DE ZIERIKZEESCHE COURANT TWAALF ARABISCHE AMBASSADEURS BIJ DEAN RUSK OPNIEUW INCIDENTEN IN PERU Sjoukje tekende „prof"-contract Militaire verwikkelingen in Zuidoost-Azië Vorderingen Pathet-Lao strijdkrachten De vrouwen in het wereld-arbeidsproces Indonesië wil samenwerking op lange termijn met Nederland Veel wormen in Rotterdams drinkwater ZIERIKZEESCHE.» NIEUWSBODE» Dinsdag 26 mei 1964 120ste jaargang: \*o. 19566 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAK TIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, ne 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Jeugdverkeersexamens 1964 Zierikzee Ongerustheid over de politiek van Israël in het Midden-Oosten WASHINGTON. 25-5. De ambas sadeurs van twaalf Arabische landen hebben maandag op hun verzoek een cnderhoud gehad met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Zy hebben de ongerust heid van hun regeringen kenbaar ge maakt ever het op handen zijnde be zoek aan Washington van de Israëli sche premier, Levi Eshkol, die vol gens Amerikaanse persberichten om metr wapens en meer financiële hulp zcu komen vragen en zelfs om de garantiedat Amerika Israël in be scherming neemt als de nood aan de man komt. De ambassadeurs hebben laten uit komen, dat de betrekkingen van hun landen met Amerika daar zeer onder zouden lijden. De ambassadeur van Egypte, Mostafa Kamel, zei dat Is raël al meer dan genoeg wapens heeft en meer geld dan vele andere landen. Het Handvest van de V.N. is volgens hem waarborg genoeg voor de veiligheid van Israël. „Wij gele ven dat de Israëlische politiek ten doel heeft de Amerikaans-Ara bische betrekkingen te vernietigen opdat de Israëliërs vrij zijn een po litiek van agressie in het Midden oosten te voeren", zei hij. Sy rie DAMASCUS, 25-5. De regering vaif Syrië heeft verklaard dat zij de staatsinstellingen op progressief-so- eialistische leest wil schoeien. Naar buiten zal een houding van positieve LIMA, 26-5. Maandagmiddag heb ben ongeveer 1500 personen in het nationale stadion te Lima stalletjes met verversingen vernield en schade aangericht in de kantoorruimte, on der meer van de talryke sporttrof- feën die daar worden bewaard. De politie trad krachtdadig op en her stelde de orde nadat zy enkele ar restaties had verricht. Bij het bekend worden van deze nieuwe incidenten deden zich op ver- AMSTERDAM, 25-5. Sjoukje Dijk stra, de 22-jarige Nederlandse-, Eu ropese-, wereld- en olympisch kam pioene kunstrijden, heeft maandag een contract getekend met de ijs- revue „Holiday on Ice". Het nieuws werd maandagmiddag in Amsterdam bekend gemaakt door de president-diretceur van de revue, de Amerikaan Morris Chalfen. De revue, waarin Sjoukje als top- ster zal optreden, gaat eind septem ber in Amsterdam in première. Staatssecretaris Bartels «pende nieuw „Zonnehu ZUIDHORN, 26-5. De staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid, dr. A. J. H. Bartels, heeft heden (dinsdag)morgen in Zuidhorn het verpleegtehuis „Het Zonnehuis" geopend. Het verpleegtehuis is gesticht door c'e christelijke vereniging tot verple ging van langdurig zieken „Het Zon nehuis" te Utrecht. Naast de ver- pleegafdeling voor 136 hoofdzakelijk lichamelijk zieken, ligt het in het veernemen ook een verpleegafdeling te stichten waarbij het hoofdaccent valt op niet meer geestelijk volwaar dige patiënten. Staatssecretaris Bartels wees er in zijn openingstoespraak op, dat het medisch denken en het maatschap pelijk verantwoordelijkheidsgevoel