de barricades en andere versterkingen tussen de twee wijken geslecht, waarna Turkse en Griekse Cyprioten elkaar omhelsden en ge schenken uitwisselden ter bezege ling van de verzoening. DEN HAAG, 27-5. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft gesproken over een voorstel tot op richting van een stichting ter bevor dering van het verlenen van techni sche en economische hulp bij de pro- duktie, verwerking en distributie van melk en zuivelprodukten in de ontwikkelingslanden. WASHINGTON, 27-5. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zjjn bezorgdheid uitge sproken over het binnenkomen op Cyprus van aanzienlijke hoeveelhe den militaire uitrusting, zulks in strijd met een door de Veiligheids raad in maart goedgekeurde resolu tie, waarin de twee bevolkingsgroe pen op Cyprus wordt verzocht zich te matigen en alle leden van de Ver enigde Naties wordt gevraagd, zich te onthouden van daden die de toe stand cp Cyprus kunnen verscher pen. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie, Richard Phillips, zei dit naar aanleiding van vragen over berichten volgens welke de re- gering-Makarios op het ogenblik met de Sowjet-Unie onderhandelt over de aankcop van zwaar materieel. Phillips zei te weten, dat wapens en andere militaire uitrusting thans van verschillende kanten naar Cy prus stromen, terwijl er klaarblijke lijk reeds hoeveelheden lichte wa pens van Russische en Tsjechoslo- waakse makelij cp Cyprus aangeko men zijn. De Amerikaanse woordvoerder vervolgde, dat het Cyprische pers bureau op 18 mei meldde, uit gezag hebbende bron vernomen te hebben, dat de Cyprische regering zich tot verschillende landen had gewend voor de aankoop van bommenwer pers en jagers, terpedoboten, lucht doelgeschut en andere zware bewa pening. Clandestien vervoer De Cyprische minister van binnen- LONDEN, 27-5. - Politieke leiders van elke kleur over de gehele wereld hebben hun grote leedwezen uitge drukt ever het heengaan van prc- ir'er Nehrce van India. Velen van hen herdachten hem als een persoon lijk vriend en als staatsman van gro te betekenis. Een der eerste reifefcies kwam van loid Atlee, die in 1947, toen India onafhankelijk werd, Brits premier was. Lord Atlee noemde Nehrce iemand, die gespeend xvas van elke bitterheid, ondanks de vele jaren d e hij onder het Britse bestuur in de gevangenis 'heeft doorgebracht. Neh roe's plaats zal moeilijk tc'vervul len zijn, aldus lord A't'lee. Naar in Londen werd bekend ge maakt, ziïllen premier sir Alec Dou glas Home en lord Mountbatten, de laatste onderkoning van India, don derdag de teraardebestellnig van N -? i bijwc ren. Moskou raldio noemde in een uit zending het 'heengaan van Nehrce een „enorm verlies". „Wij hebben een trouwe vriend verloren, en het Russische vclk zal hem altijd in zijn herinnering bewaren". In de Verenigde Staten werden president Johnson en alle regerings functionarissen ondanks het vroege uur onmiddellijk van het overlijden van de Indiase premier in kennis r-'teld. Allen toonden zich gesChökit door het bericht. Ardere landen In de vergadering van de wereld handelsconferentie in Genève, waar aan door vertegenwoordigers van 121 landen wordt deelgenomen, is woensdagmorgen één minuut stilte Een recent portret van de 59-jarige Indiase minister zonder portefeuille Lal Bahadur Shastri die sinds de ziekte van premier Nehroe in janu ari van dit jaar de taak van Nehroe heeft overgenomen. Minister Lal Bahadur Shastri wordt genoemd als opvolger van de Indiase premier. landse zaken heeft bekend gemaakt, dat bij een controle van de Cyprische politie dinsdagavond cp de weg van Nicosia naar Xeros in een auto van een lid van de Britse luchtmacht twee mortieren van Amerikaanse makelij zijn gevonden, die klaarblij kelijk kort geleden uit Turkije wa ren aangekomen en in Mansoera, dat in handen is van Turks Cyprioten, waren gelost. De Brit die gearres teerd is, had zich belast met clan destien verveer van wapens en oor logsmateriaal van de N.A.V.O., die bestemd waren voor Turkse Cyprio ten, aldus heeft de Cyprische minis ter van binnenlandse zaken, Poly- carpos Georghadjis, op een perscon ferentie gezegd. Volgens de Cyprische minister van binnenlandse