wil je een stuk uit het vuistje Welvaart blijkt uit de voeding Inkomensbestand zorg van zelfstandigen Flitsen uit het buitenland Voor 30 jaar.... DE BLANKE MEDICIJNMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag as ism n„. issss Ingezonden mededeling BUK DOOR HET WERELD De welvaart drukt haar stempel op onze gehele voedingsmiddelenin dustrie. Zeker vergeleken bij vóór de oorlog, trouwens ook vergeleken bij enige jaren geleden eten en drin ken we anders. Over het algemeen prefereren we betere kwaliteiten en zoeken we het in meer luxe van de voedings- en genotmiddelen. Och, ja, dat kunnen de meesten van ons zich in deze welvaartstijd permitteren en waarom zou men het dan ook niet doen? Om te beginnen zijn de doodge- tvone voedingsmiddelen, waarop we voor de oorlog hoofdzakelijk leef den, zoals brood en aardappelen nu veel minder in tel. Goed ze worden gebruikt omdat het zo hoort. Maar gemiddeld eten we voor elke hon derd sneetjes brood van voor de oor log (1938) er in 1959 maar 90 en in 1962 maar 85 en waarschijnlijk eten we er nu in 1964 nog minder. In Duitsland is het brood helemaal uit de gratie. Voor elke honderd snee tjes die men daar in 1949 at (een tijd CAIEC. De Sowjet-Unie zal Egyp te een lening van 100 miljoen Egyp tische ponden (ongeveer 825 miljoen gulden) verstrekken voor het tweede vijf-jarenplan, met de uitvoering waarvan men in 1965 zal beginnen. Dit heeft het gezaghebbende Egyp tische blad „Al Ahram" gemeld. LEGPOLDSTAD. Twee onder-lui tenants van het Portugese leger in Angela zijn naar Kongo gedeserteerd en hebben daar politiek asiel ge vraagd. Zij hadden hun vlucht ge durende verscheidene maanden voorbereid. LONDEN". In verscheidene Engelse steden is het weer tot moeilijkheden gekomen tussen de „Mods" en de „Rockers", elkaar bestrijdende tie nergroepen. De politie wist ernstige botsingen te voorkomen en arres teerde een vijftigtal jonge heethoof den. GENÈVE. In betrouwbare krin gen in Genève verwacht men, dat de ministers van buitenlandse za ken van Italië en Oostenrijk deze week een ontmoeting zullen hebben om te spreken over de kwestie zuid-Tyrol. De twee ministers ko men naar Genève voor de wereld handelsconferentie. KOEALA LOEMPOER. Premier Abdcel Rahman van Maleisië heeft in het parlement meegedeeld dat president Soekarno van Indonesië de meeste van zijn voorwaarden voor een topconferentie van Malei sië, Indonesië en de Philippijnen heeft aanvaard. WASHINGTON. Senator Goldwa- ter, een der republikeinse mededin gers naar de kandidatuur voor de Amerikaanse presidentszetel, heeft in een televisiegesprek gepleit voor het gebruik van lichte atoombommen boven de oerwouden in Zuid-Viet- nam om de verbindingslinies der Viet Cong-opstandelingen bloot te leggen. BERLIJN. Een jong echtpaar uit Oost-Duitsland heeft geprobeerd om naar het westen te vluchten. Slechts de man gelukte het over de prikkel draadversperringen in de Britse sec tor van Berlijn te komen. Zijn 19- jarige vrouw werd door Vopo's te ruggetrokken en weggevoerd. LEOPOLDSTAD. In Leopoldstad is een uitgaansverbod afgekondigd, nadat vier bomaanslagen waren ge pleegd, die een Kongolees het leven gekost heeft en zeven Kongolezen verwondingen hebben toegebracht. ABERDEEN. In de Schotse stad Aberdeen is bevestigd, dat twintig personen aan tyfus lijden. Gevreesd wordt dat nog elf andere personen besmet zijn. Een jongen van elf jaar verkeert in levensgevaar. DURBAN. Albert Loetoeil, de 66- jarige Afrikaanse nationalistische leider die enige jaren geleden met de Nobelprijs voor de vrede werd on derscheiden, heeft aanzegging ge kregen dat hij tot 31 mei 1969 niet buiten de onmiddellijke omgeving van zijn