een verandering hebben ondergaan, waardeer er behoefte is ontstaan aan tehuizen voor mensen die bed legerig zijn en een verzorging nodig hebben, die thuis niet kan worden gegeven, maar die toch ook weer niet zo ziek zijn, dat zij in een zie kenhuis moeten liggen. Man verdronken in haven van Breskens BRESKENS, 25-5. Maandagmiddag is da 57-jarige uit Hoofdplaat afkom stige schippersknecht Floor Weijne in o haven van Breskens verdron ken. Toen de tweede 'knecht 's mid dags bij het beurtvaartschip aan kwam, zag hij het lichaam van W. naast 'het sohip drijven. Langdurige kunstmatige ademhaling werd toe gepast, maar kon niet meer baten. scheidene plaatsen van de stad op gewonden tonelen voor. In de omge ving van de grote markt vluchtten honderden marktkooplieden, die hun stalletjes op straat opstelden omdat de markthallen onlangs zijn afge brand, in wanorde. Verscheidene winkels vulden zich met vluchtende voorbijgangers, die bang waren voor een herhaling van de ernstfi'ge onge regeldheden van de vorige dag. De bevolking is nog zenuwachtiger geworden nadat bekend werd dat er maandagochtend uit de voornaamste gevangenis van Lima 21 gevaarlijke gevangenen waren uitgebroken. Om op alles voorbereid te zijn heeft 'de politi'e versterkingen gekre gen. Op verscheidene punten van de stad patrouilleert zij met lichte ma chinegeweren. Maandagavond was het rustig in Lima. Er deden zich edhter later op de avond opnieuw ongeregeldheden in het centrum van Lima voor. De po litie moest tweemaal optreden met traangasgranaten tegen groepen be togers die naar toespraken van stu denten hadden geluisterd. neutraliteit worden aangenomen. Met alle landen wil Syrië cp voet van gelijkheid samenwerken. De betrek kingen met bevriende landen zullen werden verstevigd. Hieronder zijn ook de Sowjet-Unie en China, die blijk hebben gegeven van sympathie voor de Arabische zaak. Egyple en Irak CAIRO, 26-5. Radio-Cairo meldt, dat vandaag (dinsdag) een belangryk akkcord tussen Egypte en Irak zal worden ondertekend, dat een eerste stap is naar een unie. Spaanse mijnwerkers lier vatten het werk OVIEDO. 25-5. Ongeveer 21.000 van de 33.0C0 stukende mijnwerkers in hot steenkoolge'bied van Asturië zijn maandag, na 'het einde van de „uitsluitingsperiode", weer aan het werk gegaan, zo heeft een regerings- woordvoei der meegedeeld. V.i wacht wordt dat de overigen dinsdag", woensdag en dorrd -rdag (ais de uitsluitingsperiode bij andere mijnen eindigt), het werk zullen her vatten. Tas met eindexamenwerk gevonden door jongen BILTHOVEN, 25-5. Een las met eindexamenwerk Latijn en Grieks, die een leraar aan 'het gymnasium van de werkplaats kindergemeen schap Bilt'hoven maandagmorgen had verloren ,'toen hij per bromfiets op wpg was van Korlenhcef naar schooi is gevonden door een jongen van een jaar of 14, die in een houtfabriek werkt. Hij heeft de tas aan de di recteur van het bedrijf overhandigd en deze heeft 'hem aan de leraar te ruggebracht. Deze laatste zal de eerlijke vinden nog een beloning ge ven. De Chinesé volksrepubliek heeft een leger van 100.000 man, onder wie parachutisten en commandotroe pen, samengetrokken in Nanning, een strategisch belangrijk centrum in zuid-China dat een spoorverbin ding heeft met Hanoi, de hoofdstad van het communistische Noord-Viet- nam .aldus heeft de correspondent te Hongkong van het conservatieve Britse weekblad „Sunday Times" Kind verdronken in moddersloot ROTTERDAM, 25-5. Manadagmid- dag