zaken zijn er reeds lang bewijzen, dat sommige Britse mili tairen de Turks-Cypxnoten helpen. Hij zegt, dat het Britse detachement op Cyprus niet meer kan werden be schouwd als een „constructief ele- DEN HAAG, 27-5. De Tweede Ka mer heeft een wijziging van de huur wet, waarbij huurverhoging op voor 1957 gebouwde woningen van 10 per cent in de eerste en tweede gemeen teklassen en van 12,5 percent in de andere gemeenteklassen wordt vast gesteld, aanvaard. Tegen stemden de socialisten, socialistisch-pacifisten en de communisten. De stemverhouding was 71 tegen 36 stemmen. in ach t genomen, ter ere van de na gedachtenis van Nehroe. President Tito van Zurd-Slavië bekortte in verband 'met 'het over lijdensbericht een bezoek aan een technische jaarbeurs in Belgrado, terwijl radio Belgrado zij'n program ma onderbrak om de dood -van „een der grootste mensen van de heden daagse wereld" bekend te maken. Daarna werd de uitzending met ern stige muziek voortgezet. Premier Tage Erlander van Zwe den zond een telegram van rouw beklag aan de president van India, waarin hij Nehroe's leven en wer ken schelste 'als van 'de grootste be tekenis, niet alleen -voor India doch ook voor de gehele wereld. De voormalige Finse premier Sus- selainen, die als Nehroe's gastheer optrad toen deze in 1957 een bezoek aan Finland bracht, verklaarde da;t India „een groot leider heeft verlo ren, en een verdeelde wereld een van haar grootste architecten van de vrede". De Italiaanse -minister van buiten landse zaken, Saragait, sprak over Nehroe's 'dood' als een „groot ver lies voor zijn grote land en voor alle andere landen". In Fariis schorste de commissie van de Unesco haar aan de gang zijnde vergadering. Woensdagmid dag zou de uitvoerende raad van de ze organisatie 'in bijzondere zitting bijeenkomen om hulde aan de nage dachtenis van Nehroe te 'betuigen. Koning Ma'hendra van Nepal, die op het ogenblik in West-Bei-lijn vertoeft, 'bekortte een bezoek aan de Berlijnse muur. Onsteltcnis in Engeland Het bericht van Ihet overlijden van Nehrce is in politieke en diploma tieke kringen in Groot-Bril'tanr;ë n-o> c^iyte1 tends ontvangen. Men is ernstig ongerust over de toekom.-t van India, „de grootste democrr*:e in Azië" en één van de belangrijk?,Ie leden van het Britse gemenebest. T< '-n Ev7?belh heeft een hor-'-f^-n ppn president Radha- krisjna gezonden waarin zij uiting gerit aan haar „diepe droefheid" en rr-it dat zijn deed door „het gehele gemenebest en de vredelievende volken in de gehele wereld zal wor den betreuid". De Indiase minister van defens'e p'-->v"ri 'va in Waohmigton bespre- Vr--.,rï-, over Amerikaanse militaire hulp heeft zijn bezoek af gebroken en vertrok gisteravond r>p.»h' 7iin naam is ge noemd bij speculaties over een mo gelijke opvolger van Nr'hroa. Minister Obavan re'et s-rren mrt. minister Rusk in een toestel van Amerikaanse luchtmacht. Alexiis Kosygin, eerste v'co-nr*- mier van de Sowjet-Unie zal don derdag in New Delhi zijn d'rir -- r-inf betuigen. Premier Chroesjtsjef tekende woensdagmiddag op de In diase ambassade in Moskou het con doleanceregister. De Russische pre mier, die was vergezeld door vice- v-<-m'rr Kosygin cn minister vrm buitenlandse zaken Gromiko. onder hield zidh enige tijd mot de Indische ambassadeur Kdhl. ment" van de veiligheidstroepen op Cyprus. De Cyprische minister van buiten landse zaken, Spyros Kyprianou, heeft de Britse hoge commissaris cp Cyprus een protest overhandigd, naar aanleiding van de arrestatie van het lid van de Britse luchtmacht en „zijn bekentenis/dat hij wapens en boodschappen overbracht naar de Turkse terroristen", aldus een woord voerder van de Cyprische regering. lieden denderdeg zal in de Cypri sche Kamer van Afgevaardigden een wetsontwerp werden ingtdiend waar 'n de Cyprische ministerraad wordt gemachtigd een nationale garde in het leven te roepen „ingeval van een dreigende invasie, die gericht is te gen de onafhankelijkheid of de on schendbaarheid van het Cyprische gebied". Op grond van het wetsont werp kunnen alle weerbare mannen tussen 18 en 50 jaar opgeroepen wor den voor dienst bij de nationale gar de. Huwelijk van zigeunerkoning DEN HAAG, 27-5. De 21-jarige ko ning van :de zigeuners in west-Euro pa, Koka Petaio, zal op 28 augustus in Rome In het huwelijk treden met de 20-jarige Ohaminka Carol! uit Noorwegen. Dit deelde 'de koning mee, na'da't de vrede met de West- hinersfcam was 'getekend. Het huwe lijk zal volgens 'hem in een grote ka thedraal, de hoofdkaflhedraa'l, wor den 'gesloten. De inzegening zal ge schieden d'aor „minstens een kardi naal". Kc'ka Potalo verwacht zeer vele, zo niet alle 2,5 miljoen onderdanen op 'hot feest. Het feest zal op een grote campania (buiten 'de stad wor den gehouden en duurt drie weken. NEW DELHI, 27-5. Premier Neh roe, die sedert de onafhankelijkheid van India in 1947 de regering heeft geleid, is woensdag in zijn residentie Ir. New Delhi cp 74-jarige leeftijd na een plotselinge ernstige crisis cm (6.20 uur plaatselijke tijd (01.50 Ncd. tijd) overleden. Hij was sindsdien buiten kennis. Zes artsen waren aan zijn ziekbed geroepen. Slechts zijn dochter Indira Gandhi was, afgezien van de ge neesheren, in de ziekenkamer. Volgens welingelichte kringen overleed Nehroe aan oen beroerte. De ministers van financiën en bin nenlandse 'zaken hadden eerder in beide huizen van het parlement be kend gemaakt dat de premier er ernstig aan toe was. Nehroe werd in januari j.l. onwel tijdens een bijeenkomst van de 'In dische Congrespartij. Zijn linker lichaamshelft was verlamd cn hij leed aan hoge bloeddruk. Hij moest volledig rust nemen cn zijn taak werd overgenomen door de minister zonder portefeuille Lal Bahadoer Sjastri. Rust kwam tc laat Zaterdag j.l. vertrok Nehroe voor een korte rustperiode van drie dagen naar Dehra aan de voet van de Hi malaya, na een serie besprekingen met de voormalige premier van Kasjimier Sjeik Abdoellah. De dag tevoren had hij op zijn eerste pers conferentie sedert zijn ziekte van januari verklaard dat hij „enige" aandacht had geschonken aan een suggestie dat hij als premier zou af treden en als adviseur zijn diensten zou verlenen. Maar toen men hem over een mogelijke opvolger vroeg antwoordde hij: „Mijn leven eindigt niet zo gouw". Volgens aanwezige journalisten toonde Nehrce slechts enkele malen iets van zijn voormalige kracht. Donderdag 28 mei 1964 120ste jaargang No. 19587 In de grote brug tussen Goeree- Overflakkee en Numansdorp in de Hoeksche Waard is dinsdag aan de zijde van Numansdorp het laatste grote segment van 106 meter lengte aangebracht. Eind van deze week zal de brug in eerste instantie wor den voltooid door het aanbrengen van het laatste gedeelte, een bas- culebrug. Als de brug voor het ver keer opengaat zal het de enige brug in Nederland zijn, waarvoor tol ge heven wordt. Gedacht ivordt aan drie gulden per auto. - Foto: een beeld van het plaatsen van het seg ment dinsdagmiddag. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het is moeilijk om met gra tie oud te worden. Tamelijk warm Verwachting van donderdagavond tot vrijdagavond: Flinke opklaringen met vanavond hier en daar een bui en morgen op de meeste plaatsen droog weer; over wegend zwakke wind; in het binnen land tamelijk warm weer, maar in de kustgebieden vooral in de mid dag een koele wind van zee. 29 mei. Zon op 4.29, onder 20.47. Maan op 23.43, onder 6.33. Laatste kwartier: 3 juni te 23.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 mei 5.03 v.m. 17.23 n.m. BROUWERSHAVEN 29 mei 4.44 v.m. 17.06 n.m. Springtij: 28 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een vlak lagedrukgebied, dat in de afgelopen dagen op sommige plaatsen hevige buien heeft veroor zaakt, trekt langzaam naar het oos ten weg. Tegelijkertijd is een oceaan depressie op enkele honderden kilo meters ten westen van Ierland vrij wel tot stilstand komen. Voor de de pressie uit begint 'de luchtdruk in onze omgeving nu langzaam te stij gen, waardoor de stabiliteit van de lucht toeneemt. Er zullen daarom morgen vrijwel overal flinke zonnige perioden voor komen bij overwegend zwakke win den. Hier en daar kan er, in hoofd zaak in de nacht en vroege ochtend, nog mist voorkomen. De afgelopen vijf maanden zijn 'in Japan meer dan 5000 mensen (bij verkeersongelukken omgekbmen Huurverhoging zal van 10 tol 12,5 bedragen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1