boerderij in Groutville, ten noorden van Durban, mag gaan. BONN. In officiële kringen in Bonn is het in Washington „uitge lekte" bericht bevestigd dat de West- duitse minister van buitenlandse za ken, Schroder, een verzoek van zijn Amerikaanse ambtgenoot. Rusk, om stappen tot verbetering van de be trekking met Zuidslavië te nemen, van de hand heeft gewezen. VENSTER vlag na de oorlog, althans in zekere opzichten), eet men er nu slechts 65! Een teruggang tot bijna de helft. Bij aardappelen ligt de zaak onge veer in hetzelfde vlak en daarvan gaan er feitelijk nog heel wat pie pers in de vorm van patat-frites als snoepgoed naar binnen. Een zelfde verschijnsel zien we bij de shag-, pijp- en pruimtabak. Wie draait er nog voordelig een shagje of pruimt? Neen, we roken tegen alle waarschu wingen in veel meer sigaretten, ruim tweemaal zoveel als voor de oorlog en in Duitsland is dit cijfer vervier voudigd, waarbij we er uiteraard re kening mee moeten houden, dat er in 1949 daar nog niet zoveel sigaret ten te krijgen waren en dat men waarschijnlijk wel meer had wil len roken. Dat zelfde geldt, wat de Duitse cijfers betreft voor koffie en thee, die heel lang zeer schaars zijn geweest. Wijnen, vet en vlees Anders ligt het met gedistilleerd, bier en wijnen, waarbij het wat Ne derland betreft opvalt, dat vooral de wijn zoveel aanhangers heeft gekre gen. Ook opvallend is het teken van welvaart, dat wij wat onze vetvoor- ziening ons meer wenden tot de plantaardige vetten dan tot de dier lijke, welke laatste vergeleken by vroeger achteruit gingen. Heel interessant is te zien, dat we gemiddeld per hoofd van de bevol king anderhalf maal zoveel suiker en vet gebruiken als voor de oorlog. En velen van ons maar klagen dat ze te dik worden! Gezien het feit, dat in verhouding na de oorlog het vlees veel duurder is geworden, wordt erniet zoveel gebruik van gemaakt. De stijging is slechts 25 pet. In Duitsland is de stijging 100 pet. vergeleken by 1949, terwijl het verbruik van wild en ge vogelte daar sinds 1949 zelfs vervijf voudigd is. Een teken van de welvaart bij on ze oosterburen is ook wel de stijging van het verbruik van boter en kaas met 100 pet., terwijl het verbruik van fruit zelfs steeg tot 250 verge leken met 100 in 1949. m Een 32-jarige Hongaarse arbei der uit Boedapest ds bij Rechnitz over de prikkeldraadversperring naar Oostenrijk gevlucht, waar hij politiek asiel «heeft 'gevraagd. HAAMSTEDE. Een aanzienlijk ge zelschap Belgische rechtsgeleerden arriveerde uit Brussel voor een meerdaagse excursie in de Westhoek. ELKERZEE. Ten bate van de Ned. hervormde kerk alhier werd in de openbare lagere school alhier een bazar gehouden. HAAMSTEDE. Met het oog op de komende Pinksterdrukte heeft de K.L.M. besloten zeven extra vlieg tuigen in te zetten op de Haamstede- roete. NIEUWERKERK. De chr. meisjes- vereniging „Martha" hield een jaar lijkse uitdeling van ditmaal 75 kle dingstukken, die aan 41 gezinnen werden uitgereikt. ZIERIKZEE (adv.). Grote rollen pepermunt en zuurtjes, 3 rollen voor 12V2 cent; sinaasappelen 8 voor 25 cent; grote appelen per stuk 4 ct.; bananen 3lVz ct. per kilo. BURGH. De kweektuin van de Domaniale duinen is uitgebreid tot een grootte van 2 ha. ZIERIKZEE. Alle Zeeuwse korp sen van het Leger des Heils speel den en zongen op het Havenplein. Demonstraties werden verder gege ven op het terrein aan de Platteweg. OOSTERLAND. Op het Kerkplein van de Ned. hervormde kerk staat thans een Japanse sierboom in volle bloei. KERKWERVE. De muur in na tuursteen als afscheiding van het kerkterrein is thans voltooid. ZIERIKZEE. De ping pong speler G. H. H. Kappelhoff gaf een demon stratie voor de Zierikzeese