is de driejarige Gerardus Hen- drdkus Jansen verdronken in een moddersloot langs de Keverdijk te Rotterdam. Het kind speelde bij de sloot en is op een onbewaakt ogen- bloik te water geraakt. Een buur vrouw is het kind nagesprongen en heeft het op de wal gebracht, maar het bleek al zoveel water en mod'der Ivnnen eekregen te .hebben, dat het bij aankomst in het Zuiderzieken- huis in Rotterdam bleek te zijn overleden. gemeld. Volgens hem hebben de Chinezen voorts de luchtverdediging van Hanoi en de Noordvietnamese havenstad Haiphong versterkt en jachtvliegtuigen en transporttoestel len gestationeerd op vliegvelden na bij cle Noordvietnamese grens. De Chinese communisten zouden deze voorzorgsmaatregelen hebben genomen uit vrees voor een moge lijk uitbreiden van de strijd in Zuid- Vietnam, „al dan niet met de actie ve deelneming van de V.S." aldus de Sunday Times. Naar aanleiding van de bezetting van de „Vlakte der Kruiken" in Laos door de troepen van de linkse Pathet Lao, vraagt het blad zich af, of het westen op de trouw van Thailand zal kunnen rekenen, als de Pathet Lao verder zou oprukken. In dit verband herinnert de Sunday Times aan een uitspraak van maar schalk Sarit. de vorige eerste-minis- ter van Thailand, die eens heeft ge zegd: Als de communisten de ge legenheid krijgen de oevers van de Mekong te bereiken, zal het voor Thailand tijd worden zich nader te beraden over zijn politiek en zijn bondgenoten". VIENTIANE, 25-5. - Communis tische Pathet-Lao strijdkrachten zijn maandag ten noorden en ten zuiden van de Vlakte der Kruiken opgerukt nadat zy Moeong Kheoeng, een steun punt van de neutralisten, veroverd hadden. WASHINGTON. 25-5. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich geschaard achter de neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema, in diens e's GENÊVE, 25-5. - Een derde van het in loondienst werkende deel der wereldbevolking bestaat uit vrouwen, die echter nog steeds by mannen worden achtergesteld. Dit is het voornaamste onderwerp van het acht-en-vecrtigste internationale arbcidscongres dat op 17 juni in Gcnèvc begint. Het thema is: Het werk van de vrouw in een zich ontwikkelende wereld. In een communiqué van het Internationale Arbeidsbureau staat dat de deelneming van vrouwen aan het arbeidsproces in oost- Europa zjjn maximum heeft bereikt: 40 procent. In latyns-Amerika is dit 15 procent, in west-Europa 29 procent en in Noord-Amerika f 26 procent. J Eén van de resoluties die aan het congres zullen worden voorge- legd betreft een aantal maatregelen ten gunste van de werkende vrouw, vooral in de ontwikkelingslanden, aldus het communiqué. J BEN HAAG, 25-5. Indonesië wil kernen tct langdurige samenwerking met Nederland, aldus de derde vice- minister-president tevens minister van basisindustrie en mijnbouw van Indonesië, Chaerul Saleh. Deze sa menwerking, die zich niet tot be paalde terreinen of aspekten zal mceten beperken, zal een basis moe ten vinden in een overeenkomst met Nederland waarbij alle bestaande problemen over en weer in grote lij nen kunnen worden geregeld. Minister Saleh, die sprak tijdens een persconferentie ten huize van de Indonesische zaakgelastigde in Ne derland, Moh. Sharif, achtte het niet uitgesleten, dat een dergelijke over eenkomst zou kunnen worden geslo ten tijdens het bezoek, dat minister Luns in de tweede helft van juli aan Indonesië zal brengen. Minister Saleh zei in Nederland bijzonder hartelijk te zijn ontvangen. Hij