Ping- Pong-club. DREISCHOR. In de kerk gaven mevr. C. Kloos-Ruijsch van Dugte- ren (zang) en de heer E. van Bergen (orgel) een concert. Reünie oml-gedemobiliseerden 1914-1918 ROTTERDAM, 25-5. Een werkco- mité .Oud-gemobiliseerden 1914-1918' bestaande uit de heren A. P. van Hoey Smith, L. Evers en J. C. van Djjk, allen te Rotterdam organiseert voor hen, die in genoemd tijdvak des konings wapenrok hebben gedragen een reünie ter herdenking van het feit, dat het vijftig jaar is geleden, dat de mobilisatie in 1914 werd af gekondigd. Zij, die aan deze reünie willen deelnemen zullen zich moeten opge ven onder vermelding van geboorte datum, rang en legeronderdeel, waar bij zij hebben 'gediend. De reünie zal begin augustus worden gehouden. Ter bestrijding een bedrag (van f 2,50) over te maken op de postre kening (nr. 25424) van de Neder landse Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis te Rotterdam. Met het secretariaat van het comité heeft de heer J. C. van Dijk (Rodenrijsestraat 27 b) te Rot terdam zich belast. BREDA. Voor de rechtbank dn Breda hebben maandag zestien per sonen terechtgestaan op beschuldi ging bij 'het smokkelen van boter betrokken te zijn geweest. VLEESKEURING Het dagelijks bestuur van de Vlees keuringskring Zierikzee maakt be kend, dat gedurende drie maanden on de secretarie van de gemeente Zierikzee voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is ge steld, de Verordening op de destruc tie in de Vleeskeuringskring Zierik zee, vastgesteld bij besluit van het algemeen bestuur van voornoemde kring van 13 maart 1964 en goedge keurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 16 april 1964 (ingekomen 22 april 1964), onder nummer 2090/252, 3e afdeling. Deze verordening treedt in werking met ingang van de dag volgende op die van haar afkondiging. Afgekondigd te Zierikzee, dd. 25 mei 1964. Het dagelijks bestuur voornoemd: F. TH. DIJCKMEESTER, voorzitter L. M. MOERMOND, secretaris VLEESKEURING Het dagelijks bestuur van de Vlees keuringskring Zierikzee maakt be kend, dat gedurende drie maanden op de secretarie van de gemeente Zierikzee voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is ge steld, de Verordening op de keu ringsdienst van slachtdieren en vlees in de keuringskring Zierikzee, vast gesteld bij besluit van het algemeen bestuur van voornoemde kring van 24 oktober 1963, gewijzigd bij be sluit van 13 maart 1964, goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 16 april 1964 (inge komen 21 april 1964), onder no. 2088/ 250, 3e afdeling. Deze verordening treedt in werking met ingang van de dag volgende op die van haar afkondiging. Afgekondigd te Zierikzee, dd. 25 mei 1964. Het dagelijks bestuur voornoemd: F. TH. DIJ CKMEESTER, voorzitter L. M. MOERMOND, secretaris SPORT KORFBAL D.E.S. I-D.O.S.K.O. I 2-2 Een prachtige zomeravond met een in het vooruitzicht spannende korf balwedstrijd waren ongetwijfeld oor zaak dat er een flinke belangstelling was op het prachtig gelegen sport veld omgeven door een dichte haag van struiken en bomen. De leiding van deze wedstrijd was in handen van scheidsrechter Joh. Lemson. Zo dra het spel begonnen was zetten beide ploegen, die overigens elkaar geen kamp gaven, er een flinke spurt in. Regelmatig verplaatste het spel zich en kwamen beide doelen niet weinig in gevaar. Na 10 mmuten spelen gaf D.E.S. een prachtig staal tje van korfbalsport. Vanuit 'het mid denveld kwam de bal na keuris sa menspel tot bij ihet „vijandelijke" doel. Een snelle spurt van Wim van Dienst vclgde en voordat het goed tot de spelers doordrong ging de bal in de mand (1-0). Even leek het er op dat de voorsprong al spoedig zou worden vergroot toen enke.'e pracht kansen teloor gingen. DOSKO veelde zich allerminst verslagen en wist door mooi opgezette aanvallen het de DES-verded'iging behoorlijk lastig te maken. De verdediging was prima op dreef, zodat de aanvallen als op een muur afstuitten. Na 25 minuten zou 'het echter gebeuren. Een (korte schermutseling voor het doel waar bij Mientje de Rij'ke een prachtkans wist te benutten en de stand gelijk werd, wat -tot de rust duimde. Direct na de pauze was het tempo even hoog als daarvoor. De scheidsrechter had door het snelle spelverplaatsing handfen vol werk en werd het fluit signaal dikwijls géhoord. Na een kawrtier 'in de 2e 'helft kreeg Jaap Bolder de 'bal dn vrije positie en met een mooie .bocgbal werd de stand 2-1 voor DES. DOSKO gooide er nog een schepje op en ondanks de kra nige verdediging kon ze niet verhin deren dat G. v. d. Weele de gelijk maker scoorde (2-2). Nog 20 minu ten waren er te spelen en er kon van allies gebeuren. De strijd was fel. DoCh hoe er ook gezwoegd werd, ihet leverde geen doelpunten meer op, zodat de Strijd eindigde dn gelijk spöl. Zeemeeuwen-Brouwershaven 5-5 Niet minder dan 10 doelpunten werdén zaterdagavond op het lom merrijke Zeemeeuwenterrein ge scoord, waarvan elke ploeg er 5 voor 'haar rekenling nam. Met deze uit slag was de juiste verhouding aan gegeven. Zeemeeuwen, dat -invallers telde, maakte het de bezoekers niet ge makkelijk, want direct na de afloop waren de blauw-wititen al vlak bij een doelpunt, dodh M. van Dongen miste uit een fraaie doorloopbal. Het spel golfde op en neer. Ook de Brou wershaven-aanval zat niet stil, een onverwacht schot van mej, Duin houwer sprong uit de mand. Een Zeemeeuwen-aanval «deed1 de bail, bij mevr. Hu!bre,'gtse-'Krij'ger belanden, die te fel werd aangevallen, waarna M .van Dongen de «gegeven straf- worp in een doelpunt omzette (1-0). Felle sdhoten van Slager sprongen uit de manld, waarop aan de andere kant B. v. d. L'inide van achter de paal inschoot (2-0). De bezoekers zakten wat af en van deze gelegen heid maakte J. van Sluijs 'gebruik om de stand op 3-0 te bren'gen. Mej. Leibaart schoot de achterstand watt mindèr merkbaar naar 3-1, en de duels tussen Slager en H. Braam werden er door de verhoogde span ning niet fraaier 'op. De zwart-wit- ten werden sterker en het was R. den Boer die met 2 'doelpunten de stand op gelijke voet bracht (3-3). Na 'de thee 'direct goede Zeemeeu wen-aanvallen. Van Dongen miste twee fraaie kansen waarvan één uit een straf worp. Maar-hij maakte zijn fout goed door een prachtige door loper te benutten (4-3). Van zeer korte duur was deze voorsprong om dat Slager gelijk maakte. Het werd zelfs 4-5 doordat C. de Moor een van zijn befaamde verre schoten be- DEN HAAG, 26-5. „Is het een won. der dat de zelfstandigen, waarbij zich vrijwel de gehele middenstand bevindt, zich grote zorgen maken ever hun inkomensbestand vergele ken met de andere groeperingen in ens maatschappelijke verkeer?". Dit vroeg de heer P. G. van der Weele, voorzitter van de in Den Haag gevestigde Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, in zijn jaarrede die hij heden (dinsdag)ochtend op het congres van zijn organisatie heeft uitgesproken in de Twentse schouwburg te Enschede. De heer Van der Weele ging vóór het stellen van die vraag na hoe het looninkomen, het overig inkomen en de overheidssalarissen de laatste vijf jaar zijn veranderd. Hij baseei-de zich daarbij op gegevens van het Centraal Economisch Plan en con- nutte. Bij Zeemeeuwen gelukte niets meer en bovendien werd de strijd zeer 'hard, wat botsingen 'ten gevol ge had die echter 'goed afliepen. Toch gelukte het nog aan H. Braam om langs