verwees ook in overdrachtelijke zin voortdurend naar het mooie weer. Hij herhaalde hetgeen hij eer der bij zijn aankomst op Schiphol had gezegd, namelijk dat zijn bezoek ten doel had de besprekingen; die minister Soebandrio hier heeft ge veerd, voort te zetten, verder uit te werken en te concretiserenmet de vaste bedoeling de reeds bestaande zakelijke betrekkingen zo spoedig mogelijk te ontwikkelen en naar om vang uit te breiden. Ook wilde hij zich oriënteren over de contacten tussen het bedrijfsleven in Indonesië en in Nederland, die reeds gemaakt zijn. Tot concrete resultaten is het al leen gekomen met de N.V. Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven, waar hij tezamen met ir. F. J. Philips een overeenkomst van industriële sa menwerking ondertekende. Auto bij botsing in tweeën gebroken AALSMEER, 25-5. Bij een frontale botsing op de weg tussen Aalsmeer en Uitlhoorn is maandagmorgen de 45-jarige fabrikant A. G. M. uit Haarlem om ihet leven gekomen. De door hem bestuurde personenauto brak bij 'de botsing met een trailer, die bezig was met een inhaalma noeuvre, in 'tweeën. Het voorste deel van de auto werd ongeveer twintig meter weggeslingerd. De heer M. werd zo zwaar gewond, dat 'hij tij dens het vervoer naar bet zieken huis in Haarlem is overleden. dat de troepen van de communis- tisch-gezinde Pathet-Lao hun jongste militaire winst in noord-Laos prijs geven. De Verenigde Staten delen ten volle Soevanna Phoema's opvatting, dat het geen nut heeft een veertien- landen-conferentie over Laos te Ge- nève bijeen te roepen, tenzij aan deze conferentie een doeltreffend bestand en een terugtrekking van de een heden van de Pathet-Lao vooraf gaan. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van biuten- landse zaken voeren ongewapende Amerikaanse verkenningsvliegtuigen sinds vorige week, op verzoek van prins Soevanna Phoema, verkennin gen uit boven stellingen van de Pa thet Lao in de Vlakte der Kruiken. P. C. Hooftprijs 1963 DEN HAAG, 25-5. De staatssecre taris van onderwas, kunsten en we tenschappen, drs. L. J. M. van de Laar. 'heeft' de staatsprijs voor let terkunde (P. C. Hooftprijs) 1963 toe gekend aan de essayist prof. dr. F. G. L. van der Meer te Lent voor zijn gehele oeuvre. De uitreiking van deze prijs zal plaats vinden op het Mui'derslol op dinsdag 16 juni. De jury stond onder leiding van prof. dr. P. Minderaa. ROTTERDAM, 25-5. Speurders van het Rotterdamse drinkwaterleiding- bedrijf naar borstelwormen in het leidingwater hebben het afgelopen weekeinde in twaalf van de 36 geno men monsters van een kubieke me ter vele milimeters lange wormen gevonden. De resultaten van dit weekendon- derzoek werden maandag bekend ge maakt. De direktie van het drinkwater- leidingbedrijf bleek nogal geschrok- Begin nieuw fruitseizoen van de volle grond KAPELLE, 25-5. In Zuid-Beveland is maandag een begin gemaakt met de pluk van groene kruisbessen. Hier mee begint steeds het nieuwe fruit seizoen van de volle grond. Op de veiling in Kapelle-Biezelin- ge, waar de eerste kruisbessen maan dagmorgen werden geveild, was een aanbod van 6.500 kilogram. Voor direkte levering werd f 1,25- 1.31 per kilogram betaald, terwijl de bessen voor levering op maandag avond en dinsdagmorgen werden verkocht tegen priizen van 78-91 cent per kilogram. Deze prijs was voor de telers teleurstellend, vooral omdat vorig jaar de eerste groene kruisbessen f 3,27 per kilogram op brachten. Mede omdat de vruchten