Slager te wringen en dé stand gelijk te doen eindigen (5-5). Burgh II-N.O.A.D. 2-1 Het heeft er lange tijd naar uit gezien 'dat de wedstrijd in een, ove rigens gerechtvaardigd, 'gelijk spel zou eindigen, doch Burgh was wat gelukkiger met het schieten en kon aldus toöh nog de zege behalen. Voor d'e rust waren beide ploegen aan elkaar gewaagd, doch Jan van Nieuwenihuize 'kreeg veel scorings kansen waarvan 'hij geen gebruik wist te maken. Ook in ide Dreischor- aanval lukte ihet niet en zo bleef de stand tót aan de rust dubbel blank Kort voor ru9t geraakte Leen van N'ieuwen'huize dusdanig gewond, dat dek terhulp ingeroepen moest wor den. Na de rust kon Burgh de lei ding nemen, middels een goed schot van Tonny SChoonaard. NOAD kwam weer op gelijk voèt doordat Schou- wenaar's sohot doel trof. De win nende goal scoorde Adrie Kenters lïit een strafworp waarvan Burgh er in' deze wedstrijd 4 miste. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht vanuit Sint Denis; af stand 323 kilometer; gelost om 8.00 uur; aankomst eerste duif 12,37 uur. A. Hagesteijn 1, 4, 15, 27; Gebrs. Krijger 2, 5, 32; Feleus-Westenbrug- ge 3, 10, 13, 23, 28; J. Verwest 6, 18; F. Maijs 7, 8, 30; F. Regoort 9, 22; C. Kristalijn 11, 19, 25; L. Noordijk 12; J. Wiltenburg 14, 31, 35; A. Kra mer 16, 29; J. Kaaisteker 17, 20; M. Wesdorp 21, 34; L. v. d. Hoek 24; J. Dekker 26;; H. Merle 33; C. Bouman 36. Vrijdagavond van 18.00 tot 18.30 uur inkorven voor Creil. b Prinses Margaret en Lord Snow- don hebben hun op 11 mei geboren dochter de namen Sarah Frances Eli zabeth gegeven. Nationale rouw in Linia LIMA, 25-5. De regering van Peru heeft maandag naar aanleiding van de ramp in het stadion van Lima zeven dagen nationale rouw afge kondigd en meegedeeld, dat zij alle begrafeniskosten voor haar rekening zal nemen. De rcuwperiode is maan dag ingegaan. Aan het Congres zal een wetsontwerp worden voorgelegd inzake hulp aan de slachtoffers. Vrouwen wier echtgenoot bij het drama het leven verloor zullen een vrij staatspensioen ontvangen. stateerde dat het looninkomen in de periode van 1960 tot en met 1964 zal stijgen met meer dan vijftig procent, het overig inkomen met iets meer dan vijf procent en de overheidssa larissen met iets minder dan hon derd procent. De honorering van de zelfstandi gen is z.i. zelfs op onaanvaardbare wijze in discrediet. „Desondanks ver onderstelt de regering in haar strijd tegen de vertikale prijsbinding dat het inkomen van de zelfstandige on dernemer nog voor een deel zou kun nen worden gebruikt om door mid del van lagere verkoopprijs de goe deren en diensten nog wat voorde liger aan de consument ter beschik king te kunnen stellen". Ingezonden mededeling i van die lekkere, pittige goudse of ieidse boeren- [kaas 81. Onder de wantrouwende blikken van Kirasse, de Hurone-indiaan, opent Tjomkin zijn reiskoffer en haalt er enige ballen uit. Geroutineerd laat hij de ballen op zijn vin gertoppen draaien, laat hen verdwijnen en tovert ze weer tevoorschijn in een razend tempo. De verbazing van de roodhuid gaat over in ontzag. „Oef, oefgenoeg! Bij Manitoe, ge zijt een groot en machtig me dicijnman!" roept hij eindelijk uit. „Juist", lacht Tjomkin grimmig, „en ik ben gekomen om het volk der Huronen te leiden in de strijd tegen hun vijanden, die ook mijn vijanden zijn.... de kolonisten! Breng mij naar uw dorp, Kirasse, naar mijn dochtertje en naar uw opperhoofd en wij zullen gezamenlijk de bleekgezichten de zee injagen!" Even later zit Tjomkin in een ranke kano, die door Kirasse, de Huroon, snel stroomafwaarts gepaddeld wordt VLEES Ingezonden mededeling HOOFDSCHOTEL?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5