over het algemeen klein van stuk zijn en licht van gewicht wordt verwacht dat het aanbod de eerstkomende dagen niet groot zal zijn. De eei'ste kruisbessen werden in hoofdzaak gekocht voor uitvoer naar Zweden. De oogst van dit produkt zal dit jaar over het al gemeen niet groot zijn. ken van die resultaten: De wormen- plaag in ons leidingwater is nu toch wel erger dam we aanvankelijk had den gedacht". Het onderzoek dat eind vorige week werd ingesteld leverde weinig houvast omdat slechts veer tig monsters van een halve liter ge nomen werden. Toen kon men dan ook nok opgelucht zeggen „het valt allemaal erg mee". Men heeft aangekondigd dat de proeven zullen worden voortgezet om een beter inzicht te verkrijgen van wat zich op het ogenblik in het Rotterdamse waterleidingnet af speelt. Het doorspoelen van de lei dingen zal eveneens op (beperkte) schaal blijven doorgaan. Men blijft van mening dat bijvoegen van che micaliën niet nodig en bovendien ongewenst is. Bruidspaar in moeilijkheden AMSTERDAM, 24-3. De Am sterdamse politie heeft door kordaat ingrijpen een pas ge trouwd echtpaar uit Rhoon uit een moeilijk parket geholpen. Het echtpaar was na de huwe lijksplechtigheid de familie- drukte ontvlucht om in zijn woonboot aan de Stadhouders kade te Amsterdam de een zaamheid op te zoeken. Toen het echtpaar voor de „woning" stond, bleek echter geen der echtelieden in het bezit nan een sleutel. Amsterdamse igenten wilden wel een handje helpen en wisten de deur zon der haar te forceren op vak kundige wijze le openen. Het echtpaar uit Rhoon is de Am sterdamse politie bijzonder dankbaar De Hollandse Nieuwe is weer op vaderlandse bodem: maandagochtend heel in de vroegte kwamen de we derverkopers bijeen in de Scheve- ningse visafslag om daar de haring te keuren voor het „mijnen" begon. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een dwaas verstaat Als 't is te laat. WAT UQT VI RILT f >0 Zwakke wind Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwakke veranderlijke wind en vrij warm weer, maar in de kustgebieden vooral in de middag een koele zeewind; kans op een lo kale regen- of onweersbui. 27 mei. Zon op 4.31, onder 20.44. Maan op 21.55, onder 5.16. 28 mei. Zon op 4.30, onder 20.45. Maan op 22.53, onder 5.51. Volle maan: 26 mei te 10.29. Hoogwaterstaiulen ZIERIKZEE: 27 mei 3.56 v.m, 16.23 n.m. 28 mei 4.31 v.m. BROUWERSHAVEN 27 mei 3.39 v.m. 28 mei 4.12 v.m. Springtij: 28 mei. 16.54 n.m. 16.01 n.m. 16.34 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een vore van la'ge luchtdruk trok van Frankrijk via België lang- zaam naar 'het noorden. Boven onze omgeving kwam ideze vrijwel tol stilstand. Onweersbuien die ermee gepaard gingen brachten vooral in de omgeving van 'de Ardennen en de Eiffel vrij veel' regen, maar ook bo ven ons land 'kwamen enkele flinke 'buien voor. In de genoemde vore van lage luchtdruk zijn de winden over 'het algemeen zwak. Hierin komt morgen maar weinig verande ring. Hel blijft daarom vooral in het binnenland vrij warm en enigszins drukkend weer. In de kustgebieden waait echter, vooral in de middag, een koele zeewin'd. De kans op een lokale regen- of onweersbui blijft aanwezig en 'is in 'het zuiden van het land groter dan in 'het noorden. Een Zweedse luchtvaartdeskun- dige heeft maandag voorspeld dat tegen 1980 vrijwel dagelijks vlieg tuigongelukken zullen voordoen, ten zij de vliegveiligheid wordt verbe terd. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1